INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Moderator: anex
- pepeljara
- Posts: 7354
- Joined: 22/08/2003 00:00
#3101 Re: Poskupljenja
Ja volim one Haringe, u zadnje vrijeme cesto na akciji u Bingu (mislim da su sada do kraja mjeseca 2.35)
- JohnnyS
- Posts: 17460
- Joined: 05/05/2007 12:03
- Location: Brijuni
#3102 Re: Poskupljenja
teuta06 wrote: ↑28/03/2022 14:17gledala sam prije par godina reportažu u vezi hrvatskih restorana i nabavke namirnica (ili kako se to vec zove) za restoran.... u reportaži su se žalili poljoprivrednici kako restorani ne kupuju od njih povrće (znam da se konkretno ovaj zalio na krompir) vec svi kupuju u od jednog dobavljaca ili trgovinama na veliko...jer restorani ne zele i nemaju vremena da hodaju, traze i nabavljau, povrce, meso, ribu od raznih ljudi...nego slicno kao mi u trgovini...kod jednog dobavljaca sve kupuje... a porijeklo takve robe uglavnom nije domace, ni iz hrvatske...tako da nazalost vjerujem za lignje
također mi je prijateljica pricala koja je radila sezonu na nekom otoku u jednom restoranu, u uvali, gdje dolaze iskljucivo bogatasi, kako te kao sef odvede da izaberes jastoga živog...i pred tobom ga kao uzme i odnese u kuhinju...a tamo ga opet vrati u vodu....a uzme zamrznutog i pripremi....
Prije korone u sezoni ti nisi mogao na ribarnici u Dubrovniku kupiti divlju ribu jer su gazde restorana pokupovali direkt od ribara sav ulov prije šest ujutro. Sve što bi ulovili od većih riba. Samo što većina nas ne može priuštiti predjelo u takvim restoranima. S druge strane slažem se i s onima kojima taj teror divljim jadranskim ribama ide na živce jer nitko ne sere kuharima zašto ne prave steakove od krava koje su slobodno šetale livadama pa ih neki kauboj uhvatio nego se meso koristi od životinja s južnoameričkih farmi od nekoliko desetaka tisuća grla
-
zrakomlat
- Posts: 10370
- Joined: 23/09/2012 17:22
-
Seawolf
- Posts: 9162
- Joined: 14/06/2012 22:59
#3104 Re: Poskupljenja
Uzgred, nigdje u svijetu se flaša ovog konjaka ne može kupiti za manje novaca nego kod nas u Merkatoru.
-
NediM17
- Posts: 26439
- Joined: 05/11/2009 11:49
#3105 Re: Poskupljenja
- Del_Boy1
- Posts: 2839
- Joined: 19/01/2013 14:37
- Location: TK
- JohnnyS
- Posts: 17460
- Joined: 05/05/2007 12:03
- Location: Brijuni
#3107 Re: Poskupljenja
Ima jedna i u Mostaru, čudi me da je nitko od ovih skorojevića nije već kupio. Možda čekaju da poskupio, malo je pet milja 
- Rothmans
- Posts: 4651
- Joined: 21/11/2019 21:32
#3108 Re: Poskupljenja
A ovo Klas brasno , zaista ne znam sta glume s ovim cijenama. To je brasno koje su ljudi uzimali tek kad su ostala rasprodana sto 2019 , tako i sad.
Plus , neki dan stao sa vozacem iz klasa , covjek se klete djecom da mjesecno sa svim uracunatim jedva predje 750 KM.
Plus , neki dan stao sa vozacem iz klasa , covjek se klete djecom da mjesecno sa svim uracunatim jedva predje 750 KM.
- mk ultra
- Posts: 24032
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#3109 Re: Poskupljenja
Ah ti tešnjaci, sila nebeska bošnjačke privredeRothmans wrote: ↑28/03/2022 21:52 A ovo Klas brasno , zaista ne znam sta glume s ovim cijenama. To je brasno koje su ljudi uzimali tek kad su ostala rasprodana sto 2019 , tako i sad.
Plus , neki dan stao sa vozacem iz klasa , covjek se klete djecom da mjesecno sa svim uracunatim jedva predje 750 KM.![]()
- konektovan
- Posts: 51388
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#3110 Re: Poskupljenja
Mora se neko i žrtvovati da bi grupacija rasla..ne može odmah švapcka plata. 
- shape of despair
- Posts: 3986
- Joined: 09/04/2008 18:41
#3111 Re: Poskupljenja
malac navro na vrslu onu u pecivu u pekari. vazda bila 0.9, sad 1.5KM.
Ako ondje ima 30gr brasna i jedna mala virsla, trebalo ke poskupiti max 20 feninga
Ako ondje ima 30gr brasna i jedna mala virsla, trebalo ke poskupiti max 20 feninga
-
zrakomlat
- Posts: 10370
- Joined: 23/09/2012 17:22
#3112 Re: Poskupljenja
Istina je to vjerovatno. Znam tri momka što su prije par godina radili za klas, vozači kamiona i otprilike je ta plata bila, do 800 KM i sve su sami istovarali kad dođu na odredište. To je bilo prije 3 godine, vjerovatno nije mnogo bolje ni sad.Rothmans wrote: ↑28/03/2022 21:52 A ovo Klas brasno , zaista ne znam sta glume s ovim cijenama. To je brasno koje su ljudi uzimali tek kad su ostala rasprodana sto 2019 , tako i sad.
Plus , neki dan stao sa vozacem iz klasa , covjek se klete djecom da mjesecno sa svim uracunatim jedva predje 750 KM.![]()
- konektovan
- Posts: 51388
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#3113 Re: Poskupljenja
Naftaši i pekari, pogan ljudska.shape of despair wrote: ↑28/03/2022 22:02 malac navro na vrslu onu u pecivu u pekari. vazda bila 0.9, sad 1.5KM.![]()
Ako ondje ima 30gr brasna i jedna mala virsla, trebalo ke poskupiti max 20 feninga
-
Sociolog
- Posts: 5763
- Joined: 06/05/2008 17:44
- Location: Sarajevo
#3114 Re: Poskupljenja
Pazi sad
Najavljuju Otkupnu cijenu Malina 9.70 po Kg...
Strasno
Najavljuju Otkupnu cijenu Malina 9.70 po Kg...
Strasno
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83401
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#3115 Re: Poskupljenja
Tesanj, bosanski Singapurmk ultra wrote: ↑28/03/2022 21:54Ah ti tešnjaci, sila nebeska bošnjačke privredeRothmans wrote: ↑28/03/2022 21:52 A ovo Klas brasno , zaista ne znam sta glume s ovim cijenama. To je brasno koje su ljudi uzimali tek kad su ostala rasprodana sto 2019 , tako i sad.
Plus , neki dan stao sa vozacem iz klasa , covjek se klete djecom da mjesecno sa svim uracunatim jedva predje 750 KM.![]()
![]()
-
Piaty
- Posts: 6274
- Joined: 01/12/2020 00:58
#3116 Re: Poskupljenja
Da sam znao da ti jedes lignje, ne bih ni pisao. Majke mi nisam ni procitao da jedes lignje.
Komentar se ne odnosi na pojavu/trend, ne na ukus pojedinca, sigurno neko uziva u takvome necemu, ali mora li se to pojesti bas? Mislim, ako bas volis lignje, castio bih te njima. Nisam balkanjeros, europski sam shvatanja tj da sam Svedjanin ili Belgijanac, isto bih napisao.
-
Piaty
- Posts: 6274
- Joined: 01/12/2020 00:58
#3117 Re: Poskupljenja
Ozbiljno?
Super. Nemam onda nista protiv. Mislio sam da se ljudi na to loze zbog slikanja. Ja jednom probao i nije mi se nimalo svidjelo
- JohnnyS
- Posts: 17460
- Joined: 05/05/2007 12:03
- Location: Brijuni
#3118 Re: Poskupljenja
Nema meni bezukusnije hrane od lignje. Guma prelivena uljem i limunom što joj daje nekakav ukus
- pepeljara
- Posts: 7354
- Joined: 22/08/2003 00:00
-
citroen xm
- Posts: 20441
- Joined: 17/04/2012 22:57
#3120 Re: Poskupljenja
I malinari su teški govnari. Kada tržište diktira realnu cijenu onda kukaju da ih država zaštiti, a kada tržište podivlja ne javljaju se puno da realno kažu kako se instant bogate. Čuj 9 KM. Ja je vala ne moram pojesti nikada, a on mora prodati.
- Magarece_godine
- Posts: 2684
- Joined: 07/05/2009 19:51
- nepass1
- Posts: 14673
- Joined: 06/07/2017 07:35
#3122 Re: Poskupljenja
Nisam se nikad slikao u restoranu a kamo li sa lignjama
Limun, persin, bijeli luk u masinovom ulju marinada i proprzis ih malo. Ja fakat obozavam
- nepass1
- Posts: 14673
- Joined: 06/07/2017 07:35
-
Piaty
- Posts: 6274
- Joined: 01/12/2020 00:58
#3124 Re: Poskupljenja
Covjece Bozji, pa neces sutra reci da te boli briga kada bi ljudi jeli (da ne kazem sta).
Ne radi se o tome. I ja sam cesto samotnjak, pri sebi, isto kao i ti na Zapadu ali ne pretjerujem sad. Kako ti velis "pojava", u tom kontekstu sam naveo i lignje kao pojavu, hvatajuci se za osobni (vjerovatno i pogresan) stav o istima kao o "gumi".
Ono pricamo, kontas. Ti velis jest, ja velim nije, ti velis da nisam znao to i to, ja onda velim da je ok.
-
Piaty
- Posts: 6274
- Joined: 01/12/2020 00:58
#3125 Re: Poskupljenja
Btw. Svi sirevi (trapist, gauda i slicno) su poskupjeli jedno 4-5 marki

