INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
pepeljara
Posts: 7354
Joined: 22/08/2003 00:00

#3101 Re: Poskupljenja

Post by pepeljara »

Ja volim one Haringe, u zadnje vrijeme cesto na akciji u Bingu (mislim da su sada do kraja mjeseca 2.35)
User avatar
JohnnyS
Posts: 17460
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#3102 Re: Poskupljenja

Post by JohnnyS »

teuta06 wrote: 28/03/2022 14:17
madesa wrote: 28/03/2022 13:59
to za lignje si upravu. U jednom od najboljih restorana u Dubrovniku znam da koristi zaledjene LEdo lignje. Svako pomisli da neki dedo ustane u 5 ode na mali camac i lovi lignje :lol: Kako da ne :D
gledala sam prije par godina reportažu u vezi hrvatskih restorana i nabavke namirnica (ili kako se to vec zove) za restoran.... u reportaži su se žalili poljoprivrednici kako restorani ne kupuju od njih povrće (znam da se konkretno ovaj zalio na krompir) vec svi kupuju u od jednog dobavljaca ili trgovinama na veliko...jer restorani ne zele i nemaju vremena da hodaju, traze i nabavljau, povrce, meso, ribu od raznih ljudi...nego slicno kao mi u trgovini...kod jednog dobavljaca sve kupuje... a porijeklo takve robe uglavnom nije domace, ni iz hrvatske...tako da nazalost vjerujem za lignje

također mi je prijateljica pricala koja je radila sezonu na nekom otoku u jednom restoranu, u uvali, gdje dolaze iskljucivo bogatasi, kako te kao sef odvede da izaberes jastoga živog...i pred tobom ga kao uzme i odnese u kuhinju...a tamo ga opet vrati u vodu....a uzme zamrznutog i pripremi....

Prije korone u sezoni ti nisi mogao na ribarnici u Dubrovniku kupiti divlju ribu jer su gazde restorana pokupovali direkt od ribara sav ulov prije šest ujutro. Sve što bi ulovili od većih riba. Samo što većina nas ne može priuštiti predjelo u takvim restoranima. S druge strane slažem se i s onima kojima taj teror divljim jadranskim ribama ide na živce jer nitko ne sere kuharima zašto ne prave steakove od krava koje su slobodno šetale livadama pa ih neki kauboj uhvatio nego se meso koristi od životinja s južnoameričkih farmi od nekoliko desetaka tisuća grla
zrakomlat
Posts: 10370
Joined: 23/09/2012 17:22

#3103 Re: Poskupljenja

Post by zrakomlat »

Seawolf wrote: 28/03/2022 14:38 Evo i jedan pozitivan primjer ....

Image

U Merkatoru u Ložioničkoj, flaša konjaka Remy Martin Louis XIII 0.7 lit. koštala 2017-e godine 4.999,00 KM.

Toliko košta i danas.
Svaka ćas' a ne ko neki.
Seawolf
Posts: 9162
Joined: 14/06/2012 22:59

#3104 Re: Poskupljenja

Post by Seawolf »

zrakomlat wrote: 28/03/2022 19:26
Seawolf wrote: 28/03/2022 14:38 Evo i jedan pozitivan primjer ....

Image

U Merkatoru u Ložioničkoj, flaša konjaka Remy Martin Louis XIII 0.7 lit. koštala 2017-e godine 4.999,00 KM.

Toliko košta i danas.
Svaka ćas' a ne ko neki.
Uzgred, nigdje u svijetu se flaša ovog konjaka ne može kupiti za manje novaca nego kod nas u Merkatoru.
NediM17
Posts: 26439
Joined: 05/11/2009 11:49

#3105 Re: Poskupljenja

Post by NediM17 »

nlt wrote: 28/03/2022 19:03 Nisam ljubitelj tune, ali najljepša mi je ona Calvo
Konzerve su plave ili crvene. U rangu je sa Rio mare
Ima i neka firma iz BIH što pakuje sardine, da nisu iz Neuma hahaha
Nećeš vjerovati, iz Stoca.

https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih ... ini-568391
User avatar
Del_Boy1
Posts: 2839
Joined: 19/01/2013 14:37
Location: TK

#3106 Re: Poskupljenja

Post by Del_Boy1 »

Seawolf wrote: 28/03/2022 14:38 Evo i jedan pozitivan primjer ....

Image

U Merkatoru u Ložioničkoj, flaša konjaka Remy Martin Louis XIII 0.7 lit. koštala 2017-e godine 4.999,00 KM.

Toliko košta i danas.

Još je nisu prodali? :lol:
User avatar
JohnnyS
Posts: 17460
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#3107 Re: Poskupljenja

Post by JohnnyS »

Ima jedna i u Mostaru, čudi me da je nitko od ovih skorojevića nije već kupio. Možda čekaju da poskupio, malo je pet milja :D
User avatar
Rothmans
Posts: 4651
Joined: 21/11/2019 21:32

#3108 Re: Poskupljenja

Post by Rothmans »

A ovo Klas brasno , zaista ne znam sta glume s ovim cijenama. To je brasno koje su ljudi uzimali tek kad su ostala rasprodana sto 2019 , tako i sad.
Plus , neki dan stao sa vozacem iz klasa , covjek se klete djecom da mjesecno sa svim uracunatim jedva predje 750 KM. :shock:
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3109 Re: Poskupljenja

Post by mk ultra »

Rothmans wrote: 28/03/2022 21:52 A ovo Klas brasno , zaista ne znam sta glume s ovim cijenama. To je brasno koje su ljudi uzimali tek kad su ostala rasprodana sto 2019 , tako i sad.
Plus , neki dan stao sa vozacem iz klasa , covjek se klete djecom da mjesecno sa svim uracunatim jedva predje 750 KM. :shock:
Ah ti tešnjaci, sila nebeska bošnjačke privrede :roll:
User avatar
konektovan
Posts: 51388
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3110 Re: Poskupljenja

Post by konektovan »

Mora se neko i žrtvovati da bi grupacija rasla..ne može odmah švapcka plata. :mrgreen:
User avatar
shape of despair
Posts: 3986
Joined: 09/04/2008 18:41

#3111 Re: Poskupljenja

Post by shape of despair »

malac navro na vrslu onu u pecivu u pekari. vazda bila 0.9, sad 1.5KM. :lol:
Ako ondje ima 30gr brasna i jedna mala virsla, trebalo ke poskupiti max 20 feninga
zrakomlat
Posts: 10370
Joined: 23/09/2012 17:22

#3112 Re: Poskupljenja

Post by zrakomlat »

Rothmans wrote: 28/03/2022 21:52 A ovo Klas brasno , zaista ne znam sta glume s ovim cijenama. To je brasno koje su ljudi uzimali tek kad su ostala rasprodana sto 2019 , tako i sad.
Plus , neki dan stao sa vozacem iz klasa , covjek se klete djecom da mjesecno sa svim uracunatim jedva predje 750 KM. :shock:
Istina je to vjerovatno. Znam tri momka što su prije par godina radili za klas, vozači kamiona i otprilike je ta plata bila, do 800 KM i sve su sami istovarali kad dođu na odredište. To je bilo prije 3 godine, vjerovatno nije mnogo bolje ni sad.
User avatar
konektovan
Posts: 51388
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3113 Re: Poskupljenja

Post by konektovan »

shape of despair wrote: 28/03/2022 22:02 malac navro na vrslu onu u pecivu u pekari. vazda bila 0.9, sad 1.5KM. :lol:
Ako ondje ima 30gr brasna i jedna mala virsla, trebalo ke poskupiti max 20 feninga
Naftaši i pekari, pogan ljudska.
Sociolog
Posts: 5763
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#3114 Re: Poskupljenja

Post by Sociolog »

Pazi sad

Najavljuju Otkupnu cijenu Malina 9.70 po Kg...

Strasno :bih:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83401
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#3115 Re: Poskupljenja

Post by _BataZiv_0809 »

mk ultra wrote: 28/03/2022 21:54
Rothmans wrote: 28/03/2022 21:52 A ovo Klas brasno , zaista ne znam sta glume s ovim cijenama. To je brasno koje su ljudi uzimali tek kad su ostala rasprodana sto 2019 , tako i sad.
Plus , neki dan stao sa vozacem iz klasa , covjek se klete djecom da mjesecno sa svim uracunatim jedva predje 750 KM. :shock:
Ah ti tešnjaci, sila nebeska bošnjačke privrede :roll:
Tesanj, bosanski Singapur
Piaty
Posts: 6274
Joined: 01/12/2020 00:58

#3116 Re: Poskupljenja

Post by Piaty »

namiami wrote: 28/03/2022 17:03
Piaty wrote: 28/03/2022 17:01 Cuj lignje...pa nek te pale po osima kad jedes lignje jebale te lignje, boze mi oprosti...

Uzmi nesta jedi ko covjek, cuj lignje
Tipičan primjer balkanjerosa koji misli da je pametan, a ustvari samo ograničen. Šta nekoga boli visuljak (par centi) šta ja oblačim, slušam, ili jedem? Ne uzimam ti iz usta da bi imao pravo da komentarišeš MOJ IZBOR.

Nevjerovatno šta mnogi sebi dopuštaju...
Da sam znao da ti jedes lignje, ne bih ni pisao. Majke mi nisam ni procitao da jedes lignje.

Komentar se ne odnosi na pojavu/trend, ne na ukus pojedinca, sigurno neko uziva u takvome necemu, ali mora li se to pojesti bas? Mislim, ako bas volis lignje, castio bih te njima. Nisam balkanjeros, europski sam shvatanja tj da sam Svedjanin ili Belgijanac, isto bih napisao.
Piaty
Posts: 6274
Joined: 01/12/2020 00:58

#3117 Re: Poskupljenja

Post by Piaty »

nepass1 wrote: 28/03/2022 17:09
Piaty wrote: 28/03/2022 17:01 Cuj lignje...pa nek te pale po osima kad jedes lignje jebale te lignje, boze mi oprosti...

Uzmi nesta jedi ko covjek, cuj lignje
Nema bolje zivotinje za pojesti od lignje
Ozbiljno?

Super. Nemam onda nista protiv. Mislio sam da se ljudi na to loze zbog slikanja. Ja jednom probao i nije mi se nimalo svidjelo
User avatar
JohnnyS
Posts: 17460
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#3118 Re: Poskupljenja

Post by JohnnyS »

Nema meni bezukusnije hrane od lignje. Guma prelivena uljem i limunom što joj daje nekakav ukus
User avatar
pepeljara
Posts: 7354
Joined: 22/08/2003 00:00

#3119 Re: Poskupljenja

Post by pepeljara »

Sociolog wrote: 28/03/2022 22:30 Pazi sad

Najavljuju Otkupnu cijenu Malina 9.70 po Kg...

Strasno :bih:
Vrijeme da se krene sa malinama opet :D
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#3120 Re: Poskupljenja

Post by citroen xm »

I malinari su teški govnari. Kada tržište diktira realnu cijenu onda kukaju da ih država zaštiti, a kada tržište podivlja ne javljaju se puno da realno kažu kako se instant bogate. Čuj 9 KM. Ja je vala ne moram pojesti nikada, a on mora prodati.
User avatar
Magarece_godine
Posts: 2684
Joined: 07/05/2009 19:51

#3121 Re: Poskupljenja

Post by Magarece_godine »

pepeljara wrote: 28/03/2022 22:55
Sociolog wrote: 28/03/2022 22:30 Pazi sad

Najavljuju Otkupnu cijenu Malina 9.70 po Kg...

Strasno :bih:
Vrijeme da se krene sa malinama opet :D
Fikret na aparatima
User avatar
nepass1
Posts: 14673
Joined: 06/07/2017 07:35

#3122 Re: Poskupljenja

Post by nepass1 »

Piaty wrote: 28/03/2022 22:40
nepass1 wrote: 28/03/2022 17:09

Nema bolje zivotinje za pojesti od lignje
Ozbiljno?

Super. Nemam onda nista protiv. Mislio sam da se ljudi na to loze zbog slikanja. Ja jednom probao i nije mi se nimalo svidjelo
Nisam se nikad slikao u restoranu a kamo li sa lignjama :D ustvari vani ih i ne jedem, vec kuci pravim.
Limun, persin, bijeli luk u masinovom ulju marinada i proprzis ih malo. Ja fakat obozavam
User avatar
nepass1
Posts: 14673
Joined: 06/07/2017 07:35

#3123 Re: Poskupljenja

Post by nepass1 »

JohnnyS wrote: 28/03/2022 22:54 Nema meni bezukusnije hrane od lignje. Guma prelivena uljem i limunom što joj daje nekakav ukus
Guma je kad se prepecu onda nemaju ukusa nikako
Piaty
Posts: 6274
Joined: 01/12/2020 00:58

#3124 Re: Poskupljenja

Post by Piaty »

namiami wrote: 28/03/2022 22:40 Ne jedem lignje, odvratne su mi. Ipak, boli me tuki ako ih neko jede, ledo, ove, one, njegov novac, njegov izbor. Samo komentarisem pojavu koja je svojstvena nama zatucanim balkancima. isti sam bio dok nisam otisao vani i vidio cime se ljudi NE ZANIMAJU.
Covjece Bozji, pa neces sutra reci da te boli briga kada bi ljudi jeli (da ne kazem sta).

Ne radi se o tome. I ja sam cesto samotnjak, pri sebi, isto kao i ti na Zapadu ali ne pretjerujem sad. Kako ti velis "pojava", u tom kontekstu sam naveo i lignje kao pojavu, hvatajuci se za osobni (vjerovatno i pogresan) stav o istima kao o "gumi".

Ono pricamo, kontas. Ti velis jest, ja velim nije, ti velis da nisam znao to i to, ja onda velim da je ok.
Piaty
Posts: 6274
Joined: 01/12/2020 00:58

#3125 Re: Poskupljenja

Post by Piaty »

Btw. Svi sirevi (trapist, gauda i slicno) su poskupjeli jedno 4-5 marki
Post Reply