Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Rasprave o filozofskim temama.
Locked
User avatar
zlokruhovic
Posts: 1446
Joined: 26/12/2013 16:41

#3076 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by zlokruhovic »

Dr_dre wrote:
E vidiš ja tebe nikad u kuću ne bi primio jer kad neko misli o nekim ljudima koji jedu svinjetinu da su nečisti i samim time manje vredni jer su grešni zbog toga , onda je jasno koja boleština stoji iza tih pravila.
Hay ba ne palamudi i ne izmisljaj.Lupio bi je tanjirom zato sto bi mi nametala nesto sto necu i ne zelim a ne zato sto ona jede krmetinu ili zato sto pije alkohol.
Zaboli me ba i za tobom i tvojom kucom.
Aj ti ne lupetaj i neizmišljaj svega ti , kad je iko ikad nekome nametao da jede svinjetinu i gurao mu tanjir pod nos??

Ti si sad iskonstruirao priču da neko nekoga tera da jede krmetine i da mu gura pod nos tanjir samo da bi imao razlog da si eto ugrožen od zlih krmožderaca i nevernika.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#3077 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by NIN »

Dr_dre wrote:
Nesto ne vjerujem da bi meni neko realno stavio tanjur krmetine,a i da to uradi rekla bih da ne jedem krmetinu,ne bih razbijala tanjur ili nesto ruzno rekla istome.
Nema potrebe da govoris da ne jedes krmetinu,jer taj ko ti je gura pod nos zna to jako dobro.
Jel konacno kapiras,vjernice..
Ko bolan gura bilo sta nekome? Halo ba! Pisemo preko tastature udaljeni jedni od drugih stotinama kilometara.

Kapiras ti, boziji robe?

I ohladi malo!
Dr_dre
Posts: 728
Joined: 25/05/2013 01:07

#3078 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Dr_dre »

Znaci, ne smije se ni hajvance ko sto je svinja spominjat pred insanom koji robuje? :-)
Ti brate fino onda zaobidji temu na kojoj se spominju svinje, ti saburli, a mi rahat. :wink:
Nemoj mi stavljati rjeci u usta,naravno da se svinja smije spominjati,to niko ne spori.
Cak ti moze spasiti i zivot,jer ti je dozvoljeno jesti ako nemas sta drugo.
Medjutim nagovarati nekoga na nesto sto ne zeli iz bilo kakvih razloga je bezveze.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3079 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by kerima1 »

Dr_dre wrote:
Nesto ne vjerujem da bi meni neko realno stavio tanjur krmetine,a i da to uradi rekla bih da ne jedem krmetinu,ne bih razbijala tanjur ili nesto ruzno rekla istome.
Nema potrebe da govoris da ne jedes krmetinu,jer taj ko ti je gura pod nos zna to jako dobro.
Jel konacno kapiras,vjernice..
Jeste to da bi bilo bezobrazno da meni neko ko me poznaje to ponudi,ali ako je on gad,necu sad ja biti jos veci pa razbijati od huje tanjire.Poenta je da budes ljudskiji,bolji jer ako ces isto kao taj sto ti trpa +,a zna da ne jedes,e pa isti ste onda.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#3080 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by NIN »

Dr_dre wrote:
Znaci, ne smije se ni hajvance ko sto je svinja spominjat pred insanom koji robuje? :-)
Ti brate fino onda zaobidji temu na kojoj se spominju svinje, ti saburli, a mi rahat. :wink:
Nemoj mi stavljati rjeci u usta,naravno da se svinja smije spominjati,to niko ne spori.
Cak ti moze spasiti i zivot,jer ti je dozvoljeno jesti ako nemas sta drugo.
Medjutim nagovarati nekoga na nesto sto ne zeli iz bilo kakvih razloga je bezveze.
Ja eto, ja cu nagovorit nekog vjernika preko foruma da proba svinjetinu. Nisam vala toliko naivan, niti mi je to namjera. U teme se nekad mora ubacit malo zezancije da bude zanimljivije. Smijeh je zdrav za dusu i tijelo!
Dr_dre
Posts: 728
Joined: 25/05/2013 01:07

#3081 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Dr_dre »

Jeste to da bi bilo bezobrazno da meni neko ko me poznaje to ponudi,ali ako je on gad,necu sad ja biti jos veci pa razbijati od huje tanjire.Poenta je da budes ljudskiji,bolji jer ako ces isto kao taj sto ti trpa +,a zna da ne jedes,e pa isti ste onda.
Ma takvi smo mi muslimani,mozemo puno i dosta toga trpiti.Nase je da trpimo,gutamo,zaboravljamo,halalimo.
Nije nase nedo Bog da vracamo istom mjerom.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3082 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by kerima1 »

NIN wrote:
Dr_dre wrote:
Znaci, ne smije se ni hajvance ko sto je svinja spominjat pred insanom koji robuje? :-)
Ti brate fino onda zaobidji temu na kojoj se spominju svinje, ti saburli, a mi rahat. :wink:
Nemoj mi stavljati rjeci u usta,naravno da se svinja smije spominjati,to niko ne spori.
Cak ti moze spasiti i zivot,jer ti je dozvoljeno jesti ako nemas sta drugo.
Medjutim nagovarati nekoga na nesto sto ne zeli iz bilo kakvih razloga je bezveze.
Ja eto, ja cu nagovorit nekog vjernika preko foruma da proba svinjetinu. Nisam vala toliko naivan, niti mi je to namjera. U teme se nekad mora ubacit malo zezancije da bude zanimljivije. Smijeh je zdrav za dusu i tijelo!
Tako je,ono sinoc je bilo sala,jer da nije ni ja ne bih pristala na salu,nego bih rekla da se bezobrazno nudi nekome nesto,sto zaista nije bilo znam.
Ja volim salu,eto veceras cu se sa ateistima saliti za pijenje alkohola da vidim hocete li se vi naljutiti,kao sto se vjernici ljute.ok. :D
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3083 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by kerima1 »

Dr_dre wrote:
Jeste to da bi bilo bezobrazno da meni neko ko me poznaje to ponudi,ali ako je on gad,necu sad ja biti jos veci pa razbijati od huje tanjire.Poenta je da budes ljudskiji,bolji jer ako ces isto kao taj sto ti trpa +,a zna da ne jedes,e pa isti ste onda.
Ma takvi smo mi muslimani,mozemo puno i dosta toga trpiti.Nase je da trpimo,gutamo,zaboravljamo,halalimo.
Nije nase nedo Bog da vracamo istom mjerom.
Nije istina,bar sto sto se tice mene,meni kad bi recimo neko to stalno cinio ne bih ga vise ni pozdravljala,kamoli sjela sa istim na kafi.Treba postovati druge,ali sebe jos vise,a ko postuje sebe i druge nema sanse da se ponizi,niti bi drugog,jer svako zasluzuje postovanje.Nin je admin i moze me banovati,opet sam mu par puta rekla sta mi se ne dopada sta pise,pristala sam na rizik da me banuje,prema tome da sam sinoc stvarno primijetila da me ponizava time,rekla bih ja njemu istom mjerom ne brini.
:D
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#3084 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by NIN »

kerima1 wrote:Tako je,ono sinoc je bilo sala,jer da nije ni ja ne bih pristala na salu,nego bih rekla da se bezobrazno nudi nekome nesto,sto zaista nije bilo znam.
Ja volim salu,eto veceras cu se sa ateistima saliti za pijenje alkohola da vidim hocete li se vi naljutiti,kao sto se vjernici ljute.ok. :D
Moze, naravno! :D

Evo da otpocmem prvi, ja pijem samo pivu, nista vino, ljuto i tako to. Mislim, pijem ja i vodu, kahvu, cajeve, sveze cijedjene sokovem, a za mezu more vala svasta, cak i svinjetina. :lol:
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3085 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by kerima1 »

NIN wrote:
kerima1 wrote:Tako je,ono sinoc je bilo sala,jer da nije ni ja ne bih pristala na salu,nego bih rekla da se bezobrazno nudi nekome nesto,sto zaista nije bilo znam.
Ja volim salu,eto veceras cu se sa ateistima saliti za pijenje alkohola da vidim hocete li se vi naljutiti,kao sto se vjernici ljute.ok. :D
Moze, naravno! :D

Evo da otpocmem prvi, ja pijem samo pivu, nista vino, ljuto i tako to. Mislim, pijem ja i vodu, kahvu, cajeve, sveze cijedjene sokovem, a za mezu more vala svasta, cak i svinjetina. :lol:
Nastavak kasnije,sad se prave iftari.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#3086 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by dustaban »

Ma nema tog podmetanja hrane koje je dopustivo. Taman posla.

Pitanje krmetine koja je zabranjena u islamu i judaizmu a nije u krscanstvu, pa onda pitanje vina (alkohola) koje je u krscanstvu dovedeno u rang Isusove krvi i postalo sastavni dio crkvenog rituala, a sasvim zabranjeno u islamu... i tako dalje, jeste samo dokaz o religijskim petljavinama.
Da pripadam jednoj od abrahamskih religija, ja bih se u najmanju ruku zapitao zasto ja nesto radim na jedan nacin a oni drugi na drugaciji nacin. A u istog boga vjerujemo!

I kako da zakljucak iz takvog jednog samopitanja ne bude upravo ono sto uporno drvim: Bog i vjera u Boga su jedno, a religija je nesto sasvim drugo. Zapravo nemoguce je istovremeno biti vjernik u oboje, ili Bog (Vjera) ili Religija.

A sto se tice krmetine i ostalog... neka jede/nejede sta ko hoce/nece. Znam samo jedno - ko od nutricionizma pravi bozje zakone, taj debelo jede gowna!
User avatar
zlokruhovic
Posts: 1446
Joined: 26/12/2013 16:41

#3087 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by zlokruhovic »

dustaban wrote:Ma nema tog podmetanja hrane koje je dopustivo. Taman posla.

Pitanje krmetine koja je zabranjena u islamu i judaizmu a nije u krscanstvu, pa onda pitanje vina (alkohola) koje je u krscanstvu dovedeno u rang Isusove krvi i postalo sastavni dio crkvenog rituala, a sasvim zabranjeno u islamu... i tako dalje, jeste samo dokaz o religijskim petljavinama.
Da pripadam jednoj od abrahamskih religija, ja bih se u najmanju ruku zapitao zasto ja nesto radim na jedan nacin a oni drugi na drugaciji nacin. A u istog boga vjerujemo!

I kako da zakljucak iz takvog jednog samopitanja ne bude upravo ono sto uporno drvim: Bog i vjera u Boga su jedno, a religija je nesto sasvim drugo. Zapravo nemoguce je istovremeno biti vjernik u oboje, ili Bog (Vjera) ili Religija.

A sto se tice krmetine i ostalog... neka jede/nejede sta ko hoce/nece. Znam samo jedno - ko od nutricionizma pravi bozje zakone, taj debelo jede gowna!
Jedno je sigurno , a to je da sve tri religije dopuštaju jedenje gowana, čak šta više je preporučeno da se "jedu gowna" o onima koji nisu kao oni.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#3088 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by NIN »

Bez vrijedjanja, polako!
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#3089 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by dustaban »

zlokruhovic wrote: Jedno je sigurno , a to je da sve tri religije dopuštaju jedenje gowana, čak šta više je preporučeno da se "jedu gowna" o onima koji nisu kao oni.
A sto to oni nisu kao mi? sta nas to cini razlicitima? Sta znaci "religije dopustaju"? Sta su tu religije?...

:?: :?: :?:

EDIT
NIN wrote:Bez vrijedjanja, polako!
Evo ako sam ja koga nesvjesno uvrijedio izvinjavam se (mada je kod mene "jesti wnago" cesta uzrecica i cesto upotrenljena i u prvom licu :wink: )

A sta sam zapravo htio reci? Ako neko ne jede krmetinu zato sto je musliman ili jevrej, ocekujem od njega da se upita zasto je musliman ili jevrej. Kad zakljuci da je to zato sto su ga rodili (i odgojili) muslimani ili jevreji... posteno bi bilo da zakljuci da to nije njegov izbor.
I onda da zakljuci da mu je krmetina uskracena slucajnoscu njegovog rodjenja a ne po nekoj utemeljenoj ili svjesno odabranoj odluci.
Ja sam toga jako svjestan. Kad god gledam ona divlja plemena u Amazonu kako jedu crve... stomak mi se izvrne ne zato sto ih oni jedu vec sto ne mogu a da sebe ne zamislim kao nekoga od njih!

Prema tome fraza "oni drugi" misleci pri tome na one koji su SLUCAJNO odrasli u drugoj vjeri je jedno strasno... jedno strasno... jedno strasno ogranicenje.

Sve nastojim da koga ne uvrijedim, ali otkud ja sad da pretpostavim sta koga vrijedja. Mnoge vrijedjaju i notorne cinjenice kakva je ova sto je navedoh
Last edited by dustaban on 24/07/2014 20:49, edited 1 time in total.
User avatar
zlokruhovic
Posts: 1446
Joined: 26/12/2013 16:41

#3090 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by zlokruhovic »

dustaban wrote:
zlokruhovic wrote: Jedno je sigurno , a to je da sve tri religije dopuštaju jedenje gowana, čak šta više je preporučeno da se "jedu gowna" o onima koji nisu kao oni.
A sto to oni nisu kao mi? sta nas to cini razlicitima? Sta znaci "religije dopustaju"? Sta su tu religije?...

:?: :?: :?:
Koji mi , jesi ti slep?! , napisao sam da jedu gowna o onima koji nisu kao ONI.
Nisi valjda pomisilio da sam aludirao da religiajši nisu kao "mi" , kao da sad šatro postojimo ti neki "mi" slobodoumni. :roll:

Religije dopuštaju da se laje i jede gowna o svima koji nisu na njihovom putu , zato je to dopušteno tj.to je preporučljiva obaveza za svakog pravog vernika , jer samo na taj način vernik u monoteizmu može potvrditi svoju veru.
Ako grešim ti me ispravi.

@NIN
Nije vređanje uopšte , samo je u pitanju figura koja na pravi način opisuje stanje.
Ali neću više koristiti te figure , obećavam.
Eek-A-Mouse
Posts: 430
Joined: 23/07/2014 20:52
Location: Leglo pravih muzijaka

#3091 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Eek-A-Mouse »

Neko je ne jede iz vjerskih razloga,neko iz zdravstvenih a neko jer mu ne smeka.
Zar je potrebno 2 dana razglabati o necemu poput mesa
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 5158
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#3092 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by ¤ jelena ¤ »

Dr_dre wrote:
Nikom nije stavljen ispred nosa tanjir sa svinjetinom uz nagovor da proba.
Pa čak i da jeste, na ovakav šaljiv način ni to nije ništa strašno. Ovo je najobičnija zezancija, šalimo se i to je to.
Ako je nekom ovo nekakav bezobrazluk kako onda doživljava šaroliko društvo za istim stolom,
gdje neki jedu svinjetinu i piju alkohol, a neki ne?
Ili je takva mogućnost druženja za neke ovdje nemoguća misija....
Nadam se da ti nebi bilo strasno kada bi taj tanjur sto bi mi stavila pod nos dobila u po face,jer je meni opaliti nekog tanjirom po faci najobicnija zezancija i sala..
Sto se tice jedenja krmetine i pijenja alkohola nema mi nikakve razlike,mrtvi haram i jedno i drugo.
Vjerski propisi nisu sala i treba ih postovati.
Ne tebi pod nos :roll: nego ispred nosa - uoči razliku, toliko valjda možeš sjedeći za kompjuterom a ne za tim stolom.

I.... tako znači....ovo bi bila jedna od tvojih mogućih reakcija kada bi se našao u nekom vjerski mješovitom društvu, na zajedničkom ručku, ako bi konobar osobi koja sjedi do tebe ili preko puta tebe (daklem, tebi tik pod nos iliti ispred nosa) donio tanjir sa svinjskim šniclama i čašu velikog crnog točenog piva.

Vidiš, dr neandertalac, nijedan vjerski propis ne opravdava primitivizam i ograničenost pojedinca koji bi se, pod plaštom poštovanja vjerskih propisa, ovako prosuo u civilizovanom društvu.

:run:
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#3093 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Towelie »

Nije valjda da jos raspravljate o ovome.
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#3094 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by nasa »

:lol:

Jos cekamo ukljucenje vegetarijanaca :D
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#3095 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by drug_profi »

Imaju oni sto ne jedu plodove koji nisu sami otpali.... :-)
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#3096 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by nasa »

Vala ja nisam ljubitelj mesa i vjerovatno bih prestala jesti skroz da mi nije mrsko jer valja onda odbiti sve sto mi ponude , a kod nas je to uglavnom mesno :D kuci pravo rijetko kuham meso sto najteze pada mom tati kojem nosim rucak gotovo svaki dan ...kaze aaaa opet biljke, ma ne moras sutra, mogu ja i do ascinice :D i tako.....
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#3097 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Towelie »

drugi profil wrote:Imaju oni sto ne jedu plodove koji nisu sami otpali.... :-)
:lol:
Prvi put cujem ovo. O cemu se radi?
Eek-A-Mouse
Posts: 430
Joined: 23/07/2014 20:52
Location: Leglo pravih muzijaka

#3098 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Eek-A-Mouse »

Frutarier,jedu samo sto samo spadne sa stabla
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#3099 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by NIN »

Eek-A-Mouse wrote:Frutarier,jedu samo sto samo spadne sa stabla
:lol:

i ja prvi put cujem. nesto kao vehabijski ekolozi. :lol:
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#3100 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by dustaban »

Eek-A-Mouse wrote:Frutarier,jedu samo sto samo spadne sa stabla
Je li makar dopusteno drmanje stabla?
Fruitarians-protestants?
:lol:
Locked