ako te pitaju wrote: ↑11/11/2021 13:33
Chmoljo wrote: ↑11/11/2021 09:27
Meni je tacno preslatko kako se ovako "oklizne" u ovim raspravama pa se izbrblja nesto sto je notorni fasizam, sve za to vrijeme glumeci kozmopolitizam.
Dakle, ako nema "drugih" Bosnjaci jednostavno moraju potati radikalni. Jer, muslimani su, muslimani su radikali, Bosnjaci su radikali, ali krscani Hrvati, i hriscani Srbi im ne dozvoljavaju da se povampire.
Ovaj narativ je tako dominantan, i tako se lako da primjetiti. Pa ono jadno dijete sto je mislilo da su bosnje u mostaru crnje od hrvata nije na wikipediji to procitalo.
Nama treba tutor da ne postanemo teroristi. Hvala braco Hrvati. Hvala vam i sto ste uz bracu Srbe planski i predano reducirali broj terorista tako da Evropa moze mirno disati.
Predzidje krscanstva at its finest.
Ja sam već iznosio svoje stavove da Bošnjake smatram Europskim narodom, i da nemaju veze sa ekstremnim dijelom Muslimana, i pri tome i dalje ostajem .
Međutim, tvrdnja, svi će te se iseliti, a mi ćemo naseliti muslimane sa Kosova, Makeodine, itd., i razmišljati u tom smjeru , nije ništa drugo nego stvaranje sutra nekog budućeg muslimanskog vilajeta.
I ne bi ništa bilo sporno da Hrvati odu za boljim životom, sporno je ako mu namećeš predstavnike, odlučuješ kontra interesa tog naroda da bi samo otišli. U tom smislu, tada postaje jasno da je ideja Herceg-Bosne bila ispravna.
Takvim stavovima, i taktikom, gradiš buduću HB
Nece niko naseliti Bosnjake Kosova,Sandzaka,Makedonije itd..,vec ce oni sami dolaziti kao sto su dolazili i dosada.Sandzaklija je recimo puna Bosna jer dolaze sami.Bosnjacki politicari samo treba da naprave od ove drzave jednu modernu i ekonomski stabilnu drzavu koja ce vracati te ljude.
Dino Žuđelović je rođen u Sarajevu 1985. godine. U ratu je, još kao dječak, izbjegao u Francusku. Njegova priča vraća vjeru u povratak mladih i uspješnih ljudi iz inozemstva u domovinu. Žuđelović danas živi i radi u Sarajevu, gdje se vratio sa suprugom i troje djece nakon gotovo dva desetljeća života u inozemstvu.
„Radio sam nekoliko godina u prodaji, gdje sam imao priliku surađivati s poznatim svjetskim brendovima. Vremenom sam stekao iskustvo konsaltinga u energetici i nisam više bio ovisan o lokaciji rada, te smo donijeli odluku da pokušamo i vratimo se u Bosnu“, prepričava nam Dino.
Senad Šantić djetinjstvo je proveo u Švedskoj, nakon što je sa roditeljima izbjegao iz Mostara, a prije pet godina vratio se u rodni grad i otvorio firmu koja je danas jedna od najuspješnijih IT kompanija u zemlji. Riječ je o firmi koja se bavi izradom web i mobilnih aplikacija, uglavnom za švedsko tržište i koja u ovom trenutku zapošljava 50 mladih ljudi.
Jedan od takvih je i Suad Bešlić, inženjer mašinstva koji je 23 godine proveo u Njemačkoj. Vratio se prije nekoliko godina u Živinice, gdje je otvorio svoju firmu u kojoj proizvodi vatrogasna vozila.
Život u Njemačkoj je san većine Bosanaca, međutim, jedan od njih Suad Bešlić se odlučio za povratak u rodni kraj. Kaže, istinski uspjeh je ostvarivanje snova tamo gdje je srce na mjestu, a njegovo je ovdje
Dok je većini mladih u Bosni i Hercegovini želja odseliti u neku od zemalja Europske unije, 24-godišnji Benjamin Mešić odlučio se nakon tri godine boravka u Njemačkoj i uspješne karijere na području geodezije vratiti u Sarajevo. Osim obitelji koja je pružila punu podršku njegovoj odluci, većina prijatelja sa čuđenjem je gledala na njegov povratak u domovinu.
„Za mene nije bilo dileme ostati u Njemačkoj ili vratiti se u Bosnu i Hercegovinu, te u svojoj zemlji primijeniti stečeno znanje i iskustvo. Nakon pune tri godine intenzivnog rada povratak u domovinu je uslijedio u travnju 2019. godine. Samo dva mjeseca bilo je potrebno da osnujem firmu za geodetske poslove pod nazivom GBM Group i već sada mogu reći da se nisam ni jednog momenta pokajao", kaže direktor firme Benjamin Mešić.
Amir Kurić je rođen u Bihaću gdje je završio osnovnu i srednju školu. U razdoblju nakon rata radio je kao turistički vodič, da bi se 2004. godine preselio u Nizozemsku, gdje je živio do 2018. godine. Amir se vratio na Unu, u svoj Bihać. Bez rijeke se ne može. Ni vrijeme pandemije ga nije pokolebalo na putu ispunjenja svog sna – da izgradi kuću i razvije jednu drugačiju turističku ponudu, vođen iskustvima stečenim tijekom života u inozemstvu.
Mehmedalija Đulović iz Suhe kod Živinica dokaz je da je ljubav prema domovini jača od svega. Iako je skoro 10 godina živio u Americi gdje je imao i posao vozača, nedostajalo mu je njegovo rodno mjesto zbog čega je odlučio sve napustiti i vratiti se. "Vrednija mi je jedna travka u mojoj Bosni nego ne znam koliko zemlje u Americi", kaže Đulović. -
Edo Kanlić: Vratio sam se u BiH da bih je mijenjao
Ovaj mladić, rođen 1994. godine u Goraždu, nakon završetka magisterija u inostranstvu, vratio se u Bosnu i Hercegovinu.
Sada radi na poziciji projektnog koordinatora u Fondaciji Boris Divković u Sarajevu i bori se da ostvari ideale u koje čvrsto vjeruje.
Vratio se u domovinu nakon 19 godina rada u inostranstvu: Solarna energija otvara svoja vrata u BiH
Sve je više proaktivnih primjera proizvodnje električne energije koristeći inovacije i nove tehnologije, a jedan od njih je firma EMT Solar i njen osnivač Ekrem Mušić
U vremenu kada diskusija o održivim izvorima energije i problematiziranju izgradnje mini-hidroelektrana postaje dijelom i javnog diskursa u Bosni i Hercegovini, sve je više i proaktivnih primjera proizvodnje električne energije koristeći inovacije i nove tehnologije. U Bosanskoj Otoci nas dočekuje Ekrem Mušić, stručnjak za solarnu energiju, koji se nakon 19 godina rada u inostranstvu vratio u domovinu.
U moru primjera gdje bh. državljani mahom odlaze iz zemlje, nekolicina njih se po stečenom znanju vraća svojim korijenima. Jedan od njih je i Mirnes Hodžić, koji se po povratku u BiH odlučio na hrabar potez i otvorio firmu “ART TILE”, koja danas broji 10 zaposlenih.
Kao sto vidis,Bosnjaci danas sirom svijeta znaju gdje su svoji i na svome i nema potrebe da ih bilo ko planski naseljava jer ce se oni sami vracati i stvarati nove vrijednosti i bolje drustvo.Ono sto ti ne razumijes je taj historijski moment,gdje su snage koje drze ovu drzavu na okupu na 60% u ukupnom broju naseljenih u BiH,a medju zivorodjenim i vise od 63%.Snage koje desetljecima negiraju identitet ovom narodu su koncentrisane na perifernim dijelovima zemlje koji su vise podlozni iseljavanju a uz to im i matice Hrvatska i Srbija padaju sa stanovnistvom i imat ce sve vecu potrebu za Srbima i Hrvatima iz BiH.
Da ne govorim o tome koliko ce recimo migrantski porodica ostati u BiH pa ce kroz koju generaciju jednostavno da se asimiliraju u Bosnjake jer im je vezivno tkivo prije svega islam pa nece biti problem ni na laksu adaptaciju.Sto se tice nekih drugih koji dolaze u BiH,znaju da Bosnjaci nisu nikakvi talibani kakvim nas Hrvati i Srbi pokusavaju predstaviti pa se i oni doseljavaju i ABd kroz par godina ce biti vjerovatno pravi borci za gradjansku drzavu
https://www.klix.ba/vijesti/bih/svi-zel ... /210911098