Pocetak rata u Sarajevu

Locked
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#301 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by stakasa »

Banksy wrote:
stakasa wrote:
karanana wrote:koliko mu je godina bilo?
mene i dalje fascinira da je tako (ja pretpostavljam mlad covjek bez nekog hiljadugodisnjeg radnog staza) dobio 24 plate i to dajuci otkaz na svoju ruku.
To je bilo nekih tri - cetri hiljade maraka tad, nije neka lova
Koliko pamtim, daleko više.
Oktobar 91-e, nema goriva, jes stigo tanker u Ploce, nije stigo...
Mozda se varam...
User avatar
karanana
Posts: 50761
Joined: 26/02/2004 00:00

#302 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by karanana »

eto nek je i 3-4 hiljade bilo. moguce je uz veliku inflaciju. ali opet i 3-4 hiljade je tada bilo ko danas 9-10 hiljada, i cudi me da se to dobijalo nakon svojevoljnog davanja otkaza.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#303 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by stakasa »

karanana wrote:eto nek je i 3-4 hiljade bilo. moguce je uz veliku inflaciju. ali opet i 3-4 hiljade je tada bilo ko danas 9-10 hiljada, i cudi me da se to dobijalo nakon svojevoljnog davanja otkaza.
Takav bio zakon o radu. I opet su se rjetki na to odlucili
dudlov
Posts: 2077
Joined: 25/10/2010 11:46
Location: sarajevo

#304 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by dudlov »

Oktobar 91-e, nema goriva, jes stigo tanker u Ploce, nije stigo...
Mozda se varam...[/quote]

Znam kad se prijavio u kamp kao izbjeglica (oktobar 91.) rečeno mu je da rat u BiH još nije počeo, što će reći da počinje uskoro, te kukavac ostade u kampu a kasnije i papiri legoše. :D
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#305 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Banksy »

stakasa wrote:
Banksy wrote:
stakasa wrote: To je bilo nekih tri - cetri hiljade maraka tad, nije neka lova
Koliko pamtim, daleko više.
Oktobar 91-e, nema goriva, jes stigo tanker u Ploce, nije stigo...
Mozda se varam...
Nevezano za tanker, iznos koji navodiš je bio nekoliko puta veći. Nije tema ...
Ripicipi
Posts: 4171
Joined: 11/01/2007 21:55
Location: BiH, a vi???

#306 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Ripicipi »

zateznistub wrote: Malo si preformulisao i tu si u pravu! Niko nije morao ni '91 ni kasnije...Niko nije morao...ali to ne znači da se nije išlo na straže...

Ono što ne znaš, ne širi kao činjenice...
NI meni nisu poznate te straze '91 godine.
Mozda po nekim cukama, ali ovdje gdje ja zivim nikakvih straza nije bilo '91 godine.
Last edited by Ripicipi on 11/12/2014 16:10, edited 1 time in total.
dudlov
Posts: 2077
Joined: 25/10/2010 11:46
Location: sarajevo

#307 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by dudlov »

Ripicipi wrote:
zateznistub wrote: Malo si preformulisao i tu si u pravu! Niko nije morao ni '91 ni kasnije...Niko nije morao...ali to ne znači da se nije išlo na straže...

Ono što ne znaš, ne širi kao činjenice...
NI meni nisu poznate te traze '91 godine.
Mozda po nekim cukama, ali ovdje gdje ja zivim nikakvih straza nije bilo '91 godine.
Bilo je, itekako. Stražariš i tefteriš šta se dešavalo. Ovdje se radi o Sarajevu
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3784
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#308 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by DaffyDuck »

razonoda wrote:
DaffyDuck wrote:
Dr. Kuca wrote:Najzalosnije sto djeca ne uce nista o ratu. Jos koja generacija i vrlo malo ce se znati o tome. Zato djecu treba vaspitavat od malena, onako kako rade srbi i hrvati, i kako su radili vjekovima.
nedavno ja sa jednom "dosljom" rodjena 94 ja mislim... njeni dosli kao izbjeglice iz IB nekad poslije rata. I idiot meni kaze da je iz SA mogao izac ko kad je god htjeo u ratu.. kao nije bilo tako strasno?! Kontam ko te odgoji TUKO jedna :sad:
Ne prica ona gluposti, pricalo se da se SARAJEVO -CUDILO zasto iz Srebrenice traze da im dostave --soli--kao stace im so, kad nemaju hrane.Imali su nesto stoke pa su htjeli susiti, e to je navodno naljutilo SA. Nisu htjeli da posalju.
A gdje si ti bio? Svi mi sjedili onako dobrovoljno, cekali da nas ubiju? :roll:
dudlov
Posts: 2077
Joined: 25/10/2010 11:46
Location: sarajevo

#309 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by dudlov »

karanana wrote:eto nek je i 3-4 hiljade bilo. moguce je uz veliku inflaciju. ali opet i 3-4 hiljade je tada bilo ko danas 9-10 hiljada, i cudi me da se to dobijalo nakon svojevoljnog davanja otkaza.
Ma jebeš pare, ali eto kad se moglo uzeti, onda zašto da ne.
Ripicipi
Posts: 4171
Joined: 11/01/2007 21:55
Location: BiH, a vi???

#310 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Ripicipi »

dudlov wrote:
Ripicipi wrote:
zateznistub wrote: Malo si preformulisao i tu si u pravu! Niko nije morao ni '91 ni kasnije...Niko nije morao...ali to ne znači da se nije išlo na straže...

Ono što ne znaš, ne širi kao činjenice...
NI meni nisu poznate te traze '91 godine.
Mozda po nekim cukama, ali ovdje gdje ja zivim nikakvih straza nije bilo '91 godine.
Bilo je, itekako. Stražariš i tefteriš šta se dešavalo. Ovdje se radi o Sarajevu
Pa i ja govorim o Sarajevu i opet ponavljam, tamo gdje ja zivim, toga nije bilo.
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#311 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Ali Kemal »

zateznistub wrote:
Ali Kemal wrote: Odgovorno tvrdim da 1991 niko nije morao da cuva nikakve straze u Sarajevu!

Ko tvrdi suprotno neka objasni gdje, kada i ko ga je natjerao da strazari i zbog cega?

Pored svih dogadjaja koji su se desili sada treba jos i izmisljati :oops:
Malo si preformulisao i tu si u pravu! Niko nije morao ni '91 ni kasnije...Niko nije morao...ali to ne znači da se nije išlo na straže...

Ono što ne znaš, ne širi kao činjenice...
Mozes ti i sada da cuvas strazu ako ti je do strazarenja :oops:

Nego ne odgovori gdje, kada i ko te natjerao da strazaris i zasto? Takodje jesi li bio naoruzan i ako jesi odakle ti oruzje?

Za mladju raju, 1991 se u Sarajevu normalno zivjelo, slobodno kretalo.
User avatar
ganjeta
Posts: 9542
Joined: 09/03/2010 02:36
Location: Joint Union

#312 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by ganjeta »

Fakat gdje se stražarilo u Sarajevu 1991. godine? Prvi put čujem?!
User avatar
zateznistub
Posts: 15528
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#313 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by zateznistub »

Ali Kemal wrote:
zateznistub wrote:
Ali Kemal wrote: Odgovorno tvrdim da 1991 niko nije morao da cuva nikakve straze u Sarajevu!

Ko tvrdi suprotno neka objasni gdje, kada i ko ga je natjerao da strazari i zbog cega?

Pored svih dogadjaja koji su se desili sada treba jos i izmisljati :oops:
Malo si preformulisao i tu si u pravu! Niko nije morao ni '91 ni kasnije...Niko nije morao...ali to ne znači da se nije išlo na straže...

Ono što ne znaš, ne širi kao činjenice...
Mozes ti i sada da cuvas strazu ako ti je do strazarenja :oops:

Nego ne odgovori gdje, kada i ko te natjerao da strazaris i zasto? Takodje jesi li bio naoruzan i ako jesi odakle ti oruzje?

Za mladju raju, 1991 se u Sarajevu normalno zivjelo, slobodno kretalo.
De dijete, idi gledaj turske serije. Čuj gluposti ko me natjerao... A sto se oružja tiće poklonila SDA

za 1300 KM
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#314 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by riko-ga »

Ali Kemal wrote:
zateznistub wrote:
Ali Kemal wrote: U Sarajevu 1991 nije bilo nikakve potrebe da se cuvaju straze.
Veze ti nemaš!
Odgovorno tvrdim da 1991 niko nije morao da cuva nikakve straze u Sarajevu!

Ko tvrdi suprotno neka objasni gdje, kada i ko ga je natjerao da strazari i zbog cega?

Pored svih dogadjaja koji su se desili sada treba jos i izmisljati :oops:

Pa naravno da nije morao.Nisi morao ni 93 kada je bas stani-pani :D Ne bi se zakleo 100% jel bilo Novembar/Decembra 91 ili Januar 92 al smo drzali straze nocu.E sada kada bi rekao kako je to izgledalo ispao bi smijesam narocito ovim mladjim od 92 godista :izet: .Znaci pada mrak mi izlazimo ispred kuca i kao strazarimo.Posto je naselje mjesovito(Srbi-Bosnjaci tada Muslimani)mi kao pazimo da nas oni ne vide da drzimo strazu a isto tako i oni se kao kriju da mi ne prikjetimo nji.Dodje jutro sve normalno.Jesi se naspavao komsija ide se na posao ko radi i tako to.Prodje naprimjer 10-15 dana i kao skontamo da smo se izofirali i mi i oni sjednemo da se kao dogovorimo da drzimo zajednicke straze.I to i uradimo.Drzimo kao strazu da ko sa strane ne bi napravio kakav belaj.I ponovo nakon 15-20 dana kao situacija se smirila(mislim na TV-eu :D ) i kao nema potrebe vise sa strazama.Prestane se strazariti noc dvije i eto nekoga i kaze: Nap:pa ovi opet drze straze vidio ih kad sam se vracao iz druge eno ih u Mitrovoj garazi :shock: I sta ces vec mi ponovo u Ademovi garazu da drzimo strazu.Sada kad bi me upitao od koga smo je drzali to jeste zbog koga Bog me ubio ako bi znao :?

Nekada pokusam "rekonstrusati" te dogadjaje al ne ide brate nikako.Kad je bio Ramazan te zime?Kada je bila ona zadnja skupstina kada je Karadzic prijetio nestankom Muslimana?Kada su pale one granate na GRAS?
dudlov
Posts: 2077
Joined: 25/10/2010 11:46
Location: sarajevo

#315 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by dudlov »

Pa i ja govorim o Sarajevu i opet ponavljam, tamo gdje ja zivim, toga nije bilo.[/quote]

Dobro, nije bilo u tvom naselju, ali moj drug je dero straže krajem 91. godine i tefterio
User avatar
ganjeta
Posts: 9542
Joined: 09/03/2010 02:36
Location: Joint Union

#316 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by ganjeta »

Ramazan je bio februar-mart 1992. ja mislim...
Ripicipi
Posts: 4171
Joined: 11/01/2007 21:55
Location: BiH, a vi???

#317 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Ripicipi »

zateznistub wrote: De dijete, idi gledaj turske serije. Čuj gluposti ko me natjerao... A sto se oružja tiće poklonila SDA

za 1300 KM
S ovim sto si napisao, vjeruj da bi Karadzicu bio svjedok za pozeljeti :-)
Taman onako kako on govori.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#318 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Banksy »

Sasvim nebitno je li u Sarajevu bilo straža ili ne.
100 km južnije, u Mostaru i Hercegovini, već septembra '91. stižu crnogorski rezervisti i mir je završen. Kad je stiglo u Sarajevo, manje je važno. Važno je samo naglasiti sopstvenu glupost i kratkovidost da pored tako jasnih i brutalnih stvari tu oko nas, u komšiluku, ne pretpostavimo šta dalje nama slijedi.
I sad se stidim sopstvene naivnosti ...
User avatar
zateznistub
Posts: 15528
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#319 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by zateznistub »

Ripicipi wrote:
zateznistub wrote: De dijete, idi gledaj turske serije. Čuj gluposti ko me natjerao... A sto se oružja tiće poklonila SDA

za 1300 KM
S ovim sto si napisao, vjeruj da bi Karadzicu bio svjedok za pozeljeti :-)
Taman onako kako on govori.
Šta je sporno, ko je poklonio ili za koliko....čitaš li ti šta se napiše?
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#320 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by riko-ga »

ganjeta wrote:Ramazan je bio februar-mart 1992. ja mislim...
E za vrijeme Ramazana sam vec naveliko puco strazu i sjesam se da sam sa straze isao u kucu na Sehur.I da se malo ugrijem :izet:
User avatar
zateznistub
Posts: 15528
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#321 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by zateznistub »

ganjeta wrote:Ramazan je bio februar-mart 1992. ja mislim...
I šta s tim?

Linije nikle za Bajram? Rovove četnici iskopali drugi dan Bajrama? Oružje stiglo isti dan...
User avatar
muha_sa
Posts: 140349
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#322 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by muha_sa »

ganjeta wrote:Fakat gdje se stražarilo u Sarajevu 1991. godine? Prvi put čujem?!
u Pofalicima--Bakarevac.
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#323 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Ali Kemal »

riko-ga wrote:Pa naravno da nije morao.Nisi morao ni 93 kada je bas stani-pani :D Ne bi se zakleo 100% jel bilo Novembar/Decembra 91 ili Januar 92 al smo drzali straze nocu.E sada kada bi rekao kako je to izgledalo ispao bi smijesam narocito ovim mladjim od 92 godista :izet: .Znaci pada mrak mi izlazimo ispred kuca i kao strazarimo.Posto je naselje mjesovito(Srbi-Bosnjaci tada Muslimani)mi kao pazimo da nas oni ne vide da drzimo strazu a isto tako i oni se kao kriju da mi ne prikjetimo nji.Dodje jutro sve normalno.Jesi se naspavao komsija ide se na posao ko radi i tako to.Prodje naprimjer 10-15 dana i kao skontamo da smo se izofirali i mi i oni sjednemo da se kao dogovorimo da drzimo zajednicke straze.I to i uradimo.Drzimo kao strazu da ko sa strane ne bi napravio kakav belaj.I ponovo nakon 15-20 dana kao situacija se smirila(mislim na TV-eu :D ) i kao nema potrebe vise sa strazama.Prestane se strazariti noc dvije i eto nekoga i kaze: Nap:pa ovi opet drze straze vidio ih kad sam se vracao iz druge eno ih u Mitrovoj garazi :shock: I sta ces vec mi ponovo u Ademovi garazu da drzimo strazu.
Sada kad bi me upitao od koga smo je drzali to jeste zbog koga Bog me ubio ako bi znao :?
Gdje je to bilo zivota ti. Mislim vjerujem ti, samo me interesuje koje je to naselje? Pade mi na pamet Sokolovic kolonija, Brijesce, podrucje Vogosce?
zateznistub wrote:De dijete, idi gledaj turske serije. Čuj gluposti ko me natjerao... A sto se oružja tiće poklonila SDA

za 1300 KM
Aljo kaze rata nece biti, a tusi oruzje. E ko je upravljao nasim zivotima :cry:

Ja se tebi zatezni stube izvinjavam, eto izgleda da su neki dijelovi grada ipak dosegli nenormalni zivot malo ranije zahvaljujuci SDA.
Ja i dalje ne znam gdje je to bilo, jer je to izgleda izvedeno super tajno za ostatak grada, ali vjerujem zateznom stubu.
Ripicipi
Posts: 4171
Joined: 11/01/2007 21:55
Location: BiH, a vi???

#324 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Ripicipi »

zateznistub wrote:
Ripicipi wrote:
zateznistub wrote: De dijete, idi gledaj turske serije. Čuj gluposti ko me natjerao... A sto se oružja tiće poklonila SDA

za 1300 KM
S ovim sto si napisao, vjeruj da bi Karadzicu bio svjedok za pozeljeti :-)
Taman onako kako on govori.
Šta je sporno, ko je poklonio ili za koliko....čitaš li ti šta se napiše?
Nije toliko u oruzju koliko u tome da se strazarilo '91 godine, i to jos s oruzjem.
Po vasoj prici nas rat uopste onda nije ni iznenadio, a ni uhvatio nespremne itd. :-)
User avatar
muha_sa
Posts: 140349
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#325 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by muha_sa »

Banksy wrote:Sasvim nebitno je li u Sarajevu bilo straža ili ne.
100 km južnije, u Mostaru i Hercegovini, već septembra '91. stižu crnogorski rezervisti i mir je završen. Kad je stiglo u Sarajevo, manje je važno. Važno je samo naglasiti sopstvenu glupost i kratkovidost da pored tako jasnih i brutalnih stvari tu oko nas, u komšiluku, ne pretpostavimo šta dalje nama slijedi.
I sad se stidim sopstvene naivnosti ...
+1


još idiot radio u JNA :-) svjedok kad se skidala petokraka a stavljala naka trobojnica--svjedok kad su mi radne kolege išli u Hrvatsku da "iseljavaju" kasarne a ja opet idiot :-) jest da sam u martu presto ic na poso, al to ne umanjuje moju naivnost.
Locked