SDA-All about

User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#29951 Re: SDA-All about

Post by General War »

Novak20 wrote:Hmmmm. Ima li ga ko nije nekada glasao za SDA ? :D
Ima, ali nije SDA sama problem, citav politicki establisment je takav da demokratija ti sluzi samo da na izborima SAM odlucis na koji nacin ces biti naguzen a ne da ti bude u necemu bolje.
Last edited by General War on 25/04/2017 10:42, edited 1 time in total.
iz Mostara
Posts: 456
Joined: 08/04/2017 17:40

#29952 Re: SDA-All about

Post by iz Mostara »

jefff wrote:Image
a đe je lug, boca vode, motka?
User avatar
Dozer
Posts: 32996
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#29953 Re: SDA-All about

Post by Dozer »

Novak20 wrote:Hmmmm. Ima li ga ko nije nekada glasao za SDA ? :D
Ima. Ja prvi. A znam ih jos koliko hoces.
gidra
Posts: 4106
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#29954 Re: SDA-All about

Post by gidra »

pinkman wrote:
madner wrote: Nije tacno, ED Sarajevo i Direkcija ulaze u KS, dok ED Tuzla i TE Tuzla ulaze u bilans TK.

Koliko ostali subvenciniraju rudnike, od cega TK najvise profitira, trebalo bi traziti da uplate ostalim kantonima dio.
A gdje ulazi PDV? U 2016. godini su imali 1.2 mlrd. KM prihoda.
I tvoja statistika je manipulacija.
Šta ima veze što se ne proizvede niti jedan kW u Sarajevu?
Kad se na kraju najviše električne energije potroši u Sarajevu a Elektrodistribucija Sarajevo prihoduje i zaradi kao sve ostale elektrodistribucije u EP zajedno. I EP ima više uposlenih u Tuzli nego u Sarajevu, tako da...
Novak20
Posts: 15236
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#29955 Re: SDA-All about

Post by Novak20 »

Dozer wrote:
Novak20 wrote:Hmmmm. Ima li ga ko nije nekada glasao za SDA ? :D
Ima. Ja prvi. A znam ih jos koliko hoces.
:lol:

Ma znam da ima ali na prvim izborima SDA je imala, čini mi se, 970.000 glasova a na slijedećim održanim 1996 cca 900.000 glasova. Teoretski, dobar dio glasača je bar nekada glasao za SDA.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#29956 Re: SDA-All about

Post by Alfons Kauders »

gidra wrote:
pinkman wrote:
madner wrote: Nije tacno, ED Sarajevo i Direkcija ulaze u KS, dok ED Tuzla i TE Tuzla ulaze u bilans TK.

Koliko ostali subvenciniraju rudnike, od cega TK najvise profitira, trebalo bi traziti da uplate ostalim kantonima dio.
A gdje ulazi PDV? U 2016. godini su imali 1.2 mlrd. KM prihoda.
I tvoja statistika je manipulacija.
Šta ima veze što se ne proizvede niti jedan kW u Sarajevu?
Kad se na kraju najviše električne energije potroši u Sarajevu a Elektrodistribucija Sarajevo prihoduje i zaradi kao sve ostale elektrodistribucije u EP zajedno. I EP ima više uposlenih u Tuzli nego u Sarajevu, tako da...
Ne ulaze sve cifre, jer npr. izvoz i kapitalne investicije idu preko EP u Sarajevu.

Isti fol i sa BH Telecom.

Kako bilo, lako se to da sracunati (pogledajte podatke, imate sirove i "normalizirane" kada se odbiju EP i telekom).

Sto se tice raspodjele PDV-a, trenutni sistem nije ok, ali ovo sto Hercegovci pricaju su bajke za malu djecu. Istina je da Sarajevo ima ponder 2.0, ali i pored njega, dobije manje sredstava nego sto uplati (proporcionalno).

HDZ bi da sve pare idu na kamaru, pa da se dijele po politickim koeficijentima, a ne po mjestu potrosnje/uplate.

Dakle, treba gledati koliko kantoni uplate, koliko generisu BDP-a, koliko se naplati direktnih poreza.
User avatar
avenija
Posts: 1529
Joined: 29/03/2016 16:20

#29957 Re: SDA-All about

Post by avenija »

gidra wrote:
pinkman wrote:
madner wrote: Nije tacno, ED Sarajevo i Direkcija ulaze u KS, dok ED Tuzla i TE Tuzla ulaze u bilans TK.

Koliko ostali subvenciniraju rudnike, od cega TK najvise profitira, trebalo bi traziti da uplate ostalim kantonima dio.
A gdje ulazi PDV? U 2016. godini su imali 1.2 mlrd. KM prihoda.
I tvoja statistika je manipulacija.
Šta ima veze što se ne proizvede niti jedan kW u Sarajevu?
Kad se na kraju najviše električne energije potroši u Sarajevu a Elektrodistribucija Sarajevo prihoduje i zaradi kao sve ostale elektrodistribucije u EP zajedno. I EP ima više uposlenih u Tuzli nego u Sarajevu, tako da...
Druze Zenicko-Dobojski kanton ima tri puta manji uvoz od Sarajevskog a duplo veci izvoz od istog i jedini je uz Tuzlanski koji ima pokriven uvoz izvozom, pa valjda bi mi trebali imati taj koefcijent 2 a ne vi u Sarajevu jer ste uzeli svu administraciju koja vam pravi ove statistike koje su nerealne.
Sta radi u Sarajevu Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije ? Ili u Mostaru zbog partijskog udovoljavanja Covicu.. Nabijaju PDV i povecavaju prosjek plate a tih grana u gradu uopste nema za razliku od Zenice i Tuzle. Samo jedan minimalan primjer.
Last edited by avenija on 25/04/2017 11:21, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#29958 Re: SDA-All about

Post by madner »

Trenutno se ne gleda opste mjesto uplate za raspodjelu.

Samo broj stanovnika pa povrsina i onda koeficijent.

Sva administracija u KSu zaposljava 16 000 ljudi. TK ima 7000.

Dakle KS ima plus od 9000 zaposlenih na tom osnovu. Ukupno ima vise od 40 000 zaposlenih, tako da bi bilo 30 000 da nema administracije i opet bi bio daleko najveci prosjek. :D
User avatar
Dozer
Posts: 32996
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#29959 Re: SDA-All about

Post by Dozer »

Novak20 wrote:
Dozer wrote:
Novak20 wrote:Hmmmm. Ima li ga ko nije nekada glasao za SDA ? :D
Ima. Ja prvi. A znam ih jos koliko hoces.
:lol:

Ma znam da ima ali na prvim izborima SDA je imala, čini mi se, 970.000 glasova a na slijedećim održanim 1996 cca 900.000 glasova. Teoretski, dobar dio glasača je bar nekada glasao za SDA.
Tako gledano - da.
A danas imaju jedva 300.000. I to nije teoretski :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 35286
Joined: 08/09/2005 20:08

#29960 Re: SDA-All about

Post by Haris.ba »

avenija wrote:Druze Zenicko-Dobojski kanton ima tri puta manji uvoz od Sarajevskog a duplo veci izvoz od istog i jedini je uz Tuzlanski koji ima pokriven uvoz izvozom, pa valjda bi mi trebali imati taj koefcijent 2 a ne vi u Sarajevu jer ste uzeli svu administraciju koja vam pravi ove statistike koje su nerealne.
Sta radi u Sarajevu Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije ? Nabijaju PDV i povecavaju prosjek plate a tih grana u gradu uopste nema za razliku od Zenice i Tuzle. Samo jedan minimalan primjer.
I neko kaže ukini kantone. Jok. Svak svoj butig.

Bila je tema o ovome. I kada se napišu svi podaci i činjenice - onda je problem kad se uvidi da šta god uradili, Sarajevo će uvijek više uplaćivati u budžet nego uzimati natrag.

A sadašnja raspodjela sredstava je napravljena kao privremeno rješenje. Jer se čekalo da se završi sa poreznom reformom. I kada je završeno - niko nije smio da dira u raspodjelu. A raspodjela po teritoriji i broju đaka je smiješna.

PDV je teritorijalan porez i porez potrošnje. I može se lahko odrediti gdje je koliko potrošeno. Šta je problem da gdje je potrošeno - bude i vraćeno?
Slično je i sa drugim porezima.
gidra
Posts: 4106
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#29961 Re: SDA-All about

Post by gidra »

Alfons Kauders wrote:
gidra wrote:
pinkman wrote:
A gdje ulazi PDV? U 2016. godini su imali 1.2 mlrd. KM prihoda.
I tvoja statistika je manipulacija.
Šta ima veze što se ne proizvede niti jedan kW u Sarajevu?
Kad se na kraju najviše električne energije potroši u Sarajevu a Elektrodistribucija Sarajevo prihoduje i zaradi kao sve ostale elektrodistribucije u EP zajedno. I EP ima više uposlenih u Tuzli nego u Sarajevu, tako da...
Ne ulaze sve cifre, jer npr. izvoz i kapitalne investicije idu preko EP u Sarajevu.

Isti fol i sa BH Telecom.

Kako bilo, lako se to da sracunati (pogledajte podatke, imate sirove i "normalizirane" kada se odbiju EP i telekom).

Sto se tice raspodjele PDV-a, trenutni sistem nije ok, ali ovo sto Hercegovci pricaju su bajke za malu djecu. Istina je da Sarajevo ima ponder 2.0, ali i pored njega, dobije manje sredstava nego sto uplati (proporcionalno).

HDZ bi da sve pare idu na kamaru, pa da se dijele po politickim koeficijentima, a ne po mjestu potrosnje/uplate.

Dakle, treba gledati koliko kantoni uplate, koliko generisu BDP-a, koliko se naplati direktnih poreza.
Nije isti fol.
Koje su to kapitalne investicije koje je EP nakon rata realizovala? Izvoz, donekle. Uzmi u računicu sve to i vidjećeš da je smiješno u poređenju koliko sama Elektrodistribucija Sarajevo prihoduje na osnovu prodaje električne energije na svojim mjernim mjestima.
Jedna od rijetkih svijetlih tačka kompletne EP je upravo Elektrodistribucija Sarajevo.
User avatar
Dozer
Posts: 32996
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#29962 Re: SDA-All about

Post by Dozer »

A koja je zabiljezila gubitak do 17 miliona, i sada ce podici cijenu struje da to namire. Vrh!
iz Mostara
Posts: 456
Joined: 08/04/2017 17:40

#29963 Re: SDA-All about

Post by iz Mostara »

Dozer wrote:A koja je zabiljezila gubitak do 17 miliona, i sada ce podici cijenu struje da to namire. Vrh!
i to za malih 30%
User avatar
Dozer
Posts: 32996
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#29964 Re: SDA-All about

Post by Dozer »

Pa da...
Izvoze po bagatelnim cijenama, a nas kolju papreno da bi namirili planirani profit.
User avatar
pici
Posts: 46365
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#29965 Re: SDA-All about

Post by pici »

Image

Image
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#29966 Re: SDA-All about

Post by Alfons Kauders »

gidra wrote:
Alfons Kauders wrote:
gidra wrote: I tvoja statistika je manipulacija.
Šta ima veze što se ne proizvede niti jedan kW u Sarajevu?
Kad se na kraju najviše električne energije potroši u Sarajevu a Elektrodistribucija Sarajevo prihoduje i zaradi kao sve ostale elektrodistribucije u EP zajedno. I EP ima više uposlenih u Tuzli nego u Sarajevu, tako da...
Ne ulaze sve cifre, jer npr. izvoz i kapitalne investicije idu preko EP u Sarajevu.

Isti fol i sa BH Telecom.

Kako bilo, lako se to da sracunati (pogledajte podatke, imate sirove i "normalizirane" kada se odbiju EP i telekom).

Sto se tice raspodjele PDV-a, trenutni sistem nije ok, ali ovo sto Hercegovci pricaju su bajke za malu djecu. Istina je da Sarajevo ima ponder 2.0, ali i pored njega, dobije manje sredstava nego sto uplati (proporcionalno).

HDZ bi da sve pare idu na kamaru, pa da se dijele po politickim koeficijentima, a ne po mjestu potrosnje/uplate.

Dakle, treba gledati koliko kantoni uplate, koliko generisu BDP-a, koliko se naplati direktnih poreza.
Nije isti fol.
Koje su to kapitalne investicije koje je EP nakon rata realizovala? Izvoz, donekle. Uzmi u računicu sve to i vidjećeš da je smiješno u poređenju koliko sama Elektrodistribucija Sarajevo prihoduje na osnovu prodaje električne energije na svojim mjernim mjestima.
Jedna od rijetkih svijetlih tačka kompletne EP je upravo Elektrodistribucija Sarajevo.
Imas remonte blokova i sl, pa onda imas cirkus s rudnicima, gdje TK dobije bruku love, a sad ni ja pojma nemam gdje se sta vodi, kako su koncern itd.

Uglavnom, moja poenta je da se radi o prilicno komplikovanoj prici koja se ne da svesti na par recenica.

Eto recimo subvencije za rudnike... Ok, losa politika, rastrosna... Ali onda treba pogledati i ostale subvencije, npr. koliko TK dobije za poljoprivredu u poredjenju s drugim, dosta manjim kantonima sa boljim standardom. Tako mozemo do sutra, tako i rade svi na svoj nacin, malo Tuzla, malo Sarajevo, malo Hercegovina.

A kad bi se radilo po potrosnji... Tuzla bi bila ok, Sarajevo jos bolje, ali neki drugi kantoni bi bili totalno u kurcu.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#29967 Re: SDA-All about

Post by Alfons Kauders »

Dozer wrote:Pa da...
Izvoze po bagatelnim cijenama, a nas kolju papreno da bi namirili planirani profit.
Obrnuto.

U BiH je jako jeftina struja, u poredjenju s EU, pa i zemljama okruzenja.

Socijala. Da je privatna firma, struja u BiH bi bila 30-50% skuplja, ako ne i vise :)
DonieBrasco
Posts: 20073
Joined: 31/08/2016 16:09

#29968 Re: SDA-All about

Post by DonieBrasco »

Bas me zanima kako ce doseljenici Vogosce, Ilijasa, Breze glasati 2018.
gidra
Posts: 4106
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#29969 Re: SDA-All about

Post by gidra »

iz Mostara wrote:
Dozer wrote:A koja je zabiljezila gubitak do 17 miliona, i sada ce podici cijenu struje da to namire. Vrh!
i to za malih 30%
EP je prošle godine imala dobitak od cca 12 miliona KM i ovaj gubitak za januar i febraur će se anulirat do kraja godine...
I to je čisto zbog zajeba uprave kojeg opet vode ljudi iz Tuzlanskog kantona :D .
Nije ministarstvo energetike u Tuzli ali možemo reći da je kompletna energetika u rukama Kukića i njegovih ljudi iz istog kantona.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#29970 Re: SDA-All about

Post by madner »

EP tako i tako svake godine gleda da bude oko nule. "Amortizacijom" sebi stele bilans stanja.

Imaju ljudi izgovore za sve, samo fale firme u realnom sektoru da su blizu ovim iz KS. :D
zippoo87
Posts: 19657
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#29971 Re: SDA-All about

Post by zippoo87 »

Alfons Kauders wrote:
Dozer wrote:Pa da...
Izvoze po bagatelnim cijenama, a nas kolju papreno da bi namirili planirani profit.
Obrnuto.

U BiH je jako jeftina struja, u poredjenju s EU, pa i zemljama okruzenja.

Socijala. Da je privatna firma, struja u BiH bi bila 30-50% skuplja, ako ne i vise :)
koji se K poredi EU sa BiH ?
sto bi mi placali duplo skuplju struju,kada je sami proizvodimo i imamo dovoljno?...da se uhljupima u EP jos malo poveca plata ?
daj vise prestanite sa tim BiH i EU...koje gluposti se napisu
kako ovi forumski paraziti lagodno pisu ovdje,kao da ih se nista ne tice...ono svejedno ljudima,zaradjuju u Svicarskoj a trose u BiH,pa im se moze
ja cu uvijek platiti manje ako mogu umjesto skuplje...ne kontam zasto bi ista preplacivao
User avatar
Dozer
Posts: 32996
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#29972 Re: SDA-All about

Post by Dozer »

Alfons Kauders wrote:
Dozer wrote:Pa da...
Izvoze po bagatelnim cijenama, a nas kolju papreno da bi namirili planirani profit.
Obrnuto.

U BiH je jako jeftina struja, u poredjenju s EU, pa i zemljama okruzenja.

Socijala. Da je privatna firma, struja u BiH bi bila 30-50% skuplja, ako ne i vise :)
U zemljama regiona cijene struje padaju vec dvije godine, i zato je haos u nasim EP jer im je opao izvoz. I radi toga se dizu cijene na domacem trzistu.
Da ne pricamo o nebulozama po kojima je mrezarina skuplja od same struje. Pogledaj svoj racun i uvjeri se - cijena mrezarine po kW je visa od cijene samog kW.
User avatar
pici
Posts: 46365
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#29973 Re: SDA-All about

Post by pici »

Image

User avatar
JoseMujica
Posts: 32831
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
Grijem se na: malograDŽane
Vozim: Tuarega
Horoskop: Poskok

#29974 Re: SDA-All about

Post by JoseMujica »

Šepić nije ostao dužan Izetbegoviću: Napravio si privatnu državu za sebe i svoju ženu
aaaa jes mu reko u pm :roll: ovo je Šepke izgleda tek počeo čitati forum :lol: :lol: :lol: :lol:

ovi u SDA svi od Nojevog sindroma pate......koliko im je glova u Gospodarevu šupku da ništa okolo ne vide šta se dešava i tek progledaju kad izadžu vanka, tj. kad ih Gospodar isprne :evil:
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Usa
Contact:

#29975 Re: SDA-All about

Post by O'zone »

"Kakav start u šesnestercuuuuu!!! Sokolović sa brojem 3 na leđima se opasno igra sa glavnim sudcem Izetbegovićem koji mu je već pokazao žuti karton i večeras pokazuje da nema milostiiiiiiii. Nakon isključenja Šepića iz tima SDA sve oči su uprte u glavnog sudiju ovog meča i gledaju kako se laća za džep sa kartonimaaaaaa..koji će povućiiii..."

https://www.klix.ba/vijesti/bih/sokolov ... /170425062
Post Reply