Ima, ali nije SDA sama problem, citav politicki establisment je takav da demokratija ti sluzi samo da na izborima SAM odlucis na koji nacin ces biti naguzen a ne da ti bude u necemu bolje.Novak20 wrote:Hmmmm. Ima li ga ko nije nekada glasao za SDA ?
SDA-All about
- General War
- Posts: 24423
- Joined: 18/09/2013 22:04
#29951 Re: SDA-All about
Last edited by General War on 25/04/2017 10:42, edited 1 time in total.
-
iz Mostara
- Posts: 456
- Joined: 08/04/2017 17:40
#29952 Re: SDA-All about
a đe je lug, boca vode, motka?jefff wrote:
- Dozer
- Posts: 32996
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#29953 Re: SDA-All about
Ima. Ja prvi. A znam ih jos koliko hoces.Novak20 wrote:Hmmmm. Ima li ga ko nije nekada glasao za SDA ?
-
gidra
- Posts: 4106
- Joined: 17/11/2011 16:11
- Location: Sarajevo
#29954 Re: SDA-All about
I tvoja statistika je manipulacija.pinkman wrote:A gdje ulazi PDV? U 2016. godini su imali 1.2 mlrd. KM prihoda.madner wrote: Nije tacno, ED Sarajevo i Direkcija ulaze u KS, dok ED Tuzla i TE Tuzla ulaze u bilans TK.
Koliko ostali subvenciniraju rudnike, od cega TK najvise profitira, trebalo bi traziti da uplate ostalim kantonima dio.
Šta ima veze što se ne proizvede niti jedan kW u Sarajevu?
Kad se na kraju najviše električne energije potroši u Sarajevu a Elektrodistribucija Sarajevo prihoduje i zaradi kao sve ostale elektrodistribucije u EP zajedno. I EP ima više uposlenih u Tuzli nego u Sarajevu, tako da...
-
Novak20
- Posts: 15236
- Joined: 11/02/2014 18:55
- Location: Taboo(t) teme i brisani postovi
#29955 Re: SDA-All about
Dozer wrote:Ima. Ja prvi. A znam ih jos koliko hoces.Novak20 wrote:Hmmmm. Ima li ga ko nije nekada glasao za SDA ?
Ma znam da ima ali na prvim izborima SDA je imala, čini mi se, 970.000 glasova a na slijedećim održanim 1996 cca 900.000 glasova. Teoretski, dobar dio glasača je bar nekada glasao za SDA.
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#29956 Re: SDA-All about
Ne ulaze sve cifre, jer npr. izvoz i kapitalne investicije idu preko EP u Sarajevu.gidra wrote:I tvoja statistika je manipulacija.pinkman wrote:A gdje ulazi PDV? U 2016. godini su imali 1.2 mlrd. KM prihoda.madner wrote: Nije tacno, ED Sarajevo i Direkcija ulaze u KS, dok ED Tuzla i TE Tuzla ulaze u bilans TK.
Koliko ostali subvenciniraju rudnike, od cega TK najvise profitira, trebalo bi traziti da uplate ostalim kantonima dio.
Šta ima veze što se ne proizvede niti jedan kW u Sarajevu?
Kad se na kraju najviše električne energije potroši u Sarajevu a Elektrodistribucija Sarajevo prihoduje i zaradi kao sve ostale elektrodistribucije u EP zajedno. I EP ima više uposlenih u Tuzli nego u Sarajevu, tako da...
Isti fol i sa BH Telecom.
Kako bilo, lako se to da sracunati (pogledajte podatke, imate sirove i "normalizirane" kada se odbiju EP i telekom).
Sto se tice raspodjele PDV-a, trenutni sistem nije ok, ali ovo sto Hercegovci pricaju su bajke za malu djecu. Istina je da Sarajevo ima ponder 2.0, ali i pored njega, dobije manje sredstava nego sto uplati (proporcionalno).
HDZ bi da sve pare idu na kamaru, pa da se dijele po politickim koeficijentima, a ne po mjestu potrosnje/uplate.
Dakle, treba gledati koliko kantoni uplate, koliko generisu BDP-a, koliko se naplati direktnih poreza.
- avenija
- Posts: 1529
- Joined: 29/03/2016 16:20
#29957 Re: SDA-All about
Druze Zenicko-Dobojski kanton ima tri puta manji uvoz od Sarajevskog a duplo veci izvoz od istog i jedini je uz Tuzlanski koji ima pokriven uvoz izvozom, pa valjda bi mi trebali imati taj koefcijent 2 a ne vi u Sarajevu jer ste uzeli svu administraciju koja vam pravi ove statistike koje su nerealne.gidra wrote:I tvoja statistika je manipulacija.pinkman wrote:A gdje ulazi PDV? U 2016. godini su imali 1.2 mlrd. KM prihoda.madner wrote: Nije tacno, ED Sarajevo i Direkcija ulaze u KS, dok ED Tuzla i TE Tuzla ulaze u bilans TK.
Koliko ostali subvenciniraju rudnike, od cega TK najvise profitira, trebalo bi traziti da uplate ostalim kantonima dio.
Šta ima veze što se ne proizvede niti jedan kW u Sarajevu?
Kad se na kraju najviše električne energije potroši u Sarajevu a Elektrodistribucija Sarajevo prihoduje i zaradi kao sve ostale elektrodistribucije u EP zajedno. I EP ima više uposlenih u Tuzli nego u Sarajevu, tako da...
Sta radi u Sarajevu Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije ? Ili u Mostaru zbog partijskog udovoljavanja Covicu.. Nabijaju PDV i povecavaju prosjek plate a tih grana u gradu uopste nema za razliku od Zenice i Tuzle. Samo jedan minimalan primjer.
Last edited by avenija on 25/04/2017 11:21, edited 1 time in total.
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#29958 Re: SDA-All about
Trenutno se ne gleda opste mjesto uplate za raspodjelu.
Samo broj stanovnika pa povrsina i onda koeficijent.
Sva administracija u KSu zaposljava 16 000 ljudi. TK ima 7000.
Dakle KS ima plus od 9000 zaposlenih na tom osnovu. Ukupno ima vise od 40 000 zaposlenih, tako da bi bilo 30 000 da nema administracije i opet bi bio daleko najveci prosjek.
Samo broj stanovnika pa povrsina i onda koeficijent.
Sva administracija u KSu zaposljava 16 000 ljudi. TK ima 7000.
Dakle KS ima plus od 9000 zaposlenih na tom osnovu. Ukupno ima vise od 40 000 zaposlenih, tako da bi bilo 30 000 da nema administracije i opet bi bio daleko najveci prosjek.
- Dozer
- Posts: 32996
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#29959 Re: SDA-All about
Tako gledano - da.Novak20 wrote:Dozer wrote:Ima. Ja prvi. A znam ih jos koliko hoces.Novak20 wrote:Hmmmm. Ima li ga ko nije nekada glasao za SDA ?![]()
Ma znam da ima ali na prvim izborima SDA je imala, čini mi se, 970.000 glasova a na slijedećim održanim 1996 cca 900.000 glasova. Teoretski, dobar dio glasača je bar nekada glasao za SDA.
A danas imaju jedva 300.000. I to nije teoretski
- Haris.ba
- Posts: 35289
- Joined: 08/09/2005 20:08
#29960 Re: SDA-All about
I neko kaže ukini kantone. Jok. Svak svoj butig.avenija wrote:Druze Zenicko-Dobojski kanton ima tri puta manji uvoz od Sarajevskog a duplo veci izvoz od istog i jedini je uz Tuzlanski koji ima pokriven uvoz izvozom, pa valjda bi mi trebali imati taj koefcijent 2 a ne vi u Sarajevu jer ste uzeli svu administraciju koja vam pravi ove statistike koje su nerealne.
Sta radi u Sarajevu Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije ? Nabijaju PDV i povecavaju prosjek plate a tih grana u gradu uopste nema za razliku od Zenice i Tuzle. Samo jedan minimalan primjer.
Bila je tema o ovome. I kada se napišu svi podaci i činjenice - onda je problem kad se uvidi da šta god uradili, Sarajevo će uvijek više uplaćivati u budžet nego uzimati natrag.
A sadašnja raspodjela sredstava je napravljena kao privremeno rješenje. Jer se čekalo da se završi sa poreznom reformom. I kada je završeno - niko nije smio da dira u raspodjelu. A raspodjela po teritoriji i broju đaka je smiješna.
PDV je teritorijalan porez i porez potrošnje. I može se lahko odrediti gdje je koliko potrošeno. Šta je problem da gdje je potrošeno - bude i vraćeno?
Slično je i sa drugim porezima.
-
gidra
- Posts: 4106
- Joined: 17/11/2011 16:11
- Location: Sarajevo
#29961 Re: SDA-All about
Nije isti fol.Alfons Kauders wrote:Ne ulaze sve cifre, jer npr. izvoz i kapitalne investicije idu preko EP u Sarajevu.gidra wrote:I tvoja statistika je manipulacija.pinkman wrote:
A gdje ulazi PDV? U 2016. godini su imali 1.2 mlrd. KM prihoda.
Šta ima veze što se ne proizvede niti jedan kW u Sarajevu?
Kad se na kraju najviše električne energije potroši u Sarajevu a Elektrodistribucija Sarajevo prihoduje i zaradi kao sve ostale elektrodistribucije u EP zajedno. I EP ima više uposlenih u Tuzli nego u Sarajevu, tako da...
Isti fol i sa BH Telecom.
Kako bilo, lako se to da sracunati (pogledajte podatke, imate sirove i "normalizirane" kada se odbiju EP i telekom).
Sto se tice raspodjele PDV-a, trenutni sistem nije ok, ali ovo sto Hercegovci pricaju su bajke za malu djecu. Istina je da Sarajevo ima ponder 2.0, ali i pored njega, dobije manje sredstava nego sto uplati (proporcionalno).
HDZ bi da sve pare idu na kamaru, pa da se dijele po politickim koeficijentima, a ne po mjestu potrosnje/uplate.
Dakle, treba gledati koliko kantoni uplate, koliko generisu BDP-a, koliko se naplati direktnih poreza.
Koje su to kapitalne investicije koje je EP nakon rata realizovala? Izvoz, donekle. Uzmi u računicu sve to i vidjećeš da je smiješno u poređenju koliko sama Elektrodistribucija Sarajevo prihoduje na osnovu prodaje električne energije na svojim mjernim mjestima.
Jedna od rijetkih svijetlih tačka kompletne EP je upravo Elektrodistribucija Sarajevo.
- Dozer
- Posts: 32996
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#29962 Re: SDA-All about
A koja je zabiljezila gubitak do 17 miliona, i sada ce podici cijenu struje da to namire. Vrh!
-
iz Mostara
- Posts: 456
- Joined: 08/04/2017 17:40
#29963 Re: SDA-All about
i to za malih 30%Dozer wrote:A koja je zabiljezila gubitak do 17 miliona, i sada ce podici cijenu struje da to namire. Vrh!
- Dozer
- Posts: 32996
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#29964 Re: SDA-All about
Pa da...
Izvoze po bagatelnim cijenama, a nas kolju papreno da bi namirili planirani profit.
Izvoze po bagatelnim cijenama, a nas kolju papreno da bi namirili planirani profit.
- pici
- Posts: 46366
- Joined: 19/07/2007 23:17
- Location: zbrinut u kupleraju...
- Grijem se na: Ženske gHuzove
- Vozim: Trajvan
- Horoskop: Djevac
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#29966 Re: SDA-All about
Imas remonte blokova i sl, pa onda imas cirkus s rudnicima, gdje TK dobije bruku love, a sad ni ja pojma nemam gdje se sta vodi, kako su koncern itd.gidra wrote:Nije isti fol.Alfons Kauders wrote:Ne ulaze sve cifre, jer npr. izvoz i kapitalne investicije idu preko EP u Sarajevu.gidra wrote: I tvoja statistika je manipulacija.
Šta ima veze što se ne proizvede niti jedan kW u Sarajevu?
Kad se na kraju najviše električne energije potroši u Sarajevu a Elektrodistribucija Sarajevo prihoduje i zaradi kao sve ostale elektrodistribucije u EP zajedno. I EP ima više uposlenih u Tuzli nego u Sarajevu, tako da...
Isti fol i sa BH Telecom.
Kako bilo, lako se to da sracunati (pogledajte podatke, imate sirove i "normalizirane" kada se odbiju EP i telekom).
Sto se tice raspodjele PDV-a, trenutni sistem nije ok, ali ovo sto Hercegovci pricaju su bajke za malu djecu. Istina je da Sarajevo ima ponder 2.0, ali i pored njega, dobije manje sredstava nego sto uplati (proporcionalno).
HDZ bi da sve pare idu na kamaru, pa da se dijele po politickim koeficijentima, a ne po mjestu potrosnje/uplate.
Dakle, treba gledati koliko kantoni uplate, koliko generisu BDP-a, koliko se naplati direktnih poreza.
Koje su to kapitalne investicije koje je EP nakon rata realizovala? Izvoz, donekle. Uzmi u računicu sve to i vidjećeš da je smiješno u poređenju koliko sama Elektrodistribucija Sarajevo prihoduje na osnovu prodaje električne energije na svojim mjernim mjestima.
Jedna od rijetkih svijetlih tačka kompletne EP je upravo Elektrodistribucija Sarajevo.
Uglavnom, moja poenta je da se radi o prilicno komplikovanoj prici koja se ne da svesti na par recenica.
Eto recimo subvencije za rudnike... Ok, losa politika, rastrosna... Ali onda treba pogledati i ostale subvencije, npr. koliko TK dobije za poljoprivredu u poredjenju s drugim, dosta manjim kantonima sa boljim standardom. Tako mozemo do sutra, tako i rade svi na svoj nacin, malo Tuzla, malo Sarajevo, malo Hercegovina.
A kad bi se radilo po potrosnji... Tuzla bi bila ok, Sarajevo jos bolje, ali neki drugi kantoni bi bili totalno u kurcu.
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#29967 Re: SDA-All about
Obrnuto.Dozer wrote:Pa da...
Izvoze po bagatelnim cijenama, a nas kolju papreno da bi namirili planirani profit.
U BiH je jako jeftina struja, u poredjenju s EU, pa i zemljama okruzenja.
Socijala. Da je privatna firma, struja u BiH bi bila 30-50% skuplja, ako ne i vise
-
DonieBrasco
- Posts: 20081
- Joined: 31/08/2016 16:09
#29968 Re: SDA-All about
Bas me zanima kako ce doseljenici Vogosce, Ilijasa, Breze glasati 2018.
-
gidra
- Posts: 4106
- Joined: 17/11/2011 16:11
- Location: Sarajevo
#29969 Re: SDA-All about
EP je prošle godine imala dobitak od cca 12 miliona KM i ovaj gubitak za januar i febraur će se anulirat do kraja godine...iz Mostara wrote:i to za malih 30%Dozer wrote:A koja je zabiljezila gubitak do 17 miliona, i sada ce podici cijenu struje da to namire. Vrh!
I to je čisto zbog zajeba uprave kojeg opet vode ljudi iz Tuzlanskog kantona
Nije ministarstvo energetike u Tuzli ali možemo reći da je kompletna energetika u rukama Kukića i njegovih ljudi iz istog kantona.
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#29970 Re: SDA-All about
EP tako i tako svake godine gleda da bude oko nule. "Amortizacijom" sebi stele bilans stanja.
Imaju ljudi izgovore za sve, samo fale firme u realnom sektoru da su blizu ovim iz KS.
Imaju ljudi izgovore za sve, samo fale firme u realnom sektoru da su blizu ovim iz KS.
-
zippoo87
- Posts: 19657
- Joined: 13/05/2009 19:04
- Location: TK
#29971 Re: SDA-All about
koji se K poredi EU sa BiH ?Alfons Kauders wrote:Obrnuto.Dozer wrote:Pa da...
Izvoze po bagatelnim cijenama, a nas kolju papreno da bi namirili planirani profit.
U BiH je jako jeftina struja, u poredjenju s EU, pa i zemljama okruzenja.
Socijala. Da je privatna firma, struja u BiH bi bila 30-50% skuplja, ako ne i vise
sto bi mi placali duplo skuplju struju,kada je sami proizvodimo i imamo dovoljno?...da se uhljupima u EP jos malo poveca plata ?
daj vise prestanite sa tim BiH i EU...koje gluposti se napisu
kako ovi forumski paraziti lagodno pisu ovdje,kao da ih se nista ne tice...ono svejedno ljudima,zaradjuju u Svicarskoj a trose u BiH,pa im se moze
ja cu uvijek platiti manje ako mogu umjesto skuplje...ne kontam zasto bi ista preplacivao
- Dozer
- Posts: 32996
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#29972 Re: SDA-All about
U zemljama regiona cijene struje padaju vec dvije godine, i zato je haos u nasim EP jer im je opao izvoz. I radi toga se dizu cijene na domacem trzistu.Alfons Kauders wrote:Obrnuto.Dozer wrote:Pa da...
Izvoze po bagatelnim cijenama, a nas kolju papreno da bi namirili planirani profit.
U BiH je jako jeftina struja, u poredjenju s EU, pa i zemljama okruzenja.
Socijala. Da je privatna firma, struja u BiH bi bila 30-50% skuplja, ako ne i vise
Da ne pricamo o nebulozama po kojima je mrezarina skuplja od same struje. Pogledaj svoj racun i uvjeri se - cijena mrezarine po kW je visa od cijene samog kW.
- pici
- Posts: 46366
- Joined: 19/07/2007 23:17
- Location: zbrinut u kupleraju...
- Grijem se na: Ženske gHuzove
- Vozim: Trajvan
- Horoskop: Djevac
- JoseMujica
- Posts: 32831
- Joined: 11/01/2011 14:33
- Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
- Grijem se na: malograDŽane
- Vozim: Tuarega
- Horoskop: Poskok
#29974 Re: SDA-All about
aaaa jes mu reko u pmŠepić nije ostao dužan Izetbegoviću: Napravio si privatnu državu za sebe i svoju ženu
ovi u SDA svi od Nojevog sindroma pate......koliko im je glova u Gospodarevu šupku da ništa okolo ne vide šta se dešava i tek progledaju kad izadžu vanka, tj. kad ih Gospodar isprne
- O'zone
- Globalni moderator
- Posts: 22352
- Joined: 17/02/2008 20:29
- Location: Usa
- Contact:
#29975 Re: SDA-All about
"Kakav start u šesnestercuuuuu!!! Sokolović sa brojem 3 na leđima se opasno igra sa glavnim sudcem Izetbegovićem koji mu je već pokazao žuti karton i večeras pokazuje da nema milostiiiiiiii. Nakon isključenja Šepića iz tima SDA sve oči su uprte u glavnog sudiju ovog meča i gledaju kako se laća za džep sa kartonimaaaaaa..koji će povućiiii..."
https://www.klix.ba/vijesti/bih/sokolov ... /170425062
https://www.klix.ba/vijesti/bih/sokolov ... /170425062




