Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Rasprave o filozofskim temama.
Locked
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#2926 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by NIN »

S4mpion wrote:Do resursa se dolazi trgovinom ili ratom i pljačkom, jedan je način pošten, drugi nije.
Trgovina je upravo uslovljena resursima, ako ih nemas, nemas s cim trgovati. Kontas sad?
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 5158
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#2927 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by ¤ jelena ¤ »

drugi profil wrote:
¤ jelena ¤ wrote:
drugi profil wrote: Nije problem sa naseg aspekta jer sve je to fauna vrijedna postovanja

Problem je njihov aspekt na zivotinje i sta im njihove knjige kazu za pplpzaj tih zivotinja.

Cak i kad bi zanemarili sta iste knjige i proizasli zakonici propisuju ateistima.
Nema i nikad nece biti razumjevanja sa te strane.

...mobilni...
OK, sve to stoji, ali ta literatura i taj aspekt to jednostavno nije mjerodavno na opšteljudskom planu.

Nekoliko činjenica iz osnova biologije (tačnije, samo jedna o ćelijskom sastavu živih bića) takve stavove o ostalim životinjama i čovjeku kao nekakvoj... neživotinji čini krajnje besmislenim.
Kao što čini besmislenim i nekakvo pogrdno značenje tog pojma životinja.

Problem je u neznanju.
A sto ti to meni crtas?

...mobilni...
:roll:

Da sam imala namjeru tebi nešto crtat, poslala bih ti pp.
drugi profil wrote:
nasa wrote:to je bilo samo pitanje inace se slazem s tobom, bez vjere je obicna zivotinja :thumbup: :D
Well. I onda ja naopak kad kazem da sa vjernicima treba biti oprezan. A od umjerene nase docekam ovo.
Previse i da je u sali.



...mobilni...

Dočekaš šta :? I šta/čega ti je to u ovom komentaru previše, pa čak i da je u šali?

Eto, čim odgovoriš na ova pitanja trebalo bi biti jasnije zašto crtam.

Možeš i sebi usebi odgovoriti, meni sasvim svejedno, ja svoje rekla i to je to. ;-)
User avatar
drug_profi
Posts: 65429
Joined: 16/07/2012 16:00

#2928 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by drug_profi »

Jelena, ovdje je problem u sustinskoj razlici u shvatanju svijeta, a ne u tome shvatam li ja sta ti pricas. Shvatam itekako i ne znam zasto meni to objasnjavas.
Vjernici imaju svoj pogled na zivotinjski svijet, uslovljen bajkama o stvaranju svijeta.

Kad mi vjernik kaze da sam obicna zivotinja ako nemam vjeru, to se moze tumaciti na dva nacina.
Ili da je on druga vrsta, neobcine, posebne zivotinje, s cime se ne slazem - ali to je malo vjerovatan smisao izjave - ili da sam je nize bice nevrijedno respekta, bez prava na imovinu, integritet, slobodu i zivot - odnosno u granicama Zakona o zastiti zivotinja.

Nije mi strano da vjernici ni na koji nacin ne postuju ateiste. Zasto je to tako ne znam. Mrze ih, boje ih se, smetaju im jer im ukazuju na vlastitu tupavost - ne znam, ali cinjenica je da ce svaki od njih koliko god da hini da je liberalan na kraju izvaliti nesto tipa ovog ili onog sto Dobricu vidja na savkom cosku.
Nesvjestan da je upravo on Dobricin najveci uspjeh.
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#2929 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by nasa »

Pa smijesan si jer nisam ja povukla parelele o slicnosti niti o razlikama.Drugo, sta je sporno u stavu da zivotinje I ljudi imaju sve zajednicko odnosno da je malo toga sto mozes naci kod ljudi, a da pri tome isto ne nazlazis u zivotinjskom svijetu...Jedna od tih pojava koje se ne nazlaze ili bar ne na nacin kao kod covjeka jeste duhovnost ali pazi duhovnost opcenito ne religije iskljucivo...I sto bi se ti nasao uvrijedjenim ako ja to na saljiv nacin konstatujem, a jeste bila sala..
Niz i vjernika i ateista su se bavili ovim pitanjem i dali svoje vidjenje mada to ostaje pitanje koje jeste i dalje otvoreno odnosno mi nemamo objasnjenja za niz pojava koja oslikavaju duhovnost npr.neolitskog covjeka...
Tebe vrijedja da pricamo o tome ili sta....ono obicna zivotinja :lol: pa zivotinje smo svakako zavisi na koji nacin uzmes taj izraz ...ako ga dozivljavas kao nesto pogrdno onda pogledaj oko sebe pa ces vidjeti da bi za mnoge ljude mogli pozeljeti da su samo obicne zivotinje, a ne zvijeri.....ili te vrijedja nedostatak odgovora :D to je uvijek slucaj nazalost i povod da umjesto argumentovang odgovora se ponudi to sto ti nudis ...bezvezne predrasude I prica o drugim ...
De preko tudjih ledja da ispadnem fin, pametan, kulturan...eto tako zvuci ta tvoja prica o vjernicima dok u sustini ne nudis ne odgovor nego cak ni pitanje sta tebe cini boljim....
User avatar
AstorH
Posts: 1899
Joined: 08/03/2014 23:21
Location: Dalmacija

#2930 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by AstorH »

Seneka i Dostojevski objasnili davno.

- "Svim ljudima vjera u Boga usađena je u srce. Lažu oni koji kažu da ne vjeruju u Božje postojanje - jer noću i u samoći sumnjaju."

- "Još nisam sreo neznabošca. Susretao sam samo nespokojne."

Ćao ćao.




Sent from my iPad using Tapatalk
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#2931 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by NIN »

AstorH wrote:Seneka i Dostojevski objasnili davno.

- "Svim ljudima vjera u Boga usađena je u srce. Lažu oni koji kažu da ne vjeruju u Božje postojanje - jer noću i u samoći sumnjaju."

- "Još nisam sreo neznabošca. Susretao sam samo nespokojne."

Ćao ćao.
Da ih nisi susreo mogao bih i povjerovati jer ipak, sela su homgene sredine za razliku od urbanijih naselja. :D

A inace, Dostojevski i njegova izvanredna proza jesu dokaz da su svi vjernici, al u ..., da ne 'sujem. E pa, ako vec hoces, iz prve ruke ti mogu reci da se obojica varaju jer sam imao par momenata gdje sam bio 100% siguran da se moj dunjalucki zivot priveo kraju, par puta u avionu i nesto puta u ratu. Niti jednom, ama bas ni jednom nisam pomislio ni na sta osim na svoje najblize. Zato, objesi tu pricu o ateisti koji se moli bogu macku o rep i trk u dzamiju. :wink:
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#2932 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by nasa »

:D nije on musliman, koliko se sjecam
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#2933 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by NIN »

nasa wrote::D nije on musliman, koliko se sjecam
Onda trk u crkvu. :lol:
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#2934 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by S4mpion »

NIN wrote:
S4mpion wrote:Do resursa se dolazi trgovinom ili ratom i pljačkom, jedan je način pošten, drugi nije.
Trgovina je upravo uslovljena resursima, ako ih nemas, nemas s cim trgovati. Kontas sad?
Trgovina jeste uslovljena resursima, ali nemati nikakve resurse, to je diskutabilno.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#2935 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by NIN »

S4mpion wrote:
NIN wrote:
S4mpion wrote:Do resursa se dolazi trgovinom ili ratom i pljačkom, jedan je način pošten, drugi nije.
Trgovina je upravo uslovljena resursima, ako ih nemas, nemas s cim trgovati. Kontas sad?
Trgovina jeste uslovljena resursima, ali nemati nikakve resurse, to je diskutabilno.
Pa kako moze biti diskutabilno imati nesto sto ima konacni vijek?
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#2936 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by S4mpion »

NIN wrote:
S4mpion wrote:
Trgovina jeste uslovljena resursima, ali nemati nikakve resurse, to je diskutabilno.
Pa kako moze biti diskutabilno imati nesto sto ima konacni vijek?
Dok trošiš jedan resurs konačnog vijeka, profitom gradiš slijedeći, pa od njega opet slijedeći kraćeg ili dužeg vijeka, sve je stvar obrta.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#2937 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by NIN »

S4mpion wrote:
NIN wrote:
S4mpion wrote:
Trgovina jeste uslovljena resursima, ali nemati nikakve resurse, to je diskutabilno.
Pa kako moze biti diskutabilno imati nesto sto ima konacni vijek?
Dok trošiš jedan resurs konačnog vijeka, profitom gradiš slijedeći, pa od njega opet slijedeći kraćeg ili dužeg vijeka, sve je stvar obrta.
Stoji. Recimo, Emiracani koriste zaradu od nafte da bi ulozili u turizam. Ali, neke grane privrede su isplativije za razliku od drugih. Ako ukljucimo natalitet, utom jos gore.
User avatar
drug_profi
Posts: 65429
Joined: 16/07/2012 16:00

#2938 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by drug_profi »

nasa wrote:Pa smijesan si jer nisam ja povukla parelele o slicnosti niti o razlikama.Drugo, sta je sporno u stavu da zivotinje I ljudi imaju sve zajednicko odnosno da je malo toga sto mozes naci kod ljudi, a da pri tome isto ne nazlazis u zivotinjskom svijetu...Jedna od tih pojava koje se ne nazlaze ili bar ne na nacin kao kod covjeka jeste duhovnost ali pazi duhovnost opcenito ne religije iskljucivo...I sto bi se ti nasao uvrijedjenim ako ja to na saljiv nacin konstatujem, a jeste bila sala..
Niz i vjernika i ateista su se bavili ovim pitanjem i dali svoje vidjenje mada to ostaje pitanje koje jeste i dalje otvoreno odnosno mi nemamo objasnjenja za niz pojava koja oslikavaju duhovnost npr.neolitskog covjeka...
Tebe vrijedja da pricamo o tome ili sta....ono obicna zivotinja :lol: pa zivotinje smo svakako zavisi na koji nacin uzmes taj izraz ...ako ga dozivljavas kao nesto pogrdno onda pogledaj oko sebe pa ces vidjeti da bi za mnoge ljude mogli pozeljeti da su samo obicne zivotinje, a ne zvijeri.....ili te vrijedja nedostatak odgovora :D to je uvijek slucaj nazalost i povod da umjesto argumentovang odgovora se ponudi to sto ti nudis ...bezvezne predrasude I prica o drugim ...
De preko tudjih ledja da ispadnem fin, pametan, kulturan...eto tako zvuci ta tvoja prica o vjernicima dok u sustini ne nudis ne odgovor nego cak ni pitanje sta tebe cini boljim....
Mislim stvarno šta se imam vrijeđat što neko kaže da sam obična zivotinja, jelte... dok govornik to isto ne misli za sebe...
Sitnica, u šali - pa privali.

Nemojte se sad vadit.
Isto ili slično to sam već nebrojeno puta doživio u RL. Naravno i moja djeca, od sirovina poluciviliziranih vjeroucitelja, ili primitivaca kojima sam okružen.
Što se ja ne šalim sa Papom, časnim sestrama, Kuranom, Muhamedom? Jbg. em mi neprijatno vrijeđati morebit dobre ljude koji imaju taj neki feler pa im treba bog u zivotima, em mi prijeti katil ferman sto sam se salio...
Objasni ti onima sto pobise onolike ljude zbog karikatura da se crtac samo salio... pa projiciraj takvu salu koja dobro oslikava danasnje muslimane u svijetu, i tvoju salu koju bih ja mogao sad tumaciti u tom kontekstu.

Duhovnost? Jel to podrazumjeva samo vjeru u nesto? Ili se podrazumjeva muzika, apstrakcija, meditacija....
Sta me cini boljim? Od zivotinja generalno me ne cini boljim ili vrijednijim zivljenja nista. Isti smo.
Samo ti to ne mozes meni reci i pri tom sebe izdvojiti iznad. Jer jesmo mi svi isti, samo su neki hipnotisani a neki nisu.
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#2939 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by nasa »

hahaha ma jasta ne bi ti na vjernike bas se cita... :D
Nemam se ja potrebe vaditi i da si ti shvatio bilo sta od onog sto je napisano ne bi ni postavljao pitanje te pisao kilometre definicija vjernika koje me uopce ne interesuju, a jos manje diraju jer eto izdignem se za razliku od tebe od takvih poriva i odgovora na iste :D

Nego, ne kontam te je li te vrijedja di si samo zivotinja ili ipak smatras da jesi ili ....
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2940 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by fatamorgana »

NIN wrote:
Cimpanze takodjer krecu u rat - kad im recimo presusi lokalni izvor vode, ponestane voca, muzjaci, njih izmedju 10 i 20 krenu organizovano, sunjajuci se, na susjednu grupu. Iznenada, iz zasjede ih napadnu, nerijetko ubiju kojeg muzjaka, otmu par zenki koje bukvalno siluju i zarobe resurse. Pri povratku, u nekim slucajevima je zabiljezeno da neki od njih uzmu granu i pocnu lupati o stablo stvarajuci odredjen ritam, sto primatolozi i antropolozi povezuju s ritualom, bas kao i u nasoj vrsti.
Radi se očigledno o vjerskom ritualu, :mrgreen:
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#2941 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by nasa »

ma jok neko ih je hipnotisao samo da jos otkrijemo ko :lol:
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#2942 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by NIN »

Genezu ljudskih rituala mozemo bas naci u ovim primjerima kod covjekolikih majmuna, da, majmuna!

Majmuna! :lol:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2943 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by fatamorgana »

nasa wrote:ma jok neko ih je hipnotisao samo da jos otkrijemo ko :lol:
Možda neki pustinjski hipnotizer! :idea:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2944 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by fatamorgana »

NIN wrote:Genezu ljudskih rituala mozemo bas naci u ovim primjerima kod covjekolikih majmuna, da, majmuna!

Majmuna! :lol:
A nije tajna da nešto što se učestano ponavlja na kraju balade postaje tradicija, :lol:
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#2945 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by nasa »

NIN wrote:Genezu ljudskih rituala mozemo bas naci u ovim primjerima kod covjekolikih majmuna, da, majmuna!

Majmuna! :lol:


:lol:


Nemam ja problem s tim, ok su majmuni, Bozija stvorenja :D trebao bi da ima kolega ateista koji tvrdi da je vjera hipnotisano stanje umjesto da istrazuje sklononost ka istoj, razloge, uzroke.... pa i u zivotinjskom svijetu....eto to bi bilo za ocekivati od ateiste ....bar bih ja tako da sam ateista :D
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2946 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by fatamorgana »

Da podsjetim na činjenicu da nismo svi podložni hipnozi. Postoje određene predispizicije u predavanju istoj koje nisu iste za sve jedinke.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2947 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by fatamorgana »

No za riječ hipnotizer postoji i sinonim opsjenar koji prilično dobro daje ideju o prirodi tog umnog mehanizma.
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#2948 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by nasa »

pa evo ti si recimo pravo predvidivo ljudsko stvorenje, ne znam kojem stanju to da pripisem s obzirom da nisi vjernik...hm...eto zakljucicu da smo svi jednako podlozni ralicitim ali jednako predvidiivim oblicima ponasanja....
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 5158
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#2949 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by ¤ jelena ¤ »

Čuj OK su majmuni :lol:

OK smo... mi majmuni....

User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#2950 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by NIN »

nasa wrote:
NIN wrote:Genezu ljudskih rituala mozemo bas naci u ovim primjerima kod covjekolikih majmuna, da, majmuna!

Majmuna! :lol:


:lol:


Nemam ja problem s tim, ok su majmuni, Bozija stvorenja :D trebao bi da ima kolega ateista koji tvrdi da je vjera hipnotisano stanje umjesto da istrazuje sklononost ka istoj, razloge, uzroke.... pa i u zivotinjskom svijetu....eto to bi bilo za ocekivati od ateiste ....bar bih ja tako da sam ateista :D
Naso moja, ima toga i kod cimpanzi, vjeruj, vec zabiljezeno! :D
Locked