Bášča

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
art vandeley
Posts: 2352
Joined: 12/06/2010 11:14
Location: Monk˙s Restaurant

#2876 Re: Bášča

Post by art vandeley »

CvjetnaOaza wrote:
art vandeley wrote:
CvjetnaOaza wrote:Kad je već Bizet postavio video da prvo ovdje pitam......može li se u Bosni naći sadnica šeftelije i duda za kupiti?
Ma ima sigurno toga u svakom malo vecem rasadniku...npr. ja sam jesenas uzeo nekoliko sadnica u seftelije u rasadniku u Srebreniku, odmah pored magistralne ceste Tuzla-Orasje, bilo mi usput :-D a dud sam prosle godine kupio i prezivio je ovo vrelo i suho ljeto :thumbup:
Hvala ti art vandeley. Ja nažalost ne idem na taj kraj Bosne, ali imam poznanike u Gradačcu. Možda se i tamo može naći s obzirom da je to voćarski kraj.
Ja bih te voćke donijela u Njemačku. Dud bi možda i ovdje mogla naći, ali kako da im objesnim šta je šeftelija :?
To nikako neces uspjeti :D lakse ti je iz Bosne uvesti :lol: Ma ima sigurno i u Gradaccu ili barem negdje u okolini
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#2877 Re: Bášča

Post by Mu'min »

art vandeley

jes ti rodom sa TK ili si samo bio u prolazu u Srebreniku?
User avatar
art vandeley
Posts: 2352
Joined: 12/06/2010 11:14
Location: Monk˙s Restaurant

#2878 Re: Bášča

Post by art vandeley »

Mu'min wrote:art vandeley

jes ti rodom sa TK ili si samo bio u prolazu u Srebreniku?
Skoro i blizu :D Rodom sam iz Posavine a u Sarajevu sam trenutno ;)
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#2879 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Da li je ko kad probao čaj od dudova lista?
Navodno se od njega mrša.
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#2880 Re: Bášča

Post by safran »

Mu'min wrote:Da li je ko kad probao čaj od dudova lista?
Navodno se od njega mrša.
De ti provjeri to navodno prije nego ogolim dudove u KS.
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#2881 Re: Bášča

Post by vrtlar »

safran wrote:
Mu'min wrote:Da li je ko kad probao čaj od dudova lista?
Navodno se od njega mrša.
De ti provjeri to navodno prije nego ogolim dudove u KS.


Caj od lisca duda je dobar ne za mrsavljenje nego za smanjivnje secera u krvi.Neki kazu i za razbijanje kamenca u bubregu a i caj je dobar protiv zubobolje.Za mrsavljenje nisam nikad cuo.Inace dud je postao rijetkost sve ga manje i manje ima na zalost.
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#2882 Re: Bášča

Post by safran »

Hm, ako obara šećer u krvi ne može nikako pomoći kod mršavljenja.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#2883 Re: Bášča

Post by kerima1 »

ne znam koja biljka pomaze kod mrsanja tacno,cula sam zeleni caj pomaze.jedino sto mi jedna pricala da je mrsala tako sto kad jede ide zalogaj hrane,gutljaj vode.kao tako brzo napuni crijeva ne unoseci samo hranu i moze manje pojesti nego inace.hhh jest mi savjet bas "neki",al eto mozda nekom pomogne.
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#2884 Re: Bášča

Post by vrtlar »

Prije jela popiti dvije case vode i onda jesti voda ce dati osjecaj sitosti a caj za mrsavljenje ko hoce da ga pije
je u stvari caj za proljev pojacava metabolizam i tjera stalno u wc ali nije opasan jer tijelo nece dehidrirati
100 grama cvijeta zove,100 grama lista breze,100 grama uvinog lista,100 grama lista kupine.100 grama lista melise, 100 grama lista sene i sve ovo pomijesati i praviti caj tri jedace kasike na litar vode i procijediti nakon 15 minuta i piti taj litar na dan sto se napravi ne vise od litar.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#2885 Re: Bášča

Post by kerima1 »

izvini Vrtlar al sma se ismijala na tvoj ovaj post :lol: hoces da neko dobije dijareju,salim se.
tacno za vodu prije jela,a moze i ovako kako sam ja napisala ne osjeca se glad.
Vrtlar znas li neki recept za debljanje ? :lol:
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#2886 Re: Bášča

Post by vrtlar »

kerima1 wrote:izvini Vrtlar al sma se ismijala na tvoj ovaj post :lol: hoces da neko dobije dijareju,salim se.
tacno za vodu prije jela,a moze i ovako kako sam ja napisala ne osjeca se glad.
Vrtlar znas li neki recept za debljanje ? :lol:

Dobro se najedi prije spavanja i eto kila.

A za caj pa ja sam napisao ko hoce da ga pije a i za sta sluzi i kako.i caj koji uzmes u apoteci za mrsavljenje isto ces ici stalno u Wc cak i tablete sto reklamiraju imaju isti ucinak pojacava metabolizam i ides stalno u Wc.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#2887 Re: Bášča

Post by kerima1 »

ne pali to kod svakoga,nego ako moze prikljucit se na infuzije neke vitamisnke :lol:
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#2888 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Što reko jedan šejh na pitanje kako smršaviti, veli:"manje jedi" :lol:
Inače ovo što napis vrtlar je onaj hadis 1/3 vode, 1/3 hrane i 1/3 za dušu da možeš disati.
Al dobro je ako jedemo zdravo sa svoje bašče da bar nije junk-food.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#2889 Re: Bášča

Post by kerima1 »

bas "etak braco Mu"mine sve umjereno i eto ti zdravlja,mira,ljepote subhanallah :)
User avatar
starii
Posts: 3388
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#2890 Re: Bášča

Post by starii »

dragim nasim ratarima sretna nova godina i sto bolji rod ove godine :)
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#2891 Re: Bášča

Post by vrtlar »

starii wrote:dragim nasim ratarima sretna nova godina i sto bolji rod ove godine :)

I ja se pridruzujem cestitkama sretna nova god nasim bastovankama i bastovanima i nasem cvjecaru Flagu
i da rod bude bolji od prosle godine. :razz: ;-)
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#2892 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Flag puno, puno cvijeća u novoj 2013. :lol: :lol: :lol:

Kad smo već kod bašče valja za koji dan ići rezati drva roditeljima, vele ponestaje a ja sam moderator motorke. :)
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#2893 Re: Bášča

Post by bizet »

starii wrote:dragim nasim ratarima sretna nova godina i sto bolji rod ove godine :)
potpis :D
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#2894 Re: Bášča

Post by dragan.s »

Pridružujem se željama za dobar urod. I da padne kiša onima kojima treba i onda kad treba.
Samo da dodam, saransak već posađen, nije nešto mnogo, ali dovoljno za kuće.
flag
Posts: 349
Joined: 06/02/2007 00:36

#2895 Re: Bášča

Post by flag »

Radite li se šta majstori - u bašči naravno!!! Ja danas iskoristio par sati sunca i orezao a zatim crvenim uljem okupao voćke. Al' brzo zahladni i počeo je k'o neki snijeg provejavati, hvala Bogu završio sam ono što sam danas htio uraditi. A vi - osim zimskog izležavanja :D ?
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#2896 Re: Bášča

Post by kerima1 »

sta ce se Flag radit na ovoj kisi ić kisnut ko miš !
da vam javim da stiglo sjeme od Mu"mina jos samo da dodje meni u kucu hvala braco.Vrtlar "kam humantarna iz Švice za ans fukare po Bosni? :x
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#2897 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Upravo se vrati iz njive gdje sam sa motorkom rezo drva roditeljima. Moće im biti za mjesec dva. :)
Inače gledo sam šta se je od kalema primilo, 1 kaisija, 2 šljive koliko sam opazio.

Obrali smo malo neke zaostale mrkve, malo rotkvice te naši "čubrića" za čaja.

Ostali? :)

Idem na čaj :run:
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#2898 Re: Bášča

Post by Mu'min »

kerima1 wrote:Vrtlar "kam humantarna iz Švice za ans fukare po Bosni? :x
:lol: :lol: :lol:
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#2899 Re: Bášča

Post by kerima1 »

ne bere se čubric tj.majcina dusica u januaru,nego od jula do avgusta.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#2900 čubrić

Post by Mu'min »

kerima1 wrote:ne bere se čubrić tj.majčina dušica u januaru,nego od jula do avgusta.
:lol:
ma znam bona nego mati tamo dok sam rezao nešto plijevila od dosade i greškom isčupala jednu šaku pa da ne bacamo ide u čaj. :)
Post Reply