To nikako neces uspjetiCvjetnaOaza wrote:Hvala ti art vandeley. Ja nažalost ne idem na taj kraj Bosne, ali imam poznanike u Gradačcu. Možda se i tamo može naći s obzirom da je to voćarski kraj.art vandeley wrote:Ma ima sigurno toga u svakom malo vecem rasadniku...npr. ja sam jesenas uzeo nekoliko sadnica u seftelije u rasadniku u Srebreniku, odmah pored magistralne ceste Tuzla-Orasje, bilo mi usputCvjetnaOaza wrote:Kad je već Bizet postavio video da prvo ovdje pitam......može li se u Bosni naći sadnica šeftelije i duda za kupiti?a dud sam prosle godine kupio i prezivio je ovo vrelo i suho ljeto
Ja bih te voćke donijela u Njemačku. Dud bi možda i ovdje mogla naći, ali kako da im objesnim šta je šeftelija
Bášča
Moderator: anex
- art vandeley
- Posts: 2352
- Joined: 12/06/2010 11:14
- Location: Monk˙s Restaurant
#2876 Re: Bášča
- Mu'min
- Posts: 2233
- Joined: 12/12/2011 11:09
#2877 Re: Bášča
art vandeley
jes ti rodom sa TK ili si samo bio u prolazu u Srebreniku?
jes ti rodom sa TK ili si samo bio u prolazu u Srebreniku?
- art vandeley
- Posts: 2352
- Joined: 12/06/2010 11:14
- Location: Monk˙s Restaurant
#2878 Re: Bášča
Skoro i blizuMu'min wrote:art vandeley
jes ti rodom sa TK ili si samo bio u prolazu u Srebreniku?
- Mu'min
- Posts: 2233
- Joined: 12/12/2011 11:09
#2879 Re: Bášča
Da li je ko kad probao čaj od dudova lista?
Navodno se od njega mrša.
Navodno se od njega mrša.
-
safran
- Posts: 2538
- Joined: 19/08/2006 22:25
#2880 Re: Bášča
De ti provjeri to navodno prije nego ogolim dudove u KS.Mu'min wrote:Da li je ko kad probao čaj od dudova lista?
Navodno se od njega mrša.
- vrtlar
- Posts: 618
- Joined: 02/11/2011 17:51
#2881 Re: Bášča
safran wrote:De ti provjeri to navodno prije nego ogolim dudove u KS.Mu'min wrote:Da li je ko kad probao čaj od dudova lista?
Navodno se od njega mrša.
Caj od lisca duda je dobar ne za mrsavljenje nego za smanjivnje secera u krvi.Neki kazu i za razbijanje kamenca u bubregu a i caj je dobar protiv zubobolje.Za mrsavljenje nisam nikad cuo.Inace dud je postao rijetkost sve ga manje i manje ima na zalost.
-
safran
- Posts: 2538
- Joined: 19/08/2006 22:25
#2882 Re: Bášča
Hm, ako obara šećer u krvi ne može nikako pomoći kod mršavljenja.
-
kerima1
- Posts: 3530
- Joined: 13/06/2012 19:04
#2883 Re: Bášča
ne znam koja biljka pomaze kod mrsanja tacno,cula sam zeleni caj pomaze.jedino sto mi jedna pricala da je mrsala tako sto kad jede ide zalogaj hrane,gutljaj vode.kao tako brzo napuni crijeva ne unoseci samo hranu i moze manje pojesti nego inace.hhh jest mi savjet bas "neki",al eto mozda nekom pomogne.
- vrtlar
- Posts: 618
- Joined: 02/11/2011 17:51
#2884 Re: Bášča
Prije jela popiti dvije case vode i onda jesti voda ce dati osjecaj sitosti a caj za mrsavljenje ko hoce da ga pije
je u stvari caj za proljev pojacava metabolizam i tjera stalno u wc ali nije opasan jer tijelo nece dehidrirati
100 grama cvijeta zove,100 grama lista breze,100 grama uvinog lista,100 grama lista kupine.100 grama lista melise, 100 grama lista sene i sve ovo pomijesati i praviti caj tri jedace kasike na litar vode i procijediti nakon 15 minuta i piti taj litar na dan sto se napravi ne vise od litar.
je u stvari caj za proljev pojacava metabolizam i tjera stalno u wc ali nije opasan jer tijelo nece dehidrirati
100 grama cvijeta zove,100 grama lista breze,100 grama uvinog lista,100 grama lista kupine.100 grama lista melise, 100 grama lista sene i sve ovo pomijesati i praviti caj tri jedace kasike na litar vode i procijediti nakon 15 minuta i piti taj litar na dan sto se napravi ne vise od litar.
-
kerima1
- Posts: 3530
- Joined: 13/06/2012 19:04
#2885 Re: Bášča
izvini Vrtlar al sma se ismijala na tvoj ovaj post
hoces da neko dobije dijareju,salim se.
tacno za vodu prije jela,a moze i ovako kako sam ja napisala ne osjeca se glad.
Vrtlar znas li neki recept za debljanje ?
tacno za vodu prije jela,a moze i ovako kako sam ja napisala ne osjeca se glad.
Vrtlar znas li neki recept za debljanje ?
- vrtlar
- Posts: 618
- Joined: 02/11/2011 17:51
#2886 Re: Bášča
kerima1 wrote:izvini Vrtlar al sma se ismijala na tvoj ovaj posthoces da neko dobije dijareju,salim se.
tacno za vodu prije jela,a moze i ovako kako sam ja napisala ne osjeca se glad.
Vrtlar znas li neki recept za debljanje ?
Dobro se najedi prije spavanja i eto kila.
A za caj pa ja sam napisao ko hoce da ga pije a i za sta sluzi i kako.i caj koji uzmes u apoteci za mrsavljenje isto ces ici stalno u Wc cak i tablete sto reklamiraju imaju isti ucinak pojacava metabolizam i ides stalno u Wc.
-
kerima1
- Posts: 3530
- Joined: 13/06/2012 19:04
#2887 Re: Bášča
ne pali to kod svakoga,nego ako moze prikljucit se na infuzije neke vitamisnke 
- Mu'min
- Posts: 2233
- Joined: 12/12/2011 11:09
#2888 Re: Bášča
Što reko jedan šejh na pitanje kako smršaviti, veli:"manje jedi"
Inače ovo što napis vrtlar je onaj hadis 1/3 vode, 1/3 hrane i 1/3 za dušu da možeš disati.
Al dobro je ako jedemo zdravo sa svoje bašče da bar nije junk-food.
Inače ovo što napis vrtlar je onaj hadis 1/3 vode, 1/3 hrane i 1/3 za dušu da možeš disati.
Al dobro je ako jedemo zdravo sa svoje bašče da bar nije junk-food.
-
kerima1
- Posts: 3530
- Joined: 13/06/2012 19:04
#2889 Re: Bášča
bas "etak braco Mu"mine sve umjereno i eto ti zdravlja,mira,ljepote subhanallah 
- starii
- Posts: 3388
- Joined: 15/04/2007 13:49
- Location: Tito partija, omladina akcija
#2890 Re: Bášča
dragim nasim ratarima sretna nova godina i sto bolji rod ove godine 
- vrtlar
- Posts: 618
- Joined: 02/11/2011 17:51
#2891 Re: Bášča
starii wrote:dragim nasim ratarima sretna nova godina i sto bolji rod ove godine
I ja se pridruzujem cestitkama sretna nova god nasim bastovankama i bastovanima i nasem cvjecaru Flagu
i da rod bude bolji od prosle godine.
- Mu'min
- Posts: 2233
- Joined: 12/12/2011 11:09
#2892 Re: Bášča
Flag puno, puno cvijeća u novoj 2013.
Kad smo već kod bašče valja za koji dan ići rezati drva roditeljima, vele ponestaje a ja sam moderator motorke.
Kad smo već kod bašče valja za koji dan ići rezati drva roditeljima, vele ponestaje a ja sam moderator motorke.
-
bizet
- Posts: 1541
- Joined: 24/06/2012 07:41
#2893 Re: Bášča
potpisstarii wrote:dragim nasim ratarima sretna nova godina i sto bolji rod ove godine
-
dragan.s
- Posts: 2042
- Joined: 04/07/2009 00:34
#2894 Re: Bášča
Pridružujem se željama za dobar urod. I da padne kiša onima kojima treba i onda kad treba.
Samo da dodam, saransak već posađen, nije nešto mnogo, ali dovoljno za kuće.
Samo da dodam, saransak već posađen, nije nešto mnogo, ali dovoljno za kuće.
-
flag
- Posts: 349
- Joined: 06/02/2007 00:36
#2895 Re: Bášča
Radite li se šta majstori - u bašči naravno!!! Ja danas iskoristio par sati sunca i orezao a zatim crvenim uljem okupao voćke. Al' brzo zahladni i počeo je k'o neki snijeg provejavati, hvala Bogu završio sam ono što sam danas htio uraditi. A vi - osim zimskog izležavanja
?
-
kerima1
- Posts: 3530
- Joined: 13/06/2012 19:04
#2896 Re: Bášča
sta ce se Flag radit na ovoj kisi ić kisnut ko miš !
da vam javim da stiglo sjeme od Mu"mina jos samo da dodje meni u kucu hvala braco.Vrtlar "kam humantarna iz Švice za ans fukare po Bosni?
da vam javim da stiglo sjeme od Mu"mina jos samo da dodje meni u kucu hvala braco.Vrtlar "kam humantarna iz Švice za ans fukare po Bosni?
- Mu'min
- Posts: 2233
- Joined: 12/12/2011 11:09
#2897 Re: Bášča
Upravo se vrati iz njive gdje sam sa motorkom rezo drva roditeljima. Moće im biti za mjesec dva. 
Inače gledo sam šta se je od kalema primilo, 1 kaisija, 2 šljive koliko sam opazio.
Obrali smo malo neke zaostale mrkve, malo rotkvice te naši "čubrića" za čaja.
Ostali?
Idem na čaj
Inače gledo sam šta se je od kalema primilo, 1 kaisija, 2 šljive koliko sam opazio.
Obrali smo malo neke zaostale mrkve, malo rotkvice te naši "čubrića" za čaja.
Ostali?
Idem na čaj
- Mu'min
- Posts: 2233
- Joined: 12/12/2011 11:09
#2898 Re: Bášča
kerima1 wrote:Vrtlar "kam humantarna iz Švice za ans fukare po Bosni?
-
kerima1
- Posts: 3530
- Joined: 13/06/2012 19:04
#2899 Re: Bášča
ne bere se čubric tj.majcina dusica u januaru,nego od jula do avgusta.
- Mu'min
- Posts: 2233
- Joined: 12/12/2011 11:09
#2900 čubrić
kerima1 wrote:ne bere se čubrić tj.majčina dušica u januaru,nego od jula do avgusta.
ma znam bona nego mati tamo dok sam rezao nešto plijevila od dosade i greškom isčupala jednu šaku pa da ne bacamo ide u čaj.
