Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Rasprave o filozofskim temama.
Locked
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#2776 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by kerima1 »

S4mpion treba razmisljati prije o zivotu,nego smrti,sad zivimo,a znam doci ce i smrt.

Leo u pravu si i zivomo a u isto vrijeme umiremo ili topimo se.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#2777 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by S4mpion »

Svako razmišlja o čemu želi, ali daleko od toga da vjernik ne bi trebao razmišljati o smrti.
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#2778 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Leo_alfa »

kerima1 wrote:S4mpion treba razmisljati prije o zivotu,nego smrti,sad zivimo,a znam doci ce i smrt.

Leo u pravu si i zivomo a u isto vrijeme umiremo ili topimo se.
Ma ne razmisljam bas tako, da umiremo kako vrijeme prolazi. To je samo odgovor S4mpionu bio.
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#2779 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by nasa »

Ne razmisljaju vjernici vjerovatno ni manje ni vise o smrti nego ateisti jer smrt je neizbjezna i to je nesto cega svi vrlo rano postanemo svjesni dok s godinama misli o istoj postanu cesce iz objektivnih raloga...
Medjutim nije ni bitno kako religija opisuje smrt jer u sustini bez obzira na onaj svijet i nastavak nekog oblika zivota religije su stave da se ovaj svijet i sve sto on nosi zavrsava s nasom smrcu te dalje u realnosti zivota vjernik je u istoj poziciji kao ateista, ostavlja nesto iza sebe, ne zna kad ce smrt doci itd.
Smrt za sve ljude ostaje nesto sto prihvatamo ali ne shvatamo, ne dozivljavamo,ne osjecamo...samo ruzna napomena....
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#2780 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Leo_alfa »

Kako mislis ne shvatamo?
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#2781 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by nasa »

Leo_alfa wrote:Kako mislis ne shvatamo?
Ne procesuiramo na nacin kao da shvatamo, smrt je nesto sto ti u nekom trenutku odrastanje objasne da se desave i vise se radi o prihvatanju neizbjeznog nego nekom shvatanju jer nije da imamo uvijek logicne odgovore na smrt.... cesto nemamo nikakve, ne znas sta da kazes, ne volis misli o tome...nije bas da se ljudi opcenito ponasaju kaoda shvataju svooju smrtnost i samu smrt vec priznaces bjezi se od misli o istoj, djelovanja sa svjescu o istoj, cuva se negdje u prikrajku misli kao ruzna napomena-na to sam mislila
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#2782 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by NIN »

nasa wrote:
Leo_alfa wrote:Kako mislis ne shvatamo?
Ne procesuiramo na nacin kao da shvatamo, smrt je nesto sto ti u nekom trenutku odrastanje objasne da se desave i vise se radi o prihvatanju neizbjeznog nego nekom shvatanju jer nije da imamo uvijek logicne odgovore na smrt.... cesto nemamo nikakve, ne znas sta da kazes, ne volis misli o tome...nije bas da se ljudi opcenito ponasaju kaoda shvataju svooju smrtnost i samu smrt vec priznaces bjezi se od misli o istoj, djelovanja sa svjescu o istoj, cuva se negdje u prikrajku misli kao ruzna napomena-na to sam mislila
Naravno da svako od ljudi razmislja o svom putu ka tom famoznom fenomenu smrti. E tu dolazi do inteligencije - neko je prihvata neko ne, a svi razionalizijemo na svoj nacin, neko lakse, a neko teze. Religija je tu mnogo pomogla i olaksala taj vid prihvatanja neminovnog. Ja kao neko ko ne vjeruje u bogove i nadprirodno sam svjestan konacnosti svog zivota i ne plasim ga se osim da se nadam da bude brzo. Mnogi spominju izbanredne situacije kad neko kao ja zazivam boga - u Becu, dok smo slijetali avionom, kontam, ma gotovo, katastrofa! Ni na kraj pameti mi bogovi nisu bili na pameti, jedino djete moje i sta ce bez mene! Tako, pustite se tih floskula o ateistu koji se moli bogu! :wink:

P.S. @naso, ne mislim na tebe, naravno! :)
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#2783 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Towelie »

Objasnjena sustina smrti
Smrt je jekin, sigurno saznanje, jedino za šta znamo da će nas stići. Izuzetka nema, ni iznenađenja, svi putevi vode do nje, sve što činimo to je priprema, za nju, priprema čim zakmečimo udarivši čelom o pod, uvijek je bliže, nikad dalje. Pa, ako je jekin, zašto se čudimo kad dođe. Ako je ovaj život kratak prolazak što traje samo čas, ili dan, zašto se borimo da ga produžimo dan ili čas. Zemaljski je život varljiv, vječnost je bolja.
Dervis i smrt
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2784 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by fatamorgana »

Towelie wrote:Objasnjena sustina smrti
Smrt je jekin, sigurno saznanje, jedino za šta znamo da će nas stići. Izuzetka nema, ni iznenađenja, svi putevi vode do nje, sve što činimo to je priprema, za nju, priprema čim zakmečimo udarivši čelom o pod, uvijek je bliže, nikad dalje. Pa, ako je jekin, zašto se čudimo kad dođe. Ako je ovaj život kratak prolazak što traje samo čas, ili dan, zašto se borimo da ga produžimo dan ili čas. Zemaljski je život varljiv, vječnost je bolja.
Dervis i smrt
I što je jednom rekao inspektor Hammer: Uvijek postoji mogućnost reinkarnacije, i za najgore od nas, :wink:
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#2785 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Towelie »

Ili ne postoji?
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2786 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by fatamorgana »

Towelie wrote:Ili ne postoji?
Pa nisi ti najgori, možda se opet u insana reinkarniraš, kak'o žensko, ha ja! :wink:
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#2787 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by nasa »

NIN wrote:
nasa wrote:
Leo_alfa wrote:Kako mislis ne shvatamo?
Ne procesuiramo na nacin kao da shvatamo, smrt je nesto sto ti u nekom trenutku odrastanje objasne da se desave i vise se radi o prihvatanju neizbjeznog nego nekom shvatanju jer nije da imamo uvijek logicne odgovore na smrt.... cesto nemamo nikakve, ne znas sta da kazes, ne volis misli o tome...nije bas da se ljudi opcenito ponasaju kaoda shvataju svooju smrtnost i samu smrt vec priznaces bjezi se od misli o istoj, djelovanja sa svjescu o istoj, cuva se negdje u prikrajku misli kao ruzna napomena-na to sam mislila
Naravno da svako od ljudi razmislja o svom putu ka tom famoznom fenomenu smrti. E tu dolazi do inteligencije - neko je prihvata neko ne, a svi razionalizijemo na svoj nacin, neko lakse, a neko teze. Religija je tu mnogo pomogla i olaksala taj vid prihvatanja neminovnog. Ja kao neko ko ne vjeruje u bogove i nadprirodno sam svjestan konacnosti svog zivota i ne plasim ga se osim da se nadam da bude brzo. Mnogi spominju izbanredne situacije kad neko kao ja zazivam boga - u Becu, dok smo slijetali avionom, kontam, ma gotovo, katastrofa! Ni na kraj pameti mi bogovi nisu bili na pameti, jedino djete moje i sta ce bez mene! Tako, pustite se tih floskula o ateistu koji se moli bogu! :wink:

P.S. @naso, ne mislim na tebe, naravno! :)
A nisam stvarno ciljala na to da ateisti ipak negdje nesto :mrgreen: nego kako je @harac pomenuo plac to me asociralo na neka moja razmisljanja o smrti i to da ljudi opcenito nevezano za religioznost vise instiktivno reaguju na smrt oko sebe, pomen, pomisao itd. nego sto je to nesto sto prolazi neki process promisljanja, shvatanja i izgradnje stave prema istoj...
Prihvatis, zivis i nadas se da ce zaobici bar dok smatras da si potreban na ovom svijetu, mislim da tako vecina ljudi prilazi smrti...nije da vjernici imaju nesto razradjeniji stav...
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#2788 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Towelie »

fatamorgana wrote:
Towelie wrote:Ili ne postoji?
Pa nisi ti najgori, možda se opet u insana reinkarniraš, kak'o žensko, ha ja! :wink:
Nisam ja ni mislio na sebe, daleko od toga.
Nego, sta ako od reinkarnacije nema nista? :D
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2789 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by fatamorgana »

Towelie wrote:
fatamorgana wrote:
Towelie wrote:Ili ne postoji?
Pa nisi ti najgori, možda se opet u insana reinkarniraš, kak'o žensko, ha ja! :wink:
Nisam ja ni mislio na sebe, daleko od toga.
Nego, sta ako od reinkarnacije nema nista? :D
Možda ti i ja budemo imali djecu u idućem životu, ko zna! Ja suprug a ti supruga .... :lol:
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#2790 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by NIN »

fatamorgana wrote:Možda ti i ja budemo imali djecu u idućem životu, ko zna! Ja suprug a ti supruga .... :lol:
:lol:
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#2791 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Towelie »

Možda ti i ja budemo imali djecu u idućem životu, ko zna! Ja suprug a ti supruga .... :lol:
:lol:
Mozda u nekom paralelnom univerzumu. Ali, ja sam ti dominantan po prirodi, mozes samo ti da preuzmes ulogu supruge. :lol:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2792 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by fatamorgana »

Towelie wrote:
Možda ti i ja budemo imali djecu u idućem životu, ko zna! Ja suprug a ti supruga .... :lol:
:lol:
Mozda u nekom paralelnom univerzumu. Ali, ja sam ti dominantan po prirodi, mozes samo ti da preuzmes ulogu supruge. :lol:
Stani u red, prvi sam rek'o!

Nemo' sad da ti Ziketa zovnem, :lol:
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#2793 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Towelie »

Zike razbija tabue i postavlja standarde. :lol:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2794 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by fatamorgana »

Towelie wrote:Zike razbija tabue i postavlja standarde. :lol:
I aminuje oralni sex što je najvažnije! :lol:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2795 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by fatamorgana »

Oš' video? :wink:
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#2796 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Towelie »

:lol:
Necemo vise, otisli smo u off-topic.
Sa'ce nas NIN banovat.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2797 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by fatamorgana »

Towelie wrote::lol:
Necemo vise, otisli smo u off-topic.
Sa'ce nas NIN banovat.
Neće, mi filozofiramo! :lol:
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#2798 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by NIN »

Towelie wrote:
Možda ti i ja budemo imali djecu u idućem životu, ko zna! Ja suprug a ti supruga .... :lol:
:lol:
Mozda u nekom paralelnom univerzumu. Ali, ja sam ti dominantan po prirodi, mozes samo ti da preuzmes ulogu supruge. :lol:
:lol:

dobar!
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2799 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by fatamorgana »

Towelie wrote::lol:
Necemo vise, otisli smo u off-topic.
Sa'ce nas NIN banovat.
Dobro, postavi onda jedno ozbiljno filozofsko pitanje ali da je razumljivo i vjernicima, :lol:
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#2800 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Towelie »

Mozda ono za kokosku i jaje..
Locked