Bášča

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#2726 Re: Bášča

Post by Mu'min »

U mene je amidža kalemio jeribasmu ispod kuće. :)
Sad opet u proljeće bi će zanimljivo probati šta kalemiti. Ja činim svoje druge (početničke) korake.
excalibur00
Posts: 151
Joined: 31/03/2010 11:02

#2727 Re: Bášča

Post by excalibur00 »

Pozdrav svima,
posto je zatisje u nasim bascama,molio bih Vas da mi prenesete svoja iskustva,naravno ukoliko ih imate,u uzgoju Bell Paprika,crvene,zelene,narandzaste i zute,jer ove godine sam posadio par komada i nisu mi uspjele,unaprijed hvala
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#2728 Re: Bášča

Post by vrtlar »

excalibur00 wrote:Pozdrav svima,
posto je zatisje u nasim bascama,molio bih Vas da mi prenesete svoja iskustva,naravno ukoliko ih imate,u uzgoju Bell Paprika,crvene,zelene,narandzaste i zute,jer ove godine sam posadio par komada i nisu mi uspjele,unaprijed hvala

Pozdrav

Napisi malo vise detalja sta si radio pa cemo mi ovdje koji imamo iskustva ukazati na greske.
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#2729 Re: Bášča

Post by vrtlar »

I za ostale pitanje jeste li pripremili bastu za zimu.mislim na Oticon,Safran,Kerimu,Bizet, Banksy i druge koji su se javljali a od muskih Mumina.Armina,i cvjecara Flaga i drugih koji su se javljali
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#2730 Re: Bášča

Post by Mu'min »

excalibur00 wrote:Pozdrav svima,
posto je zatisje u nasim bascama,molio bih Vas da mi prenesete svoja iskustva,naravno ukoliko ih imate,u uzgoju Bell Paprika,crvene,zelene,narandzaste i zute,jer ove godine sam posadio par komada i nisu mi uspjele,unaprijed hvala
Pa prije nego počnemo istraživati kakve posebnosti ima taj Bell paprika de nam detaljnije po mogućnosti uz 2-3 slike pokaži šta je bio belaj u 2012.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#2731 Re: Bášča

Post by Mu'min »

vrtlar wrote:I za ostale pitanje jeste li pripremili bastu za zimu.mislim na Oticon,Safran,Kerimu,Bizet, Banksy i druge koji su se javljali a od muskih Mumina.Armina,i cvjecara Flaga i drugih koji su se javljali
Ja moram sutra-preko sutra počupati prtike od paradajza da se ljudina more proći s traktorom kroz onu njivicu.
Inače sada se baćkam oko čilija u saksijama. Sve drugo miruju.
Sada je vrijeme za kahvu, zapiske i kontanje šta smo zeznuli i koliko čega sijati naredne godine.
Ja polahko oblikujem spisak paprika za 2013. Paradajz lista je više manje fixirana i samo rotiram.

Ide 100 sadnica paradajza i 100 sadnica paprika (50 ljutih + 50 slatkih). To je ako Bog da plan.

Kod vas?
User avatar
art vandeley
Posts: 2352
Joined: 12/06/2010 11:14
Location: Monk˙s Restaurant

#2732 Re: Bášča

Post by art vandeley »

Sve je ocisceno, pocupano i preorano jos prije 15ak dana...prosle sedmice posadili 11 novih sadnica oraha na mjesto starih koje nisu uspjele prezivjeti susno ljeto (od ukupno 34) i ostavljeno Bogu na emanet :)

Ova godina je definitivno bila godina tikvi/bundava mada se pozaliti ne mogu ni na ostalo...bilo je svega osim buranije i graha, toga skoro pa nikako.

Za narednu godinu idu vec neki ozbiljniji planovi sa navodnjavanjem kap po kap itd...
Oticon
Posts: 43190
Joined: 30/12/2009 15:12

#2733 Re: Bášča

Post by Oticon »

vrtlar wrote:I za ostale pitanje jeste li pripremili bastu za zimu.mislim na Oticon,Safran,Kerimu,Bizet, Banksy i druge koji su se javljali a od muskih Mumina.Armina,i cvjecara Flaga i drugih koji su se javljali
Ja nisam ništa pripremila...izgleda da naredne godine neće biti ništa od moje bašče.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#2734 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Oticon wrote:Ja nisam ništa pripremila...izgleda da naredne godine neće biti ništa od moje bašče.
:shock: :?
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#2735 Re: Bášča

Post by safran »

No drama, naravno da će biti. Nadoknadićete u proljeće.
Mi (tj. muž) počistili, poorali, pofrezali dio i zasadili 5 kg luka. Sortna lista za narednu godinu spremna:
- paradajz, ide kao i ove godine s tim da SanPiere i Heinz izbacujem a pojačavam volovsko srce i vraćam novosadski jabučar,
- paprike, kupujem Amandu - zaista je prva liga - kupila bih sjeme ali ne vijeh ga nigdje, ovako ću se morati pouzdati u čiku koji prodaje eko sadnice na Mostarskom raskršću, izbacujem soroksori, ostavljam kalifornijsko čudo i rotund,
- buranija - putericu na pritku i šarenu čuču,
- tikvice - Elite - F1 pa kupujem sjeme , cucuzzi ili serpent - naručeno sjeme - stiže mi iz USA (Lagenaria siceraria), to je ona zmijolika što sam spominjala - kupila sam sjeme u Agrikomu ali ne mogu se pouzdati u to da će je biti i ove godine a fenomenalnog je okusa,
- tikve - Butternut, sremenduša i još ću se nečim iznenaditi sa www.sampleseeds.com
- patlidžan - neću praviti svoj rasad za plavi, bijeli sam kupila u Sjemenarni u Mostaru,
- kupušnjače - brokula i prokule i naravno, jer bez toga bašta nije bašta, raštiku,
.
.
.
.
Biće još ponešto eksperimentalno .......
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#2736 Re: Bášča

Post by BISCANIN2 »

Snijeg me zeznuo da nabacim djubar , ako g ne bude iduci vikend onda cu sa burazom ,iznenadicu starog :D
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#2737 Re: Bášča

Post by safran »

Pogledajte prvu sortu na listi - obratite pažnju na cijenu i dostupnost

http://www.sampleseeds.com/?page_id=3725
flag
Posts: 349
Joined: 06/02/2007 00:36

#2738 Re: Bášča

Post by flag »

Kod mene je bašta očišćena, nije još uvijek preorano. Oranje će vjerovatno sačekati proljeće. Za sadnju i nemam baš nekih planova...Vjerovatno kao i ove godine. Čekam ova sjemena od Mu'mina i Vrtlara :D. Cvjeć... pardon Vrtlar :D je obećao nekih pelcera :lol: pa eto... da pričekam.
Ako Bog da, na proljeće prvi posao će biti ili bunar ili neki rezervoar ili tako nešto. Imati vodu - a biti cijelo ljeto bez vode... ne ide više tako. Građevinski radovi u bašči jedini su plan (za sada) za proljeće.
flag
Posts: 349
Joined: 06/02/2007 00:36

#2739 Re: Bášča

Post by flag »

safran wrote:Pogledajte prvu sortu na listi - obratite pažnju na cijenu i dostupnost

http://www.sampleseeds.com/?page_id=3725
Bosnian Pole :?
Haj'mo biznis praviti... ima u Konzumu pojeftino graha... :lol:
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#2740 Re: Bášča

Post by safran »

Argentina ili Kyrgistan ?

Ili je možda PRC? Vidiš, trebala sam od Amera naručiti ovog bosanskog graha :lol: :lol: :lol: :lol: Oni ga prepoznali kao sortu vrijedno održavanja a kod nas se Argentinski sije. :x :x :x :x :x
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#2741 Re: Bášča

Post by bizet »

moja basta nije jos zavrsena....bice....oko komposta nisam sigurna da li radim ispravno...pitala sam vrtlara, on mi nesto objasnjavao, ja ga djelimicno razumjela....ko bi rekao da se i sa tim moze fulati...mislila sam sta se tu ima za pogrijesiti...ali hajde, ako ne istruhne do naredne godine ima i ona sljedeca :lol:
nisam stavljala karton u kompost...i moja kaca za kompost nema otvora....ostalo sto sam stavila je OK...naslo se tu nesto mog povrca, mahom voca sa zemlje koje je nejestivo...nesto pepela od drveta i organskih otpadaka iz kuhinje...ali kako sam shvatila mozda nisam ni redala kako treba, onda fali zraka, onda ne znam vise ni sama kako dalje sa kompostom

plan je zasaditi ovo malo bastice oko kuce iduce godine, ako budem ziva i zdrava naravno...ali mene je uhvatila groznica poljoprivrednicka...ja bi da posijem svega, da vidim kako se ponasaju biljke, sta uspijeva lakse, za sta treba vise truda...i sad imam zelju da naucim nesto vise i o sortama...ali ja nemam vremena da se ovako ozbiljno bavim ovim sportom....a sve mi u glavi kad bi nasla kakav zanimljiv komad opcinske zemlje ja bi to zakupila pa probala posijati svasta....ma muz kad pricamo na ovu temu nesto uvijek odbrusi pa me odvrati od ideje...a kad kasnije ukazem na njegove rijeci onda kaze kako je samo mislio kako to nije isplativo a ne da ne trebamo....mene ovakav stav buni misa mu...ili si za ili nisi, nema trece opcije...ama da sam se ja kojim slucajem zaljubila u kakvo zemljiste ne bih ja njega ni pitala hocemol' uzeti pod zakup i sijati...i sama sam valjda neodlucna

nego sta moze uspjeti u hladu?

imate pozdrave :)
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#2742 Re: Bášča

Post by Mu'min »

safran wrote:Sortna lista za narednu godinu spremna:
- paradajz, ide kao i ove godine s tim da SanPiere i Heinz izbacujem a pojačavam volovsko srce i vraćam novosadski jabučar,
Koliko sadnica si nanijjetila u 2013? Koliko inače sorti siješ?
safran wrote: - paprike, kupujem Amandu - zaista je prva liga - kupila bih sjeme ali ne vijeh ga nigdje, ovako ću se morati pouzdati u čiku koji prodaje eko sadnice na Mostarskom raskršću, izbacujem soroksori, ostavljam kalifornijsko čudo i rotund,
Ja ću ove moje makedonske što sam dobio sjeme od ženine jaranice. Jako dobro se pokazalo + neke druge sorte da potrošim zalihe sjemena.
Zašto izbacuješ Soroksari? Ja sijem dok ne potrošim sjeme. Mati to kod mene voli, te žute obične paprike.
safran wrote:
- tikvice - Elite - F1 pa kupujem sjeme , cucuzzi ili serpent - naručeno sjeme - stiže mi iz USA (Lagenaria siceraria), to je ona zmijolika što sam spominjala - kupila sam sjeme u Agrikomu ali ne mogu se pouzdati u to da će je biti i ove godine a fenomenalnog je okusa,
Pazi samo da ti sjeme nije od Monsanta. :)
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#2743 Kome kakvo sjeme?

Post by Mu'min »

flag wrote:Čekam ova sjemena od Mu'mina i Vrtlara :D. Cvjeć... pardon Vrtlar :D je obećao nekih pelcera :lol: pa eto... da pričekam.
Dobro nam došao flag.
Fala Allahu prođoše izbori, da se i vi medijske hodže odmorite. :D

Nego nisam zaboravio na tebe i sjemena. De ti samo dopuni šta ti moram još poslati:

**************************************
Sjeme paradajza Žuti bosanski za: Armin_joker, Flag, Kermina1
Sjeme malih ljutača za Oticon

**************************************
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#2744 Re: Bášča

Post by safran »

Mu'min wrote:
safran wrote:Sortna lista za narednu godinu spremna:
- paradajz, ide kao i ove godine s tim da SanPiere i Heinz izbacujem a pojačavam volovsko srce i vraćam novosadski jabučar,
Koliko sadnica si nanijjetila u 2013? Koliko inače sorti siješ?
Ove godine bilo 12 mojih i jedna koju sam dobila od flaga. A broj sadnica :lol: :lol: :lol: :lol: ha, recimo 80-100 pa će vjerovatno biti 120+ - znaš da uvijek bude više nego planiraš. Neke sorte ću posaditi jer imam sjeme ali ih nemam namjeru više održavati. Ove dvije sorte izbacujem jer su preosjetljive a nisam nešto oduševljena kvalitetom ploda - više su za plastenika nego za uzgoja na otvorenom. Zamjenjujem ih sortama koje sigurno daju dobar plod.
safran wrote: - paprike, kupujem Amandu - zaista je prva liga - kupila bih sjeme ali ne vijeh ga nigdje, ovako ću se morati pouzdati u čiku koji prodaje eko sadnice na Mostarskom raskršću, izbacujem soroksori, ostavljam kalifornijsko čudo i rotund,
Ja ću ove moje makedonske što sam dobio sjeme od ženine jaranice. Jako dobro se pokazalo + neke druge sorte da potrošim zalihe sjemena.
Zašto izbacuješ Soroksari? Ja sijem dok ne potrošim sjeme. Mati to kod mene voli, te žute obične paprike.
Soroksari izbacujem jer namjeravam saditi Amandu (također žuta paprika) - otpornija je, ima fantastičan urod (baš kao što je čiko obećao kad sam kupovala) a plod je izvrsnog kvaliteta - okus, veličina, debljina mesa i oblik.
safran wrote:
- tikvice - Elite - F1 pa kupujem sjeme , cucuzzi ili serpent - naručeno sjeme - stiže mi iz USA (Lagenaria siceraria), to je ona zmijolika što sam spominjala - kupila sam sjeme u Agrikomu ali ne mogu se pouzdati u to da će je biti i ove godine a fenomenalnog je okusa,
Pazi samo da ti sjeme nije od Monsanta. :)
Postavila sam web stranicu sa koje sam naručivala - pogledaj.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#2745 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Nikad čuo za ovu "Amanda" sortu. Vidim da je prodaje neka srbijanska firma.
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#2746 Re: Bášča

Post by safran »

S obzirom da ste sada tu da ponovim ovu molbu.
safran wrote:Evo zadatka za naše dopisnike iz inozemstva -

http://www.planetzdravja.com/mineral.php

Za ove formulacije imaju i halal certifikat. Kažu da čak i pčele privlači i da je 100% neškodljiv.

http://mineralnutrient.eu/index.php/sl/ ... ertificate

Pogledajte malo, ima li ko kakvih iskustava.
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#2747 Re: Bášča

Post by safran »

Mu'min wrote:Nikad čuo za ovu "Amanda" sortu. Vidim da je prodaje neka srbijanska firma.
Nisam ni ja prije - nego mi je bio slab rasad ove godine i svratim da kupim još i samo kod tog čike što prodaje kao EKO rasad bile pikirane. Pitam ga koja je sorta i on mi kaže da je hibrid Amanda i nahvali mi je ali ništa nije slagao - stvarno je odlična. U odnosu na soroksari ima krupniji plod, deblje meso i, da ne pretjerujem, 3 x više ploda. Doduše, sve to je i očekivano za hibrid.
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#2748 Re: Bášča

Post by vrtlar »

safran wrote:No drama, naravno da će biti. Nadoknadićete u proljeće.
Mi (tj. muž) počistili, poorali, pofrezali dio i zasadili 5 kg luka. Sortna lista za narednu godinu spremna:
- paradajz, ide kao i ove godine s tim da SanPiere i Heinz izbacujem a pojačavam volovsko srce i vraćam novosadski jabučar,
- paprike, kupujem Amandu - zaista je prva liga - kupila bih sjeme ali ne vijeh ga nigdje, ovako ću se morati pouzdati u čiku koji prodaje eko sadnice na Mostarskom raskršću, izbacujem soroksori, ostavljam kalifornijsko čudo i rotund,
- buranija - putericu na pritku i šarenu čuču,
- tikvice - Elite - F1 pa kupujem sjeme , cucuzzi ili serpent - naručeno sjeme - stiže mi iz USA (Lagenaria siceraria), to je ona zmijolika što sam spominjala - kupila sam sjeme u Agrikomu ali ne mogu se pouzdati u to da će je biti i ove godine a fenomenalnog je okusa,
- tikve - Butternut, sremenduša i još ću se nečim iznenaditi sa http://www.sampleseeds.com
- patlidžan - neću praviti svoj rasad za plavi, bijeli sam kupila u Sjemenarni u Mostaru,
- kupušnjače - brokula i prokule i naravno, jer bez toga bašta nije bašta, raštiku,
.
.
.
.
Biće još ponešto eksperimentalno .......


Sto ce neko LUKsuzno zivjeti.Super ti je spisak mogla bi ga malo i prosiriti.Grasak,mrkva persun.celer pastrnak ,bijeli rotkvu,itd sve ovo ide u dobru corbu.Krompir ne sijes ili si ga zaboravila na spisak staviti.
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#2749 Re: Bášča

Post by vrtlar »

Oticon wrote:
vrtlar wrote:I za ostale pitanje jeste li pripremili bastu za zimu.mislim na Oticon,Safran,Kerimu,Bizet, Banksy i druge koji su se javljali a od muskih Mumina.Armina,i cvjecara Flaga i drugih koji su se javljali
Ja nisam ništa pripremila...izgleda da naredne godine neće biti ništa od moje bašče.

Cuj nije pripremila pa ima do proljeca vremena koliko hoces.Kazu neki strucnjaci da je dobro jedne godine prekopati bez djubriva druge godine prekopati sa djubrivom a trecu da se ostavi da se ne kopa do proljeca zbog mikroorganizama i glista.I uvijek se ne kopa godina poslije stavljanja djubriva.Jeli se stigne lakirati ponesto :mrgreen: :D :razz: ;-)
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#2750 Re: Bášča

Post by vrtlar »

Mu'min wrote:
vrtlar wrote:I za ostale pitanje jeste li pripremili bastu za zimu.mislim na Oticon,Safran,Kerimu,Bizet, Banksy i druge koji su se javljali a od muskih Mumina.Armina,i cvjecara Flaga i drugih koji su se javljali
Ja moram sutra-preko sutra počupati prtike od paradajza da se ljudina more proći s traktorom kroz onu njivicu.
Inače sada se baćkam oko čilija u saksijama. Sve drugo miruju.
Sada je vrijeme za kahvu, zapiske i kontanje šta smo zeznuli i koliko čega sijati naredne godine.
Ja polahko oblikujem spisak paprika za 2013. Paradajz lista je više manje fixirana i samo rotiram.

Ide 100 sadnica paradajza i 100 sadnica paprika (50 ljutih + 50 slatkih). To je ako Bog da plan.

Kod vas?


Ih Mumine neces ti samo ovoliko ja planiram jednu cifru a na kraju ispadne puno vise.Sve mi zao baciti rasad.
Post Reply