Sad opet u proljeće bi će zanimljivo probati šta kalemiti. Ja činim svoje druge (početničke) korake.
Bášča
Moderator: anex
- Mu'min
- Posts: 2233
- Joined: 12/12/2011 11:09
#2726 Re: Bášča
U mene je amidža kalemio jeribasmu ispod kuće. 
Sad opet u proljeće bi će zanimljivo probati šta kalemiti. Ja činim svoje druge (početničke) korake.
Sad opet u proljeće bi će zanimljivo probati šta kalemiti. Ja činim svoje druge (početničke) korake.
-
excalibur00
- Posts: 151
- Joined: 31/03/2010 11:02
#2727 Re: Bášča
Pozdrav svima,
posto je zatisje u nasim bascama,molio bih Vas da mi prenesete svoja iskustva,naravno ukoliko ih imate,u uzgoju Bell Paprika,crvene,zelene,narandzaste i zute,jer ove godine sam posadio par komada i nisu mi uspjele,unaprijed hvala
posto je zatisje u nasim bascama,molio bih Vas da mi prenesete svoja iskustva,naravno ukoliko ih imate,u uzgoju Bell Paprika,crvene,zelene,narandzaste i zute,jer ove godine sam posadio par komada i nisu mi uspjele,unaprijed hvala
- vrtlar
- Posts: 618
- Joined: 02/11/2011 17:51
#2728 Re: Bášča
excalibur00 wrote:Pozdrav svima,
posto je zatisje u nasim bascama,molio bih Vas da mi prenesete svoja iskustva,naravno ukoliko ih imate,u uzgoju Bell Paprika,crvene,zelene,narandzaste i zute,jer ove godine sam posadio par komada i nisu mi uspjele,unaprijed hvala
Pozdrav
Napisi malo vise detalja sta si radio pa cemo mi ovdje koji imamo iskustva ukazati na greske.
- vrtlar
- Posts: 618
- Joined: 02/11/2011 17:51
#2729 Re: Bášča
I za ostale pitanje jeste li pripremili bastu za zimu.mislim na Oticon,Safran,Kerimu,Bizet, Banksy i druge koji su se javljali a od muskih Mumina.Armina,i cvjecara Flaga i drugih koji su se javljali
- Mu'min
- Posts: 2233
- Joined: 12/12/2011 11:09
#2730 Re: Bášča
Pa prije nego počnemo istraživati kakve posebnosti ima taj Bell paprika de nam detaljnije po mogućnosti uz 2-3 slike pokaži šta je bio belaj u 2012.excalibur00 wrote:Pozdrav svima,
posto je zatisje u nasim bascama,molio bih Vas da mi prenesete svoja iskustva,naravno ukoliko ih imate,u uzgoju Bell Paprika,crvene,zelene,narandzaste i zute,jer ove godine sam posadio par komada i nisu mi uspjele,unaprijed hvala
- Mu'min
- Posts: 2233
- Joined: 12/12/2011 11:09
#2731 Re: Bášča
Ja moram sutra-preko sutra počupati prtike od paradajza da se ljudina more proći s traktorom kroz onu njivicu.vrtlar wrote:I za ostale pitanje jeste li pripremili bastu za zimu.mislim na Oticon,Safran,Kerimu,Bizet, Banksy i druge koji su se javljali a od muskih Mumina.Armina,i cvjecara Flaga i drugih koji su se javljali
Inače sada se baćkam oko čilija u saksijama. Sve drugo miruju.
Sada je vrijeme za kahvu, zapiske i kontanje šta smo zeznuli i koliko čega sijati naredne godine.
Ja polahko oblikujem spisak paprika za 2013. Paradajz lista je više manje fixirana i samo rotiram.
Ide 100 sadnica paradajza i 100 sadnica paprika (50 ljutih + 50 slatkih). To je ako Bog da plan.
Kod vas?
- art vandeley
- Posts: 2352
- Joined: 12/06/2010 11:14
- Location: Monk˙s Restaurant
#2732 Re: Bášča
Sve je ocisceno, pocupano i preorano jos prije 15ak dana...prosle sedmice posadili 11 novih sadnica oraha na mjesto starih koje nisu uspjele prezivjeti susno ljeto (od ukupno 34) i ostavljeno Bogu na emanet
Ova godina je definitivno bila godina tikvi/bundava mada se pozaliti ne mogu ni na ostalo...bilo je svega osim buranije i graha, toga skoro pa nikako.
Za narednu godinu idu vec neki ozbiljniji planovi sa navodnjavanjem kap po kap itd...
Ova godina je definitivno bila godina tikvi/bundava mada se pozaliti ne mogu ni na ostalo...bilo je svega osim buranije i graha, toga skoro pa nikako.
Za narednu godinu idu vec neki ozbiljniji planovi sa navodnjavanjem kap po kap itd...
-
Oticon
- Posts: 43190
- Joined: 30/12/2009 15:12
#2733 Re: Bášča
Ja nisam ništa pripremila...izgleda da naredne godine neće biti ništa od moje bašče.vrtlar wrote:I za ostale pitanje jeste li pripremili bastu za zimu.mislim na Oticon,Safran,Kerimu,Bizet, Banksy i druge koji su se javljali a od muskih Mumina.Armina,i cvjecara Flaga i drugih koji su se javljali
- Mu'min
- Posts: 2233
- Joined: 12/12/2011 11:09
#2734 Re: Bášča
Oticon wrote:Ja nisam ništa pripremila...izgleda da naredne godine neće biti ništa od moje bašče.
-
safran
- Posts: 2538
- Joined: 19/08/2006 22:25
#2735 Re: Bášča
No drama, naravno da će biti. Nadoknadićete u proljeće.
Mi (tj. muž) počistili, poorali, pofrezali dio i zasadili 5 kg luka. Sortna lista za narednu godinu spremna:
- paradajz, ide kao i ove godine s tim da SanPiere i Heinz izbacujem a pojačavam volovsko srce i vraćam novosadski jabučar,
- paprike, kupujem Amandu - zaista je prva liga - kupila bih sjeme ali ne vijeh ga nigdje, ovako ću se morati pouzdati u čiku koji prodaje eko sadnice na Mostarskom raskršću, izbacujem soroksori, ostavljam kalifornijsko čudo i rotund,
- buranija - putericu na pritku i šarenu čuču,
- tikvice - Elite - F1 pa kupujem sjeme , cucuzzi ili serpent - naručeno sjeme - stiže mi iz USA (Lagenaria siceraria), to je ona zmijolika što sam spominjala - kupila sam sjeme u Agrikomu ali ne mogu se pouzdati u to da će je biti i ove godine a fenomenalnog je okusa,
- tikve - Butternut, sremenduša i još ću se nečim iznenaditi sa www.sampleseeds.com
- patlidžan - neću praviti svoj rasad za plavi, bijeli sam kupila u Sjemenarni u Mostaru,
- kupušnjače - brokula i prokule i naravno, jer bez toga bašta nije bašta, raštiku,
.
.
.
.
Biće još ponešto eksperimentalno .......
Mi (tj. muž) počistili, poorali, pofrezali dio i zasadili 5 kg luka. Sortna lista za narednu godinu spremna:
- paradajz, ide kao i ove godine s tim da SanPiere i Heinz izbacujem a pojačavam volovsko srce i vraćam novosadski jabučar,
- paprike, kupujem Amandu - zaista je prva liga - kupila bih sjeme ali ne vijeh ga nigdje, ovako ću se morati pouzdati u čiku koji prodaje eko sadnice na Mostarskom raskršću, izbacujem soroksori, ostavljam kalifornijsko čudo i rotund,
- buranija - putericu na pritku i šarenu čuču,
- tikvice - Elite - F1 pa kupujem sjeme , cucuzzi ili serpent - naručeno sjeme - stiže mi iz USA (Lagenaria siceraria), to je ona zmijolika što sam spominjala - kupila sam sjeme u Agrikomu ali ne mogu se pouzdati u to da će je biti i ove godine a fenomenalnog je okusa,
- tikve - Butternut, sremenduša i još ću se nečim iznenaditi sa www.sampleseeds.com
- patlidžan - neću praviti svoj rasad za plavi, bijeli sam kupila u Sjemenarni u Mostaru,
- kupušnjače - brokula i prokule i naravno, jer bez toga bašta nije bašta, raštiku,
.
.
.
.
Biće još ponešto eksperimentalno .......
-
BISCANIN2
- Posts: 1144
- Joined: 22/09/2004 12:30
- Location: Bihać
#2736 Re: Bášča
Snijeg me zeznuo da nabacim djubar , ako g ne bude iduci vikend onda cu sa burazom ,iznenadicu starog 
-
safran
- Posts: 2538
- Joined: 19/08/2006 22:25
#2737 Re: Bášča
Pogledajte prvu sortu na listi - obratite pažnju na cijenu i dostupnost
http://www.sampleseeds.com/?page_id=3725
http://www.sampleseeds.com/?page_id=3725
-
flag
- Posts: 349
- Joined: 06/02/2007 00:36
#2738 Re: Bášča
Kod mene je bašta očišćena, nije još uvijek preorano. Oranje će vjerovatno sačekati proljeće. Za sadnju i nemam baš nekih planova...Vjerovatno kao i ove godine. Čekam ova sjemena od Mu'mina i Vrtlara
. Cvjeć... pardon Vrtlar
je obećao nekih pelcera
pa eto... da pričekam.
Ako Bog da, na proljeće prvi posao će biti ili bunar ili neki rezervoar ili tako nešto. Imati vodu - a biti cijelo ljeto bez vode... ne ide više tako. Građevinski radovi u bašči jedini su plan (za sada) za proljeće.
Ako Bog da, na proljeće prvi posao će biti ili bunar ili neki rezervoar ili tako nešto. Imati vodu - a biti cijelo ljeto bez vode... ne ide više tako. Građevinski radovi u bašči jedini su plan (za sada) za proljeće.
-
flag
- Posts: 349
- Joined: 06/02/2007 00:36
#2739 Re: Bášča
Bosnian Polesafran wrote:Pogledajte prvu sortu na listi - obratite pažnju na cijenu i dostupnost
http://www.sampleseeds.com/?page_id=3725
Haj'mo biznis praviti... ima u Konzumu pojeftino graha...
-
safran
- Posts: 2538
- Joined: 19/08/2006 22:25
#2740 Re: Bášča
Argentina ili Kyrgistan ?
Ili je možda PRC? Vidiš, trebala sam od Amera naručiti ovog bosanskog graha
Oni ga prepoznali kao sortu vrijedno održavanja a kod nas se Argentinski sije.

Ili je možda PRC? Vidiš, trebala sam od Amera naručiti ovog bosanskog graha
-
bizet
- Posts: 1541
- Joined: 24/06/2012 07:41
#2741 Re: Bášča
moja basta nije jos zavrsena....bice....oko komposta nisam sigurna da li radim ispravno...pitala sam vrtlara, on mi nesto objasnjavao, ja ga djelimicno razumjela....ko bi rekao da se i sa tim moze fulati...mislila sam sta se tu ima za pogrijesiti...ali hajde, ako ne istruhne do naredne godine ima i ona sljedeca 
nisam stavljala karton u kompost...i moja kaca za kompost nema otvora....ostalo sto sam stavila je OK...naslo se tu nesto mog povrca, mahom voca sa zemlje koje je nejestivo...nesto pepela od drveta i organskih otpadaka iz kuhinje...ali kako sam shvatila mozda nisam ni redala kako treba, onda fali zraka, onda ne znam vise ni sama kako dalje sa kompostom
plan je zasaditi ovo malo bastice oko kuce iduce godine, ako budem ziva i zdrava naravno...ali mene je uhvatila groznica poljoprivrednicka...ja bi da posijem svega, da vidim kako se ponasaju biljke, sta uspijeva lakse, za sta treba vise truda...i sad imam zelju da naucim nesto vise i o sortama...ali ja nemam vremena da se ovako ozbiljno bavim ovim sportom....a sve mi u glavi kad bi nasla kakav zanimljiv komad opcinske zemlje ja bi to zakupila pa probala posijati svasta....ma muz kad pricamo na ovu temu nesto uvijek odbrusi pa me odvrati od ideje...a kad kasnije ukazem na njegove rijeci onda kaze kako je samo mislio kako to nije isplativo a ne da ne trebamo....mene ovakav stav buni misa mu...ili si za ili nisi, nema trece opcije...ama da sam se ja kojim slucajem zaljubila u kakvo zemljiste ne bih ja njega ni pitala hocemol' uzeti pod zakup i sijati...i sama sam valjda neodlucna
nego sta moze uspjeti u hladu?
imate pozdrave
nisam stavljala karton u kompost...i moja kaca za kompost nema otvora....ostalo sto sam stavila je OK...naslo se tu nesto mog povrca, mahom voca sa zemlje koje je nejestivo...nesto pepela od drveta i organskih otpadaka iz kuhinje...ali kako sam shvatila mozda nisam ni redala kako treba, onda fali zraka, onda ne znam vise ni sama kako dalje sa kompostom
plan je zasaditi ovo malo bastice oko kuce iduce godine, ako budem ziva i zdrava naravno...ali mene je uhvatila groznica poljoprivrednicka...ja bi da posijem svega, da vidim kako se ponasaju biljke, sta uspijeva lakse, za sta treba vise truda...i sad imam zelju da naucim nesto vise i o sortama...ali ja nemam vremena da se ovako ozbiljno bavim ovim sportom....a sve mi u glavi kad bi nasla kakav zanimljiv komad opcinske zemlje ja bi to zakupila pa probala posijati svasta....ma muz kad pricamo na ovu temu nesto uvijek odbrusi pa me odvrati od ideje...a kad kasnije ukazem na njegove rijeci onda kaze kako je samo mislio kako to nije isplativo a ne da ne trebamo....mene ovakav stav buni misa mu...ili si za ili nisi, nema trece opcije...ama da sam se ja kojim slucajem zaljubila u kakvo zemljiste ne bih ja njega ni pitala hocemol' uzeti pod zakup i sijati...i sama sam valjda neodlucna
nego sta moze uspjeti u hladu?
imate pozdrave
- Mu'min
- Posts: 2233
- Joined: 12/12/2011 11:09
#2742 Re: Bášča
Koliko sadnica si nanijjetila u 2013? Koliko inače sorti siješ?safran wrote:Sortna lista za narednu godinu spremna:
- paradajz, ide kao i ove godine s tim da SanPiere i Heinz izbacujem a pojačavam volovsko srce i vraćam novosadski jabučar,
Ja ću ove moje makedonske što sam dobio sjeme od ženine jaranice. Jako dobro se pokazalo + neke druge sorte da potrošim zalihe sjemena.safran wrote: - paprike, kupujem Amandu - zaista je prva liga - kupila bih sjeme ali ne vijeh ga nigdje, ovako ću se morati pouzdati u čiku koji prodaje eko sadnice na Mostarskom raskršću, izbacujem soroksori, ostavljam kalifornijsko čudo i rotund,
Zašto izbacuješ Soroksari? Ja sijem dok ne potrošim sjeme. Mati to kod mene voli, te žute obične paprike.
Pazi samo da ti sjeme nije od Monsanta.safran wrote:
- tikvice - Elite - F1 pa kupujem sjeme , cucuzzi ili serpent - naručeno sjeme - stiže mi iz USA (Lagenaria siceraria), to je ona zmijolika što sam spominjala - kupila sam sjeme u Agrikomu ali ne mogu se pouzdati u to da će je biti i ove godine a fenomenalnog je okusa,
- Mu'min
- Posts: 2233
- Joined: 12/12/2011 11:09
#2743 Kome kakvo sjeme?
Dobro nam došao flag.flag wrote:Čekam ova sjemena od Mu'mina i Vrtlara. Cvjeć... pardon Vrtlar
je obećao nekih pelcera
pa eto... da pričekam.
Fala Allahu prođoše izbori, da se i vi medijske hodže odmorite.
Nego nisam zaboravio na tebe i sjemena. De ti samo dopuni šta ti moram još poslati:
**************************************
Sjeme paradajza Žuti bosanski za: Armin_joker, Flag, Kermina1
Sjeme malih ljutača za Oticon
**************************************
-
safran
- Posts: 2538
- Joined: 19/08/2006 22:25
#2744 Re: Bášča
Mu'min wrote:Koliko sadnica si nanijjetila u 2013? Koliko inače sorti siješ?safran wrote:Sortna lista za narednu godinu spremna:
- paradajz, ide kao i ove godine s tim da SanPiere i Heinz izbacujem a pojačavam volovsko srce i vraćam novosadski jabučar,
Ove godine bilo 12 mojih i jedna koju sam dobila od flaga. A broj sadnica![]()
![]()
![]()
ha, recimo 80-100 pa će vjerovatno biti 120+ - znaš da uvijek bude više nego planiraš. Neke sorte ću posaditi jer imam sjeme ali ih nemam namjeru više održavati. Ove dvije sorte izbacujem jer su preosjetljive a nisam nešto oduševljena kvalitetom ploda - više su za plastenika nego za uzgoja na otvorenom. Zamjenjujem ih sortama koje sigurno daju dobar plod.
Ja ću ove moje makedonske što sam dobio sjeme od ženine jaranice. Jako dobro se pokazalo + neke druge sorte da potrošim zalihe sjemena.safran wrote: - paprike, kupujem Amandu - zaista je prva liga - kupila bih sjeme ali ne vijeh ga nigdje, ovako ću se morati pouzdati u čiku koji prodaje eko sadnice na Mostarskom raskršću, izbacujem soroksori, ostavljam kalifornijsko čudo i rotund,
Zašto izbacuješ Soroksari? Ja sijem dok ne potrošim sjeme. Mati to kod mene voli, te žute obične paprike.
Soroksari izbacujem jer namjeravam saditi Amandu (također žuta paprika) - otpornija je, ima fantastičan urod (baš kao što je čiko obećao kad sam kupovala) a plod je izvrsnog kvaliteta - okus, veličina, debljina mesa i oblik.Pazi samo da ti sjeme nije od Monsanta.safran wrote:
- tikvice - Elite - F1 pa kupujem sjeme , cucuzzi ili serpent - naručeno sjeme - stiže mi iz USA (Lagenaria siceraria), to je ona zmijolika što sam spominjala - kupila sam sjeme u Agrikomu ali ne mogu se pouzdati u to da će je biti i ove godine a fenomenalnog je okusa,
Postavila sam web stranicu sa koje sam naručivala - pogledaj.
- Mu'min
- Posts: 2233
- Joined: 12/12/2011 11:09
#2745 Re: Bášča
Nikad čuo za ovu "Amanda" sortu. Vidim da je prodaje neka srbijanska firma.
-
safran
- Posts: 2538
- Joined: 19/08/2006 22:25
#2746 Re: Bášča
S obzirom da ste sada tu da ponovim ovu molbu.
safran wrote:Evo zadatka za naše dopisnike iz inozemstva -
http://www.planetzdravja.com/mineral.php
Za ove formulacije imaju i halal certifikat. Kažu da čak i pčele privlači i da je 100% neškodljiv.
http://mineralnutrient.eu/index.php/sl/ ... ertificate
Pogledajte malo, ima li ko kakvih iskustava.
-
safran
- Posts: 2538
- Joined: 19/08/2006 22:25
#2747 Re: Bášča
Nisam ni ja prije - nego mi je bio slab rasad ove godine i svratim da kupim još i samo kod tog čike što prodaje kao EKO rasad bile pikirane. Pitam ga koja je sorta i on mi kaže da je hibrid Amanda i nahvali mi je ali ništa nije slagao - stvarno je odlična. U odnosu na soroksari ima krupniji plod, deblje meso i, da ne pretjerujem, 3 x više ploda. Doduše, sve to je i očekivano za hibrid.Mu'min wrote:Nikad čuo za ovu "Amanda" sortu. Vidim da je prodaje neka srbijanska firma.
- vrtlar
- Posts: 618
- Joined: 02/11/2011 17:51
#2748 Re: Bášča
safran wrote:No drama, naravno da će biti. Nadoknadićete u proljeće.
Mi (tj. muž) počistili, poorali, pofrezali dio i zasadili 5 kg luka. Sortna lista za narednu godinu spremna:
- paradajz, ide kao i ove godine s tim da SanPiere i Heinz izbacujem a pojačavam volovsko srce i vraćam novosadski jabučar,
- paprike, kupujem Amandu - zaista je prva liga - kupila bih sjeme ali ne vijeh ga nigdje, ovako ću se morati pouzdati u čiku koji prodaje eko sadnice na Mostarskom raskršću, izbacujem soroksori, ostavljam kalifornijsko čudo i rotund,
- buranija - putericu na pritku i šarenu čuču,
- tikvice - Elite - F1 pa kupujem sjeme , cucuzzi ili serpent - naručeno sjeme - stiže mi iz USA (Lagenaria siceraria), to je ona zmijolika što sam spominjala - kupila sam sjeme u Agrikomu ali ne mogu se pouzdati u to da će je biti i ove godine a fenomenalnog je okusa,
- tikve - Butternut, sremenduša i još ću se nečim iznenaditi sa http://www.sampleseeds.com
- patlidžan - neću praviti svoj rasad za plavi, bijeli sam kupila u Sjemenarni u Mostaru,
- kupušnjače - brokula i prokule i naravno, jer bez toga bašta nije bašta, raštiku,
.
.
.
.
Biće još ponešto eksperimentalno .......
Sto ce neko LUKsuzno zivjeti.Super ti je spisak mogla bi ga malo i prosiriti.Grasak,mrkva persun.celer pastrnak ,bijeli rotkvu,itd sve ovo ide u dobru corbu.Krompir ne sijes ili si ga zaboravila na spisak staviti.
- vrtlar
- Posts: 618
- Joined: 02/11/2011 17:51
#2749 Re: Bášča
Oticon wrote:Ja nisam ništa pripremila...izgleda da naredne godine neće biti ništa od moje bašče.vrtlar wrote:I za ostale pitanje jeste li pripremili bastu za zimu.mislim na Oticon,Safran,Kerimu,Bizet, Banksy i druge koji su se javljali a od muskih Mumina.Armina,i cvjecara Flaga i drugih koji su se javljali
Cuj nije pripremila pa ima do proljeca vremena koliko hoces.Kazu neki strucnjaci da je dobro jedne godine prekopati bez djubriva druge godine prekopati sa djubrivom a trecu da se ostavi da se ne kopa do proljeca zbog mikroorganizama i glista.I uvijek se ne kopa godina poslije stavljanja djubriva.Jeli se stigne lakirati ponesto
- vrtlar
- Posts: 618
- Joined: 02/11/2011 17:51
#2750 Re: Bášča
Mu'min wrote:Ja moram sutra-preko sutra počupati prtike od paradajza da se ljudina more proći s traktorom kroz onu njivicu.vrtlar wrote:I za ostale pitanje jeste li pripremili bastu za zimu.mislim na Oticon,Safran,Kerimu,Bizet, Banksy i druge koji su se javljali a od muskih Mumina.Armina,i cvjecara Flaga i drugih koji su se javljali
Inače sada se baćkam oko čilija u saksijama. Sve drugo miruju.
Sada je vrijeme za kahvu, zapiske i kontanje šta smo zeznuli i koliko čega sijati naredne godine.
Ja polahko oblikujem spisak paprika za 2013. Paradajz lista je više manje fixirana i samo rotiram.
Ide 100 sadnica paradajza i 100 sadnica paprika (50 ljutih + 50 slatkih). To je ako Bog da plan.
Kod vas?
Ih Mumine neces ti samo ovoliko ja planiram jednu cifru a na kraju ispadne puno vise.Sve mi zao baciti rasad.
