Sta vas najvise nervira kod vozaca

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
Optimist
Posts: 15527
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#26026 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Optimist »

@Naslovnica

Sve su ovo sitnice sto pisemo, naspram onih koji nocu voze pod dugim svjetlima.
User avatar
drug_profi
Posts: 65420
Joined: 16/07/2012 16:00

#26027 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by drug_profi »

Hoću da ti kažem indirektno ono što ti neko reče. 120 ti je nezahvalna brzina za AP. Štedi gorivo u 6. stepenu prenosa, ali si sporiji od vecine malih auta, a brži od dosta kamiona i leševa.
Ako ideš 120, ja sa svojih 140 vozim na gornjem limitu prihvatljive brzine za AP. Ako na 100 metara iza tebe pređem lijevo kraj tebe sam za 18 sekundi, a za jos 9 sam cca. 50 metara ispred tebe. To je razumno vrijeme.
Ako ti vidis prepreku koja je za 20 sporija od tebe, a koja ti je u tom momentu, recimo pola minute udaljena, ona je daleko 150 metara i ti si vec trebao da zapocinjes manevar (zmigavac i slicno).
Nemoj ocekivati da u tom slucaju i ti pretices na tempomatu koji je setovan ispod spid limita.
Naslovnica
Posts: 35448
Joined: 20/03/2013 15:38

#26028 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Naslovnica »

Optimist wrote: 23/01/2020 09:07 @Naslovnica

Sve su ovo sitnice sto pisemo, naspram onih koji nocu voze pod dugim svjetlima.
Prije nekoliko mejseci je ovdje bila polemika vezano za duga svjetla na autoputu.
Mnogi su se javili tvrdeći da duga na autoputu ne smetaju onima u suprotnoj traci i da oni voze pod istim.
Meni je o tome bespredmetno govoriti.
I ja upalim duga u situacijama kada nema niko ispred mene u mojoj i suprotnoj traci (ili na regionali), čisto zato što se mnogo bolje vidi, ali čim vidim naznaku svjetala iz suprotnog pravca, gasim duga.
Naslovnica
Posts: 35448
Joined: 20/03/2013 15:38

#26029 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Naslovnica »

drug_profi wrote: 23/01/2020 09:11 Hoću da ti kažem indirektno ono što ti neko reče. 120 ti je nezahvalna brzina za AP. Štedi gorivo u 6. stepenu prenosa, ali si sporiji od vecine malih auta, a brži od dosta kamiona i leševa.
Ako ideš 120, ja sa svojih 140 vozim na gornjem limitu prihvatljive brzine za AP. Ako na 100 metara iza tebe pređem lijevo kraj tebe sam za 18 sekundi, a za jos 9 sam cca. 50 metara ispred tebe. To je razumno vrijeme.
Ako ti vidis prepreku koja je za 20 sporija od tebe, a koja ti je u tom momentu, recimo pola minute udaljena, ona je daleko 150 metara i ti si vec trebao da zapocinjes manevar (zmigavac i slicno).
Nemoj ocekivati da u tom slucaju i ti pretices na tempomatu koji je setovan ispod spid limita.
Moj leš ima 5 brzina, 75kW benzina i tonu i tristošeset prazan.
120 mu je mjera, vjeruj mi.
I nema tempomat.
User avatar
drug_profi
Posts: 65420
Joined: 16/07/2012 16:00

#26030 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by drug_profi »

Naslovnica wrote: 23/01/2020 09:16
drug_profi wrote: 23/01/2020 09:11 Hoću da ti kažem indirektno ono što ti neko reče. 120 ti je nezahvalna brzina za AP. Štedi gorivo u 6. stepenu prenosa, ali si sporiji od vecine malih auta, a brži od dosta kamiona i leševa.
Ako ideš 120, ja sa svojih 140 vozim na gornjem limitu prihvatljive brzine za AP. Ako na 100 metara iza tebe pređem lijevo kraj tebe sam za 18 sekundi, a za jos 9 sam cca. 50 metara ispred tebe. To je razumno vrijeme.
Ako ti vidis prepreku koja je za 20 sporija od tebe, a koja ti je u tom momentu, recimo pola minute udaljena, ona je daleko 150 metara i ti si vec trebao da zapocinjes manevar (zmigavac i slicno).
Nemoj ocekivati da u tom slucaju i ti pretices na tempomatu koji je setovan ispod spid limita.
Moj leš ima 5 brzina, 75kW benzina i tonu i tristošeset prazan.
120 mu je mjera, vjeruj mi.
I nema tempomat.
E onda deveraj...jbg.
Naslovnica
Posts: 35448
Joined: 20/03/2013 15:38

#26031 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Naslovnica »

drug_profi wrote: 23/01/2020 09:17
Naslovnica wrote: 23/01/2020 09:16
drug_profi wrote: 23/01/2020 09:11 Hoću da ti kažem indirektno ono što ti neko reče. 120 ti je nezahvalna brzina za AP. Štedi gorivo u 6. stepenu prenosa, ali si sporiji od vecine malih auta, a brži od dosta kamiona i leševa.
Ako ideš 120, ja sa svojih 140 vozim na gornjem limitu prihvatljive brzine za AP. Ako na 100 metara iza tebe pređem lijevo kraj tebe sam za 18 sekundi, a za jos 9 sam cca. 50 metara ispred tebe. To je razumno vrijeme.
Ako ti vidis prepreku koja je za 20 sporija od tebe, a koja ti je u tom momentu, recimo pola minute udaljena, ona je daleko 150 metara i ti si vec trebao da zapocinjes manevar (zmigavac i slicno).
Nemoj ocekivati da u tom slucaju i ti pretices na tempomatu koji je setovan ispod spid limita.
Moj leš ima 5 brzina, 75kW benzina i tonu i tristošeset prazan.
120 mu je mjera, vjeruj mi.
I nema tempomat.
E onda deveraj...jbg.
suit_up
Posts: 846
Joined: 31/12/2019 11:25

#26032 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by suit_up »

Pa zato se i može pojačati brzina na volanu ili namjenskoj ručici za tempomat bez da se ne naruši komoditet odmaranja desne noge. Ne može se čitava dionica odvoziti istom brzinom. I da voziš 200 kad tad ćeš morati zakočiti jer će neko preticati ispred tebe, a u tom slučaju zbog tvoje prilazne brzine tebi je svaka sekunda kao godina dok on izvrši tu radnju.
User avatar
drug_profi
Posts: 65420
Joined: 16/07/2012 16:00

#26033 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by drug_profi »

Naslovnica wrote: 23/01/2020 09:14
Optimist wrote: 23/01/2020 09:07 @Naslovnica

Sve su ovo sitnice sto pisemo, naspram onih koji nocu voze pod dugim svjetlima.
Prije nekoliko mejseci je ovdje bila polemika vezano za duga svjetla na autoputu.
Mnogi su se javili tvrdeći da duga na autoputu ne smetaju onima u suprotnoj traci i da oni voze pod istim.
Meni je o tome bespredmetno govoriti.
I ja upalim duga u situacijama kada nema niko ispred mene u mojoj i suprotnoj traci (ili na regionali), čisto zato što se mnogo bolje vidi, ali čim vidim naznaku svjetala iz suprotnog pravca, gasim duga.
jeste bila je polemika.
Ima tu vise faktora. Oborena svjetla ti osvjetljavaju put koji na AP pređeš za 6-7 sekundi. Faktički ti ne osvjetljavaju ni tvoj zaustavni put sve da imas čaknoris reflekse. Duga na AP su nužna radi toga kad si sam na svojoj strani.
Ono što nije dobro urađeno je da na krivinama nisu urađene ograde koje bi svojom konstrukcijom i visinom blokirale zasljepljivanje. Na pravcima, radi dovoljne udaljenosti između traka ispravni snopovi ne zasljeljuju suprotni smjer.
Zakon također kaže da su za vožnju na otvorenoj cesti namjenjeni dugi farovi, a obaraju se samo kod zakonom opisanih situacija.
Znači problem su prvo tehnički neispravni farovi, a zatim izvedba branika između traka na autoputu (na krivinama).
A ja ću naravno voziti pod dugim, radi sebe, da ne naletim na lešinu bez štopki, da ne naletim na otpad na cesti, ili bilo šta što ti se može pojaviti u mraku. Pokušaću i voditi računa da na krivinama oborim farove, mada mislim da ispravni snopovi sa farova koji su u visini postojećih odbojnika neće nikog zaslijepiti.
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#26034 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by basicm »

Ja bih duga na autoputu mitraljezom gasio.
User avatar
konektovan
Posts: 51434
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#26035 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by konektovan »

E cuj mjera mu 120 km/h na autoputu,....zapali ga radije... :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
drug_profi
Posts: 65420
Joined: 16/07/2012 16:00

#26036 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by drug_profi »

basicm wrote: 23/01/2020 09:37 Ja bih duga na autoputu mitraljezom gasio.
Onda ne razumiješ da su duga svjetla nužna pri brzinama iznad 100 km/h. Moraš imati bar 100 metara vidljivosti ispred sebe jer ces u tom slucaju imati 3,5 sekunde da reagujes za nesto sto ti se pojavi na rubu vidljivosti. A podsjećam te da su oborena svjetla propisanog snopa od min.40 do max 80 metara.
Znači izuzetno je rizična vožnja u mraku pod kratkim svjetlima na brzinama 100 i više km/h.
ZOBS Član 93

(1) Za osvjetljavanje puta vozač motornog vozila, u pravilu, upotrebljava duga svjetla.

(2) Vozač motornog vozila dužan je da upotrebljava za osvjetljavanje puta kratka svjetla umjesto dugih svjetala:
a) prije mimoilaženja s drugim vozilom na razdaljini s koje ocijeni da svjetlom svog vozila zasljepljuje vozača vozila koje mu dolazi u susret, a pri mimoilaženju s drugim vozilom - kad vozač tog vozila upali kratka svjetla ili kad naizmjeničnim paljenjem i gašenjem svjetala upozorava da mu duga svjetla smetaju, uvijek na razdaljini manjoj od 200 m;
b) za vrijeme kretanja za drugim vozilom na rastojanju od najmanje 100 m da dugim svjetlima svog vozila ne bi zasljepljivao vozača vozila ispred sebe;
c) za vrijeme dok vozilom prolazi pored organizovane kolone ili povorke pješaka;
d) kada se kreće putem koji se pruža neposredno pored plovnog puta ili pored željezničke ili tramvajske pruge - u susretu s plovilom, odnosno s vozilom koje se kreće po šinama a koje nailazi iz suprotnog smjera.

(3) Noću, kao i danju u slučaju smanjene vidljivosti, vozač motornog vozila za vrijeme vožnje mora da ima na vozilu upaljena najmanje kratka svjetla za osvjetljavanje puta.
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#26037 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by basicm »

A one sa druge strane ko j***, vazno je da ti imas vidljivost, jeli?
Ne moze se traziti clan u zakonu za nesto pogresno. Da ne smetaju niko ovo ne bi ni spomenuo.
User avatar
drug_profi
Posts: 65420
Joined: 16/07/2012 16:00

#26038 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by drug_profi »

basicm wrote: 23/01/2020 10:10 A one sa druge strane ko j***, vazno je da ti imas vidljivost, jeli?
Ne moze se traziti clan u zakonu za nesto pogresno. Da ne smetaju niko ovo ne bi ni spomenuo.
Ja mislim da sam bio potpuno jasan. Ne bih da se ponavljam.
Zakon. Ispravnost. Sigurnost, itd....
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#26039 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by basicm »

Isto tako argumentiraju i sporaci, imaju slicna opravdanja.
Ovo je samo novi level kurcobolje i sebicnosti i pravila “samo sam ja ziv”. Komplet drzava nam je takva. Empatija i kolektivna odgovornost zaboravljeni termini.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#26040 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by vjeshalica »

još ako loly podigne snop na onaj točkić na tabli i počne pravo da bije u oči( pod uslovom da radi)
ma jebe se lolama u principu gdje god da voze kad vozaju čoravih auta,jedna halogenka druga seljonuša i tako ostala sranja
Naslovnica
Posts: 35448
Joined: 20/03/2013 15:38

#26041 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Naslovnica »

konektovan wrote: 23/01/2020 09:59 E cuj mjera mu 120 km/h na autoputu,....zapali ga radije... :mrgreen: :mrgreen:
Vrlo duhovito, nema šta.
Zašto bih ga palio?
Kada ga ti kupiš zapali ga.
Već sam napisao, 1.6 75kw 1300 i kusur kila prazan, benzin, 16 godina star.
120 mjera.
Šta bi tebi sa takvim autom bila mjera?
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#26042 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by vjeshalica »

Naslovnica wrote: 23/01/2020 10:19
konektovan wrote: 23/01/2020 09:59 E cuj mjera mu 120 km/h na autoputu,....zapali ga radije... :mrgreen: :mrgreen:
Vrlo duhovito, nema šta.
Zašto bih ga palio?
Kada ga ti kupiš zapali ga.
Već sam napisao, 1.6 75kw 1300 i kusur kila prazan, benzin, 16 godina star.
120 mjera.
Šta bi tebi sa takvim autom bila mjera?
180 :stolica1:
Naslovnica
Posts: 35448
Joined: 20/03/2013 15:38

#26043 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Naslovnica »

drug_profi wrote: 23/01/2020 09:28
Naslovnica wrote: 23/01/2020 09:14
Optimist wrote: 23/01/2020 09:07 @Naslovnica

Sve su ovo sitnice sto pisemo, naspram onih koji nocu voze pod dugim svjetlima.
Prije nekoliko mejseci je ovdje bila polemika vezano za duga svjetla na autoputu.
Mnogi su se javili tvrdeći da duga na autoputu ne smetaju onima u suprotnoj traci i da oni voze pod istim.
Meni je o tome bespredmetno govoriti.
I ja upalim duga u situacijama kada nema niko ispred mene u mojoj i suprotnoj traci (ili na regionali), čisto zato što se mnogo bolje vidi, ali čim vidim naznaku svjetala iz suprotnog pravca, gasim duga.
jeste bila je polemika.
Ima tu vise faktora. Oborena svjetla ti osvjetljavaju put koji na AP pređeš za 6-7 sekundi. Faktički ti ne osvjetljavaju ni tvoj zaustavni put sve da imas čaknoris reflekse. Duga na AP su nužna radi toga kad si sam na svojoj strani.
Ono što nije dobro urađeno je da na krivinama nisu urađene ograde koje bi svojom konstrukcijom i visinom blokirale zasljepljivanje. Na pravcima, radi dovoljne udaljenosti između traka ispravni snopovi ne zasljeljuju suprotni smjer.
Zakon također kaže da su za vožnju na otvorenoj cesti namjenjeni dugi farovi, a obaraju se samo kod zakonom opisanih situacija.
Znači problem su prvo tehnički neispravni farovi, a zatim izvedba branika između traka na autoputu (na krivinama).
A ja ću naravno voziti pod dugim, radi sebe, da ne naletim na lešinu bez štopki, da ne naletim na otpad na cesti, ili bilo šta što ti se može pojaviti u mraku. Pokušaću i voditi računa da na krivinama oborim farove, mada mislim da ispravni snopovi sa farova koji su u visini postojećih odbojnika neće nikog zaslijepiti.
Duga samo ako nema niko ispred tebe na udaljenosti gdje mu duga neće smetati ili u suprotnoj traci (uključujući i regionalu koja ide pored autoputa). A to se rijetko dešava.
Upravo zato većinu vremena vozim sa kratkim, zbog drugih vozača.
User avatar
drug_profi
Posts: 65420
Joined: 16/07/2012 16:00

#26044 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by drug_profi »

basicm wrote: 23/01/2020 10:17 Isto tako argumentiraju i sporaci, imaju slicna opravdanja.
Ovo je samo novi level kurcobolje i sebicnosti i pravila “samo sam ja ziv”. Komplet drzava nam je takva. Empatija i kolektivna odgovornost zaboravljeni termini.
Hajd ne lupaj.
Jasno sam sve rekao, samo sto ti ne znas citat.
Naslovnica
Posts: 35448
Joined: 20/03/2013 15:38

#26045 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Naslovnica »

vjeshalica wrote: 23/01/2020 10:19
Naslovnica wrote: 23/01/2020 10:19
konektovan wrote: 23/01/2020 09:59 E cuj mjera mu 120 km/h na autoputu,....zapali ga radije... :mrgreen: :mrgreen:
Vrlo duhovito, nema šta.
Zašto bih ga palio?
Kada ga ti kupiš zapali ga.
Već sam napisao, 1.6 75kw 1300 i kusur kila prazan, benzin, 16 godina star.
120 mjera.
Šta bi tebi sa takvim autom bila mjera?
180 :stolica1:
Ovoj mojoj skuli je deklarisana max.brzina fabrički, kada je bila nova, 181 km/h. 8-)
Mogao bih probati? :?:
Imam kolegu na poslu koji redovno prekuca fabrički deklarisane brzine, pa kada ga izofiramo, vazda ispadne brzinomjer u banani. :lol: 8-)
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#26046 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Travnički Noćni Šetač »

ZOBS Član 93

(2) Vozač motornog vozila dužan je da upotrebljava za osvjetljavanje puta kratka svjetla umjesto dugih svjetala:
a) prije mimoilaženja s drugim vozilom na razdaljini s koje ocijeni da svjetlom svog vozila zasljepljuje vozača vozila koje mu dolazi u susret, a pri mimoilaženju s drugim vozilom - kad vozač tog vozila upali kratka svjetla ili kad naizmjeničnim paljenjem i gašenjem svjetala upozorava da mu duga svjetla smetaju, uvijek na razdaljini manjoj od 200 m;

Znači nije nikakav problem ako mi ne smeta neka vozi pod dugim...
...
ali ako sam i ja radi njega uključio kratka, ili sam mu blicao da mi smeta, a on ne reaguje e tu imam problem sa tim...
Naslovnica
Posts: 35448
Joined: 20/03/2013 15:38

#26047 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Naslovnica »

Ja blicnem ako mi smeta, ako vozač ne reaguje onda i ja složim duga (naravno, ako nema niko ispred mene u mojoj traci).
Fakat mi ponekad bude žao što nemam one nekakve kineske "gzenone" da obasjam sve do Sarajeva, u svim pravcima!
User avatar
drug_profi
Posts: 65420
Joined: 16/07/2012 16:00

#26048 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by drug_profi »

Travnički Noćni Šetač wrote: 23/01/2020 10:31
ZOBS Član 93

(2) Vozač motornog vozila dužan je da upotrebljava za osvjetljavanje puta kratka svjetla umjesto dugih svjetala:
a) prije mimoilaženja s drugim vozilom na razdaljini s koje ocijeni da svjetlom svog vozila zasljepljuje vozača vozila koje mu dolazi u susret, a pri mimoilaženju s drugim vozilom - kad vozač tog vozila upali kratka svjetla ili kad naizmjeničnim paljenjem i gašenjem svjetala upozorava da mu duga svjetla smetaju, uvijek na razdaljini manjoj od 200 m;

Znači nije nikakav problem ako mi ne smeta neka vozi pod dugim...
...
ali ako sam i ja radi njega uključio kratka, ili sam mu blicao da mi smeta, a on ne reaguje e tu imam problem sa tim...
Upravo tako.
User avatar
konektovan
Posts: 51434
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#26049 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by konektovan »

Naslovnica wrote: 23/01/2020 10:19
konektovan wrote: 23/01/2020 09:59 E cuj mjera mu 120 km/h na autoputu,....zapali ga radije... :mrgreen: :mrgreen:
Vrlo duhovito, nema šta.
Zašto bih ga palio?
Kada ga ti kupiš zapali ga.
Već sam napisao, 1.6 75kw 1300 i kusur kila prazan, benzin, 16 godina star.
120 mjera.
Šta bi tebi sa takvim autom bila mjera?
Duhovito, nego šta..... :mrgreen:
Jesi li pomislio mozda da je zahebancija??? Sarćazam....nesto tako... :mrgreen:
Ljudi guzeljaju 40 km/h po gradu, gdje je 60 ograničenje, na magistrali gdje je 80 km ogranicenje voze 50 km/h, a tebe ovdje "naruzise" zato sto si spor sa 120 Km/h?! :mrgreen:
A i ja sam ti isti taki, 66 kw na papiru, ali trenutno stanje nije ni blizu toga, :mrgreen: 1255 kg, 5 brzina, zvucna izolacija na zadnjem servisu ostala kod majstora Mehe, eto...gonim ga 120-125-130 km/h na tempomatu zavisno od opterećenja i puhanja vjetra.... :mrgreen:

A ti ono nemas tempomat? :mrgreen:
Naslovnica
Posts: 35448
Joined: 20/03/2013 15:38

#26050 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Naslovnica »

konektovan wrote: 23/01/2020 10:44
Naslovnica wrote: 23/01/2020 10:19
konektovan wrote: 23/01/2020 09:59 E cuj mjera mu 120 km/h na autoputu,....zapali ga radije... :mrgreen: :mrgreen:
Vrlo duhovito, nema šta.
Zašto bih ga palio?
Kada ga ti kupiš zapali ga.
Već sam napisao, 1.6 75kw 1300 i kusur kila prazan, benzin, 16 godina star.
120 mjera.
Šta bi tebi sa takvim autom bila mjera?
Duhovito, nego šta..... :mrgreen:
Jesi li pomislio mozda da je zahebancija??? Sarćazam....nesto tako... :mrgreen:
Ljudi guzeljaju 40 km/h po gradu, gdje je 60 ograničenje, na magistrali gdje je 80 km ogranicenje voze 50 km/h, a tebe ovdje "naruzise" zato sto si spor sa 120 Km/h?! :mrgreen:
A i ja sam ti isti taki, 66 kw na papiru, ali trenutno stanje nije ni blizu toga, :mrgreen: 1255 kg, 5 brzina, zvucna izolacija na zadnjem servisu ostala kod majstora Mehe, eto...gonim ga 120-125-130 km/h na tempomatu zavisno od opterećenja i puhanja vjetra.... :mrgreen:

A ti ono nemas tempomat? :mrgreen:
Izvini, ja pomislio da si ozbiljan. :-) :thumbup:
Nemam tempomat, ali zato imam vodu u koljenu.
Last edited by Naslovnica on 23/01/2020 10:55, edited 1 time in total.
Post Reply