ovaj covjek je m4hnit !
Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
- dustaban
- Posts: 6516
- Joined: 10/07/2012 10:55
#2601 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
ovaj covjek je m4hnit !
-
belfy
- Posts: 9827
- Joined: 06/08/2007 09:00
#2602 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
upravo tako. sve te izvlake su samo mentalne akrobacije koje oni uspiju "ukrojiti" u svoje vjerovanje. ili ce reci da su bili prisiljeni, da nisu imali izlaza ili nesto trece...nebitno, oni ce to pokusati opravdati. to je upravo ono sto sam i rekao. bas kao sto smo na slicne stvari ukazivali kada je u pitanju i samo vjerovanje i religija. svi ce uvijek traziti izvlake samo da bi odbranili ono u sta vjeruju. ne vidim cime su zatvorenici drugaciji po tom pitanju.Towelie wrote:Tesko da moze naci opravdanje za ono sto radi razbojnik hriscanin kada mu Biblija to izricito zabranjuje. Ili musliman koji izvrsi bespravno ubistvo. Nema tu opravdanja. Jasno je sta svete knjige kazu i to je to. Sve ostale mentalne akrobacije su samo pokusaji nalazenja izgovora, sto svakako ne znaci da isti i postoji i da se neki takav cin moze opravdati sa religijskog stanovista.svi oni ce naci neko opravdanje za ono sto su ucinili. to ih nece uciniti manje vjernicima, a covjek je lijepo gore rekao da je ta populacija velika vecina zatvorske, a ti se na to nadovezao. to sto se religije ne ograde od takvih je do religija, a ne do tih ljudi. uostalom, te iste religije oragnizuju zatvorske popove/svesteniike/imame, tako da je to izgleda njima ok.
Ja sam se nadovezao na NINov komentar jer je podatak koji je on izneo varljive prirode (iako tacan) i kada se malo dublje razmisli, vecina tih ljudi ne postuju sopstvenu religiju, iako se izjasnjavaju kao vernici.
Rekao sam vec da se religija po difoltu ogradjuje od svega onoga sto je suprotno njenom ucenju, i to je opste pravilo, nema potrebe za posebnim oglasavanjem sa svakog vernika ponaosob.
sto se tice drugog bolda nisi u pravu. da je tako kao sto kazes onda zatvori ne bi imali svestena lica da se bave zatvorenicima, jer je jasno da oni ne mogu biti dio religije. ja znam sta ces ti reci zasto su oni tamo, ali to ce nas samo baciti u besmislenu diskusiju koja ce se razvodniti.
ako tebi neko diktira to sto pises zasto mislis da i meni neko diktira?S4mpion wrote:Ko ti je izdiktirao ove riječi?belfy wrote:a tebi bi bilo dobro da prestanes koristiti rijeci kojima ne znas znacenje.
- S4mpion
- Posts: 19317
- Joined: 24/11/2011 21:16
#2603 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Sve dok tvoju sliku svijeta kroji 5 ljudi dok ti, bez razmišljanja upijaš sve što ti serviraju, teško je znati ko stoji iza tvojih riječi.belfy wrote:
ako tebi neko diktira to sto pises zasto mislis da i meni neko diktira?
- drug_profi
- Posts: 65407
- Joined: 16/07/2012 16:00
#2604 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Hej ba, jesi ti svjestan da je ovo udzbenik? Ovo nije djelo pojedinca vec organizovane grupe. Ovim se djeci ispire mozak i programira ih se da misle ovako. I onda ti tu izvlacis Cosica kao neki reper? Kakve veze ima slicnost onoga sto sam ja rekao? Slicno je i "cuvaj se Danajaca i kad daorve nose". To je uvrijezeni oprez stecen iz iskustva prema nekoj grupi. Niti sma rekao da vjernike treba biti, niti protjerivati, nego samo da im ne trebe vjerovati kad hine dobrotu, jer cim cuju da nisi njihov odmah se sve promijeni. Barem je u vecini slucajeva tako i odstupanje su samo casni izuzeci.S4mpion wrote:Evo spornog teksta:
Znate li, otprilike koliko ljudi je pisalo ovaj tekst? - 3,4,5!?![]()
Znate li, otprilike, koliko je vjernika na planeti!?-možda nekoliko milijardi?![]()
Na osnovu te male grupice ljudi i na osnovu njihovih mišljenja, vi ste se okomili na nekoliko milijardi ljudiToliko o vašem razmišljanju, izmanipulisani ste, što jest, jest, dozvolili ste sebi da vam 5 ljudi diktira sliku svijeta
Izjava tipa "s vjernicima treba oprezno" i izjava "s balijama oprezno" nema razlike, nijedna nije miroljubiva
Ili mozda nije tako?
A sad da objasni zasto sam dobio "titulu" marionete i ko to vuce konce po tvom misljenju, ili ce stvarno ispasti da ne znas znacenje te rijeci.
- dustaban
- Posts: 6516
- Joined: 10/07/2012 10:55
#2605 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
100 %dustaban wrote:![]()
![]()
![]()
ovaj covjek je m4hnit !
-
belfy
- Posts: 9827
- Joined: 06/08/2007 09:00
#2606 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
molim? kakvih pet ljudi? koje moje misljenje? ja sam te samo zamolio da ne koristis rijeci kojima ne znas znacenje.S4mpion wrote:Sve dok tvoju sliku svijeta kroji 5 ljudi dok ti, bez razmišljanja upijaš sve što ti serviraju, teško je znati ko stoji iza tvojih riječi.belfy wrote:
ako tebi neko diktira to sto pises zasto mislis da i meni neko diktira?
- nasa
- Posts: 8023
- Joined: 25/08/2012 16:46
#2607 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
pricas sam sa sobomdustaban wrote:100 %dustaban wrote:![]()
![]()
![]()
ovaj covjek je m4hnit !
- apsidejzi
- Posts: 9947
- Joined: 25/05/2013 23:49
#2608 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
jaonasa wrote:pricas sam sa sobomdustaban wrote:100 %dustaban wrote:![]()
![]()
![]()
ovaj covjek je m4hnit !
...e svata @dustaban i ti si prolupao
kriva je repka
- dustaban
- Posts: 6516
- Joined: 10/07/2012 10:55
#2609 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Dopuna samog sebe je legalna i legitimna forumska forma.nasa wrote:pricas sam sa sobomdustaban wrote:100 %dustaban wrote:![]()
![]()
![]()
ovaj covjek je m4hnit !
...e svata @dustaban i ti si prolupao
(a vala i nemam s kim ovdje pricati, osjecam se nekako... marionetski!)
- drug_profi
- Posts: 65407
- Joined: 16/07/2012 16:00
#2610 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Jah, ostalo je to. Da nam ovaj champ objasni cije smo marionete i ko vuce konce.
Ili ce ipak biti da je koristio rijec cije znacenje nije poznavao.
Ili ce ipak biti da je koristio rijec cije znacenje nije poznavao.
- S4mpion
- Posts: 19317
- Joined: 24/11/2011 21:16
#2611 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Još sam fino naveo da je udžbenik djelo grupice ljudidrugi profil wrote: Hej ba, jesi ti svjestan da je ovo udzbenik? Ovo nije djelo pojedinca vec organizovane grupe. Ovim se djeci ispire mozak i programira ih se da misle ovako. I onda ti tu izvlacis Cosica kao neki reper? Kakve veze ima slicnost onoga sto sam ja rekao? Slicno je i "cuvaj se Danajaca i kad daorve nose". To je uvrijezeni oprez stecen iz iskustva prema nekoj grupi. Niti sma rekao da vjernike treba biti, niti protjerivati, nego samo da im ne trebe vjerovati kad hine dobrotu, jer cim cuju da nisi njihov odmah se sve promijeni. Barem je u vecini slucajeva tako i odstupanje su samo casni izuzeci.
Ili mozda nije tako?
A sad da objasni zasto sam dobio "titulu" marionete i ko to vuce konce po tvom misljenju, ili ce stvarno ispasti da ne znas znacenje te rijeci.
Uglavnom, na osnovu te grupice ti si donio svoj stav o milijardama vjernika(iako ih znaš možda 30-ak plafon), izmanipulisan si u tuđim rukama, moje objašnjenje je izneseno, ali previše si dobro vezan tuđim koncima da bi te objašnjenje oslobodilo. Ti i dalje furaj priču "da s vjernicima treba oprezno, jer nisu dobronoamjerni", Dobrica Ćosić će svakako i mrtav furat priču "da s balijama treba oprezno, jer nisu dobronamjerni", dosta su vam slične priče, a raspravu mogu nastaviti samo s tvojim mentorima, ko god oni bili.
-
belfy
- Posts: 9827
- Joined: 06/08/2007 09:00
#2612 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
ti fakat ne znas ni sta znaci manipulacija. knjiga je namjenjena vjerski orjentisanim osobama i ako oni budu pomocu nje ubijedjeni u dati sadrzaj onda su oni izmanipulisani. ne moze biti izmanipulisan neko ko kaze da je sadrzaj pogresan. to se zove kritika. daj nauci znacenje rijeci koje koristis. barem danas to nije tesko...
- NIN
- Posts: 6187
- Joined: 15/02/2006 20:18
- Location: Via Lactea, Orion Arm
#2613 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Fakat!belfy wrote:ti fakat ne znas ni sta znaci manipulacija. knjiga je namjenjena vjerski orjentisanim osobama i ako oni budu pomocu nje ubijedjeni u dati sadrzaj onda su oni izmanipulisani. ne moze biti izmanipulisan neko ko kaze da je sadrzaj pogresan. to se zove kritika. daj nauci znacenje rijeci koje koristis. barem danas to nije tesko...
- apsidejzi
- Posts: 9947
- Joined: 25/05/2013 23:49
#2614 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
manipulativna kritika = demagogijabelfy wrote:ti fakat ne znas ni sta znaci manipulacija. knjiga je namjenjena vjerski orjentisanim osobama i ako oni budu pomocu nje ubijedjeni u dati sadrzaj onda su oni izmanipulisani. ne moze biti izmanipulisan neko ko kaze da je sadrzaj pogresan. to se zove kritika. daj nauci znacenje rijeci koje koristis. barem danas to nije tesko...
a to je upravo ovaj tvoj upis.
-
belfy
- Posts: 9827
- Joined: 06/08/2007 09:00
#2615 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
ako si zelio da mu budes advokat to si uradio jako lose. ja sam mu samo po drugi put zelio ukazati da pogresno koristi rijeci i da je ocigledno da im ne zna znacenje. sada ti uletis padobranski i pokazes se isto kao i on. demagogija predstavlja govor neistine. dakle kada nekog ubjedjujes u nesto sto znas da nije tacno, dok pojam "manipulativna kritika" kao takav ne znaci apsolutno nista. ako mislis da ima neko znacenje samo me uputi gdje si nasao isto.
i jedno jednostavno pitanje za tebe: gdje ti vidis da ja manipulisem sa bilo cim u mom postu na koji si se osvrnuo?
i jedno jednostavno pitanje za tebe: gdje ti vidis da ja manipulisem sa bilo cim u mom postu na koji si se osvrnuo?
- drug_profi
- Posts: 65407
- Joined: 16/07/2012 16:00
#2616 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
i sta si ti sad rekao?S4mpion wrote:Još sam fino naveo da je udžbenik djelo grupice ljudidrugi profil wrote: Hej ba, jesi ti svjestan da je ovo udzbenik? Ovo nije djelo pojedinca vec organizovane grupe. Ovim se djeci ispire mozak i programira ih se da misle ovako. I onda ti tu izvlacis Cosica kao neki reper? Kakve veze ima slicnost onoga sto sam ja rekao? Slicno je i "cuvaj se Danajaca i kad daorve nose". To je uvrijezeni oprez stecen iz iskustva prema nekoj grupi. Niti sma rekao da vjernike treba biti, niti protjerivati, nego samo da im ne trebe vjerovati kad hine dobrotu, jer cim cuju da nisi njihov odmah se sve promijeni. Barem je u vecini slucajeva tako i odstupanje su samo casni izuzeci.
Ili mozda nije tako?
A sad da objasni zasto sam dobio "titulu" marionete i ko to vuce konce po tvom misljenju, ili ce stvarno ispasti da ne znas znacenje te rijeci.![]()
Uglavnom, na osnovu te grupice ti si donio svoj stav o milijardama vjernika(iako ih znaš možda 30-ak plafon), izmanipulisan si u tuđim rukama, moje objašnjenje je izneseno, ali previše si dobro vezan tuđim koncima da bi te objašnjenje oslobodilo. Ti i dalje furaj priču "da s vjernicima treba oprezno, jer nisu dobronoamjerni", Dobrica Ćosić će svakako i mrtav furat priču "da s balijama treba oprezno, jer nisu dobronamjerni", dosta su vam slične priče, a raspravu mogu nastaviti samo s tvojim mentorima, ko god oni bili.
ko maksim po diviziji.
ovo je neki udzbenik covjece. to ne pravi grupica nego organizacija. sistem. cilj je da sva djeca imaju ovakav stav i onda to postaje opste misljenje defakto prihvacena istina. saberi se malo. tebi je dobrica ideologikom blizi nego meni i ne povezuj me vise sa njim. valjda si samo za njega cuo pa te impresioniralo.
desi se ispranim mozgovima sto uce iz jedne knjige. ti meni ni na jedan nacin ne pokazujes da si drugaciji od mog stereotipa pa me sve vise ubjedjujes da sam u pravu.
idi uzmi rijecnik pa nadji pod marioneta objasnjenje pa se vrati i objasni cija sam marioneta.
zar ne vidis komediju? sljedbenik jedne knjige govori nekom da je marioneta?
ps. sori za gramatiku. pisem sa telefona.
Sent from my GT-I9105P using Tapatalk
- dustaban
- Posts: 6516
- Joined: 10/07/2012 10:55
#2617 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Kako vam se da ozbiljno uzvracati osobi koja ne zna sta znaci rijec marioneta?!
Ja cak imam osjecaj da je rijec o djetetu.
Sta veli.... MARIONETE!
Majko moja sta sve coek ovdje moze procitat...

Ja cak imam osjecaj da je rijec o djetetu.
Sta veli.... MARIONETE!
Majko moja sta sve coek ovdje moze procitat...
- NIN
- Posts: 6187
- Joined: 15/02/2006 20:18
- Location: Via Lactea, Orion Arm
#2618 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
apsidejzi wrote:manipulativna kritika = demagogija
- nasa
- Posts: 8023
- Joined: 25/08/2012 16:46
#2619 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
pa dobro, koja je rijec prikladna kad se neko lozi na bezvezna piskaranjadustaban wrote:Kako vam se da ozbiljno uzvracati osobi koja ne zna sta znaci rijec marioneta?!
Ja cak imam osjecaj da je rijec o djetetu.
Sta veli.... MARIONETE!
Majko moja sta sve coek ovdje moze procitat...
![]()
![]()
na isto se lozite i @astor i vi, a da ne pricamo da neki dijele s njim i isti obrazac razmisljanja
- fatamorgana
- Posts: 26894
- Joined: 16/02/2010 22:35
- Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće
#2620 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Ma lik je u razumljivom nedostatku argumenata onako kokošarsko sitnidustaban wrote:Kako vam se da ozbiljno uzvracati osobi koja ne zna sta znaci rijec marioneta?!
Ja cak imam osjecaj da je rijec o djetetu.
Sta veli.... MARIONETE!
Majko moja sta sve coek ovdje moze procitat...
![]()
![]()
agent provocateur, već viđeno nebrojeno puta .
-
belfy
- Posts: 9827
- Joined: 06/08/2007 09:00
#2621 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
cuj, ti si sama to nazvala piskaranje, a on je to predlozio kao argument. tako da bi bilo najbolje da mu ti objasnis da je to piskaranje. mozda od tebe to shvati ozbiljnije.nasa wrote:pa dobro, koja je rijec prikladna kad se neko lozi na bezvezna piskaranjadustaban wrote:Kako vam se da ozbiljno uzvracati osobi koja ne zna sta znaci rijec marioneta?!
Ja cak imam osjecaj da je rijec o djetetu.
Sta veli.... MARIONETE!
Majko moja sta sve coek ovdje moze procitat...
![]()
![]()
![]()
na isto se lozite i @astor i vi, a da ne pricamo da neki dijele s njim i isti obrazac razmisljanja
a kako bi se nazvala osoba koja na to reaguje burnije... pa mislim da jos nemamo rijec za one koji se upale na trolove, ili cak one koji ovakva piskaranja shvataju zaozbiljno. samo bi u drugom slucaju mozda mogli reci ateist.
mada, ne podrzavam ni ova ismijavanja neznanja. drazi mi je pedagoski pristup. uputi nekoga i ukazi mu na gresku. probaj dati validne argumente i usmjeriti ga. ako sve to ne poluci uspjeh - onda se okrenuti metodi sarkazma i ironije u engleskom smislu. jer, besmisleno je djetetu ili nekome sa nedovoljno znanja upucivati podsmijeh posto nece razumijeti ni zasto mu je upucen. ako mu se prvo objasni, onda to nekada moze proizvesti pozitivne rezultate u bilo kojem od datih koraka. nekada naravno i ne....
- nasa
- Posts: 8023
- Joined: 25/08/2012 16:46
#2622 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Nije musliman i uprkos ubjedjenju da ni ostale monoteisticke religije ne nude ovakvu definiciju ateista iili egoista ili sta je vec autor htio da poruci, ne mogu objasnjavati s vjerske strane da je ponudjeni text jedno vidjenje i dozivljaj prvenstveno samog autora koji ne objasnjava vjersko utemeljenje takvih definicija....
Ali sta je ateiste na ovoj temi sprijecilo da odgovore na tvrdnju da s vjernicima je nuzan oprez...?Kao to vas ne interesuje, misljenje pojedinca, sta li...?
Nadam se da shvatas, citajuci posljednjih par stranica reklo bi se da se prvenstveno kolektivno palite na text koji nudi @astor, mozda je to i cilj takvog texta, ko zna ....
Na forumu jeste gotovo sigurno, uvjerila sam se u to nebrojeno puta, ne mislim konkretno na tebe ali kod vecine s obje strane alarm zvoni samo na pisanje iz suprotnog tabora ....sto znaci svi manje ili vise pokazuju znakove identifikacije s grupom i solidarisanje unutar iste itd.
Za koga je to "losije" za ateiste ili vjernike ili podjednako, ne znam...eto mozemo promisliti.
Ali sta je ateiste na ovoj temi sprijecilo da odgovore na tvrdnju da s vjernicima je nuzan oprez...?Kao to vas ne interesuje, misljenje pojedinca, sta li...?
Nadam se da shvatas, citajuci posljednjih par stranica reklo bi se da se prvenstveno kolektivno palite na text koji nudi @astor, mozda je to i cilj takvog texta, ko zna ....
Na forumu jeste gotovo sigurno, uvjerila sam se u to nebrojeno puta, ne mislim konkretno na tebe ali kod vecine s obje strane alarm zvoni samo na pisanje iz suprotnog tabora ....sto znaci svi manje ili vise pokazuju znakove identifikacije s grupom i solidarisanje unutar iste itd.
Za koga je to "losije" za ateiste ili vjernike ili podjednako, ne znam...eto mozemo promisliti.
- AstorH
- Posts: 1899
- Joined: 08/03/2014 23:21
- Location: Dalmacija
#2623 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
@nasa , evo sam se toliko potresao da razmisljam da predjem na Islam kojeg odvec propagiras. Samo uzalud sto se mene tice. Ja ti vjerujem u Isusa Krista, koji je iznad svih Bogova, i iznad tvog Alaha jer je moj Isus istobitan sa Ocem, jer Otac i Sin su jedno. Nema nadmetanja, Otac je dao svoga Sina da spasi nas grjesnike, tvoj Bog je dosao 600god. iza mog, sa nekim bajkama, moj Bog je je dao zivot za mene, u tome je razlika izmedju tvoje vjere i moje, moj Bog je dao zivot za mene, tvoj Bog je dao pravila, moj ljubav. Tvoj i moj Bog nisu od istog Oca jer tvoj Bog je Bog kazni, moj Bog je Bog oprosta kroz pokajanje, odnosno ispovjed koju nam je dao kroz zivot da bi mogli da mu kazemo da nam je zao, a ne kao taj tvoj Alah koji odbaciva i vraca oko za oko. Moj Bog je divan Bog, nudi mi priliku i LJUBAV da kazem da mi je ZAO ako sam nesto ucinio krivo, i OPRASTA mi, a taj tvoj bog ne da priliku da se covjek pokaje. Zato je moj Bog poslao Isusa, da preko njega otkupi sve nas da se ne bi brinuli za sutra, nego da u njega vjerujemo da budemo spaseni.
Nedao mi Bog da moj zivot ikada ovisi o Islamu, nego o Isusu Kristu koji je svoj zivot dao za mene.
To je pravi Bog, a ne onaj koji vreba kako da kazni i otjera u patnju svoje sljedbenike.
Moj Bog je Milosrdan Bog! Aleluja !
Sent from my iPad using Tapatalk
Nedao mi Bog da moj zivot ikada ovisi o Islamu, nego o Isusu Kristu koji je svoj zivot dao za mene.
To je pravi Bog, a ne onaj koji vreba kako da kazni i otjera u patnju svoje sljedbenike.
Moj Bog je Milosrdan Bog! Aleluja !
Sent from my iPad using Tapatalk
- Towelie
- Posts: 7487
- Joined: 03/05/2013 19:29
#2624 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Astore, na cemu si?
- AstorH
- Posts: 1899
- Joined: 08/03/2014 23:21
- Location: Dalmacija
#2625 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?
Kad vec pitas prijatelju, da ne ostanes u nedoumiciTowelie wrote:![]()
Astore, na cemu si?

Sent from my iPad using Tapatalk

