Dobro onda - svi!S4mpion wrote:Sad marionete furaju priču "neki vjernici", nigdje ne piše neki:baš u stilu Dobrice ĆosićaZato sa vjernicima sa duplim oprezom. Nadati se svacemu.
Jel sad bolje?
Dobro onda - svi!S4mpion wrote:Sad marionete furaju priču "neki vjernici", nigdje ne piše neki:baš u stilu Dobrice ĆosićaZato sa vjernicima sa duplim oprezom. Nadati se svacemu.
Ne znam, pitaj svog mentoradrugi profil wrote:Dobro onda - svi!S4mpion wrote:Sad marionete furaju priču "neki vjernici", nigdje ne piše neki:baš u stilu Dobrice ĆosićaZato sa vjernicima sa duplim oprezom. Nadati se svacemu.
Jel sad bolje?
Buraz, moras izaci iz te svoje sheme stada. Kod "nas" nema mentora. Formiramo stavove SAMOSTALNO prema zivotnom iskustvu i znanju koje apsorbujemo.S4mpion wrote:Ne znam, pitaj svog mentoradrugi profil wrote:
Dobro onda - svi!
Jel sad bolje?
Prema navedenom, ni logika, a ni analogika ne idu ti na ruku.drugi profil wrote:Neki su vjernici primitivci...
Primitivci su logicno vjernici...
Analogno tekstu koji je tema razgovora.
Nemojte se vrijedjati.
Sto li?Edouard wrote:Prema navedenom, ni logika, a ni analogika ne idu ti na ruku.drugi profil wrote:Neki su vjernici primitivci...
Primitivci su logicno vjernici...
Analogno tekstu koji je tema razgovora.
Nemojte se vrijedjati.
Za ne povjerovat.S4mpion wrote:Sad marionete furaju priču "neki vjernici" nigdje ne piše neki:baš u stilu Dobrice ĆosićaZato sa vjernicima sa duplim oprezom. Nadati se svacemu.
Logika nema veze sa sviđanjem, kao što u tvojim navodima nema nikakve analogije s prethodnim tekstom.drugi profil wrote:Sto li?Edouard wrote:Prema navedenom, ni logika, a ni analogika ne idu ti na ruku.drugi profil wrote:Neki su vjernici primitivci...
Primitivci su logicno vjernici...
Analogno tekstu koji je tema razgovora.
Nemojte se vrijedjati.
Jer se tebi to ne svidja?
ne budi marionetaZato sa vjernicima sa duplim oprezom. Nadati se svacemu.
Govoriš o životnom iskustvu i znanju na kojima kao baziraš stavove, kao da ne znaš da temeljni stav koji je zajednički ateistima, a to je da ne prihvaćaju Božju opstojnost, da nema uopće racionalno utemeljenje, već prvenstveno voljno-emotivno.drugi profil wrote:Buraz, moras izaci iz te svoje sheme stada. Kod "nas" nema mentora. Formiramo stavove SAMOSTALNO prema zivotnom iskustvu i znanju koje apsorbujemo.S4mpion wrote:Ne znam, pitaj svog mentoradrugi profil wrote:
Dobro onda - svi!
Jel sad bolje?
Uopšte nema potrebe da nešto tražim po toj izjavi kad u tvom postu* sasvim jasno stoji da nigdje ne piše ono "neki", što je, naravno, laž, jer to "neki" piše upravo u onom tekstu na koji se pomenuta priča i odnosi.S4mpion wrote:![]()
Kako fuli tekst i poentu, ako nećeš čitat kako je napisano, nemoj nikako, u ovoj izjavi nađi "neki vjernici":
ne budi marionetaZato sa vjernicima sa duplim oprezom. Nadati se svacemu.
S4mpion wrote:Sad marionete furaju priču "neki vjernici", nigdje ne piše neki:baš u stilu Dobrice ĆosićaZato sa vjernicima sa duplim oprezom. Nadati se svacemu.
Pričaš o tekstu o kojem ja nisam ni govorio, pa da ti nacrtam, jer očigledno ne vrijedi govorit¤ jelena ¤ wrote:
Uopšte nema potrebe da nešto tražim po toj izjavi kad u tvom postu* sasvim jasno stoji da nigdje ne piše ono "neki", što je, naravno, laž, jer to "neki" piše upravo u onom tekstu na koji se pomenuta priča i odnosi.
Za sve ostale nejasnoće vrati se na prethodnu stranicu, pročitaj posljednji post sa prethodne stranice, pa od tog posta nastavi dalje pratiti priču "neki vjernici".
]
nemaš tu više šta ubacivat ni sa ove ni sa one strane, kraj pričeS4mpion wrote:Sad marionete furaju priču "neki vjernici", nigdje ne piše neki:baš u stilu Dobrice ĆosićaZato sa vjernicima sa duplim oprezom. Nadati se svacemu.
Koncept boga ne dolazi sa rodjenjem, vec biva nametnut od okoline. Dakle prihvacanje postojanja boga je voljno u nedostatku boljih odogovora i zelje da se stvori smisao, da bi se lakse zivjelo.Edouard wrote:drugi profil wrote:Govoriš o životnom iskustvu i znanju na kojima kao baziraš stavove, kao da ne znaš da temeljni stav koji je zajednički ateistima, a to je da ne prihvaćaju Božju opstojnost, da nema uopće racionalno utemeljenje, već prvenstveno voljno-emotivno.S4mpion wrote:
Buraz, moras izaci iz te svoje sheme stada. Kod "nas" nema mentora. Formiramo stavove SAMOSTALNO prema zivotnom iskustvu i znanju koje apsorbujemo.
A o mjerodavnosti pojedinih životnih iskustava koja mogu biti svakakva da i ne govorim.
Ovakvi kao on jednostavno ne mogu pojmiti cinjenicu da neki ljudi formiraju svoje stavove bez da mu za to trebaju uzviseni autoriteti i mitske analogije iz davnina, a ipak se ponasaju u skladu s pravilima, kako drzave, tako i drustva. Dok, recimo, s druge strane previdjaju jednu zanimljivost koja kaze da ogromna vecina stanovnika kazneno-popravnih institucija svijeta cine upravo ljudi koji vjeruju u svete tekstove i koji uporno vaze o nemoralnosti ateisa koji procentualno cine mrvicu ovog stanovnistva. Paradoks, sta li!?drugi profil wrote:Buraz, moras izaci iz te svoje sheme stada. Kod "nas" nema mentora. Formiramo stavove SAMOSTALNO prema zivotnom iskustvu i znanju koje apsorbujemo.S4mpion wrote:Ne znam, pitaj svog mentoradrugi profil wrote:
Dobro onda - svi!
Jel sad bolje?
Ja, ali koliko procenata se od tih nominalnih vernika zaista i pridrzava onoga sto mu religija nalaze? Narocito "ne ubij, ne ukradi"?Dok, recimo, s druge strane previdjaju jednu zanimljivost koja kaze da ogromna vecina stanovnika kazneno-popravnih institucija svijeta cine upravo ljudi koji vjeruju u svete tekstove i koji uporno vaze o nemoralnosti ateisa koji procentualno cine mrvicu ovog stanovnistva. Paradoks, sta li!?
Kako šta li!? Je li ti fino marioneta, potpaljena sa 2-3 rečenice teksta, fino rekla da sa vjernicima treba oprezno i da su spremni na sve?NIN wrote:Ovakvi kao on jednostavno ne mogu pojmiti cinjenicu da neki ljudi formiraju svoje stavove bez da mu za to trebaju uzviseni autoriteti i mitske analogije iz davnina, a ipak se ponasaju u skladu s pravilima, kako drzave, tako i drustva. Dok, recimo, s druge strane previdjaju jednu zanimljivost koja kaze da ogromna vecina stanovnika kazneno-popravnih institucija svijeta cine upravo ljudi koji vjeruju u svete tekstove i koji uporno vaze o nemoralnosti ateisa koji procentualno cine mrvicu ovog stanovnistva. Paradoks, sta li!?drugi profil wrote:
Buraz, moras izaci iz te svoje sheme stada. Kod "nas" nema mentora. Formiramo stavove SAMOSTALNO prema zivotnom iskustvu i znanju koje apsorbujemo.
I ako je već iznesen zaključak kojim se ljudi pozivaju da s vjernicima "budu oprezni, jer su spremni na sve", stvarno ne znam šta te spriječava da jasno kažeš "vjernici su kriminalci"?Sve oni fini, lijepi vjernici, ne bi dlaku s glave skinuli nikom.
Osim ako nije druge vjere ili gluho bilo ateista.
Zato sa vjernicima sa duplim oprezom. Nadati se svacemu.
Ne ulazim ja ovde uopste u to da li su vernici ili nisu, ja sam uzeo kao datost da su svi vernici koji se izjasnjavaju tako.towelie, kakve veze ima koliko ih se pridrzava? smijes li ti reci da li je neko od njih vjernik ili ne?
Dakle ocigledno je da nacin ponasanja i pravila koja ces postovati ne zavise od vjere u boga nego od licnog izbora.Towelie wrote:Ne ulazim ja ovde uopste u to da li su vernici ili nisu, ja sam uzeo kao datost da su svi vernici koji se izjasnjavaju tako.towelie, kakve veze ima koliko ih se pridrzava? smijes li ti reci da li je neko od njih vjernik ili ne?
Zelim da naglasim da se ne tice nijedne religije ono sto njeni pripadnici urade mimo njenih zakona, sta vise, religija se ogradjuje od takvog postupka po difoltu.

Tesko da moze naci opravdanje za ono sto radi razbojnik hriscanin kada mu Biblija to izricito zabranjuje. Ili musliman koji izvrsi bespravno ubistvo. Nema tu opravdanja. Jasno je sta svete knjige kazu i to je to. Sve ostale mentalne akrobacije su samo pokusaji nalazenja izgovora, sto svakako ne znaci da isti i postoji i da se neki takav cin moze opravdati sa religijskog stanovista.svi oni ce naci neko opravdanje za ono sto su ucinili. to ih nece uciniti manje vjernicima, a covjek je lijepo gore rekao da je ta populacija velika vecina zatvorske, a ti se na to nadovezao. to sto se religije ne ograde od takvih je do religija, a ne do tih ljudi. uostalom, te iste religije oragnizuju zatvorske popove/svesteniike/imame, tako da je to izgleda njima ok.
Jeste, ja sam se licno ogradio od ovakvog tumacenja nazvavsi ga generalizirajucim i uvredljivim po ateiste.Dakle ocigledno je da nacin ponasanja i pravila koja ces postovati ne zavise od vjere u boga nego od licnog izbora.
Stoga je besmisleno generalizovati ateiste kao egoiste, zlocince, lose ljude i sl. kao sto se stalno potencira na svim casovima vjeronauka, pa cak i kulture religija u skolama. To je opasno ponasanje i opasno ispiranje mozga, ali sam cak ubjedjen da onaj ko je to dozvolio ili nalozio to vrlodobro zna i radi to namjerno.
Ko ti je izdiktirao ove riječi?belfy wrote:a tebi bi bilo dobro da prestanes koristiti rijeci kojima ne znas znacenje.