Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Rasprave o filozofskim temama.
Locked
User avatar
drug_profi
Posts: 65410
Joined: 16/07/2012 16:00

#2576 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by drug_profi »

S4mpion wrote:Sad marionete furaju priču "neki vjernici", nigdje ne piše neki:
Zato sa vjernicima sa duplim oprezom. Nadati se svacemu.
baš u stilu Dobrice Ćosića :D
Dobro onda - svi!
Jel sad bolje?
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#2577 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by S4mpion »

drugi profil wrote:
S4mpion wrote:Sad marionete furaju priču "neki vjernici", nigdje ne piše neki:
Zato sa vjernicima sa duplim oprezom. Nadati se svacemu.
baš u stilu Dobrice Ćosića :D
Dobro onda - svi!
Jel sad bolje?
Ne znam, pitaj svog mentora :D
User avatar
drug_profi
Posts: 65410
Joined: 16/07/2012 16:00

#2578 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by drug_profi »

S4mpion wrote:
drugi profil wrote:
Dobro onda - svi!
Jel sad bolje?
Ne znam, pitaj svog mentora :D
Buraz, moras izaci iz te svoje sheme stada. Kod "nas" nema mentora. Formiramo stavove SAMOSTALNO prema zivotnom iskustvu i znanju koje apsorbujemo.
Edouard
Posts: 1944
Joined: 17/03/2014 14:31

#2579 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Edouard »

drugi profil wrote:Neki su vjernici primitivci...
Primitivci su logicno vjernici...

Analogno tekstu koji je tema razgovora.
Nemojte se vrijedjati.
Prema navedenom, ni logika, a ni analogika ne idu ti na ruku.
User avatar
drug_profi
Posts: 65410
Joined: 16/07/2012 16:00

#2580 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by drug_profi »

Edouard wrote:
drugi profil wrote:Neki su vjernici primitivci...
Primitivci su logicno vjernici...

Analogno tekstu koji je tema razgovora.
Nemojte se vrijedjati.
Prema navedenom, ni logika, a ni analogika ne idu ti na ruku.
Sto li?
Jer se tebi to ne svidja?
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 5157
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#2581 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by ¤ jelena ¤ »

S4mpion wrote:Sad marionete furaju priču "neki vjernici" nigdje ne piše neki:
Zato sa vjernicima sa duplim oprezom. Nadati se svacemu.
baš u stilu Dobrice Ćosića :D
Za ne povjerovat. :roll:


Pročitati od početka: http://i.imgur.com/64XjAjK.png
Edouard
Posts: 1944
Joined: 17/03/2014 14:31

#2582 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Edouard »

drugi profil wrote:
Edouard wrote:
drugi profil wrote:Neki su vjernici primitivci...
Primitivci su logicno vjernici...

Analogno tekstu koji je tema razgovora.
Nemojte se vrijedjati.
Prema navedenom, ni logika, a ni analogika ne idu ti na ruku.
Sto li?
Jer se tebi to ne svidja?
Logika nema veze sa sviđanjem, kao što u tvojim navodima nema nikakve analogije s prethodnim tekstom.
Jedno je što bi ti htio, al' ne ide.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#2583 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by S4mpion »

¤ jelena ¤ wrote: Za ne povjerovat. :roll:


Pročitati od početka: http://i.imgur.com/64XjAjK.png
:lol:
Kako fuli tekst i poentu, ako nećeš čitat kako je napisano, nemoj nikako, u ovoj izjavi nađi "neki vjernici":
Zato sa vjernicima sa duplim oprezom. Nadati se svacemu.
ne budi marioneta :D
Edouard
Posts: 1944
Joined: 17/03/2014 14:31

#2584 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Edouard »

drugi profil wrote:
S4mpion wrote:
drugi profil wrote:
Dobro onda - svi!
Jel sad bolje?
Ne znam, pitaj svog mentora :D
Buraz, moras izaci iz te svoje sheme stada. Kod "nas" nema mentora. Formiramo stavove SAMOSTALNO prema zivotnom iskustvu i znanju koje apsorbujemo.
Govoriš o životnom iskustvu i znanju na kojima kao baziraš stavove, kao da ne znaš da temeljni stav koji je zajednički ateistima, a to je da ne prihvaćaju Božju opstojnost, da nema uopće racionalno utemeljenje, već prvenstveno voljno-emotivno.
A o mjerodavnosti pojedinih životnih iskustava koja mogu biti svakakva da i ne govorim.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 5157
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#2585 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by ¤ jelena ¤ »

S4mpion wrote:
¤ jelena ¤ wrote: Za ne povjerovat. :roll:


Pročitati od početka: http://i.imgur.com/64XjAjK.png
:lol:
Kako fuli tekst i poentu, ako nećeš čitat kako je napisano, nemoj nikako, u ovoj izjavi nađi "neki vjernici":
Zato sa vjernicima sa duplim oprezom. Nadati se svacemu.
ne budi marioneta :D
Uopšte nema potrebe da nešto tražim po toj izjavi kad u tvom postu* sasvim jasno stoji da nigdje ne piše ono "neki", što je, naravno, laž, jer to "neki" piše upravo u onom tekstu na koji se pomenuta priča i odnosi.

Za sve ostale nejasnoće vrati se na prethodnu stranicu, pročitaj posljednji post sa prethodne stranice, pa od tog posta nastavi dalje pratiti priču "neki vjernici".

_____________
*
S4mpion wrote:Sad marionete furaju priču "neki vjernici", nigdje ne piše neki:
Zato sa vjernicima sa duplim oprezom. Nadati se svacemu.
baš u stilu Dobrice Ćosića :D
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#2586 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by S4mpion »

¤ jelena ¤ wrote:
Uopšte nema potrebe da nešto tražim po toj izjavi kad u tvom postu* sasvim jasno stoji da nigdje ne piše ono "neki", što je, naravno, laž, jer to "neki" piše upravo u onom tekstu na koji se pomenuta priča i odnosi.

Za sve ostale nejasnoće vrati se na prethodnu stranicu, pročitaj posljednji post sa prethodne stranice, pa od tog posta nastavi dalje pratiti priču "neki vjernici".
]
Pričaš o tekstu o kojem ja nisam ni govorio, pa da ti nacrtam, jer očigledno ne vrijedi govorit :D :

Ovo zeleno se odnosi na ovo crveno
S4mpion wrote:Sad marionete furaju priču "neki vjernici", nigdje ne piše neki:
Zato sa vjernicima sa duplim oprezom. Nadati se svacemu.
baš u stilu Dobrice Ćosića :D
nemaš tu više šta ubacivat ni sa ove ni sa one strane, kraj priče :D
User avatar
drug_profi
Posts: 65410
Joined: 16/07/2012 16:00

#2587 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by drug_profi »

Edouard wrote:
drugi profil wrote:
S4mpion wrote:
Buraz, moras izaci iz te svoje sheme stada. Kod "nas" nema mentora. Formiramo stavove SAMOSTALNO prema zivotnom iskustvu i znanju koje apsorbujemo.
Govoriš o životnom iskustvu i znanju na kojima kao baziraš stavove, kao da ne znaš da temeljni stav koji je zajednički ateistima, a to je da ne prihvaćaju Božju opstojnost, da nema uopće racionalno utemeljenje, već prvenstveno voljno-emotivno.
A o mjerodavnosti pojedinih životnih iskustava koja mogu biti svakakva da i ne govorim.
Koncept boga ne dolazi sa rodjenjem, vec biva nametnut od okoline. Dakle prihvacanje postojanja boga je voljno u nedostatku boljih odogovora i zelje da se stvori smisao, da bi se lakse zivjelo.
A vidis meni sve ima vise smisla bez boga. I to je racionalno, a ne emotivno-voljno.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#2588 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by NIN »

drugi profil wrote:
S4mpion wrote:
drugi profil wrote:
Dobro onda - svi!
Jel sad bolje?
Ne znam, pitaj svog mentora :D
Buraz, moras izaci iz te svoje sheme stada. Kod "nas" nema mentora. Formiramo stavove SAMOSTALNO prema zivotnom iskustvu i znanju koje apsorbujemo.
Ovakvi kao on jednostavno ne mogu pojmiti cinjenicu da neki ljudi formiraju svoje stavove bez da mu za to trebaju uzviseni autoriteti i mitske analogije iz davnina, a ipak se ponasaju u skladu s pravilima, kako drzave, tako i drustva. Dok, recimo, s druge strane previdjaju jednu zanimljivost koja kaze da ogromna vecina stanovnika kazneno-popravnih institucija svijeta cine upravo ljudi koji vjeruju u svete tekstove i koji uporno vaze o nemoralnosti ateisa koji procentualno cine mrvicu ovog stanovnistva. Paradoks, sta li!?
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#2589 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Towelie »

Dok, recimo, s druge strane previdjaju jednu zanimljivost koja kaze da ogromna vecina stanovnika kazneno-popravnih institucija svijeta cine upravo ljudi koji vjeruju u svete tekstove i koji uporno vaze o nemoralnosti ateisa koji procentualno cine mrvicu ovog stanovnistva. Paradoks, sta li!?
Ja, ali koliko procenata se od tih nominalnih vernika zaista i pridrzava onoga sto mu religija nalaze? Narocito "ne ubij, ne ukradi"?
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#2590 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by S4mpion »

NIN wrote:
drugi profil wrote:
Buraz, moras izaci iz te svoje sheme stada. Kod "nas" nema mentora. Formiramo stavove SAMOSTALNO prema zivotnom iskustvu i znanju koje apsorbujemo.
Ovakvi kao on jednostavno ne mogu pojmiti cinjenicu da neki ljudi formiraju svoje stavove bez da mu za to trebaju uzviseni autoriteti i mitske analogije iz davnina, a ipak se ponasaju u skladu s pravilima, kako drzave, tako i drustva. Dok, recimo, s druge strane previdjaju jednu zanimljivost koja kaze da ogromna vecina stanovnika kazneno-popravnih institucija svijeta cine upravo ljudi koji vjeruju u svete tekstove i koji uporno vaze o nemoralnosti ateisa koji procentualno cine mrvicu ovog stanovnistva. Paradoks, sta li!?
Kako šta li!? Je li ti fino marioneta, potpaljena sa 2-3 rečenice teksta, fino rekla da sa vjernicima treba oprezno i da su spremni na sve? :D

Mislim, ako si zaboravio, evo podsjetnik:
Sve oni fini, lijepi vjernici, ne bi dlaku s glave skinuli nikom.
Osim ako nije druge vjere ili gluho bilo ateista.

Zato sa vjernicima sa duplim oprezom. Nadati se svacemu.
I ako je već iznesen zaključak kojim se ljudi pozivaju da s vjernicima "budu oprezni, jer su spremni na sve", stvarno ne znam šta te spriječava da jasno kažeš "vjernici su kriminalci"? :D Ili ne želiš ličiti na Dobricu? :D
belfy
Posts: 9827
Joined: 06/08/2007 09:00

#2591 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by belfy »

towelie, kakve veze ima koliko ih se pridrzava? smijes li ti reci da li je neko od njih vjernik ili ne?

S4ampion, razumijes li ti sta znaci marioneta uopste? toliko si pogresno taj izraz upotrebio i toliko puta da ja mislim da zaista ne znas sta on znaci, iako nije neka pamet... daj samo pojasni kako ti mislis da je neko marioneta u bilo kojem od postova koje si napisao.
User avatar
drug_profi
Posts: 65410
Joined: 16/07/2012 16:00

#2592 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by drug_profi »

Uporno me nazivas marionetom, pa te molim da ides do kraja i kazes cija sam ja to marioneta - za razliku od vas "slobodnomislecih", nesvrstanih i neutorenih?
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#2593 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Towelie »

towelie, kakve veze ima koliko ih se pridrzava? smijes li ti reci da li je neko od njih vjernik ili ne?
Ne ulazim ja ovde uopste u to da li su vernici ili nisu, ja sam uzeo kao datost da su svi vernici koji se izjasnjavaju tako.
Zelim da naglasim da se ne tice nijedne religije ono sto njeni pripadnici urade mimo njenih zakona, sta vise, religija se ogradjuje od takvog postupka po difoltu.
belfy
Posts: 9827
Joined: 06/08/2007 09:00

#2594 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by belfy »

svi oni ce naci neko opravdanje za ono sto su ucinili. to ih nece uciniti manje vjernicima, a covjek je lijepo gore rekao da je ta populacija velika vecina zatvorske, a ti se na to nadovezao. to sto se religije ne ograde od takvih je do religija, a ne do tih ljudi. uostalom, te iste religije oragnizuju zatvorske popove/svesteniike/imame, tako da je to izgleda njima ok.
User avatar
drug_profi
Posts: 65410
Joined: 16/07/2012 16:00

#2595 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by drug_profi »

Towelie wrote:
towelie, kakve veze ima koliko ih se pridrzava? smijes li ti reci da li je neko od njih vjernik ili ne?
Ne ulazim ja ovde uopste u to da li su vernici ili nisu, ja sam uzeo kao datost da su svi vernici koji se izjasnjavaju tako.
Zelim da naglasim da se ne tice nijedne religije ono sto njeni pripadnici urade mimo njenih zakona, sta vise, religija se ogradjuje od takvog postupka po difoltu.
Dakle ocigledno je da nacin ponasanja i pravila koja ces postovati ne zavise od vjere u boga nego od licnog izbora.
Stoga je besmisleno generalizovati ateiste kao egoiste, zlocince, lose ljude i sl. kao sto se stalno potencira na svim casovima vjeronauka, pa cak i kulture religija u skolama. To je opasno ponasanje i opasno ispiranje mozga, ali sam cak ubjedjen da onaj ko je to dozvolio ili nalozio to vrlodobro zna i radi to namjerno.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#2596 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by S4mpion »

Evo spornog teksta:
Image

Znate li, otprilike koliko ljudi je pisalo ovaj tekst? - 3,4,5!? :D
Znate li, otprilike, koliko je vjernika na planeti!?-možda nekoliko milijardi? :D

Na osnovu te male grupice ljudi i na osnovu njihovih mišljenja, vi ste se okomili na nekoliko milijardi ljudi :D Toliko o vašem razmišljanju, izmanipulisani ste, što jest, jest, dozvolili ste sebi da vam 5 ljudi diktira sliku svijeta :D

Izjava tipa "s vjernicima treba oprezno" i izjava "s balijama oprezno" nema razlike, nijedna nije miroljubiva :D
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#2597 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by S4mpion »

I dobro bi bilo da preskočite ovu raspravu o vjernicima u zatvoru, jer je neozbiljno, bez dokazane uzročno posljedične veze, vjeru povezivati s kriminalom. :sabur:
belfy
Posts: 9827
Joined: 06/08/2007 09:00

#2598 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by belfy »

a tebi bi bilo dobro da prestanes koristiti rijeci kojima ne znas znacenje.
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#2599 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Towelie »

svi oni ce naci neko opravdanje za ono sto su ucinili. to ih nece uciniti manje vjernicima, a covjek je lijepo gore rekao da je ta populacija velika vecina zatvorske, a ti se na to nadovezao. to sto se religije ne ograde od takvih je do religija, a ne do tih ljudi. uostalom, te iste religije oragnizuju zatvorske popove/svesteniike/imame, tako da je to izgleda njima ok.
Tesko da moze naci opravdanje za ono sto radi razbojnik hriscanin kada mu Biblija to izricito zabranjuje. Ili musliman koji izvrsi bespravno ubistvo. Nema tu opravdanja. Jasno je sta svete knjige kazu i to je to. Sve ostale mentalne akrobacije su samo pokusaji nalazenja izgovora, sto svakako ne znaci da isti i postoji i da se neki takav cin moze opravdati sa religijskog stanovista.
Ja sam se nadovezao na NINov komentar jer je podatak koji je on izneo varljive prirode (iako tacan) i kada se malo dublje razmisli, vecina tih ljudi ne postuju sopstvenu religiju, iako se izjasnjavaju kao vernici.
Rekao sam vec da se religija po difoltu ogradjuje od svega onoga sto je suprotno njenom ucenju, i to je opste pravilo, nema potrebe za posebnim oglasavanjem sa svakog vernika ponaosob.
Dakle ocigledno je da nacin ponasanja i pravila koja ces postovati ne zavise od vjere u boga nego od licnog izbora.
Stoga je besmisleno generalizovati ateiste kao egoiste, zlocince, lose ljude i sl. kao sto se stalno potencira na svim casovima vjeronauka, pa cak i kulture religija u skolama. To je opasno ponasanje i opasno ispiranje mozga, ali sam cak ubjedjen da onaj ko je to dozvolio ili nalozio to vrlodobro zna i radi to namjerno.
Jeste, ja sam se licno ogradio od ovakvog tumacenja nazvavsi ga generalizirajucim i uvredljivim po ateiste.
Nismo mi vernici homogena masa, pa ako jedan vernik ima jedan stav, ja ga automatski moram podrzati samo zato sto sam i ja vernik.
Last edited by Towelie on 22/06/2014 21:21, edited 1 time in total.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#2600 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by S4mpion »

belfy wrote:a tebi bi bilo dobro da prestanes koristiti rijeci kojima ne znas znacenje.
Ko ti je izdiktirao ove riječi? :sabur:
Locked