Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
dr_Evil wrote: ↑25/08/2022 14:49I Fiki je od nepoznatog kineskog proizvodjaca kupio respiratore, evo da je siljio za Bosnalijek ili Hercegovina lijek onda bi kriminalna poveznica bila ocita.
Dokle sezu njihovi talovi i preko kojih offshore kompanija je za nas naucna fantastika.
Ali sada i ja i ti pricamo o sta bi bilo kad bilo, trenutno jedina cinjenica je da je pogodovao na tenderu diskvalifikacijom najboljeg ponudjaca, i to na nacin na koji nije smio. Valjda ce Europa malo bolje istraziti od nas, ali vidit cemo kako ce im se dokazi podmetat. Ne ocekujem nista.
Fikret je nabavljao respiratore u okviru domaceg tendera, kojeg niko nije kontrolisao, novinari Fokusa su shvatili da kompanija koja nikakve veze s respiratorima nema, vrsi nabavku istih.
Ovo je bio medjunarodni tender, koji je na kraju i ponisten i ponovljen i trenutno je u toku njegov drugi pokusaj, a ovaj kineski konzorcij nije neki random proizvodjac ventilatora vec se radi o ozbiljnim gradjevinskim kompanijama.
dr_Evil wrote: ↑25/08/2022 14:49I Fiki je od nepoznatog kineskog proizvodjaca kupio respiratore, evo da je siljio za Bosnalijek ili Hercegovina lijek onda bi kriminalna poveznica bila ocita.
Dokle sezu njihovi talovi i preko kojih offshore kompanija je za nas naucna fantastika.
Ali sada i ja i ti pricamo o sta bi bilo kad bilo, trenutno jedina cinjenica je da je pogodovao na tenderu diskvalifikacijom najboljeg ponudjaca, i to na nacin na koji nije smio. Valjda ce Europa malo bolje istraziti od nas, ali vidit cemo kako ce im se dokazi podmetat. Ne ocekujem nista.
Fikret je nabavljao respiratore u okviru domaceg tendera, kojeg niko nije kontrolisao, novinari Fokusa su shvatili da kompanija koja nikakve veze s respiratorima nema, vrsi nabavku istih.
Ovo je bio medjunarodni tender, koji je na kraju i ponisten i ponovljen i trenutno je u toku njegov drugi pokusaj, a ovaj kineski konzorcij nije neki random proizvodjac ventilatora vec se radi o ozbiljnim gradjevinskim kompanijama.
Fikret je nabavljao respiratore u okviru domaceg tendera, kojeg niko nije kontrolisao, novinari Fokusa su shvatili da kompanija koja nikakve veze s respiratorima nema, vrsi nabavku istih.
Ovo je bio medjunarodni tender, koji je na kraju i ponisten i ponovljen i trenutno je u toku njegov drugi pokusaj, a ovaj kineski konzorcij nije neki random proizvodjac ventilatora vec se radi o ozbiljnim gradjevinskim kompanijama.
Ne mogu se tu bas tek tako paralele povlaciti.
Neka svako sudi kako hoce, ali ako direktor se mjesa u rad nezavisne komisije(a ne smije), pa onda diskvalifikuje najboljeg ponudjaca kada se vec zna ko je najbolji to je kriminal i treba traziti poveznicu izmedju kineza i njega.
Ako ovi Turci i Hering su zajebali nesto prije(a vjerujem da jesu, kao i svi ostali), onda je trebalo da se to rijesava u tenderskoj fazi.
Gradjevinska mafija na djelu.
Nek ko hoce vjeruje da se autoput gradi zbog nas i posteno. Mislim da smo ja i ti iscrpili ovu temu sa dokazima trenutnim. Opet cemo aBd kad se jos sta sazna.
Nadležni kažu da će autoput od Tarčina do Bradine završiti u septembru, evo šta smo zabilježili
U toku je asfaltiranje preostalih dionica
Iz Autocesta FBiH su za portal Klix.ba izjavili da bi radovi na poddionici autoputa Tarčin - Ivan, uključujući i tunel do Bradine trebali biti okončani u drugoj polovici septembra. A kada će ova poddionica biti puštena u promet zavisi od dobijanja upotrebne dozvole.
Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Fadil Novalić je ranije najavio da bi radovi na dionici Tarčin - Ivan trebali biti završeni do kraja mjeseca augusta. Prvi probijeni rok za izgradnju ove podionice je bio do kraja maja ove godine.
Naša ekipa je posjetila ovo gradilište kako bismo zabilježili u kojoj fazi su radovi te da li će konačno biti završeni nakon dva probijena roka. Evidentno je da predstoji još posla do potpunog završetka radova, a trenutno se intenzivno radi na gradnji kružnog toka u mjestu Bradina kojim će se putnici uključivati na autoput kroz tunel Ivan, na gradnji naplatne kućice na Bradini te ugradnji elektro opreme, kao i saobraćajne signalizacije.
Gradnja naplatne kućice na Bradini nakon izlaska iz tunela Ivan
Također radi se i na asfaltiranju preostalih dijelova koji su ostali nezavršeni.
"Podsjetit ćemo da je poddionica Tarčin - Ivan duga 6,9 kilometara i da uključuje dvocijevni tunel Ivan dužine 1.760 metara što jasno govori o kako kompleksnom i ozbiljnom projektu se radi i koji je od ključnog značaja za transportnu infrastrukturu u Bosni i Hercegovini. Ulažemo zaista velike napore da se posao okonča što je moguće ranije, ali to podrazumijeva da svi radovi moraju biti izvedeni u potpunosti i, naglašavamo, sa zahtijevanom kvalitetom u skladu s projektom i važećom tehničkom regulativom, normama i standardima", podsjetili su iz Autocesta FBiH.
Nakon završetka radova, potrebno je da se izvrši tehnički pregled i kada Federalno ministarstvo prostornog uređenja izda upotrebnu dozvolu, poddionica može biti puštena u promet.
"Lanac snabdijevanja i nabavki nekih materijala koji se uvoze (ležišta, bitumen, diletacione naprave, ograde i slično) je ozbiljno narušen pandemijom a onda ratom u Ukrajini što utječe i na izvođače radova i rokove", pojasnili su iz Autocesta FBiH.
Navode da se trenutno u tunelu Ivan ugrađuje elektro-mašinska oprema – ventilatori, rasvjeta i saobraćajna signalizacija, i radi se testiranje. U toku su i završni radovi na naplatnom mjestu Bradina, a radi se i kružni tok u blizini mjesta Bradina na magistralnom putu Tarčin - Konjic.
Gradnja kružnog toka na Bradini koji će spajati autoput s magistralnom cestom
"Što se tiče ostalih radova na ovoj trasi privode se kraju završni radovi na izradi asfaltnog kolovoza, ugradnji elastično-odbojne ograde, te ugradnja horizontalne i vertikalne saobraćajne signalizacije. Na izgradnji cijele poddionice Tarčin – Ivan radi 400 radnika, a radovi se odvijaju 24 sata", poručili su iz Autocesta FBiH.
Treba naglasiti da po okončanju radova preostaje i čekanje na upotrebnu dozvolu i tek tada će se dionica moći pustiti u promet za putnike. Podsjetimo se slučaja sa zeničkom zaobilaznicom kada su radovi okončani, ali se na upotrebnu dozvolu čekalo nekoliko mjeseci. Tako da konačno puštanje u promet i dionice od Tarčina do Bradine kroz tunel Ivan zavisi i od brzine administrativnih poslova.
Ovo krecenje tunela me podsjeti na one afere u Hrvatskoj dok se gradilo, kada radnici nisu imali potrebne certifikate za obavljanje te djelatnosti. Pitam se da li iko ovima pregledava, ili mali od amidze dobro kreci.
I zasto po ovim tablama stoji Vlada FBIH, a ne investitor FBiH. Ko da Novalic daje iz svog dzepa pare. Cesto ovo cujem i procitam, Vlada FBiH izdvaja novac.
Last edited by dr_Evil on 26/08/2022 11:41, edited 1 time in total.
I zasto po ovim tablama stoji Vlada FBIH, a ne investitor FBiH. Ko da Novalic daje iz svog dzepa pare. Cesto ovo cujem i procitam, Vlada FBiH izdvaja novac.
Zato sto Vlada FBiH upravlja novcem Federacije, natpis jeste priglup, ali i dalje Vlada je investitor.
Paa moglo bi ovo biti do oktobra gotovo. A upotrebna? Ih, zar je to bitno, zar ne?
@Kurty, dakleM, nema nista od mog ljubljenja gusjenica. Je li se fakat ikad radilo 24 h na nekoj nasoj dionici? Mozda ova do Tarcina sto su Turci radili, jelde?
Zato sto Vlada FBiH upravlja novcem Federacije, natpis jeste priglup, ali i dalje Vlada je investitor.
To je kao da napises da je investitor direktor preduzeca, a ne preduzece. Ne moze vlada biti investitor ni u Sci-Fi. Moze biti drzava, entitet, kanton, opstina, nastavi niz.
Za uspjesno/neuspjesno poslovanje mozemo zahvaliti vladi, ali se zna cije su pare i ko je investitor.
doktor78 wrote: ↑26/08/2022 11:37
Hajmo neko ko se razumije, ima li ovo šanse da se završi do najavljenog termina?
Završiti (SVE) ne mogu do kraja septembra, ali mogu otvoriti za promet.
Uvijek tu bude neki stvari koje se naknadno završavaju, sve je to OK dokle god ne utiče na sigurno i nesmetano odvijanje saobraćaja.
Ja se samo nadam da u ovom fotofinišu neće biti ozbiljnijih povreda na radu, a pogotovu smrtnih slučajeva, jer spominju da se radovi obavljaju 24h, vjerovatno su svi pod pritiskom da se dionica otvori, a to su savršeni uslovi za nesreće na radu.
Samim pogledom na ove slike, većina učesnika u građenju ne nosi ni najosnovnije (reflektivni prsluk, šljem), kako onda očekivati da se poštuje ostale mjere za siguran i bezbjedan rad?!
Da samo hoće otkočiti ovo na sjeveru, između Golubinje i entitetske granice, pa nek probijaju rokove, ali samo da počnu Isto kao za ovo od Mostara pa južno, jer ispade da će ona cesta iznad Počitelja zapiti prazna 5+ godina.
Porodice Foht wrote: ↑26/08/2022 11:43
Paa moglo bi ovo biti do oktobra gotovo. A upotrebna? Ih, zar je to bitno, zar ne?
@Kurty, dakleM, nema nista od mog ljubljenja gusjenica. Je li se fakat ikad radilo 24 h na nekoj nasoj dionici? Mozda ova do Tarcina sto su Turci radili, jelde?
Ma lazu, 4 puta sam isao ovo ljeto nikad nisam vidio radove iza 18,mozda do 19, najvise. Ako neki rade,mozda na tunelu, vrlo mali broj ljudstva. Jer se ovi ostali iza 18 počnu kupiti i viđao sam radnike s kesama, presvučene kako idu s gradilista.
Na svakoj dionici je do sada tako bilo.. Kraj AP, mozes samo u hendek ako nastavis. I do sada su imali dobru signalizaciju, ne sjecam se da je bilo belaja kao sto su prolijetanja i slicno. Takodjer, tu ce negdje biti i naplatne kucice, pa ce i to dodatno usporavati.
veliki_ah wrote: ↑26/08/2022 13:32
Na svakoj dionici je do sada tako bilo.. Kraj AP, mozes samo u hendek ako nastavis. I do sada su imali dobru signalizaciju, ne sjecam se da je bilo belaja kao sto su prolijetanja i slicno. Takodjer, tu ce negdje biti i naplatne kucice, pa ce i to dodatno usporavati.
NIje bilo ovako. Bila je petlja sa izlivnom trakom, i sa skoro kilometar asfaltirane trase ako neko proleti da ne ode u provaliju.
Na kraju krajeva, i da je bilo tako, ne treba tako. Autoput se koristi 24 sata dnevno, ima ljudi u tranzitu, stranaca koji ne znaju niti im je normalan ovakava javašluk.
Al eto, nek ispadnem ja lud, pa da ne čitamo za koji mjesec da je neko izgubio glavu ovdje.