Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#25126 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by So What! »

dr_Evil wrote: 25/08/2022 14:49I Fiki je od nepoznatog kineskog proizvodjaca kupio respiratore, evo da je siljio za Bosnalijek ili Hercegovina lijek onda bi kriminalna poveznica bila ocita.

Dokle sezu njihovi talovi i preko kojih offshore kompanija je za nas naucna fantastika.

Ali sada i ja i ti pricamo o sta bi bilo kad bilo, trenutno jedina cinjenica je da je pogodovao na tenderu diskvalifikacijom najboljeg ponudjaca, i to na nacin na koji nije smio. Valjda ce Europa malo bolje istraziti od nas, ali vidit cemo kako ce im se dokazi podmetat. Ne ocekujem nista.
Fikret je nabavljao respiratore u okviru domaceg tendera, kojeg niko nije kontrolisao, novinari Fokusa su shvatili da kompanija koja nikakve veze s respiratorima nema, vrsi nabavku istih.

Ovo je bio medjunarodni tender, koji je na kraju i ponisten i ponovljen i trenutno je u toku njegov drugi pokusaj, a ovaj kineski konzorcij nije neki random proizvodjac ventilatora vec se radi o ozbiljnim gradjevinskim kompanijama.

Ne mogu se tu bas tek tako paralele povlaciti.
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#25127 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by mk ultra »

So What! wrote: 25/08/2022 15:25
dr_Evil wrote: 25/08/2022 14:49I Fiki je od nepoznatog kineskog proizvodjaca kupio respiratore, evo da je siljio za Bosnalijek ili Hercegovina lijek onda bi kriminalna poveznica bila ocita.

Dokle sezu njihovi talovi i preko kojih offshore kompanija je za nas naucna fantastika.

Ali sada i ja i ti pricamo o sta bi bilo kad bilo, trenutno jedina cinjenica je da je pogodovao na tenderu diskvalifikacijom najboljeg ponudjaca, i to na nacin na koji nije smio. Valjda ce Europa malo bolje istraziti od nas, ali vidit cemo kako ce im se dokazi podmetat. Ne ocekujem nista.
Fikret je nabavljao respiratore u okviru domaceg tendera, kojeg niko nije kontrolisao, novinari Fokusa su shvatili da kompanija koja nikakve veze s respiratorima nema, vrsi nabavku istih.

Ovo je bio medjunarodni tender, koji je na kraju i ponisten i ponovljen i trenutno je u toku njegov drugi pokusaj, a ovaj kineski konzorcij nije neki random proizvodjac ventilatora vec se radi o ozbiljnim gradjevinskim kompanijama.

Ne mogu se tu bas tek tako paralele povlaciti.
tender bio za aspiratore?
:mrgreen:
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#25128 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by So What! »

mk ultra wrote: 25/08/2022 15:27tender bio za aspiratore?
:mrgreen:
Ono sto je Fikret u konacnici nabavio se stvarno zovu ventilatori.
User avatar
dr_Evil
Posts: 21782
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#25129 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by dr_Evil »

So What! wrote: 25/08/2022 15:25

Fikret je nabavljao respiratore u okviru domaceg tendera, kojeg niko nije kontrolisao, novinari Fokusa su shvatili da kompanija koja nikakve veze s respiratorima nema, vrsi nabavku istih.

Ovo je bio medjunarodni tender, koji je na kraju i ponisten i ponovljen i trenutno je u toku njegov drugi pokusaj, a ovaj kineski konzorcij nije neki random proizvodjac ventilatora vec se radi o ozbiljnim gradjevinskim kompanijama.

Ne mogu se tu bas tek tako paralele povlaciti.
Neka svako sudi kako hoce, ali ako direktor se mjesa u rad nezavisne komisije(a ne smije), pa onda diskvalifikuje najboljeg ponudjaca kada se vec zna ko je najbolji to je kriminal i treba traziti poveznicu izmedju kineza i njega.

Ako ovi Turci i Hering su zajebali nesto prije(a vjerujem da jesu, kao i svi ostali), onda je trebalo da se to rijesava u tenderskoj fazi.

Gradjevinska mafija na djelu.

Nek ko hoce vjeruje da se autoput gradi zbog nas i posteno. Mislim da smo ja i ti iscrpili ovu temu sa dokazima trenutnim. Opet cemo aBd kad se jos sta sazna.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#25130 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by So What! »

Nadležni kažu da će autoput od Tarčina do Bradine završiti u septembru, evo šta smo zabilježili
Image
U toku je asfaltiranje preostalih dionica

Iz Autocesta FBiH su za portal Klix.ba izjavili da bi radovi na poddionici autoputa Tarčin - Ivan, uključujući i tunel do Bradine trebali biti okončani u drugoj polovici septembra. A kada će ova poddionica biti puštena u promet zavisi od dobijanja upotrebne dozvole.

Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Fadil Novalić je ranije najavio da bi radovi na dionici Tarčin - Ivan trebali biti završeni do kraja mjeseca augusta. Prvi probijeni rok za izgradnju ove podionice je bio do kraja maja ove godine.

Naša ekipa je posjetila ovo gradilište kako bismo zabilježili u kojoj fazi su radovi te da li će konačno biti završeni nakon dva probijena roka. Evidentno je da predstoji još posla do potpunog završetka radova, a trenutno se intenzivno radi na gradnji kružnog toka u mjestu Bradina kojim će se putnici uključivati na autoput kroz tunel Ivan, na gradnji naplatne kućice na Bradini te ugradnji elektro opreme, kao i saobraćajne signalizacije.

Image
Gradnja naplatne kućice na Bradini nakon izlaska iz tunela Ivan

Također radi se i na asfaltiranju preostalih dijelova koji su ostali nezavršeni.

"Podsjetit ćemo da je poddionica Tarčin - Ivan duga 6,9 kilometara i da uključuje dvocijevni tunel Ivan dužine 1.760 metara što jasno govori o kako kompleksnom i ozbiljnom projektu se radi i koji je od ključnog značaja za transportnu infrastrukturu u Bosni i Hercegovini. Ulažemo zaista velike napore da se posao okonča što je moguće ranije, ali to podrazumijeva da svi radovi moraju biti izvedeni u potpunosti i, naglašavamo, sa zahtijevanom kvalitetom u skladu s projektom i važećom tehničkom regulativom, normama i standardima", podsjetili su iz Autocesta FBiH.



Nakon završetka radova, potrebno je da se izvrši tehnički pregled i kada Federalno ministarstvo prostornog uređenja izda upotrebnu dozvolu, poddionica može biti puštena u promet.

"Lanac snabdijevanja i nabavki nekih materijala koji se uvoze (ležišta, bitumen, diletacione naprave, ograde i slično) je ozbiljno narušen pandemijom a onda ratom u Ukrajini što utječe i na izvođače radova i rokove", pojasnili su iz Autocesta FBiH.

Navode da se trenutno u tunelu Ivan ugrađuje elektro-mašinska oprema – ventilatori, rasvjeta i saobraćajna signalizacija, i radi se testiranje. U toku su i završni radovi na naplatnom mjestu Bradina, a radi se i kružni tok u blizini mjesta Bradina na magistralnom putu Tarčin - Konjic.

Image
Gradnja kružnog toka na Bradini koji će spajati autoput s magistralnom cestom

"Što se tiče ostalih radova na ovoj trasi privode se kraju završni radovi na izradi asfaltnog kolovoza, ugradnji elastično-odbojne ograde, te ugradnja horizontalne i vertikalne saobraćajne signalizacije. Na izgradnji cijele poddionice Tarčin – Ivan radi 400 radnika, a radovi se odvijaju 24 sata", poručili su iz Autocesta FBiH.

Image

Treba naglasiti da po okončanju radova preostaje i čekanje na upotrebnu dozvolu i tek tada će se dionica moći pustiti u promet za putnike. Podsjetimo se slučaja sa zeničkom zaobilaznicom kada su radovi okončani, ali se na upotrebnu dozvolu čekalo nekoliko mjeseci. Tako da konačno puštanje u promet i dionice od Tarčina do Bradine kroz tunel Ivan zavisi i od brzine administrativnih poslova.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#25131 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by So What! »

Image

Image

Image

Image

Image

Image
neki
Posts: 7952
Joined: 17/02/2005 07:57

#25132 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by neki »

s obzirom na stanje na terenu, bit će to teški fušeraj
User avatar
dr_Evil
Posts: 21782
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#25133 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by dr_Evil »

neki wrote: 26/08/2022 11:36 s obzirom na stanje na terenu, bit će to teški fušeraj
Izbori se blize, mozda ga i otvore. Sedmica poslije izbora bit ce zatvaraj fale dozvole, raspalo se pola tunela, voda ne otice itd.
doktor78
Posts: 3939
Joined: 14/09/2006 11:02

#25134 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by doktor78 »

Hajmo neko ko se razumije, ima li ovo šanse da se završi do najavljenog termina?
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#25135 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by So What! »

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
dr_Evil
Posts: 21782
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#25136 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by dr_Evil »

Ovo krecenje tunela me podsjeti na one afere u Hrvatskoj dok se gradilo, kada radnici nisu imali potrebne certifikate za obavljanje te djelatnosti. Pitam se da li iko ovima pregledava, ili mali od amidze dobro kreci.
User avatar
Hercegoviina
Posts: 2850
Joined: 14/02/2013 14:11

#25137 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by Hercegoviina »

doktor78 wrote: 26/08/2022 11:37 Hajmo neko ko se razumije, ima li ovo šanse da se završi do najavljenog termina?
Nema
User avatar
dr_Evil
Posts: 21782
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#25138 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by dr_Evil »

So What! wrote: 26/08/2022 11:38 Image
I zasto po ovim tablama stoji Vlada FBIH, a ne investitor FBiH. Ko da Novalic daje iz svog dzepa pare. Cesto ovo cujem i procitam, Vlada FBiH izdvaja novac.
Last edited by dr_Evil on 26/08/2022 11:41, edited 1 time in total.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#25139 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by So What! »

User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#25140 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by So What! »

dr_Evil wrote: 26/08/2022 11:41
So What! wrote: 26/08/2022 11:38 Image
I zasto po ovim tablama stoji Vlada FBIH, a ne investitor FBiH. Ko da Novalic daje iz svog dzepa pare. Cesto ovo cujem i procitam, Vlada FBiH izdvaja novac.
Zato sto Vlada FBiH upravlja novcem Federacije, natpis jeste priglup, ali i dalje Vlada je investitor.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 3715
Joined: 14/01/2019 04:56

#25141 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by Porodice Foht »

Paa moglo bi ovo biti do oktobra gotovo. A upotrebna? Ih, zar je to bitno, zar ne?

@Kurty, dakleM, nema nista od mog ljubljenja gusjenica. :-D Je li se fakat ikad radilo 24 h na nekoj nasoj dionici? Mozda ova do Tarcina sto su Turci radili, jelde?
User avatar
dr_Evil
Posts: 21782
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#25142 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by dr_Evil »

So What! wrote: 26/08/2022 11:42

Zato sto Vlada FBiH upravlja novcem Federacije, natpis jeste priglup, ali i dalje Vlada je investitor.
To je kao da napises da je investitor direktor preduzeca, a ne preduzece. Ne moze vlada biti investitor ni u Sci-Fi. Moze biti drzava, entitet, kanton, opstina, nastavi niz.

Za uspjesno/neuspjesno poslovanje mozemo zahvaliti vladi, ali se zna cije su pare i ko je investitor.
Naslovnica
Posts: 35443
Joined: 20/03/2013 15:38

#25143 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by Naslovnica »

doktor78 wrote: 26/08/2022 11:37 Hajmo neko ko se razumije, ima li ovo šanse da se završi do najavljenog termina?
Završiti (SVE) ne mogu do kraja septembra, ali mogu otvoriti za promet.
Uvijek tu bude neki stvari koje se naknadno završavaju, sve je to OK dokle god ne utiče na sigurno i nesmetano odvijanje saobraćaja.
Ja se samo nadam da u ovom fotofinišu neće biti ozbiljnijih povreda na radu, a pogotovu smrtnih slučajeva, jer spominju da se radovi obavljaju 24h, vjerovatno su svi pod pritiskom da se dionica otvori, a to su savršeni uslovi za nesreće na radu.
Samim pogledom na ove slike, većina učesnika u građenju ne nosi ni najosnovnije (reflektivni prsluk, šljem), kako onda očekivati da se poštuje ostale mjere za siguran i bezbjedan rad?!
mistek
Posts: 3800
Joined: 23/05/2010 15:16

#25144 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by mistek »

Da samo hoće otkočiti ovo na sjeveru, između Golubinje i entitetske granice, pa nek probijaju rokove, ali samo da počnu :) Isto kao za ovo od Mostara pa južno, jer ispade da će ona cesta iznad Počitelja zapiti prazna 5+ godina.
last mohicans
Posts: 18223
Joined: 09/08/2012 23:19

#25145 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by last mohicans »

Porodice Foht wrote: 26/08/2022 11:43 Paa moglo bi ovo biti do oktobra gotovo. A upotrebna? Ih, zar je to bitno, zar ne?

@Kurty, dakleM, nema nista od mog ljubljenja gusjenica. :-D Je li se fakat ikad radilo 24 h na nekoj nasoj dionici? Mozda ova do Tarcina sto su Turci radili, jelde?
Ma lazu, 4 puta sam isao ovo ljeto nikad nisam vidio radove iza 18,mozda do 19, najvise. Ako neki rade,mozda na tunelu, vrlo mali broj ljudstva. Jer se ovi ostali iza 18 počnu kupiti i viđao sam radnike s kesama, presvučene kako idu s gradilista.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 21046
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#25146 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by DaysleepeR »

Već sam pisao na drugoj temi, je li još nekom problematičan ovaj izlaz iz tunela gdje je okuka i hendek ni 100 metara od izlaza iz tunela?

Poznavajući naše majstore signalizacije, ne bi me čudilo da neko samo nastavi istom brzinom iz tunela i proleti pravo u hendek...

Opet neće niko biti odgovoran...

Image
veliki_ah
Posts: 1125
Joined: 28/09/2008 23:42

#25147 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by veliki_ah »

Na svakoj dionici je do sada tako bilo.. Kraj AP, mozes samo u hendek ako nastavis. I do sada su imali dobru signalizaciju, ne sjecam se da je bilo belaja kao sto su prolijetanja i slicno. Takodjer, tu ce negdje biti i naplatne kucice, pa ce i to dodatno usporavati.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 21046
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#25148 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by DaysleepeR »

veliki_ah wrote: 26/08/2022 13:32 Na svakoj dionici je do sada tako bilo.. Kraj AP, mozes samo u hendek ako nastavis. I do sada su imali dobru signalizaciju, ne sjecam se da je bilo belaja kao sto su prolijetanja i slicno. Takodjer, tu ce negdje biti i naplatne kucice, pa ce i to dodatno usporavati.
NIje bilo ovako. Bila je petlja sa izlivnom trakom, i sa skoro kilometar asfaltirane trase ako neko proleti da ne ode u provaliju.

Na kraju krajeva, i da je bilo tako, ne treba tako. Autoput se koristi 24 sata dnevno, ima ljudi u tranzitu, stranaca koji ne znaju niti im je normalan ovakava javašluk.
Al eto, nek ispadnem ja lud, pa da ne čitamo za koji mjesec da je neko izgubio glavu ovdje.
veliki_ah
Posts: 1125
Joined: 28/09/2008 23:42

#25149 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by veliki_ah »

Meni je logična tvoja zabrinutost, samo konstatujem da su do sada imali mozga oko tih stvari, pa se nadam da ce i sada imati.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 21046
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#25150 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by DaysleepeR »

Previše vjeruješ vlastima...

Naš je autoput jedini koji nema barijere punjene vodom, one djevojke izginuše prije koju godinu, a možda bi preživjele...

Da ne pričam za ostali javašluk
Post Reply