Kvacilo

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
corolla02
Posts: 11306
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#26 Re: Kvacilo

Post by corolla02 »

ri0 wrote:
respo wrote:
corolla02 wrote:usporavaj kocnicom a ne motorom/lamelom jer lakse je zamjeniti kocnice no lamelu :D

i smanji brzinuu..
usporavanje motorom nema nikakve veze sa lamelom
A bespotrebno saltanje u nizu? Ovako ga u ler i kocnicom do semafora, naravno ne divljas po cesti.
:thumbup:
sarayewo
Posts: 765
Joined: 08/07/2003 00:00

#27 Re: Kvacilo

Post by sarayewo »

@respo - Bez ikakvih podmuklih primjesa, fakat me interesuje kako voznja u leru negativno utice na motor? Ja cesto recimo kad vidim da se na semaforu koji je 200m udaljen od mene upalilo crveno izbacim auto iz brzine i lagano ga zaustavim, cisto jer mi je mrsko shaltati... Nisam svjestan da to nekako steti motoru.

A za odgovor @pirmin, ako vec ne drzis auto na vagi onda je 90% jedna od dvije pomenute situacije:
- ili odmaras nogu na kvacilu... ako je to, probaj se naviknuti da nogu drzis na "odmoristu" sa lijeve strane kvacila... trebace ti trenutak duze da reagujes za promjenu brzine, ali ce ti voznja biti ugodnija i kvacilo ce duze trajati...

- ili presporo pustas kvacilo kod mijenjanja brzina... Pravilo je da se kvacilo polako otpusta samo kod kretanja automobila, u normalnim promjenama ga normalno pritisnes i otpustis, brzinom kao sto bi pritisnuo pedalu na biciklu...

Jedino jos sto mi moze pasti na pamet je da mozda volis krenuti iz 2. brzine, pa ono malo jaca tura, lagano otpustanje kvacila...
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#28 Re: Kvacilo

Post by respo »

ajmo prvo laicki
sta mislis zasto uopste postoji mjenjac?
sarayewo
Posts: 765
Joined: 08/07/2003 00:00

#29 Re: Kvacilo

Post by sarayewo »

Laicki, da poveze motor sa pogonom... malo manje laicki, da smanji opterecenje motora smanjenjem broja obrtaja potrebnih za odrzavanje odredjene brzine...

Opet postavljam isto pitanje: Kad izbacis u ler, oslobadjas vezu motora i pogona preko kutije mjenjaca. Samim tim, motor se nalazi u identicnom stanju kao kada recimo stojis na semaforu... meni i dalje nije jasno kako ovo moze stetiti motoru... :?
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#30 Re: Kvacilo

Post by respo »

eh super
jeli motor i dalje povezan sa pogonom kad se stavi u ler?

na bilo koji nacin da ne bude zabune
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#31 Re: Kvacilo

Post by respo »

jeste beznacajno u tom trenutku na duze staze je itekako znacajno
a opet pitanje sta je lakse mjenjati lamelu ili komplet motor reparirati raditi generalku ili najgori slucaj mjenjati
ja bi se odlucio da lamela ide a ne motor
User avatar
corolla02
Posts: 11306
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#32 Re: Kvacilo

Post by corolla02 »

sarayewo wrote:Laicki, da poveze motor sa pogonom... malo manje laicki, da smanji opterecenje motora smanjenjem broja obrtaja potrebnih za odrzavanje odredjene brzine...

Opet postavljam isto pitanje: Kad izbacis u ler, oslobadjas vezu motora i pogona preko kutije mjenjaca. Samim tim, motor se nalazi u identicnom stanju kao kada recimo stojis na semaforu... meni i dalje nije jasno kako ovo moze stetiti motoru... :?
motor samo normalno dise na leru i to nikako ne steti ni lameli a jos manje samom motoruu..

a "vaga" i nepravilno saltanje, tj, drzanje kvacila i dodavanje gasa u medjurazmjeni su najveci neprijatelji, ali i ostali manji prijedlozi stoje
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#33 Re: Kvacilo

Post by respo »

u kretanju ler steti motoru
ako nisi znao imas internet pa malo pogledaj
ako mislis da ne steti samo ti koristi ler u toku voznje i kretanja
User avatar
corolla02
Posts: 11306
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#34 Re: Kvacilo

Post by corolla02 »

respo wrote:u kretanju ler steti motoru
ako nisi znao imas internet pa malo pogledaj
ako mislis da ne steti samo ti koristi ler u toku voznje i kretanja
ma ja vozim ionako bez lamele :mrgreen:
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#35 Re: Kvacilo

Post by respo »

stvarno mislis da uatomatik nema "lamelu"?
User avatar
corolla02
Posts: 11306
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#36 Re: Kvacilo

Post by corolla02 »

respo wrote:stvarno mislis da uatomatik nema "lamelu"?
zavisi, jedne imaju a druge ne :D jedne su vodjene posudom tzv "prenosnikom momenta" koja ima funkciju lamele te direktno utjece na naizmjenicno mijenjanje brzina a opet druge mogu imati i lamelu ali opet nisu vodjene mehanicki kao kod obicnog mijenjaca vec elektronski i hidraulicki sto joj produzava vijek lameli/transmisiji jer je sve to bez direktnog utjecaja ljudskog faktora!

i hope this helps :-D
ri0
Posts: 314
Joined: 25/10/2006 09:40
Location: Rajvosa - Grbavica
Contact:

#37 Re: Kvacilo

Post by ri0 »

Ajmo to gledati sa ove strane. Kad si zadnji put cuo da je neko zamijenio motor zbog voznje u leru ? :D Moguce da steti na odredjeni nacin motoru, ne ulazim u to, ali to su stvari cije se posljedice osjete nakon 15-20 godina dok kvačilo moze u roku od 10 min otici.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#38 Re: Kvacilo

Post by respo »

pa ne moze otici u roku od 10 minuta ako kocis motorom
to je samo normalna pojava prebacivanje iz vece brzine u manju
jedino ako ne znam sta da radi sa mjenjacem i kvacilom pa da ode za 10 minuta

i kao sto rekoh lamela se vodi kao potrosna roba kao brisac diskovi pakne itd
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#39 Re: Kvacilo

Post by pirmin »

palamuda wrote: Nađi na netu princip rada mjenjača i sve će ti biti jasno.
Ima li ko pri ruci kakvih dobrih linkova sa principima rada, ne samo o kvacilu nego o kompletnom autu?
herbert mekfjuger
Posts: 462
Joined: 11/11/2010 16:12

#40 Re: Kvacilo

Post by herbert mekfjuger »

pirmin wrote:
palamuda wrote: Nađi na netu princip rada mjenjača i sve će ti biti jasno.
Ima li ko pri ruci kakvih dobrih linkova sa principima rada, ne samo o kvacilu nego o kompletnom autu?
http://www.oktani.com/tehnika.php
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#41 Re: Kvacilo

Post by pirmin »

herbert mekfjuger wrote:
pirmin wrote:
palamuda wrote: Nađi na netu princip rada mjenjača i sve će ti biti jasno.
Ima li ko pri ruci kakvih dobrih linkova sa principima rada, ne samo o kvacilu nego o kompletnom autu?
http://www.oktani.com/tehnika.php
Dobar :thumbup: hvala :wink:
sve za raju i jarane
Posts: 17
Joined: 16/08/2010 15:54
Location: sarajevo

#42 Re: Kvacilo

Post by sve za raju i jarane »

ako znas voziti uopste onda bi trebao i znati sta steti kvacilu... a to je ( slajdranje, drzanje noge na kvacilu na semaforu, trkanje po gradu, ne pravilno kretanju uz brdo...) Dobrom vozacu...ali pazi dobrom a takvih je malo lamela traje preko 200.000 km...Think about...
mentalist
Posts: 870
Joined: 25/12/2009 20:32

#43 Re: Kvacilo

Post by mentalist »

Ovo mi je slicno kada me pita neko, vozis li skolski. Sve zavisi kave su ti navike. Ja licno ne drzim nogu na papucici u toku voznje ali imam obicaj da kocim motorom. Ako ocijenim da ce skoro semafor da se prebaci na zeleno, drzim stisnuto kvacilo. Sigurno da to ostecuje i lamelu, ali sve je to do stila voznje.
A sto se tice ostecenja motora u ler voznji, po iskustvu mogu reci da se brze grije ako izbacis iz brzine. Slabiji rad vodene pumpe i svaakako ako je remen prenos ventilatora hladnjaka(sto je danas rijetkost) prokuvavanje je zasigurno.
Post Reply