Rezervna guma???

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#26 Re: Rezervna guma???

Post by ljubav_aha »

uh,moram priznati auto-citroen je :thumbup: :-D
User avatar
mayab
Posts: 30835
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#27 Re: Rezervna guma???

Post by mayab »

Koliko znam, kod tih nekih proizvodjaca i modela auta , se moze birati kod kupovine novog auta, hoces li rezervni tocak ili set za krpanje i samim tim veci gepek i manje tezine za "slepanje".
Isto tako, kada se jednom upotrebi ta tecnost i kompresor da se guma zakrpi, trebalo bi , zapravo, cim prije tu gumu baciti i nabaviti novu.
Nisam znao da je kod nas obavezno posjedovanje rezervnog točka!
metronom
Posts: 539
Joined: 13/06/2010 11:20

#28 Re: Rezervna guma???

Post by metronom »

Nije mi jasno da ASA ili neki drugi uvoznik, uopste moze uvesti i prodavati auta koja nisu opremljena u skladu sa kod nas vazecim zakonskim propisima?! Koga briga kakvi su zakoni u EU, ovdje mora biti tocak i tacka.
User avatar
sheikh
Posts: 875
Joined: 17/10/2010 18:21
Location: Tamni vilajet

#29 Re: Rezervna guma???

Post by sheikh »

metronom wrote:Nije mi jasno da ASA ili neki drugi uvoznik, uopste moze uvesti i prodavati auta koja nisu opremljena u skladu sa kod nas vazecim zakonskim propisima?! Koga briga kakvi su zakoni u EU, ovdje mora biti tocak i tacka.
pa mozda zato sto je prakticnije i sto je rezervni tocak star pedeset godina :D
nove stvari
metronom
Posts: 539
Joined: 13/06/2010 11:20

#30 Re: Rezervna guma???

Post by metronom »

sheikh wrote:
metronom wrote:Nije mi jasno da ASA ili neki drugi uvoznik, uopste moze uvesti i prodavati auta koja nisu opremljena u skladu sa kod nas vazecim zakonskim propisima?! Koga briga kakvi su zakoni u EU, ovdje mora biti tocak i tacka.
pa mozda zato sto je prakticnije i sto je rezervni tocak star pedeset godina :D
nove stvari
Zakon je jasan, nema tu star ili nov. Nije na uvozniku da proglasava neki zakon zastarjelim. U suprotnom hajmo svi pravit vozila kako nam ceif. Evo ja cu ugradit lcd TV u volan, da mogu gledat utakmice dok se vozim...
User avatar
citroen
Posts: 5863
Joined: 19/05/2009 18:08
Location: Sarajevo,memli strana

#31 Re: Rezervna guma???

Post by citroen »

metronom wrote:Nije mi jasno da ASA ili neki drugi uvoznik, uopste moze uvesti i prodavati auta koja nisu opremljena u skladu sa kod nas vazecim zakonskim propisima?! Koga briga kakvi su zakoni u EU, ovdje mora biti tocak i tacka.
Sto te to cudi,do neki dan su prodavali octavie tour sa euro 2 motorima uvezene iz ukraine,tamo bile ko vishak a uporno se zalagali da se uvoz auta ogeranici cak na auta sa euro 4 normom,tako da je ovo sa rezervnim tockom samo jedan od neozbiljnosti uvoznika.
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#32 Re: Rezervna guma???

Post by jedna tamo »

sheikh wrote:Imao sam sve generacije Golfova,ali u ovom zadnjem nisam dobio rezervni tocak :D
Dobio sam kompresor koji ce automatski naduvati gumu i staviti neku gumu kao neku fleku da zacepi rupu.Ne znam jel to neki novi sistem ili ja ipak trebam imati rezervni tocak u vozilu. Mislim da mi ne treba,ali postujem zakon,a i nedo Bog :) Nikad se ne zna :D Da li mi treba uopste rezervni tocak i ako treba,hocu li iste velicine ili onu manju :) ?

nemam ni ja rezervnu no sikiriki :D
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#33 Re: Rezervna guma???

Post by shlauf »

citroen wrote:
metronom wrote:Nije mi jasno da ASA ili neki drugi uvoznik, uopste moze uvesti i prodavati auta koja nisu opremljena u skladu sa kod nas vazecim zakonskim propisima?! Koga briga kakvi su zakoni u EU, ovdje mora biti tocak i tacka.
Sto te to cudi,do neki dan su prodavali octavie tour sa euro 2 motorima uvezene iz ukraine,tamo bile ko vishak a uporno se zalagali da se uvoz auta ogeranici cak na auta sa euro 4 normom,tako da je ovo sa rezervnim tockom samo jedan od neozbiljnosti uvoznika.
Nije do uvoznika nego je do zakona ko ga donosi i provodi. Provode ga plavci i neko ce da najebe sto nema rezervnu gumu. Hajde ti dokaži da nije bila u standardnoj opremi kad je neko kupio novo auto. Pušaona.

Aleeeeee aleeeeeeeeeeeeeee :dance:
User avatar
Better Man
Posts: 18730
Joined: 01/10/2006 20:10

#34 Re: Rezervna guma???

Post by Better Man »

Praksa i standard EU zemalja je da se umjesto rezervnog točka dobije uz auto set za popravku,tj. krpljenje gume i veliki proizvođači automobila iz EU, izbacuju rezervni točak iz upotrebe i nije ga moguće više dobiti uz automobil i mislim da bi naše zakonodavstvo moralo da prati zakonodavstvao EU i da se prilagođava istom. Zašto mi moramo voziti sa svjetlima po danu, a u istoj Evropi se ne mora i da ne nabrajam milion drugih primjera.
User avatar
Qler
Posts: 25827
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#35 Re: Rezervna guma???

Post by Qler »

Ne znam za ostale, ali meni su svijetla po danu odlicna stvar. I prije zakona sam ih palio po danu, pogotovo na otvorenom.
User avatar
Karabaja
Posts: 2157
Joined: 18/04/2004 16:12
Location: Njemačka

#36 Re: Rezervna guma???

Post by Karabaja »

Qler wrote:Ne znam za ostale, ali meni su svijetla po danu odlicna stvar. I prije zakona sam ih palio po danu, pogotovo na otvorenom.
Ma pusti, Better Man always knows Better :D
Blobi
Posts: 1085
Joined: 16/02/2010 09:21

#37 Re: Rezervna guma???

Post by Blobi »

Qler wrote:Ne znam za ostale, ali meni su svijetla po danu odlicna stvar. I prije zakona sam ih palio po danu, pogotovo na otvorenom.
Slazem se, nekako su mi drugi ucesnici u saobracaju uocljiviji. Downside toga je sto sijalice cesce "crkavaju" :D. Ali eto, vec 4 godine mi nije crkla nijedna ksenonka, da kucnem :D. Aferim :D
User avatar
corolla02
Posts: 11306
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#38 Re: Rezervna guma???

Post by corolla02 »

Qler wrote:Ne znam za ostale, ali meni su svijetla po danu odlicna stvar. I prije zakona sam ih palio po danu, pogotovo na otvorenom.
licno sam imao auto sa "Day Running Light" i mislim da je glupost gorenje svjetla po danu, pogotovo u podne po suncu; ovdje je to bilo furka kod vecine proizvodjaca ranije, al nije vise, sve je manje auta sa tom opcijom "Day Running Light" na cesty
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#39 Re: Rezervna guma???

Post by respo »

a bas u podne na jakom suncu upaljena svjetla kod auta koji ti dolazi u susret puno znaci
posebno ako je sive boje
isto tako kad je ono tmurno fazoni

jer u tim uslovima auto bas i nije primjetno kao pod normalnim

ko je vozio tako zna o cemu pricam
User avatar
corolla02
Posts: 11306
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#40 Re: Rezervna guma???

Post by corolla02 »

respo wrote:a bas u podne na jakom suncu upaljena svjetla kod auta koji ti dolazi u susret puno znaci
posebno ako je sive boje
isto tako kad je ono tmurno fazoni

jer u tim uslovima auto bas i nije primjetno kao pod normalnim

ko je vozio tako zna o cemu pricam
koncentrisi se na cestu, ne na telefon recimo :mrgreen:
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#41 Re: Rezervna guma???

Post by respo »

a recimo da ja ne koristim mobitel u voznji
pa opet je isto
ajd provozaj u podne na +40 pa pogledaj razliku izmedju onoga sa upaljenim i ugasenim svjetlima

i nemoj boga ti uzmati primjere kao sto si gore naveo
ako nemas iskustva u tome ne komentarisi
a ovo govorim iz iskustva
User avatar
Vragolan
Posts: 1268
Joined: 05/11/2009 09:26
Location: Portir na Dzehenemskoj kapiji

#42 Re: Rezervna guma???

Post by Vragolan »

Karabaja wrote:
Qler wrote:Ne znam za ostale, ali meni su svijetla po danu odlicna stvar. I prije zakona sam ih palio po danu, pogotovo na otvorenom.
Ma pusti, Better Man always knows Better :D
cccccccccccccccccc
SHTEVELEC
Posts: 548
Joined: 19/03/2010 15:43

#43 Re: Rezervna guma???

Post by SHTEVELEC »

Ne mogu sada nigdje da nadjem, im'o sam neku verziju ZOBSA u kojoj pise da moras imati ili rezervnu gumu ili set za krpljenje guma, znaci rezervni tocak nije obavezan. Meni je u autu plin, vozim vec 6 godina bez rezervne gume (tu mi je boca) i nikad nisam imao problema, samo sam kupio taj sprej koji napuse gumu i zakrpi je
User avatar
Vragolan
Posts: 1268
Joined: 05/11/2009 09:26
Location: Portir na Dzehenemskoj kapiji

#44 Re: Rezervna guma???

Post by Vragolan »

respo wrote:a bas u podne na jakom suncu upaljena svjetla kod auta koji ti dolazi u susret puno znaci
posebno ako je sive boje
isto tako kad je ono tmurno fazoni

jer u tim uslovima auto bas i nije primjetno kao pod normalnim

ko je vozio tako zna o cemu pricam
i posebno ako je dug pravac pa ona vrucina titra po asfaltu, ma znate ono ko isparavanje pa imas osjecaj ko da je voda ( a Boze ne moze mi naumpasti kako se to kaze), nejse, a vi iza slepera koji hocete da preteknete
i tad upaljena svijetla na vozilu koje vam ide u susret dolaze do izrazaja
User avatar
corolla02
Posts: 11306
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#45 Re: Rezervna guma???

Post by corolla02 »

respo wrote:a recimo da ja ne koristim mobitel u voznji
pa opet je isto
ajd provozaj u podne na +40 pa pogledaj razliku izmedju onoga sa upaljenim i ugasenim svjetlima

i nemoj boga ti uzmati primjere kao sto si gore naveo
ako nemas iskustva u tome ne komentarisi
a ovo govorim iz iskustva
ako je tebi auto na cesti toliko problem za primjetiti, onda nisi za ceste nikako :roll:
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#46 Re: Rezervna guma???

Post by respo »

ajd procitaj post iznad svog
sve ce ti se samo kazati
ti izgleda samo vozis auto par kvartova i kapak od kuce do posla i nazad
User avatar
Karabaja
Posts: 2157
Joined: 18/04/2004 16:12
Location: Njemačka

#47 Re: Rezervna guma???

Post by Karabaja »

Image

Trebal' po danu?
Blobi
Posts: 1085
Joined: 16/02/2010 09:21

#48 Re: Rezervna guma???

Post by Blobi »

Karabaja wrote:Image

Trebal' po danu?
Aferim :D. Ne moze bolji primjer od ovoga :thumbup:
User avatar
Vragolan
Posts: 1268
Joined: 05/11/2009 09:26
Location: Portir na Dzehenemskoj kapiji

#49 Re: Rezervna guma???

Post by Vragolan »

Karabaja wrote:Image

Trebal' po danu?
ne treba vidis da ima crvena strijelica koja pokazuje na auto
User avatar
Qler
Posts: 25827
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#50 Re: Rezervna guma???

Post by Qler »

To dodje samo uz Mazdu :D ta strelica :D
Post Reply