FDS propast giganta

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

dozadnjekapi
Posts: 118
Joined: 13/03/2018 12:49

#26 Re: FDS propast giganta

Post by dozadnjekapi »

Ko jos kupuje cigare ... ja uzmem 3 kile duhana na pijaci hefticno namotam i nosam u torbici u onim plasticnim posudicama za frizider. Moze stat 140 cigara bude mi posudica dan i po nekad 2.
User avatar
Haris.ba
Posts: 25335
Joined: 08/09/2005 20:08

#27 Re: FDS propast giganta

Post by Haris.ba »

Prvo, duhanjenje kakvo je bilo je prošlost. Nisu akcize otišle u nebo (a biće još više) bez razloga.

Ali, ko želi da se nastavi baviti duhanskim biznisom - ima opciju ko što je renesansa kod malih pivara. Isto tako razvijati svoju malu lokalnu marku. Eh. Tu se traži kvalitet. Ali, to može donijeti mnogo veće zarade nego budalaštine sa malinama, a i sa smiljem.

Zanimljivo je da i male pivare nisu krenule kod nas. Barem nisam primjetio.
User avatar
karanana
Posts: 47489
Joined: 26/02/2004 00:00

#28 Re: FDS propast giganta

Post by karanana »

ima par.
ima ona brew pub, imaju par svojih marki piva. nisam pio, ali kazu da nisu bog zna sta.

znaci otpada ona prica da ce nas narod radje gladan hodati nego ostati bez para za kutiju drine.
ma ja, sve je moguce promjeniti. jebaji ga, ova fabrika i jeste proizvodila otrov i bolesti, ali vjerovatno nije to poenta nego je poenta balinjluk i kriminal koji je unistio sve industrije, ne samo ovu.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#29 Re: FDS propast giganta

Post by amar1994 »

Image

uzrok i posljedica , 2 u 1 :bih:
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11249
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#30 Re: FDS propast giganta

Post by Prpa.ba »

Nele Brankec sa svojim obratnim zlatnim dodirom kralja Midasa - sve sto dotakne pretvori se u govno. :thumbup: :D
hairlija_sa
Posts: 194
Joined: 03/08/2012 08:58

#31 Re: FDS propast giganta

Post by hairlija_sa »

Kao neko ko je radio skoro 14 godina u FDS-u mislim da mogu mnogo toga podijeliti i napisati.
FDS je pocela propadati prije svega kada su stranke pocele zavlaciti sve vise i vise ruke u finansije. Nisu toliko akcize upropastile fabriku, koliko su neke druge stvari.
Fabrika je do unazad godinu dana odlicno radila.
Sto se tice kupovine od strane BAT-, oni nisu kupili fabriku kao fabriku, nego iskljucivo brendove i maloprodaju. Tako da cete vjerovatno uskoro Auru, Drinu, Divu i ostale proizvode iz FDS-a kupovati kao domace, a u sustini ce se proizvoditi u fabrikama BAT-a u Kanfanaru, Vranju i Rumuniji.
Ugovor koji je potpisan izmedju FDS-a i BAT-a je validan do druge polovice iduce godine i nakon toga BAT nije duzan da zadrzi proizvodnju u Sarajevu.
Sto se tice bombasticnih natpisa u avazu....smijesno. Vecina radnika ce preci iz FDS d.d. u FDS d.o.o., dok ce ostali preci u neke druge firme. Nazalost bice i onih koji ce dobiti otkaze.
Sve u svemu, velika propast jednog giganta, koji je mogao jos dugo da radi. Ali, kao slijepci smo isli za Direktorima i vjerovali im (tu ubrajam i sebe) jer su i oni isto bili fabricka djeca....
Ali....politika i prodaja za male pare....i svasta jos nesto
Ja sam jos prosle godine vidio gdje sve ovo vodi, i napustio sam fabriku. Svi su me kritikovali, i govorili kako sam budala da napustam giganta. Pocevsi od kolega, pa do porodice i prijatelja.
Jos jednom, meni kao osobi kojoj je ta fabrika sve u zivotu pruzila, itekako mi je zao sto se desava.
hairlija_sa
Posts: 194
Joined: 03/08/2012 08:58

#32 Re: FDS propast giganta

Post by hairlija_sa »

karanana wrote:podjestite me kako je isla ova "prodaja". nije li fabriku prvo kupio neki fantomski investicioni fond, za kojeg nika niko nije cuo i koji je tek osnovan? i onda je fond prodao bat-u? je li tako islo?
Da tako je... Samo pozadina je mnogo drugacija. Iz fonda stoje poznata lica.
hairlija_sa
Posts: 194
Joined: 03/08/2012 08:58

#33 Re: FDS propast giganta

Post by hairlija_sa »

karanana wrote:jebote kad se sjetim prije nekoliko godina, premija nad premijama bila da uletis u fds pa makar i u portirnicu. bila lista cekanja kad neko umre da se uleti.
a nuto sad....ali eto valjda su i radnici usicarili stagod od ovog perfidnog balinjskog pranja i obrtanja. a na kraju su i sami krivi za samounistenje, mada kazem, vjerovatno su vecinom zbrinuti i nece na ulicu bez dinara.
da li je ovo zaista definitivno da se zatvara i da je to plan? ne kontam zasto bi je unistili kad ova fabrika moze biti oslonac bat-u i kad se tu mogu proizvoditi pojedine marke? ne kontam sta znaci ubijanje konkurencije? ukidanje drine kao brenda i onda tushenje duplo skupljih ne znam ni ja kojih bat-ovih cigara? pomalo mi je to glupo i sa njihove strane ako je drina ipak neki kakav takav brand da je ugase. a onda i samu fabriku i zemlju. mada sto se vec rece, drugi korak je povrat para kroz promjenu namjene zemljista.
BAT nema razloga da drzi fabriku u BiH jer u Kanfanaru i Rumuniji ima fabrike koje imaju strasan kapacitet, dok u Vranju imaju fabriku malo manjeg kapaciteta nego FDS
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#34 Re: FDS propast giganta

Post by mali_milojica »

Ko je uspio otici u penziju prije prodaje ili netom iza toga je dobro prosao.
Dosta ljudi ce ostati na ulici.
Telekom je sljedeci, poslije EP. Vode, šume...
Bjezati odavde. Svi koji su mladji od 45god za njih ima jos nade. Kakve takve. Ako nista barem za njihovu djecu.
Ostalo,kao i u ratu,zali Boze zivota.
puz_u_salati
Posts: 318
Joined: 29/03/2018 10:58

#35 Re: FDS propast giganta

Post by puz_u_salati »

Zaista tuga šta se dešava sa takvom firmom. Na stranu uhljebi u istoj, zatvoriti proizvodnju je kriminalno. Prvo abnormalne akcize pa prodaja za marku (oni koji ne znaju, FDS je na računu imao akumuliranu dobit mnogo veću nego cijena za koju je prodat) i na kraju gašenje firme. Isti scenarij kao i za ZORA-u, Energoinvest TAT, Alhos, Polihem,...

Nakon ovoga, strah me šta će biti sa Elektroprivredom. I ona će kad tad na bubanj i može se ponoviti identičan scenarij. Gašenje firme, uvoz struje, drastična poskupljenja a radnici na ulicu, rudnici se zatvaraju, brane kao spomenici nekadašnje firme...

Užaš, od ove države na kraju će ostati samo ljuštura.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18957
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#36 Re: FDS propast giganta

Post by SmokingMan »

Radio sam gore jedno vrijeme,doduše u onom zlatnom periodu prije izbijanja ekonomske krize.Ni poslije nije bilo toliko loše koliko je sada,mislim da je od 2011,počelo naglo propadanje FDS,hem zbog akciza,ali prije svega zbog loše poslovne politike,pa i kumovanja sa SDA,od koje su podobni imali najveću korist od kraja rata pa naovamo.Bilo je tu i nespotrebnog trošenja FDS novca na kojekakve investicije kao što je gradnja hotela u Srebrenici i kupovina lanaca trafika "Tobacco press".Nemate pojma koliko su im spustili koeficijent za obračun plate,koja nije ni pola od onoga što je bila prije 10 godina.Najgore je onima koji su dobili riješenje o raskidu radnog ugvora,a koji su i dalje pod nekim od kredita,posebno onim stambenim.Nema više ništa od fabrike,vjerujem da već postoje ponude za onu parcelu,koja je odlična za gradnju stambeng bloka zgrada.
puz_u_salati
Posts: 318
Joined: 29/03/2018 10:58

#37 Re: FDS propast giganta

Post by puz_u_salati »

SmokingMan wrote:Radio sam gore jedno vrijeme,doduše u onom zlatnom periodu prije izbijanja ekonomske krize.Ni poslije nije bilo toliko loše koliko je sada,mislim da je od 2011,počelo naglo propadanje FDS,hem zbog akciza,ali prije svega zbog loše poslovne politike,pa i kumovanja sa SDA,od koje su podobni imali najveću korist od kraja rata pa naovamo.Bilo je tu i nespotrebnog trošenja FDS novca na kojekakve investicije kao što je gradnja hotela u Srebrenici i kupovina lanaca trafika "Tobacco press".Nemate pojma koliko su im spustili koeficijent za obračun plate,koja nije ni pola od onoga što je bila prije 10 godina.Najgore je onima koji su dobili riješenje o raskidu radnog ugvora,a koji su i dalje pod nekim od kredita,posebno onim stambenim.Nema više ništa od fabrike,vjerujem da već postoje ponude za onu parcelu,koja je odlična za gradnju stambeng bloka zgrada.
Zadnja rečenica objasnila sve.

Slijedeći u redu za gašenje su ŽFBIH.
lajkujMe
Posts: 12412
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#38 Re: FDS propast giganta

Post by lajkujMe »

puz_u_salati wrote:
SmokingMan wrote:Radio sam gore jedno vrijeme,doduše u onom zlatnom periodu prije izbijanja ekonomske krize.Ni poslije nije bilo toliko loše koliko je sada,mislim da je od 2011,počelo naglo propadanje FDS,hem zbog akciza,ali prije svega zbog loše poslovne politike,pa i kumovanja sa SDA,od koje su podobni imali najveću korist od kraja rata pa naovamo.Bilo je tu i nespotrebnog trošenja FDS novca na kojekakve investicije kao što je gradnja hotela u Srebrenici i kupovina lanaca trafika "Tobacco press".Nemate pojma koliko su im spustili koeficijent za obračun plate,koja nije ni pola od onoga što je bila prije 10 godina.Najgore je onima koji su dobili riješenje o raskidu radnog ugvora,a koji su i dalje pod nekim od kredita,posebno onim stambenim.Nema više ništa od fabrike,vjerujem da već postoje ponude za onu parcelu,koja je odlična za gradnju stambeng bloka zgrada.
Zadnja rečenica objasnila sve.

Slijedeći u redu za gašenje su ŽFBIH.
Ma koliko nase "vodje" bili glupi, kratkovidni i pohlepni morali bi biti mentalno retardirani da prodaju EP sva tri distributera Elektricne energije. To je ravno unistenju neovisnosti drzave. Isto tako za Zeljeznice, tesko ce ih i prodati na kraju krajeva jer su teski gubitasi ali svijedno zila kukakvica drzave sto se tice transporta roba.
User avatar
mayab
Posts: 27436
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#39 Re: FDS propast giganta

Post by mayab »

Da nemamo ovu banditsku, lopovsku vlast, još bi progutao tezu o dugoročnoj neperspektivnosti bizMisa sa cigaretama, jer se i proizvodnja i krajnja upotreba maksimalno koči, blokira , otežava iz razumljivih zdravstvenih razloga, ali kad vidim kakav naci ološ nastoji da rasproda i uništi sve što vrijedi, daleko sam bliži tezi da se radi o pljački u korist nekolicine "uglednih famElija"
User avatar
SmokingMan
Posts: 18957
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#40 Re: FDS propast giganta

Post by SmokingMan »

lajkujMe wrote:
puz_u_salati wrote:
SmokingMan wrote:Radio sam gore jedno vrijeme,doduše u onom zlatnom periodu prije izbijanja ekonomske krize.Ni poslije nije bilo toliko loše koliko je sada,mislim da je od 2011,počelo naglo propadanje FDS,hem zbog akciza,ali prije svega zbog loše poslovne politike,pa i kumovanja sa SDA,od koje su podobni imali najveću korist od kraja rata pa naovamo.Bilo je tu i nespotrebnog trošenja FDS novca na kojekakve investicije kao što je gradnja hotela u Srebrenici i kupovina lanaca trafika "Tobacco press".Nemate pojma koliko su im spustili koeficijent za obračun plate,koja nije ni pola od onoga što je bila prije 10 godina.Najgore je onima koji su dobili riješenje o raskidu radnog ugvora,a koji su i dalje pod nekim od kredita,posebno onim stambenim.Nema više ništa od fabrike,vjerujem da već postoje ponude za onu parcelu,koja je odlična za gradnju stambeng bloka zgrada.
Zadnja rečenica objasnila sve.

Slijedeći u redu za gašenje su ŽFBIH.
Ma koliko nase "vodje" bili glupi, kratkovidni i pohlepni morali bi biti mentalno retardirani da prodaju EP sva tri distributera Elektricne energije. To je ravno unistenju neovisnosti drzave. Isto tako za Zeljeznice, tesko ce ih i prodati na kraju krajeva jer su teski gubitasi ali svijedno zila kukakvica drzave sto se tice transporta roba.
Dođe sposoban kinez,kome je potrebna ta žila kucavica radi bržeg transpora robe iz luke Ploče prema BIH i šire,uloži golem novac u renovinanjee infrastrukture,ubere veliki profit,državi da poreza onoliko koliko i kladionica Premier to čini. :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 25335
Joined: 08/09/2005 20:08

#41 Re: FDS propast giganta

Post by Haris.ba »

Ja najvise volim kad glumimo ekonomski patriotizam.

A ponavljam. Kupujemo mlijeko iz Slovenije. I uvozimo stotinama miliona vode.

Helem. Mislim da na Balkanu nema vecih patriota od Grka. I kad su oni rasprodali sta stignu, mi cemo ko biva sacuvati npr. Elektroprivrede...

Pa stranac nam vlasnik koaksijalnog kabla na kojem gledamo tv. A mi trunimo o suverenosti....

P.S.
Nece niko kupiti zeljeznicu. Eno u Hrvatskoj teret vozi firma iz Austrije.

Nece niko uzeti ni rudnike. Samo su hidrocentrale zanimljive.
lajkujMe
Posts: 12412
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#42 Re: FDS propast giganta

Post by lajkujMe »

Haris.ba wrote:Ja najvise volim kad glumimo ekonomski patriotizam.

A ponavljam. Kupujemo mlijeko iz Slovenije. I uvozimo stotinama miliona vode.

Helem. Mislim da na Balkanu nema vecih patriota od Grka. I kad su oni rasprodali sta stignu, mi cemo ko biva sacuvati npr. Elektroprivrede...

Pa stranac nam vlasnik koaksijalnog kabla na kojem gledamo tv. A mi trunimo o suverenosti....

P.S.
Nece niko kupiti zeljeznicu. Eno u Hrvatskoj teret vozi firma iz Austrije.

Nece niko uzeti ni rudnike. Samo su hidrocentrale zanimljive.

Zapravo sto se mlijeka i mljecnih proizvoda tice, malo obratite paznju na "proizvodjac" bice vam sve jasno uvoznog mlijeka vise nema, vecina mlijecnih proizvoda se takodjer kod nas proizvodi jedino se npr puter proizvodi vani i npr oni vocni jogurti.... dosta tkz stranih marki sto se tice zaledjenog programa, mlijecnih proizvoda i slicno se kod na proizvodi a stavlja marka strane firme.
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#43 Re: FDS propast giganta

Post by strong69 »

Haris.ba wrote:Ja najvise volim kad glumimo ekonomski patriotizam.

A ponavljam. Kupujemo mlijeko iz Slovenije. I uvozimo stotinama miliona vode.

Helem. Mislim da na Balkanu nema vecih patriota od Grka. I kad su oni rasprodali sta stignu, mi cemo ko biva sacuvati npr. Elektroprivrede...
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18957
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#44 Re: FDS propast giganta

Post by SmokingMan »

Kupujem ono što mi se dopada,i ako je ukusno i kvalitetno ne biram koji je proizvdođač u pitanju,niti njegovo porijeklo.
bumerangss
Posts: 4546
Joined: 12/01/2015 16:47

#45 Re: FDS propast giganta

Post by bumerangss »

Zna li ko sta ce biti sa Vakufskom bankom jer koliko znam da je neki procenat njenih dionica vlasnik FDS?!

Imam nešto štednje u njoj pa rekoh dok je vakat da sve dignem da ne bih ostao go ko prut :-)
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#46 Re: FDS propast giganta

Post by saibaba »

SmokingMan wrote:Kupujem ono što mi se dopada,i ako je ukusno i kvalitetno ne biram koji je proizvdođač u pitanju,niti njegovo porijeklo.
Ako nas nije briga ko je i odakle je proizvodjač šta se onda čudimo kad neka "naša" firma propadne ?
User avatar
drndalo
Posts: 22984
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#47 Re: FDS propast giganta

Post by drndalo »

bumerangss wrote:Zna li ko sta ce biti sa Vakufskom bankom jer koliko znam da je neki procenat njenih dionica vlasnik FDS?!

Imam nešto štednje u njoj pa rekoh dok je vakat da sve dignem da ne bih ostao go ko prut :-)
To samo po sebi ne bi smjelo nikakve veze da ima...
User avatar
SmokingMan
Posts: 18957
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#48 Re: FDS propast giganta

Post by SmokingMan »

saibaba wrote:
SmokingMan wrote:Kupujem ono što mi se dopada,i ako je ukusno i kvalitetno ne biram koji je proizvdođač u pitanju,niti njegovo porijeklo.
Ako nas nije briga ko je i odakle je proizvodjač šta se onda čudimo kad neka "naša" firma propadne ?
Pitaj državu zašto je tako,ne mene,ja sam konzument,i kupujem samo kvalitetniji otrov. :D
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41471
Joined: 29/06/2011 23:39

#49 Re: FDS propast giganta

Post by dječak sa šibicama »

kod mene u sirem komsiluku FDS ima dosta stanova, i relativno je blizu tvornica, uglavnom zene obicne radnice sa trake poneki cinovnik, sjecam se da su u vrijeme cuvenog direktora kojem sam nazalost zaboravio ime, nakon rata prije nekih 20 godina, sve te zene dobijale odlicne penzije tada po 700-800 km, odlicne otpremnine po 10 milja, jedna je na dividendu digla hiljade maraka. Stajali odlicno.

Bas sam se pitao do kada ce to trajati.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#50 Re: FDS propast giganta

Post by mali_milojica »

Dok je Sefik Lojo bio živ tu je bilo kao u snovima. Plate ministarske, svaki radnik je imao dio dionica. Ko ih je prodao na vrijeme obezbjedio je i djecu.
Znam bračni par koji je tu penziju zaradio, u vrijeme kad su dionice bile blizu 500 KM oni su imali skoro milion u njima. I čekali,cekali, čekali i na kraju su sve otišle za nešto malo više od 100k. Cijena se sunovratila.
Ako ništa, ostale su dobre penzije.
Post Reply