FDS propast giganta

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

lajkujMe
Posts: 12407
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#1 FDS propast giganta

Post by lajkujMe »

Rekoh da vam iz prve ruke objasnim situaciju sto se tice fabrike duhana Sarajevo. Kao sto znate odlucili su svim radnicima podjeliti otkaze pa da vam objasnim.
Prvo British American Tobacco jeste kupio FDS ali ne zbog fabrike i proizvoda istih. Kupili su je zbog Tobaco press kioska i unistavanjem konkurencije u sferi duhana. To je strategiha BAT za BIH centrala njihova za balkan je u Zagrebu.
INovine koje su vlasnistvo BAT agresivno rade ekspanziju.
Sem FDS kupili su Lafku u RS i plan je vrlo jednostavan, damping cijenama unistiti svu konkurenciju ono sto se moze kupiti da se kupi sto ne moze unisti.
Aneksom ugovora o prodaji FDS dogovoreno je da se proizvodnja i brendovi sacuvaju neko vrijeme. To vrijeme je isteklo i ugasit ce fabriku i unistiti brendove.
Dugotrajna strategija BATa je da dominira na trzistu balkana unisti lokalne proizvodjace i prodaju i sto vise osteti philip moris.
To znaci da ce gurati svoje.
Vec je vecina uvoznika i distributera cigareta unisteno i sad su glavni Bat i phillip morris.
Sta to znaci od FDS i BLD (banja lucka fabrika, ona je bila vlasnik lafke) su unisteni kao fabrike i brend da bi se sopstveni brendovi BAT gurali.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#2 Re: FDS propast giganta

Post by Hajvan »

Zagreb (ekonomski) unistava Sarajvo na veoma perfidan, prepreden nacin, odavno….
lajkujMe
Posts: 12407
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#3 Re: FDS propast giganta

Post by lajkujMe »

Hajvan wrote:Zagreb (ekonomski) unistava Sarajvo na veoma perfidan, prepreden nacin, odavno….
To nema nikakve veze s Zagrebom BAT je multimiljarderska firma i ovo je globalna akcija.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#4 Re: FDS propast giganta

Post by JThomas »

a nimalo nije do nas što smo prodali za 42 miliona. to jeste puno ovako meni i vama kao ljudima, puno je vjerovatno uzeo i onaj ko je to sredio na kafu, ali državi ili entitetu je to ekvivalent marke i 20. a posljedice su neuporedivo veće...
User avatar
Warashii
Posts: 4276
Joined: 13/09/2011 12:55

#5 Re: FDS propast giganta

Post by Warashii »

Sta vam je tu cudno?
Ljudi prodali babovinu.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#6 Re: FDS propast giganta

Post by JThomas »

jel to isto što i amanet...?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#7 Re: FDS propast giganta

Post by insomnia78 »

Jes
User avatar
karanana
Posts: 47488
Joined: 26/02/2004 00:00

#8 Re: FDS propast giganta

Post by karanana »

podjestite me kako je isla ova "prodaja". nije li fabriku prvo kupio neki fantomski investicioni fond, za kojeg nika niko nije cuo i koji je tek osnovan? i onda je fond prodao bat-u? je li tako islo?
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#9 Re: FDS propast giganta

Post by Mišo_Kovač »

Srušit i gradit stambeno-poslovne objekte, nema druge. Prime real estate :D
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#10 Re: FDS propast giganta

Post by Hajvan »

karanana wrote:podjestite me kako je isla ova "prodaja". nije li fabriku prvo kupio neki fantomski investicioni fond, za kojeg nika niko nije cuo i koji je tek osnovan? i onda je fond prodao bat-u? je li tako islo?
da.
sitan balijski shichar.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#11 Re: FDS propast giganta

Post by Hajvan »

Mišo_Kovač wrote:Srušit i gradit stambeno-poslovne objekte, nema druge. Prime real estate :D
plitko i vec dosadilo koomentarisanje. mozete vi to bolje. :lol:
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#12 Re: FDS propast giganta

Post by JThomas »

pa biće nekad sigurno i to. ali nije ovdje glavni dio paketa, to je usput.
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#13 Re: FDS propast giganta

Post by Mišo_Kovač »

Hajvan wrote:
Mišo_Kovač wrote:Srušit i gradit stambeno-poslovne objekte, nema druge. Prime real estate :D
plitko i vec dosadilo koomentarisanje. mozete vi to bolje. :lol:
A šta bi ti radio sa onolikom fabrikom, na onakvom mjestu? I ko smo to "mi"?
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#14 Re: FDS propast giganta

Post by Hajvan »

Persiram Vas, gospodine Misho
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#15 Re: FDS propast giganta

Post by Mišo_Kovač »

Inace imas obicaj persirat ljude mladje od 30? :P Pitanje idalje stoji, šta uradit sa propalom fabrikom u centru grada?
User avatar
karanana
Posts: 47488
Joined: 26/02/2004 00:00

#16 Re: FDS propast giganta

Post by karanana »

jebote kad se sjetim prije nekoliko godina, premija nad premijama bila da uletis u fds pa makar i u portirnicu. bila lista cekanja kad neko umre da se uleti.
a nuto sad....ali eto valjda su i radnici usicarili stagod od ovog perfidnog balinjskog pranja i obrtanja. a na kraju su i sami krivi za samounistenje, mada kazem, vjerovatno su vecinom zbrinuti i nece na ulicu bez dinara.
da li je ovo zaista definitivno da se zatvara i da je to plan? ne kontam zasto bi je unistili kad ova fabrika moze biti oslonac bat-u i kad se tu mogu proizvoditi pojedine marke? ne kontam sta znaci ubijanje konkurencije? ukidanje drine kao brenda i onda tushenje duplo skupljih ne znam ni ja kojih bat-ovih cigara? pomalo mi je to glupo i sa njihove strane ako je drina ipak neki kakav takav brand da je ugase. a onda i samu fabriku i zemlju. mada sto se vec rece, drugi korak je povrat para kroz promjenu namjene zemljista.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#17 Re: FDS propast giganta

Post by Hajvan »

Mišo_Kovač wrote:Inace imas obicaj persirat ljude mladje od 30? :P Pitanje idalje stoji, šta uradit sa propalom fabrikom u centru grada?
Mesar iz Kiseljaka ce preko zagrebackih veza u BAT-u isposlovati lokaciju za TIBRA Luxsury Residnesz. :lol:


ne persiram ljude prema starosti
Last edited by Hajvan on 08/06/2018 20:53, edited 1 time in total.
User avatar
sefket_ramadani
Posts: 464
Joined: 07/03/2018 18:22

#18 Re: FDS propast giganta

Post by sefket_ramadani »

po ovom receptu ce i telekom da sahrane. Akobogda
User avatar
Qler
Posts: 23725
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#19 Re: FDS propast giganta

Post by Qler »

Ja čim sam pročitao da je BAT kupio FDS rekao sam da su ih kupili da ih ugase. To je jedini cilj kupovine. Uniste svu konkurenciju, u Istri imaju fabriku koja uredno sve pokriva... zasto plaćati za Drinu kad ima Ronhill...
User avatar
Haris.ba
Posts: 25337
Joined: 08/09/2005 20:08

#20 Re: FDS propast giganta

Post by Haris.ba »

Mi uvozimo mlijeko iz Slovenije (sjeća li se ko afere "ministar Alpsko mlijeko :D ), a ibretite se za FDS.

Uskoro slična sudbina čeka BH Telecom. Ako uspjemo čvaknuti 400 miliona - udarat se u stražnjicu.

Sve je dobro dok se ne raspakira namjenska industrija i elektroprivrede. Tek tada će krenuti igranka.

P.S.
Fabrika duhana u Mostaru je pala. Radnici FDS su dobro i prošli. Mogli su završiti i ko radnici u Mostaru.
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#21 Re: FDS propast giganta

Post by Norm »

...ma ionako je trend prestanka uzivanja u duhanskom dimu :D , a ljude sto su ostali bez posla, ne brinem se za njihA uglavnom su to stranacki uhljebi koji ce opet preci u drzavni sektor kao izuzetni strucnjaci...ovi ostali su kolaterala...
Telekom je sljedeci... :izet:
nego samo da pitam ove nove 'demokrate' koji sdusno brane vrijednosti novoga demokratskog poretka Unas, da li je Goli otok biJo neprimjerena kazna za sve one sto su zasluzili???
Eto nam sad SVIMA...sami naiskali :lol: :lol: :lol:
lajkujMe
Posts: 12407
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#22 Re: FDS propast giganta

Post by lajkujMe »

karanana wrote:jebote kad se sjetim prije nekoliko godina, premija nad premijama bila da uletis u fds pa makar i u portirnicu. bila lista cekanja kad neko umre da se uleti.
a nuto sad....ali eto valjda su i radnici usicarili stagod od ovog perfidnog balinjskog pranja i obrtanja. a na kraju su i sami krivi za samounistenje, mada kazem, vjerovatno su vecinom zbrinuti i nece na ulicu bez dinara.
da li je ovo zaista definitivno da se zatvara i da je to plan? ne kontam zasto bi je unistili kad ova fabrika moze biti oslonac bat-u i kad se tu mogu proizvoditi pojedine marke? ne kontam sta znaci ubijanje konkurencije? ukidanje drine kao brenda i onda tushenje duplo skupljih ne znam ni ja kojih bat-ovih cigara? pomalo mi je to glupo i sa njihove strane ako je drina ipak neki kakav takav brand da je ugase. a onda i samu fabriku i zemlju. mada sto se vec rece, drugi korak je povrat para kroz promjenu namjene zemljista.

Moguce da ce drinu i ove jace marke proizvoditi u Rovinju ali FDS im kao fabrika nije zanimljiva.
Kazem glavni cilj potop trzista apsolutna dominacija.
I to im uspjeva uveliko
Nenad-BIH
Posts: 22
Joined: 20/04/2018 15:01
Location: http://najboljicitati.com
Contact:

#23 Re: FDS propast giganta

Post by Nenad-BIH »

Propast i pad profita FDS počinje prije 10-15 godina, sa sve većim akcizama. Prije su godišnje tukli 15 miliona profita, 2015. samo 1.49 miliona, 2016. 900 hiljada. Čim je cijena Marlbora, Davidoffa i sličnih kvalitetnih cigareta postala približno ista ko Drina i Aura, ljudi su počeli pušiti kvalitetnije, jer zašto ne. Ako je Marlboro skuplji samo pola marke onda će njega pušiti prije nego Drinu.
dozadnjekapi
Posts: 118
Joined: 13/03/2018 12:49

#24 Re: FDS propast giganta

Post by dozadnjekapi »

Kad su drinu poceli u tvrdo pakovanje pa jos i u pakovanje po 18 cigara ... i treba cigani da propadnu. Motani duhan je vutra za drinu.
Nenad-BIH
Posts: 22
Joined: 20/04/2018 15:01
Location: http://najboljicitati.com
Contact:

#25 Re: FDS propast giganta

Post by Nenad-BIH »

A i radnici se otpuštaju već 10 godina pomalo.
Post Reply