I kako je vani (Kanada, Svica) ??

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

cowboy
Posts: 358
Joined: 07/12/2003 00:00

#26

Post by cowboy »

pitt wrote:Guzis li sta? :D

:lol: :lol: :lol:

Pa rece covjek da je u vezi. Tako da se taj segment podrazumijeva. Barem se nadamo. :D
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#27

Post by pitt »

Ne znaci to nista. Maloprije rece da su nase konzervativne :D:D
cowboy
Posts: 358
Joined: 07/12/2003 00:00

#28

Post by cowboy »

Mene interesuje porijeklo imena Canada?
Castro
Posts: 17
Joined: 26/01/2005 15:38
Location: Toronto

#29

Post by Castro »

Nisam statisticar ali bih rekao da je prosjecna cijena kuce sa tri spavace sobe oko $250-300,000 u Torontu. Jednosoban stan (jedna spavaca) je u prosjeku oko $140,000. Dvosoban (dvije spavace) oko $180,000. Znatno nize u manjim mjestima. Kuce su generalno losije kvalitete nego kod nas, nema cigle, nego koriste neke sper-ploce. Tako da cijela konstrukcija kuca izgleda prilicno komicno, hrpa iverice I dasaka. Kuce I stanovi su dobro izolovani, grijanje I centralno hladjenje (ljeti) je dobro. Nasa raja voli da malo “privrne” grijanje u kucama da bi usparala koji dinar, dok je u vecini stanovi vruce kao u paklu, posto se grijanje ne placa.

Sto se tice posla za informaticare – isto je kao I za sve ostale struke. Kada dodjes u Kanadu ili Ameriku, spremi se da jedno vrijeme radis lose poslove. Prosjecna asimilicija traje oko 5 god. Tek tada se moze reci da se stalo noge. Svi koji dolaze preko bare (Kanada ili Amerika) trebaju da se spreme za ovo. Znaci dostavljanje pice ili novina, poslovi po mac donaldsu I fast food restoranima. Najniza plata je trenutno: $7.45. To je dovoljno za kutiju cigara. Inzinjerima, doktorima, bivsim direktorima I ostalom visoko obrazovanom kadru sa nasim prostora ovo dosta tesko pada. Tako I mojoj porodici. Funkcionerske pozicije mozete zaboraviti, to je za Kanadjane koji su rodjeni ovdje. Na srecu ima dosta drugih poslova s kojima se moze solidno zivjeti.

Rekao bih da je najveca vrijednost zivota vani…mir, sloboda I mogucnost koja je svima pruzena. Sve zavisi kako ko ovo protumaci.

Dalje…izvolite?
u Fatime vise Jajca
Posts: 200
Joined: 19/01/2005 01:19

#30

Post by u Fatime vise Jajca »

@rajvosa

1; 4 njemacki,francuski,italijanski i jos jedan slican sarovackom (mijesanje italijanskog,francuskog i pomalo njemackog)
2: Cirih
3: 26
4: Belinzona
5:??
the the
Posts: 227
Joined: 29/04/2004 09:00

#31

Post by the the »

gdje je bolje, svica ili CA?
planiras li se vracati u Evropu?
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#32

Post by pitt »

Ja protestvujem zbog ignorisanja :x :x
Castro
Posts: 17
Joined: 26/01/2005 15:38
Location: Toronto

#33

Post by Castro »

Rajvosa evo ti link za Svicu, tu ti je sve sto treba....a ne da ti drzim cas geografije
http://www.cia.gov/cia/publications/fac ... os/sz.html

Za pitta i cowboya: da i to kvalitetno... :razz:

Dalje .....?
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#34

Post by pitt »

Moze li se sta "ta tlane"? :D
winetou
Posts: 2030
Joined: 30/07/2003 00:00
Location: cyber prerije
Contact:

#35

Post by winetou »

cowboy wrote:Mene interesuje porijeklo imena Canada?
Naravno ime je indijanskog porijekla :D Znao sam i značenje, ili je rijeka ili pleme :-?

Izvorna riječ je kanata na jednom od jezika irokeza. Značenje riječi je kolonija.
Last edited by winetou on 26/01/2005 18:30, edited 1 time in total.
cowboy
Posts: 358
Joined: 07/12/2003 00:00

#36

Post by cowboy »

pitt wrote:Moze li se sta "ta tlane"? :D

c,c,c,c,c....koji li si ti...
cowboy
Posts: 358
Joined: 07/12/2003 00:00

#37

Post by cowboy »

winetou wrote:
cowboy wrote:Mene interesuje porijeklo imena Canada?
Naravno ime je indijanskog porijekla :D Znao sam i značenje, ili je rijeka ili pleme :-?
Evo, sad sam provjerio, u pravu si da je indijanska rijec, i navodno znaci "selo"

Helem, jesil bio u francuskom govornom podrucju, i koliko je arhitektura slicna europskoj?
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#38

Post by pitt »

Pa samo pitam da vidim isplati li se ici na pilgrimage :D:D
cowboy
Posts: 358
Joined: 07/12/2003 00:00

#39

Post by cowboy »

pitt wrote:Pa samo pitam da vidim isplati li se ici na pilgrimage :D:D
"Hadzi-Pitt" :lol: :lol: :lol: :lol:
Castro
Posts: 17
Joined: 26/01/2005 15:38
Location: Toronto

#40

Post by Castro »

Za the the:
Vrlo subjektivno pitanje…..meni je bolja Kanada, mada sam siguran da se neko drugi mozda ne bi slozio. Najveca mana Svice ja odnos prema strancima. Vrlo je tesko docepati se boljih poslova ako si stranac. Pa I ako govoris njemacki skoro kao I oni, jos uvijek si gradjanin drugog reda. Ovo je meni strasno smetalo, jer su uvijek na nas gledali drugacije pa I kada smo ocigledno pametniji I sposobniji. Toga u Kanadi nema, ako si sposoban, tako ces biti I cijenjen.
Svica je nekoliko decenija ispred Kanade u infrastrukturi, organizaciji, profinjenosti, kulturi gradjana. Kanada je relativno mlada zemlja, jos je sve novo, istorije skoro pa I da nema u poredenju sa Evropom pa mnoge stvari izgledaju dosta primitivno I grubo.

Sto se tice povratka, naravno da bih prvenstveno volio zivjeti u Sarajevu. To su bile najljepse godine I uspomone koje se nezaboravljaju, kada se gradio karakter I prve ljubavi.
Trenutno se ne mislim vracati zbog situacije u zemlji, politicke a onda I ekonomske.
Bilo bi glupo ostaviti ovdje dobar posao a u Sarajevu biti nezaposlen, da li se slazas sa mnom? Jednog dana, to je moj san…sve ce se promjeniti, ljudi ce napokon doci pameti I svi ce zivjeti u miru I slozi. Kao nekada… :)
Kada svane taj dan, tada cu se vratiti. Do tada idem skoro svake godine u posjetu I na odmor.
u Fatime vise Jajca
Posts: 200
Joined: 19/01/2005 01:19

#41

Post by u Fatime vise Jajca »

a mene interesuje zasto se Canada i USA nepodnose.... :?
Panasonic
Posts: 1299
Joined: 22/07/2004 22:39
Location: Sarajevo

#42

Post by Panasonic »

Kakva je klima? Je li porasla ekonomija? Je li puno izvozite u Evropu? Kakve su im veze sa Amerikom? Je li bilo kakvih prirodnih nepogoda u tvom mjestu i sire? Koji je trenutni kurs kanadskog dolara? Zasto je on uvijek nizi od americkog? Kako se u Kanadi odrazava pada americkog dolara? Je li puno trgujete sa SAD? Je li u Aljaski ima puno Amera? Koja je prosjecna temperatura za januar? Koja marka automobila je popularna? Je li vas Bus stavlja pod sankcije ako niste dobri? Je li imate atomsko naoruzanje? Koja populacija preovladava? Je li ima puno polarnih zivotinja, jazavaca..., je li vam pacovi u kanalizaciji predstavljaju problem? Sta je trenutno aktuelno tu? Ima li kakvih skandala o politicarima? Je li bilo u poslednje vrijeme lancanih sudara kao u SAD? Sta govore u Bosni i Bosancima? Kakav im je stav prema Islamu? Je li podrzavaju americke napade na Irak i ostale drzave? Je li se zalazu za napredak industrije? Usput, koja vam je grana industrije najrazvijenija? Je li imate specijalno grijanje s obzirom na klimu?


Odgovori ovo, pa cemo dalje :D
dalton
Posts: 44
Joined: 08/07/2004 19:05

#43

Post by dalton »

Bogami Castro mogu da kazem da si jedan od onih koji realno kazu kako je u Kanadi.
Svaka cast.
Samo reci ljudima sto te vise placaju manje radis ...vjerovali ili ne
Najvise rade oni sa satnicama oko 10 $. Ovi po picerijama ili McDon. rade preko k.... pa se onda nemojte cudit sto tamo serviraju smece.
Ko ima zanat npr. elektricar,vodoinstalater, keramicar itd kad dodje u Kanadu treba da dobiju certifikat da su osposobljeni za taj rad poslije toga se ubise od para.Prosjecna satnica elektricara je preko 30 $ na sat ako radi za nekog a ako radi sam ......koliko te odere.
Da se nepetljam vise nek vam Castro odgovara.
Vidimo se u Sarajevu ili u Toronto.
rajvosa
Posts: 738
Joined: 06/10/2002 00:00

#44

Post by rajvosa »

u Fatime vise Jajca wrote:@rajvosa

1; 4 njemacki,francuski,italijanski i jos jedan slican sarovackom (mijesanje italijanskog,francuskog i pomalo njemackog)
2: Cirih
3: 26
4: Belinzona
5:??
1 Retoromanski jezik je cetvrti /Kanton Graubunden/


Dodatak za Castro sa Kube

Sto se poslova u CH tice tu nisi manjina i ponizen...Imam veliki broj prijatelja iz Australije, Kanade, Amerike,Engleske, Italije, ex Yu, Rumunije itd itd koji mjesecno zaradjuju preko 20 000 Sfr...

Malo je dosadan i pravi se pametan..
Ipak veliki je broj ljudi iz Bosne i EX Yu koji su veoma cjenjeni i naravno visoko placeni ...
Ja licno nebih zivio u Canadi....
rajvosa
Posts: 738
Joined: 06/10/2002 00:00

#45

Post by rajvosa »

Dodatak

U Canadu se ide po passport...Dakle ljudi iz istocne uvrope odu borave tri godine, pokupe papire i nazad evropa -zapadna...To je scenarij, a sada da idete tamo i kao nesto zidate neke kuce od cigle.... to je fula-maha vjerujte mi i nemojte to ciniti..
Pozdrav
zima
Posts: 30
Joined: 26/01/2005 02:51

#46

Post by zima »

pa sve se svodi na pare????!!!
a zasto su ljudi tako ograniceni???? je li to smisao zivota?
neko iz mase, hvala na odgovoru.
u Fatime vise Jajca
Posts: 200
Joined: 19/01/2005 01:19

#47

Post by u Fatime vise Jajca »

po drugi put


a mene interesuje zasto se Canada i USA nepodnose.... Confused
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#48

Post by digger »

Castro wrote:Sto se tice posla za informaticare ? isto je kao i za sve ostale struke. Kada dodjes u Kanadu ili Ameriku, spremi se da jedno vrijeme radis lose poslove. Prosjecna asimilicija traje oko 5 god.
Mala korekcija ovdje. Dobar kompjuter programer ce brzo dobiti posao cak i kada im je engleski pola-pola. Nasi su u tom polju stvarno dobri obzirom na kvalitet nasih univerziteta. Isti mogu da dobiju posao za 2-3 mjeseca sa pocetnom satnicom od $20, $25, ili vise.

Sto Castro rece za "klimavo" gradjene kuce, stoji. Ali, u Kanadi ne kupujes kucu kao kod nas, nego prakticno placas za zemlju na kojoj kuca stoji. Ako je izgradnja nove manje kuce recimo negdje izmedju $100.000 i $150.000 ukljucujuci cijenu zemlje (parcele), ista kuca u boljem dijelu grada zato moze da kosta par stotina hiljada dolara vise.
ake
Posts: 947
Joined: 23/05/2003 00:00

#49

Post by ake »

pa zar nije tako svugdje :roll:
koliko kosta ista kuca u svrakinu ili na bjelavama ;)

nema niko stambeni standard ko kanada i USA, ovde ima toliko mana, ali sto se toga tice evropa to nece nikada imati,
ko je to uopste u mogucnosti da kupi kucu u svici ili njemackoj, haaa :zzzz:
u Fatime vise Jajca
Posts: 200
Joined: 19/01/2005 01:19

#50

Post by u Fatime vise Jajca »

makar znam kad napravim kucu da je nece odnijeti manji povjetarac a kamoli tornado.te su kuce kao od sibica napravljene,puhnes u floridi a nadjes joj dijelove u teksasu..... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Post Reply