Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#24651 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Al ja sam cuo od nekih da je taj Brisel bolji za zivot od Holandije. :oops:
User avatar
Truba
Posts: 93779
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#24652 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Truba »

os mi ispitat ono paljenje crkava na zelandiji
7 komada...jesu li domodorci ili ljevicarski anarhisti?
User avatar
Truba
Posts: 93779
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#24653 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Truba »

Ecci wrote: 20/05/2025 18:23 Zdravstveni sistem je sa druge strane vrh :thumbup:
bivšoj kolegici u njemačkoj rekli nosi curicu
došla u bih...otišla nako na rutisnku kontrolu kaže nosite muško

mislim se ako je zdravstvo nejmačko radnici su možda indijci
User avatar
Truba
Posts: 93779
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#24654 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Truba »

Velkoski wrote: 21/05/2025 07:58
nemoguće, ovo je samo kod nas
svi koji su prohodali briselom znaju da je nekim ulicama bolje ne ići

takvih ulica nema po sarajevu
možda jedino socijalne zgrade u otesu
User avatar
Ecci
Posts: 562
Joined: 03/06/2010 22:33
Vozim: Biciklam

#24655 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ecci »

jeza u ledja wrote: 21/05/2025 07:44 Ovo sto je detroit nabrojao su mozda i najbolji primjeri razlike u standardu - jebena kolicina i velicina “stuff” koje Ameri posjeduju u odnosu na Evropljana. Da ne govorim o prekomjernom trosenju i “waste” svega zivog.

Meni se gadi taj americki konzumerizam ali to je definicija standarda zivota. Materijalno bogati, duhovno zakrzljali. Kad razmislim, mozda jedno ide s drugim. :roll:
Jel u USA broj dana godisnjeg odmora isti za sve ili se razlikuje od drzave do drzave? Moze li se raditi pola ili npr 3/4 radnog vremena ili mora puno?
U DE je godisnji 30 dana+ praznici.
User avatar
Ozimician
Posts: 8121
Joined: 05/09/2012 23:21

#24656 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Ecci wrote: 21/05/2025 11:21
jeza u ledja wrote: 21/05/2025 07:44 Ovo sto je detroit nabrojao su mozda i najbolji primjeri razlike u standardu - jebena kolicina i velicina “stuff” koje Ameri posjeduju u odnosu na Evropljana. Da ne govorim o prekomjernom trosenju i “waste” svega zivog.

Meni se gadi taj americki konzumerizam ali to je definicija standarda zivota. Materijalno bogati, duhovno zakrzljali. Kad razmislim, mozda jedno ide s drugim. :roll:
Jel u USA broj dana godisnjeg odmora isti za sve ili se razlikuje od drzave do drzave? Moze li se raditi pola ili npr 3/4 radnog vremena ili mora puno?
U DE je godisnji 30 dana+ praznici.
Nije u DE godisnji 30 dana, mada je istina da vecina firmi nudi toliko.

Za one koji rade 5 dana u sedmici i kojima je subota neradni dan, zakonski minimum je 20 radnih dana godisnjeg.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#24657 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Sta je to "godisnji odmor"? :?
User avatar
Ozimician
Posts: 8121
Joined: 05/09/2012 23:21

#24658 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

jeza u ledja wrote: 21/05/2025 12:52 Sta je to "godisnji odmor"? :?
Jesil ikad radio u BiH?
Pravo na plaćeni godišnji odmor, za svaku kalendarsku godinu, u trajanju od namjanje 20 radnih dana, a najduže 30 radnih dana ima svaki punoljetni radnik. Maloljetni radnik ima pravo na godišnji odmor u trajanju od namjanje 24 radna dana. Godišnji odmor može trajati i duže od 30 radnih dana ako je to uređeno kolektivnim ugovorom, a prema priprodi posla i uvjetima rada.
Ovo je ZOR FBIH
Last edited by Ozimician on 21/05/2025 12:54, edited 1 time in total.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 79539
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#24659 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Velkoski »

annual leave :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#24661 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Sto se tice godisnjeg, koliko znam, ne postoje nikakvi zakoni o tome. Mozda se varam.

Moguce da neke drzave traze od poslodavca. :-?


Mislim da je generalan standard u nekoj normalnoj firmi, kad tek pocnes raditi - 2 sedmice. S duzim radnim stazom se taj broj povecava, do nekog broja.

Ja znam ljudi sa po 15-20 godina staza negdje, sa i po 7 sedmica odmora.

No ovako neki lijevi posao, budi sretan ako dobijes ista.
User avatar
dr_Evil
Posts: 21759
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#24662 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

jeza u ledja wrote: 21/05/2025 12:52 Sta je to "godisnji odmor"? :?
Evo ti jedna dobra fora iz Europe, u Norveskoj kad dobijes dijete imate pravo(i obavezu) da uzmete 49 sedmica sa 100% placenim dopustom, ili 61 sedmicu sa 80% placenim dopustom.

Ova recimo 61 sedmica je podijeljena tako da 20 sedmica dobiva mama, 20 sedmica dobiva tata i 21 se mozete dogovoriti kako cete je podijeliti izmedju sebe :D

Koliko je kod ujka Sama porodiljni dopust?

P.S. ako cekate blizance 66 sedmica sa 100%, i 82 sedmice sa 80% primanja :run:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#24663 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Sta je to "porodiljni dopust"? :?
User avatar
dr_Evil
Posts: 21759
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#24664 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

jeza u ledja wrote: 21/05/2025 13:36 Sta je to "porodiljni dopust"? :?
To jos samo u tite bilo :D
izvrsni direktor
Posts: 14706
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#24665 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

jeza u ledja wrote: 21/05/2025 13:29 Sto se tice godisnjeg, koliko znam, ne postoje nikakvi zakoni o tome. Mozda se varam.

Moguce da neke drzave traze od poslodavca. :-?


Mislim da je generalan standard u nekoj normalnoj firmi, kad tek pocnes raditi - 2 sedmice. S duzim radnim stazom se taj broj povecava, do nekog broja.

Ja znam ljudi sa po 15-20 godina staza negdje, sa i po 7 sedmica odmora.

No ovako neki lijevi posao, budi sretan ako dobijes ista.
pa nekad se ovdje pisalo, ako me sjecanje dobro sluzi, da ga uzmes godisnji odmor u americi, nije ti to placeno..ili tako nekako bjese
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#24666 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Ljudi, nema u Americi jake drzave kao u Evropi.
Kad pitate “kako je nesto u Americi” trebate imati u vidu da federalna drzava jako malo regulise na ovaj nacin. Svaka drzava ima svoje regulacije, a nekad se one mijenaju po okruzima. Znam da ima toga i u Evropi, ali mi se cini mnogo manje izrazeno.

Postoji mali milion stvari za koje bi neki Evropljanin ocekivao da standardizovane na nivou zemlje, ali nisu. Od ne znam, kad mozes poceti voziti, do da li mozes ozeniti punicu :D

California i recimo Texas - dva totalno razlicita svijeta.

Helem, kao i za godisnji, isti je odgovor - ne postoji regulisano porodiljsko na nivou zemlje.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#24667 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

izvrsni direktor wrote: 21/05/2025 13:39
jeza u ledja wrote: 21/05/2025 13:29 Sto se tice godisnjeg, koliko znam, ne postoje nikakvi zakoni o tome. Mozda se varam.

Moguce da neke drzave traze od poslodavca. :-?


Mislim da je generalan standard u nekoj normalnoj firmi, kad tek pocnes raditi - 2 sedmice. S duzim radnim stazom se taj broj povecava, do nekog broja.

Ja znam ljudi sa po 15-20 godina staza negdje, sa i po 7 sedmica odmora.

No ovako neki lijevi posao, budi sretan ako dobijes ista.
pa nekad se ovdje pisalo, ako me sjecanje dobro sluzi, da ga uzmes godisnji odmor u americi, nije ti to placeno..ili tako nekako bjese
Placeno je naravno. Mislim, ima i neplaceno ali ovdje govorimo samo o placenom.
User avatar
Ecci
Posts: 562
Joined: 03/06/2010 22:33
Vozim: Biciklam

#24668 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ecci »

Ozimician wrote: 21/05/2025 11:48
Ecci wrote: 21/05/2025 11:21
jeza u ledja wrote: 21/05/2025 07:44 Ovo sto je detroit nabrojao su mozda i najbolji primjeri razlike u standardu - jebena kolicina i velicina “stuff” koje Ameri posjeduju u odnosu na Evropljana. Da ne govorim o prekomjernom trosenju i “waste” svega zivog.

Meni se gadi taj americki konzumerizam ali to je definicija standarda zivota. Materijalno bogati, duhovno zakrzljali. Kad razmislim, mozda jedno ide s drugim. :roll:
Jel u USA broj dana godisnjeg odmora isti za sve ili se razlikuje od drzave do drzave? Moze li se raditi pola ili npr 3/4 radnog vremena ili mora puno?
U DE je godisnji 30 dana+ praznici.
Nije u DE godisnji 30 dana, mada je istina da vecina firmi nudi toliko.

Za one koji rade 5 dana u sedmici i kojima je subota neradni dan, zakonski minimum je 20 radnih dana godisnjeg.
Nego sta nego da nudi 30 dana. Otimaju se za radnike a da ne daju bar 30 dana godisnje. Ko radi puno radno vrijeme a pristaje na manje od 30 dana taj dopusta da ga iskoristavaju
User avatar
Ecci
Posts: 562
Joined: 03/06/2010 22:33
Vozim: Biciklam

#24669 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ecci »

jeza u ledja wrote: 21/05/2025 13:51 Ljudi, nema u Americi jake drzave kao u Evropi.
Kad pitate “kako je nesto u Americi” trebate imati u vidu da federalna drzava jako malo regulise na ovaj nacin. Svaka drzava ima svoje regulacije, a nekad se one mijenaju po okruzima. Znam da ima toga i u Evropi, ali mi se cini mnogo manje izrazeno.

Postoji mali milion stvari za koje bi neki Evropljanin ocekivao da standardizovane na nivou zemlje, ali nisu. Od ne znam, kad mozes poceti voziti, do da li mozes ozeniti punicu :D

California i recimo Texas - dva totalno razlicita svijeta.

Helem, kao i za godisnji, isti je odgovor - ne postoji regulisano porodiljsko na nivou zemlje.
Fleksibilna zemlja, fleksibilni ljudi. Hvala na odgovoru :thumbup:
User avatar
sime_cipol
Posts: 23386
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#24670 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sime_cipol »

Bosanac koji moze prodati svoje znanje i zeli ici ide u EU.
Europljanin koji moze prodati svoje znanje i zeli ici ide u USA.
:D
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59302
Joined: 15/12/2008 16:53

#24671 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ultima_palabra »

izvrsni direktor wrote: 21/05/2025 13:39
jeza u ledja wrote: 21/05/2025 13:29 Sto se tice godisnjeg, koliko znam, ne postoje nikakvi zakoni o tome. Mozda se varam.

Moguce da neke drzave traze od poslodavca. :-?


Mislim da je generalan standard u nekoj normalnoj firmi, kad tek pocnes raditi - 2 sedmice. S duzim radnim stazom se taj broj povecava, do nekog broja.

Ja znam ljudi sa po 15-20 godina staza negdje, sa i po 7 sedmica odmora.

No ovako neki lijevi posao, budi sretan ako dobijes ista.
pa nekad se ovdje pisalo, ako me sjecanje dobro sluzi, da ga uzmes godisnji odmor u americi, nije ti to placeno..ili tako nekako bjese
Nije regulisano zakonski. Javni sektor i firme koje imaju sindikate imaju svoje propise, i to je slicno ovome sto ima u Evropi.

Iole bolja firma ce ti dati 2-3 sedmice neplaceno plus praznike kojih ima pofino, pa onda dvije slobodne sedmice oko 4. jula i Bozica. U zadnje vrijeme vidim da ima firmi koje daju "unlimited vacation", ali kao da razumno koristis. Skontali su da se tako mogu izreklamirati kao super poslodavac, a ustvari prosjecan zaposlenik ne koristi vise odmora nego sto bi koristio da nema toga.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#24672 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

sime_cipol wrote: 21/05/2025 16:08 Bosanac koji moze prodati svoje znanje i zeli ici ide u EU.
Europljanin koji moze prodati svoje znanje i zeli ici ide u USA.
:D
A Ameri kojima je dopizdilo sve dođu meni :mrgreen:

https://www.nytimes.com/2024/06/07/worl ... rants.html

🇳🇿
User avatar
dr_Evil
Posts: 21759
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#24673 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

ZoomZoomKiwi wrote: 21/05/2025 16:27
sime_cipol wrote: 21/05/2025 16:08 Bosanac koji moze prodati svoje znanje i zeli ici ide u EU.
Europljanin koji moze prodati svoje znanje i zeli ici ide u USA.
:D
A Ameri kojima je dopizdilo sve dođu meni :mrgreen:

https://www.nytimes.com/2024/06/07/worl ... rants.html

🇳🇿
Nisi adekvatan :D pricat cemo za 5 godina :D
User avatar
Ozimician
Posts: 8121
Joined: 05/09/2012 23:21

#24674 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

dr_Evil wrote: 21/05/2025 13:33
jeza u ledja wrote: 21/05/2025 12:52 Sta je to "godisnji odmor"? :?
Evo ti jedna dobra fora iz Europe, u Norveskoj kad dobijes dijete imate pravo(i obavezu) da uzmete 49 sedmica sa 100% placenim dopustom, ili 61 sedmicu sa 80% placenim dopustom.

Ova recimo 61 sedmica je podijeljena tako da 20 sedmica dobiva mama, 20 sedmica dobiva tata i 21 se mozete dogovoriti kako cete je podijeliti izmedju sebe :D

Koliko je kod ujka Sama porodiljni dopust?

P.S. ako cekate blizance 66 sedmica sa 100%, i 82 sedmice sa 80% primanja :run:
Pa sta je to drugacije puno nego u BiH :D

U BiH za blizance dobijes 105 sedmica, pa ti vidi.
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#24675 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Ecci wrote: 21/05/2025 11:21
jeza u ledja wrote: 21/05/2025 07:44 Ovo sto je detroit nabrojao su mozda i najbolji primjeri razlike u standardu - jebena kolicina i velicina “stuff” koje Ameri posjeduju u odnosu na Evropljana. Da ne govorim o prekomjernom trosenju i “waste” svega zivog.

Meni se gadi taj americki konzumerizam ali to je definicija standarda zivota. Materijalno bogati, duhovno zakrzljali. Kad razmislim, mozda jedno ide s drugim. :roll:
Jel u USA broj dana godisnjeg odmora isti za sve ili se razlikuje od drzave do drzave? Moze li se raditi pola ili npr 3/4 radnog vremena ili mora puno?
U DE je godisnji 30 dana+ praznici.
20 dana je u DE.
Post Reply