Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
- jeza u ledja
- Posts: 50632
- Joined: 29/12/2005 01:20
#24651 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Al ja sam cuo od nekih da je taj Brisel bolji za zivot od Holandije. 
- Truba
- Posts: 93785
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#24652 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
os mi ispitat ono paljenje crkava na zelandijiZoomZoomKiwi wrote: ↑21/05/2025 07:06 To je ta Europa
https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/ ... sti_vise_1
7 komada...jesu li domodorci ili ljevicarski anarhisti?
- Truba
- Posts: 93785
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
- Truba
- Posts: 93785
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#24654 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
svi koji su prohodali briselom znaju da je nekim ulicama bolje ne ićiVelkoski wrote: ↑21/05/2025 07:58nemoguće, ovo je samo kod nasZoomZoomKiwi wrote: ↑21/05/2025 07:06 To je ta Europa
https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/ ... sti_vise_1
takvih ulica nema po sarajevu
možda jedino socijalne zgrade u otesu
- Ecci
- Posts: 562
- Joined: 03/06/2010 22:33
- Vozim: Biciklam
#24655 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Jel u USA broj dana godisnjeg odmora isti za sve ili se razlikuje od drzave do drzave? Moze li se raditi pola ili npr 3/4 radnog vremena ili mora puno?jeza u ledja wrote: ↑21/05/2025 07:44 Ovo sto je detroit nabrojao su mozda i najbolji primjeri razlike u standardu - jebena kolicina i velicina “stuff” koje Ameri posjeduju u odnosu na Evropljana. Da ne govorim o prekomjernom trosenju i “waste” svega zivog.
Meni se gadi taj americki konzumerizam ali to je definicija standarda zivota. Materijalno bogati, duhovno zakrzljali. Kad razmislim, mozda jedno ide s drugim.![]()
U DE je godisnji 30 dana+ praznici.
- Ozimician
- Posts: 8121
- Joined: 05/09/2012 23:21
#24656 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Nije u DE godisnji 30 dana, mada je istina da vecina firmi nudi toliko.Ecci wrote: ↑21/05/2025 11:21Jel u USA broj dana godisnjeg odmora isti za sve ili se razlikuje od drzave do drzave? Moze li se raditi pola ili npr 3/4 radnog vremena ili mora puno?jeza u ledja wrote: ↑21/05/2025 07:44 Ovo sto je detroit nabrojao su mozda i najbolji primjeri razlike u standardu - jebena kolicina i velicina “stuff” koje Ameri posjeduju u odnosu na Evropljana. Da ne govorim o prekomjernom trosenju i “waste” svega zivog.
Meni se gadi taj americki konzumerizam ali to je definicija standarda zivota. Materijalno bogati, duhovno zakrzljali. Kad razmislim, mozda jedno ide s drugim.![]()
U DE je godisnji 30 dana+ praznici.
Za one koji rade 5 dana u sedmici i kojima je subota neradni dan, zakonski minimum je 20 radnih dana godisnjeg.
- jeza u ledja
- Posts: 50632
- Joined: 29/12/2005 01:20
#24657 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Sta je to "godisnji odmor"? 
- Ozimician
- Posts: 8121
- Joined: 05/09/2012 23:21
#24658 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Jesil ikad radio u BiH?
Ovo je ZOR FBIHPravo na plaćeni godišnji odmor, za svaku kalendarsku godinu, u trajanju od namjanje 20 radnih dana, a najduže 30 radnih dana ima svaki punoljetni radnik. Maloljetni radnik ima pravo na godišnji odmor u trajanju od namjanje 24 radna dana. Godišnji odmor može trajati i duže od 30 radnih dana ako je to uređeno kolektivnim ugovorom, a prema priprodi posla i uvjetima rada.
Last edited by Ozimician on 21/05/2025 12:54, edited 1 time in total.
- Velkoski
- ModeratorNaBezCenzure
- Posts: 79539
- Joined: 17/05/2008 15:30
- Location: u dergjahu tvog srca
- Vozim: Golf 7 GTI
- jeza u ledja
- Posts: 50632
- Joined: 29/12/2005 01:20
- jeza u ledja
- Posts: 50632
- Joined: 29/12/2005 01:20
#24661 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Sto se tice godisnjeg, koliko znam, ne postoje nikakvi zakoni o tome. Mozda se varam.
Moguce da neke drzave traze od poslodavca.
Mislim da je generalan standard u nekoj normalnoj firmi, kad tek pocnes raditi - 2 sedmice. S duzim radnim stazom se taj broj povecava, do nekog broja.
Ja znam ljudi sa po 15-20 godina staza negdje, sa i po 7 sedmica odmora.
No ovako neki lijevi posao, budi sretan ako dobijes ista.
Moguce da neke drzave traze od poslodavca.
Mislim da je generalan standard u nekoj normalnoj firmi, kad tek pocnes raditi - 2 sedmice. S duzim radnim stazom se taj broj povecava, do nekog broja.
Ja znam ljudi sa po 15-20 godina staza negdje, sa i po 7 sedmica odmora.
No ovako neki lijevi posao, budi sretan ako dobijes ista.
- dr_Evil
- Posts: 21760
- Joined: 01/07/2019 15:35
- Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!
#24662 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Evo ti jedna dobra fora iz Europe, u Norveskoj kad dobijes dijete imate pravo(i obavezu) da uzmete 49 sedmica sa 100% placenim dopustom, ili 61 sedmicu sa 80% placenim dopustom.
Ova recimo 61 sedmica je podijeljena tako da 20 sedmica dobiva mama, 20 sedmica dobiva tata i 21 se mozete dogovoriti kako cete je podijeliti izmedju sebe
Koliko je kod ujka Sama porodiljni dopust?
P.S. ako cekate blizance 66 sedmica sa 100%, i 82 sedmice sa 80% primanja
- jeza u ledja
- Posts: 50632
- Joined: 29/12/2005 01:20
#24663 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Sta je to "porodiljni dopust"? 
- dr_Evil
- Posts: 21760
- Joined: 01/07/2019 15:35
- Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!
#24664 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
To jos samo u tite bilo
-
izvrsni direktor
- Posts: 14707
- Joined: 20/12/2018 16:11
- Vozim: Premium
#24665 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
pa nekad se ovdje pisalo, ako me sjecanje dobro sluzi, da ga uzmes godisnji odmor u americi, nije ti to placeno..ili tako nekako bjesejeza u ledja wrote: ↑21/05/2025 13:29 Sto se tice godisnjeg, koliko znam, ne postoje nikakvi zakoni o tome. Mozda se varam.
Moguce da neke drzave traze od poslodavca.![]()
Mislim da je generalan standard u nekoj normalnoj firmi, kad tek pocnes raditi - 2 sedmice. S duzim radnim stazom se taj broj povecava, do nekog broja.
Ja znam ljudi sa po 15-20 godina staza negdje, sa i po 7 sedmica odmora.
No ovako neki lijevi posao, budi sretan ako dobijes ista.
- jeza u ledja
- Posts: 50632
- Joined: 29/12/2005 01:20
#24666 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Ljudi, nema u Americi jake drzave kao u Evropi.
Kad pitate “kako je nesto u Americi” trebate imati u vidu da federalna drzava jako malo regulise na ovaj nacin. Svaka drzava ima svoje regulacije, a nekad se one mijenaju po okruzima. Znam da ima toga i u Evropi, ali mi se cini mnogo manje izrazeno.
Postoji mali milion stvari za koje bi neki Evropljanin ocekivao da standardizovane na nivou zemlje, ali nisu. Od ne znam, kad mozes poceti voziti, do da li mozes ozeniti punicu
California i recimo Texas - dva totalno razlicita svijeta.
Helem, kao i za godisnji, isti je odgovor - ne postoji regulisano porodiljsko na nivou zemlje.
Kad pitate “kako je nesto u Americi” trebate imati u vidu da federalna drzava jako malo regulise na ovaj nacin. Svaka drzava ima svoje regulacije, a nekad se one mijenaju po okruzima. Znam da ima toga i u Evropi, ali mi se cini mnogo manje izrazeno.
Postoji mali milion stvari za koje bi neki Evropljanin ocekivao da standardizovane na nivou zemlje, ali nisu. Od ne znam, kad mozes poceti voziti, do da li mozes ozeniti punicu
California i recimo Texas - dva totalno razlicita svijeta.
Helem, kao i za godisnji, isti je odgovor - ne postoji regulisano porodiljsko na nivou zemlje.
- jeza u ledja
- Posts: 50632
- Joined: 29/12/2005 01:20
#24667 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Placeno je naravno. Mislim, ima i neplaceno ali ovdje govorimo samo o placenom.izvrsni direktor wrote: ↑21/05/2025 13:39pa nekad se ovdje pisalo, ako me sjecanje dobro sluzi, da ga uzmes godisnji odmor u americi, nije ti to placeno..ili tako nekako bjesejeza u ledja wrote: ↑21/05/2025 13:29 Sto se tice godisnjeg, koliko znam, ne postoje nikakvi zakoni o tome. Mozda se varam.
Moguce da neke drzave traze od poslodavca.![]()
Mislim da je generalan standard u nekoj normalnoj firmi, kad tek pocnes raditi - 2 sedmice. S duzim radnim stazom se taj broj povecava, do nekog broja.
Ja znam ljudi sa po 15-20 godina staza negdje, sa i po 7 sedmica odmora.
No ovako neki lijevi posao, budi sretan ako dobijes ista.
- Ecci
- Posts: 562
- Joined: 03/06/2010 22:33
- Vozim: Biciklam
#24668 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Nego sta nego da nudi 30 dana. Otimaju se za radnike a da ne daju bar 30 dana godisnje. Ko radi puno radno vrijeme a pristaje na manje od 30 dana taj dopusta da ga iskoristavajuOzimician wrote: ↑21/05/2025 11:48Nije u DE godisnji 30 dana, mada je istina da vecina firmi nudi toliko.Ecci wrote: ↑21/05/2025 11:21Jel u USA broj dana godisnjeg odmora isti za sve ili se razlikuje od drzave do drzave? Moze li se raditi pola ili npr 3/4 radnog vremena ili mora puno?jeza u ledja wrote: ↑21/05/2025 07:44 Ovo sto je detroit nabrojao su mozda i najbolji primjeri razlike u standardu - jebena kolicina i velicina “stuff” koje Ameri posjeduju u odnosu na Evropljana. Da ne govorim o prekomjernom trosenju i “waste” svega zivog.
Meni se gadi taj americki konzumerizam ali to je definicija standarda zivota. Materijalno bogati, duhovno zakrzljali. Kad razmislim, mozda jedno ide s drugim.![]()
U DE je godisnji 30 dana+ praznici.
Za one koji rade 5 dana u sedmici i kojima je subota neradni dan, zakonski minimum je 20 radnih dana godisnjeg.
- Ecci
- Posts: 562
- Joined: 03/06/2010 22:33
- Vozim: Biciklam
#24669 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Fleksibilna zemlja, fleksibilni ljudi. Hvala na odgovorujeza u ledja wrote: ↑21/05/2025 13:51 Ljudi, nema u Americi jake drzave kao u Evropi.
Kad pitate “kako je nesto u Americi” trebate imati u vidu da federalna drzava jako malo regulise na ovaj nacin. Svaka drzava ima svoje regulacije, a nekad se one mijenaju po okruzima. Znam da ima toga i u Evropi, ali mi se cini mnogo manje izrazeno.
Postoji mali milion stvari za koje bi neki Evropljanin ocekivao da standardizovane na nivou zemlje, ali nisu. Od ne znam, kad mozes poceti voziti, do da li mozes ozeniti punicu![]()
California i recimo Texas - dva totalno razlicita svijeta.
Helem, kao i za godisnji, isti je odgovor - ne postoji regulisano porodiljsko na nivou zemlje.
- sime_cipol
- Posts: 23389
- Joined: 20/12/2018 15:06
- Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
- Grijem se na: Zdrvima
- Vozim: Clio 1.2 43kw
#24670 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Bosanac koji moze prodati svoje znanje i zeli ici ide u EU.
Europljanin koji moze prodati svoje znanje i zeli ici ide u USA.

Europljanin koji moze prodati svoje znanje i zeli ici ide u USA.
- ultima_palabra
- Posts: 59302
- Joined: 15/12/2008 16:53
#24671 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Nije regulisano zakonski. Javni sektor i firme koje imaju sindikate imaju svoje propise, i to je slicno ovome sto ima u Evropi.izvrsni direktor wrote: ↑21/05/2025 13:39pa nekad se ovdje pisalo, ako me sjecanje dobro sluzi, da ga uzmes godisnji odmor u americi, nije ti to placeno..ili tako nekako bjesejeza u ledja wrote: ↑21/05/2025 13:29 Sto se tice godisnjeg, koliko znam, ne postoje nikakvi zakoni o tome. Mozda se varam.
Moguce da neke drzave traze od poslodavca.![]()
Mislim da je generalan standard u nekoj normalnoj firmi, kad tek pocnes raditi - 2 sedmice. S duzim radnim stazom se taj broj povecava, do nekog broja.
Ja znam ljudi sa po 15-20 godina staza negdje, sa i po 7 sedmica odmora.
No ovako neki lijevi posao, budi sretan ako dobijes ista.
Iole bolja firma ce ti dati 2-3 sedmice neplaceno plus praznike kojih ima pofino, pa onda dvije slobodne sedmice oko 4. jula i Bozica. U zadnje vrijeme vidim da ima firmi koje daju "unlimited vacation", ali kao da razumno koristis. Skontali su da se tako mogu izreklamirati kao super poslodavac, a ustvari prosjecan zaposlenik ne koristi vise odmora nego sto bi koristio da nema toga.
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#24672 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
A Ameri kojima je dopizdilo sve dođu menisime_cipol wrote: ↑21/05/2025 16:08 Bosanac koji moze prodati svoje znanje i zeli ici ide u EU.
Europljanin koji moze prodati svoje znanje i zeli ici ide u USA.
![]()
https://www.nytimes.com/2024/06/07/worl ... rants.html
- dr_Evil
- Posts: 21760
- Joined: 01/07/2019 15:35
- Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!
#24673 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Nisi adekvatanZoomZoomKiwi wrote: ↑21/05/2025 16:27A Ameri kojima je dopizdilo sve dođu menisime_cipol wrote: ↑21/05/2025 16:08 Bosanac koji moze prodati svoje znanje i zeli ici ide u EU.
Europljanin koji moze prodati svoje znanje i zeli ici ide u USA.
![]()
![]()
https://www.nytimes.com/2024/06/07/worl ... rants.html
![]()
- Ozimician
- Posts: 8121
- Joined: 05/09/2012 23:21
#24674 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Pa sta je to drugacije puno nego u BiHdr_Evil wrote: ↑21/05/2025 13:33Evo ti jedna dobra fora iz Europe, u Norveskoj kad dobijes dijete imate pravo(i obavezu) da uzmete 49 sedmica sa 100% placenim dopustom, ili 61 sedmicu sa 80% placenim dopustom.
Ova recimo 61 sedmica je podijeljena tako da 20 sedmica dobiva mama, 20 sedmica dobiva tata i 21 se mozete dogovoriti kako cete je podijeliti izmedju sebe
Koliko je kod ujka Sama porodiljni dopust?
P.S. ako cekate blizance 66 sedmica sa 100%, i 82 sedmice sa 80% primanja![]()
U BiH za blizance dobijes 105 sedmica, pa ti vidi.
-
elcaliente
- Posts: 6925
- Joined: 13/06/2012 15:52
#24675 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
20 dana je u DE.Ecci wrote: ↑21/05/2025 11:21Jel u USA broj dana godisnjeg odmora isti za sve ili se razlikuje od drzave do drzave? Moze li se raditi pola ili npr 3/4 radnog vremena ili mora puno?jeza u ledja wrote: ↑21/05/2025 07:44 Ovo sto je detroit nabrojao su mozda i najbolji primjeri razlike u standardu - jebena kolicina i velicina “stuff” koje Ameri posjeduju u odnosu na Evropljana. Da ne govorim o prekomjernom trosenju i “waste” svega zivog.
Meni se gadi taj americki konzumerizam ali to je definicija standarda zivota. Materijalno bogati, duhovno zakrzljali. Kad razmislim, mozda jedno ide s drugim.![]()
U DE je godisnji 30 dana+ praznici.
