Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Big Ben
Posts: 171
Joined: 17/12/2010 23:44

#24351 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Big Ben »

Big Ben wrote: 07/10/2023 22:04 Pozdrav svima!
Pitanje za one koji su kupovali ili poznaju nekog ko je kupovao gume s ekupi.ba

Kakva su iskustva s DOTovima?

Slučajno naletih na recenziju Dunlop Winter Traila. Guma kupljena u 2023. godini. DOT 21! :-)

https://www.ekupi.ba/bs/Auto-i-moto-opr ... #tabreview
S obzirom da sam otvorio pitanje, red je da i odgovorim za sve one koji se budu pitali isto. Kupio Dunlop Winter Sport 5 na ekupi.ba (164,55KM sa 10% popusta za 205/55/R16)
DOT 33/23 :thumbup:

Montaža i balans u Makbelu za set 16"... 50KM! :-)
Sa skladištenjem ljetnih do proljeća 70KM.

Znači raspon cijena za montažu i balans 1 gume u Sarajevu od 7KM do 12,50KM. :roll:
Last edited by Big Ben on 31/10/2023 19:52, edited 1 time in total.
User avatar
hopi
Posts: 7253
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#24352 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by hopi »

Makbel 😕
Eto probaj odvrnuti šaraf/maticu da vidimo jesu li se popravili.
User avatar
Big Ben
Posts: 171
Joined: 17/12/2010 23:44

#24353 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Big Ben »

hopi wrote: 31/10/2023 19:51 Makbel 😕
Eto probaj odvrnuti šaraf/maticu da vidimo jesu li se popravili.
Stigao hairli kući. :lol:
Čova što mi je postavljao im radi sto godina, za razliku od tih padobranaca koje spominješ. Imao sam i ja s jednim provalu, na sreću ne fatalnu. Montita kralj gumu na felgi bez balansa, sa tegićima od prošle godine. :-)
User avatar
mayab
Posts: 30834
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#24354 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mayab »

insaneinthebrain wrote: 31/10/2023 14:36 Prema ovome koliki pritisak mi je preporucen na prednje a koliko na zadnje gume. Seat Cordoba je u pitanju :?

Image
Image

evo za Cordobu, uz to, testeri iz Auto bilda preporučuju da se gume uvijek pumpaju na pritisak za auto pod punim opterećenjem , tako da bi ja išao na 2,5 prednje, i 2,6 zadnje
NediM17
Posts: 26438
Joined: 05/11/2009 11:49

#24355 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NediM17 »

To odbija bubrege.
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 25460
Joined: 12/08/2013 12:51

#24356 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by insaneinthebrain »

mayab wrote: 31/10/2023 20:07
insaneinthebrain wrote: 31/10/2023 14:36 Prema ovome koliki pritisak mi je preporucen na prednje a koliko na zadnje gume. Seat Cordoba je u pitanju :?

Image
Image

evo za Cordobu, uz to, testeri iz Auto bilda preporučuju da se gume uvijek pumpaju na pritisak za auto pod punim opterećenjem , tako da bi ja išao na 2,5 prednje, i 2,6 zadnje
:thumbup:
kakaljin
Posts: 13492
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#24357 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kakaljin »

NediM17 wrote: 31/10/2023 20:09 To odbija bubrege.
Tako je meni jednom vulkanizer napumpao gume na ono sto pise na autu. Auto je skakalo i osjetio sam svaku neravninu na cesti, Odmah sam otisao na neku pumpu gdje ima automatska za pritisak i smanjio na 2.1 bara. Voznja je odmah puno bolja bila.
User avatar
mayab
Posts: 30834
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#24358 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mayab »

Ma da, šta znaju inženjeri koji projektuju i optimiziraju auto :-)
Možda je tebi udobnije se voziti na nekom tvom pritisku u gumama ,ali vjeruj, nisu oni tek tako odredili da su te njihove vrijednosti upravo one koje su nabolje.
NediM17
Posts: 26438
Joined: 05/11/2009 11:49

#24359 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NediM17 »

Na vozilima koja imaju TPMS ne mozes ici sa nizim pritiskom od propisanog ako neces da ti gori lampica.
kakaljin
Posts: 13492
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#24360 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kakaljin »

mayab wrote: 31/10/2023 20:26 Ma da, šta znaju inženjeri koji projektuju i optimiziraju auto :-)
Možda je tebi udobnije se voziti na nekom tvom pritisku u gumama ,ali vjeruj, nisu oni tek tako odredili da su te njihove vrijednosti upravo one koje su nabolje.
Da vozim po tom propisanom pritisku u gumama, ostavio bi negdje davno bubrege jer bi mi ispali. Voznja je bas neudobna i ne kvalitetna, i iskreno na ne drze mi gume kako bi trebalo jer poskakuje auto i udara puno.

Kada ovako napravim hem je udobna voznja, hem mi gume dobro drze na cesti i nemam nikakvih problema.

Ne sporim kao sto kazes inzenjeri projektuju to, ali ja iz iskustva svog govorim.
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3753
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#24361 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by JavierBosnia »

Image

Nije neka nauka
User avatar
Optimist
Posts: 15517
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#24362 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Optimist »

Na proslom autu ljetni set bio 225 40 R18, propisani pritisak 2.7.
Meni je ono bilo previse i sto neko rece, nemoguce za voziti.
Spustio na 2.5, i onda je bilo koliko toliko ok.
User avatar
hopi
Posts: 7253
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#24363 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by hopi »

Big Ben wrote: 31/10/2023 19:59
hopi wrote: 31/10/2023 19:51 Makbel 😕
Eto probaj odvrnuti šaraf/maticu da vidimo jesu li se popravili.
Stigao hairli kući. :lol:
Čova što mi je postavljao im radi sto godina, za razliku od tih padobranaca koje spominješ. Imao sam i ja s jednim provalu, na sreću ne fatalnu. Montita kralj gumu na felgi bez balansa, sa tegićima od prošle godine. :-)
Više sam mislio na zavrtanje pištoljem, i onda kada treba da sam odvrnes šaraf ili maticu pušiona, tražiš krstasti ključ i cijev od metar.
Eto bas me zanima jesu li se popravili, uzmi ključ i probaj odvrnuti.
User avatar
drug_profi
Posts: 65402
Joined: 16/07/2012 16:00

#24364 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Big Ben wrote: 31/10/2023 19:59
hopi wrote: 31/10/2023 19:51 Makbel 😕
Eto probaj odvrnuti šaraf/maticu da vidimo jesu li se popravili.
Stigao hairli kući. :lol:
Čova što mi je postavljao im radi sto godina, za razliku od tih padobranaca koje spominješ. Imao sam i ja s jednim provalu, na sreću ne fatalnu. Montita kralj gumu na felgi bez balansa, sa tegićima od prošle godine. :-)
Makbel. Ja kupio jednom 4 gume.
I ne da mi đavo mira pogledam šta su namontirali prije nego sam otišao.
3 komada 195/60R15 i jedna 195/65R15
Naravno po ove skuplje sam dosao. Prokuhalo sve u meni, ali daj samo skidaj da idem, i da vas nikad vise ne vidim
NediM17
Posts: 26438
Joined: 05/11/2009 11:49

#24365 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NediM17 »

Meni su poodavno pokusali uvaliti jednu od 4 gume sa DOT-om starim jednu godinu.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#24366 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Evolution_IV »

ljetne 2.4 i 2.5 zadnje

zimske 2.2 i 2.4 zadnje
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#24367 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mk ultra »

Ts870 jede malu decu na kisi
kakaljin
Posts: 13492
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#24368 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kakaljin »

mk ultra wrote: 01/11/2023 05:33 Ts870 jede malu decu na kisi
nitro_90 wrote: 30/10/2023 23:23
kakaljin wrote: 30/10/2023 23:15 195/65/15

Sava eskimo S3 103 KM
https://conti.ba/artikal/161011/g195-65 ... -sava-m-s/

continetal TS 870 142 KM
https://conti.ba/artikal/101328/g195-65 ... ental-m-s/

Lagan izbor

Conti izbor
Taj conti je teški mediokritet po kiši. Stariji brat TS860 ga jede za doručak, kao i Bridgestone LM005, pa i Hankook koji je nizi rang gume.
Sada sta je tacno u oprecnim stavovima!!
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#24369 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mk ultra »

paydo ovo je najbolje što sam probao, čak i u odnosu na ljetne gume
a vozio sam i TS860, i LM003, LM005, save, nexen, matador

drže i ove ostale, ali ovo je doslovno na šinama. ne osjetiš bočno apsolutno nikakvo proklizavanje ni zadrhtavanje
jučer na autoputu kiša, :kiss:

ne znam kakve su kad se potroše, TS860 je zakurac nakon 2 god.
Bobi
Forum administrator
Posts: 37999
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#24370 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bobi »

Pa dobro ako je model 870 znaci da se 860 prestao proizvodit, logično da se uzme 870 :D.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#24371 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ZoomZoomKiwi »

mk ultra wrote: 01/11/2023 08:11 paydo ovo je najbolje što sam probao, čak i u odnosu na ljetne gume
a vozio sam i TS860, i LM003, LM005, save, nexen, matador

drže i ove ostale, ali ovo je doslovno na šinama. ne osjetiš bočno apsolutno nikakvo proklizavanje ni zadrhtavanje
jučer na autoputu kiša, :kiss:

ne znam kakve su kad se potroše, TS860 je zakurac nakon 2 god.
C TS870 ne može GY UG Performance meda. Ni po performansama, a pogotovo ne po trajnosti.
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#24372 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mk ultra »

EFD22 wrote: 01/11/2023 09:53
mk ultra wrote: 01/11/2023 08:11 paydo ovo je najbolje što sam probao, čak i u odnosu na ljetne gume
a vozio sam i TS860, i LM003, LM005, save, nexen, matador

drže i ove ostale, ali ovo je doslovno na šinama. ne osjetiš bočno apsolutno nikakvo proklizavanje ni zadrhtavanje
jučer na autoputu kiša, :kiss:

ne znam kakve su kad se potroše, TS860 je zakurac nakon 2 god.
C TS870 ne može GY UG Performance meda. Ni po performansama, a pogotovo ne po trajnosti.
nisam probao
za trajnost vjerovatno, jer se ovo podere sad pa sad...
User avatar
nitro_90
Posts: 1115
Joined: 28/09/2020 21:48
Location: Eau Rouge
Grijem se na: Dizel
Vozim: Na benzin

#24373 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nitro_90 »

mk ultra wrote: 01/11/2023 08:11 paydo ovo je najbolje što sam probao, čak i u odnosu na ljetne gume
a vozio sam i TS860, i LM003, LM005, save, nexen, matador

drže i ove ostale, ali ovo je doslovno na šinama. ne osjetiš bočno apsolutno nikakvo proklizavanje ni zadrhtavanje
jučer na autoputu kiša, :kiss:

ne znam kakve su kad se potroše, TS860 je zakurac nakon 2 god.
Jucer na autoputu na 20C? Sta ima tu zimska drzati, ljetni kinez na temperaturi 20C drzi bolje od najbolje zimske...
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#24374 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mk ultra »

nitro_90 wrote: 01/11/2023 10:18
mk ultra wrote: 01/11/2023 08:11 paydo ovo je najbolje što sam probao, čak i u odnosu na ljetne gume
a vozio sam i TS860, i LM003, LM005, save, nexen, matador

drže i ove ostale, ali ovo je doslovno na šinama. ne osjetiš bočno apsolutno nikakvo proklizavanje ni zadrhtavanje
jučer na autoputu kiša, :kiss:

ne znam kakve su kad se potroše, TS860 je zakurac nakon 2 god.
Jucer na autoputu na 20C? Sta ima tu zimska drzati, ljetni kinez na temperaturi 20C drzi bolje od najbolje zimske...
jeste
User avatar
konektovan
Posts: 51382
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#24375 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

Joj mk al se brukas fakat....pa nije temperatura oko nule hebote
Post Reply