Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
eluna
Posts: 12242
Joined: 06/05/2009 21:29

#23576 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by eluna »

belfy wrote: 29/01/2025 01:46
stubrijez wrote: 27/01/2025 15:07
belfy wrote: 27/01/2025 04:14

kako, bolan, nostrifikacija nema veze? cuj nema niko vremena za to!? jel vam firma tako rekla ili ste sami odlucili da budete NK? ako vas je firma tako savjetovala, a vi prihvatili, onda zaista i jeste NK...
Ma niko ba nista ne pita... ja ne znam nikog da je nostrifikovao diplomu osim jednog zeme koji se s tim 2 godine peglo, radi ko elektricar isto kao i prije nostrifikacije. Isto imam jarana uzeo plavu kartu bez nostrifikacije fakultetske diplome, samo prevod od tumaca iz BiH.
sa kim li se ti druzis... naravno da niko ne pita, jer te bez nostrifikacije manje placa, a radis isti posao... ali, ako vam tako odgovara da se "ne peglate" i jer "predugo traje" onda sve ok.
upravo tako @belfy
User avatar
eluna
Posts: 12242
Joined: 06/05/2009 21:29

#23577 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by eluna »

Ozimician wrote: 26/01/2025 22:21
zona072 wrote: 26/01/2025 22:15
Ozimician wrote: 26/01/2025 19:43 Teoretski jako lijepo zvuci, malcice je drugacije u praksi.

Da je taj poslodavac htio da placa radnika po cijeni koja je kako-bog-zapovjeda, mogao je vjerovatno naci takvog i u Njemackoj, ali on je htio da ustedi pa je zaposlio stranca koji nema njemacku diplomu, da ga moze placati kao NK radnika.

Isto kao ova prica u FBiH o minimalnoj plati, u teoriji ce svi dobiti sad vece plate, a u praksi ce neki dobiti otkaze.

Mom kolegi je poslodavac u Njemackoj otvoreno rekao da nigdje ne pokazuje da ima diplomu, jer bi ga on onda morao placati skuplje. Eh sad ide ona prica, zasto je ovaj na to pristao, zasto ga nije prijavio, bla bla, kad si na vizi koja ti zavisi od posla, s jezikom nisi na ti, nemas pretjerano puno opcija osim da istrpis i trazis u medjuvremenu boljeg poslodavca i bolje uslove. Zapravo uslove rada najvise diktira trenutna ekonomska realnost, evo kod kalijentea su poceli maltretirati i IT-evce koji tu godinama rade.
Nisam siguran da li si upravu, barem u mom slučaju. Ja radim remote posao, 30 dana godisnjeg, fleksibilno radno vrijeme,početna plata u okviru one na onim stranicama (gehalt, atlasgehalt etc.) za moje zanimanje. Ja mislim da su to stvarno više nego uredni uslovi za 4 mjeseca koliko radim u Njemačkoj.
Zato meni nije bila jasna rasprava, kako to utiče na moj kvalitet života na kojoj sam vizi. Čak šta više, ako sam dobro razumio, ja na ovoj vizi NK ako pobudalim mogu ovdje raditi kao konobar, dok onaj ko je došao kao kvalifikovani kadar mora raditi isključivo kvalifikovan posao. Svaka radna viza zavisi od posla, tačnije ja ne vidim drugi način dolaska individue osim dobijenog posla, tako da kao auslender iz zemalja trećeg svijeta boravak u Njemačkoj ti osigurava isključivo poso do stalnog boravka.
Boldirani dio si jako dobro razumio.

Ali ne znam za koji dio smatras da nisam upravu? Sve ti je stvar ekonomske realnosti, trzista rada, eto i ARGE.

Pocelo je sad da se steze sa Zustimmung i to najvise zbog visine plate u ugovorima.
posao ispod kvalifikacije se uvijek može raditi, ali posao iznad kvalifikacije ne ..... zašto se sada insistrira na priznavanju kvalifikacije - pa realno gledajući dosta je više polupismenog svijeta - tržište čisztačica i pomoćnih radnika na bauštelama je prezasićeno, dok ostalih stručnih nema .... ljudi rade pametno .... trebali smo hamale, doveli smo, sad trebamo nekoga drugog, daj da dovedemo
Baton_Ilirski
Posts: 232
Joined: 28/08/2013 01:49

#23578 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Baton_Ilirski »

eluna wrote: 29/01/2025 07:00
Ozimician wrote: 26/01/2025 22:21
zona072 wrote: 26/01/2025 22:15

Nisam siguran da li si upravu, barem u mom slučaju. Ja radim remote posao, 30 dana godisnjeg, fleksibilno radno vrijeme,početna plata u okviru one na onim stranicama (gehalt, atlasgehalt etc.) za moje zanimanje. Ja mislim da su to stvarno više nego uredni uslovi za 4 mjeseca koliko radim u Njemačkoj.
Zato meni nije bila jasna rasprava, kako to utiče na moj kvalitet života na kojoj sam vizi. Čak šta više, ako sam dobro razumio, ja na ovoj vizi NK ako pobudalim mogu ovdje raditi kao konobar, dok onaj ko je došao kao kvalifikovani kadar mora raditi isključivo kvalifikovan posao. Svaka radna viza zavisi od posla, tačnije ja ne vidim drugi način dolaska individue osim dobijenog posla, tako da kao auslender iz zemalja trećeg svijeta boravak u Njemačkoj ti osigurava isključivo poso do stalnog boravka.
Boldirani dio si jako dobro razumio.

Ali ne znam za koji dio smatras da nisam upravu? Sve ti je stvar ekonomske realnosti, trzista rada, eto i ARGE.

Pocelo je sad da se steze sa Zustimmung i to najvise zbog visine plate u ugovorima.
posao ispod kvalifikacije se uvijek može raditi, ali posao iznad kvalifikacije ne ..... zašto se sada insistrira na priznavanju kvalifikacije - pa realno gledajući dosta je više polupismenog svijeta - tržište čisztačica i pomoćnih radnika na bauštelama je prezasićeno, dok ostalih stručnih nema .... ljudi rade pametno .... trebali smo hamale, doveli smo, sad trebamo nekoga drugog, daj da dovedemo
Trziste cistacica u De prezasiceno? Vazi! Zato nasi i dalje rade te poslove, cak nadju i sporedni posao u toj oblasti koliko je prezasiceno.
User avatar
Ozimician
Posts: 8127
Joined: 05/09/2012 23:21

#23579 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

eluna wrote: 29/01/2025 07:00 posao ispod kvalifikacije se uvijek može raditi, ali posao iznad kvalifikacije ne ..... zašto se sada insistrira na priznavanju kvalifikacije - pa realno gledajući dosta je više polupismenog svijeta - tržište čisztačica i pomoćnih radnika na bauštelama je prezasićeno, dok ostalih stručnih nema .... ljudi rade pametno .... trebali smo hamale, doveli smo, sad trebamo nekoga drugog, daj da dovedemo
Bukvalno ti je trenutno najlakse pronaci ovakav posao + konobarisanje i dostava, problem je naravno sto je takav posao mizerno placen.

I naravno pitanje - sta je razlog sto "ostalih strucnih nema"?
narcisaa
Posts: 499
Joined: 04/01/2010 01:01

#23580 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by narcisaa »

U de. pade "Brandmauer" zahvaljujuci "flertu" cno-plavih :oops: :-) .

Marsiraju plavci na strance :)
swanfilter
Posts: 10811
Joined: 06/06/2008 18:52

#23581 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by swanfilter »

Ozimician wrote: 29/01/2025 07:58
eluna wrote: 29/01/2025 07:00 posao ispod kvalifikacije se uvijek može raditi, ali posao iznad kvalifikacije ne ..... zašto se sada insistrira na priznavanju kvalifikacije - pa realno gledajući dosta je više polupismenog svijeta - tržište čisztačica i pomoćnih radnika na bauštelama je prezasićeno, dok ostalih stručnih nema .... ljudi rade pametno .... trebali smo hamale, doveli smo, sad trebamo nekoga drugog, daj da dovedemo
Bukvalno ti je trenutno najlakse pronaci ovakav posao + konobarisanje i dostava, problem je naravno sto je takav posao mizerno placen.

I naravno pitanje - sta je razlog sto "ostalih strucnih nema"?
Konobarisanje je danas jedan od placenijih poslova. Ugostitelji rade od jutra do jutra. Baksis.

Naravno, ima mnogo iznimki po kojem god osnovu. Al ko je dobar prikolko u tom poslu, doci ce vrlo brzo u centar desavanja, dobre zarade i napredovanja.

U Lj u prikolko prometnom objektu, ide plata lagano preko 2000 Euro. I ljudi ne govore o naporu dan i noc. Imaju barem jedan dan slobodan.

Kazu, tezak posao. Ne moze biti gori od krampa ili poljoprivrede, pa mozemo do sutra. Il jednaciti taj posao sa cistacicom.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83418
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#23582 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

Ma to mozes dok si mlad i nemas kuceta ni maceta.

Ko omatori nosajuci tacnu taj je ebo jeza.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 79547
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#23583 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Velkoski »

je l' na ovoj temi bili rasprava u samokodnas nazadnoj djeci?
US children fall further behind in reading, make little improvement in math on national exam
https://www.cnn.com/2025/01/29/us/educa ... index.html

:mrgreen:
User avatar
eluna
Posts: 12242
Joined: 06/05/2009 21:29

#23584 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by eluna »

nećemo mi niko niđe :D

"Meta planira nastaviti ulaganja i u metaverzum"

https://www.klix.ba/scitech/tehnologija ... /250130008
User avatar
Domaci izdajnik
Posts: 7343
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Kod komšije uz rakijski kazan
Horoskop: Vodokotlić

#23585 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Domaci izdajnik »

swanfilter wrote: 29/01/2025 21:40
Konobarisanje je danas jedan od placenijih poslova. Ugostitelji rade od jutra do jutra. Baksis.

Naravno, ima mnogo iznimki po kojem god osnovu. Al ko je dobar prikolko u tom poslu, doci ce vrlo brzo u centar desavanja, dobre zarade i napredovanja.

U Lj u prikolko prometnom objektu, ide plata lagano preko 2000 Euro. I ljudi ne govore o naporu dan i noc. Imaju barem jedan dan slobodan.

Kazu, tezak posao. Ne moze biti gori od krampa ili poljoprivrede, pa mozemo do sutra. Il jednaciti taj posao sa cistacicom.
Konobar profesionalac u svom poslu stariji od 35 godina radi ko agregat - litar po satu :mrgreen:

Svaki takav koji znam je alkos, kladioničar i puši ko TE Ugljevik. U 40tim su već dobro narušili zdravlje...
User avatar
stubrijez
Posts: 2375
Joined: 09/11/2012 11:12

#23586 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by stubrijez »

belfy wrote: 29/01/2025 01:46
stubrijez wrote: 27/01/2025 15:07
belfy wrote: 27/01/2025 04:14

kako, bolan, nostrifikacija nema veze? cuj nema niko vremena za to!? jel vam firma tako rekla ili ste sami odlucili da budete NK? ako vas je firma tako savjetovala, a vi prihvatili, onda zaista i jeste NK...
Ma niko ba nista ne pita... ja ne znam nikog da je nostrifikovao diplomu osim jednog zeme koji se s tim 2 godine peglo, radi ko elektricar isto kao i prije nostrifikacije. Isto imam jarana uzeo plavu kartu bez nostrifikacije fakultetske diplome, samo prevod od tumaca iz BiH.
sa kim li se ti druzis... naravno da niko ne pita, jer te bez nostrifikacije manje placa, a radis isti posao... ali, ako vam tako odgovara da se "ne peglate" i jer "predugo traje" onda sve ok.
Ne znam sta nije jasno... ja je nisam nostrifikovao imamo istu platu u 200 eura.
User avatar
TAFKAP
Posts: 11966
Joined: 30/09/2011 07:49

#23587 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by TAFKAP »

Nisi nam rekao šta si završio i kao šta radiš?
User avatar
stubrijez
Posts: 2375
Joined: 09/11/2012 11:12

#23588 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by stubrijez »

TAFKAP wrote: 30/01/2025 19:44 Nisi nam rekao šta si završio i kao šta radiš?
Napisi ti sta radis. Hoces me i legitimisat sta te boli krac sta ja radim? Jedini sam pisao iskreno iz prve ruke, nesto svi ovde analizirate sa neke distance. Experti...
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#23589 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

stubrijez wrote: 30/01/2025 19:27
belfy wrote: 29/01/2025 01:46
stubrijez wrote: 27/01/2025 15:07
Ma niko ba nista ne pita... ja ne znam nikog da je nostrifikovao diplomu osim jednog zeme koji se s tim 2 godine peglo, radi ko elektricar isto kao i prije nostrifikacije. Isto imam jarana uzeo plavu kartu bez nostrifikacije fakultetske diplome, samo prevod od tumaca iz BiH.
sa kim li se ti druzis... naravno da niko ne pita, jer te bez nostrifikacije manje placa, a radis isti posao... ali, ako vam tako odgovara da se "ne peglate" i jer "predugo traje" onda sve ok.
Ne znam sta nije jasno... ja je nisam nostrifikovao imamo istu platu u 200 eura.
Pa nije ti lose onda nostrifikovati. To to je 2400 eur vise godisnje i veca penzija. Za 10 godina 24000 EUR koje si poklonio.
User avatar
stubrijez
Posts: 2375
Joined: 09/11/2012 11:12

#23590 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by stubrijez »

elcaliente wrote: 30/01/2025 20:04
stubrijez wrote: 30/01/2025 19:27
belfy wrote: 29/01/2025 01:46

sa kim li se ti druzis... naravno da niko ne pita, jer te bez nostrifikacije manje placa, a radis isti posao... ali, ako vam tako odgovara da se "ne peglate" i jer "predugo traje" onda sve ok.
Ne znam sta nije jasno... ja je nisam nostrifikovao imamo istu platu u 200 eura.
Pa nije ti lose onda nostrifikovati. To to je 2400 eur vise godisnje i veca penzija. Za 10 godina 24000 EUR koje si poklonio.
Ja imam 200 vise
User avatar
TAFKAP
Posts: 11966
Joined: 30/09/2011 07:49

#23591 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by TAFKAP »

Čuj bez diplome zarađuje 200€ više nego sa diplomom. Svaka čast momče :thumbup:

Koji si onda, da te citiram, krac studirao i trošio vrijeme i pare, što nisi odmah došao ovamo, da uzimaš pare lopatom? :lol:
User avatar
TAFKAP
Posts: 11966
Joined: 30/09/2011 07:49

#23592 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by TAFKAP »

Velkoski wrote: 30/01/2025 01:32 je l' na ovoj temi bili rasprava u samokodnas nazadnoj djeci?
US children fall further behind in reading, make little improvement in math on national exam
https://www.cnn.com/2025/01/29/us/educa ... index.html

:mrgreen:
U Njemačkoj krive imigrante, kažu kvare im prosjek.
izvrsni direktor
Posts: 14712
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#23593 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

narcisaa wrote: 29/01/2025 20:29 U de. pade "Brandmauer" zahvaljujuci "flertu" cno-plavih :oops: :-) .

Marsiraju plavci na strance :)
Konacno nesto pametno da se desi
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#23594 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

izvrsni direktor wrote: 30/01/2025 22:21
narcisaa wrote: 29/01/2025 20:29 U de. pade "Brandmauer" zahvaljujuci "flertu" cno-plavih :oops: :-) .

Marsiraju plavci na strance :)
Konacno nesto pametno da se desi
Evo ga, Mehmed Hadžialić AfD-ovac :lol:
@Ozimician
User avatar
Ozimician
Posts: 8127
Joined: 05/09/2012 23:21

#23595 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

sehohari wrote: 30/01/2025 23:57
izvrsni direktor wrote: 30/01/2025 22:21
narcisaa wrote: 29/01/2025 20:29 U de. pade "Brandmauer" zahvaljujuci "flertu" cno-plavih :oops: :-) .

Marsiraju plavci na strance :)
Konacno nesto pametno da se desi
Evo ga, Mehmed Hadžialić AfD-ovac :lol:
@Ozimician
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

To je taj level.
izvrsni direktor
Posts: 14712
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#23596 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

sehohari wrote: 30/01/2025 23:57
izvrsni direktor wrote: 30/01/2025 22:21
narcisaa wrote: 29/01/2025 20:29 U de. pade "Brandmauer" zahvaljujuci "flertu" cno-plavih :oops: :-) .

Marsiraju plavci na strance :)
Konacno nesto pametno da se desi
Evo ga, Mehmed Hadžialić AfD-ovac :lol:
@Ozimician
Znao sam da cete se upecati, sa svojom "ja sam pamwtniji od ostalih".
Da ti pokusam objasniti:
Postoji ogroman broj glasaca koji niti su nacisti niti hodaju ulicom uzdizuci ruku u hitlerski pozdrav, ali im ipak smeta dosadasnja politika gdje kunto i panto slobodno moze uci u drzavu i ubijati macetom narod po bozicnim sajmovima. Taj glasac ne zeli da glasa za afd, koja mu je alternativa? Nema je, ili je nije bilo do sad, tako da mu ostaje afd i nista drugo. Taj "protupozarni zid" je upravo iz ovog razloga isao samo na ruku afd-u. Btw raspitajte se kako je nastala afd stranka tacno. Pod vladavinom merkel je nastala potpuna praznina na desnoj strani, koju kupi afd. Ovaj potez cdu je najpametnije sto se moglo desiti upravo iz tog razloga.
Pametniji ste, vjerujem da cete nastaviti se kreveljiti i dalje. Uzdravlje vam!
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#23597 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

izvrsni direktor wrote: 31/01/2025 00:24
sehohari wrote: 30/01/2025 23:57
izvrsni direktor wrote: 30/01/2025 22:21

Konacno nesto pametno da se desi
Evo ga, Mehmed Hadžialić AfD-ovac :lol:
@Ozimician
Znao sam da cete se upecati, sa svojom "ja sam pamwtniji od ostalih".
Da ti pokusam objasniti:
Postoji ogroman broj glasaca koji niti su nacisti niti hodaju ulicom uzdizuci ruku u hitlerski pozdrav, ali im ipak smeta dosadasnja politika gdje kunto i panto slobodno moze uci u drzavu i ubijati macetom narod po bozicnim sajmovima. Taj glasac ne zeli da glasa za afd, koja mu je alternativa? Nema je, ili je nije bilo do sad, tako da mu ostaje afd i nista drugo. Taj "protupozarni zid" je upravo iz ovog razloga isao samo na ruku afd-u. Btw raspitajte se kako je nastala afd stranka tacno. Pod vladavinom merkel je nastala potpuna praznina na desnoj strani, koju kupi afd. Ovaj potez cdu je najpametnije sto se moglo desiti upravo iz tog razloga.
Pametniji ste, vjerujem da cete nastaviti se kreveljiti i dalje. Uzdravlje vam!
Nisam ja nužno pametniji od drugih, ali jesam normalniji, moralniji i tako to.

Ovo prvo, kakva je to izjava? Sad je alternativa neka neo-nacistička stranka koja bi najradije da protjera sve strance, koja ljudima u sanduče ubaciva "karte nazad" ako imaju pogrešno prezime na vratima?
Ne pušim tu priču da ti ljudi nisu neo-fašisti, svi redom, ili makar imaju mrziteljske tendencije. Sve je to lijepo, nije on nacionalista i slično, a onda kada se napije, nakon dvije pive druga priča.
To je nešto a la Srbi "ko nas bre zavadi", a onda ako malo duže ostaneš noć sa njima idu četničke pjesme.

Mene bi bilo stid da uopće pričam u bilo kojem smislu pozitivno za te neljude, stidio bi se najprije zbog onoga što je moj narod preživio, dio moje porodice doživio lično. Takve osobe zasluženo trebaju biti u rangu "Nemanje Kusturice" ili Denisa Šulića.

Ovaj drugi dio je isto toliko smiješan.
Ne moram se ja raspitati, ja živim ovdje cijeli svoj život. Ta stranka je osnovana nakon eurokrize 2012/2013, išli su sa zahtjevom da se vrati njemačka marka, moji roditelji su tada imali pozitivno mišljenje jer su dojčmark fanatici...
Ali, to nema veze sa današnjicom. Neprijateljko preuzimanje, gdje su prvog predsjednika Luckea izbacili, kasnije su postali službeni glasnogovornik Pegide, Degide manifestacija 2015/16, a onda su izbacili još jednu predsjednicu jer im je čak i ona postala premalo radikalna.

Ne moraš ti meni ništa objašnjivati, nisam ja ovdje došao jučer pa danas mislim da znam cijelu Njemačku i njezinu historiju sve do ličnog poznanstva Bismarcka...

Da, potpuno zaslužaju taj zid, u svakom smislu. Za njih velikom većinom glasaju ljudi koji su ili potpuno van društvenih tokova i/ili teški mrzitelji svega drugačijeg.
User avatar
stubrijez
Posts: 2375
Joined: 09/11/2012 11:12

#23598 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by stubrijez »

Nemam pojma o ovome ali ovo za srbe si bas napisao ruzno, ispadose svi cetnici, nadam se da si se samo pogresno izrazio. Neukusna ti je paralela... S druge strane vremena se mijenjaju i drustvene okolnosti nista nije u kamen uklesano, kako nam npr. partizani preko noci postadose najomrazenija soldateska a kad malo saberem nesto mi ni Kusta nije mrzak ko 92.
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#23599 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

stubrijez wrote: 31/01/2025 20:57 Nemam pojma o ovome ali ovo za srbe si bas napisao ruzno, ispadose svi cetnici, nadam se da si se samo pogresno izrazio. Neukusna ti je paralela... S druge strane vremena se mijenjaju i drustvene okolnosti nista nije u kamen uklesano, kako nam npr. partizani preko noci postadose najomrazenija soldateska a kad malo saberem nesto mi ni Kusta nije mrzak ko 92.
Srbi nacionalisti

Ovo drugo ne bih komentarisao, to što tebi Kusturica nije mrzak je isključivo tvoj problem iskreno.
User avatar
Ozimician
Posts: 8127
Joined: 05/09/2012 23:21

#23600 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Paralela je odlicna, pitaj prvog kojeg sretnes (mozes i u Njemackoj) da li se desio Genocid u Srebrenici pa ces odmah saznati na cemu si. :D

Cak i oni "dobronamjerniji" ce krenuti nakon 3 sekunde u relativizaciju. Tako ti je i ovo. Neko ko glasa za AfD jednostavno ne moze biti dobar covjek, ma koliko bio intelektualno potkapacitiran, pa da mu se zbog toga to oprosti.
Post Reply