Ozimician wrote: ↑26/01/2025 19:43
Teoretski jako lijepo zvuci, malcice je drugacije u praksi.
Da je taj poslodavac htio da placa radnika po cijeni koja je kako-bog-zapovjeda, mogao je vjerovatno naci takvog i u Njemackoj, ali on je htio da ustedi pa je zaposlio stranca koji nema njemacku diplomu, da ga moze placati kao NK radnika.
Isto kao ova prica u FBiH o minimalnoj plati, u teoriji ce svi dobiti sad vece plate, a u praksi ce neki dobiti otkaze.
Mom kolegi je poslodavac u Njemackoj otvoreno rekao da nigdje ne pokazuje da ima diplomu, jer bi ga on onda morao placati skuplje. Eh sad ide ona prica, zasto je ovaj na to pristao, zasto ga nije prijavio, bla bla, kad si na vizi koja ti zavisi od posla, s jezikom nisi na ti, nemas pretjerano puno opcija osim da istrpis i trazis u medjuvremenu boljeg poslodavca i bolje uslove. Zapravo uslove rada najvise diktira trenutna ekonomska realnost, evo kod kalijentea su poceli maltretirati i IT-evce koji tu godinama rade.
Sve je to tačno što si naveo. To što naši misle da su zajebali sistem zato što će radit za manju platu... To je do njih.
Zato je država tu, da zaštiti radnika.
Meni je žena bila sredinom 2000 u istoj situaciji kad je završila faks. Tad se imalo fore godinu dana naći posao u smjeru, u kojem si diplomirao. Našla poslodavaca, on joj ponudio platu, ona, kao ovaj iznad, sva sretna da je našla posao. Pošalje papire u ARGE, ovi nakon dvije, tri nedjelje odbijenicu: plata 1000€ manja od prosječne plate... Ide razgovor s poslodavcom, oni se prave budale, kao nisu znali kolike su prosječne plate, slijedi novi ugovor, sa odgovarajućom platom, ide radna dozvola i radna viza...