Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
konektovan
Posts: 51389
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#22401 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

Leon16v wrote: 08/11/2022 10:53 To je RS2 model vjerovatno, pristojna guma za sve uslove, ali što je bučna brale moj na nekim podlogama, uzas :oops:
To što tebi ne valja zvučna izolacija, ne znači da je guma buĆna..e tako :mrgreen:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 32751
Joined: 16/04/2011 18:46

#22402 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by skafiskafsnjak »

F&N wrote: 08/11/2022 09:23 Naisao na neki Hankook na olx, nove gume, dobra cijena, ali dot 19.
Uzimati ili ne. Jedni kazu da ako je dobro cuvana guma da nema veze sto je do 19. Drugi opet govore da je oplasticila.
Pa mi sad treba neko strucnije misljenje ako zna neko. Ili da li je neko kupovao nesto slicno pa da ima iskustvo.

Hvalaa
Sve ovisi gdje je bila guma, kako je skladistena... Sve u svemu, ja ne bih kupio nikad to.
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#22403 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by artur morgan »

Ja sam kupio ljetne gume sa starijim dotom - 2 godine, ali sam vidio gdje su bile skladištene, prodavac mi ponudio popust oko 15% do 20% ne sjećam se tačno, kupio sam ih i sve ok. Miško Primacy 4. Za drugo auto iste godine, kupim tad "frišak" dot i Conti CPC 6 gume kod istog trgovca, nakon par mjeseci reklamirao, uvažena reklamacija od dobavljača i dobio sam dvije nove gume ( na pogonskoj osovini ) :-D ...nije bilo do trgovca skladištenja već do guma, kod kojih se u tom slučaju šara počela ozbiljno deformisati. Tako da ako je ozbiljan trgovac, koji skladišti gume na ispravan način, nije problem stariji dot. Guma se ne može u skladištu " oplastičiti " ona ima i fabrički zaštitni premaz, bitno je da se drži u tamnoj i suhoj prostoriji, tako da se može kao nova koristiti sve dok dot nije stariji od 7 godina.
F&N
Posts: 5276
Joined: 17/10/2010 23:24
Location: Od Ciglana do Podhrastova, Breke i Mejtasa including Jezero...

#22404 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by F&N »

Hvala na odgovorima. Gume izgledaju netaknuto. Sa rubovima vidljivim sa strane i onim malim tackicama na gazistu koji bi inace stradali od prve voznje.
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#22405 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Leon16v »

konektovan wrote: 08/11/2022 12:37
Leon16v wrote: 08/11/2022 10:53 To je RS2 model vjerovatno, pristojna guma za sve uslove, ali što je bučna brale moj na nekim podlogama, uzas :oops:
To što tebi ne valja zvučna izolacija, ne znači da je guma buĆna..e tako :mrgreen:
Možda da natrpam toalet papira u auto? Pomažel to :mrgreen:
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#22406 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by artur morgan »

Pojačaj radio :D
NediM17
Posts: 26439
Joined: 05/11/2009 11:49

#22407 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NediM17 »

Toalet papir u prtljažniku pomaže kad progori zadnji lonac da ga ne čuješ. :mrgreen:
User avatar
konektovan
Posts: 51389
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#22408 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

Leon16v wrote: 08/11/2022 13:53
konektovan wrote: 08/11/2022 12:37

To što tebi ne valja zvučna izolacija, ne znači da je guma buĆna..e tako :mrgreen:
Možda da natrpam toalet papira u auto? Pomažel to :mrgreen:
Može i toalet, ali samo Zewa 3 sloja..
Ovi 2 sloja ne pomažu previše. :mrgreen:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#22409 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ZoomZoomKiwi »

Bolji je dm-ov tariguz od Zewe :mrgreen:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#22410 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Evolution_IV »

cuj zvucna izolacija problem :lol:

guma najvecu razliku pravi, ko ima set 17 i broj ili 2 manje zna kakva je razlika..
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#22411 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Evolution_IV »

EFD22 wrote: 08/11/2022 15:28 Bolji je dm-ov tariguz od Zewe :mrgreen:
imal volkswagenov ili premiJum neki?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#22412 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ZoomZoomKiwi »

Evolution_IV wrote: 08/11/2022 16:18
EFD22 wrote: 08/11/2022 15:28 Bolji je dm-ov tariguz od Zewe :mrgreen:
imal volkswagenov ili premiJum neki?
Da ima, kod nas bi bio najprodavaniji uprkos cijeni i tome što ti na pola puta od zida do anusa istruhne u ruci. :lol:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#22413 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Evolution_IV »

EFD22 wrote: 08/11/2022 16:19
Evolution_IV wrote: 08/11/2022 16:18

imal volkswagenov ili premiJum neki?
Da ima, kod nas bi bio najprodavaniji uprkos cijeni i tome što ti na pola puta od zida do anusa istruhne u ruci. :lol:
jok, od njegovog dodira bi se regenerisala crijeva komplet...
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#22414 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ZoomZoomKiwi »

Evolution_IV wrote: 08/11/2022 16:20
EFD22 wrote: 08/11/2022 16:19

Da ima, kod nas bi bio najprodavaniji uprkos cijeni i tome što ti na pola puta od zida do anusa istruhne u ruci. :lol:
jok, od njegovog dodira bi se regenerisala crijeva komplet...
A čuj, ovdje mnogi vole regeneracije, što DPFova to debelih crijeva :lol:
noviclan
Posts: 15008
Joined: 31/10/2013 06:48

#22415 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by noviclan »

artur morgan wrote: 08/11/2022 13:06 Ja sam kupio ljetne gume sa starijim dotom - 2 godine, ali sam vidio gdje su bile skladištene, prodavac mi ponudio popust oko 15% do 20% ne sjećam se tačno, kupio sam ih i sve ok. Miško Primacy 4. Za drugo auto iste godine, kupim tad "frišak" dot i Conti CPC 6 gume kod istog trgovca, nakon par mjeseci reklamirao, uvažena reklamacija od dobavljača i dobio sam dvije nove gume ( na pogonskoj osovini ) :-D ...nije bilo do trgovca skladištenja već do guma, kod kojih se u tom slučaju šara počela ozbiljno deformisati. Tako da ako je ozbiljan trgovac, koji skladišti gume na ispravan način, nije problem stariji dot. Guma se ne može u skladištu " oplastičiti " ona ima i fabrički zaštitni premaz, bitno je da se drži u tamnoj i suhoj prostoriji, tako da se može kao nova koristiti sve dok dot nije stariji od 7 godina.
Razlika je u tome sto ti je "samo' trgovac za tih 15-20% "uvalio" michelin primacy 4 s1 stariji dot a mogao si kupiti bolju verziju s2 i naravno noviji dot za tih 20% vise
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#22416 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Evolution_IV »

hocel ko 4 gume 195 65 15 ljetne, 21/14, ok sara...samo da dodje po njih

mislim da su dunlop street resposne 2
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#22417 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by artur morgan »

noviclan wrote: 10/11/2022 03:33
artur morgan wrote: 08/11/2022 13:06 Ja sam kupio ljetne gume sa starijim dotom - 2 godine, ali sam vidio gdje su bile skladištene, prodavac mi ponudio popust oko 15% do 20% ne sjećam se tačno, kupio sam ih i sve ok. Miško Primacy 4. Za drugo auto iste godine, kupim tad "frišak" dot i Conti CPC 6 gume kod istog trgovca, nakon par mjeseci reklamirao, uvažena reklamacija od dobavljača i dobio sam dvije nove gume ( na pogonskoj osovini ) :-D ...nije bilo do trgovca skladištenja već do guma, kod kojih se u tom slučaju šara počela ozbiljno deformisati. Tako da ako je ozbiljan trgovac, koji skladišti gume na ispravan način, nije problem stariji dot. Guma se ne može u skladištu " oplastičiti " ona ima i fabrički zaštitni premaz, bitno je da se drži u tamnoj i suhoj prostoriji, tako da se može kao nova koristiti sve dok dot nije stariji od 7 godina.
Razlika je u tome sto ti je "samo' trgovac za tih 15-20% "uvalio" michelin primacy 4 s1 stariji dot a mogao si kupiti bolju verziju s2 i naravno noviji dot za tih 20% vise
Mišelin mi je bila prva opcija zbog ranijih dobrih iskustava sa tom gumom. Ja sam tražio kod njega tu gumu, on je rekao šta ima na stanju, ja sam kupio. I to je to
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83402
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#22418 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by _BataZiv_0809 »

Evolution_IV wrote: 10/11/2022 07:47 hocel ko 4 gume 195 65 15 ljetne, 21/14, ok sara...samo da dodje po njih

mislim da su dunlop street resposne 2
Baci ti to u kantu moj prika ili stavi na pik za neku simbolicnu cifru. Ti sto dolaze po dzabanu ce te izjebat vise nego da im prodas.
User avatar
hopi
Posts: 7255
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#22419 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by hopi »

_BataZiv_0809 wrote: 10/11/2022 10:03
Evolution_IV wrote: 10/11/2022 07:47 hocel ko 4 gume 195 65 15 ljetne, 21/14, ok sara...samo da dodje po njih

mislim da su dunlop street resposne 2
Baci ti to u kantu moj prika ili stavi na pik za neku simbolicnu cifru. Ti sto dolaze po dzabanu ce te izjebat vise nego da im prodas.
Tako je, stavi ti to za cvanciku i neko ce doci po njih. Onda doplatiš još cenera i odeš fino u KFC da se najedeš :lol:
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#22420 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

_BataZiv_0809 wrote: 10/11/2022 10:03
Evolution_IV wrote: 10/11/2022 07:47 hocel ko 4 gume 195 65 15 ljetne, 21/14, ok sara...samo da dodje po njih

mislim da su dunlop street resposne 2
Baci ti to u kantu moj prika ili stavi na pik za neku simbolicnu cifru. Ti sto dolaze po dzabanu ce te izjebat vise nego da im prodas.
Upravo tako. Sta sam god poklanjao bilo je hajd jos i donesi. Niko nije htio sasvim uredan i ispravan ugao.
Stavio 150 maraka cijenu, isti dan dosli po njega.
Isto i gume. 7 godina stare ljetne, ali vozene samo oko 5000 km.
Nece niko kao poklon.
Stavio 120, prodao za 80.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 8289
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#22421 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Idemedosumom »

Proljetos montaza i balans guma - 30 KM.
Evo sad' turih zimske, isti vulkanizer - 40 KM.
A sjecam se kad je bilo 20-25 KM :(
User avatar
corsa
Posts: 2592
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#22422 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by corsa »

Idemedosumom wrote: 10/11/2022 12:05 Proljetos montaza i balans guma - 30 KM.
Evo sad' turih zimske, isti vulkanizer - 40 KM.
A sjecam se kad je bilo 20-25 KM :(
Pa zar ne zanš da je Ukrajina najveći izvounik tegova za balansiranje guma!? :lol: :lol: :lol:
Dzontra_Volta
Posts: 8001
Joined: 20/01/2011 11:10

#22423 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dzontra_Volta »

Evo ako neko hoće da baci stare gume, a vulkanizer hoće da mu za to naplati cenera:
http://efm.ba/otvoreno-reciklazno-dvori ... YUMqkM67ZU
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#22424 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Evolution_IV »

_BataZiv_0809 wrote: 10/11/2022 10:03
Evolution_IV wrote: 10/11/2022 07:47 hocel ko 4 gume 195 65 15 ljetne, 21/14, ok sara...samo da dodje po njih

mislim da su dunlop street resposne 2
Baci ti to u kantu moj prika ili stavi na pik za neku simbolicnu cifru. Ti sto dolaze po dzabanu ce te izjebat vise nego da im prodas.
:thumbup: :lol:
Al'din
Posts: 1649
Joined: 06/03/2011 21:43
Location: https://maps.app.goo.gl/D8HtdgLyMDYMm8x5A
Contact:

#22425 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Al'din »

corsa wrote: 10/11/2022 12:14
Idemedosumom wrote: 10/11/2022 12:05 Proljetos montaza i balans guma - 30 KM.
Evo sad' turih zimske, isti vulkanizer - 40 KM.
A sjecam se kad je bilo 20-25 KM :(
Pa zar ne zanš da je Ukrajina najveći izvounik tegova za balansiranje guma!? :lol: :lol: :lol:
Ja sa 20 na 30 .. jesam li bezobrazan?
Post Reply