Jugoslavija

Post Reply
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45838
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#2076 Re: Jugoslavija

Post by Chmoljo »

Bodkin wrote: 06/04/2024 00:09
Chmoljo wrote: 06/04/2024 00:04
govoriš kao da je neka agresivna probosanska politika, a u stvari probošnjačka imala nekakav, ikakav element u otpočinjanju rata.

Gdje? Daj citat.
Bodkine, stvarno mi je teško voditi dijalog sa nekim ko je tako bukvalan.

nisam rekao da si to napisao, ali postavljaš situaciju kao da se to desilo prethodno i onda imamo za posljedicu ono što pišeš. vjerovatno nehotice, ali tako ispada. uzroci i posljedice ti nemaju logičan slijed.

sori, umara me ova konverzacija.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#2077 Re: Jugoslavija

Post by Bodkin »

Chmoljo wrote: 06/04/2024 00:18
Bodkin wrote: 06/04/2024 00:07
Bjezanju kad? Dva puta su ti isti “svi” gradili drzavu sa srbima. Prema tome recency bias i to sto si odrastao i ostao u ovoj zatrovanoj atmosferi od drzave gradi takvo misljenje. Na kraju, sve su te drzave svakako danas nezavisne. Da je do srbije same, bosna, hrvatska i slovenija bi napravile neku konfederaciju. Odnosi bosne i hrvatske nikad gori, a slovenija uslovljavljavala hrvate clanstvom u eu dok nisu dobili sta su htjeli u piranskom zaljevu

Tako da tvoje misljenje je samo posljedica okoline u kojoj zivis
to što si ti nalegao na bratstvo i jedinstvo također nije relevantno. relevantne su činjenice.

pokolji koji su urađeni u rasponu mog "recency biasa" su dokumentovani kao djela sa predumišljajem. i to ne kao djela odmetnutih bandi, odmetnutih vojski ili generala, ili djela kmetova koji se bore za oslobođenje od zemljoposjednika. već kao djela državnih aparata, sistema, sve sa dokumentovanom ideologijom, izvršiocima, sistemom, njegovanjem posljedica, negiranjem, revizionizmom, sve u režiji sistema i državnog aparata. i to sve zabilježeno ne od strane biased bošnjaka, nego međunrodnih relevantnih faktora.

tvoj nastup, ako nije ovako, onako je kao da se raspravljam sa djetetom. crno ili bijelo.

a ako ćeš mak na konac - hrvatska i slovenija sada i jesu u konfederaciji - nekoj labavoj verziji, a i bosna bi htjela, al pogodi ko zajebava.

tvoje mišljenje je posljedica tovjih predrasuda i narativa kojeg se ne želiš odreći misleći da ćeš time izdati svoju nostalgiju. žao mi je. činjenice govore nešto drugo.
Ne nego ti imas svoju kutiju i pokusavas da uguras svaki post sa kojim raspravljas u tu kutiju. Hrvatska i slovenija nisu uopste u konfederaciji. Ne moze se porediti. Niti bi bili u zajednici da ona ne ukljucuje jos 20 zemalja. Kao uostalom sto bosna ne bi

Ostatak posta je opet komentarisanje stvari koje niko ne argumentuje pa tako nema potrebe odgovarati na te dijelove

Ali ono sto jeste simptomaticno je da osigledno ne zelis nista imati sa srbima a u dobrom dijelu ni sa hrvatima. Bas me zanima sta koji k radis u drzavi sa njima
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#2078 Re: Jugoslavija

Post by Bodkin »

Chmoljo wrote: 06/04/2024 00:20
Bodkin wrote: 06/04/2024 00:09
Chmoljo wrote: 06/04/2024 00:04
govoriš kao da je neka agresivna probosanska politika, a u stvari probošnjačka imala nekakav, ikakav element u otpočinjanju rata.

Gdje? Daj citat.
Bodkine, stvarno mi je teško voditi dijalog sa nekim ko je tako bukvalan.

nisam rekao da si to napisao, ali postavljaš situaciju kao da se to desilo prethodno i onda imamo za posljedicu ono što pišeš. vjerovatno nehotice, ali tako ispada. uzroci i posljedice ti nemaju logičan slijed.

sori, umara me ova konverzacija.
Umara zato sto misljenja nisu ista, a obicno nemas priliku da si u takvoj situaciji. Vjezbaj :D
Ako mene citiras, imputiras mi da sam to ja napisao.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 11249
Joined: 27/04/2021 22:52

#2079 Re: Jugoslavija

Post by tramvajtrojka »

Chmoljo wrote: 06/04/2024 00:18
Bodkin wrote: 06/04/2024 00:07
Bjezanju kad? Dva puta su ti isti “svi” gradili drzavu sa srbima. Prema tome recency bias i to sto si odrastao i ostao u ovoj zatrovanoj atmosferi od drzave gradi takvo misljenje. Na kraju, sve su te drzave svakako danas nezavisne. Da je do srbije same, bosna, hrvatska i slovenija bi napravile neku konfederaciju. Odnosi bosne i hrvatske nikad gori, a slovenija uslovljavljavala hrvate clanstvom u eu dok nisu dobili sta su htjeli u piranskom zaljevu

Tako da tvoje misljenje je samo posljedica okoline u kojoj zivis
to što si ti nalegao na bratstvo i jedinstvo također nije relevantno. relevantne su činjenice.

pokolji koji su urađeni u rasponu mog "recency biasa" su dokumentovani kao djela sa predumišljajem. i to ne kao djela odmetnutih bandi, odmetnutih vojski ili generala, ili djela kmetova koji se bore za oslobođenje od zemljoposjednika. već kao djela državnih aparata, sistema, sve sa dokumentovanom ideologijom, izvršiocima, sistemom, njegovanjem posljedica, negiranjem, revizionizmom, sve u režiji sistema i državnog aparata. i to sve zabilježeno ne od strane biased bošnjaka, nego međunrodnih relevantnih faktora.

tvoj nastup, ako nije ovako, onako je kao da se raspravljam sa djetetom. crno ili bijelo.

a ako ćeš mak na konac - hrvatska i slovenija sada i jesu u konfederaciji - nekoj labavoj verziji, a i bosna bi htjela, al pogodi ko zajebava.

tvoje mišljenje je posljedica tovjih predrasuda i narativa kojeg se ne želiš odreći misleći da ćeš time izdati svoju nostalgiju. žao mi je. činjenice govore nešto drugo.
Image
Image
Image

Ovo su moje slike licno uslikane na području istočne Bosne, geneza zla je toliko isla da su u opstini Kalinovik gdje su drzali zatocene bosnjake koji su cekali svoju listu za odrstrijel urezivali svoja imena u zidove štala, i napustenih vojnih baraka, da su četnici bukvalno isli i gulili sa nozevima gdje je god bilo necije ime, ostao je jos poneki potpis kao podsjetnik na dobre komsije koje su uradili toliko zla u manje od pedesetak godina
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45838
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#2080 Re: Jugoslavija

Post by Chmoljo »

Bodkin wrote: 06/04/2024 00:24
Ne nego ti imas svoju kutiju i pokusavas da uguras svaki post sa kojim raspravljas u tu kutiju. Hrvatska i slovenija nisu uopste u konfederaciji. Ne moze se porediti. Niti bi bili u zajednici da ona ne ukljucuje jos 20 zemalja. Kao uostalom sto bosna ne bi

Ostatak posta je opet komentarisanje stvari koje niko ne argumentuje pa tako nema potrebe odgovarati na te dijelove

Ali ono sto jeste simptomaticno je da osigledno ne zelis nista imati sa srbima a u dobrom dijelu ni sa hrvatima. Bas me zanima sta koji k radis u drzavi sa njima
dovoljno je vidjeti da kada pišem o separatizmu, pišem o srpskoj i hrvatskoj politici, želeći istaći da je to odraz kolektivnog mišljenja u većoj ili manjoj mjeri, a nikako mišljenje svake individue.

potrebno je biti na autističnom spektru da bi se negirala činjenica da su ove politike u BiH separatističke i da takve ne žele da postoji bosna i hercegovina.

i onda kada konstatujem nešto tako banalno, evidentno me prozivaš za nacionalizam kao da sam ih ja tjerao u takvo nešto. i praviš moj psihološki profil jer konstatujem notorne činjenice.

čime se drogiraš?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45838
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#2081 Re: Jugoslavija

Post by Chmoljo »

Bodkin wrote: 06/04/2024 00:26

Umara zato sto misljenja nisu ista, a obicno nemas priliku da si u takvoj situaciji. Vjezbaj :D
Ako mene citiras, imputiras mi da sam to ja napisao.
odgovorio sam ti gore na još jedan glup post.

više neću.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45838
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#2082 Re: Jugoslavija

Post by Chmoljo »

tramvajtrojka wrote: 06/04/2024 00:28
Ovo su moje slike licno uslikane na području istočne Bosne, geneza zla je toliko isla da su u opstini Kalinovik gdje su drzali zatocene bosnjake koji su cekali svoju listu za odrstrijel urezivali svoja imena u zidove štala, i napustenih vojnih baraka, da su četnici bukvalno isli i gulili sa nozevima gdje je god bilo necije ime, ostao je jos poneki potpis kao podsjetnik na dobre komsije koje su uradili toliko zla u manje od pedesetak godina
nije to ništa što se nije dešavalo i ranije. no ono što pojedini ne mogu da prihvate da je devedesetih određena država otvoreno stala iza svega toga.

a također, druge države su to otvoreno nazvale onim što jeste.

raspravlja se o notornim stvarima, samo zato što neko nije spreman napraviti odmak i prihvatiti činjenice.
mishic
Posts: 6442
Joined: 28/04/2011 16:29

#2083 Re: Jugoslavija

Post by mishic »

Sva post-jugoslovenska društva su u velikim problemima proisteklim iz zajedničkog naslijeđa koje nije prevazišlo ni srednjovjekovne društvene bolesti.
Historijski kontekst zbog kojeg su ta društva ostala zaglavljena negdje duboko u prošlosti veoma je složen ali se grubo može sažeti u činjenicu da ta društva nisu bila slobodna nego su egzistirala ili pod šapom kolonijalnih sila ili su pak pod paskom i kontrolom ili tih ili drugih velikih sila pravila truhle kompromise unutar kojih se svako nezadovoljstvo guralo pod tepih a sila i moć jačih diktirala zadano ponašanje i odgađala prsijecanje Gordijevog čvora

I kako su se u kojoj epohi ti problemi gomilali i stvarali tenzije tako je onaj ko je dolazio do najveće moći redefinirao odnose, diktirao nova pravila i opet na stari način, guranjem pod tepih, nastavljao živjeti u iluziji da će sve to samo od sebe nestati, iščeznuti, biti prevaziđeno kao objektivan problem koji zahtijeva trezven i objektivan pristup umjesto iščekivanja neke nerealne demokratizacije koja nije moguća bez objektivizacije i lustracije.

Zbog toga je u svakoj od ovih epoha "pobjednik" zanemarivao interese pobijeđenih i na stare antagonizme dodavao nove. I trenutno u svim društvima na Balkanu i zemljama ex-Jugoslavije (negdje manje, negdje više) imamo društva u kojima su skupštinske sale pretvorene u cirkus placeve, izabrane narodne predstavnike i obnašatelje vlasti u kriminalu, primitivizmu, kabadahijskom ponašanju pa čak i upotrebu fizičke sile. Ekonomski se tavori, organizirani kriminal, mito i korupcija buja, deklarativno težimo tamo gdje objektivno ni iz daleka nismo dosegli stepen onih kojima bi da se priključimo ili smo se netom priključili. Put preobrazbe i demokratizacija društva je znatno duži i zahtijevniji put od onoga što se na prvi pogled percipira pod tim.

Svako od ex-Jugoslovenskih društava se pri tome osipa, nestaje, odumire i iseljava. Dakle jedan dio tih društava se demokratizira i modernizira u drugom i drugačijem okruženju a onaj dio koji ostaje ovdje tavori i nojevski se odnosi prema moru problema u kojima tone. Društva su neuređena, neorganizirana, državni sistemi nefunkcionalni, korumpirani i zloupotrebljavani, nezadovoljstvo je opšte ali nikakve ozbiljne široke društvene (građanske) akcije nema s ciljem da se to mijenja i popravlja. Šuti se i trpi, do kada i zbog čega niko ne zna, a vrijeme prolazi, tone se sve dublje a izlaza iz toga nigdje ni na vidiku. Kao da smo postali društva nojeva sa glavama duboko u pijesku dok nas nestaje i prijeti nam bezbroj opasnosti.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#2084 Re: Jugoslavija

Post by Bodkin »

Chmoljo wrote: 06/04/2024 00:30
Bodkin wrote: 06/04/2024 00:24
Ne nego ti imas svoju kutiju i pokusavas da uguras svaki post sa kojim raspravljas u tu kutiju. Hrvatska i slovenija nisu uopste u konfederaciji. Ne moze se porediti. Niti bi bili u zajednici da ona ne ukljucuje jos 20 zemalja. Kao uostalom sto bosna ne bi

Ostatak posta je opet komentarisanje stvari koje niko ne argumentuje pa tako nema potrebe odgovarati na te dijelove

Ali ono sto jeste simptomaticno je da osigledno ne zelis nista imati sa srbima a u dobrom dijelu ni sa hrvatima. Bas me zanima sta koji k radis u drzavi sa njima
dovoljno je vidjeti da kada pišem o separatizmu, pišem o srpskoj i hrvatskoj politici, želeći istaći da je to odraz kolektivnog mišljenja u većoj ili manjoj mjeri, a nikako mišljenje svake individue.

potrebno je biti na autističnom spektru da bi se negirala činjenica da su ove politike u BiH separatističke i da takve ne žele da postoji bosna i hercegovina.

i onda kada konstatujem nešto tako banalno, evidentno me prozivaš za nacionalizam kao da sam ih ja tjerao u takvo nešto. i praviš moj psihološki profil jer konstatujem notorne činjenice.

čime se drogiraš?
I po stoti put, pises o stvarima koje niko ne argumentuje i koje su nebitne za raspravu.

Btw sam si napisao, mozda ne zele da postoji bosna i hercegovina kakvu ti zelis. Ali to je toliko daleko od teme da nema smisla pisati o tome
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45838
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#2085 Re: Jugoslavija

Post by Chmoljo »

Bodkin wrote: 06/04/2024 00:48
Chmoljo wrote: 06/04/2024 00:30
Bodkin wrote: 06/04/2024 00:24
Ne nego ti imas svoju kutiju i pokusavas da uguras svaki post sa kojim raspravljas u tu kutiju. Hrvatska i slovenija nisu uopste u konfederaciji. Ne moze se porediti. Niti bi bili u zajednici da ona ne ukljucuje jos 20 zemalja. Kao uostalom sto bosna ne bi

Ostatak posta je opet komentarisanje stvari koje niko ne argumentuje pa tako nema potrebe odgovarati na te dijelove

Ali ono sto jeste simptomaticno je da osigledno ne zelis nista imati sa srbima a u dobrom dijelu ni sa hrvatima. Bas me zanima sta koji k radis u drzavi sa njima
dovoljno je vidjeti da kada pišem o separatizmu, pišem o srpskoj i hrvatskoj politici, želeći istaći da je to odraz kolektivnog mišljenja u većoj ili manjoj mjeri, a nikako mišljenje svake individue.

potrebno je biti na autističnom spektru da bi se negirala činjenica da su ove politike u BiH separatističke i da takve ne žele da postoji bosna i hercegovina.

i onda kada konstatujem nešto tako banalno, evidentno me prozivaš za nacionalizam kao da sam ih ja tjerao u takvo nešto. i praviš moj psihološki profil jer konstatujem notorne činjenice.

čime se drogiraš?
I po stoti put, pises o stvarima koje niko ne argumentuje i koje su nebitne za raspravu.

Btw sam si napisao, mozda ne zele da postoji bosna i hercegovina kakvu ti zelis. Ali to je toliko daleko od teme da nema smisla pisati o tome
Bodkin wrote: 06/04/2024 00:482024 je i ti i dalje mislis da samo bosnjaci mogu reci sta je drzavno. Da, bas cudno sto srbi i hrvati ne zele nista sa drzavom
uzroci, posljedice. malo te to handri, al ok. ja sam u kutiji, ja argumentujem nešto što niko ne argumentuje.

ne stvarno, dosta od mene. :)
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45838
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#2086 Re: Jugoslavija

Post by Chmoljo »

dječak sa šibicama wrote: 06/04/2024 00:05

bilo je i ovakve "probosanske politike"
kakav vizionar. znao da će se vratiti staro bošnjačko ime još 92.

nek mi odigra kladionicu, zakitim ga ;-)
MMM1977
Posts: 4668
Joined: 15/07/2009 12:56

#2087 Re: Jugoslavija

Post by MMM1977 »

Chmoljo wrote: 06/04/2024 01:00
dječak sa šibicama wrote: 06/04/2024 00:05

bilo je i ovakve "probosanske politike"
kakav vizionar. znao da će se vratiti staro bošnjačko ime još 92.

nek mi odigra kladionicu, zakitim ga ;-)
Ali kako je dječak maliciozan. Nađe nekog anonimusa koji nešto laprda i to je kao relevantno a ovamo nikad riječi loše da napiše o presuđenim zločincima i politici koja to javno podržava.
User avatar
sehohari
Posts: 8757
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#2088 Re: Jugoslavija

Post by sehohari »

Edin H. wrote: 05/04/2024 23:25
sehohari wrote: 05/04/2024 23:19
Bodkin wrote: 05/04/2024 23:13

Znas sta znaci prisvajati valjda. Bosna nije drzava jednog naroda nego tri.
Prisvajanje CIJELE države implicira da je ok prisvajati "svoj" dio, ali eto nije u redu tražiti svoja prava u Čapljini.
Partizani su bili frajeri što su bili za bratstvo i jedinstvo.


Prava se moraju ostvarivati kroz zaštitu prava pojedinca, a ne čopora.

Kod nas je naravno sve naopako.
Pa jedno ide uz drugo.

Ne možeš zaštiti pravo pojedinca ako ujedno nemaš zaštitu grupe kojoj pripada (ili općenito svih grupa te vrste), mehanizmi za zaštitu određene grupe se na kraju konkretno ostvaruju kroz prava svakog pripadnika te grupe pojedinačno.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45838
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#2089 Re: Jugoslavija

Post by Chmoljo »

sehohari wrote: 06/04/2024 01:45

Pa jedno ide uz drugo.

Ne možeš zaštiti pravo pojedinca ako ujedno nemaš zaštitu grupe kojoj pripada (ili općenito svih grupa te vrste), mehanizmi za zaštitu određene grupe se na kraju konkretno ostvaruju kroz prava svakog pripadnika te grupe pojedinačno.
u stvari je obratno.

prvo zaštitiš individuu. svaka deklaracija o ljudskim pravima je upravo usmjerena na inividuu. lakše je propisati zaštitu pojedinog dijela koji poslije može činiti sumu nečega, ili ne mora. svejedno je.

da je tako kako ti kažeš, uvijek bi bilo nepripadajućih individua.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45838
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#2090 Re: Jugoslavija

Post by Chmoljo »

MMM1977 wrote: 06/04/2024 01:38

Ali kako je dječak maliciozan. Nađe nekog anonimusa koji nešto laprda i to je kao relevantno a ovamo nikad riječi loše da napiše o presuđenim zločincima i politici koja to javno podržava.
rijetko koja internet zajednica na ovim prostorima je vokalna i oko nekih stvari koje su samoreflektirajuće i misaona imenica za spomenuti slične stvari na drugim mjestima. stvari poput kazana, trusine, grabovice, ledića... nije da svi horski isto tvrde, ali se o ovim stvarima priča i dominantno je mišljenje da je to ono što jeste - grozni ratni zločini počinjeni u ime Armije BiH, Bošnjaka ili šta je već bilo u glavama tih kretena.

i to treba da je na ponos svakome, da takve grozote nisu tabui.

zato su ovakvi komentari

Image
User avatar
sehohari
Posts: 8757
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#2091 Re: Jugoslavija

Post by sehohari »

Chmoljo wrote: 06/04/2024 01:59
sehohari wrote: 06/04/2024 01:45

Pa jedno ide uz drugo.

Ne možeš zaštiti pravo pojedinca ako ujedno nemaš zaštitu grupe kojoj pripada (ili općenito svih grupa te vrste), mehanizmi za zaštitu određene grupe se na kraju konkretno ostvaruju kroz prava svakog pripadnika te grupe pojedinačno.
u stvari je obratno.

prvo zaštitiš individuu. svaka deklaracija o ljudskim pravima je upravo usmjerena na inividuu. lakše je propisati zaštitu pojedinog dijela koji poslije može činiti sumu nečega, ili ne mora. svejedno je.

da je tako kako ti kažeš, uvijek bi bilo nepripadajućih individua.
Jedno ide uz drugo, bukvalno. Ne postoji nešto što vodi prema drugom, jednostavno ne može samo jedno postojati.

Kada ja kao indivudua imam određena prava proistekla iz deklaracije o ljudskim pravima, ostvarujem ih kao ljudsko biće.
Zaštita ljudskog bića ne postoji ako ja kao pojedinačno ljudsko biće nisam u stanju da ostvarujem prava koja iz toga proilaze.
Ja kao individualno ljudsko biće ne mogu imati prava ako nemam prava na osnovu toga što jesam, a to je ljudsko biće.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45838
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#2092 Re: Jugoslavija

Post by Chmoljo »

komplikuješ vrlo jednostavnu stvar - zaštita individue podrazumijeva zaštitu svake grupe kojoj može pripadati a i ne mora.

zaštita grupe ne podrazumijeva zaštitu svake individue jer joj ne mora pripadati.

baška što ne treba biti ničija stvar kojoj grupi ko pripada sve dok time ne ugrožava neku drugu individuu.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45833
Joined: 29/12/2005 01:20

#2093 Re: Jugoslavija

Post by jeza u ledja »

A moze li se kako dobiti zastita od te potrebe da se trpamo u grupe?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45838
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#2094 Re: Jugoslavija

Post by Chmoljo »

on vjerovatno konta da i neko ko želi ne pripadati nekoj grupi - pripada grupi koja ne želi da pripada nijednoj grupi :D

kako god, država garantuje individualna prava. kolektivna prava su fluidna kategorija.
User avatar
piupiu
Posts: 16724
Joined: 05/01/2008 05:08

#2095 Re: Jugoslavija

Post by piupiu »

mishic wrote: 06/04/2024 00:41 Svako od ex-Jugoslovenskih društava se pri tome osipa, nestaje, odumire i iseljava. Dakle jedan dio tih društava se demokratizira i modernizira u drugom i drugačijem okruženju a onaj dio koji ostaje ovdje tavori i nojevski se odnosi prema moru problema u kojima tone. Društva su neuređena, neorganizirana, državni sistemi nefunkcionalni, korumpirani i zloupotrebljavani, nezadovoljstvo je opšte ali nikakve ozbiljne široke društvene (građanske) akcije nema s ciljem da se to mijenja i popravlja. Šuti se i trpi, do kada i zbog čega niko ne zna, a vrijeme prolazi, tone se sve dublje a izlaza iz toga nigdje ni na vidiku. Kao da smo postali društva nojeva sa glavama duboko u pijesku dok nas nestaje i prijeti nam bezbroj opasnosti.
Tri su razloga: 1) Trauma i konstantno retraumatiziranje, 2) oni koji bi mogli mijenjati stvari sistem uspješno neutralizira i 3) društvo nema kohezivnu ideologiju.
User avatar
piupiu
Posts: 16724
Joined: 05/01/2008 05:08

#2096 Re: Jugoslavija

Post by piupiu »

Obrazovni program iz 1971., vrlo interesantno. Priča se o kulturi življenja - od pranja sudja, konfliktima i stresu na poslu, zdrave prehrane do razgovara sa Marjanom Rožičem, nekadašnjim predsjednikom Skupštine YU, o tome kako doći do stana (21:09). Inače, voditelj u jednom trenutku govori o tkanju 'ćilimOVA' - otkud ova deklinacija? :cry:

snijeg_led
Posts: 6776
Joined: 08/12/2019 21:35

#2097 Re: Jugoslavija

Post by snijeg_led »

Nekada davno su iz Bg dolazile odlicne obrazovne emisije a sad dolazi samo šund
User avatar
istra_hr
Posts: 1539
Joined: 30/06/2018 19:11
Location: Pula...Zagreb...Rijeka

#2098 Re: Jugoslavija

Post by istra_hr »

PM72 wrote: 05/04/2024 20:42
HelaS wrote: 05/04/2024 20:41
PM72 wrote: 05/04/2024 20:39 Da nije bilo najvećeg i najboljeg hrvata,Josipa Broza...sad bi svu Hrvatsku mogao vidjeti sa Sljemena...Bog mu lijepi dženet dao
Pa Hrvatska i jeste šira okolina Sljemena :D
:thumbup:
Talijani bi držali od Zadra do Trsta...
:roll:
Iste, ali potpuno iste riječi govorili Milošević i Šešelj
To ih citirate?

Uživajte :lol: :lol:
PM72
Posts: 18002
Joined: 30/04/2012 16:54

#2099 Re: Jugoslavija

Post by PM72 »

istra_hr wrote: 06/04/2024 08:42
PM72 wrote: 05/04/2024 20:42
HelaS wrote: 05/04/2024 20:41

Pa Hrvatska i jeste šira okolina Sljemena :D
:thumbup:
Talijani bi držali od Zadra do Trsta...
:roll:
Iste, ali potpuno iste riječi govorili Milošević i Šešelj
To ih citirate?

Uživajte :lol: :lol:
Skužajte ali zar Tito nije uzeo Zadar i Istru talijanima?
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41602
Joined: 29/06/2011 23:39

#2100 Re: Jugoslavija

Post by dječak sa šibicama »

A kako bi fasisticka Italija dobila teritorij "do Zadra" ako je i ona porazena strana, jedno logicno pitanje.
Post Reply