IRAN

Post Reply
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#20426 Re: IRAN

Post by zijancer »

na naftu :-D
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#20427 Re: IRAN

Post by Nadzornik »

Za ideale ginu budale,zalosno... :(

Iracko-Iranski rat

Image
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#20428 Re: IRAN

Post by славянин »

zijancer wrote:na naftu :-D
Sta - da im ne prodaju naftu mislis ? Amerika je drugi proizvodjac nafte na svijetu (nekada i prvi smjenjuju se) a cijena cim poraste iznad 80$ isplati im se vaditi je frackingom tako da mogu znacajno povecaju proizvodnju sve i bez znacajnog koristenja nafte sa aljaske :D A prije svega toga imas i druge proizvodjace nafte po svijetu :lol:
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#20429 Re: IRAN

Post by zijancer »

ne samo to, nego da sami kažu kome će, pod kojim uslovima i koliko prodavati
pa za šta koriste arapsku naftu :hm:
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#20430 Re: IRAN

Post by славянин »

zijancer wrote:ne samo to, nego da sami kažu kome će, pod kojim uslovima i koliko prodavati
pa za šta koriste arapsku naftu :hm:
Image

Image

Image


Nizasto :D taj mit je stvoren od arapa kako bi pokazali kako im se otima nafta i zato su u haosu a ne zbog vlastite nesposobnosti i zastarjelih sistema kako uprave tako i svega drugog.

Sa druge strane zasto amerika forsira stabilan protok nafte ? Jer ne gledaju samo sebe nego globalnu ekonomiju jer u danasnjem vremenu sve je povezano ... voli amer da i kinez kupi naftu jeftino pa proizvede iphone za pola cijene koliko bi to kostalo u us :)
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#20431 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

Ne ide to bas tako jednostavno u vezi nafte. Da nema nafte iz Zaliva, nafta bi se trazila drugdje, ali bi bila mnogo skuplja. I nije kvalitet nafte svugdje isti nit je ista cijena vadjenja i obrade.

Saudijska Arabija i SAD su u simbiozi sto se tice nafte, pa stoga i svega drugog sto se tice osiguranja tih izvorista, protoka iste, pa tako i odrzavanju rezima dole. Sve dok dole ne pukne, a puci ce kad tad jer je taj rezim zlo.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#20432 Re: IRAN

Post by zijancer »

a za sta arapi koriste tu naftu?
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#20433 Re: IRAN

Post by славянин »

zijancer wrote:a za sta arapi koriste tu naftu?
Za prodaju :D
O i skoro sva energija im je od nafte (elektricna) a trose ogromne kolicine zbog klimatizacije i desalinizacije :D
User avatar
SmokingMan
Posts: 22522
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: α / β Geminorum

#20434 Re: IRAN

Post by SmokingMan »

Onaj Bujr Khalifa dnevno troši za rashladni sistem ko jedan manji grad. :D
User avatar
Matzan
Posts: 7049
Joined: 16/01/2015 13:25

#20435 Re: IRAN

Post by Matzan »

A Petrodollar?
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#20436 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

Matzan wrote:A Petrodollar?
Pa petrodolar je sastavni dio te SAD-KSA simbioze.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#20437 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

zijancer wrote:a za sta arapi koriste tu naftu?
Kupaju se u njoj? :D
User avatar
Sanjarko
Posts: 28397
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#20438 Re: IRAN

Post by Sanjarko »

Americka nafta je kako znam iz fracking-a vecinom. A ona se samo isplati kad je ova ostala jeftinija, iako su tome Amerikanci isto dohakali pa su tehnicki poboljsali fracking pa je sad jos isplativija nafta iz toga dobijena.

Ono sto se zaboravlja i ne racuna jest potrosnja svjetska itd., kao i sve veca potraznja. Tako da bi rat sa Iranom kurcslus napravio sto se tice toga ako bi se prelio u regiju i izazvao bi poremecaj na citavom trzistu.

Ono sto sam pisao da Iran kao kontramjere moze da uradi, nisu sankcije jer to nemoze a i ovo ne bi lako tako, i kad bi uradio, zaguzvalo bi se.
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#20439 Re: IRAN

Post by славянин »

Vizionar 1985 wrote:Americka nafta je kako znam iz fracking-a vecinom. A ona se samo isplati kad je ova ostala jeftinija, iako su tome Amerikanci isto dohakali pa su tehnicki poboljsali fracking pa je sad jos isplativija nafta iz toga dobijena.

Ono sto se zaboravlja i ne racuna jest potrosnja svjetska itd., kao i sve veca potraznja. Tako da bi rat sa Iranom kurcslus napravio sto se tice toga ako bi se prelio u regiju i izazvao bi poremecaj na citavom trzistu.

Ono sto sam pisao da Iran kao kontramjere moze da uradi, nisu sankcije jer to nemoze a i ovo ne bi lako tako, i kad bi uradio, zaguzvalo bi se.
Nope vecinu nafte sto sada crpe je "normalna" nafta (meksicki zaljev,aljaska) tek iznad 80 dolara im se isplati fracking na srednjem sjeveru.Ono kada je nafta bila poskupila krenuli su da razvijaju fracking pa je doslo do ekonomskog boom-a na srednjem sjeveru medjutim kako je pala cijena sve se usporilo jer jednostavno jeftinije je cijev u zemlju i eto nafte nego guraj hemikalije pod pritiskom pa cijedi zemlju za naftom.

Upravo tu se slazemo.. iako je amerika prilicno autonomna sto se tice nafte oni gledaju malo sire tj. globalno trziste jer su ekonomije posebno velike povezane i imaju simbioticnu vezu (posebno Kina-SAD)
User avatar
Sanjarko
Posts: 28397
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#20440 Re: IRAN

Post by Sanjarko »

Ne znam. Nepratim bas previse Americka desavanja. Vise ovdasnja desavanja pratim. Brzo znaci zamijenise fracking za normalnu proizvodnju. Tesko je sve upratiti. Cak je i ovo moguce.

Rat bi Americkim elitama mozda i dobro dosao ko bombon i dobar dan. Jer bi tako Kinu poremetili koja postaje sve veci potrosac nafte i plina a i konkurent Americi kao globalnoj sili iako mislim da im nemoze Kina parirati barem ne trenutno, u buducnosti vidjeti cemo hoce li. A i Irancima mozda ne bi toliko bio los. A imam razlog sto kazem da im ne bi bio toliko los a ne bi da ga navedem.

Pod rat mislim, na ograniceni neki rat. Malo da se posopaju, pa na pivu.

Ali sta ja znam. Samo vrtim SBB, KBB scenarije.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#20441 Re: IRAN

Post by zijancer »

odakle kinezi nabavljaju naftu?
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#20442 Re: IRAN

Post by славянин »

zijancer wrote:odakle kinezi nabavljaju naftu?
Image
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#20443 Re: IRAN

Post by zijancer »

zašto od rusa ne kupuju više, blizu su?

a, da nemaš kakvu frišku mapu naftovoda na bliskom istoku (dobro bi išla uz taj dijagram)
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#20444 Re: IRAN

Post by славянин »

zijancer wrote:zašto od rusa ne kupuju više, blizu su?

a, da nemaš kakvu frišku mapu naftovoda na bliskom istoku
Jesu blizu ali blizu je i tanker od 500 000 tona koji ti se parkira bas gdje treba u luci i odma imas snadbijevanje. Cijenom gledaju vjerovatno tako se i svi snadbijevaju.
Image
User avatar
Sanjarko
Posts: 28397
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#20445 Re: IRAN

Post by Sanjarko »

zijancer wrote:zašto od rusa ne kupuju više, blizu su?

a, da nemaš kakvu frišku mapu naftovoda na bliskom istoku (dobro bi išla uz taj dijagram)
Zato sto vise EU kupuje. 45% odokativno sa Srednjeg Istoka, mozda i vise jer ima ovo others.
User avatar
Matzan
Posts: 7049
Joined: 16/01/2015 13:25

#20446 Re: IRAN

Post by Matzan »

jeza u ledja wrote:
Matzan wrote:A Petrodollar?
Pa petrodolar je sastavni dio te SAD-KSA simbioze.

Obično je priča o tome kako Amerika može sama proizvesti za svoje potrebe.
To je tačno. Samo sam htio naglasiti da je ovo važnije pitanje.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#20447 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

Nisam skonto sta si hotio rijet al dobro. :D
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#20448 Re: IRAN

Post by zijancer »

Čitam pismo koje je Imam Homeini napisao predsjedniku Gorbačevu, podsjeća na Sofijin svijet
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#20449 Re: IRAN

Post by Challenger_ »

Da postavim i ovdje:
Misteriozna ometanja GPS signala u Izraelu, ali samo u zračnom prometu

Izrael je tijekom jučerašnjeg dana potvrdio kako im se dogodilo misteriozno ometanje GPS signala u zračnom prostoru, no navode kako su određene mjere poduzete da bi se osiguralo sigurno slijetanje i polijetanje zrakoplova.

Image

U izjavi nadležne institucije za zrakoplovni promet navodi se kako su "brojni piloti" poručili da su odjednom izgubili satelitski signal za globalni položajni sustav (GPS). Također se ističe kako ovi za sada neobjašnjivi problemi, koji navodno traju već neko vrijeme, pogađaju isključivo zrakoplovni promet ne i terenske navigacijske sisteme.

Navode kako od početka rade na detektiranju uzroka problema, no, barem za sada, ističu kako problem nije pronađen...

advance.hr

:arrow: Haaretz
:arrow: Reuters


:lol:
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11829
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#20450 Re: IRAN

Post by japin_mutapi »

to ne postoji
Post Reply