IRAN
- Nadzornik
- Posts: 13784
- Joined: 30/05/2011 12:25
#20427 Re: IRAN
Za ideale ginu budale,zalosno...
Iracko-Iranski rat

Iracko-Iranski rat

- славянин
- Posts: 11277
- Joined: 30/05/2013 21:43
- Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)
#20428 Re: IRAN
Sta - da im ne prodaju naftu mislis ? Amerika je drugi proizvodjac nafte na svijetu (nekada i prvi smjenjuju se) a cijena cim poraste iznad 80$ isplati im se vaditi je frackingom tako da mogu znacajno povecaju proizvodnju sve i bez znacajnog koristenja nafte sa aljaskezijancer wrote:na naftu
-
zijancer
- Posts: 4749
- Joined: 03/08/2004 20:52
- Location: 39
#20429 Re: IRAN
ne samo to, nego da sami kažu kome će, pod kojim uslovima i koliko prodavati
pa za šta koriste arapsku naftu
pa za šta koriste arapsku naftu
- славянин
- Posts: 11277
- Joined: 30/05/2013 21:43
- Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)
#20430 Re: IRAN
zijancer wrote:ne samo to, nego da sami kažu kome će, pod kojim uslovima i koliko prodavati
pa za šta koriste arapsku naftu



Nizasto
Sa druge strane zasto amerika forsira stabilan protok nafte ? Jer ne gledaju samo sebe nego globalnu ekonomiju jer u danasnjem vremenu sve je povezano ... voli amer da i kinez kupi naftu jeftino pa proizvede iphone za pola cijene koliko bi to kostalo u us
- jeza u ledja
- Posts: 50632
- Joined: 29/12/2005 01:20
#20431 Re: IRAN
Ne ide to bas tako jednostavno u vezi nafte. Da nema nafte iz Zaliva, nafta bi se trazila drugdje, ali bi bila mnogo skuplja. I nije kvalitet nafte svugdje isti nit je ista cijena vadjenja i obrade.
Saudijska Arabija i SAD su u simbiozi sto se tice nafte, pa stoga i svega drugog sto se tice osiguranja tih izvorista, protoka iste, pa tako i odrzavanju rezima dole. Sve dok dole ne pukne, a puci ce kad tad jer je taj rezim zlo.
Saudijska Arabija i SAD su u simbiozi sto se tice nafte, pa stoga i svega drugog sto se tice osiguranja tih izvorista, protoka iste, pa tako i odrzavanju rezima dole. Sve dok dole ne pukne, a puci ce kad tad jer je taj rezim zlo.
-
zijancer
- Posts: 4749
- Joined: 03/08/2004 20:52
- Location: 39
#20432 Re: IRAN
a za sta arapi koriste tu naftu?
- славянин
- Posts: 11277
- Joined: 30/05/2013 21:43
- Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)
#20433 Re: IRAN
Za prodajuzijancer wrote:a za sta arapi koriste tu naftu?
O i skoro sva energija im je od nafte (elektricna) a trose ogromne kolicine zbog klimatizacije i desalinizacije
- SmokingMan
- Posts: 22522
- Joined: 08/07/2012 18:11
- Location: α / β Geminorum
#20434 Re: IRAN
Onaj Bujr Khalifa dnevno troši za rashladni sistem ko jedan manji grad. 
- jeza u ledja
- Posts: 50632
- Joined: 29/12/2005 01:20
#20436 Re: IRAN
Pa petrodolar je sastavni dio te SAD-KSA simbioze.Matzan wrote:A Petrodollar?
- jeza u ledja
- Posts: 50632
- Joined: 29/12/2005 01:20
#20437 Re: IRAN
Kupaju se u njoj?zijancer wrote:a za sta arapi koriste tu naftu?
- Sanjarko
- Posts: 28398
- Joined: 17/02/2015 19:32
- Location: U snu
#20438 Re: IRAN
Americka nafta je kako znam iz fracking-a vecinom. A ona se samo isplati kad je ova ostala jeftinija, iako su tome Amerikanci isto dohakali pa su tehnicki poboljsali fracking pa je sad jos isplativija nafta iz toga dobijena.
Ono sto se zaboravlja i ne racuna jest potrosnja svjetska itd., kao i sve veca potraznja. Tako da bi rat sa Iranom kurcslus napravio sto se tice toga ako bi se prelio u regiju i izazvao bi poremecaj na citavom trzistu.
Ono sto sam pisao da Iran kao kontramjere moze da uradi, nisu sankcije jer to nemoze a i ovo ne bi lako tako, i kad bi uradio, zaguzvalo bi se.
Ono sto se zaboravlja i ne racuna jest potrosnja svjetska itd., kao i sve veca potraznja. Tako da bi rat sa Iranom kurcslus napravio sto se tice toga ako bi se prelio u regiju i izazvao bi poremecaj na citavom trzistu.
Ono sto sam pisao da Iran kao kontramjere moze da uradi, nisu sankcije jer to nemoze a i ovo ne bi lako tako, i kad bi uradio, zaguzvalo bi se.
- славянин
- Posts: 11277
- Joined: 30/05/2013 21:43
- Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)
#20439 Re: IRAN
Nope vecinu nafte sto sada crpe je "normalna" nafta (meksicki zaljev,aljaska) tek iznad 80 dolara im se isplati fracking na srednjem sjeveru.Ono kada je nafta bila poskupila krenuli su da razvijaju fracking pa je doslo do ekonomskog boom-a na srednjem sjeveru medjutim kako je pala cijena sve se usporilo jer jednostavno jeftinije je cijev u zemlju i eto nafte nego guraj hemikalije pod pritiskom pa cijedi zemlju za naftom.Vizionar 1985 wrote:Americka nafta je kako znam iz fracking-a vecinom. A ona se samo isplati kad je ova ostala jeftinija, iako su tome Amerikanci isto dohakali pa su tehnicki poboljsali fracking pa je sad jos isplativija nafta iz toga dobijena.
Ono sto se zaboravlja i ne racuna jest potrosnja svjetska itd., kao i sve veca potraznja. Tako da bi rat sa Iranom kurcslus napravio sto se tice toga ako bi se prelio u regiju i izazvao bi poremecaj na citavom trzistu.
Ono sto sam pisao da Iran kao kontramjere moze da uradi, nisu sankcije jer to nemoze a i ovo ne bi lako tako, i kad bi uradio, zaguzvalo bi se.
Upravo tu se slazemo.. iako je amerika prilicno autonomna sto se tice nafte oni gledaju malo sire tj. globalno trziste jer su ekonomije posebno velike povezane i imaju simbioticnu vezu (posebno Kina-SAD)
- Sanjarko
- Posts: 28398
- Joined: 17/02/2015 19:32
- Location: U snu
#20440 Re: IRAN
Ne znam. Nepratim bas previse Americka desavanja. Vise ovdasnja desavanja pratim. Brzo znaci zamijenise fracking za normalnu proizvodnju. Tesko je sve upratiti. Cak je i ovo moguce.
Rat bi Americkim elitama mozda i dobro dosao ko bombon i dobar dan. Jer bi tako Kinu poremetili koja postaje sve veci potrosac nafte i plina a i konkurent Americi kao globalnoj sili iako mislim da im nemoze Kina parirati barem ne trenutno, u buducnosti vidjeti cemo hoce li. A i Irancima mozda ne bi toliko bio los. A imam razlog sto kazem da im ne bi bio toliko los a ne bi da ga navedem.
Pod rat mislim, na ograniceni neki rat. Malo da se posopaju, pa na pivu.
Ali sta ja znam. Samo vrtim SBB, KBB scenarije.
Rat bi Americkim elitama mozda i dobro dosao ko bombon i dobar dan. Jer bi tako Kinu poremetili koja postaje sve veci potrosac nafte i plina a i konkurent Americi kao globalnoj sili iako mislim da im nemoze Kina parirati barem ne trenutno, u buducnosti vidjeti cemo hoce li. A i Irancima mozda ne bi toliko bio los. A imam razlog sto kazem da im ne bi bio toliko los a ne bi da ga navedem.
Pod rat mislim, na ograniceni neki rat. Malo da se posopaju, pa na pivu.
Ali sta ja znam. Samo vrtim SBB, KBB scenarije.
-
zijancer
- Posts: 4749
- Joined: 03/08/2004 20:52
- Location: 39
#20441 Re: IRAN
odakle kinezi nabavljaju naftu?
- славянин
- Posts: 11277
- Joined: 30/05/2013 21:43
- Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)
#20442 Re: IRAN
zijancer wrote:odakle kinezi nabavljaju naftu?

-
zijancer
- Posts: 4749
- Joined: 03/08/2004 20:52
- Location: 39
#20443 Re: IRAN
zašto od rusa ne kupuju više, blizu su?
a, da nemaš kakvu frišku mapu naftovoda na bliskom istoku (dobro bi išla uz taj dijagram)
a, da nemaš kakvu frišku mapu naftovoda na bliskom istoku (dobro bi išla uz taj dijagram)
- славянин
- Posts: 11277
- Joined: 30/05/2013 21:43
- Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)
#20444 Re: IRAN
Jesu blizu ali blizu je i tanker od 500 000 tona koji ti se parkira bas gdje treba u luci i odma imas snadbijevanje. Cijenom gledaju vjerovatno tako se i svi snadbijevaju.zijancer wrote:zašto od rusa ne kupuju više, blizu su?
a, da nemaš kakvu frišku mapu naftovoda na bliskom istoku

- Sanjarko
- Posts: 28398
- Joined: 17/02/2015 19:32
- Location: U snu
#20445 Re: IRAN
Zato sto vise EU kupuje. 45% odokativno sa Srednjeg Istoka, mozda i vise jer ima ovo others.zijancer wrote:zašto od rusa ne kupuju više, blizu su?
a, da nemaš kakvu frišku mapu naftovoda na bliskom istoku (dobro bi išla uz taj dijagram)
- Matzan
- Posts: 7049
- Joined: 16/01/2015 13:25
#20446 Re: IRAN
jeza u ledja wrote:Pa petrodolar je sastavni dio te SAD-KSA simbioze.Matzan wrote:A Petrodollar?
Obično je priča o tome kako Amerika može sama proizvesti za svoje potrebe.
To je tačno. Samo sam htio naglasiti da je ovo važnije pitanje.
- jeza u ledja
- Posts: 50632
- Joined: 29/12/2005 01:20
#20447 Re: IRAN
Nisam skonto sta si hotio rijet al dobro. 
-
zijancer
- Posts: 4749
- Joined: 03/08/2004 20:52
- Location: 39
#20448 Re: IRAN
Čitam pismo koje je Imam Homeini napisao predsjedniku Gorbačevu, podsjeća na Sofijin svijet
- Challenger_
- Posts: 13551
- Joined: 05/03/2013 21:09
- Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
- Contact:
#20449 Re: IRAN
Da postavim i ovdje:
advance.hr
Haaretz
Reuters

Misteriozna ometanja GPS signala u Izraelu, ali samo u zračnom prometu
Izrael je tijekom jučerašnjeg dana potvrdio kako im se dogodilo misteriozno ometanje GPS signala u zračnom prostoru, no navode kako su određene mjere poduzete da bi se osiguralo sigurno slijetanje i polijetanje zrakoplova.
U izjavi nadležne institucije za zrakoplovni promet navodi se kako su "brojni piloti" poručili da su odjednom izgubili satelitski signal za globalni položajni sustav (GPS). Također se ističe kako ovi za sada neobjašnjivi problemi, koji navodno traju već neko vrijeme, pogađaju isključivo zrakoplovni promet ne i terenske navigacijske sisteme.
Navode kako od početka rade na detektiranju uzroka problema, no, barem za sada, ističu kako problem nije pronađen...
advance.hr
- japin_mutapi
- Posts: 11829
- Joined: 11/06/2011 19:00
- Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.
#20450 Re: IRAN
to ne postoji

