Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

User avatar
pici
Posts: 43839
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#200951 Re: Ukrajina

Post by pici »

Meni gadjanje ruskig PVO sistema lici samo na jedno a to je dolazak F-16.
Ruski predsjednik Vladimir Putin spreman je za prekid rata u Ukrajini uz dogovoreni prekid vatre koji bi priznao trenutne linije fronta, izjavila su za Reuters četiri ruska izvora, naglašavajući da je spreman nastaviti borbe ukoliko Kijev i Zapad ne odgovore pozitivno.
Kepec pjeni jer stize sad dosta NATO oruzija. Pritisak na Harkiv je blijedi pokusaj da se rat zavrsi sto brze, ciljevi o okupaciji ukrajine su propali.
User avatar
drndalo
Posts: 23027
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#200952 Re: Ukrajina

Post by drndalo »

Izgleda da su najzad poceli stizati na front oni inteligentniji, koje najavise augusta 2022...

User avatar
astala_vistala
Posts: 1427
Joined: 17/11/2009 23:31
Location: Namibija

#200953 Re: Ukrajina

Post by astala_vistala »

Nikome ne ide dobro, pozicioni rat sa minornim odstupanjima i niko nema dovoljno ljudi za masovni proboj fonta,ovo mora ići na pregovore o primiriju.
User avatar
drndalo
Posts: 23027
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#200954 Re: Ukrajina

Post by drndalo »

Sve rashodovane ATACMS rakete presretnute...

User avatar
hepekcina
Posts: 1497
Joined: 29/09/2009 12:28
Location: Mliječni put

#200955 Re: Ukrajina

Post by hepekcina »

astala_vistala wrote: 24/05/2024 14:43 Nikome ne ide dobro, pozicioni rat sa minornim odstupanjima i niko nema dovoljno ljudi za masovni proboj fonta,ovo mora ići na pregovore o primiriju.
Rusija je ta koja mora ići na pregovore i to Putin pokušava već godinu dana. Mislim da je i ovo čiščenje tvrdolinijaša u svrhu toga.

Ukrajina ne mora i vjerujem da neće

Rusiji dajem još 2 godine max i onda će da propadne ako nastavi ovim putem i ovim tempom
Last edited by hepekcina on 24/05/2024 14:59, edited 1 time in total.
User avatar
512MB
Posts: 10669
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#200956 Re: Ukrajina

Post by 512MB »

Reuters: Putin je spreman za prekid vatre u Ukrajini.

Image
User avatar
apsidejzi
Posts: 8422
Joined: 25/05/2013 23:49

#200957 Re: Ukrajina

Post by apsidejzi »

512MB wrote: 24/05/2024 14:56 Reuters: Putin je spreman za prekid vatre u Ukrajini.
Spoiler
Show
Image
Putin bi sada rado zelio da zaustavi ovaj rat jer sad dolazi na naplatu a kasa sve tanja i tanja. No recimo da Ukrajinci isto tako zele prekinuti rat, onda bi realan dogovor bio: Uzmete ove oblasti koje ste uzeli. OK. Ostatak Ukrajine ulazi u NATO. Ukrajina takodjer mora dobiti garancije da prekid rata nije pauza od 5-10 godina jer bolje onda sada ratovati kada je Rusija iscrpljena nego kada se oporavi i proizvede nove tenkove, avione, mornaricu. Vama 4 oblasti, nama NATO.
TomANDJerry
Posts: 1166
Joined: 21/09/2012 18:23

#200958 Re: Ukrajina

Post by TomANDJerry »

apsidejzi wrote: 24/05/2024 15:08
512MB wrote: 24/05/2024 14:56 Reuters: Putin je spreman za prekid vatre u Ukrajini.
Spoiler
Show
Image
Putin bi sada rado zelio da zaustavi ovaj rat jer sad dolazi na naplatu a kasa sve tanja i tanja. No recimo da Ukrajinci isto tako zele prekinuti rat, onda bi realan dogovor bio: Uzmete ove oblasti koje ste uzeli. OK. Ostatak Ukrajine ulazi u NATO. Ukrajina takodjer mora dobiti garancije da prekid rata nije pauza od 5-10 godina jer bolje onda sada ratovati kada je Rusija iscrpljena nego kada se oporavi i proizvede nove tenkove, avione, mornaricu. Vama 4 oblasti, nama NATO.
Pa nijednu od 4 oblasti nisu uzeli do kraja.

Koliko razumijem ponuda je nesto kao što su Juzna i Sjeverna Koreja napravili (ili Kipar) ... svako ostaje gdje jeste, ali se malo odmaknemo i napravi se no-mans-land gdje niko ne ulazi i gotovo, prestaje pucanje.

Ukoliko bi zapad, EU i Ukrajina ostale dosljedne u buducnosti da nikad nece prihvatiti takvo stanje kao stalno i da sve sankcije ostaju dok se Rusi ne povuku iz Ukrajine u potpunosti ... nebi bilo lose prihvatiti Ukrajincima.

Spasit ce zivote, imati dio drzave koji je okupiran, ali kad-tad ce Rusija pasti na koljena i prihvatiti neko povlacenje u zamjenu za autonomiju Donbasa i Krima ... pa ili 2,3 ili za 20, 30 godina.

Ili nastaviti dalje i rizikovati da Trump i budale republikanci dodju na vlast, pa cekaj da ti Njemacka pomogne.
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11554
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#200959 Re: Ukrajina

Post by japin_mutapi »

nema primitja i pregovora bez ,,jos jedne" ukrajinske ofanzive
uspjela ili propala, svejedno, nakon ofanzive ce biti primirje

putin ce morati malo pricekati
User avatar
karanana
Posts: 47554
Joined: 26/02/2004 00:00

#200960 Re: Ukrajina

Post by karanana »

stavovi su previse udaljeni.
cak i da ukrajina pristane na zamrzavanje stanja i na odricanje okupiranog teritorija, sigurno bi u zauzvrat trazili da se nova "cjelovita" ukrajina odmah primi u nato. na to putin ne bi pristao, a nesto sumnjam i da bi nato odmah poletio da ih primi.
onda pitanje sta sa buffer zonama, sankcijama, sta sa ratnom odstetom, milion drugih pitanja.
mislim da ukrajina i zapadni svijet nikad ne bi trebali pristati na mir mir niko nije kriv i sve oprostiti.
uh svasta nesto, stvarno ne vidim kad i kako ce se ovo zavrsiti. ono sto znam je da ukrajina silom vjerovatno nece povratiti nista od teritorije a rusija milom vjerovatno nece nista dati. bas patnja kad ne vidis kraj. mada ja ni kod nas nisam vidio kraj 93-94 pa nesto se skrpilo na kraju nevaljasto, a tako je uvijek kad nemas cistog pobjednika.
User avatar
Hame_
Posts: 5821
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#200961 Re: Ukrajina

Post by Hame_ »

De ba kakvo rutaljsko primirje. Imali su oni šansu i primirja još od prisvajanja Krima i ove dvije regije.

Čuj primirje s rutaljima :twisted:

Sada im treba nadodat i nadomit da odjebu u sibir jebo ih on i najveća država na planeti.

Neka uživaju u permafrostu koji se topi.

U Rusiji permafrosta ima više nego dovoljno, dvije trećine cijele zemlje, od Tajmira do Čukotke. Živjeti na vječno smrznutoj zemlji nije nimalo lako: hladne zime, na zemlji ništa naročito ne raste, a svaka gradnja je vrlo skupa. I pored svega toga, mještani svim silama nastoje sačuvati permafrost, a znanstvenici čija je to uža specijalnost brižno prate svaku klimatsku promjenu u takvim regijama.

https://hr.rbth.com/science/85359-na-st ... permafrost
Last edited by Hame_ on 24/05/2024 15:57, edited 4 times in total.
User avatar
Peacean
Posts: 3150
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#200962 Re: Ukrajina

Post by Peacean »

Možda se zato toliko himars udara fokusira na Krim, UA na kraju dobije poluostrvo koje rusija ne može da zaštiti a rusija donbas i svi proglase pobjedu.
User avatar
karanana
Posts: 47554
Joined: 26/02/2004 00:00

#200963 Re: Ukrajina

Post by karanana »

Peacean wrote: 24/05/2024 15:52 Možda se zato toliko himars udara fokusira na Krim, UA na kraju dobije poluostrvo koje rusija ne može da zaštiti a rusija donbas i svi proglase pobjedu.
to bi bas bilo ko iz vedra neba, jer se uvijek spominjalo da je krim zavrsena stvar i d o njemu nema pregovora ni u snu. a da je donbas mozda moguc za pregovarati. mada ja ne vjerujem da ce rusi ista podanuti dzabalesku, a to i ova danasnja vijest kaze.
User avatar
janje_
Posts: 2267
Joined: 05/04/2007 14:05

#200964 Re: Ukrajina

Post by janje_ »

Prica o pregovorima nakon iznenadne i uglavnom neuspjele ofanzive na Harkiv je dovoljan znak kakvo je stanje u orkistanu. Zasto bi neko trazio primirje ako sve ide po planu?
Gdje je prica o denacifikaciji, ukrajinskoj braci koja jedva ceka ruse da ih oslobode i sl?

Po meni je ovo veliki dokaz nemoci.
User avatar
geralt
Posts: 5261
Joined: 14/09/2017 12:45

#200965 Re: Ukrajina

Post by geralt »

Rusi lazu, cak i kad traze primirje. Treba im predah da obnove zalihe i tehniku, zato je Sojgua zamijenio ekonomista. Sjevernokorejske granate su potrosene, sovjetska skladista su ispraznjena. Nova Harkivska ofanziva je neslavno propala, znaci nema nekog velikog uspjeha u ovoj godini koji ce baciti Ukrajinu na koljena.

Cilj je pregrupisavanje, doradjivanje strategije, te za par godina nova kolona na Kijev.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8422
Joined: 25/05/2013 23:49

#200966 Re: Ukrajina

Post by apsidejzi »

TomANDJerry wrote: 24/05/2024 15:17
apsidejzi wrote: 24/05/2024 15:08
512MB wrote: 24/05/2024 14:56 Reuters: Putin je spreman za prekid vatre u Ukrajini.
Spoiler
Show
Image
Putin bi sada rado zelio da zaustavi ovaj rat jer sad dolazi na naplatu a kasa sve tanja i tanja. No recimo da Ukrajinci isto tako zele prekinuti rat, onda bi realan dogovor bio: Uzmete ove oblasti koje ste uzeli. OK. Ostatak Ukrajine ulazi u NATO. Ukrajina takodjer mora dobiti garancije da prekid rata nije pauza od 5-10 godina jer bolje onda sada ratovati kada je Rusija iscrpljena nego kada se oporavi i proizvede nove tenkove, avione, mornaricu. Vama 4 oblasti, nama NATO.
Pa nijednu od 4 oblasti nisu uzeli do kraja.

Koliko razumijem ponuda je nesto kao što su Juzna i Sjeverna Koreja napravili (ili Kipar) ... svako ostaje gdje jeste, ali se malo odmaknemo i napravi se no-mans-land gdje niko ne ulazi i gotovo, prestaje pucanje.

Ukoliko bi zapad, EU i Ukrajina ostale dosljedne u buducnosti da nikad nece prihvatiti takvo stanje kao stalno i da sve sankcije ostaju dok se Rusi ne povuku iz Ukrajine u potpunosti ... nebi bilo lose prihvatiti Ukrajincima.

Spasit ce zivote, imati dio drzave koji je okupiran, ali kad-tad ce Rusija pasti na koljena i prihvatiti neko povlacenje u zamjenu za autonomiju Donbasa i Krima ... pa ili 2,3 ili za 20, 30 godina.

Ili nastaviti dalje i rizikovati da Trump i budale republikanci dodju na vlast, pa cekaj da ti Njemacka pomogne.
Ma nema od toga nista. Nisu ukri budale da pristanu na tako sta. Dadnu zemlju za klimavi mir. Jedino sto bi ih mozda moglo nagovoriti da stanu je NATO kao garancija da nece biti sami kad se rusi oporave. Doduse, vidjelismo koliko je Svedskoj trebalo da je prime a sve je imala spremno. Ukrajina je ipak realna pretnja po NATo i pitanje je koliko je clanice uopste zele. Mislim, OK ono deklarativno, ali prije ili poslije ce se rusi oporaviti i nastaviti tamo gdje su stali. Primirje definitivno nije opcija ukrima dokle god dobijaju oruzje sa zapada, a dobili su ga mnogo.
User avatar
Hame_
Posts: 5821
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#200967 Re: Ukrajina

Post by Hame_ »

Ukrajinski pješak ispaljuje koplje FGM-148 kako bi pogodio udaljenu metu preko rijeke - prikazana cijela putanja leta.
Spoiler
Show
*Javelins je dobar naziv za muški gay striptiz klub - Borbeno koplje :mrgreen:
User avatar
Hame_
Posts: 5821
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#200968 Re: Ukrajina

Post by Hame_ »

Video raznih ukrajinskih SOF operacija - prikazana ruska KIA (oprez, ne iz perspektive drona).
Spoiler
Show
Prevod razgovora na 1:40:
- Ko te je zarobio?
- Ukrajinska vojska.
- Kada?
- Prije sat vremena.

:evil:
TomANDJerry
Posts: 1166
Joined: 21/09/2012 18:23

#200969 Re: Ukrajina

Post by TomANDJerry »

geralt wrote: 24/05/2024 16:12 Rusi lazu, cak i kad traze primirje. Treba im predah da obnove zalihe i tehniku, zato je Sojgua zamijenio ekonomista. Sjevernokorejske granate su potrosene, sovjetska skladista su ispraznjena. Nova Harkivska ofanziva je neslavno propala, znaci nema nekog velikog uspjeha u ovoj godini koji ce baciti Ukrajinu na koljena.

Cilj je pregrupisavanje, doradjivanje strategije, te za par godina nova kolona na Kijev.
Za par godina bi i Ukrajina bila spremnija ... nebi se više lagali o tome tko su im susjedi.

A možda bi i završili kao mi, sadaka i trazenje donacija po svijetu.

Uglavnom, problem je što se rat može i izgubiti, a ne samo dobiti.

Kako god, vjerujem da Ukrajinci opet najbolje znaju.
User avatar
Hame_
Posts: 5821
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#200970 Re: Ukrajina

Post by Hame_ »

Ukrajinski vojnik ispaljuje minobacačku 120 mm s kamufliranog položaja ukopanog u zemlju s pomičnim krovom. Burevijska brigada. Šuma u regiji Kreminna, maja 2024.
Spoiler
Show
*Kakva legenda. Energetsko piće u jednoj ruci, minobacač 120 mm u drugoj :evil:
User avatar
Hame_
Posts: 5821
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#200971 Re: Ukrajina

Post by Hame_ »

Dobro jutro, Igore!
Spoiler
Show
*Ide par komentara...

Čin ubijanja drugog čovjeka, čak i u ratu... može biti pretežak za većinu ljudi. Tokom rata, ti inače normalni ljudi, reaguju kad ih neko napada, jer su to primarni instinkti "oni ili ja" (jedna stvar koju većina ljudi srećom ne mora iskusiti). A onda ako prežive i prestane rat, od njih se traži da se vrate u normalno društvo nakon što su učinili ono što su morali i sada imaju vremena za razmišljanje o tome. To je nešto što može uništiti mnoge ljude...

Video igre su jedno, ovo je jednostavno zastrašujuće.

--
Apsolutno. Prošao sam kroz borbe u Iraku i Afganistanu. Ne mogu sa sigurnošću reći da sam nekoga ubio, ali postoji šansa da jesam i moguće je da sam okončao više od jednog života. Što se tiče grupnog rada, ja sam 100% odgovoran za ubijanje. Nemoguće je reći jeste li vi odgovorni za smrt bilo kojeg tijela koje vidite nakon vatrenog okršaja jer niste jedini koji je pucao na njih. Ipak nije važno. Mogućnost da sam odgovoran i činjenica da sam sudjelovao u tako ekstremnim nasiljima nad ljudskim bićima bila je dovoljna da ima dubok učinak na moje mentalno zdravlje. Ne mogu ni zamisliti kroz što će proći ovi operateri dronova, znajući 100% da su ubili ljude. Neki bi se mogli nositi s tim, dok bi drugi to mogli potpuno zaboraviti, no mnogi će pretrpjeti mučne duševne rane. Samo se molim da dobiju pomoć koja im je potrebna. Vaše mentalno zdravlje je jednako važno kao i vaše fizičko zdravlje.
User avatar
Crvene_brigade
Posts: 1633
Joined: 19/10/2014 21:31

#200972 Re: Ukrajina

Post by Crvene_brigade »

Putonovi se fašisti i agresori masovno predaju...

https://x.com/albafella1/status/1793928 ... albafella1
User avatar
AliceInChains
Posts: 3338
Joined: 09/02/2010 19:40

#200973 Re: Ukrajina

Post by AliceInChains »

Excel2 wrote: 23/05/2024 18:51 @AliceInChains

Gdje si zemljak da kazes koju o tome kako su na istoku prijatelji?
Malkice dosadilo bez mene, pa provokativno kao podloga za prepucavanje? :mrgreen:

Odlična odluka. Srpski zvanicnici ama baš ništa nisu činili zadnje 2+ decenije ka smirivanju tenzija i građenju dobrosusjedskih odnosa, tako da su zaslužili.

Nego, gdje ti počinje istok a gdje završava? Iran i KSA su npr. priznali. Šta se Rusa i saveznika tiče, je bilo za očekivati. Kina me iznenadila….a Izraelci skroz isparili. UAE mrš
User avatar
Čitalac
Posts: 5946
Joined: 08/03/2011 07:45
Location: mediteran, uglavnom

#200974 Re: Ukrajina

Post by Čitalac »

Putin praktično potvrdio informaciju Reutersa, ali očekivano osporio legitimitet Zelenskog.
"Sada vidimo da su se ponovno pokrenuli razgovori o potrebi povratka pregovorima, ali ne na temelju onoga što jedna strana želi, nego na temelju onoga što je postignuto tijekom teških pregovora u Bjelorusiji i Turskoj, na temelju današnje realnosti koja se razvila na terenu, mi smo spremni za to”, rekao je Putin nakon razgovora s predsjednikom Bjelorusije Aleksandrom Lukašenkom.
No, Moskva polazi od činjenice da je legitimitet Vladimira Zelenskog prestao, rekao je Putin.
"Svjesni smo da je legitimitet sadašnjeg šefa države Zelenskog završio. U tom kontekstu, Rusija, u slučaju nastavka pregovora s Kijevom, mora razumjeti s kim može i treba imati posla prilikom potpisivanja pravnih dokumenata", dodao je Putin.
User avatar
Crvene_brigade
Posts: 1633
Joined: 19/10/2014 21:31

#200975 Re: Ukrajina

Post by Crvene_brigade »

Krenula je kontraofanziva.,,

Image
Post Reply