kakve veze ima ovaj izlaz sa Trnovom, Ustikolinom i Gorazdem? Ne vidim rezon da se u Trnovo ide preko Bjelasnice, a ne preko Stupa.mk ultra wrote: ↑29/09/2020 17:30Jel tebi realno da se ulazi u 10tu godinu izgradnje 1.8km cesteSo What! wrote: ↑28/09/2020 12:52 Izgradnja dijela Sarajevske obilaznice javni interes - Autocestama FBiH naložena eksproprijacija
eKapija
Federalna vlada utvrdila je da je izgradnja dijela Sarajevske obilaznice na dionici LOT 3 Butila - Vlakovo - Mostarsko raskršće od javnog interesa za Federaciju BiH i da je korisnik eksproprijacije nekretnina potrebnih za njenu izgradnju JP Autoceste FBiH, kojem je naloženo da pokrene ovaj postupak.
Kako je obrazloženo, Vlada Federacije BiH je 2011. godine donijela Odluku o utvrđivanju javnog interesa za izgradnju dijela Sarajevske obilaznice.
S obzirom na to da je u dijelu trase došlo do izmjene projektnog rješenja, samim tim je izmijenjen i elaborat eksproprijacije za potrebu izgradnje iz aprila 2018. godine, kojim su obuhvaćene nove parcele ili pak dijelovi ranije potrebnih parcela u manjim površinama.
Ovo bi mnogo znacilo za Hadzice i industrijsku zonu, izlaz ka Bjelasnici, popravak trenutne ceste i povezivanje sa Trnovom i dalje sa ustikolinom i Gorazdem
Autoputevi u BiH - Koridor 5C
Moderator: anex
-
the_stick
- Posts: 1170
- Joined: 16/02/2002 00:00
#19501 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
- mk ultra
- Posts: 24037
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#19502 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ne vidim ni ja razlog zašto bošnjaci nemaju strategiju povezivanja goražda trnova i ustikoline jedinstvenom cestom kroz FBiH
- Dope_Man
- Posts: 8021
- Joined: 03/06/2016 16:31
#19503 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Odrastao sam u Gorazdu, i taj grad smatram "svojim" iako nisam rodjen.. i kao neko kome je Gorazde bitan grad - ta ideja je besmislena. Prema Gorazdu vec postoje dvije dobre rute, i jos dvije losije, nekad za 10+ godina ce mozda biti i ta treca dobra preko Hranjena. Graditi do tamo novi put preko planina samo da bi put isao kroz FBiH je besmisleno. Ovo je SVE BOSNA I HERCEGOVINA, dakle i put kraj Foce, i preko Romanije je Bosna i Hercegovina. Tek kad ih tako budemo posmatrali mozemo se nadati da ih ''integrisemo'', a takvim razmisljanjem se samo legitimise zelja onih bosanaca koji bi da se odvoje od BiH.
Ako ista na putu prema Gorazdu treba, to je tunel kroz Rogoj. On bi skratio i put prema Gorazdu, a i prema Crnoj Gori (naravno, tu nam onda treba i taj dugo najavljivani put i novi GP kod Scepan Polja.
A kome se bas ide u Gorazde a da ne prelazi u drugu "drzavu" (kako je posmatraju neki) moze lagano preko Dejcica, pa onda na Grebak i u Gorazde.
- mk ultra
- Posts: 24037
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#19504 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Republika srpska nikad te dionice nece napraviti, pa ni dionicu do tunela hranjen od pala preko podrgaba do prace, nikad. Prije ce proci autocesta kroz dejciceDope_Man wrote: ↑29/09/2020 19:55Odrastao sam u Gorazdu, i taj grad smatram "svojim" iako nisam rodjen.. i kao neko kome je Gorazde bitan grad - ta ideja je besmislena. Prema Gorazdu vec postoje dvije dobre rute, i jos dvije losije, nekad za 10+ godina ce mozda biti i ta treca dobra preko Hranjena. Graditi do tamo novi put preko planina samo da bi put isao kroz FBiH je besmisleno. Ovo je SVE BOSNA I HERCEGOVINA, dakle i put kraj Foce, i preko Romanije je Bosna i Hercegovina. Tek kad ih tako budemo posmatrali mozemo se nadati da ih ''integrisemo'', a takvim razmisljanjem se samo legitimise zelja onih bosanaca koji bi da se odvoje od BiH.
Ako ista na putu prema Gorazdu treba, to je tunel kroz Rogoj. On bi skratio i put prema Gorazdu, a i prema Crnoj Gori (naravno, tu nam onda treba i taj dugo najavljivani put i novi GP kod Scepan Polja.
A kome se bas ide u Gorazde a da ne prelazi u drugu "drzavu" (kako je posmatraju neki) moze lagano preko Dejcica, pa onda na Grebak i u Gorazde.
A do tad vozanje preko romanije i 6 patrola za jebanje u zdrav mozak na 100km, ili kreni na kanjon prema miljevini i rogoju gdje je jako lijep put...
- Dope_Man
- Posts: 8021
- Joined: 03/06/2016 16:31
#19505 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Vrlo dobro znam da nece nikad do Prace praviti, osim ako im se ne ustupi neka debela politicka usluga.
A put prema Foci je kao i vecina magistrala u drzavi. Na Rogoju jeste los, i poslije ima nekoliko odvratnih prelaza na mostovima, ostatak nije nista specificno losiji od 90% drugih magistrala. Eto krenes u Vitez preko Kiseljaka i kvalitet ceste je tu negdje.
A put prema Foci je kao i vecina magistrala u drzavi. Na Rogoju jeste los, i poslije ima nekoliko odvratnih prelaza na mostovima, ostatak nije nista specificno losiji od 90% drugih magistrala. Eto krenes u Vitez preko Kiseljaka i kvalitet ceste je tu negdje.
- drug_profi
- Posts: 65441
- Joined: 16/07/2012 16:00
#19506 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Jedna je zemlja, jedna drzava, ali treba ipak strateski razmisljati. Bolje da su busili Grebak nego Hranjen.
-
neki
- Posts: 7954
- Joined: 17/02/2005 07:57
#19507 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Smanjite doživljaj...trasa kvalitetnog puta do Goražda kroz federaciju bi sadržala najmanje 40km tunela
-
mistek
- Posts: 3800
- Joined: 23/05/2010 15:16
#19508 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ma vala nije
Preko Grepka ja fakat ne znam kako bi i gdje bio taj ko biva tunel. Grebak jeste prevoj, ali ima tamo još masu nekakvih brda i planina koje se presjecaju. Drugo, čak evo i da od Trnova do Ustikoline imamo ravnu cestu, idealnu, kako doći do Trnova? Opet ovisiš o RS. Od Hadžića do Trnova, preko Bjelašnice, treba makar sat vremena. Eh sad, znači kad bi modernizovali neku rutu preko Bjelašnice, što je budalaština, pa onda napravili dionicu Trnovo-Ustikolina, imali bi cestu kroz FBiH. Helem, uz sva ta ravnanja, tunele, od Hadžića do Ustikoline bi imali najmanje 70-80km (danas je to oko 95km). Znači, taman da imamo autoput od Hadžića do Ustikoline, ta dionica bi zahtjevala 30-35 minuta vožnje. Od neke sredine Sarajeva, recimo Pofalića, do Hadžića, imamo 20km i teško se može iskoprcati za manje od 20 minuta, a znamo da je i to nerealno. Konačno, od Ustikoline do Goražda je slična situacija.
Znači, potencijalno Sarajevo-Hadžići-Trnovo-Goražde, uz ultra mega giga modernizaciju, tunele i autoceste, ne može biti manje od 100km (a teško i ispod 110 recimo). Ovaj projekat bi koštao milijarde. Uz sve to, za ovu relaciju bi nam trebalo preko sat vremena, vjerovatno sat i po
I Bog me ubio ako bi iko iz Sarajeva išao ovim putem za Goražde. Meni prvom bi se baš rijetko kad dalo ići na Hadžiće da dođem do Goražda. Hajde eto nekakav tranzit. Ovako, kroz Hranjen, put će se svesti na 65 km otprilike. Kako god, bolje je.
Znači, potencijalno Sarajevo-Hadžići-Trnovo-Goražde, uz ultra mega giga modernizaciju, tunele i autoceste, ne može biti manje od 100km (a teško i ispod 110 recimo). Ovaj projekat bi koštao milijarde. Uz sve to, za ovu relaciju bi nam trebalo preko sat vremena, vjerovatno sat i po
I Bog me ubio ako bi iko iz Sarajeva išao ovim putem za Goražde. Meni prvom bi se baš rijetko kad dalo ići na Hadžiće da dođem do Goražda. Hajde eto nekakav tranzit. Ovako, kroz Hranjen, put će se svesti na 65 km otprilike. Kako god, bolje je.
- drug_profi
- Posts: 65441
- Joined: 16/07/2012 16:00
#19509 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Tako bi bar imao put, ovako ga vrlo vjerovatno neces imati, a pare ce otici u havu.
-
baglama
- Posts: 1014
- Joined: 13/11/2010 16:09
#19510 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Posto smo na temi autoputevi u BIH,
Ja opet, mislim da se trebalo na busenju tunela PRENJ, trenirati kako nekada u buducnosti probijati tunele koji ne vode nigdje.
Ja opet, mislim da se trebalo na busenju tunela PRENJ, trenirati kako nekada u buducnosti probijati tunele koji ne vode nigdje.
- escobar__
- Posts: 9987
- Joined: 07/06/2010 22:48
- Location: 🇪🇺
#19511 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Fina pričica. U praksi je pak situacija nešto drukčija i 25 godina iza rata smo i dalje duboko podijeljena zemlja u kojoj je besmisleno bacat milione maraka u ceste koje sutra možda neće ni bit moguće koristit.Dope_Man wrote: ↑29/09/2020 19:55Odrastao sam u Gorazdu, i taj grad smatram "svojim" iako nisam rodjen.. i kao neko kome je Gorazde bitan grad - ta ideja je besmislena. Prema Gorazdu vec postoje dvije dobre rute, i jos dvije losije, nekad za 10+ godina ce mozda biti i ta treca dobra preko Hranjena. Graditi do tamo novi put preko planina samo da bi put isao kroz FBiH je besmisleno. Ovo je SVE BOSNA I HERCEGOVINA, dakle i put kraj Foce, i preko Romanije je Bosna i Hercegovina. Tek kad ih tako budemo posmatrali mozemo se nadati da ih ''integrisemo'', a takvim razmisljanjem se samo legitimise zelja onih bosanaca koji bi da se odvoje od BiH.
Ako ista na putu prema Gorazdu treba, to je tunel kroz Rogoj. On bi skratio i put prema Gorazdu, a i prema Crnoj Gori (naravno, tu nam onda treba i taj dugo najavljivani put i novi GP kod Scepan Polja.
A kome se bas ide u Gorazde a da ne prelazi u drugu "drzavu" (kako je posmatraju neki) moze lagano preko Dejcica, pa onda na Grebak i u Gorazde.
-
mistek
- Posts: 3800
- Joined: 23/05/2010 15:16
#19512 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
A što ga ovako neću imati?drug_profi wrote: ↑30/09/2020 01:46 Tako bi bar imao put, ovako ga vrlo vjerovatno neces imati, a pare ce otici u havu.
-
breuer
- Posts: 7885
- Joined: 06/07/2009 15:44
#19513 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
ništa onda, ostajmo podijeljeni i narednih 25 godina...escobar__ wrote: ↑30/09/2020 09:26Fina pričica. U praksi je pak situacija nešto drukčija i 25 godina iza rata smo i dalje duboko podijeljena zemlja u kojoj je besmisleno bacat milione maraka u ceste koje sutra možda neće ni bit moguće koristit.Dope_Man wrote: ↑29/09/2020 19:55Odrastao sam u Gorazdu, i taj grad smatram "svojim" iako nisam rodjen.. i kao neko kome je Gorazde bitan grad - ta ideja je besmislena. Prema Gorazdu vec postoje dvije dobre rute, i jos dvije losije, nekad za 10+ godina ce mozda biti i ta treca dobra preko Hranjena. Graditi do tamo novi put preko planina samo da bi put isao kroz FBiH je besmisleno. Ovo je SVE BOSNA I HERCEGOVINA, dakle i put kraj Foce, i preko Romanije je Bosna i Hercegovina. Tek kad ih tako budemo posmatrali mozemo se nadati da ih ''integrisemo'', a takvim razmisljanjem se samo legitimise zelja onih bosanaca koji bi da se odvoje od BiH.
Ako ista na putu prema Gorazdu treba, to je tunel kroz Rogoj. On bi skratio i put prema Gorazdu, a i prema Crnoj Gori (naravno, tu nam onda treba i taj dugo najavljivani put i novi GP kod Scepan Polja.
A kome se bas ide u Gorazde a da ne prelazi u drugu "drzavu" (kako je posmatraju neki) moze lagano preko Dejcica, pa onda na Grebak i u Gorazde.
- drug_profi
- Posts: 65441
- Joined: 16/07/2012 16:00
#19514 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Kako što? Pa ne postoji. Niti će biti ikad završen. A ako i bude završen, ostaje da ide kroz teritoriju kojom ne upravljas. Sta god to u buducnosti donijelo.mistek wrote: ↑30/09/2020 10:25A što ga ovako neću imati?drug_profi wrote: ↑30/09/2020 01:46 Tako bi bar imao put, ovako ga vrlo vjerovatno neces imati, a pare ce otici u havu.![]()
- mk ultra
- Posts: 24037
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#19515 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
cca 60km ceste Hadžići Ustikolina...mistek wrote: ↑30/09/2020 10:25A što ga ovako neću imati?drug_profi wrote: ↑30/09/2020 01:46 Tako bi bar imao put, ovako ga vrlo vjerovatno neces imati, a pare ce otici u havu.![]()
ovako radiš tunel od 6km, skrhat će u pristupnu cestu iz Goražda najmanje još toliko, izlaziš na 600m KM u totalu
put preko grebka trenutni je solidan i može se na njemu raditi da se smanje usponi i sl
isto tako i kroz ova sela preko bjelašnice i treskavice
i da izađe preko milijarde, to je najbolja opcija po bošnjački narod, međutim bolje je izgleda trpiti tuđa sranja i podjebavanja
vidio bi da se ovo krene kako bi omekšali, jer bi komotno od mokrog do rogatice mogao da pomnoži sa nulom. samo nabaciti table za izlaz prema istoku sa autoceste i napraviti dobar magistralni put ka goraždu, nijedan kamion na romaniju otišao ne bi
-
mistek
- Posts: 3800
- Joined: 23/05/2010 15:16
#19516 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Što je bolja? Pa ne bi Bošnjaci Sarajeva išli preko Hadžića u Goražde, taman da imam autocestu. Kakva je logika? Put preko Hranjena je najmanje 20 puta jeftiniji. Konačno, šta je toliki problem u tom prelasku preko RS? Pa nema granice pobogu. Prelazimo i prema Krajini preko onog džepa, pa šta je frka?
Nije baš toliko teško uključiti RS da rade taj put, a i trenutni do Prače uopšte nije kritičan. Bolji je trenutno nego bilo koji dio puta preko Grepka.
-
Concord
- Posts: 956
- Joined: 14/12/2017 15:51
#19517 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Zasto se po treci put na temi o izgradnji autoputa razvezuje prica o nekom imaginarnom putu za Gorazde preko Bjelasnice i Hadzica?
- mk ultra
- Posts: 24037
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#19518 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Robovski narod 
- anex
- Nindža revizor
- Posts: 5105
- Joined: 20/02/2007 13:25
- Grijem se na: čumur
- Vozim: Scott i Kuga
- Horoskop: imam
#19519 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Manite se nacionalizma
-
BadBoy
- Posts: 9611
- Joined: 01/11/2005 21:55
-
ibizza
- Posts: 4986
- Joined: 05/06/2008 00:46
#19521 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Kad si zadnji put prosao ovom dionicom? Jesi li nekad tokom zimskog perioda prolazio ovom dionicom? Daleko je ona dionica od dobrog, i taj tunel na Hranjenu ce imati potpunog smisla onda kada se kompletna cesta od Pala do Hrenovice presvuce novim asfaltom i kada se uradi sva potrebna signalizacija.mistek wrote: ↑30/09/2020 10:47 Što je bolja? Pa ne bi Bošnjaci Sarajeva išli preko Hadžića u Goražde, taman da imam autocestu. Kakva je logika? Put preko Hranjena je najmanje 20 puta jeftiniji. Konačno, šta je toliki problem u tom prelasku preko RS? Pa nema granice pobogu. Prelazimo i prema Krajini preko onog džepa, pa šta je frka?Nije baš toliko teško uključiti RS da rade taj put, a i trenutni do Prače uopšte nije kritičan. Bolji je trenutno nego bilo koji dio puta preko Grepka.
- mk ultra
- Posts: 24037
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#19522 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
nema nacionalizam veze sa bezobrazlukom
sve je to u 100m, al tjeranje inata nije uredu i to očigledno ne ide bošnjaku u glavu.
nije nacionalizam kad RS neće da 20 godina bilo kakvu promjenu na putu trnovo foča urade? što ne možeš bez 5 punktova proći do goražda preko rogatice, ili kroz hajdučiju od podgraba pa na praču.
bitno je da je foča povezana sa Bilećom, i ostatkom. to nije nacionalizam, ali bi bio nacionalizam ukazati da te jebu
između gradnje nove ceste i naguženja, izabrano je naguženje.
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#19523 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Prema ovom planu, izgleda da nema.
Kuzmin - Sremska Rača Road Km: 0 + 000,00 / Km: 18 + 786,74

Location: The Belgrade - Zagreb motorway is separated from the Kuzmin region; It is between the Sava river crossing on the Serbia-Bosnia border and Bosnia.
Length of the road: 18786,74 meters
Road Width: 27.00 meters
Road Type: 2x2
Serbia Section Height: 17190,36 meters
Sava river crossing length: 330 meters
Bosnian Division Height: 1326,37 meters
Sava river crossing Serbia side approach bridge length: 536.06 meters
Sava river bridge length: 330 meters
Sava river crossing Bosnia side approach bridge length: 450 meters
Bridges:
- Kuzmin highway crossroad no.3 road bridge 263.00 meters
- Kuzmin highway crossroad no.4 road bridge 301.40 meters
- Borsut crossroad bridge: 250.40 meters
- Sremska Racha Railway bridge 20.00 meters
- Bosut river bridge 123,00 meters
- Canal and road crossing bridge 44.00 meters
- Twenty-two irrigation canals and field road crossing bridges
Excavation: 1 376 000 m3
Infill: 4 728 000 m3
Road Superstructure Works:
Wearing layer: 38400 tons
Bituminous treated base: 59800 tons
Sub-base layer with crushed stone: 200 000 m3
- Logovan
- Posts: 102851
- Joined: 15/05/2010 00:44
- Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png
#19524 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Nedžad Branković: Zastoj gradnje autoputa je posljedica naslijeđenog modela, radimo na novom

-
detroit-mercy
- Posts: 16994
- Joined: 07/04/2009 16:54
- Location: povis jajca
