Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
the_stick
Posts: 1170
Joined: 16/02/2002 00:00

#19501 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by the_stick »

mk ultra wrote: 29/09/2020 17:30
So What! wrote: 28/09/2020 12:52 Izgradnja dijela Sarajevske obilaznice javni interes - Autocestama FBiH naložena eksproprijacija
Image

Federalna vlada utvrdila je da je izgradnja dijela Sarajevske obilaznice na dionici LOT 3 Butila - Vlakovo - Mostarsko raskršće od javnog interesa za Federaciju BiH i da je korisnik eksproprijacije nekretnina potrebnih za njenu izgradnju JP Autoceste FBiH, kojem je naloženo da pokrene ovaj postupak.

Kako je obrazloženo, Vlada Federacije BiH je 2011. godine donijela Odluku o utvrđivanju javnog interesa za izgradnju dijela Sarajevske obilaznice.

S obzirom na to da je u dijelu trase došlo do izmjene projektnog rješenja, samim tim je izmijenjen i elaborat eksproprijacije za potrebu izgradnje iz aprila 2018. godine, kojim su obuhvaćene nove parcele ili pak dijelovi ranije potrebnih parcela u manjim površinama.
eKapija
Jel tebi realno da se ulazi u 10tu godinu izgradnje 1.8km ceste :-)

Ovo bi mnogo znacilo za Hadzice i industrijsku zonu, izlaz ka Bjelasnici, popravak trenutne ceste i povezivanje sa Trnovom i dalje sa ustikolinom i Gorazdem
kakve veze ima ovaj izlaz sa Trnovom, Ustikolinom i Gorazdem? Ne vidim rezon da se u Trnovo ide preko Bjelasnice, a ne preko Stupa.
User avatar
mk ultra
Posts: 24037
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#19502 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mk ultra »

Ne vidim ni ja razlog zašto bošnjaci nemaju strategiju povezivanja goražda trnova i ustikoline jedinstvenom cestom kroz FBiH
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#19503 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Dope_Man »

mk ultra wrote: 29/09/2020 18:48 Ne vidim ni ja razlog zašto bošnjaci nemaju strategiju povezivanja goražda trnova i ustikoline jedinstvenom cestom kroz FBiH
Odrastao sam u Gorazdu, i taj grad smatram "svojim" iako nisam rodjen.. i kao neko kome je Gorazde bitan grad - ta ideja je besmislena. Prema Gorazdu vec postoje dvije dobre rute, i jos dvije losije, nekad za 10+ godina ce mozda biti i ta treca dobra preko Hranjena. Graditi do tamo novi put preko planina samo da bi put isao kroz FBiH je besmisleno. Ovo je SVE BOSNA I HERCEGOVINA, dakle i put kraj Foce, i preko Romanije je Bosna i Hercegovina. Tek kad ih tako budemo posmatrali mozemo se nadati da ih ''integrisemo'', a takvim razmisljanjem se samo legitimise zelja onih bosanaca koji bi da se odvoje od BiH.

Ako ista na putu prema Gorazdu treba, to je tunel kroz Rogoj. On bi skratio i put prema Gorazdu, a i prema Crnoj Gori (naravno, tu nam onda treba i taj dugo najavljivani put i novi GP kod Scepan Polja.

A kome se bas ide u Gorazde a da ne prelazi u drugu "drzavu" (kako je posmatraju neki) moze lagano preko Dejcica, pa onda na Grebak i u Gorazde.
User avatar
mk ultra
Posts: 24037
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#19504 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mk ultra »

Dope_Man wrote: 29/09/2020 19:55
mk ultra wrote: 29/09/2020 18:48 Ne vidim ni ja razlog zašto bošnjaci nemaju strategiju povezivanja goražda trnova i ustikoline jedinstvenom cestom kroz FBiH
Odrastao sam u Gorazdu, i taj grad smatram "svojim" iako nisam rodjen.. i kao neko kome je Gorazde bitan grad - ta ideja je besmislena. Prema Gorazdu vec postoje dvije dobre rute, i jos dvije losije, nekad za 10+ godina ce mozda biti i ta treca dobra preko Hranjena. Graditi do tamo novi put preko planina samo da bi put isao kroz FBiH je besmisleno. Ovo je SVE BOSNA I HERCEGOVINA, dakle i put kraj Foce, i preko Romanije je Bosna i Hercegovina. Tek kad ih tako budemo posmatrali mozemo se nadati da ih ''integrisemo'', a takvim razmisljanjem se samo legitimise zelja onih bosanaca koji bi da se odvoje od BiH.

Ako ista na putu prema Gorazdu treba, to je tunel kroz Rogoj. On bi skratio i put prema Gorazdu, a i prema Crnoj Gori (naravno, tu nam onda treba i taj dugo najavljivani put i novi GP kod Scepan Polja.

A kome se bas ide u Gorazde a da ne prelazi u drugu "drzavu" (kako je posmatraju neki) moze lagano preko Dejcica, pa onda na Grebak i u Gorazde.
Republika srpska nikad te dionice nece napraviti, pa ni dionicu do tunela hranjen od pala preko podrgaba do prace, nikad. Prije ce proci autocesta kroz dejcice :lol:

A do tad vozanje preko romanije i 6 patrola za jebanje u zdrav mozak na 100km, ili kreni na kanjon prema miljevini i rogoju gdje je jako lijep put... :-)
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#19505 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Dope_Man »

Vrlo dobro znam da nece nikad do Prace praviti, osim ako im se ne ustupi neka debela politicka usluga.

A put prema Foci je kao i vecina magistrala u drzavi. Na Rogoju jeste los, i poslije ima nekoliko odvratnih prelaza na mostovima, ostatak nije nista specificno losiji od 90% drugih magistrala. Eto krenes u Vitez preko Kiseljaka i kvalitet ceste je tu negdje.
User avatar
drug_profi
Posts: 65441
Joined: 16/07/2012 16:00

#19506 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Jedna je zemlja, jedna drzava, ali treba ipak strateski razmisljati. Bolje da su busili Grebak nego Hranjen.
neki
Posts: 7954
Joined: 17/02/2005 07:57

#19507 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

Smanjite doživljaj...trasa kvalitetnog puta do Goražda kroz federaciju bi sadržala najmanje 40km tunela
mistek
Posts: 3800
Joined: 23/05/2010 15:16

#19508 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mistek »

Ma vala nije :D Preko Grepka ja fakat ne znam kako bi i gdje bio taj ko biva tunel. Grebak jeste prevoj, ali ima tamo još masu nekakvih brda i planina koje se presjecaju. Drugo, čak evo i da od Trnova do Ustikoline imamo ravnu cestu, idealnu, kako doći do Trnova? Opet ovisiš o RS. Od Hadžića do Trnova, preko Bjelašnice, treba makar sat vremena. Eh sad, znači kad bi modernizovali neku rutu preko Bjelašnice, što je budalaština, pa onda napravili dionicu Trnovo-Ustikolina, imali bi cestu kroz FBiH. Helem, uz sva ta ravnanja, tunele, od Hadžića do Ustikoline bi imali najmanje 70-80km (danas je to oko 95km). Znači, taman da imamo autoput od Hadžića do Ustikoline, ta dionica bi zahtjevala 30-35 minuta vožnje. Od neke sredine Sarajeva, recimo Pofalića, do Hadžića, imamo 20km i teško se može iskoprcati za manje od 20 minuta, a znamo da je i to nerealno. Konačno, od Ustikoline do Goražda je slična situacija.

Znači, potencijalno Sarajevo-Hadžići-Trnovo-Goražde, uz ultra mega giga modernizaciju, tunele i autoceste, ne može biti manje od 100km (a teško i ispod 110 recimo). Ovaj projekat bi koštao milijarde. Uz sve to, za ovu relaciju bi nam trebalo preko sat vremena, vjerovatno sat i po :)

I Bog me ubio ako bi iko iz Sarajeva išao ovim putem za Goražde. Meni prvom bi se baš rijetko kad dalo ići na Hadžiće da dođem do Goražda. Hajde eto nekakav tranzit. Ovako, kroz Hranjen, put će se svesti na 65 km otprilike. Kako god, bolje je.
User avatar
drug_profi
Posts: 65441
Joined: 16/07/2012 16:00

#19509 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Tako bi bar imao put, ovako ga vrlo vjerovatno neces imati, a pare ce otici u havu.
baglama
Posts: 1014
Joined: 13/11/2010 16:09

#19510 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by baglama »

Posto smo na temi autoputevi u BIH,
Ja opet, mislim da se trebalo na busenju tunela PRENJ, trenirati kako nekada u buducnosti probijati tunele koji ne vode nigdje.
User avatar
escobar__
Posts: 9987
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#19511 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by escobar__ »

Dope_Man wrote: 29/09/2020 19:55
mk ultra wrote: 29/09/2020 18:48 Ne vidim ni ja razlog zašto bošnjaci nemaju strategiju povezivanja goražda trnova i ustikoline jedinstvenom cestom kroz FBiH
Odrastao sam u Gorazdu, i taj grad smatram "svojim" iako nisam rodjen.. i kao neko kome je Gorazde bitan grad - ta ideja je besmislena. Prema Gorazdu vec postoje dvije dobre rute, i jos dvije losije, nekad za 10+ godina ce mozda biti i ta treca dobra preko Hranjena. Graditi do tamo novi put preko planina samo da bi put isao kroz FBiH je besmisleno. Ovo je SVE BOSNA I HERCEGOVINA, dakle i put kraj Foce, i preko Romanije je Bosna i Hercegovina. Tek kad ih tako budemo posmatrali mozemo se nadati da ih ''integrisemo'', a takvim razmisljanjem se samo legitimise zelja onih bosanaca koji bi da se odvoje od BiH.

Ako ista na putu prema Gorazdu treba, to je tunel kroz Rogoj. On bi skratio i put prema Gorazdu, a i prema Crnoj Gori (naravno, tu nam onda treba i taj dugo najavljivani put i novi GP kod Scepan Polja.

A kome se bas ide u Gorazde a da ne prelazi u drugu "drzavu" (kako je posmatraju neki) moze lagano preko Dejcica, pa onda na Grebak i u Gorazde.
Fina pričica. U praksi je pak situacija nešto drukčija i 25 godina iza rata smo i dalje duboko podijeljena zemlja u kojoj je besmisleno bacat milione maraka u ceste koje sutra možda neće ni bit moguće koristit.
mistek
Posts: 3800
Joined: 23/05/2010 15:16

#19512 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mistek »

drug_profi wrote: 30/09/2020 01:46 Tako bi bar imao put, ovako ga vrlo vjerovatno neces imati, a pare ce otici u havu.
A što ga ovako neću imati? :)
breuer
Posts: 7885
Joined: 06/07/2009 15:44

#19513 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by breuer »

escobar__ wrote: 30/09/2020 09:26
Dope_Man wrote: 29/09/2020 19:55
mk ultra wrote: 29/09/2020 18:48 Ne vidim ni ja razlog zašto bošnjaci nemaju strategiju povezivanja goražda trnova i ustikoline jedinstvenom cestom kroz FBiH
Odrastao sam u Gorazdu, i taj grad smatram "svojim" iako nisam rodjen.. i kao neko kome je Gorazde bitan grad - ta ideja je besmislena. Prema Gorazdu vec postoje dvije dobre rute, i jos dvije losije, nekad za 10+ godina ce mozda biti i ta treca dobra preko Hranjena. Graditi do tamo novi put preko planina samo da bi put isao kroz FBiH je besmisleno. Ovo je SVE BOSNA I HERCEGOVINA, dakle i put kraj Foce, i preko Romanije je Bosna i Hercegovina. Tek kad ih tako budemo posmatrali mozemo se nadati da ih ''integrisemo'', a takvim razmisljanjem se samo legitimise zelja onih bosanaca koji bi da se odvoje od BiH.

Ako ista na putu prema Gorazdu treba, to je tunel kroz Rogoj. On bi skratio i put prema Gorazdu, a i prema Crnoj Gori (naravno, tu nam onda treba i taj dugo najavljivani put i novi GP kod Scepan Polja.

A kome se bas ide u Gorazde a da ne prelazi u drugu "drzavu" (kako je posmatraju neki) moze lagano preko Dejcica, pa onda na Grebak i u Gorazde.
Fina pričica. U praksi je pak situacija nešto drukčija i 25 godina iza rata smo i dalje duboko podijeljena zemlja u kojoj je besmisleno bacat milione maraka u ceste koje sutra možda neće ni bit moguće koristit.
ništa onda, ostajmo podijeljeni i narednih 25 godina...
User avatar
drug_profi
Posts: 65441
Joined: 16/07/2012 16:00

#19514 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

mistek wrote: 30/09/2020 10:25
drug_profi wrote: 30/09/2020 01:46 Tako bi bar imao put, ovako ga vrlo vjerovatno neces imati, a pare ce otici u havu.
A što ga ovako neću imati? :)
Kako što? Pa ne postoji. Niti će biti ikad završen. A ako i bude završen, ostaje da ide kroz teritoriju kojom ne upravljas. Sta god to u buducnosti donijelo.
User avatar
mk ultra
Posts: 24037
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#19515 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mk ultra »

mistek wrote: 30/09/2020 10:25
drug_profi wrote: 30/09/2020 01:46 Tako bi bar imao put, ovako ga vrlo vjerovatno neces imati, a pare ce otici u havu.
A što ga ovako neću imati? :)
cca 60km ceste Hadžići Ustikolina...

ovako radiš tunel od 6km, skrhat će u pristupnu cestu iz Goražda najmanje još toliko, izlaziš na 600m KM u totalu

put preko grebka trenutni je solidan i može se na njemu raditi da se smanje usponi i sl
isto tako i kroz ova sela preko bjelašnice i treskavice

i da izađe preko milijarde, to je najbolja opcija po bošnjački narod, međutim bolje je izgleda trpiti tuđa sranja i podjebavanja
vidio bi da se ovo krene kako bi omekšali, jer bi komotno od mokrog do rogatice mogao da pomnoži sa nulom. samo nabaciti table za izlaz prema istoku sa autoceste i napraviti dobar magistralni put ka goraždu, nijedan kamion na romaniju otišao ne bi ;-)
mistek
Posts: 3800
Joined: 23/05/2010 15:16

#19516 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mistek »

Što je bolja? Pa ne bi Bošnjaci Sarajeva išli preko Hadžića u Goražde, taman da imam autocestu. Kakva je logika? Put preko Hranjena je najmanje 20 puta jeftiniji. Konačno, šta je toliki problem u tom prelasku preko RS? Pa nema granice pobogu. Prelazimo i prema Krajini preko onog džepa, pa šta je frka? :-) Nije baš toliko teško uključiti RS da rade taj put, a i trenutni do Prače uopšte nije kritičan. Bolji je trenutno nego bilo koji dio puta preko Grepka.
Concord
Posts: 956
Joined: 14/12/2017 15:51

#19517 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Concord »

Zasto se po treci put na temi o izgradnji autoputa razvezuje prica o nekom imaginarnom putu za Gorazde preko Bjelasnice i Hadzica?
User avatar
mk ultra
Posts: 24037
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#19518 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mk ultra »

Robovski narod :skoljka:
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 5105
Joined: 20/02/2007 13:25
Grijem se na: čumur
Vozim: Scott i Kuga
Horoskop: imam

#19519 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by anex »

Manite se nacionalizma
BadBoy
Posts: 9611
Joined: 01/11/2005 21:55

#19520 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by BadBoy »

So What! wrote: 28/09/2020 17:49 Izgradnja međudržavnog mosta Rača [BIH - SRB] [330 m]
So What znaš li slučajno ide li i gasovod u paketu sa ovom cestom?
ibizza
Posts: 4986
Joined: 05/06/2008 00:46

#19521 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by ibizza »

mistek wrote: 30/09/2020 10:47 Što je bolja? Pa ne bi Bošnjaci Sarajeva išli preko Hadžića u Goražde, taman da imam autocestu. Kakva je logika? Put preko Hranjena je najmanje 20 puta jeftiniji. Konačno, šta je toliki problem u tom prelasku preko RS? Pa nema granice pobogu. Prelazimo i prema Krajini preko onog džepa, pa šta je frka? :-) Nije baš toliko teško uključiti RS da rade taj put, a i trenutni do Prače uopšte nije kritičan. Bolji je trenutno nego bilo koji dio puta preko Grepka.
Kad si zadnji put prosao ovom dionicom? Jesi li nekad tokom zimskog perioda prolazio ovom dionicom? Daleko je ona dionica od dobrog, i taj tunel na Hranjenu ce imati potpunog smisla onda kada se kompletna cesta od Pala do Hrenovice presvuce novim asfaltom i kada se uradi sva potrebna signalizacija.
User avatar
mk ultra
Posts: 24037
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#19522 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mk ultra »

anex wrote: 30/09/2020 12:07 Manite se nacionalizma
nema nacionalizam veze sa bezobrazlukom
sve je to u 100m, al tjeranje inata nije uredu i to očigledno ne ide bošnjaku u glavu.

nije nacionalizam kad RS neće da 20 godina bilo kakvu promjenu na putu trnovo foča urade? što ne možeš bez 5 punktova proći do goražda preko rogatice, ili kroz hajdučiju od podgraba pa na praču.
bitno je da je foča povezana sa Bilećom, i ostatkom. to nije nacionalizam, ali bi bio nacionalizam ukazati da te jebu :lol:

između gradnje nove ceste i naguženja, izabrano je naguženje. :bih:
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19523 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

BadBoy wrote: 30/09/2020 13:35So What znaš li slučajno ide li i gasovod u paketu sa ovom cestom?
Prema ovom planu, izgleda da nema.

Kuzmin - Sremska Rača Road Km: 0 + 000,00 / Km: 18 + 786,74

Image

Location: The Belgrade - Zagreb motorway is separated from the Kuzmin region; It is between the Sava river crossing on the Serbia-Bosnia border and Bosnia.

Length of the road: 18786,74 meters

Road Width: 27.00 meters

Road Type: 2x2

Serbia Section Height: 17190,36 meters

Sava river crossing length: 330 meters

Bosnian Division Height: 1326,37 meters

Sava river crossing Serbia side approach bridge length: 536.06 meters

Sava river bridge length: 330 meters

Sava river crossing Bosnia side approach bridge length: 450 meters

Bridges:
  • Kuzmin highway crossroad no.3 road bridge 263.00 meters
  • Kuzmin highway crossroad no.4 road bridge 301.40 meters
  • Borsut crossroad bridge: 250.40 meters
  • Sremska Racha Railway bridge 20.00 meters
  • Bosut river bridge 123,00 meters
  • Canal and road crossing bridge 44.00 meters
  • Twenty-two irrigation canals and field road crossing bridges
Earthworks:

Excavation: 1 376 000 m3

Infill: 4 728 000 m3

Road Superstructure Works:

Wearing layer: 38400 tons

Bituminous treated base: 59800 tons

Sub-base layer with crushed stone: 200 000 m3
User avatar
Logovan
Posts: 102852
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#19524 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Logovan »

Nedžad Branković: Zastoj gradnje autoputa je posljedica naslijeđenog modela, radimo na novom :bih: :lol:
detroit-mercy
Posts: 16994
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#19525 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by detroit-mercy »

Logovan wrote: 30/09/2020 15:11 Nedžad Branković: Zastoj gradnje autoputa je posljedica naslijeđenog modela, radimo na novom :bih: :lol:
Bitno je istaci da se radi "po zakonu" :mrgreen:
Post Reply