Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Haris033
Posts: 5094
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#18626 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Haris033 »

Alfons Kauders wrote: 22/07/2020 14:16
AmirBaa wrote: 22/07/2020 12:06
Alfons Kauders wrote: 22/07/2020 12:03
Ovaj... Ako se voziš uz Ivan iza kamiona, lijevi žmigavac i obiđeš ga. Isti savjet važi i za Bradinu.

Nizbrdo ok, ali ko to vozi uz Ivan ili Bradinu "iza kakvog kamiona ili šlepera" kraj postojeće trake za preticanje?
Sve to super zvuci tako, ali hajd samo uzmi u zadnje 2 godine koliko je tu saobracajnih nesreca bilo ?
Ne razumijem kakve to veze ima s fizički nemogućom vremenskom uštedom ili tvrdnjom da se uz Ivan i Bradinu vozi iza šlepera?
Uzmimo u obzir da je dionica magistralnog puta M17 Kakanj - Zenica imala sedmično po 10-tak saobraćajnih nesreća, te koliko je ljudi poginulo na istoj toj dionici, izgradnjom autoputa, broj saobraćajnih nesreća skoro pa da ih nema. E sada, zamislite autoput od Sarajeva do Mostara i koliko bi se smanjio broj saobraćajnih nesreća i koliko bi żivota bilo spašeno na kritičnoj relaciji od Tarčina do Mostara :?
User avatar
drug_profi
Posts: 65409
Joined: 16/07/2012 16:00

#18627 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

mene je strah sta ce nasi bolidi raditi kroz Prenj.
Ako tu ne bude svaki prekrsaj i kaznjavan, desavace se tragedije
Concord
Posts: 956
Joined: 14/12/2017 15:51

#18628 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Concord »

Sto nema tragedija u drugim tunelima na autoputu? Zato sto su uradjeni kako treba, ovo sa jednom cijevi kroz Prenj je medvjedja usluga.
Naslovnica
Posts: 35439
Joined: 20/03/2013 15:38

#18629 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Naslovnica »

Pa postaviti fiksni radar svakih 500m, ograničenje na 80km/h...
User avatar
drug_profi
Posts: 65409
Joined: 16/07/2012 16:00

#18630 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Naplata kazni mora biti na izlazu sa ceste radi stranih drzavljana.
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#18631 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mk ultra »

Concord wrote: 25/07/2020 13:58 Sto nema tragedija u drugim tunelima na autoputu? Zato sto su uradjeni kako treba, ovo sa jednom cijevi kroz Prenj je medvjedja usluga.
Sta je lakse jedna glavna i jedna servisna cijev, ili dvije putne i jedna servisna, cijena ode gore najmanje 40% sa dvije radne tunelske cijevi
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#18632 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by dadoka84 »

Zar se pravi servisna ako se rade dvije putne, zar ih ne povežu prolazima svako malo.
RJ57
Posts: 5114
Joined: 10/04/2017 15:12

#18633 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by RJ57 »

naravno da se ne pravi, svašta se ovdje piše


još uvijek nisam našao odgovor da li će prenj imati po jednu traku po smijeru ili će to biti drugačije riješeno posebno nakon što je nagovješteno da će se raditi o tunelu sa popriličnom visinskom razlikom između sjevernog i južnog otvora
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#18634 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mk ultra »

Tako sam i ja dobio informaciju

A jedna cijev ide do 10000 vozila u danu po traci, u narednih 15god
User avatar
zomri
Posts: 13863
Joined: 03/05/2006 07:31

#18635 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by zomri »

zna li se hoće li se plaćati posebna tunelarina za Prenj?
Bobi
Forum administrator
Posts: 38002
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#18636 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Bobi »

zomri wrote: 26/07/2020 18:08 zna li se hoće li se plaćati posebna tunelarina za Prenj?
A ne znam gdje bi mogao skrenuti prije ulaza u tunel :D
User avatar
zomri
Posts: 13863
Joined: 03/05/2006 07:31

#18637 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by zomri »

Bobi wrote: 26/07/2020 18:12
zomri wrote: 26/07/2020 18:08 zna li se hoće li se plaćati posebna tunelarina za Prenj?
A ne znam gdje bi mogao skrenuti prije ulaza u tunel :D
pitam iz praktičnih razloga :mrgreen:
ako se isplati da napravim detour na jablanicu, tunelarinu u janjetinu uložiti :mrgreen:
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#18638 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mk ultra »

zomri wrote: 26/07/2020 18:08 zna li se hoće li se plaćati posebna tunelarina za Prenj?
Koliko vidim imas ulaz izlaz u ovcarima i dalje nema nista...

Iskreno koliko god da kosta rahatluk sa autocestom je neopisiv
Bobi
Forum administrator
Posts: 38002
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#18639 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Bobi »

zomri wrote: 26/07/2020 18:19
Bobi wrote: 26/07/2020 18:12
zomri wrote: 26/07/2020 18:08 zna li se hoće li se plaćati posebna tunelarina za Prenj?
A ne znam gdje bi mogao skrenuti prije ulaza u tunel :D
pitam iz praktičnih razloga :mrgreen:
ako se isplati da napravim detour na jablanicu, tunelarinu u janjetinu uložiti :mrgreen:
Ma postavlja se pitanje da li ce ti kilometri puta od Konjica do Mostara biti skuplji nego ostale dionice VC iste kilometraže. Ako cijena bude viša onda se može reci da se tunel naplacuje ali ne vjerujem.
Concord
Posts: 956
Joined: 14/12/2017 15:51

#18640 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Concord »

Sry greska.
User avatar
drug_profi
Posts: 65409
Joined: 16/07/2012 16:00

#18641 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Ko vam je rekao da bi tunel trebao biti sa nagibom?
Koliko ja vidim i ulaz i izlaz bi bili na slicnim n/v
RJ57
Posts: 5114
Joined: 10/04/2017 15:12

#18642 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by RJ57 »

neznam gdje ali meščini da je negdje pisalo da bi trebala biti visinska razlika od nekih 200+ metara i da to ima neke veze sa luftiranjem tunela
User avatar
drug_profi
Posts: 65409
Joined: 16/07/2012 16:00

#18643 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Mislim da je nagib od 2% losa ideja. Ali nisam ja inzenjer, nek struka kaze svoje.
medjutim gdje god sam vozio po slicnom nagibu, teska vozila su guslala desnom. To nije problem kad imas lijevu za preticanje, ali je u tunelu neces imati.
RJ57
Posts: 5114
Joined: 10/04/2017 15:12

#18644 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by RJ57 »

zato sam ja i pitao da li je planirana po jedna traka po smijeru. pretpostavljam da vjerovatno i nema druge opcije.

bilo kako bilo saznaćemo kad akobogda krene projekat, ‘vako odoka za nekih 3-5 godina
edin_the
Posts: 301
Joined: 26/08/2014 16:14

#18645 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by edin_the »

drug_profi wrote: 26/07/2020 21:49 Ko vam je rekao da bi tunel trebao biti sa nagibom?
Koliko ja vidim i ulaz i izlaz bi bili na slicnim n/v
Po preliminarnoj studiji koju ja gledam sjeverni portal je na 715 metara a južni na 625 metara nadmorske visine, dužina 10.120 metara.
RJ57
Posts: 5114
Joined: 10/04/2017 15:12

#18646 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by RJ57 »

edin_the wrote: 27/07/2020 09:22
drug_profi wrote: 26/07/2020 21:49 Ko vam je rekao da bi tunel trebao biti sa nagibom?
Koliko ja vidim i ulaz i izlaz bi bili na slicnim n/v
Po preliminarnoj studiji koju ja gledam sjeverni portal je na 715 metara a južni na 625 metara nadmorske visine, dužina 10.120 metara.
ok, to je onda upola manje. ima li tu podatak o broju voznih traka?
edin_the
Posts: 301
Joined: 26/08/2014 16:14

#18647 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by edin_the »

Na novoprojektovanoj trasi autoceste na Koridoru Vc dionica: Konjic-Jablanica-Mostar, idejnim projektom trase predviđena je izgradnja pet tunela.
Tunel br. 3, prolazi kroz planinski masiv Prenj. Na tom potezu, varijantom I, predviđena je izrada dvotračnog tunela sa minimalnim razmakom osovina 25.0 m.
Tunel je projektovan da se izvodi po NATM (NOVA AUSTRIJSKA TUNELSKA METODA).
Usvojeni oblik i položaj portala su takvi da se uklapaju što je više moguće u prirodni teren. Ovakva rješenja najmanje remete prirodni ambijent, što cesti daje veći kvalitet.
Dužina desne tunelske cijevi, uključujući portalnu građevinu, je 10 165,0 m, dok je lijeva tunelska cijev duga 10 160,0 m. Cijevi su povezane sa trideset tri (33) pješačke poprečne veze i deset (10) prolaza za interventna vozila.
4. GEOMETRIJSKI ELEMENTI CESTE

Desna tunelska cijev, najvećim dijelom je u pravcu u dužini l=9162,21 m. Na ulaznom portalu je u krivini R=-1500,00 m i pripadajućoj prelaznici, a na izlaznom je u je u krivini R=-2100,00 m i pripadajućoj prelaznici. Niveleta je nagibu 0,5227% i padu -1,5%. Na lomu nivelete, ulaznom dijelu i izlaznom dijelu tunela vertikalnim krivinama odgovarajućih radijusa zaobljena je niveleta,
Lijeva tunelska cijev, najvećim dijelom je u pravcu u dužini l=9207,8 m. Na ulaznom portalu je u krivini R=-1475,00 m i pripadajućoj prelaznici, a na izlaznom je u je u krivini R=-2075,00 m i pripadajućoj prelaznici. Niveleta je nagibu 0,5228% i padu -1,5%. Na lomu nivelete, ulaznom dijelu i izlaznom dijelu tunela vertikalnim krivinama odgovarajućih radijusa zaobljena je niveleta,
Poprečni nagib kolovoza prilagođen je geometriji ceste i računskoj brzini u tunelu.
Ovo je iz analize idejnog projekta iz 2016. Rađene su istražne bušotine u sklopu geotehničkog projekta i procjena je da je otrpilike 60% dužine povoljna stijenska masa a 40% slaba ili vrlo slaba. S tim da se u predjelu ovih povoljnih tvrdih stijena predviđa nailaženje na kaverne što može najviše otežati gradnju. Neće biti nimalo lagano probiti Prenj.
Last edited by edin_the on 27/07/2020 14:47, edited 1 time in total.
User avatar
drug_profi
Posts: 65409
Joined: 16/07/2012 16:00

#18648 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

edin_the wrote: 27/07/2020 09:22
drug_profi wrote: 26/07/2020 21:49 Ko vam je rekao da bi tunel trebao biti sa nagibom?
Koliko ja vidim i ulaz i izlaz bi bili na slicnim n/v
Po preliminarnoj studiji koju ja gledam sjeverni portal je na 715 metara a južni na 625 metara nadmorske visine, dužina 10.120 metara.
Da. Ta razlika je ono sto sam pretpostavljao. 0,9 % samo radi ventilacije
neki
Posts: 7952
Joined: 17/02/2005 07:57

#18649 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

Nema ventilacija s tim veze...tunel će se ventilisati mehanički..Nagib će postojati zbog nejednake nadmorske visine ulaznog i izlaznog portala
RJ57
Posts: 5114
Joined: 10/04/2017 15:12

#18650 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by RJ57 »

ja sam stoposto pročitao da ima veze i sa ventilacijom. naravno da će glavna ventilacija biti mehanička, ali ova je dodatna i upravo je ta visinska razlika pogodna za tu svrhu (da je u suprotnom smijeru ne bi bila)
Post Reply