Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
elk
Posts: 3148
Joined: 14/08/2006 12:03

#18501 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by elk »

Isto kao sto su 2004 govorili(terzic i njegovo vm) da cemo u eu do 2016 najkasnije :lol: :(
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#18502 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Tesla Edison »

P308 wrote: 10/07/2020 22:46 Sve ove dionice koje su trenutno u izgradnji su trebale biti gotove u protekle cetiri godine a ove godine smo trebali pratiti izgradnju ovog sto se tek sad najavljuje.

S druge strane, iz ove perspketive i zbog cinjenice da se u ovoj godini mnogo toga pomaklo s mrtve tacke, 2026. ili 2027. godina se fkt cine kao realne za zavrsetak svega.

Usput, sjeca li se kod kad su ranih 2000-tih govorili da cemo do 2012. godine imati kompletan 5c :D
I da će ga izgraditi BosMal :D
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#18503 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Tempo »

TESLA_EDISON wrote: 10/07/2020 23:27
P308 wrote: 10/07/2020 22:46 Sve ove dionice koje su trenutno u izgradnji su trebale biti gotove u protekle cetiri godine a ove godine smo trebali pratiti izgradnju ovog sto se tek sad najavljuje.

S druge strane, iz ove perspketive i zbog cinjenice da se u ovoj godini mnogo toga pomaklo s mrtve tacke, 2026. ili 2027. godina se fkt cine kao realne za zavrsetak svega.

Usput, sjeca li se kod kad su ranih 2000-tih govorili da cemo do 2012. godine imati kompletan 5c :D
I da će ga izgraditi BosMal :D
braca sabanadzovic i sestre barudzija
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#18504 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Dope_Man »

P308 wrote: 10/07/2020 22:46 Sve ove dionice koje su trenutno u izgradnji su trebale biti gotove u protekle cetiri godine a ove godine smo trebali pratiti izgradnju ovog sto se tek sad najavljuje.

S druge strane, iz ove perspketive i zbog cinjenice da se u ovoj godini mnogo toga pomaklo s mrtve tacke, 2026. ili 2027. godina se fkt cine kao realne za zavrsetak svega.

Usput, sjeca li se kod kad su ranih 2000-tih govorili da cemo do 2012. godine imati kompletan 5c :D
Pogledaj samo koliko se igradilo u zadnjih 6 godina.. pa mi onda reci koliko si optimistican da se tad moze ocekivati ''zavrsetak svega''.

Realno, do 2026. cemo imati AP od juga mostara do granice, Ivan-Zepce, i Doboj-granica.. s tim da me nimalo, ali bas nimalo ne bi iznenadilo da od Doboja ode prema Brckom a da ''zaborave'' krak koji ce ga povezati sa postojecom cestom do granice i da tako stoji par godina dok opet EU ne pritisne da se zavrsi tako sto nece dati naredni kredit za isplatu socijalnih davanja.
El_comadante
Posts: 9042
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#18505 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by El_comadante »

Dope_Man wrote: 11/07/2020 10:21
P308 wrote: 10/07/2020 22:46 Sve ove dionice koje su trenutno u izgradnji su trebale biti gotove u protekle cetiri godine a ove godine smo trebali pratiti izgradnju ovog sto se tek sad najavljuje.

S druge strane, iz ove perspketive i zbog cinjenice da se u ovoj godini mnogo toga pomaklo s mrtve tacke, 2026. ili 2027. godina se fkt cine kao realne za zavrsetak svega.

Usput, sjeca li se kod kad su ranih 2000-tih govorili da cemo do 2012. godine imati kompletan 5c :D
Pogledaj samo koliko se igradilo u zadnjih 6 godina.. pa mi onda reci koliko si optimistican da se tad moze ocekivati ''zavrsetak svega''.

Realno, do 2026. cemo imati AP od juga mostara do granice, Ivan-Zepce, i Doboj-granica.. s tim da me nimalo, ali bas nimalo ne bi iznenadilo da od Doboja ode prema Brckom a da ''zaborave'' krak koji ce ga povezati sa postojecom cestom do granice i da tako stoji par godina dok opet EU ne pritisne da se zavrsi tako sto nece dati naredni kredit za isplatu socijalnih davanja.
pa to i jest fol. u zadnjih 6 godina nisu ništa napravili, a sada imamo najave tendera, najave početka radova itsl. bolje da ih imamo, i kao najave, nego da se ništa negradi a da se šuti.
a i ja mislim kao i ti do 2027 da čemo imati mostar jug granica, ovo oko zenice i spoj do doboja završeno ostalo teško da ći i krenuti
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#18506 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Dope_Man »

Fazon sto grandioznih najava nije falilo ni u zadnjih 5-6 godina, kao sto ih ne fali ni sad. Kako ljudi iznad napisase, najbolje bi bilo da je dozvoljeno samo spomenuti ''Zavrsen projekat: ______" i to je to.
User avatar
nepass1
Posts: 14676
Joined: 06/07/2017 07:35

#18507 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by nepass1 »

drug_profi wrote: 10/07/2020 10:50 Eto, upravo je to ono zbog čega mi "trolamo" i "širimo pesimizam".
Patološki lažovi u predizbornim mjesecima plasiraju bombastične vijesti, a ovdje se neki na to primaju kao da su zlatne ribice pa ih svaki put na isti fol možeš nasukat.
Nego sta nego ribice, pamcenje ne duze od tri dana. Ne znam uopste ko ista pozitivno moze napisati o izvodjacima, strankama, direktorima itd itd
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18508 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Dope_Man wrote: 11/07/2020 11:12 Fazon sto grandioznih najava nije falilo ni u zadnjih 5-6 godina, kao sto ih ne fali ni sad. Kako ljudi iznad napisase, najbolje bi bilo da je dozvoljeno samo spomenuti ''Zavrsen projekat: ______" i to je to.
Da, to najviše boli, bombardovanje medija nekim mega planovima i mega najavama je dodatno nanosilo bijes zbog nerada i tromosti.
User avatar
drug_profi
Posts: 65410
Joined: 16/07/2012 16:00

#18509 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Za 25 novembar 2014. je zadnji put pusteno nesto u promet od JP ACFBIH....
hej 2014.... :(
Hej imam auto mladje..... :lol:
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18510 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

drug_profi wrote: 12/07/2020 02:16 Za 25 novembar 2014. je zadnji put pusteno nesto u promet od JP ACFBIH....
hej 2014.... :(
Hej imam auto mladje..... :lol:
Jeste, ali na pravcu A1. :D

LOT 2A (petlja Butila) i LOT 2B (Butila - Briješće) Sarajevske obilaznice su pušteni 24. 11. 2015. godine, LOT 2C (Briješće - ulica Safeta Zajke) je pušten u promet 22. novembra 2017. godine.

Posljednji segment Sarajevske obilaznice LOT 3B (Vlakovo - Mostarsko Raskršće) je već treći put u tenderskoj proceduri, a trebao je biti završen minimalno 2018. godine.

Što se tiče završetaka na koridoru Vc / A1 u međuvremenu, 12. decembra 2017. godine, otvorena je dionica Svilaj - Odžak (10,7 km), sve sa ceremonijom, iako trenutno nema ama baš nikakvu funkciju, a zatim je 9. juna 2019. godine i prva pod-dionica Zeničke obilaznice, Drivuša - Klopče (2,23 km), proglašena završenom te je 3. jula 2020. godina i most Svilaj (660 m) također proglašen završenim.

Sva tri navedena segmenta autoputa A1 dijele jednu zajedničku osobinu, a to je da su neupotrebljivi trenutno u svakom smislu, no nazire se kraj i tome, granični prijelaz Svilaj koji je ujedno i uslov funkcionisanja dionice Odžak - Svilaj i mosta Svilaj je uveliko u izgradnji, pa bi ovih 11 kilometara autoputa na sjeveru naše zemlje napokon postalo upotrebljivo, iako su radovi na prvoj fazi dionice Odžak - Svilaj počeli u septembru 2013. godine.

Pod-dionica Drivuša - Klopče neće više biti usamljena od 25. novembra 2020. godine, kako najavljuju, kada bi trebala biti otvorena Zenička obilaznica (Drivuša - Klopče - Donja Gračanica) i tako bi trebalo proći tačno dugih 6 godina, otkako zaista nismo vidjeli otvaranje funkcionalne dionice na autoputu A1.
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#18511 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mk ultra »

evo opet najavljuju tender za priključak hadžića :lol:

treća ili četvrta godina, nisam siguran... jedno te isto, 2km ceste :-?
User avatar
Kamper
Posts: 616
Joined: 22/12/2019 18:32

#18512 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Kamper »

RJ57 wrote: 09/07/2020 07:39 strašna slika, rukuju se, nos viri, sve onako kako epidemiolozi ne savjetuju, elem za primjer :mrgreen: :D

Image
Zato je pozitivan. :D
doktor78
Posts: 3939
Joined: 14/09/2006 11:02

#18513 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by doktor78 »

Kamper wrote: 13/07/2020 18:06
RJ57 wrote: 09/07/2020 07:39 strašna slika, rukuju se, nos viri, sve onako kako epidemiolozi ne savjetuju, elem za primjer :mrgreen: :D

Image
Zato je pozitivan. :D
Sta ocekivati od prosjecnog gradjanina kad mu se premijer ovako ponasa.
Al odosmo u offtopic.
User avatar
drug_profi
Posts: 65410
Joined: 16/07/2012 16:00

#18514 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Daj boze samo da se vidjao sa sultanom i sultanijom zadnja dva dana....
User avatar
escobar__
Posts: 9981
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#18516 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by escobar__ »

Lijepo Boga mi... Eno planovi za brzu cestu za Mostar (pored autoceste A1), super. Neko neće imat ni propisnu magistralu, neko će imat mrežu brzih i autocesta. :twisted:
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#18517 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Dope_Man »

To ce zakomplikovati zivot Mostarcima.. valja odluciti da li na more predobrom magistralom, novim autoputem, ili jos novijom brzom cestom
User avatar
zomri
Posts: 13863
Joined: 03/05/2006 07:31

#18518 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by zomri »

Biće dilema i nama da li kroz tunel Prenj ili sići na magistralu pa tunelarinu investirati kod Gojka :D
Last edited by zomri on 14/07/2020 15:23, edited 1 time in total.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18519 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

escobar__ wrote: 14/07/2020 11:23 Lijepo Boga mi... Eno planovi za brzu cestu za Mostar (pored autoceste A1), super. Neko neće imat ni propisnu magistralu, neko će imat mrežu brzih i autocesta. :twisted:
Planovi u našoj zemlji obično ne znače ništa, biće ovo nekad, ali nekad je relativan pojam.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18520 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Koridor 5C u Federaciji BiH bi trebao biti dovršen za šest-sedam godina
Image

Premijer Federacije BiH Fadil Novalić, federalni ministar prometa i veza Denis Lasić i direktor Autocesta Federacije BiH Adnan Terzić obišli su u četvrtak gradilište dionice autoceste Zvirovići - Počitelj.

Tom prilikom Lasić je podsjetio da je izgradnja te dionice počela u rujnu prošle godine.

"Rok izgradnje je 30 mjeseci što znači da bi ova dionica trebala biti gotova u ljeto 2022. godine. Do ljeta 2022. godine vjerujem da ćemo doći do tunela Kvanj, a u međuvremenu će se taj tunel raditi, tako da ćemo Mostar, više-manje, spojiti na južni dio koridora. Planiramo raspisati i tender za dionicu Mostar sjever - Mostar jug, pa ćemo završetkom tunela Prenj, tog najzahtjevnijeg objekta na koridoru 5C, imati formiranu autocestu", istaknuo je Lasić.

Premijer Fadil Novalić u izjavi za Fenu je kazao kako je danas došao vidjeti na djelu novi koncept Autocesta Federacije BiH koji podrazumijeva simultani rad na više manjih dionica.

"U ovom trenutku imamo ovdje dvije dionice koje su ukupno oko 20 kilometara, a također u Zenici imamo "napadnutih" 20 kilometara, kao i na tunelu Ivan 10 kilometara. Trenutno imamo slučaj da relativno sporo dolazimo do funkcionalnih dijelova, ali kad dođemo iduće godine imat ćemo veliki broj kilometara", kazao je Novalić, dodavši kako slijedi povezivanje tih dionica.

Po njegovim riječima, s prvim čovjekom Autocesta FBiH danas je razgovarao i o početku gradnje dionice Konjic – Ovčari – Zračna luka Mostar, ukupne dužine 51 kilometar, te o dionici od Žepča do Putnikova brda dugoj oko 40 kilometara.

"Realno je očekivati da bi za 6 do 7 godina mogli zatvoriti cijeli koridor 5C. Imamo dovoljno financijskog potencijala, iza nas stoje investitori, imamo likvidne autoceste i mislim da ćemo postići taj cilj", poručio je Novalić.
Klix
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18521 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Tunel Prenj još čeka na novac, do kraja 2020. odabir izvođača koji mora preuzeti projektovanje


Tunel Prenj došao je u fokus javnosti nakon najave iz Autocesta FBiH da bi do kraja 2021. godine trebala početi njegova gradnja. Portal Klix.ba donosi rezime detalja za najzahtjevniji projekat na Koridoru 5C.

Prvenstveno, iz Autocesta FBiH je za portal Klix.ba rečeno kako će se do kraja ove godine raspisati tender za izbor najpovoljnjeg ponuđača za izgradnju tunela.

Kako je i ranije rečeno, potom će se uz poštivanje svih zakonitosti koje nalažu međunarodne javne nabavke i međunarodni kreditori pri odabiru izvođača, u drugoj polovini 2021. krenuti s radovima na terenu koji će trajati šest godina.

Podsjećamo, prva najava odabira izvođača u okviru većeg spiska dionica zapravo je došla krajem 2019. godine, ali do danas tunel Prenj nije stigao "na red".

Kako do novca

Procijenjena vrijednost građevinskih radova i nadzora nad izvođenjem radova za tunel Prenj iznosi 240 miliona eura. Ipak, novac za ovaj projekat još uvijek nije osiguran, što se da zaključiti iz stava Autocesta.

Finansiranje će se vršiti sredstvima Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i Evropske investicijske banke(EIB), a dio sredstava će biti osiguran iz bespovratnih grant sredstava WBIF-a koji mogu iznositi do 20 posto vrijednosti radova.

"Obzirom da su na temelju zaključaka Vlade FBiH započele aktivnosti s međunarodnim financijskim institucijama, istoj je poslana informacija i zahtjev za odobrenjem nastavka pregovora s međunarodnim kreditorima", kazali su iz preduzeća.

Kako će se graditi

Planirani model izgradnje tunela Prenj je po principu žutog FIDIC-a koji predviđa da investitor osigura urbanističku suglasnost na osnovu idejnog projekta, a izvođač radova dalje projektuje do nivoa glavnog projekta na osnovu kojeg se dobiva odobrenje za građenje.

"Do sada je za potrebe raspisivanja tendera za izgradnju tunela pripremljen idejni projekt trase, čvorova i objektata, zatim geotehničke i studije utjecaja na okolinu, a urađena je i saobraćajna studija te su ažurirane studije izvodljivosti novoprojektirane dionice", objašnjeno je iz Autocesta FBiH.

Šta će se graditi

Obzirom na pokazatelje aktualnog i perspektivnog inteziteta saobraćaja ovaj tunel će se graditi u dvije etape.

U prvoj će se izvršiti probijanje dvije tunelske cijevi sa izradom tzv. primarne podgrade, sistema odvodnje i nosivih slojeva kolovozne konstrukcije, nakon čega će se jedna tunelska cijev "konzervirati" i koristiti za servisne potrebe kao što su ventilacija, putevi evakuacije i pristup hitnih službi.

Druga tunelska cijev, namjenski povećanih gabarita, izgradit će se i opremiti do pune funkcionalnosti za dvosmjerni režim prometa.

Podsjetimo, ključna karakterisitka tunela Prenj je njegova dužina od 10,165 km što ga čini najdužim tunelom u regiji.
Klix
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18522 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Vlada FBiH daje zeleno svjetlo za najskuplju dionicu autoputa od 1,6 milijardi KM
Image

Vlada Federacije BiH bi na svojoj narednoj sjednici trebala konačno dati zeleno svjetlo javnom preduzeću Autoceste FBiH za investicioni ciklus od oko 850 miliona eura (1,66 milijardi KM) radi gradnje najskuplje dionice autoputa u BiH. Ova informacija potvrđena je za Klix.ba u Vladi FBiH.

Radi se o dijelu autoputa na dionici Ovčari - Konjic - Mostar sjever - Mostar jug dužine 51 kilometar. Ova sredstva su već osigurana, a potrebno je da su dobiju odgovarajući potpisi iz Ministarstva finansija FBiH, te odobrenje Vlade FBiH, kako bi se mogao raspisati tender.

JP Autoceste FBiH će za finansiranje dionice Ovčari – Tunel Prenj – Mostar sjever – Mostar jug koristiti sredstva iz zajma Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i sredstva Evropske investicijske banke (EIB) i kod komercijalnih banaka.

Samo izgradnja tunela Prenj trebala bi koštati 240 miliona eura. Sredstva za izgradnju tunela Prenj, jednog od najkompleksnijih objekta na cijelom Koridoru, biti će osigurana iz zajma kod Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i sredstava Europske investicijske banke (EIB). Preostala sredstva će biti osigurana iz bespovratnih grant sredstava WBIF-a i iz vlastitih sredstava JP Autoceste FBiH.



Kada je riječ o Hercegovini, uveliko se gradi poddionica Počitelj – Zvirovići, dužine 11 km, a njenom izgradnjom BiH će biti direktno povezan autoputem s Evropskom unijom (granični prijelaz Bijača s Hrvatskom).

Poddionica je podijeljena je na dva lota. Izvođač radova za LOT 1 (petlja Počitelj – početak mosta Počitelj i kraj mosta Počitelj – petlja Zvirovići) je China State Construction Engineering Corporation Limited (Kina), dok radove na izgradnji mosta (LOT 2) izvodi konzorcij koji čine Azvirt Limited Liability Company (Azerbejdžan), Sinohydro Corporation Limited (Kina) i Powerchina Roadbridge Group Co. Ltd. (Kina).

Ova dionica trebala biti trebala biti gotova u ljeto 2022. godine.

“Do ljeta 2022. godine vjerujem da ćemo doći do tunela Kvanj, a u međuvremenu će se taj tunel raditi, tako da ćemo Mostar, više-manje, spojiti na južni dio koridora. Planiramo raspisati i tender za dionicu Mostar sjever - Mostar jug, pa ćemo završetkom tunela Prenj, tog najzahtjevnijeg objekta na koridoru 5C, imati formiranu autocestu", rekao je minister prometa I komunikacija FBiH Denis Lasić.
Klix
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18523 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Izgradnja tunel Ivan - 28. 06. 2020. @ Mamkić (Skyscrapercity forum)

Image

Image

Image

Image
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18524 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Izgradnja graničnog prijelaza Svilaj - 29. 06. 2020. @ theAlien (Skyscrapercity forum)

Image

Image
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18525 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Izgradnja dionice Ponirak - Vranduk - 29. 06. 2020. @ fordi (Skyscrapercity forum)

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Post Reply