Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#18476 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Nadzorna_ploca »

So What! wrote: 09/07/2020 12:43
Nadzorna_ploca wrote: 08/07/2020 21:50 Ne znam kakva je poenta cekati autoput i govoriti super je, treba biti optimista , ma samo neka se radi.
Boli me qrac ba za tu pricu, ja hocu da se vozim autoputom i osjetim blagodat i srecu tog stanja.
Dobri auto(putevi) su kljuc ekonomije i lijepog i ugodnog zivota, kad svugdje mozes brzo i sigurno stici. A i roba cirkulise gore dole i sve je dostupno. Godinu dana zivota van drzave BiH ti otvori oci i vidis koliko te naoko jednostavne stvari cine zivot ljepsim, ugodnijim, laksim. Prije 10 godina su obecavali da ce se zavrsiti koridor. Pa otvori google i ukucaj autoput BiH i vidjeti ces obecanja da ce 2020 biti zavrsen. Zivot nije 500 godina da ima vremena na pretek, ova generacija sto tipka po forumu nece sigurno docekati da se u komadu provoza autoputom. O cemu mi tu onda dalje imamo pricati..

Naravno, ko ima volju da sve to prati i nada se necemu respekt ali mizerija je to cista..
Uz svo dužno poštovanje, ali ja zaista ne znam šta ti više radiš na ovim temama, jer sam zapamtio da je ovo sigurno tvoj treći ili četvrti post ovakve vrste na temama o cestogradnji.

Evo zapamtili smo, živio si u Živinicama, preselio se u Luksemburg, tamo je sve sjajno kod nas nije.

Prethodne generacije stanovnika ove zemlje nam nisu ostavili autoputeve, hvala im, ostavili su nam nešto drugo, na našu generaciju je spalo da ih gradi. Kako ih gradimo, pa sporo evo, ali očigledno je i to odraz nas samih kakvi smo.

Napustit našu zemlju jer nismo došli na određeni tehnološki nivo je sasvim uredu, jednostavno razumljivo neki ljudi nemaju vremena čekati, ali visiti na temi o cestogradnji i pričati "ma džabe pratite", "što ste optimistični" itd... je dokaz da ti baš imaš neku potrebu da hejtaš svu ovu priču, pa bih te ja zamolio da to ne radiš. Ako ti je dosadno, postoji more drugih tema na ovom forumu, na kojima možeš hejtati nešto drugo.

:sax:
Da te podsjetim malo da si imao sigurno 10 sugovornika na ovoj temi kojima si drzao neka predavanja. To ti ne prolazi.

Kad vec toliko znas i upratio si onda ces se sjetiti da sam te vjecito branio ali ocigledno oni sto su kuhali prije sa tobom znaju i zasto. Niti ja visim na ovom forumu niti samo pljujem, kad imam korisne informacije i kad treba pohvaliti pohvalim, tipa 9 januar prije mjesec dana na kojem sam se vozio. Ali pretpostavljam da si i to preskocio ili imas selektivno pamcenje. I ne moras me moliti nista niti se praviti pametan s iznosenjem tih licnih podataka, tebi ako se ne svidja stavis me na foe i mirna Bosna. I molim te da to uradis, jer ja sa ove teme necu ici. Pratim, kudim i hvalim kad treba.
mistek
Posts: 3800
Joined: 23/05/2010 15:16

#18477 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mistek »

Pa u pravu je So_what, tema je pregled izgradnje, a ne kuknjava i pesimizam oko autoputa. Eto mi svi slijepci i ne vidimo da to može i brže i bolje. Ali, kakav je konkretno doprinos što se kuka?
User avatar
drug_profi
Posts: 65410
Joined: 16/07/2012 16:00

#18478 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

mistek wrote: 09/07/2020 14:37 Pa u pravu je So_what, tema je pregled izgradnje, a ne kuknjava i pesimizam oko autoputa. Eto mi svi slijepci i ne vidimo da to može i brže i bolje. Ali, kakav je konkretno doprinos što se kuka?
A kakva je tacno korist od samoobmanjivanja? Sve sto ja svojim komentarima hocu da postignem je da se treba vrlo kriticki postaviti prema obecanjima i najavama grandioznih zahvata.
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#18479 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Nadzorna_ploca »

Ma bezveze se grana tema i volio bih u dobrom duhu da prestanemo ako sam ja zacetnik iste. Ja se izvinjavam ako sam koga uvrijedio osim ovim sto izigravaju policajce. Mene licno boli i smeta mi sto se raja vozi po kaldrmama dok redovno placaju svoje obaveze a neko na tome masno zavrce.
User avatar
Cossack
Posts: 7315
Joined: 22/12/2002 00:00

#18480 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Cossack »

POPRIKUŠE – MEDAKOVO
Dobili smo 680 miliona maraka za gradnju 36 kilometara autoceste prema Doboju


https://www.klix.ba/biznis/dobili-smo-6 ... /200709055

ČEKA SE GODINAMA
Ponovo raspisan tender za gradnju posljednjeg dijela Sarajevske obilaznice


https://www.klix.ba/biznis/ponovo-raspi ... /200709071

Evo kvalitetnog materijala za hejetere poput @drug_profi
User avatar
drug_profi
Posts: 65410
Joined: 16/07/2012 16:00

#18481 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Kao sto rekoh ti nisi kadar razumjeti.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 6230
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#18482 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by studiorum_tuzlaensis »

u čemu je problem da se pored redovnih informacija o stanju izgradnje, stalno napominje i na javašluk i bolikurcizam koji vlada u JP Autoceste? Kome to smeta?


Možda da ih stalno kitimo lijepim riječima, onda bi nakon 20 godina imali završenih 300km koridora Vc.. pihh
Last edited by studiorum_tuzlaensis on 09/07/2020 15:12, edited 2 times in total.
User avatar
drug_profi
Posts: 65410
Joined: 16/07/2012 16:00

#18483 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

studiorum_tuzlaensis wrote: 09/07/2020 15:10 u čemu je problem da se pored redovnih informacija o stanju izgradnje, stalno napominje i na javašluk i bolikurcizam koji vlada u JP Autoceste? Kome to smeta?
Kvarimo idilu, trolamo, zagađujemo pesimizmom....
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 6230
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#18484 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by studiorum_tuzlaensis »

drug_profi wrote: 09/07/2020 15:12
studiorum_tuzlaensis wrote: 09/07/2020 15:10 u čemu je problem da se pored redovnih informacija o stanju izgradnje, stalno napominje i na javašluk i bolikurcizam koji vlada u JP Autoceste? Kome to smeta?
Kvarimo idilu, trolamo, zagađujemo pesimizmom....
Tako nekako ispada. A tamo gomila levata koja se igra međunarodnim kreditima čekajući podobne firme da završe Vranduk, oko Gruškovja ili Hranjen...
Concord
Posts: 956
Joined: 14/12/2017 15:51

#18485 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Concord »

Kao i vecina forumasa, laik sam sto se tice cestogradnje i nasih kapaciteta za gradnju iste, ali kako vrijeme prolazi sve mi je vise jasno da nema nove gradnje dok se trenutna ne zavrsi sto se tice domacih firmi, jer jednostavno nemaju ljudstva i masina. Jednostavno cekaj da se jedno zavrsi pa ide drugo.
RJ57
Posts: 5114
Joined: 10/04/2017 15:12

#18486 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by RJ57 »

studiorum_tuzlaensis wrote: 09/07/2020 15:10 u čemu je problem da se pored redovnih informacija o stanju izgradnje, stalno napominje i na javašluk i bolikurcizam koji vlada u JP Autoceste? Kome to smeta?


Možda da ih stalno kitimo lijepim riječima, onda bi nakon 20 godina imali završenih 300km koridora Vc.. pihh
naravno da nije problem. so what je prvi koji će napomenuti tužnu nam istinu a jedan je od forumaša koji ovdje postavlja jako puno kvalitetnih informacija i slika, možda i ponajviše.

problem je u bolesnoj vlasti, nažalost u bih neizlječivoj
User avatar
drug_profi
Posts: 65410
Joined: 16/07/2012 16:00

#18487 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Brka se doprinos temi sa kvalitetnim i tacnim informacijama, kojima se radujemo, sa laznim obecanjima datim od patoloskih lazova.
Obezbjeđena sredstva najednom nisu obezbjedjena, itd. Samo ono sto se u stvarnom svijetu izbetonira, a ne u CGI virtualnom svijetu, mene i vecinu nas u stvari zanima.
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#18488 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Dope_Man »

Problem je u ljudima, ne vlasti. Ljudi cine vlast, ljudi biraju vlast. Svi mi. Svih onih 50% koji nece izaci na izbore za par mjeseci su krivci za ovakvo stanje u svemu. Vise nego onih 20-30% koji uporno glasaju za iste nacionaliste. Oni bar izlaze i svoje odaberu, njima valjda dobro.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18489 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

I kada kredit postane operativan, to ne znači da će izgradnja započeti, jer kao što se vidi po ovom planu od JP Autoceste FBiH, plan je da kredit pokrije samo pola iznosa izgradnje ove dvije dionice.

Image
User avatar
drug_profi
Posts: 65410
Joined: 16/07/2012 16:00

#18490 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Eto, upravo je to ono zbog čega mi "trolamo" i "širimo pesimizam".
Patološki lažovi u predizbornim mjesecima plasiraju bombastične vijesti, a ovdje se neki na to primaju kao da su zlatne ribice pa ih svaki put na isti fol možeš nasukat.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18491 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

drug_profi wrote: 10/07/2020 10:50 Eto, upravo je to ono zbog čega mi "trolamo" i "širimo pesimizam".
Patološki lažovi u predizbornim mjesecima plasiraju bombastične vijesti, a ovdje se neki na to primaju kao da su zlatne ribice pa ih svaki put na isti fol možeš nasukat.
Političari poput Novalića i Izetbegovića uopšte ne razumiju kako funkcioniše izgradnja autoputeva, otprilike dobiju neki insight od savjetnika na temu, zatim shvate te informacije na neki svoj način, uglavnom kao prosječni bosanski laik na temu, a zatim izađu u medije sa izjavom svog razumijevanja tih informacija te ta izjava završi kao konačna informacija koja ode u naslove.

Dalje, informacija o spremnosti EIB-a da finansira ove dionice su odlične vijesti i dalje, jer predstavljaju temelj u nekoj skorijem početku realizacije ovog projekta, koji se čeka evo već 20 godina.

Tamo još 2004. godine, po Tešnju su ljudi dobivali fotografije skica trase, zatim nisu smjeli ništa graditi u zoni izgradnje i evo 16 godine kasnije se ipak radi nešto kako bi izgradnja stvarno i počela, što nam svima predstavlja radost.
Dr Arsla
Posts: 2076
Joined: 05/01/2013 16:16

#18492 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Dr Arsla »

Svako ima pravo na svoje mišljenje i ja to postujem. Niti kome želim moje stavove nametnuti niti dozvoljavam da meni neko nameće svoje stavove, i mirna Bosna :mrgreen:
Možda je neko zadovoljan i radostan dinamikom da npr. dobije neku skicu 2004 god, pola kredita se osigura 2020, tender objavi 2022, pa padne nekoliko puta, pa konačno ugovor se potpiše 2024 godine. Izgradnja krene 2025-te i tamo neke 2036 godine bude zavrsen. Znači 32 godine od skice do vožnje autoputem možda nekome se čini OK i ja to poštujem ali meni je to javašluk, nesposobnost, bezobraznost, tj yebavanje u zdrav mozak.
User avatar
Hame_
Posts: 7605
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Srebrenik, Županija tuzlanska, HiB, Europa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce,... odosmo u PM!
Contact:

#18493 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Hame_ »

Dozvoliti političarima da u javnost iznose samo otvaranje za promet i upotrebu gotovih dionica danom objave.

Sve ostalo što izjave 5% od plate i primanja :twisted:
User avatar
kurty
Posts: 45217
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#18494 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kurty »

Image
Image
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#18495 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Nivelacija »

Sta gledamo na slikama?

Osim sto je Zenica i 38 stepeni Celzijusa
User avatar
kurty
Posts: 45217
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#18496 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kurty »

Ma bolje gledati...
Nego citati :skoljka:
P. S. Sektor 2, armirani nasip... Treba se do vijadukta popeti
Naslovnica
Posts: 35439
Joined: 20/03/2013 15:38

#18497 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Naslovnica »

kurty wrote: 10/07/2020 17:20 Ma bolje gledati...
Nego citati :skoljka:
P. S. Sektor 2, armirani nasip... Treba se do vijadukta popeti
Uvaljajte to kako treba, mojne fušeraja.
8-)
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18498 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Dr Arsla wrote: 10/07/2020 14:06 Svako ima pravo na svoje mišljenje i ja to postujem. Niti kome želim moje stavove nametnuti niti dozvoljavam da meni neko nameće svoje stavove, i mirna Bosna :mrgreen:
Možda je neko zadovoljan i radostan dinamikom da npr. dobije neku skicu 2004 god, pola kredita se osigura 2020, tender objavi 2022, pa padne nekoliko puta, pa konačno ugovor se potpiše 2024 godine. Izgradnja krene 2025-te i tamo neke 2036 godine bude zavrsen. Znači 32 godine od skice do vožnje autoputem možda nekome se čini OK i ja to poštujem ali meni je to javašluk, nesposobnost, bezobraznost, tj yebavanje u zdrav mozak.
Mislim da ne postoji normalan insan kome je to uredna dinamika. Postoji sistem "bolje išta, nego ništa", konretno se radujem konačnom tračku nade da bi se nešto moglo napraviti, a sve i da se koridor Vc nekom magijom sljedeće godine završi i dalje bi političke garniture bile proklinjane za decenijsko odugovlačenje ovog projekta.
Hame_ wrote: 10/07/2020 15:08 Dozvoliti političarima da u javnost iznose samo otvaranje za promet i upotrebu gotovih dionica danom objave.

Sve ostalo što izjave 5% od plate i primanja :twisted:

Ja bih otprilike tražio i da se oglase kada u potpunosti sklope finansijsku konstrukciju za neki projekat i kada radovi zaista počnu, mogu halaliti vrpcu gore-dole, ali sa tim što si ti rekao, plus ovaj moj dodatak, i zaista u potpunosti im zabraniti da komentarišu bilo kakvu dinamiku izgradnje.
User avatar
kurty
Posts: 45217
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#18499 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kurty »

Naslovnica wrote: 10/07/2020 17:25
kurty wrote: 10/07/2020 17:20 Ma bolje gledati...
Nego citati :skoljka:
P. S. Sektor 2, armirani nasip... Treba se do vijadukta popeti

Uvaljajte to kako treba, mojne fušeraja.
8-)
:-D
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#18500 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by P308 »

Sve ove dionice koje su trenutno u izgradnji su trebale biti gotove u protekle cetiri godine a ove godine smo trebali pratiti izgradnju ovog sto se tek sad najavljuje.

S druge strane, iz ove perspketive i zbog cinjenice da se u ovoj godini mnogo toga pomaklo s mrtve tacke, 2026. ili 2027. godina se fkt cine kao realne za zavrsetak svega.

Usput, sjeca li se kod kad su ranih 2000-tih govorili da cemo do 2012. godine imati kompletan 5c :D
Post Reply