IRAN

Post Reply
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#17451 Re: IRAN

Post by salik79 »

madner wrote:Za Salika, 1988 su u Bagdadu imali paradu sa zarobljenom Iranskom opremom. Na istoj su pokazali vise tenkova nego sto je Iranu ostalo u tom momentu. Gotovo, bio kraj, ispuhali.

https://csis-prod.s3.amazonaws.com/s3fs ... chap10.pdf
Za Madnera:
Image
Image
Image
https://www.sbs.com.au/news/cia-files-p ... assed-iran

Uglavnom, iran nikada nije koristio bojne otrove, odnosno hemijsko oruzje, a Irak ga je koriatio skoro od samog pocetka, pa do kraja rata, sa sve vecim inenzitetom. I pored toga i svesrdne americke vojno-obavjestajne pomoci, Sadam nikada, ni pod razno, nije bio u stanju zauzeti bilo koji dio Irana i zadrzati ga. Sadam je jos od samoga pocetka, kada je vidio da se "preracunao" trazio primirje i prekid rata, na sta Iran nije pristajao.

Uz sve ovo, ti i dalje mijesas kruske i jabuke, poredeci tadasnju zemlju u rasulu, bez vojske (padom saha doslo je do raspada vojske) i policijskih snaga (sve je bilo u rasulu), sa danasnjim Iranom i njegovim vojnim kapacitetima. Oni su i tada dokazali, kada su u takvom stanju bili, da su sposobni odbraniti se, a ne danas kada imaju sve moguce vojne kapacitete i vlastitu vojnu/namjensku proizvodnju, sto je za vrijeme saha bila misaona imenica.

Postavio sam index "Global fire powera", koji sasvim sigurno nije naklonjen Iranu. Pregledaj ga. ;-)

Pa cak i Izraelski vojno-sigurnosni eksperti tvrde sljedece:
Image


Ako nemas zivaca, onda, konkretno, od 1:23.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#17452 Re: IRAN

Post by insomnia78 »

Pa normalno da je prevelik zalogaj za jebeni Izrael koji je manjinod Republike Šumske
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#17453 Re: IRAN

Post by славянин »

Pise se 10 stranica o eventualnom sukobu US vs Iran ti pricas o Izraelu i Iranu :D
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#17454 Re: IRAN

Post by salik79 »

Pa, lik pise o iransko-irackom ratu, koji (sve i da je istina o cemu pise), veze s vezom s temom nema. Pa, opet, niko od vas da ga opomene.

Fol je procitati i poslusati o kakvom je Iranu danas rijec. Ni vojno, ni intelektualno, ni industrijski se ondasnji i danasnji Iran ne mogu staviti u istu recenicu.
Last edited by salik79 on 08/05/2019 18:17, edited 1 time in total.
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#17455 Re: IRAN

Post by славянин »

salik79 wrote:Pa, lik pise o iransko-irackom ratu, koji (sve i da je istina o cemu pise), veze s vezom s temom nema. Pa, opet, niko od vas da ga opomene.
Kako nema veze kada je to zadnji rat koji je iran imao ? Referenca ?
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#17456 Re: IRAN

Post by salik79 »

славянин wrote:
salik79 wrote:Pa, lik pise o iransko-irackom ratu, koji (sve i da je istina o cemu pise), veze s vezom s temom nema. Pa, opet, niko od vas da ga opomene.
Kako nema veze kada je to zadnji rat koji je iran imao ? Referenca ?
Poredjenje neuporedivog.
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#17457 Re: IRAN

Post by славянин »

Vojno tehnicke sposobnosti Irana da se brani od ozbiljnog napada amerike se svode na koliko bi mjeseci trebalo da Amerika okupira isti.. sve to bi kostalo puno para - morali bi se rusi podmiriti necim kao sto bi bilo priznanje amerike da je krim ruski ili slicno . Iran bi ostao u rusevinama , svjetska ekonomija bi se zatresla jer je ionako trenutno ranjiva ... jednostavno ne isplati se + iranci su stopirali pokusaje da naprave nuklearku..

Zasto da amerika drzi pod okupacijom iran ?? Da trose pare ? Najbolja solucija je pritisak ekonomski - narod ce prije ili kasnije da sutira ove sa vlasti..
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#17458 Re: IRAN

Post by salik79 »

славянин wrote:Vojno tehnicke sposobnosti Irana da se brani od ozbiljnog napada amerike se svode na koliko bi mjeseci trebalo da Amerika okupira isti.. sve to bi kostalo puno para - morali bi se rusi podmiriti necim kao sto bi bilo priznanje amerike da je krim ruski ili slicno . Iran bi ostao u rusevinama , svjetska ekonomija bi se zatresla jer je ionako trenutno ranjiva ... jednostavno ne isplati se + iranci su stopirali pokusaje da naprave nuklearku..

Zasto da amerika drzi pod okupacijom iran ?? Da trose pare ? Najbolja solucija je pritisak ekonomski - narod ce prije ili kasnije da sutira ove sa vlasti..
Sto bi Chelli rek'o - samo u crtanim filmovima. Da Ameri ista mogu vojno Iranu, davno bi ga napali. Prije Iraka. Jer, ako nakon 40 godina sankcija, i 8 godina iracke proxy agresije, nije dovelo do "sutiranja" ovih s vlasti, nece ni narednih 40. Naprotiv, Iran je kroz sve to uvijek izlazio jaci.
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#17459 Re: IRAN

Post by славянин »

Ono kad je covjek kao bukva , pa pogledaj brojeve cinjenice budzete snage ... ali zaboravljam da amerikanci kada bi vidili irance odmah bi se predali i poceli plakati kao sto je onaj “nosac aviona” :lol:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#17460 Re: IRAN

Post by salik79 »

Uredu je, ba... Vazda iste gluposti vrtis. Po tim budzetima Saudi su u samom vrhu.


A, sto se nosaca aviona tice, utvrdili ti - radi li se o istim kao iz prvog videa, ili sam ja preuvelicao? :oops:

Jesi li im pregledao spisak naoruzanja? Slabo, ha?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#17461 Re: IRAN

Post by insomnia78 »

Pa sta si ocekivo da pocnu pucati?
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#17462 Re: IRAN

Post by славянин »

salik79 wrote:Uredu je, ba... Vazda iste gluposti vrtis. Po tim budzetima Saudi su u samom vrhu.


A, sto se nosaca aviona tice, utvrdili ti - radi li se o istim kao iz prvog videa, ili sam ja preuvelicao? :oops:

Jesi li im pregledao spisak naoruzanja? Slabo, ha?
Saudi su specijalni :D arapi klasicni :D .

Ja kad sam napisao camac ti kazes nije - pa de prevedi rijec “boat” na bosanski :lol:

Naoruzanje ? U cemu su to specijalno dobri ?? U raketnim nenavodjenim sistemima kao sto je orkan bio kod nas .. ostalo?? Avijacija ? Izrael se sprda sa ruskom PVO u siriji a ti nesto mislis da bi iranci mogli efikasno braniti nebo ?
Last edited by славянин on 08/05/2019 18:39, edited 1 time in total.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#17463 Re: IRAN

Post by salik79 »

insomnia78 wrote:Pa sta si ocekivo da pocnu pucati?
Pa, ako su "hot shots" kao u onom "promotivnom videu", trebali su. Barem zaprijetiti da ce uzvratiti na vatru, pa se povuci, ili zvati pojacanje. Jok, oni poklekose.
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#17464 Re: IRAN

Post by славянин »

salik79 wrote:
insomnia78 wrote:Pa sta si ocekivo da pocnu pucati?
Pa, ako su "hot shots" kao u onom "promotivnom videu", trebali su. Barem zaprijetiti da ce uzvratiti na vatru, pa se povuci, ili zvati pojacanje. Jok, oni poklekose.
* hint

Mozda nisu isti ljudi na promotivnom videu i ovi ?? :lol:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50661
Joined: 29/12/2005 01:20

#17465 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

salik79 wrote:
славянин wrote:Vojno tehnicke sposobnosti Irana da se brani od ozbiljnog napada amerike se svode na koliko bi mjeseci trebalo da Amerika okupira isti.. sve to bi kostalo puno para - morali bi se rusi podmiriti necim kao sto bi bilo priznanje amerike da je krim ruski ili slicno . Iran bi ostao u rusevinama , svjetska ekonomija bi se zatresla jer je ionako trenutno ranjiva ... jednostavno ne isplati se + iranci su stopirali pokusaje da naprave nuklearku..

Zasto da amerika drzi pod okupacijom iran ?? Da trose pare ? Najbolja solucija je pritisak ekonomski - narod ce prije ili kasnije da sutira ove sa vlasti..
Sto bi Chelli rek'o - samo u crtanim filmovima. Da Ameri ista mogu vojno Iranu, davno bi ga napali. Prije Iraka. Jer, ako nakon 40 godina sankcija, i 8 godina iracke proxy agresije, nije dovelo do "sutiranja" ovih s vlasti, nece ni narednih 40. Naprotiv, Iran je kroz sve to uvijek izlazio jaci.
Fino ti covjek napise da bi to previse kostalo i nosilo previse zrtava, a ti da "sta mogu, vec bi uradili...". Naravno da mogu - NECE, jer se ne isplati. Glupa prica se vrti sto puta ista - Ameri nemaju namjeru vrsiti invaziju Irana. Al ne, iranske patriote vole pricat o necemu sto nikome ne pada na pamet da bi valjda dizali moral sta li.
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#17466 Re: IRAN

Post by славянин »

salik79 wrote:
insomnia78 wrote:Pa sta si ocekivo da pocnu pucati?
Pa, ako su "hot shots" kao u onom "promotivnom videu", trebali su. Barem zaprijetiti da ce uzvratiti na vatru, pa se povuci, ili zvati pojacanje. Jok, oni poklekose.
Pa eto ti cijele flote u perzijskom zaljevu zasto onda ne otici i jednu finu krstaricu ne preuzeti :lol: predat ce se i poceti plakati odmah kad vide irance :D
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#17467 Re: IRAN

Post by salik79 »

славянин wrote:
salik79 wrote:Uredu je, ba... Vazda iste gluposti vrtis. Po tim budzetima Saudi su u samom vrhu.


A, sto se nosaca aviona tice, utvrdili ti - radi li se o istim kao iz prvog videa, ili sam ja preuvelicao? :oops:

Jesi li im pregledao spisak naoruzanja? Slabo, ha?
Saudi su specijalni :D arapi klasicni :D .

Ja kad sam napisao camac ti kazes nije - pa de prevedi rijec “boat” na bosanski :lol:
Jah, dovoljan dokaz da budzet nije nikakvo mjerilo. Pogotovo ako imas vlastitu proizvodnju i manje personalne izdatke.

Brod, brodica,... Kakve to veze ima s tim sto si htio minimizirati ucinkovitost istih. Kao da su rekreacijski camci u pitanju. Vrhunac je bio nihekanje da je rijec o istoj vrsti/tipu broda kao na "promotivnom klipu".
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#17468 Re: IRAN

Post by salik79 »

славянин wrote:
salik79 wrote:
insomnia78 wrote:Pa sta si ocekivo da pocnu pucati?
Pa, ako su "hot shots" kao u onom "promotivnom videu", trebali su. Barem zaprijetiti da ce uzvratiti na vatru, pa se povuci, ili zvati pojacanje. Jok, oni poklekose.
* hint

Mozda nisu isti ljudi na promotivnom videu i ovi ?? :lol:
Mozda. :mrgreen:
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#17469 Re: IRAN

Post by славянин »

Ti to zoves brod jel ? Opet pitam - sta znaci boat ? Jer to pise na svakom videu sto si stavio :lol:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#17470 Re: IRAN

Post by salik79 »

jeza u ledja wrote:
salik79 wrote:
славянин wrote:Vojno tehnicke sposobnosti Irana da se brani od ozbiljnog napada amerike se svode na koliko bi mjeseci trebalo da Amerika okupira isti.. sve to bi kostalo puno para - morali bi se rusi podmiriti necim kao sto bi bilo priznanje amerike da je krim ruski ili slicno . Iran bi ostao u rusevinama , svjetska ekonomija bi se zatresla jer je ionako trenutno ranjiva ... jednostavno ne isplati se + iranci su stopirali pokusaje da naprave nuklearku..

Zasto da amerika drzi pod okupacijom iran ?? Da trose pare ? Najbolja solucija je pritisak ekonomski - narod ce prije ili kasnije da sutira ove sa vlasti..
Sto bi Chelli rek'o - samo u crtanim filmovima. Da Ameri ista mogu vojno Iranu, davno bi ga napali. Prije Iraka. Jer, ako nakon 40 godina sankcija, i 8 godina iracke proxy agresije, nije dovelo do "sutiranja" ovih s vlasti, nece ni narednih 40. Naprotiv, Iran je kroz sve to uvijek izlazio jaci.
Fino ti covjek napise da bi to previse kostalo i nosilo previse zrtava, a ti da "sta mogu, vec bi uradili...". Naravno da mogu - NECE, jer se ne isplati. Glupa prica se vrti sto puta ista - Ameri nemaju namjeru vrsiti invaziju Irana. Al ne, iranske patriote vole pricat o necemu sto nikome ne pada na pamet da bi valjda dizali moral sta li.
Iranci su u svom, na svom, ne pricaju kako ce doci u Meksicki zaljev.

Tu glupu pricu je pokrenula glupa administracija/rezim, sa B idiotima na celu, a pojedini se upecali na istu.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#17471 Re: IRAN

Post by madner »

Bar procitaj pdf, rat je 1988 zavrsen nakon sto su Iranska snage potucene, Iracani ih poceli ganjati kao da su Kurdi.

Preko 200 tenkova zarobili, u voznom stanju.

Tacno je da su do 1988 bili u ofanzivi, ali 1988 su izgubili, desetine hiljada zarobljenih vojnika.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50661
Joined: 29/12/2005 01:20

#17472 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

salik79 wrote: Iranci su u svom, na svom, ne pricaju kako ce doci u Meksicki zaljev.

Tu glupu pricu je pokrenula glupa administracija/rezim, sa B idiotima na celu, a pojedini se upecali na istu.
Koju pricu? Da ce izvrsit invaziju i okupaciju Irana?
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#17473 Re: IRAN

Post by salik79 »

славянин wrote:Ti to zoves brod jel ? Opet pitam - sta znaci boat ? Jer to pise na svakom videu sto si stavio :lol:
Image

A, sada odgovori, je li rijec o istoj vrsti plovila na prvom i na drugom videu?
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#17474 Re: IRAN

Post by salik79 »

madner wrote:Bar procitaj pdf, rat je 1988 zavrsen nakon sto su Iranska snage potucene, Iracani ih poceli ganjati kao da su Kurdi.

Preko 200 tenkova zarobili, u voznom stanju.

Tacno je da su do 1988 bili u ofanzivi, ali 1988 su izgubili, desetine hiljada zarobljenih vojnika.
U kojoj alternativnoj historiji? Evo, uzmi bilo koju wikipediju na kojoj ces pronaci svoju tvrdnju. Bilo koju.
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#17475 Re: IRAN

Post by славянин »

madner wrote:Bar procitaj pdf, rat je 1988 zavrsen nakon sto su Iranska snage potucene, Iracani ih poceli ganjati kao da su Kurdi.

Preko 200 tenkova zarobili, u voznom stanju.

Tacno je da su do 1988 bili u ofanzivi, ali 1988 su izgubili, desetine hiljada zarobljenih vojnika.
Da pokusamo pojednostavniti - Irak napao Iran,dobro im islo ,iran ih uspjeva zaustaviti i nanijeti velike gubitke im,iran krece u kontranapad i cak uspjeva uci na iracke teritorije uz obostrane velike zrtve,irak krece u kontranapad i vraca skoro sve teritorije uz nanosenje velikih gubitaka irancima.Kako je to irak uspio uraditi ? Tako sto je konstantno kupovao tehniku i nadomjestao izgubljenu tehniku - zasto irak nije nastavio u napad na Iran opet ? Jer su skontali da nemaju snage da ostvare takve rezultate da mogu potpisati sporazum koji ce im donijeti teritoriju...
Post Reply