saabsa wrote: ↑09/03/2021 14:25
TESLA_EDISON wrote: ↑09/03/2021 14:16
saabsa wrote: ↑09/03/2021 14:07
Lijepo je što smo ovde na forumu počastvovani gostavanjem kolega forumaša koji su eksperti za sve, od ekonomije do medicine, stručnjaci kakvih cijeli svijet nema.
Kako drugačije objasniti "jednostavne" prijedloge i objašnjenja šta uraditi pa da lockdown nije ni potreban... Glupi Nijemci mjesecima u lockdownu, teta Angela zaboravila da u BiH ima viška pameti koja je kod njih očito deficitarna pa se ne mogu sjetiti tih tako jednostavnih rješenja koje genijalci predlažu.
Shvatam žgadiju zelenu koja za sendviće sere po forumu ali ne mogu skontati one koji su kao neutralni.
Prije godinu dana zatvoreno sve, bolesni se na prste jedne ruke mogli izbrojati. Tada se palamudani iz kafana nisu javljali, jbg nije im bilo neređeno da laju okolo, a sad bi revoluciju dizali zbog vikend lockdowna. Kakva sta vi bagra to je čudo jedno.
I meni je lično zabrana rada u subotu, 5 plata me i sa tim i bez toga čeka prvog da isplatim,ali ne kukam jer je u poređenju sa onim idiotlukom o totalnom zatvaranju svega, pa onda djece i starijih, ovo blaga kamilica.
Smanjenje plata budžetlijama.... Gospodo to zaboravite, SDA i sateliti su sa tim sindikatima potpisali takve sporazume (kome će ako neće svojim uhljebima), da bilo kakvo umanjenje pada na sudu i donosi samo plaćanje kamata i zateznih troškova kantonu.
Zaraženih ima more, bruku raje znam koja su sad pozitivna, i svako onaj ko tvrdi drugačije je kataloški primjer budale.
Zašto ih ima toliko? Pa postavite pitanje vledi federacije i države, zašto su pustili da cijelu zimu budemo oaza za turiste koji dolaze da ovde razmjenjuju svoje domicilne sojeve korona virusa, zašto još uvijek nemamo 1 dozu kupljenih vakcina, zašto nam doktori ljudima prepisuju "zeleni čaj i đumbir" da piju.
Ne trebaš biti ekspert da zbrojiš dva i dva. Jeste Njemačka uvela lockdown ali lockdown kakav bi potpisao svaki građanin BiH. Lockdown u kojem primaš punu platu od države, u kojem firma u kojoj radiš nema nikakvih obaveza prema državi dok traje to stanje, u kojem su ti sve režije subvencionirane, u kojem pored svega nevedenog dobijaš i novčanu pomoć u kešu kao i psihološku pomoć. Još samo da ti obezbjede po tri djevice svaku noć. I opet pozivaju i mole građane za strpljenje.
Kod nas bi da uvedu lockdown, a da i dalje imaš sve iste obaveze, da nemaš plate jer, jbg, zdravlje je bitnije.
Ako kod nas bude i dan duže trajao lockdown na bosanski način, čisto smo najebali. Bolje onda ukinuti sve mjere, ko preživi, preživio je. Ovako imaćemo neuporedivo više mrtvih od gladi, samoubistava, pljački i kriminala koji na slijedi u narednim mjesecima i godinama.
Odlično samo što to trebaš fakturisati onima koji su za 30 godina uspjeli dovesti državu na taj nivo da bez pomoći sa strane Ne može sama preživjeti niti jedan jedini dan.
Odakle misliš da kanton može pokrivati sve troškove da napravi totalni lockdown kad je već odavno sve pokradeno.
Nisam ni mislio da Kanton pokriva, Već Federacija. Ona jedino može donijeti tu odluku o totalnom lockdown-u. Ovo preko vikenda u suštini i nije lockdown jer nema zabrane kretanja, što kanton i ne može donijeti. Problem je jedino obustava rada privrede. I to veliki ali srećom, samo su dva dana, nadam se da neće biti toliko velikih posljedica.
Dva dana ćemo preživjeti, nije belaj ali ovi zagovornici totalnog lockdown-a, neka se zapitaju šta će biti kada prestane da se puni budžet i kad i njima plata dođe u pitanje. Neće ni MMF stalno davati pare tek tako.
Da nije uništen Energoinvest, prvenstveno TAT, zatim Energopetrol, Unis, ŽGP, Hidrogradnja, FAMOS, Zora, Alhos, Upi... mi lockdown ne bi ni osjetili koliko god da traje jer bi, manje-više, svi bili zaposleni u nekoj od nabrojanih giganata. Kad je to već uništeno, okosnicu privrede nam čini uslužna djelatnost i turizam. To ako uništimo, nema nam spasa. Jebeš tad i virus i sve u vezi virusa.
Nema tad botovima para ni za sendviče koje dobivaju za piskaranje po forumu.