Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Treba li zabraniti pušenje na javim mjestima

Poll ended at 16/06/2021 17:06

Obavezno
156
80%
N slučajno
40
20%
 
Total votes: 196

User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#1676 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by MehmedPasaMoric »

Ateista wrote: 30/11/2023 09:27
MehmedPasaMoric wrote: 29/11/2023 12:13
eeeeeee wrote: 29/11/2023 10:36

Ček samo malo

Je li Zakon usvojen?

Je li može nepušač ući u bilo koji kafić restoran bez duhanskog dima?
Sad ti pametujes eto ne zadržavam se čitav dan u kafiću da tačno, ali nepušači neće da uđu i smrde kao suho meso ne znam šta je tu problem.

Ako ti imaš prava kao pušač da zapališ zašto nepušač nema pravo da ti ne zapališ gdje hoćeš?

Opet ponavljam imamo li zakon ima šta ćemo sad da nastavimo po starom ee neće da može.
Svi pušači se u inostranstvu pridržavaju i gorih zakona, a eto u Bosni vazda imamo preče od prečeg.

Pa hajmo krenuti od ovog ako ćemo svaki ne poštovati kao ovaj gdje nam je početak?
Prvo ja nisam pusac, drugo za razliku od tebe svjestan sam cinjenice da zivim u drzavi u kojoj su zakoni neke generalne preporuke kako se treba ili ne treba ponasati a ne sveto slovo koje cemo svi slijepo i bez pogovora slijediti, trece kako je u inostranstvu to me zaboli Hasimaga jer mi plata nije inostrana pa ne mozes ocekivati ni da mi pridrzavanje zakona bude u stilu inostranstva, cetvrto od milion problema u drzavi ispada pusenje najveci problem jer eto zaboga zdravstveno osvijesteni gradjani ne mogu izaci na kafu a da im se kaput ne usmrdi. Koga je briga za to? Mene nije, pusace nije, vlasnike kafana nije, drzavu nije, dakle samo vas par % koji ne pusite a imate dovoljno para i vremena za bacanje da sjedite po kafanama jeste, sto znaci da se po tom pitanju nikad nista nece preduzeti. Jer ako drzava ne moze sprovesti u djelo stvari koje su u interesu 99.9% gradjana, onda sigurno nece provesti ni one koje su interesu 2% gradjana
2% nikad nije bilo, ali vremena se mijenjaju i sve je manje pusaca, kao sto je nekad bilo trend da se pusi danas to postaje sramota i dobro je da je tako,sve manje ljudi pusi i sve vise je onih koji su za zabranu a manje onih koji se tome protive, cak i sve veci broj pusaca se slaze sa zabranom.
Poredjenje sa covje mjerama i nametanjem vakcina nije uporedivo, nisam antivakser ali sam bio itekako protiv idiotakih zatvaranja i primoravanja drugih na nedovoljno ispitane vakcine, meni je jedna napravila velike zdravstvene probleme o cemu sam pisao, ali ovo se ne moze porediti sa tim ni na koji nacin. Niko ne brani pusacima da udju u objekat, niko ne trazi da koristis nesto sto ne zelis, samo ce se zabraniti da pusis u objektu. Svako moze uci, ali se mora strpiti da zapali ili izaci vani, sasvim jednostavno i logicno rjesenje koje su prihvatile civilizovane drzave.
Nije poenta u tome koliko ljudi u BiH pusi nego koliko ljudi u BiH zanima je li pusenje dozvoljeno ili zabranjeno, i da li se zakon provodi, takvih je 2% ukljucujuci i pusace i nepusace. Evo ja sam nepusac ali ne mogu nabrojati 5 objekata u Sarajevu u kojima se pusi ili ne pusi, jednostavno ne zanima me to.
User avatar
Didier
Posts: 2255
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#1677 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Didier »

MehmedPasaMoric wrote: 30/11/2023 12:12 Evo ja sam nepusac
Al' u kurcu...
vernes81
Posts: 1707
Joined: 25/04/2011 23:04

#1678 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by vernes81 »

Ma nista kad rjesimo pusenje onda lagano zabrana alkohola :izet:
Hakiz
Posts: 41151
Joined: 30/07/2015 20:01

#1679 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Hakiz »

vernes81 wrote: 30/11/2023 13:08 Ma nista kad rjesimo pusenje onda lagano zabrana alkohola :izet:
E, to ne može :lol:
Last edited by Hakiz on 30/11/2023 13:10, edited 2 times in total.
vernes81
Posts: 1707
Joined: 25/04/2011 23:04

#1680 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by vernes81 »

Hakiz wrote: 30/11/2023 13:09
vernes81 wrote: 30/11/2023 13:08 Ma nista kad rjesimo pusenje onda lagano zabrana alkohola :izet:
E, to ne može :lol:
Sto? Pa gore smrde pivopije ?
Hakiz
Posts: 41151
Joined: 30/07/2015 20:01

#1681 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Hakiz »

vernes81 wrote: 30/11/2023 13:09
Hakiz wrote: 30/11/2023 13:09
vernes81 wrote: 30/11/2023 13:08 Ma nista kad rjesimo pusenje onda lagano zabrana alkohola :izet:
E, to ne može :lol:
Sto? Pa gore smrde pivopije ?
Može ako će poslije i zabrana šerbeta. Slatko, dijabetes, zdravlje, zabrana :izet:

Pivo vitamin B, vino antioksidanti, šerbe dijabetes. Bolje zabraniti sokove nego pivo i vino :mrgreen:
vernes81
Posts: 1707
Joined: 25/04/2011 23:04

#1682 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by vernes81 »

Hakiz wrote: 30/11/2023 13:10
vernes81 wrote: 30/11/2023 13:09
Hakiz wrote: 30/11/2023 13:09

E, to ne može :lol:
Sto? Pa gore smrde pivopije ?
Može ako će poslije i zabrana šerbeta. Slatko, dijabetes, zdravlje, zabrana :izet:
To ne smrdi :D i ne ugrozava druge.
Hakiz
Posts: 41151
Joined: 30/07/2015 20:01

#1683 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Hakiz »

vernes81 wrote: 30/11/2023 13:11
Hakiz wrote: 30/11/2023 13:10
vernes81 wrote: 30/11/2023 13:09

Sto? Pa gore smrde pivopije ?
Može ako će poslije i zabrana šerbeta. Slatko, dijabetes, zdravlje, zabrana :izet:
To ne smrdi :D i ne ugrozava druge.
Ma, ni pivo, ni vino, ni šerbe, ni cigareta, ni pištolj sami ne ugrožavaju nikoga.

Ugrožavaju ljudi koji ih koriste.

Treba zabraniti ljude.
vernes81
Posts: 1707
Joined: 25/04/2011 23:04

#1684 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by vernes81 »

Hakiz wrote: 30/11/2023 13:13
vernes81 wrote: 30/11/2023 13:11
Hakiz wrote: 30/11/2023 13:10

Može ako će poslije i zabrana šerbeta. Slatko, dijabetes, zdravlje, zabrana :izet:
To ne smrdi :D i ne ugrozava druge.
Ma, ni pivo, ni vino, ni šerbe, ni cigareta, ni pištolj sami ne ugrožavaju nikoga.

Ugrožavaju ljudi koji ih koriste.

Treba zabraniti ljude.
Image
User avatar
darius_maximus
Posts: 3322
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#1685 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by darius_maximus »

MehmedPasaMoric wrote: 30/11/2023 12:12
Nije poenta u tome koliko ljudi u BiH pusi nego koliko ljudi u BiH zanima je li pusenje dozvoljeno ili zabranjeno, i da li se zakon provodi, takvih je 2% ukljucujuci i pusace i nepusace. Evo ja sam nepusac ali ne mogu nabrojati 5 objekata u Sarajevu u kojima se pusi ili ne pusi, jednostavno ne zanima me to.
Ja nemam pojma šta ti zastupaš?
Da ne treba zabraniti pušenje ili da smo mi toliki seljaci da ne znamo ni to odraditi?
User avatar
Ateista
Posts: 46973
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1686 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Ateista »

MehmedPasaMoric wrote: 30/11/2023 12:12
Ateista wrote: 30/11/2023 09:27
MehmedPasaMoric wrote: 29/11/2023 12:13

Prvo ja nisam pusac, drugo za razliku od tebe svjestan sam cinjenice da zivim u drzavi u kojoj su zakoni neke generalne preporuke kako se treba ili ne treba ponasati a ne sveto slovo koje cemo svi slijepo i bez pogovora slijediti, trece kako je u inostranstvu to me zaboli Hasimaga jer mi plata nije inostrana pa ne mozes ocekivati ni da mi pridrzavanje zakona bude u stilu inostranstva, cetvrto od milion problema u drzavi ispada pusenje najveci problem jer eto zaboga zdravstveno osvijesteni gradjani ne mogu izaci na kafu a da im se kaput ne usmrdi. Koga je briga za to? Mene nije, pusace nije, vlasnike kafana nije, drzavu nije, dakle samo vas par % koji ne pusite a imate dovoljno para i vremena za bacanje da sjedite po kafanama jeste, sto znaci da se po tom pitanju nikad nista nece preduzeti. Jer ako drzava ne moze sprovesti u djelo stvari koje su u interesu 99.9% gradjana, onda sigurno nece provesti ni one koje su interesu 2% gradjana
2% nikad nije bilo, ali vremena se mijenjaju i sve je manje pusaca, kao sto je nekad bilo trend da se pusi danas to postaje sramota i dobro je da je tako,sve manje ljudi pusi i sve vise je onih koji su za zabranu a manje onih koji se tome protive, cak i sve veci broj pusaca se slaze sa zabranom.
Poredjenje sa covje mjerama i nametanjem vakcina nije uporedivo, nisam antivakser ali sam bio itekako protiv idiotakih zatvaranja i primoravanja drugih na nedovoljno ispitane vakcine, meni je jedna napravila velike zdravstvene probleme o cemu sam pisao, ali ovo se ne moze porediti sa tim ni na koji nacin. Niko ne brani pusacima da udju u objekat, niko ne trazi da koristis nesto sto ne zelis, samo ce se zabraniti da pusis u objektu. Svako moze uci, ali se mora strpiti da zapali ili izaci vani, sasvim jednostavno i logicno rjesenje koje su prihvatile civilizovane drzave.
Nije poenta u tome koliko ljudi u BiH pusi nego koliko ljudi u BiH zanima je li pusenje dozvoljeno ili zabranjeno, i da li se zakon provodi, takvih je 2% ukljucujuci i pusace i nepusace. Evo ja sam nepusac ali ne mogu nabrojati 5 objekata u Sarajevu u kojima se pusi ili ne pusi, jednostavno ne zanima me to.
Ne znam bas,mozda je 2% onih koji se aktivno zalazu za to, ali bi se vecina slozila sa zabranom.
Hakiz
Posts: 41151
Joined: 30/07/2015 20:01

#1687 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Hakiz »

To se ne može shvatiti gledajući pojedinačno ili na nivou kafane. Zabrana pušenja je zbog novca. Nekoliko je razloga:

1. Oboljeli koji opterećuju zdravstveni sistem. Tu je sve jasno.

2. Poslovi, dok mi je radnik na bolovanju zbog bolesti izazvane pušenjem, bio pušač ili ne, pasivni, neki drugi radnik mora mi raditi. A ja, onda, moram davati platu, dio plate, i onom na bolovanju koji ne radi i cijelu platu onom koji umjesto njega radi. Skupo dođe pušenje. A taj trošak ću onda prebaciti na cijenu proizvoda/usluge, koju će krajni kupac platiti.

Kada se sve sabere i oduzme, pušenje je skupo ne samo za pušače, nego za sve (i nepušače) pojedinačno, kao i društvo u cjelini.

Kada su to izračunali, tada su počele zabrane. Zdravlje nije bilo glavni razlog, samo se dobro uklopilo kao jak slučajni argument.

Treba ga zabraniti što je više moguće.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#1688 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by MehmedPasaMoric »

darius_maximus wrote: 30/11/2023 13:21
MehmedPasaMoric wrote: 30/11/2023 12:12
Nije poenta u tome koliko ljudi u BiH pusi nego koliko ljudi u BiH zanima je li pusenje dozvoljeno ili zabranjeno, i da li se zakon provodi, takvih je 2% ukljucujuci i pusace i nepusace. Evo ja sam nepusac ali ne mogu nabrojati 5 objekata u Sarajevu u kojima se pusi ili ne pusi, jednostavno ne zanima me to.
Ja nemam pojma šta ti zastupaš?
Da ne treba zabraniti pušenje ili da smo mi toliki seljaci da ne znamo ni to odraditi?
Iskreno ni ne zanima me, nego mi ide na zivce sto su pojedinci toliko fokusirani na zabranu pusenja kao da im zivot zavisi od toga, a u isto vrijeme drzava se raspada od problema, ekonomskih, politickih, moralnih i svih drugih :? Isto kao i ovi sto izadju na proteste i arlaucu za slobodu Palestine a kad njihovi sunarodnjaci rudari protestvuju i traze bolje uslove njih ismijavaju... Imamo tu sklonost da nas uvijek najvise zanima ono sto bi nas najmanje trebalo zanimati
Hakiz
Posts: 41151
Joined: 30/07/2015 20:01

#1689 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Hakiz »

MehmedPasaMoric wrote: 30/11/2023 18:01
darius_maximus wrote: 30/11/2023 13:21
MehmedPasaMoric wrote: 30/11/2023 12:12
Nije poenta u tome koliko ljudi u BiH pusi nego koliko ljudi u BiH zanima je li pusenje dozvoljeno ili zabranjeno, i da li se zakon provodi, takvih je 2% ukljucujuci i pusace i nepusace. Evo ja sam nepusac ali ne mogu nabrojati 5 objekata u Sarajevu u kojima se pusi ili ne pusi, jednostavno ne zanima me to.
Ja nemam pojma šta ti zastupaš?
Da ne treba zabraniti pušenje ili da smo mi toliki seljaci da ne znamo ni to odraditi?
Iskreno ni ne zanima me, nego mi ide na zivce sto su pojedinci toliko fokusirani na zabranu pusenja kao da im zivot zavisi od toga, a u isto vrijeme drzava se raspada od problema, ekonomskih, politickih, moralnih i svih drugih :? Isto kao i ovi sto izadju na proteste i arlaucu za slobodu Palestine a kad njihovi sunarodnjaci rudari protestvuju i traze bolje uslove njih ismijavaju... Imamo tu sklonost da nas uvijek najvise zanima ono sto bi nas najmanje trebalo zanimati
Ko određuje šta bi nas, sve do jednog, trebalo najviše zanimati.

Da sutra naveče dobijem jack pot na Bingu, tema o inflaciji bi me malo taamgorala.

Sada mi je važna :lol:

Projekcija svog sistema vrijednosti na sve, naprosto, ne ide.

Zato imaju teme, pa ko misli da su nebitne riješi se besmislica na način da te teme ne posjećuje.

Osim ako baš želi druge natjerati da misle kao i on, to je već drugo pitanje.
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20733
Joined: 12/08/2013 12:51

#1690 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by insaneinthebrain »

danas u SCCu ko da sam u dudlaonu usao. smrdi stipa za oci :odustajem:
Hakiz
Posts: 41151
Joined: 30/07/2015 20:01

#1691 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Hakiz »

insaneinthebrain wrote: 30/11/2023 18:41 danas u SCCu ko da sam u dudlaonu usao. smrdi stipa za oci :odustajem:
Ulaz pored Metropolisa? :mrgreen:
User avatar
darius_maximus
Posts: 3322
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#1692 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by darius_maximus »

MehmedPasaMoric wrote: 30/11/2023 18:01
Iskreno ni ne zanima me, nego mi ide na zivce sto su pojedinci toliko fokusirani na zabranu pusenja kao da im zivot zavisi od toga, a u isto vrijeme drzava se raspada od problema, ekonomskih, politickih, moralnih i svih drugih :? Isto kao i ovi sto izadju na proteste i arlaucu za slobodu Palestine a kad njihovi sunarodnjaci rudari protestvuju i traze bolje uslove njih ismijavaju... Imamo tu sklonost da nas uvijek najvise zanima ono sto bi nas najmanje trebalo zanimati
Ta priča da se jedan problem ne treba rješavati, dok god postoji veći problem je jedna od najvećih bosanskih gluposti.
Zato se i raspada sve, upravo zbog tog svjetonazora (i nedostatka ikakvog osjećaja odgovornosti koji iz toga proizilazi).

Ne znamo se postepeno poboljšavati i stasavati, nego mislimo da ćemo se jednog dana preko noći riješiti svih najvećih problema, a onda će ovi mali biti prdimahovina.
John Cleese
Posts: 37948
Joined: 25/05/2010 18:30

#1693 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by John Cleese »

darius_maximus wrote: 30/11/2023 22:49
MehmedPasaMoric wrote: 30/11/2023 18:01
Iskreno ni ne zanima me, nego mi ide na zivce sto su pojedinci toliko fokusirani na zabranu pusenja kao da im zivot zavisi od toga, a u isto vrijeme drzava se raspada od problema, ekonomskih, politickih, moralnih i svih drugih :? Isto kao i ovi sto izadju na proteste i arlaucu za slobodu Palestine a kad njihovi sunarodnjaci rudari protestvuju i traze bolje uslove njih ismijavaju... Imamo tu sklonost da nas uvijek najvise zanima ono sto bi nas najmanje trebalo zanimati
Ta priča da se jedan problem ne treba rješavati, dok god postoji veći problem je jedna od najvećih bosanskih gluposti.
Zato se i raspada sve, upravo zbog tog svjetonazora (i nedostatka ikakvog osjećaja odgovornosti koji iz toga proizilazi).

Ne znamo se postepeno poboljšavati i stasavati, nego mislimo da ćemo se jednog dana preko noći riješiti svih najvećih problema, a onda će ovi mali biti prdimahovina.
:thumbup: :D
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#1694 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by MehmedPasaMoric »

darius_maximus wrote: 30/11/2023 22:49
MehmedPasaMoric wrote: 30/11/2023 18:01
Iskreno ni ne zanima me, nego mi ide na zivce sto su pojedinci toliko fokusirani na zabranu pusenja kao da im zivot zavisi od toga, a u isto vrijeme drzava se raspada od problema, ekonomskih, politickih, moralnih i svih drugih :? Isto kao i ovi sto izadju na proteste i arlaucu za slobodu Palestine a kad njihovi sunarodnjaci rudari protestvuju i traze bolje uslove njih ismijavaju... Imamo tu sklonost da nas uvijek najvise zanima ono sto bi nas najmanje trebalo zanimati
Ta priča da se jedan problem ne treba rješavati, dok god postoji veći problem je jedna od najvećih bosanskih gluposti.
Zato se i raspada sve, upravo zbog tog svjetonazora (i nedostatka ikakvog osjećaja odgovornosti koji iz toga proizilazi).

Ne znamo se postepeno poboljšavati i stasavati, nego mislimo da ćemo se jednog dana preko noći riješiti svih najvećih problema, a onda će ovi mali biti prdimahovina.
Pa za 25 godina nismo nijedan rijesili... Jel realno da cemo sada poceti rjesavati sve probleme koji su se akumulirali u tom periodu, i da pocinjemo eto bas od zabrane pusenja, problema koji tangira samo jednu grupu ljudi vecinom u jednom gradu :roll: Hoces ti biti taj koji ce nekom radniku cija je firma u stecaju reci ne brini ljudino, znam da si star ko Isusov magarac a nemas uslova za penziju jer ti je nesposobna vlast unistila preduzece u koje si ugradio pola svoje mladosti, ali hej ako nista drugo sad mozes uzivati u espressu od 6 maraka u SCCu, bez da udises toksicni duhanski dim? Pateticno
vrbas1979
Posts: 1393
Joined: 27/06/2012 13:34

#1695 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by vrbas1979 »

MehmedPasaMoric wrote: 30/11/2023 18:01
darius_maximus wrote: 30/11/2023 13:21
MehmedPasaMoric wrote: 30/11/2023 12:12
Nije poenta u tome koliko ljudi u BiH pusi nego koliko ljudi u BiH zanima je li pusenje dozvoljeno ili zabranjeno, i da li se zakon provodi, takvih je 2% ukljucujuci i pusace i nepusace. Evo ja sam nepusac ali ne mogu nabrojati 5 objekata u Sarajevu u kojima se pusi ili ne pusi, jednostavno ne zanima me to.
Ja nemam pojma šta ti zastupaš?
Da ne treba zabraniti pušenje ili da smo mi toliki seljaci da ne znamo ni to odraditi?
Iskreno ni ne zanima me, nego mi ide na zivce sto su pojedinci toliko fokusirani na zabranu pusenja kao da im zivot zavisi od toga, a u isto vrijeme drzava se raspada od problema, ekonomskih, politickih, moralnih i svih drugih :? Isto kao i ovi sto izadju na proteste i arlaucu za slobodu Palestine a kad njihovi sunarodnjaci rudari protestvuju i traze bolje uslove njih ismijavaju... Imamo tu sklonost da nas uvijek najvise zanima ono sto bi nas najmanje trebalo zanimati
Da, ovisi im i život i zdravlje zbog toga ukoliko neko u njihovoj blizini puši. U to nemamo nikakve sumnje.
I imaš ti ljudi koje zaboli neka stvar za državom, bitnije im je njihovo i zdravlje najbližih, što opet ima smisla.
I od nečeg se treba krenuti. Evo zabranili smo male hidrocentrale, sada je red na zabranu pušenja. Jedno po jedno se rješava. Pa neka je i "najgluplje" opet je stvara dobar osjećaj kada znaš da se nešto može promijeniti.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#1696 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by MehmedPasaMoric »

vrbas1979 wrote: 01/12/2023 01:41
MehmedPasaMoric wrote: 30/11/2023 18:01
darius_maximus wrote: 30/11/2023 13:21

Ja nemam pojma šta ti zastupaš?
Da ne treba zabraniti pušenje ili da smo mi toliki seljaci da ne znamo ni to odraditi?
Iskreno ni ne zanima me, nego mi ide na zivce sto su pojedinci toliko fokusirani na zabranu pusenja kao da im zivot zavisi od toga, a u isto vrijeme drzava se raspada od problema, ekonomskih, politickih, moralnih i svih drugih :? Isto kao i ovi sto izadju na proteste i arlaucu za slobodu Palestine a kad njihovi sunarodnjaci rudari protestvuju i traze bolje uslove njih ismijavaju... Imamo tu sklonost da nas uvijek najvise zanima ono sto bi nas najmanje trebalo zanimati
Da, ovisi im i život i zdravlje zbog toga ukoliko neko u njihovoj blizini puši. U to nemamo nikakve sumnje.
I imaš ti ljudi koje zaboli neka stvar za državom, bitnije im je njihovo i zdravlje najbližih, što opet ima smisla.
I od nečeg se treba krenuti. Evo zabranili smo male hidrocentrale, sada je red na zabranu pušenja. Jedno po jedno se rješava. Pa neka je i "najgluplje" opet je stvara dobar osjećaj kada znaš da se nešto može promijeniti.
Ovisi ti zdravlje i od toga kad prelazis ulicu a na semaforu stoji golf dvica na lozuku koja ima par stotina puta vise sumpora od nafte mada je i ona daleko od ciste, jedan udisaj toga je gori od pola dana udisanja duhanskog dima... Hoces i tom covjeku zabraniti da vozi automobil za koji je platio 500-600 maraka registraciju da bi ga mogao voziti? Hoces zabraniti i lozenje, ispustanje otpadnih voda u Miljacku i druge rijeke, sta ces uraditi po pitanju nepostojece kontrole kvaliteta hrane i nekontrolisane upotrebe pesticida? Sve navedeno te truje mnogo vise nego pasivno pusenje i nista od toga nece biti regulisano nikad. Ali vazno je da kaput ne smrdi nakon posjete SCC-u jelte
User avatar
Dozer
Posts: 28530
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1697 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Dozer »

Nije li malo (vise) licemjerno, i to ne samo kod nas nego globalno, uvoditi ove debilne zabrane?

Jel' duhan dokazano stetan? Jeste.
Jel' uzrokuje gomile bolestina? Uzrokuje.
Jel' izaziva ovisnost? Izaziva.

Ali, ipak je lagalan, i ljudima je ostavljeno na slobodnu volju da li ce pusiti ili ne. Naravno, sve je to uredno oporezovano, a prihodi i zarade u toj industriji se mjere u stotinama milijardi godisnje.
Podrazumijeva se da je slicno i u vezanim industrijama poput farmacije, jer ruka ruku mije, zar ne? Vi proizvodite otrov, a mi cemo proizvoditi "lijekove" za njega.

Da budemo nacisto - pusac sam vec 37 godina, ali bih bez problema hladno potpisao delegalizaciju duhana i svega vezano za to.
Medjutim, ako je nesto legalno, onda je apsolutni idiotizam ljudima to zabranjvati nekakvim parcijalnim zabranama.
Treba svakome ostaviti na slobodnu volju da li ce u svom objektu dozvoliti pusenje ili ne, jer - cigarete su LEGALNE! Ako hoce, neka udare neku godisnju taksu za objekte koji zele da budu pusacki, i vozdra.

Jer, kako nepusaci traze i imaju prava po tom pitanju, isto tako ih imaju i pusaci. Razlog jednostavan - duhan je u svim oblicima LEGALAN.

A ko nece da sjedi u zadimljenom objektu, jednostavno ne ide u njega, kao sto je i moj izbor da ne idem u nepusacki. Ovo ovako ce samo na kraju pogoditi ugostitelje koji imaju hranu, jer ce im posao sigurno opasti za bar 30% u hladnim danima, a time i zarada. A to sve onda vodi smanjenju plata i otkazima, ali i smanjenju uplata u budzet po osnovu poreza i svega ostalog.
HelaS
Posts: 5965
Joined: 22/09/2018 13:21

#1698 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by HelaS »

MehmedPasaMoric wrote: 01/12/2023 10:25
vrbas1979 wrote: 01/12/2023 01:41
MehmedPasaMoric wrote: 30/11/2023 18:01

Iskreno ni ne zanima me, nego mi ide na zivce sto su pojedinci toliko fokusirani na zabranu pusenja kao da im zivot zavisi od toga, a u isto vrijeme drzava se raspada od problema, ekonomskih, politickih, moralnih i svih drugih :? Isto kao i ovi sto izadju na proteste i arlaucu za slobodu Palestine a kad njihovi sunarodnjaci rudari protestvuju i traze bolje uslove njih ismijavaju... Imamo tu sklonost da nas uvijek najvise zanima ono sto bi nas najmanje trebalo zanimati
Da, ovisi im i život i zdravlje zbog toga ukoliko neko u njihovoj blizini puši. U to nemamo nikakve sumnje.
I imaš ti ljudi koje zaboli neka stvar za državom, bitnije im je njihovo i zdravlje najbližih, što opet ima smisla.
I od nečeg se treba krenuti. Evo zabranili smo male hidrocentrale, sada je red na zabranu pušenja. Jedno po jedno se rješava. Pa neka je i "najgluplje" opet je stvara dobar osjećaj kada znaš da se nešto može promijeniti.
Ovisi ti zdravlje i od toga kad prelazis ulicu a na semaforu stoji golf dvica na lozuku koja ima par stotina puta vise sumpora od nafte mada je i ona daleko od ciste, jedan udisaj toga je gori od pola dana udisanja duhanskog dima... Hoces i tom covjeku zabraniti da vozi automobil za koji je platio 500-600 maraka registraciju da bi ga mogao voziti? Hoces zabraniti i lozenje, ispustanje otpadnih voda u Miljacku i druge rijeke, sta ces uraditi po pitanju nepostojece kontrole kvaliteta hrane i nekontrolisane upotrebe pesticida? Sve navedeno te truje mnogo vise nego pasivno pusenje i nista od toga nece biti regulisano nikad. Ali vazno je da kaput ne smrdi nakon posjete SCC-u jelte
Da, upravo je boldirani dio komentara bitan u svim tim zabranama. U našem zakonu nije propisana zabrana pušenja, već ograničena upotreba duhanskih proizvoda. Ne zabranjuju se ljudima njihovi osjećaji i uživanja, nego se drugim ljudima omogućava sloboda udisaja čistog zraka. A pušači bi da uživaju svoja prava i užitke na štetu drugih ljudi :-)
User avatar
Dozer
Posts: 28530
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1699 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Dozer »

Ne ides u pusacki objekat, i gotova stvar.
HelaS
Posts: 5965
Joined: 22/09/2018 13:21

#1700 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by HelaS »

Dozer wrote: 01/12/2023 11:17 Ne ides u pusacki objekat, i gotova stvar.
Upravo tako. I ne živi se u Zenici i Sarajevu zimi, eno Kupreškog polja.... A i EURO norme....luđaci čak otvorili normu 7. Zašto, kad se ne mora voziti cestama kuda vode EURO 1 :D
Post Reply