Vidim gdje je nesporazum, trenutno je u vladi jedan Hrvat i jedna Srpkinjatempuser wrote: ↑06/01/2021 10:48Čovjek ne insistira na 3 Srbina, 2 Ostala i 1 Hrvatu, kako nalaže najviši pravni akt, nego na jednom Srbinu pored 2 Hrvata i jednog Ostalog!
Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022
-
doremifa
- Posts: 713
- Joined: 13/02/2020 23:09
#16026 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022
- JThomas
- Posts: 69047
- Joined: 24/05/2008 15:01
- Location: Sic semper tyrannis
#16027 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022
tako posmatrano, mora biti pola nebošnjaka. tri srbina, jedan hrvat i dvoje ostalih. od kojih bar jedan jugosloven.
- geralt
- Posts: 6446
- Joined: 14/09/2017 12:45
#16028 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022
Mislim da bi Bosnjaci Zvornika rado pristali na 33% zastupljenosti koliko ih sljeduje prema popisu 2013.joint union wrote: ↑06/01/2021 11:27Nikad nece biti vecina, ali ih ima, i ustav dozvoljava da se zaposljavaju. Promjenom ustava, moci ce ih se zaposliti onoliko koliko ih ima po popisu iz 2013. Ako je to ok, nije problem.geralt wrote: ↑06/01/2021 10:17Tako je, ne smijemo narusiti ovu divnu sadasnju situaciju u kojoj su vecina policajaca, doktora i uciteljica u Zvorniku i Visegradu Bosnjaci.joint union wrote: ↑06/01/2021 09:49 Ovi koji zagovaraju promjenu ustava, tako da se primjenjuje popis iz 2013, trebaju razmisliti kako ce to uticati na druge opstine, pogotovo PC, gdje ce se po tom novom ustavu zaposljavati i policajci i doktori i radnici u obrazovanju...
Ja nisam za to da se takve stvari, posebno kad su u pitanju strucne pozicije kao sto su doktori (ili ministri na kraju krajeva), uopste vezu za bilo kakve popise, ni "kod nas" ni "kod njih". Sta kad se u Domu zdravlja Zvornik uprazni mjesto doktora, dodje red na Bosnjaka, a u Zvorniku jednostavno nema kvalifikovanog Bosnjaka? Hoce li raditi sa doktorom manje? Hoce li dovesti medicinskog tehnicara Bosnjaka na tu poziciju i pustiti ga da radi kao doktor? Hoce li odbiti kvalifikovanog doktora Srbina jer im treba Bosnjak?
Od rata se rodila i odrasla citava jedna generacija. Aneks 7 je gotova prica, vratio se ko se htio vratiti, 1991. se nikad nece ponoviti. Hajmo graditi drzavu sa stvarnim stanjem koje imamo na terenu. Multietnicnost se kreira "odozdo", a ne ustavnim kvotama. U svakodnevnom zivotu (sto ukljucuje i pisanje na forumu) treba stvoriti atmosferu da se programer Nikola iz Han Pijeska osjeca da je dobrodosao da se preseli u Sarajevo, a ne da Nikolu nasilu postavljamo za ministra. Mozda ce Nikola svakako postati ministar za 15-20 godina kad izgradi znanje i CV.
-
tempuser
- Posts: 17100
- Joined: 08/04/2015 10:35
#16029 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022
Super samo još da Ustav KS bude uslađen s tim pa da H i S komponenta u Vladi KS u tal zaduže jedno ministarstvo, jedno ministarstvo Ostali, a ostalh 10 i mjesto Premijera Bošnjaci!kluz franjo wrote: ↑06/01/2021 11:09 CIK je još prije dvije godine, prilikom odluke o rasporedu broja delegata u Dom naroda FBiH primjenio rezultate popisa iz 2013. zadržavši pravilo o min. 1 "konstitutivnom" delegatu iz svakog kantona - ukoliko je izabran u kantonalnu skupštinu.
Time je proces povratka, kako je definisan u aneksu 7 DMS-a sa aspekta izbornog zakonodavstva potvrđen kao završen, te se ne primjenjuje popis iz '91.
-
doremifa
- Posts: 713
- Joined: 13/02/2020 23:09
-
kluz franjo
- Posts: 6362
- Joined: 26/06/2009 01:37
#16031 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022
Nisam ni spominjao neku "odluku o završenom procesu povratka".doremifa wrote: ↑06/01/2021 11:33Imaš li tu odluku o završenom procesu povratka? Ja je ne mogu nacikluz franjo wrote: ↑06/01/2021 11:09 CIK je još prije dvije godine, prilikom odluke o rasporedu broja delegata u Dom naroda FBiH primjenio rezultate popisa iz 2013. zadržavši pravilo o min. 1 "konstitutivnom" delegatu iz svakog kantona - ukoliko je izabran u kantonalnu skupštinu.
Time je proces povratka, kako je definisan u aneksu 7 DMS-a sa aspekta izbornog zakonodavstva potvrđen kao završen, te se ne primjenjuje popis iz '91.
Fino sam napisao da je CIK još prije dvije godine primjenio rezultate popisa 2013., a ne više iz 1991.
Sjednica CIK-a od 18.12.2018.
Centralna izborna komisija (CIK) Bosne i Hercegovine na današnjoj sjednici usvojila je odluku o načinu popune Doma naroda Parlamenta Federacije BiH. Usvojen je prijedlog Branka Petrića koji je imao pet glasova "za" i dva "protiv"...
Petrićev prijedlog bazira na ustavnim principima ali i na rezlutatima popisa iz 2013.
-
doremifa
- Posts: 713
- Joined: 13/02/2020 23:09
#16032 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022
Tako je, Damir je otvorio put mijenjanju Ustava KS i to sto prije treba uraditi inace je ova vlada NEUSTAVNAtempuser wrote: ↑06/01/2021 11:49Super samo još da Ustav KS bude uslađen s tim pa da H i S komponenta u Vladi KS u tal zaduže jedno ministarstvo, jedno ministarstvo Ostali, a ostalh 10 i mjesto Premijera Bošnjaci!kluz franjo wrote: ↑06/01/2021 11:09 CIK je još prije dvije godine, prilikom odluke o rasporedu broja delegata u Dom naroda FBiH primjenio rezultate popisa iz 2013. zadržavši pravilo o min. 1 "konstitutivnom" delegatu iz svakog kantona - ukoliko je izabran u kantonalnu skupštinu.
Time je proces povratka, kako je definisan u aneksu 7 DMS-a sa aspekta izbornog zakonodavstva potvrđen kao završen, te se ne primjenjuje popis iz '91.![]()
-
tempuser
- Posts: 17100
- Joined: 08/04/2015 10:35
#16033 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022
Vjeruj mi, svojim očima gledao intervju u kojem objelodanjuje pretenzije na Sarajevogas jer kao tamo može najefikasnije provesti svoj ekološki program koji je kao obećao gasačima (stranke koji više nije član).drndalo wrote: ↑06/01/2021 11:24 Neki spominju da je Damir bio nameracio da on bude Direktor Sarajevogasa ili Min. Prostornog uredjenja... Ja nikad nisam cuo takve izjave, uvijek je kada je izrazavao zainteresovanost za iste u novoj Vlasti dodavao da imaju kvalitetne ljude za te resore, koji bi to mogli pomaci naprijed... Ako sam propustio sta, uputite me na dokaze.
Koliko ga ja znam i kontam, bas bi on kao slobodni strijelac bio zainteresovan za Direktorsko mjesto Sarajevogasa, da potpisuje odluke i rjesenja... Mozes misliti.
-
doremifa
- Posts: 713
- Joined: 13/02/2020 23:09
#16034 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022
A ta odluka CIKa ima veze sa ovom Vladom KS kako? Mozes li malo detaljnije obrazloziti?kluz franjo wrote: ↑06/01/2021 11:52Nisam ni spominjao neku "odluku o završenom procesu povratka".doremifa wrote: ↑06/01/2021 11:33Imaš li tu odluku o završenom procesu povratka? Ja je ne mogu nacikluz franjo wrote: ↑06/01/2021 11:09 CIK je još prije dvije godine, prilikom odluke o rasporedu broja delegata u Dom naroda FBiH primjenio rezultate popisa iz 2013. zadržavši pravilo o min. 1 "konstitutivnom" delegatu iz svakog kantona - ukoliko je izabran u kantonalnu skupštinu.
Time je proces povratka, kako je definisan u aneksu 7 DMS-a sa aspekta izbornog zakonodavstva potvrđen kao završen, te se ne primjenjuje popis iz '91.
Fino sam napisao da je CIK još prije dvije godine primjenio rezultate popisa 2013., a ne više iz 1991.
Sjednica CIK-a od 18.12.2018.Centralna izborna komisija (CIK) Bosne i Hercegovine na današnjoj sjednici usvojila je odluku o načinu popune Doma naroda Parlamenta Federacije BiH. Usvojen je prijedlog Branka Petrića koji je imao pet glasova "za" i dva "protiv"...
Petrićev prijedlog bazira na ustavnim principima ali i na rezlutatima popisa iz 2013.
- joint union
- Posts: 3004
- Joined: 31/01/2006 09:54
#16035 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022
Zar ima 33% Bosnjaka u Zvorniku po popisu 2013, nisam znao.geralt wrote: ↑06/01/2021 11:49Mislim da bi Bosnjaci Zvornika rado pristali na 33% zastupljenosti koliko ih sljeduje prema popisu 2013.joint union wrote: ↑06/01/2021 11:27Nikad nece biti vecina, ali ih ima, i ustav dozvoljava da se zaposljavaju. Promjenom ustava, moci ce ih se zaposliti onoliko koliko ih ima po popisu iz 2013. Ako je to ok, nije problem.
Ja nisam za to da se takve stvari, posebno kad su u pitanju strucne pozicije kao sto su doktori (ili ministri na kraju krajeva), uopste vezu za bilo kakve popise, ni "kod nas" ni "kod njih". Sta kad se u Domu zdravlja Zvornik uprazni mjesto doktora, dodje red na Bosnjaka, a u Zvorniku jednostavno nema kvalifikovanog Bosnjaka? Hoce li raditi sa doktorom manje? Hoce li dovesti medicinskog tehnicara Bosnjaka na tu poziciju i pustiti ga da radi kao doktor? Hoce li odbiti kvalifikovanog doktora Srbina jer im treba Bosnjak?
Od rata se rodila i odrasla citava jedna generacija. Aneks 7 je gotova prica, vratio se ko se htio vratiti, 1991. se nikad nece ponoviti. Hajmo graditi drzavu sa stvarnim stanjem koje imamo na terenu. Multietnicnost se kreira "odozdo", a ne ustavnim kvotama. U svakodnevnom zivotu (sto ukljucuje i pisanje na forumu) treba stvoriti atmosferu da se programer Nikola iz Han Pijeska osjeca da je dobrodosao da se preseli u Sarajevo, a ne da Nikolu nasilu postavljamo za ministra. Mozda ce Nikola svakako postati ministar za 15-20 godina kad izgradi znanje i CV.
100% si u pravu, vec rekoh da je to glupost nevidjena, no ustav nam je takav i jbg, dok god je takav, treba ga postovati. Nije problem da se Nikola vrati u Sarajevo, nije nikad ni bio, problem je da se Mustafa vrati u Banjaluku. U Sarajevu ce Srdjan Mandic uvijek biti u mogucnosti da bude biran i izabran na mjesto nacelnika opstine, nevezano kakav bude ustav, u Banjaluci, ako ih ustav ne prisili, nema sanse da se Mustafa zaposli, a kamoli da bude kakav nacelnik.
Ovo sto pricas za anex7, kazes ko se vratio, vratio, meni to zvuci isto kao ko jamio, jamio. Opet kazem, ako nam odgovara legalizacija etnickog ciscenja, onda ok.
-
kluz franjo
- Posts: 6362
- Joined: 26/06/2009 01:37
#16036 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022
I u jednom i u drugom slučaju se radi o identičnoj ustavnoj odredbi o primjeni popisa iz '91.doremifa wrote: ↑06/01/2021 11:54A ta odluka CIKa ima veze sa ovom Vladom KS kako? Mozes li malo detaljnije obrazloziti?kluz franjo wrote: ↑06/01/2021 11:52Nisam ni spominjao neku "odluku o završenom procesu povratka".
Fino sam napisao da je CIK još prije dvije godine primjenio rezultate popisa 2013., a ne više iz 1991.
Sjednica CIK-a od 18.12.2018.Centralna izborna komisija (CIK) Bosne i Hercegovine na današnjoj sjednici usvojila je odluku o načinu popune Doma naroda Parlamenta Federacije BiH. Usvojen je prijedlog Branka Petrića koji je imao pet glasova "za" i dva "protiv"...
Petrićev prijedlog bazira na ustavnim principima ali i na rezlutatima popisa iz 2013.
Ako je trenutni sastav vlade KS neustavan, onda je to i trenutni sastav Doma naroda FBiH.
- joint union
- Posts: 3004
- Joined: 31/01/2006 09:54
#16037 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022
Sa malom razlikom sto se Dom naroda "pokrio papirom".kluz franjo wrote: ↑06/01/2021 11:57I u jednom i u drugom slučaju se radi o identičnoj ustavnoj odredbi o primjeni popisa iz '91.doremifa wrote: ↑06/01/2021 11:54A ta odluka CIKa ima veze sa ovom Vladom KS kako? Mozes li malo detaljnije obrazloziti?kluz franjo wrote: ↑06/01/2021 11:52
Nisam ni spominjao neku "odluku o završenom procesu povratka".
Fino sam napisao da je CIK još prije dvije godine primjenio rezultate popisa 2013., a ne više iz 1991.
Sjednica CIK-a od 18.12.2018.
Ako je trenutni sastav vlade KS neustavan, onda je to i trenutni sastav Doma naroda FBiH.
-
tempuser
- Posts: 17100
- Joined: 08/04/2015 10:35
#16038 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022
Ako je jedna Srpkinja šta je onda sporno za Nikšića? Ako pegla vladu prema Ustavu onda istovremeno mora da traži da u vladu umjesto bošnjačkih kandidata uđu još dva Srbina i jednog Ostalog/Jugoslovena. Ja nisam čuo da je na tome insistirao!
Možda po njegovim standardima nisi Srbin ako te SDA ne optuži da si četnik itd kao Mandića, Kojovića ili Mandića?
-
BadBoy
- Posts: 9609
- Joined: 01/11/2005 21:55
#16039 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022
Bomba je uspješno bačena... evo zadnjih 10 stranica se samo piše o prebrojavanju krvnih zrnaca, a nisu ni dana "na vlasti".
Bit će ovo teška godina dana...
Bit će ovo teška godina dana...
-
tempuser
- Posts: 17100
- Joined: 08/04/2015 10:35
#16040 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022
Otvorio put za mjenjanje Ustava KS tako što insistira na provedbi važećeg Ustava KS na način na koji ne bi zadovoljio odredbe Ustava KS.
Bravo, jesi li ovo sam smislio ili ti je neko pomogao?!
-
doremifa
- Posts: 713
- Joined: 13/02/2020 23:09
#16041 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022
Ne piše isto u Ustavu FBiH i Ustavu KSkluz franjo wrote: ↑06/01/2021 11:57I u jednom i u drugom slučaju se radi o identičnoj ustavnoj odredbi o primjeni popisa iz '91.doremifa wrote: ↑06/01/2021 11:54Ne piše isto u Ustavu FBiH u Ustavu KSkluz franjo wrote: ↑06/01/2021 11:52
Nisam ni spominjao neku "odluku o završenom procesu povratka".
Fino sam napisao da je CIK još prije dvije godine primjenio rezultate popisa 2013., a ne više iz 1991.
Sjednica CIK-a od 18.12.2018.
A ta odluka CIKa ima veze sa ovom Vladom KS kako? Mozes li malo detaljnije obrazloziti?
Ako je trenutni sastav vlade KS neustavan, onda je to i trenutni sastav Doma naroda FBiH.
Last edited by doremifa on 06/01/2021 12:18, edited 1 time in total.
- video
- Posts: 8467
- Joined: 26/06/2006 12:13
- Location: Teheran
#16042 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022
Pa rekao je on jucer, trebalo bi biti 3 al eto, on ce pristati i na dva, tj. jos jednog!tempuser wrote: ↑06/01/2021 12:03Ako je jedna Srpkinja šta je onda sporno za Nikšića? Ako pegla vladu prema Ustavu onda istovremeno mora da traži da u vladu umjesto bošnjačkih kandidata uđu još dva Srbina i jednog Ostalog/Jugoslovena. Ja nisam čuo da je na tome insistirao!
Možda po njegovim standardima nisi Srbin ako te SDA ne optuži da si četnik itd kao Mandića, Kojovića ili Mandića?
- JThomas
- Posts: 69047
- Joined: 24/05/2008 15:01
- Location: Sic semper tyrannis
#16043 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022
a to jeste ustavno po takvom tumačenju ustavnosti? trebalo bi tri ali eto mogu i dva?
- joint union
- Posts: 3004
- Joined: 31/01/2006 09:54
#16044 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022
Moze li sad, npr, Smilja iz SDA povuci pitanje vitalnog nacionalnog interesa (mislim da ovdje treba 2/3 kluba, ali njih je u klubu Srba samo dvoje, pa ne znam kako onda ide), otici pred ustavni sud i oboriti vladu na osnovu ovoga?
- drndalo
- Posts: 25040
- Joined: 26/06/2006 16:34
- Location: Sarajevo
#16045 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022
Ja sam isto gledao te intervjue i nikad nije rekao da bi on to vodio, kao Direktor. Jeste spominjao Sarajevogas kao sredstvo za provodjenje ekoloskog programa. I ovaj dio sa glasacima nije netacan, s obzirom da ih je unutar SDP liste imao 4566 kom. Sa 10-og mjesta na listi. Jedino je Segmedina imala vise, 6127 kom. s tim sto je ona bila nosioc liste...tempuser wrote: ↑06/01/2021 11:53Vjeruj mi, svojim očima gledao intervju u kojem objelodanjuje pretenzije na Sarajevogas jer kao tamo može najefikasnije provesti svoj ekološki program koji je kao obećao gasačima (stranke koji više nije član).drndalo wrote: ↑06/01/2021 11:24 Neki spominju da je Damir bio nameracio da on bude Direktor Sarajevogasa ili Min. Prostornog uredjenja... Ja nikad nisam cuo takve izjave, uvijek je kada je izrazavao zainteresovanost za iste u novoj Vlasti dodavao da imaju kvalitetne ljude za te resore, koji bi to mogli pomaci naprijed... Ako sam propustio sta, uputite me na dokaze.
Koliko ga ja znam i kontam, bas bi on kao slobodni strijelac bio zainteresovan za Direktorsko mjesto Sarajevogasa, da potpisuje odluke i rjesenja... Mozes misliti.
-
tempuser
- Posts: 17100
- Joined: 08/04/2015 10:35
#16046 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022
A ko je on da kao "pristaje" na 2 umjesto 3????
Nije to stočna pijaca da se pogađaš!!!! Ustav binarna kategorija, ili je po ustavu li nije, nema između, nema da on kao na nešto pristaje.
Ako zanemarimo njegovo deklarativno političko opredjeljenje zahvaljujući koje sjedi u SKS i po kojem bi trebao insistirani na kompetencijama, a ne nacionalnosti ministara, šta njega konkretno haba što je samo jedan ministar, a ne dva u vladi? I u prvoj i u drugoj varijanti nije po ustavu! Samo šarlatanstvo, performans i skretanje paćnje na sebe!
-
BadBoy
- Posts: 9609
- Joined: 01/11/2005 21:55
#16047 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022
Što se neko od ministara jednostavno ne izjasni kao Srbin i završi priču?
-
tempuser
- Posts: 17100
- Joined: 08/04/2015 10:35
#16048 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022
Što je objedodanjivanje aspiracija. Budi realan, kakva je suštinska razlika između biti direktor ili postaviti svog direktora? To je kao tvrditi da Kifla nema nikakvu moć jer je on samo pslanik koji pstavlja ministre.
Last edited by tempuser on 06/01/2021 12:32, edited 1 time in total.
-
kluz franjo
- Posts: 6362
- Joined: 26/06/2009 01:37
#16049 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022
doremifa wrote: ↑06/01/2021 12:06Ne piše isto u Ustavu FBiH i Ustavu KSkluz franjo wrote: ↑06/01/2021 11:57I u jednom i u drugom slučaju se radi o identičnoj ustavnoj odredbi o primjeni popisa iz '91.
Ako je trenutni sastav vlade KS neustavan, onda je to i trenutni sastav Doma naroda FBiH.
...u skladu sa članom IX.11.a. Ustava Federacije Bosne i Hercegovine.
- video
- Posts: 8467
- Joined: 26/06/2006 12:13
- Location: Teheran
#16050 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022
Taj njegov jucerasnji "performas" je bio, po meni, potez ocajnika koji je napustanjem SDP-a (da ne pisemo sada razloge) sebi zatvorio vrata ucestvovanja u vlasti.tempuser wrote: ↑06/01/2021 12:25A ko je on da kao "pristaje" na 2 umjesto 3????
Nije to stočna pijaca da se pogađaš!!!! Ustav binarna kategorija, ili je po ustavu li nije, nema između, nema da on kao na nešto pristaje.
Ako zanemarimo njegovo deklarativno političko opredjeljenje zahvaljujući koje sjedi u SKS i po kojem bi trebao insistirani na kompetencijama, a ne nacionalnosti ministara, šta njega konkretno haba što je samo jedan ministar, a ne dva u vladi? I u prvoj i u drugoj varijanti nije po ustavu! Samo šarlatanstvo, performans i skretanje paćnje na sebe!
Nije on za politike!
Last edited by video on 06/01/2021 12:30, edited 1 time in total.
