Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Locked
doremifa
Posts: 713
Joined: 13/02/2020 23:09

#16001 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by doremifa »

Je li ovo Dodik rekao da u RSu nema sposobnih i hrabrih Bosnjaka pa ce odsad u Vladi RSa biti samo najsposobniji?
User avatar
malakh
Posts: 7640
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/
Grijem se na: ćumur
Vozim: opel vektru

#16002 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by malakh »

high_volume wrote: 06/01/2021 10:34
malakh wrote: 06/01/2021 01:54
high_volume wrote: 06/01/2021 00:28
I kad je predložen i poslije imenovan na poziciju komunalnog ministra, ispade jedan od boljih ministara, Srđan Mandić, Srbin. A do tada za njega znali samo komšije iz ulice i nešto rodbine, čak ga ni u NS nisu svi poznavali.
mandic je više puta bio na listi naše stranke, kao kandidat. visio po plakatima i znalo se za njega. svi su znali da je kum od edina forte i da su sudruzno djelovali unutar stranke i da danas tako djeluju. ništa sporno, ali nije bio totalna enigma.
Na kojim listama, kada :?
2014. koliko se sjecam, za skupstinu kantona sarajevo. mislim i ranije da se pojavljivao.
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#16003 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by JThomas »

high_volume wrote: 06/01/2021 10:39
Ti ovdje, u stvari, pišeš ad hominem spram Nikšića, a ne za poštivanje pravnih normi na najvišem vrhu KS :-)

Da je neko drugi spomenuo Srbe i Ustav, neko tebi drag, ne bi ni slova napisao, ne bi se ovoliko lomio da dokažeš njegov "lični interes" :-)
super, onda moramo naći i jugoslovena. jer samo dva srbina su neustavna kao i jedan...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#16004 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by tempuser »

doremifa wrote: 06/01/2021 10:27
tempuser wrote: 06/01/2021 10:18
joint union wrote: 06/01/2021 09:49 Jbt, kao da je Niksic sad napisao ovaj ustav, pa ga raja napada.
Eto, da on nije rekao, ne bi niko skont'o da se ustav krsi.
Jedino sto je po meni problematicno je sam tajming iznosenja, mogao je ovo i ranije na sastancima (ako su ga zvali), no otkud znamo da nije?
Ustav je takav kakav je, ako ga ne postujemo mi ovdje koji smo za jedinstvenu, tesko mozemo ocekivati da ce ga postovati oni koji nisu?

Ovi koji zagovaraju promjenu ustava, tako da se primjenjuje popis iz 2013, trebaju razmisliti kako ce to uticati na druge opstine, pogotovo PC, gdje ce se po tom novom ustavu zaposljavati i policajci i doktori i radnici u obrazovanju...
Zanimljivo da su zagovornici promjene ustava latentni sda-ovci, kojima ovo gore ne bi bilo mrsko, samo da bi mogli reci da je cetvorka izdajnicka. Prodali bi drzavu da potope konkurenciju, no nista novo...
Pa da mu danas i nađu jednog Srbina kako traži to opet neće biti po ustavu! Znači priča o nekom ustavu obučna lakrdija. Da je struktura vlade po Ustavu on bi insistirao na nečenu nečemu drugom, samo da puca kontru i izvodi performans. Ko Pernar nekad...
Stvarno je bezze sto covjek insistira da se postuje najvisi pravni akt od strane onih koji su podnijeli zakletvu da taj najvisi pravni akt postuju. bas je ono bas bezze.
Čovjek ne insistira na 3 Srbina, 2 Ostala i 1 Hrvatu, kako nalaže najviši pravni akt, nego na jednom Srbinu pored 2 Hrvata i jednog Ostalog!
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#16005 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by madner »

Osim ako se neko ne odbije izjasniti, onda cemo ga diskriminisati i izgubiti jos jednu tuzbu.

Kakva glupost, kune se u ustav koji mora mjenjati zbog takvih odredbi.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#16006 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by high_volume »

malakh wrote: 06/01/2021 00:11 ne mogu zamisliti da sda podnosi apelaciju ustavnom sudu jer fali srba u vladi ks. :lol:
Ko sve ima pravo podnijeti zahtjev za ocjenjivanje ustavnosti akta o formiranju Vlade Kantona Sarajevo?
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#16007 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by high_volume »

JThomas wrote: 06/01/2021 10:47
high_volume wrote: 06/01/2021 10:39
Ti ovdje, u stvari, pišeš ad hominem spram Nikšića, a ne za poštivanje pravnih normi na najvišem vrhu KS :-)

Da je neko drugi spomenuo Srbe i Ustav, neko tebi drag, ne bi ni slova napisao, ne bi se ovoliko lomio da dokažeš njegov "lični interes" :-)
super, onda moramo naći i jugoslovena. jer samo dva srbina su neustavna kao i jedan...
Nisu li Jugosloveni danas Ostali?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#16008 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by tempuser »

high_volume wrote: 06/01/2021 10:39
tempuser wrote: 06/01/2021 08:36
nosara wrote: 05/01/2021 17:34 Nije realno postovanje ustava u Sarajevu. Zabiljezeno. Idemo dalje. :bih:
Šta kaže ustav? Jel to što Nikšić traži poštovanje ustava? Nije, nego neko polovično zadovoljenje forme na kojoj on u svom performansu insisitra.
Ti ovdje, u stvari, pišeš ad hominem spram Nikšića, a ne za poštivanje pravnih normi na najvišem vrhu KS :-)

Da je neko drugi spomenuo Srbe i Ustav, neko tebi drag, ne bi ni slova napisao, ne bi se ovoliko lomio da dokažeš njegov "lični interes" :-)
Šta kaže Ustav, šta traži Nikšić?
Nikšićev intetes je šarlatanstvo, performans, pucanje kontre, a ne poštivanje Ustava. Da je sve po Ustavu on bi našao nešto druga da se buni i da sa svi gledaju u njega. Kopija Pernara!
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#16009 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by JThomas »

to ne znamo, treba njih pitati. 10,79% ih je bilo 1991. znači najmanje jedno ministarstvo u svakom sazivu.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#16010 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by high_volume »

Svejedno ko je, ako SKS i Vlada KS ne poštuje Ustav, ko će ga onda poštovati :-) I što bi...
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#16011 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by madner »

Nisu bili Ostali 1991, treba postovati popis. :D
Znaci jedan Ostali, jedan Jugosloven.
User avatar
Ludzak
Posts: 6985
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#16012 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Ludzak »

JThomas wrote: 06/01/2021 10:47
high_volume wrote: 06/01/2021 10:39
Ti ovdje, u stvari, pišeš ad hominem spram Nikšića, a ne za poštivanje pravnih normi na najvišem vrhu KS :-)

Da je neko drugi spomenuo Srbe i Ustav, neko tebi drag, ne bi ni slova napisao, ne bi se ovoliko lomio da dokažeš njegov "lični interes" :-)
super, onda moramo naći i jugoslovena. jer samo dva srbina su neustavna kao i jedan...
Jugosloveni su izdajice čim ne pripadaju među ta tri plemenska naroda. Oni ne mogu nista ni dobiti, sem flase u glavu.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83490
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#16013 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by _BataZiv_0809 »

Nismo. Taj naziv smatram pezorativnim i uvredljivim.
Horke
Posts: 536
Joined: 20/11/2019 13:43

#16014 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Horke »

Ali ih ustav prepoznaje ko ostale. Tri konstitutivna i ostali. Znaci mozes biti Englez, ostali si.
User avatar
Nike af1 white
Posts: 813
Joined: 27/03/2018 11:33

#16015 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Nike af1 white »

jebo Srbe ima važnijih stvari trenutno u kantonu npr kako raskinuti ugovor koji je sda ministar saobraćaja potpisao sa jebenim bjelorusima za trole :run:
User avatar
Control panel
Posts: 5965
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#16016 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Control panel »

meridiyan wrote: 05/01/2021 17:57
Mali_Vuk wrote: 05/01/2021 17:40 Eno Kifla ga je fino i dostojanstveno zamolio da se sabere i bude razuman :D

Nema od ovog ništa bez kakvog tala ispod stola :bih:
Damir odgovara Konakovicu
Znam da je teško pronaći ljude, znam to dobro. Sam sam se u to uvjerio. I sam sam tražio imena i nudio svoju pomoć novoj većini, imao sam neke prijedloge i da sam znao da je nacionalni sastav bio toliko nerješiv problem – fokusirao bih se na rješenja u tom pravcu, predložio bih neka imena čak i nakon što sam shvatio da neću imati direktan udio u kreiranju sastava vlade.

Slažem se sa kolegom Konakovićem: problem je zaista veliki. On je društveni problem. Drago mi je da smo konačno postali svjesni današnje realnosti našeg multietničkog i multikulturalnog Sarajeva.

Da li to znači da moramo mijenjati Ustave Kantona i Federacije BiH pozivajući se na popis 2013. umjesto na onaj iz 1991? Da li to znači da moramo proglasiti Aneks 7 nevažećim? To ćemo morati uraditi prije ili kasnije ako ne želimo da svi budući sastavi vlade budu neustavni.

Složićete se da ova Skupština ne može nastaviti imenovati neustavne vlade zato što “nije realno” pronaći dva i po stručna Srbina u Sarajevu.

Pretpostavljam da ih je bilo prije deset godina kada je Amandman XXIX (29) donesen, jer ne bi valjda donosili ukrasne amandmane da se kitimo njima, dok je u stvarnosti i političkoj praksi situacija posve druga.

Bilo je dovoljno obrazovanih, stručnih Srba u ovom gradu i prije petnaestak godina, bilo ih je i odmah nakon rata. Bilo je puno Sarajlija iz tzv. “mješovitih brakova”, ali nema ih danas. I slažem se da to jeste realnost, realnost koja ne odražava ni Ustav ni Aneks 7. ; realnost koja nije u skladu sa Ustavom. Ja bih to tako definisao, a ne kao Ustav koji nije u skladu sa realnošću. Jer, ako Ustav nije u skladu sa realnošću, šta to onda treba da znači: da živimo u bespravnoj, fiktivnoj državi? Da se moramo pomiriti s tom činjenicom i ignorisati Ustavne odredbe?

Evo, izvolite pa razvežite taj mali čvor u Ustavu Kantona Sarajevo, glavnog grada BiH, promijenite taj mali Amandman da se odnosi na popis iz 2013, pa ćete vidjeti kako će se početi poriti čitava Bosna i Hercegovina i šta će nam ostati od nje.

Žao mi je što se od svih upravo kolega Konaković našao prozvanim mojom diskusijom. Nisam imao namjeru prozivati njega lično. Mišljenja sam da ne moramo ići previše duboko i ispravljati historiju kako bi riješili ovaj problem. Dovoljno je napraviti male korekcije.

Ne mogu vjerovati da Naša Stranka i SDP ne mogu pronaći još jednu osobu iz reda srpske nacionalnosti za Vladu? Samo još jednu. Barem još jednu. U tom slučaju bi nacionalni sastav Vlade bio skoro pa izbalansiran (minimum dva, dva i po ministra ili ministrice) ako već insistiramo na popisu iz 1991. a znamo da je, npr. SDP do sada bio vodeći u insistiranju upravo na tom Amandmanu i tom popisu.

Biću zadovoljen i glasaću iz sveg srca ZA ovu Vladu ako mi danas zastupnici SDP-a, te multietničke stranke, javno obećaju da će u multietničkom Sarajevu pronaći još jednu osobu iz reda srpskog naroda. To isto važi i za građansku Našu Stranku.

Prošli put, 2018, kada sam bio dio Kluba SDP BiH, morao sam prihvatiti sastav prve Fortine vlade u sklopu tadašnje Šestorke. Ni tadašnja vlada nije zadovoljavala Ustavnu odredbu nacionalne zastupljenosti. Ovog puta sam samostalni zastupnik, osamnaesti potpisnik ove skupštinske većine i dužnost mi je insistirati na ovom, tim više što sam prethodno javno na društvenim mrežama kritikovao i ismijavao sastav Nenadićeve vlade, jer u suprotnom bi bio licemjer, da ne upotrijebim neku neprimjerenu riječ.

Možemo napraviti još jednu pauzu ako treba da zastupnici kontaktiraju svoje stranačke centrale, da se konsultuju sa predsjednicima svojih stranaka, sa gospodinom Kojovićem i sa drugim, važnijim Nikšićem (da se šaljivo izrazim), da provjere mogu li takvo obećanje uopšte dati ovom drugom Nikšiću, tj. meni, a uz mene i javnosti koja nas prati na televiziji.

Ponavljam: ako mi sada bilo ko od njih ili mandatar Forto obeća još samo jednog člana vlade iz reda srpskog naroda, što je Ustavni minimum – ja ću glasati ZA ovu vladu.”
Joj pa dogovorite se vise. Je li sdp gradjanska stranka ili bisnjacka. Zasto je sdp dezurni kad treba popuniti srbe i hrvate a i ostale. Zovu ih bosnjacka stranka, ali eto dajte srbe i hrvate. A bosnjak iz sdp ne moze proci.

Cirkkus.


Po meni uvijek treba prioritet da bude sposobnost a ne podobnost u ovom slucaju nacionalna. Ako ce svima biti bolje sta me interesuje je li on s,b,h ili o.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#16017 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by tempuser »

high_volume wrote: 06/01/2021 10:54 Svejedno ko je, ako SKS i Vlada KS ne poštuje Ustav, ko će ga onda poštovati :-) I što bi...
Jedan Srbin, na kojem insistira Nikšić, u trenutnom sastavu Vlads KS i dalje ne bi bilo poštovanje Ustava i šta ćemo sad?
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#16018 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by JThomas »

ostali - jugosloven. kao što je finci ostali - jevrej. molim vas, ne možemo pravdati kršenja ustava :mrgreen:
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#16019 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Dr. Kuca »

Dobra vlada, puna eksperata "cupaj lisce, beri travu" :D
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#16020 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by tempuser »

Horke wrote: 06/01/2021 10:56 Ali ih ustav prepoznaje ko ostale. Tri konstitutivna i ostali. Znaci mozes biti Englez, ostali si.
Ustav KS u dijelu o sastavu SKS poznaje kategoriju nacionalne manjine pod šta bi potpadali Englezi koji po istom tom ustavu nemaju mjesto u Vladi.
kluz franjo
Posts: 6362
Joined: 26/06/2009 01:37

#16021 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by kluz franjo »

CIK je još prije dvije godine, prilikom odluke o rasporedu broja delegata u Dom naroda FBiH primjenio rezultate popisa iz 2013. zadržavši pravilo o min. 1 "konstitutivnom" delegatu iz svakog kantona - ukoliko je izabran u kantonalnu skupštinu.

Time je proces povratka, kako je definisan u aneksu 7 DMS-a sa aspekta izbornog zakonodavstva potvrđen kao završen, te se ne primjenjuje popis iz '91.
User avatar
drndalo
Posts: 25040
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#16022 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by drndalo »

_BataZiv_0809 wrote: 06/01/2021 09:07
drndalo wrote: 06/01/2021 02:46
malakh wrote: 06/01/2021 00:00 ovdje je malo i do načina na koji je damir to zamjerio četvorci. javno, bez najave i naznaka da im nešto zamjera.

ali, nažalost, mislim da bi damir mogao biti najveća opozicija četvorci jer su 4 zastupnika sbba glasali za novu vladu. ne bih volio da je to uvod u uvlačenje sbba u vlast.
Ja ne znam je li ranije Damir u razgovorima sa ostalim kolegama ovo spominjao i trazio, pa ne znam jel bez najave, ili je izlazak u javnost kao protesta mogao biti ocekivan...

I on nam je stvarno veci problem od 4 SBBovca? Sporo pamtimo, brzo zaboravljamo...
Sa SBB znamo na cemu smo. Od njih nista i ne ocekujemo.
Kako ne ocekujemo, vidis da je kod nekih ljudi odjednom Damir kriv za svasta nesta? Bice da je on zaposljavao i primao...

Ove preletace vise niko i ne spominje... Mozda Damir na ovaj nacin salje i poruku, jer je cinjenica da je sa ovih par ruku viska uloga nestranackih zastupnika smanjena, jer je vecina u Skupstini bezbjednija... E sad na svakome od nas je da ocijeni jel u redu da se samo zbog toga vazna dosadasnja uloga istih u Sestorci->Cetvorci i skidanju Petka 13. minimalizira do nivoa nekonsultovanja i nebitnosti njihovih stavova? Necu namjerno spominjati pozicije jer se svi kace na to... Neki spominju da je Damir bio nameracio da on bude Direktor Sarajevogasa ili Min. Prostornog uredjenja... Ja nikad nisam cuo takve izjave, uvijek je kada je izrazavao zainteresovanost za iste u novoj Vlasti dodavao da imaju kvalitetne ljude za te resore, koji bi to mogli pomaci naprijed... Ako sam propustio sta, uputite me na dokaze.

Koliko ga ja znam i kontam, bas bi on kao slobodni strijelac bio zainteresovan za Direktorsko mjesto Sarajevogasa, da potpisuje odluke i rjesenja... Mozes misliti. Ne znam im primanja ni u Sarajevogasu ni u SKS, ali ne mislim da mu to moze biti interesantno, cak ni da je duplo u firmi u odnosu na Skupstinu, a mislim da nije. Ovako u Skupstini ima pozornicu, gdje moze nastupati svojim pReformansima. Zanimljivije, a dobro placeno...
Last edited by drndalo on 06/01/2021 11:43, edited 1 time in total.
User avatar
joint union
Posts: 3004
Joined: 31/01/2006 09:54

#16023 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by joint union »

geralt wrote: 06/01/2021 10:17
joint union wrote: 06/01/2021 09:49 Ovi koji zagovaraju promjenu ustava, tako da se primjenjuje popis iz 2013, trebaju razmisliti kako ce to uticati na druge opstine, pogotovo PC, gdje ce se po tom novom ustavu zaposljavati i policajci i doktori i radnici u obrazovanju...
Tako je, ne smijemo narusiti ovu divnu sadasnju situaciju u kojoj su vecina policajaca, doktora i uciteljica u Zvorniku i Visegradu Bosnjaci.
Nikad nece biti vecina, ali ih ima, i ustav dozvoljava da se zaposljavaju. Promjenom ustava, moci ce ih se zaposliti onoliko koliko ih ima po popisu iz 2013. Ako je to ok, nije problem.
User avatar
CikCikCikPogodi
Posts: 2734
Joined: 29/01/2020 08:39

#16024 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by CikCikCikPogodi »

Nike af1 white wrote: 06/01/2021 10:56 jebo Srbe ima važnijih stvari trenutno u kantonu npr kako raskinuti ugovor koji je sda ministar saobraćaja potpisao sa jebenim bjelorusima za trole :run:
Pa sta MAZ ionako ionako proizvodi po EU regulacijama vecinu svojih vozila, pogledaj im stranicu. Koriste Mercedesove motore.
doremifa
Posts: 713
Joined: 13/02/2020 23:09

#16025 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by doremifa »

kluz franjo wrote: 06/01/2021 11:09 CIK je još prije dvije godine, prilikom odluke o rasporedu broja delegata u Dom naroda FBiH primjenio rezultate popisa iz 2013. zadržavši pravilo o min. 1 "konstitutivnom" delegatu iz svakog kantona - ukoliko je izabran u kantonalnu skupštinu.

Time je proces povratka, kako je definisan u aneksu 7 DMS-a sa aspekta izbornog zakonodavstva potvrđen kao završen, te se ne primjenjuje popis iz '91.
Imaš li tu odluku o završenom procesu povratka? Ja je ne mogu naci
Locked