Styling wrote: ↑20/06/2021 08:50
Zastozato wrote: ↑20/06/2021 00:55
Admir Katica danas je prisustvovao obiljezavanju 29 godina nestanka i stradanja gradjana Rogatice, a on je inace iz Rogatice, kao sto je i Dino Konakovic, odnosno njegov otac.
https://pressmedia.ba/vijesti/2021/19/0 ... isto-ceka/
http://www.rogatica.com/index.php/iz-ra ... F2-xfO-S7U
Ministar MUP-a KS Admir Katica na obilježavanju 29 godina nestanka i stradanja građana Rogatice: Mislio sam da me isto čeka
Admir Katica ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo bio je danas na obilježavanju 29. godišnjice nestanka i stradanja građana Rogatice.
“Kramer selo, Burati, Han Stjenice, Rogatica. Ovdje sam danas. Bio sam i te 1992. godine. Kraj juna, juli, august. Sa ljudima koji su ovdje ubijeni, proveo sam mjesec dana. Kao izbjeglicu su me zajedno sa mojim roditeljima dočekali u svojim kućama kao kraljeve. I od stida smo otišli jer im nismo više mogli biti na teretu. Stid nas je spasio. Ubili su ih dva dana nakon toga. Pucnjeve tih dana sam čuo svojim ušima. I mislio sam da me isto čeka. Nafaka je bila da živimo i da sada gradimo našu domovinu. Gdje god da smo. Ne zaboravljajući svoj identitet i svoje porijeklo. Niti šta nam se desilo. Radi pravde a zbog budućnosti. Da se više nikad nikome ne ponovi”, napisao je na svom Facebook profilu Katica.
Sta je sporno sto su ljudi iz Rogatice? Zasto je potrebno to naglasavati?
Nikakav problem sto je iz Rogatice jer ja sam isto iz Rogatice. Da je to problem, napisao bih. Pohvalno je sto je ministar Katica posjetio svoj rodni grad, ali zar nije trebao i Dino isto to uciniti, kao presjednik stranke, da rodbina ubijenih doceka da pravda bude zadovoljena, da pocinioci budu osudjeni za zlocine. U mjesnoj zajednici Stjenice, odakle dolaze Katice i Konakovici, samo za jedan dan strijeljano je preko 40 civila, ministar Admir Katica o tome govori. Medju zrtvama na lijevoj obali Rakitnice 19. juna u gradskim naseljima Gracanica, Tekija, Holuc i Rudo na spisku medju 125 poginulih, a to nije konacan spisak, je jedan Dinin rodjak Konakovic. Nisu samo Dino i Admir iz Rogatice, iz Rogatice je i akademik prof. Suad Kurtcehajic, a njegov brat je jedan od 24 ubijenih koji su bili u zivom stitu a onda srijeljani.
Zasto sve ovo pisem? Pa pisem zato sto je sramotno da za ove zlocine u Rogatici niko ne zna, a usporedbe radi svi smo culi za Ahmice gdje je ubijeno 118 civila, za oko 130 ubijenih civila 19. juna u Rogatici ne zna niko osim Rogaticana. Isti dan stotine civila koji nisu ubijeni ispred kucnog praga, zarobljeni su, mnoge zene i djevojke silovane. Ni za zlocin u Stjenicama, a ni za ovaj u gradu Rogatici nikad niko nije odgovarao. Zar ne bi trebali politicari koji vode porijeklo iz tog kraja pricati vise o tome.
Evo juce se obiljezio dan stradanja, nigdje medija da to isprate, ni Klix nista ne pise o tome. Mozda je trebalo da pogine 1.300 ljudi umjesto 130, mozda je to malo. Za ovo krivim Rogaticane koji su na raznim funkcijama u gradu i drzavu, a koji nece da stanu ispred naroda jer osim udruzenja ˝Suza˝ niko nista ne poduzima.
U Rogatici i Stjenicama nema spomen obiljezlja za poginule, nema ga ni u Seljanima gdje je 3. juna ubijeno 20 civila mjestana. Ne samo to, nego jedna ulica koja dijeli Tekiju i Gracanicu sa Holucem, to su bile 100% muslimanske mahale, a koja je prije rata nosila ime po rogatickom narodnom heroju Ragibu Dzindi, sada nosi ime po cetnickom vojvodi sa Borike iz drugog svjetskog rata Radomiru Neskovicu.
Jedna od najduzih ulica u gradu, u naselju Poljun, prijeratna ulica Ahmeda Hafizovica, prvoborac iz Rogatice, sada se zove Dzenerala Draze. Od preko 100 kuca u toj ulici prije rata, bila je samo jedna srpska kuca. Niko ne pise inicijative da se to promjeni, Rogaticani povratnici su prepusteni sami sebi, a jedno vrijeme su imali takve probleme da je djevojka bosnjakinja koja je isla u srednju skolu pokusala izvrsiti samoubistvo tako sto je skocila sa drugog sprata, na srecu prezivjela je, a njena porodica je odselila iz Rogatice u Sarajevo. Bilo je i paljenja automobila, trovanja stoke po selima i ko stiti taj narod tamo, niko.
Jedna od dvije gradske dzamije, Arnaudija, koja je bila pod zastitom drzave, jos nikad nije obnovljena.
Za sve ovo krivim Rogaticane koji mogu uciniti nesto za svoj grad, opcinu, jer su na funkcijama, a ne rade nista po tom pitanju.