Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#13776 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by NediM17 »

Ne bi mi mrsko provjeriti u KIA VIN decoderu, dakle stoji tacan datum proizvodnje (dan, mjesec, godina) i MY.
I br. motora se slaze, nisu ga zamijenili. :mrgreen:
Za Suzuki SX4 classic se to ne moze iscitati iz VIN-a. Ovaj moj je kupljen u aprilu 2015. i tako ga vode u papirima, kad trazis dijelove kazu proizvodio se od 2006-2013, a ovaj moj konkretno mislim da je 2014. proizveden sudeci po gumama, po nekim plasticnim dijelovima itd.
preludezalude
Posts: 7011
Joined: 07/03/2012 00:09

#13777 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by preludezalude »

citroen xm wrote: 11/11/2022 19:47 Pa u njegovoj glavi jeste. :mrgreen:

Ma svako auto na OLX-u je fejslift i "modelska godina" viša za godinu od godine proizvodnje. :skoljka:
Ovaj audi stvarno jeste facelift a vlasnik kaze da je 2005. godiste, a facwlift se pojavio na trzistu tek 2008. godine. Nesto se tu nikako ne slaze.
User avatar
drug_profi
Posts: 65419
Joined: 16/07/2012 16:00

#13778 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by drug_profi »

Seawolf wrote: 11/11/2022 21:08
I da, kod većine proizvođača se niti modelska godina, niti mjesec i godina proizvodnje, ne mogu pročitati direktno iz VIN-a.
Ovo kaze da je to obavezni 10-ti znak.

Image
Seawolf
Posts: 9164
Joined: 14/06/2012 22:59

#13779 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Seawolf »

To nije obavezna forma VIN-a i malo koji proizvođač je se pridržava.

Kod Mercedes-Benza na desetoj poziciji VIN-a, može biti samo jedna od cifara 1, 2, ili 3.

1 - vozilo sa volanom lijevo,

2 - vozilo sa volanom desno,

3 - nesklopljeno vozilo za CKD montažu.
User avatar
corolla02
Posts: 11324
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#13780 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by corolla02 »

drug_profi wrote: 11/11/2022 20:23
hopi wrote: 11/11/2022 19:50 ma i s novim autima nije bolje
gdledaš video neki recimo iz januar 2022 kaže modelska godina 2023
ka desifrujes VIN broj vidis koja je modelska godina.
I kod mene je za godinu visa od godine proizvodnje.

A sto je to tako ja ne znam.
pa kad ga oni tebi prodaju ide na govinu vise; kad ti drugome proadjes onda je godina manje

elem kako god, kupac je donji :mrgreen:
User avatar
ElRe
Posts: 16916
Joined: 12/12/2011 11:28

#13781 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ElRe »

B6Redhell wrote: 11/11/2022 20:50 Tako je vazda bilo. Neki proizvodjaci čak idu od jula do jula.
U Sjevernoj Americi je to pravilo.
User avatar
corolla02
Posts: 11324
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#13782 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by corolla02 »

NediM17 wrote: 11/11/2022 21:52 Ne bi mi mrsko provjeriti u KIA VIN decoderu, dakle stoji tacan datum proizvodnje (dan, mjesec, godina) i MY.
I br. motora se slaze, nisu ga zamijenili. :mrgreen:
Za Suzuki SX4 classic se to ne moze iscitati iz VIN-a. Ovaj moj je kupljen u aprilu 2015. i tako ga vode u papirima, kad trazis dijelove kazu proizvodio se od 2006-2013, a ovaj moj konkretno mislim da je 2014. proizveden sudeci po gumama, po nekim plasticnim dijelovima itd.
VINovi nisu standardizovati otuda i razlike medju proizvodjacima

ono sto je zajednicko za sve VINove jeste to da ne mogu posjedovati slova Q, I, O
User avatar
Doda37
Posts: 1723
Joined: 29/06/2007 23:11

#13783 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Doda37 »

Seawolf wrote: 11/11/2022 08:09 Jedno pitanje za prave stručnjake:

Koji bi bio najnoviji polovan automobil koji se može nađi na tržištu, a da ima tvornički ugrađen CD-player?

I da je auto kako treba biti, naravno.
Renault Talisman CD MP3
User avatar
canvra888
Posts: 9174
Joined: 09/07/2021 15:03

#13784 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by canvra888 »

https://www.automobili.ba/izasao-novi-t ... NLzJ6LyVUA

Šta bi sa 'kupi Daciju' spikom :lol:

Do 11 godina starosti, 70% zauzima Renault-Dacia-Nissan tandem po postotku grešaka :-)
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#13785 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Leon16v »

Kakva glupost realno :lol:
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#13786 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by mk ultra »

Na 9mil pregledanih statistika je prilicno točna i sumnjam da ne govori o necemu

Sad je samo sta smatraju greskom? Kako golf sportsvan ima manje gresaka od obicnog golfa i tako to
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#13787 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by citroen xm »

Nije problem u modelskoj godini već u isticanju toga u oglasima i kada je tačno i kada nije. Koga briga, kaži godinu proizvodnje i završeno.
User avatar
konektovan
Posts: 51433
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#13788 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by konektovan »

canvra888 wrote: 12/11/2022 15:18 https://www.automobili.ba/izasao-novi-t ... NLzJ6LyVUA

Šta bi sa 'kupi Daciju' spikom :lol:

Do 11 godina starosti, 70% zauzima Renault-Dacia-Nissan tandem po postotku grešaka :-)
Dacia sandero 13 godina stara...jedna krajnica zamijenjena u tom periodu i jedan akumulator.
Što se tiče pouzdanosti, dacia može biti profesor mnogim.
Renault je od 2009 generlno podigao kvalitet vozila na viši nivo.
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7116
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#13789 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by skrbavi-admin »

ne baljezgaj rogatice ti
cuj renol podigo kvalitetu...
upravo su u toku razmisljanja kako popravit kvslitetu gasenjem proizvodnje smeca..
User avatar
B6Redhell
Posts: 7816
Joined: 25/12/2010 04:56

#13790 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by B6Redhell »

Dačija prije renoLa skoro i da nije postojala..
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#13791 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Leon16v »

skrbavi-admin wrote: 12/11/2022 22:52 ne baljezgaj rogatice ti
cuj renol podigo kvalitetu...
upravo su u toku razmisljanja kako popravit kvslitetu gasenjem proizvodnje smeca..
Hoces rec da megan 4, clio 4, talisman nisu kvalitetna auta? :-)
User avatar
konektovan
Posts: 51433
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#13792 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by konektovan »

skrbavi-admin wrote: 12/11/2022 22:52 ne baljezgaj rogatice ti
cuj renol podigo kvalitetu...
upravo su u toku razmisljanja kako popravit kvslitetu gasenjem proizvodnje smeca..
Naravno da je podigao kvalitet. Buraz i stari, scenic 2011 1.5 dci, dacia 2009 1.4 b, ...auta bez greške. Takodjer kolega vozi megane 3 2011 1.6 b sa plinom, auta s kojim se susrećem i vozim u njima svakodnevno,samo rrdovno održavanje. Sa ranijim serijama, tj modelima su šarali, i bilo je svega. Noviji uopšte ne zaostaju za konkurencijom što se tiče kvalitete.
User avatar
konektovan
Posts: 51433
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#13793 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by konektovan »

B6Redhell wrote: 12/11/2022 22:55 Dačija prije renoLa skoro i da nije postojala..
Postojala je, ali ta i ova renault dacia su dva svijeta različita.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#13794 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

konektovan wrote: 12/11/2022 23:28
skrbavi-admin wrote: 12/11/2022 22:52 ne baljezgaj rogatice ti
cuj renol podigo kvalitetu...
upravo su u toku razmisljanja kako popravit kvslitetu gasenjem proizvodnje smeca..
Naravno da je podigao kvalitet. Buraz i stari, scenic 2011 1.5 dci, dacia 2009 1.4 b, ...auta bez greške. Takodjer kolega vozi megane 3 2011 1.6 b sa plinom, auta s kojim se susrećem i vozim u njima svakodnevno,samo rrdovno održavanje. Sa ranijim serijama, tj modelima su šarali, i bilo je svega. Noviji uopšte ne zaostaju za konkurencijom što se tiče kvalitete.
zavrsna obrada, losa jos uvijek :thumbup:

mehanika je ok, samo retardirane korpe na 1.5dci, na skoro svakom tresu...
User avatar
canvra888
Posts: 9174
Joined: 09/07/2021 15:03

#13795 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by canvra888 »

konektovan wrote: 12/11/2022 19:58
canvra888 wrote: 12/11/2022 15:18 https://www.automobili.ba/izasao-novi-t ... NLzJ6LyVUA

Šta bi sa 'kupi Daciju' spikom :lol:

Do 11 godina starosti, 70% zauzima Renault-Dacia-Nissan tandem po postotku grešaka :-)
Dacia sandero 13 godina stara...jedna krajnica zamijenjena u tom periodu i jedan akumulator.
Što se tiče pouzdanosti, dacia može biti profesor mnogim.
Renault je od 2009 generlno podigao kvalitet vozila na viši nivo.
Ne kažem ja ni da jest, ni da nije pouzdana, samo sam postavio statistiku respektabilnog izvora.

Evo i na švapskom sa službene stranice: https://www.tuvsud.com/de-de/publikationen/tuev-report
User avatar
ElRe
Posts: 16916
Joined: 12/12/2011 11:28

#13796 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ElRe »

Sve te analize su diskutabilne. Eto Ford Ka 2 ne valja a Fiat 500 valja, a radi se o istom automobilu. Ili Minu Countyman valja a BMW 2 AT ne valja...
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7116
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#13797 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by skrbavi-admin »

Leon16v wrote: 12/11/2022 23:23
skrbavi-admin wrote: 12/11/2022 22:52 ne baljezgaj rogatice ti
cuj renol podigo kvalitetu...
upravo su u toku razmisljanja kako popravit kvslitetu gasenjem proizvodnje smeca..
Hoces rec da megan 4, clio 4, talisman nisu kvalitetna auta? :-)
Francuska groblja Ivan Sedlo, Jad i Cemerno i autoput Crnagora svjedoce tome....
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#13798 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Leon16v »

To što se zapali neki 307 sa pola miliona km na satu, Scenic 2002 godina i slično, ne znači da su ostali smece. Kao sto @konektovan kaze, 2009+, ima tu kritičnih plastikica. Što se izgleda unutrašnjosti tiče za mene je Meg 4, pokosio konkurenciju
User avatar
ElRe
Posts: 16916
Joined: 12/12/2011 11:28

#13799 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ElRe »

Megane 3 je bio siroviji od Megana 4, ali je i Megane 3 bio pouzdaniji. Imao sam 308 Mk1FL, osim aktuatora turbine, 3 ili 4 stabilizatora i seta kočnica nisam ništa vanredno mijenjao. Megane 3 bez greške gura 200k km. C4 mk2 osim problema sa Valeo dijelovima nije imao problema.

Na netu čitam da se žale na pouzdanost Megana 4, Talisman, Koleosa (renault forumi, sadašnji vlasnici tih vozila a ranije su vozili Megana 3, Lagunu 3 i sl)
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#13800 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Ommadawn »

Eto švapska premium auta se ne kvare, to je super, to treba kupovati, ovo ostalo je za budale… :bih:
Post Reply