ZOBS

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
Dzontra_Volta
Posts: 8008
Joined: 20/01/2011 11:10

#11451 Re: ZOBS

Post by Dzontra_Volta »

Ateista wrote: 25/06/2026 10:52
Chmoljo wrote: 25/06/2026 10:43
Dzontra_Volta wrote: 25/06/2026 10:19

Zar treba neki posebni pravilnik?
Stoji u samom zakonu.
(4) Načine i uslove prevoza djece mlađe od 12 godina posebnim pravilnikom detaljnije propisuje ministar nadležan za poslove saobraćaja
moj malac ima 7 i po i visok je 139 cm. zato mi je malo glupo da ZOBS tretira godište djeteta jer bi po zakonu morao imati booster ispod sebe do 12 godine, a on se uredno može vezati kao odrastao čovjek. ono ostalih propisa što sam gledao, ovo reguliše po visini, što i jeste najlogičnije.

jedino ako ovo
(3) Vozač u putničkom automobilu smije prevoziti dijete starije od pet a mlađe od 12 godina na zadnjem sjedištu samo kada dijete sjedi na posebnom podmetaču prilagođenom njegovoj visini koji omogućava upotrebu sigurnosnog pojasa i kada je ispravno vezano sigurnosnim pojasom, ili je ispravno vezano u sigurnosnoj sjedalici koja je za sjedište pričvršćena pomoću sigurnosnog pojasa u tri tačke vezivanja ili posebnim kopčama u vozilu
stvara taj prostor da visočija djeca mogu i prije 12. godine sjediti bez ikakvih dodataka. ali mislim da bi moralo biti jasnije definisano, zato i pitam za pravilnik.
Zanimljivo, to boldirano ostavlja mogucnost za razlicita timacenja, stavis prostirku neku i kazes i ovo je podmetac, prilagodjen visini. :mrgreen:
Nije jedina stvar koja je u zakonu nejasno definisana.
MI kad smo uzimali rent-a-car u Italiji, ponijeli onaj jastuk za plažu na napuhavanje, da nam zauzima manje mjesta u avionu. Napuhali i stavili ispod djeteta.
(ne znam šta bi se desilo da nas je policija zaustavila)
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52760
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#11452 Re: ZOBS

Post by Chmoljo »

mislim da većina propisa kaže da djeca preko 150 cm mogu sjediti nazad bez ičega, naravno proppisno vezana.

na kraju krajeva, i sjedalice koje se koriste za više uzrasta namještaju se prema djetetovoj kilaži i visini.
User avatar
Optimist
Posts: 15531
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#11453 Re: ZOBS

Post by Optimist »

Dzontra_Volta wrote: 25/06/2026 10:20
Optimist wrote: 24/06/2026 22:35 Novija vozila imaju isofix i na prednjem sjedistu.
Tako da moze sjedalica naprijed bez problema.
Pa može, ali ono jaje za djecu do 2 godine, koje je okrenuto suprotno kretanju vozila.
Ako je sjedalica isofix, ne vidim logiku zasto bi moglo jaje naprijed, a sjedalica za 2-10 god ne moze?

Kod mene je prerasla pojaseve od sjedalice, i sada se veze pojasom.

U biti mogao bih postaviti i buster trenutno, ali je njoj draza sjedalica. Valjda se osjeca sigurnije.
Dzontra_Volta
Posts: 8008
Joined: 20/01/2011 11:10

#11454 Re: ZOBS

Post by Dzontra_Volta »

Optimist wrote: 25/06/2026 14:22
Dzontra_Volta wrote: 25/06/2026 10:20
Optimist wrote: 24/06/2026 22:35 Novija vozila imaju isofix i na prednjem sjedistu.
Tako da moze sjedalica naprijed bez problema.
Pa može, ali ono jaje za djecu do 2 godine, koje je okrenuto suprotno kretanju vozila.
Ako je sjedalica isofix, ne vidim logiku zasto bi moglo jaje naprijed, a sjedalica za 2-10 god ne moze?

Kod mene je prerasla pojaseve od sjedalice, i sada se veze pojasom.

U biti mogao bih postaviti i buster trenutno, ali je njoj draza sjedalica. Valjda se osjeca sigurnije.
Isofix nema veze s tim. Zadnje sjedište je puno sigurnije od suvozačkog sjedišta.
User avatar
Optimist
Posts: 15531
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#11455 Re: ZOBS

Post by Optimist »

Opet to nije odgovor zasto moze beba do godine naprijed a dijete od 6 god ne moze?
Seawolf
Posts: 9169
Joined: 14/06/2012 22:59

#11456 Re: ZOBS

Post by Seawolf »

Optimist wrote: 26/06/2026 14:36 Opet to nije odgovor zasto moze beba do godine naprijed a dijete od 6 god ne moze?
Zbog suvozačevog zračnog jastuka.

Ako ga isključiš, neće se malo dijete okrenuto prema naprijed dobro provesti u slučaju sudara.

Ako ga ne isključiš, onda će povrede od zračnog jastuka nanesene malom djetetu, biti puno teže od povreda koje bi zračni jastuk nanio odraslom čovjeku.
User avatar
Optimist
Posts: 15531
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#11457 Re: ZOBS

Post by Optimist »

:thumbup:
Post Reply