Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
darius_maximus
Posts: 3325
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#1051 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by darius_maximus »

Hakiz wrote: 11/01/2024 12:23 A onda neko kaže da svako dijete ima svoju nafaku.

Ima...
Božiji plan, što bi rekli...
User avatar
Ateista
Posts: 47062
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1052 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by Ateista »

moimoi wrote: 11/01/2024 12:42 @Ateista

Ne znam.. meni da je dr u bilo kojem momentu rekao da sumnja na nesto i da me je poslao na amnio koja bi potvrdila njegove sumnje.. ja se ne bih dvoumila.

Naravno da se i prilikom poroda mogu desiti kojekakve komplikacije koje mogu imati uzasne posljedice na dijete (a i majku) ali to je vec “visa sila”.

Ne bih mogla svjesno roditi dijete koje ce se patiti.
Teska je to odluka, i postujem svaciju. Ne mogu 100% tvrditi da mi ne bismo ako bi za neke stvari bilo bas sigurno, najgore je ono kad je velika vjerovatnoca ali opet postoji mogucnost da bude sve ok, kako god strasne i teske odluke.

Mislio sam na probleme koji se mogu rijesiti i prevenirati u nekim slucajevima, zato mi itekako imaju smisla ti redovni pregledi. Naveo sam help kao primjer gdje se moze preventivno uraditi carski ako je veliki rizik i ako je beba dovoljno razvijena, prije nego sto dodje do problema, zato treba pratiti, a moguce da ima jos takvih stvari gdje se mogu rijesiti problemi ako se na vrijeme uoci. Ne znam ni ja puno, nisam ginekolog ali mogu pogledati :D
User avatar
Truba
Posts: 82849
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1053 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by Truba »

konstantno brkaš formule na papiru i konkretne dokaze da su se ti hromozomi podijelili te da odnos bedrene kosti na ostatak tijela pokazuje poremećaje
moimoi
Posts: 5154
Joined: 01/07/2006 12:59

#1054 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by moimoi »

Ateista wrote: 11/01/2024 13:19
moimoi wrote: 11/01/2024 12:42 @Ateista

Ne znam.. meni da je dr u bilo kojem momentu rekao da sumnja na nesto i da me je poslao na amnio koja bi potvrdila njegove sumnje.. ja se ne bih dvoumila.

Naravno da se i prilikom poroda mogu desiti kojekakve komplikacije koje mogu imati uzasne posljedice na dijete (a i majku) ali to je vec “visa sila”.

Ne bih mogla svjesno roditi dijete koje ce se patiti.
Teska je to odluka, i postujem svaciju. Ne mogu 100% tvrditi da mi ne bismo ako bi za neke stvari bilo bas sigurno, najgore je ono kad je velika vjerovatnoca ali opet postoji mogucnost da bude sve ok, kako god strasne i teske odluke.

Mislio sam na probleme koji se mogu rijesiti i prevenirati u nekim slucajevima, zato mi itekako imaju smisla ti redovni pregledi. Naveo sam help kao primjer gdje se moze preventivno uraditi carski ako je veliki rizik i ako je beba dovoljno razvijena, prije nego sto dodje do problema, zato treba pratiti, a moguce da ima jos takvih stvari gdje se mogu rijesiti problemi ako se na vrijeme uoci. Ne znam ni ja puno, nisam ginekolog ali mogu pogledati :D
Ma naravno da treba pratiti trudnocu i da je medicina hvala bogu uznapredovala da moze rijesiti mnoge probleme ako se na vrijeme uoce.. malo sam “izkarikirala” jer sam se sjetila svoje stare koja je bila iznenadjena kako se danas trudnoca prati na mjesecnom nivou :D Njoj su valjda UZ radili samo dva puta.
User avatar
nivla
Posts: 4337
Joined: 12/01/2008 23:44

#1055 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by nivla »

80% nas ne bi ovdje pisalo danas da su nam roditelji pokusavali obezbijediti sve ono sto se danas potencira da je neophodno da imas dijete

danasnje ponasanje djece je u pravilu rezultat iskompleksiranosti roditelja i nista vise
User avatar
Truba
Posts: 82849
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1056 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by Truba »

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1895681/

danska

Denmark halves Down's births by non-invasive screening in early pregnancy

Trenutno Irska ima najviše... 2.7 na 10 000 ili 27
User avatar
Ateista
Posts: 47062
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1057 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by Ateista »

nivla wrote: 11/01/2024 13:32 80% nas ne bi ovdje pisalo danas da su nam roditelji pokusavali obezbijediti sve ono sto se danas potencira da je neophodno da imas dijete

danasnje ponasanje djece je u pravilu rezultat iskompleksiranosti roditelja i nista vise
Ne bi, to je tacno. Opet, drugacije je vrijeme i drugaciji standard sta je normalno i sta dijete treba da ima. Nekad je po 6-7 clanova porodice biravilo u malim prostorima, sada je standard da svako dijete ima svoju sobu. Svakako da se malo i pretjeruje u nekim stvarima, ali nije ni da se trebamo ponasati kao da je sredina 20. vijeka i zadovoljavati se onim sto je tad bilo prihvatljivo.
moimoi
Posts: 5154
Joined: 01/07/2006 12:59

#1058 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by moimoi »

Ateista wrote: 11/01/2024 13:46
nivla wrote: 11/01/2024 13:32 80% nas ne bi ovdje pisalo danas da su nam roditelji pokusavali obezbijediti sve ono sto se danas potencira da je neophodno da imas dijete

danasnje ponasanje djece je u pravilu rezultat iskompleksiranosti roditelja i nista vise
Ne bi, to je tacno. Opet, drugacije je vrijeme i drugaciji standard sta je normalno i sta dijete treba da ima. Nekad je po 6-7 clanova porodice biravilo u malim prostorima, sada je standard da svako dijete ima svoju sobu. Svakako da se malo i pretjeruje u nekim stvarima, ali nije ni da se trebamo ponasati kao da je sredina 20. vijeka i zadovoljavati se onim sto je tad bilo prihvatljivo.
Pa kod nas se odavno tako ne ponasa :D Rijetki imaju vise od dvoje djece.
Istina je da ne mozes niti trebas sve u zivotu planirati… jer je zapravo nemoguce. Nikada ti se nece sve posloziti.
User avatar
Ateista
Posts: 47062
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1059 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by Ateista »

moimoi wrote: 11/01/2024 13:49
Ateista wrote: 11/01/2024 13:46
nivla wrote: 11/01/2024 13:32 80% nas ne bi ovdje pisalo danas da su nam roditelji pokusavali obezbijediti sve ono sto se danas potencira da je neophodno da imas dijete

danasnje ponasanje djece je u pravilu rezultat iskompleksiranosti roditelja i nista vise
Ne bi, to je tacno. Opet, drugacije je vrijeme i drugaciji standard sta je normalno i sta dijete treba da ima. Nekad je po 6-7 clanova porodice biravilo u malim prostorima, sada je standard da svako dijete ima svoju sobu. Svakako da se malo i pretjeruje u nekim stvarima, ali nije ni da se trebamo ponasati kao da je sredina 20. vijeka i zadovoljavati se onim sto je tad bilo prihvatljivo.
Pa kod nas se odavno tako ne ponasa :D Rijetki imaju vise od dvoje djece.
Istina je da ne mozes niti trebas sve u zivotu planirati… jer je zapravo nemoguce. Nikada ti se nece sve posloziti.
Naravno, samo kazem koliko se vrijeme promijenilo od tad. :D
Slazem se i za planiranje, nikad se ne zna sta ce i kako biti, treba probati koliko mozes ali biti svjestan faktora na koje ne mozes uticati.
moimoi
Posts: 5154
Joined: 01/07/2006 12:59

#1060 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by moimoi »

Truba wrote: 11/01/2024 13:33 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1895681/

danska

Denmark halves Down's births by non-invasive screening in early pregnancy

Trenutno Irska ima najviše... 2.7 na 10 000 ili 27
Da nije do religije :D
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45824
Joined: 29/12/2005 01:20

#1061 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by jeza u ledja »

Ateista wrote: 11/01/2024 09:44 To oko socijalnih slucajeva je jako slozena tema. Tacno je da drzava treba da ulaze u djecu, tu nema dileme. U razvijenim drzavama zato i imaju djeciji dodaci koji nisu tako mizerni kao kod nas, iako evo i kod nas nesto pokusava po tom pitanju uraditi, recimo ono sa naknadama za porodilje, i sve to podrzavam. Problem nastaje kada odredjeni slojevi drustva pocnu to da koriste kao izvor prihoda, i djecu "stancaju" da bi na osnovu toga imali vece prihode a da ne moraju raditi, te generalno sam cuo da u nekim razvijenim zemljama mnogi balkanci se odlucuju da ne rade jer od socijale i tih dodataka mogu zivjeti. Zato je tesko bilo kakva socijalna primanja odvagati kako da budu dovoljna da nekom pomognu a da se ne zloupotrijebe.
Dalje, nisu samo socijalni slucajevi u pitanju, ima ljudi koji rade i imaju primanja ali bi tesko mogli sebi priustiti trosak djeteta, pogotovo da mu priuste mnoge stvari koje bi zeljeli. Ne kazem da je to razlog da nemaju dijete, slazem se da je nemoguce cekati idealnu priliku, ali po meni treba procijeniti kada je optimalno kad se sve uzme u obzir. Ni ja u principu ne osudjujem tudje odluke, bar dok ne uticu na mene, njihov zivot i njihova odluka. Osudjujem onda kada od drugih ili od mene ocekuju da rjesavaju njihove probleme, pogotovo kada to nije jedno ili dva djeteta nego ih imaju nekoliko, mislim da je to jako neodgovorno. Opet, ne odnosi se to samo na djecu, imao ljudi koji se jako neodgovorno trose pare i onda kad dodju u problem ocekuju od drugih da im pomazu, ne osudjujem nista dok sami rjesavaju svoje gluposti, osudjujem kad mene petljaju u to.
Ma ja ne mislim da samo siromasni trebaju dobijati te naknade od drzave za djecu vec svi.

No ono sto ja govorim je da drzava, tj. cjelokupno drustvo, itekako ima koristi od svakog djeteta. Mene ne interesuje ko ih stanca, koliko ih stanca i zbog cega. Ili ako hoces da kazem drukcije - ja nemam problem da izdvajam u drzavnu kasu da bi drzava placala ljude da stancaju djecu.

Bukvalno cu ja imati koristi od svakog tog djeteta.

Naravno, pod uslovim da i oni ne postanu socijalni slucajevi. :skoljka:
moimoi
Posts: 5154
Joined: 01/07/2006 12:59

#1062 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by moimoi »

jeza u ledja wrote: 11/01/2024 14:14
Ateista wrote: 11/01/2024 09:44 To oko socijalnih slucajeva je jako slozena tema. Tacno je da drzava treba da ulaze u djecu, tu nema dileme. U razvijenim drzavama zato i imaju djeciji dodaci koji nisu tako mizerni kao kod nas, iako evo i kod nas nesto pokusava po tom pitanju uraditi, recimo ono sa naknadama za porodilje, i sve to podrzavam. Problem nastaje kada odredjeni slojevi drustva pocnu to da koriste kao izvor prihoda, i djecu "stancaju" da bi na osnovu toga imali vece prihode a da ne moraju raditi, te generalno sam cuo da u nekim razvijenim zemljama mnogi balkanci se odlucuju da ne rade jer od socijale i tih dodataka mogu zivjeti. Zato je tesko bilo kakva socijalna primanja odvagati kako da budu dovoljna da nekom pomognu a da se ne zloupotrijebe.
Dalje, nisu samo socijalni slucajevi u pitanju, ima ljudi koji rade i imaju primanja ali bi tesko mogli sebi priustiti trosak djeteta, pogotovo da mu priuste mnoge stvari koje bi zeljeli. Ne kazem da je to razlog da nemaju dijete, slazem se da je nemoguce cekati idealnu priliku, ali po meni treba procijeniti kada je optimalno kad se sve uzme u obzir. Ni ja u principu ne osudjujem tudje odluke, bar dok ne uticu na mene, njihov zivot i njihova odluka. Osudjujem onda kada od drugih ili od mene ocekuju da rjesavaju njihove probleme, pogotovo kada to nije jedno ili dva djeteta nego ih imaju nekoliko, mislim da je to jako neodgovorno. Opet, ne odnosi se to samo na djecu, imao ljudi koji se jako neodgovorno trose pare i onda kad dodju u problem ocekuju od drugih da im pomazu, ne osudjujem nista dok sami rjesavaju svoje gluposti, osudjujem kad mene petljaju u to.
Ma ja ne mislim da samo siromasni trebaju dobijati te naknade od drzave za djecu vec svi.

No ono sto ja govorim je da drzava, tj. cjelokupno drustvo, itekako ima koristi od svakog djeteta. Mene ne interesuje ko ih stanca, koliko ih stanca i zbog cega. Ili ako hoces da kazem drukcije - ja nemam problem da izdvajam u drzavnu kasu da bi drzava placala ljude da stancaju djecu.

Bukvalno cu ja imati koristi od svakog tog djeteta.

Naravno, pod uslovim da i oni ne postanu socijalni slucajevi. :skoljka:
Kada bolje razmislis, djeciji doplatak je vracanje poreza od troskova koje imas :D pelene, odjeca, obuca, pribor za skolu etc.
Trebalo bi biti sasvim normalno da svako dijete do punoljetstva ima pravo na dd. Neki ce ga ustediti za skolovanje a neki odmah potrositi.. Opet se vraca u drzavnu kasu.
User avatar
Ateista
Posts: 47062
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1063 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by Ateista »

jeza u ledja wrote: 11/01/2024 14:14
Ateista wrote: 11/01/2024 09:44 To oko socijalnih slucajeva je jako slozena tema. Tacno je da drzava treba da ulaze u djecu, tu nema dileme. U razvijenim drzavama zato i imaju djeciji dodaci koji nisu tako mizerni kao kod nas, iako evo i kod nas nesto pokusava po tom pitanju uraditi, recimo ono sa naknadama za porodilje, i sve to podrzavam. Problem nastaje kada odredjeni slojevi drustva pocnu to da koriste kao izvor prihoda, i djecu "stancaju" da bi na osnovu toga imali vece prihode a da ne moraju raditi, te generalno sam cuo da u nekim razvijenim zemljama mnogi balkanci se odlucuju da ne rade jer od socijale i tih dodataka mogu zivjeti. Zato je tesko bilo kakva socijalna primanja odvagati kako da budu dovoljna da nekom pomognu a da se ne zloupotrijebe.
Dalje, nisu samo socijalni slucajevi u pitanju, ima ljudi koji rade i imaju primanja ali bi tesko mogli sebi priustiti trosak djeteta, pogotovo da mu priuste mnoge stvari koje bi zeljeli. Ne kazem da je to razlog da nemaju dijete, slazem se da je nemoguce cekati idealnu priliku, ali po meni treba procijeniti kada je optimalno kad se sve uzme u obzir. Ni ja u principu ne osudjujem tudje odluke, bar dok ne uticu na mene, njihov zivot i njihova odluka. Osudjujem onda kada od drugih ili od mene ocekuju da rjesavaju njihove probleme, pogotovo kada to nije jedno ili dva djeteta nego ih imaju nekoliko, mislim da je to jako neodgovorno. Opet, ne odnosi se to samo na djecu, imao ljudi koji se jako neodgovorno trose pare i onda kad dodju u problem ocekuju od drugih da im pomazu, ne osudjujem nista dok sami rjesavaju svoje gluposti, osudjujem kad mene petljaju u to.
Ma ja ne mislim da samo siromasni trebaju dobijati te naknade od drzave za djecu vec svi.

No ono sto ja govorim je da drzava, tj. cjelokupno drustvo, itekako ima koristi od svakog djeteta. Mene ne interesuje ko ih stanca, koliko ih stanca i zbog cega. Ili ako hoces da kazem drukcije - ja nemam problem da izdvajam u drzavnu kasu da bi drzava placala ljude da stancaju djecu.

Bukvalno cu ja imati koristi od svakog tog djeteta.

Naravno, pod uslovim da i oni ne postanu socijalni slucajevi. :skoljka:
Slazem se da trebaju svi dobiti i razumijem o cemu govoris, svi cemo imati koristi kasnije od te djece. :D
Ja tu vise govorim iz ugla same djece koja se pate, njih mi je zao. Svjestan sam da skoro niko od djece koja se napate u zivotu nece reci da zali sto se uopste rodio, to je bas rijetkost, skoro svako ce biti zahvalan sto je uopste rodjen u kakvim god uslovima da zivi, ako nista nada se necem boljem u buducnosti. Opet treba imati na umu da samo od jednog para teoretski postoji mogucnost na desetine potencijalne djece koja su se mogla zaceti da se nije koristila kontracepcija :D , pa ako ne zalimo za njima sto se nisu zacela ne treba zaliti ni za drugom djecom od kojih neko odustane jer bi zivjela u losim uslovima. Kad kazem odustane, mislim na kontracepciju ili apstinenciju, ne abortus. Sve to kad gledamo iz ugla djece koja se nisu ni zacela, jednom kad se zacnu i rode onda uglavnom niko ne kaze bolje da se nisu rodila, tada su to stvarna djeca a prije nego sto se zacnu samo potencijalna. Kako god, slozena tema.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45824
Joined: 29/12/2005 01:20

#1064 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by jeza u ledja »

Ateista wrote: 11/01/2024 14:50
jeza u ledja wrote: 11/01/2024 14:14
Ateista wrote: 11/01/2024 09:44 To oko socijalnih slucajeva je jako slozena tema. Tacno je da drzava treba da ulaze u djecu, tu nema dileme. U razvijenim drzavama zato i imaju djeciji dodaci koji nisu tako mizerni kao kod nas, iako evo i kod nas nesto pokusava po tom pitanju uraditi, recimo ono sa naknadama za porodilje, i sve to podrzavam. Problem nastaje kada odredjeni slojevi drustva pocnu to da koriste kao izvor prihoda, i djecu "stancaju" da bi na osnovu toga imali vece prihode a da ne moraju raditi, te generalno sam cuo da u nekim razvijenim zemljama mnogi balkanci se odlucuju da ne rade jer od socijale i tih dodataka mogu zivjeti. Zato je tesko bilo kakva socijalna primanja odvagati kako da budu dovoljna da nekom pomognu a da se ne zloupotrijebe.
Dalje, nisu samo socijalni slucajevi u pitanju, ima ljudi koji rade i imaju primanja ali bi tesko mogli sebi priustiti trosak djeteta, pogotovo da mu priuste mnoge stvari koje bi zeljeli. Ne kazem da je to razlog da nemaju dijete, slazem se da je nemoguce cekati idealnu priliku, ali po meni treba procijeniti kada je optimalno kad se sve uzme u obzir. Ni ja u principu ne osudjujem tudje odluke, bar dok ne uticu na mene, njihov zivot i njihova odluka. Osudjujem onda kada od drugih ili od mene ocekuju da rjesavaju njihove probleme, pogotovo kada to nije jedno ili dva djeteta nego ih imaju nekoliko, mislim da je to jako neodgovorno. Opet, ne odnosi se to samo na djecu, imao ljudi koji se jako neodgovorno trose pare i onda kad dodju u problem ocekuju od drugih da im pomazu, ne osudjujem nista dok sami rjesavaju svoje gluposti, osudjujem kad mene petljaju u to.
Ma ja ne mislim da samo siromasni trebaju dobijati te naknade od drzave za djecu vec svi.

No ono sto ja govorim je da drzava, tj. cjelokupno drustvo, itekako ima koristi od svakog djeteta. Mene ne interesuje ko ih stanca, koliko ih stanca i zbog cega. Ili ako hoces da kazem drukcije - ja nemam problem da izdvajam u drzavnu kasu da bi drzava placala ljude da stancaju djecu.

Bukvalno cu ja imati koristi od svakog tog djeteta.

Naravno, pod uslovim da i oni ne postanu socijalni slucajevi. :skoljka:
Slazem se da trebaju svi dobiti i razumijem o cemu govoris, svi cemo imati koristi kasnije od te djece. :D
Ja tu vise govorim iz ugla same djece koja se pate, njih mi je zao. Svjestan sam da skoro niko od djece koja se napate u zivotu nece reci da zali sto se uopste rodio, to je bas rijetkost, skoro svako ce biti zahvalan sto je uopste rodjen u kakvim god uslovima da zivi, ako nista nada se necem boljem u buducnosti. Opet treba imati na umu da samo od jednog para teoretski postoji mogucnost na desetine potencijalne djece koja su se mogla zaceti da se nije koristila kontracepcija :D , pa ako ne zalimo za njima sto se nisu zacela ne treba zaliti ni za drugom djecom od kojih neko odustane jer bi zivjela u losim uslovima. Kad kazem odustane, mislim na kontracepciju ili apstinenciju, ne abortus. Sve to kad gledamo iz ugla djece koja se nisu ni zacela, jednom kad se zacnu i rode onda uglavnom niko ne kaze bolje da se nisu rodila, tada su to stvarna djeca a prije nego sto se zacnu samo potencijalna. Kako god, slozena tema.
Nista te vise ne kontam. :D

Al dobro, manje vise se slazemo. :thumbup:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45824
Joined: 29/12/2005 01:20

#1065 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by jeza u ledja »

Ateista wrote: 11/01/2024 12:26
moimoi wrote: 11/01/2024 11:45
Ateista wrote: 11/01/2024 11:24

U zadnjem i jeste poenta, mozda grijesim ali mislim da bi se malo ko odlucio na abortus zbog toga, pogotovo sto ni test ne moze gatantovati da ce biti problem ili nece, samo daje sanse.
Pa neces se testirati ako ne mislis abortirati.. logicno. Nema onda potrebe ni da pratis trudnocu na mjesecnom nivou kako je danas uobicajeno, nego kako se nekad radilo… jednom da ti je potvrdi i jednom pred porod da znaju da li carski ili nema potrebe. :D

Mojoj prijateljici je savjetovana amnio jer u porodici ima slucaj Down iako je tada imala 28god. Na osnovu rezultata a i UZ tj napredovanja djeteta dr. Je zakljucio da je rizik minimalan. Da su rezultati bili pozitivni, sigurno ne bi zadrzala trudnocu.
Osim toga, Down jos dodje kao najblazi oblik genetskog oboljenja… ljudi koji fino mogu zivjeti..sretno
Imas genetskih bolesti koje su uzasne, gdje dijete nikada nece hodati, pricati… citav zivot vezan za krevet. Nikakav zivot.
Imam utisak da se mnogi koji rade taj test ipak ne bi odlucili za abortus, ne znam, mozda i grijesim, to je samo moj neki utisak. Mi smo razgovarali jednom o tome i slozili se da to ne bismo uradili kakav god da je rezultat testa, i samim tim ga nismo ni radili. Mogu eventualno razumjeti i da neki koji se brinu zele da su mirni pa urade taj test da ne brinu, nadajuci se da ce biti dobri rezultati.

Za pracenje trudnoce se bas ne bih slozio da je isto, nisam doktor ali mislim da ima stvari koje se mogu rijesiti ako se na vrijeme otkriju, na primjer pucanje posteljice i HELP sindrom koji smo prosli, srecom prezivjeli oboje i bez posljedica, pa treba pratiti da se na vrijeme radi carski rez, sigurno ima jos nekih stvari za koje se moze intervenisati na vrijeme ako se prati.

Inace, slazem se da zna biti bas jako tesko, i sam down je zeznut iako ima razlicitih slucajeva koliko ta djeca uspiju napredovati, ali svakako ima i puno tezih pa je pitanje moze li se to nazvati zivotom, pate se i roditelji i dijete citav zivot. Ne volim ni razmisljati o tome, zahvalan sam sto ne moramo prolaziti kroz tako nesto i donositi takve odluke sta uraditi, tako da ne bih nikad sebi dao za pravo da nekome pametujem oko bilo kakve odluke po tom pitanju, dovoljno im je to kroz sta prolaze i u jednoj i u drugoj opciji.
Ma Down sindrom je jedna od blazih stvari koje se testiraju. Neke druge stvari su mnogo gore, tipa da tesko da ce prezivjeti i trudnocu, a ako se i rodi zivo patice se par dana i cao.
I ako se ne varam, to su samo prvi testovi, poslije idu neki drugi testovi koji bi potvrdili taj poremecaj, ali je to onda vec u daljem stupnju trudnoce.
Tu onda vise nije pitanje mozda jeste mozda nije.
User avatar
Ateista
Posts: 47062
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1066 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by Ateista »

jeza u ledja wrote: 11/01/2024 15:03
Ateista wrote: 11/01/2024 12:26
moimoi wrote: 11/01/2024 11:45
Pa neces se testirati ako ne mislis abortirati.. logicno. Nema onda potrebe ni da pratis trudnocu na mjesecnom nivou kako je danas uobicajeno, nego kako se nekad radilo… jednom da ti je potvrdi i jednom pred porod da znaju da li carski ili nema potrebe. :D

Mojoj prijateljici je savjetovana amnio jer u porodici ima slucaj Down iako je tada imala 28god. Na osnovu rezultata a i UZ tj napredovanja djeteta dr. Je zakljucio da je rizik minimalan. Da su rezultati bili pozitivni, sigurno ne bi zadrzala trudnocu.
Osim toga, Down jos dodje kao najblazi oblik genetskog oboljenja… ljudi koji fino mogu zivjeti..sretno
Imas genetskih bolesti koje su uzasne, gdje dijete nikada nece hodati, pricati… citav zivot vezan za krevet. Nikakav zivot.
Imam utisak da se mnogi koji rade taj test ipak ne bi odlucili za abortus, ne znam, mozda i grijesim, to je samo moj neki utisak. Mi smo razgovarali jednom o tome i slozili se da to ne bismo uradili kakav god da je rezultat testa, i samim tim ga nismo ni radili. Mogu eventualno razumjeti i da neki koji se brinu zele da su mirni pa urade taj test da ne brinu, nadajuci se da ce biti dobri rezultati.

Za pracenje trudnoce se bas ne bih slozio da je isto, nisam doktor ali mislim da ima stvari koje se mogu rijesiti ako se na vrijeme otkriju, na primjer pucanje posteljice i HELP sindrom koji smo prosli, srecom prezivjeli oboje i bez posljedica, pa treba pratiti da se na vrijeme radi carski rez, sigurno ima jos nekih stvari za koje se moze intervenisati na vrijeme ako se prati.

Inace, slazem se da zna biti bas jako tesko, i sam down je zeznut iako ima razlicitih slucajeva koliko ta djeca uspiju napredovati, ali svakako ima i puno tezih pa je pitanje moze li se to nazvati zivotom, pate se i roditelji i dijete citav zivot. Ne volim ni razmisljati o tome, zahvalan sam sto ne moramo prolaziti kroz tako nesto i donositi takve odluke sta uraditi, tako da ne bih nikad sebi dao za pravo da nekome pametujem oko bilo kakve odluke po tom pitanju, dovoljno im je to kroz sta prolaze i u jednoj i u drugoj opciji.
Ma Down sindrom je jedna od blazih stvari koje se testiraju. Neke druge stvari su mnogo gore, tipa da tesko da ce prezivjeti i trudnocu, a ako se i rodi zivo patice se par dana i cao.
Nisam se iskreno ni bavio previse tim sta sve otkriva, ako moze otkriti tako nesto to je jedna od situacija kad ni ja ne bih razmisljao, ako je to sigurno.
User avatar
Ateista
Posts: 47062
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1067 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by Ateista »

jeza u ledja wrote: 11/01/2024 14:55
Ateista wrote: 11/01/2024 14:50
jeza u ledja wrote: 11/01/2024 14:14

Ma ja ne mislim da samo siromasni trebaju dobijati te naknade od drzave za djecu vec svi.

No ono sto ja govorim je da drzava, tj. cjelokupno drustvo, itekako ima koristi od svakog djeteta. Mene ne interesuje ko ih stanca, koliko ih stanca i zbog cega. Ili ako hoces da kazem drukcije - ja nemam problem da izdvajam u drzavnu kasu da bi drzava placala ljude da stancaju djecu.

Bukvalno cu ja imati koristi od svakog tog djeteta.

Naravno, pod uslovim da i oni ne postanu socijalni slucajevi. :skoljka:
Slazem se da trebaju svi dobiti i razumijem o cemu govoris, svi cemo imati koristi kasnije od te djece. :D
Ja tu vise govorim iz ugla same djece koja se pate, njih mi je zao. Svjestan sam da skoro niko od djece koja se napate u zivotu nece reci da zali sto se uopste rodio, to je bas rijetkost, skoro svako ce biti zahvalan sto je uopste rodjen u kakvim god uslovima da zivi, ako nista nada se necem boljem u buducnosti. Opet treba imati na umu da samo od jednog para teoretski postoji mogucnost na desetine potencijalne djece koja su se mogla zaceti da se nije koristila kontracepcija :D , pa ako ne zalimo za njima sto se nisu zacela ne treba zaliti ni za drugom djecom od kojih neko odustane jer bi zivjela u losim uslovima. Kad kazem odustane, mislim na kontracepciju ili apstinenciju, ne abortus. Sve to kad gledamo iz ugla djece koja se nisu ni zacela, jednom kad se zacnu i rode onda uglavnom niko ne kaze bolje da se nisu rodila, tada su to stvarna djeca a prije nego sto se zacnu samo potencijalna. Kako god, slozena tema.
Nista te vise ne kontam. :D

Al dobro, manje vise se slazemo. :thumbup:
Jesam malo zakomplikovao,priznajem. :lol:
Meni je u glavi imalo smisla. :D
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45824
Joined: 29/12/2005 01:20

#1068 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by jeza u ledja »

Ateista wrote: 11/01/2024 15:07
Nisam se iskreno ni bavio previse tim sta sve otkriva, ako moze otkriti tako nesto to je jedna od situacija kad ni ja ne bih razmisljao, ako je to sigurno.
Editovao sam post naknadno, ima poslije jos testova koji to potvrdjuju. Mislim da je to vec drugo tromjesecje trudnoce kad se ti naknadni testovi mogu uraditi. Ne znam sad nakon koliko sedmica.

Ima i nekih drugih poremecaja koji se ne mogu utvrditi tek tako krvnim nalazima, vec ono, obzervacijom ultrazvuka, tipa mozak se ne razvija kako treba i slicno.

Jebiga da ne idemo dalje u crnjak. :run:
Hakiz
Posts: 41331
Joined: 30/07/2015 20:01

#1069 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by Hakiz »

darius_maximus wrote: 11/01/2024 12:53
Hakiz wrote: 11/01/2024 12:23 A onda neko kaže da svako dijete ima svoju nafaku.

Ima...
Božiji plan, što bi rekli...
Čin božije milosti.
detroit-mercy
Posts: 16186
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1070 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by detroit-mercy »

darius_maximus wrote: 11/01/2024 12:53
Hakiz wrote: 11/01/2024 12:23 A onda neko kaže da svako dijete ima svoju nafaku.

Ima...
Božiji plan, što bi rekli...
Pa zavisi gdje je rodjeno. Mislim, tesko je imati svoju nafaku u Sudanu ali u Zapadnim zemaljama, gdje i mi sami spadamo, moze se reci da svako dijete ipak ima svoju nafaku.
Dosta je pogledati na masu uspijesnih ljudi koji i ne dolaze bas od nekih pretjerano uspijesnih roditelja koji su se ostavarili u raznim pravcima. Jako cesto vidim gresku roditelja, gdje oni pokasavaju da stvore djetetu nafaku umjesto da u odredjenoj mjeri kanalisu svoju djecu u odredjenom pravcu (rekao bih edukacija) ali u isto vrijeme da im daju slobodu izbora da idu u pravcu koji oni smatraju da trebaju ici. Naravo da ce sad uslijediti extremni komentari poput "hos ga pustit da se drorgira ili prostituise".
Otuda vidim jako puno komentara kako su danasnja djeca debili, nisu debili samo rastu u nekom drugom svijetu koji mnogi od nas ne mogu da shvate i razumiju.
Hakiz
Posts: 41331
Joined: 30/07/2015 20:01

#1071 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by Hakiz »

moimoi wrote: 11/01/2024 13:49
Ateista wrote: 11/01/2024 13:46
nivla wrote: 11/01/2024 13:32 80% nas ne bi ovdje pisalo danas da su nam roditelji pokusavali obezbijediti sve ono sto se danas potencira da je neophodno da imas dijete

danasnje ponasanje djece je u pravilu rezultat iskompleksiranosti roditelja i nista vise
Ne bi, to je tacno. Opet, drugacije je vrijeme i drugaciji standard sta je normalno i sta dijete treba da ima. Nekad je po 6-7 clanova porodice biravilo u malim prostorima, sada je standard da svako dijete ima svoju sobu. Svakako da se malo i pretjeruje u nekim stvarima, ali nije ni da se trebamo ponasati kao da je sredina 20. vijeka i zadovoljavati se onim sto je tad bilo prihvatljivo.
Pa kod nas se odavno tako ne ponasa :D Rijetki imaju vise od dvoje djece.
Istina je da ne mozes niti trebas sve u zivotu planirati… jer je zapravo nemoguce. Nikada ti se nece sve posloziti.
Neće.

Samo, jedno je kada nisi siguran da li će djetetu biti nešto uskraćeno, drugi je ako neki snimak otkrije da je dijete već u utrobi jako deformisano i slično. U drugom slučaju je dobro redovno pratiti da se može izvršiti abortus na vrijeme.

I prije nego što me neko napadne za ovaj abortus jako deformisanih plodova, opet, jedno je kada takvo dijete već bude rođeno, u tom slučaju će se brinuti o njemu koliko god mu je život proklet, a sasvim drugo je prekinuti trudnoću i ne roditi biće koje će samo patiti.
User avatar
nivla
Posts: 4337
Joined: 12/01/2008 23:44

#1072 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by nivla »

nije moguce u potpunosti rijesiti “problem s debilnim ponasanjem” jer problem koji dijete vidi ispred sebe je njemu najtezi na svijetu u odnosu na odraslu osobu koja je prosla svega i svacega i zna da je to bezveze tj nije stvarni problem

ono sto sam primjetio kod danasnje djece da su ih roditelji naucili da su glavni na svijetu i da ne iskazuju nikakav oblik postovanja ni prema cemu(velika vecina), da kod vecine roditelji prilikom odgoja ne uspostave nikakav kriterij po kojem ce dijete nesto zasluziti nego mu slijepo ispunjava bas sve
razumljivo je da djetetu kad krene u skolu treba pomoci oko zadataka u smislu da mu izgradis svijest i pomognes mu da nauci kako ce nesto nauciti, vecina roditelja starijih 10 godina od mene svojoj djeci ili rade zadace ili traze nekog ko ce im uraditi zadacu, i cilj je imati peticu koju ti je zaradio babo, mama, rodjak, komsija, radni kolega a ne ti(dijete) jer vazno je da je dijete odlicno pod svaku cijenu
sto se tice odgovornosti koju sam spomenuo uglavnom je kasno da se istoj uci tek kad se krene u skolu, treba dijete znati da mora sloziti igracke i pospremiti nered iza sebe, da nece babo i mama to za njeg uraditi ali da ce mu pokazati kako da to uradi
tako da dijete nece bas svaki dan i u svaka doba probiti komsijama kozak vec kroz nekoliko dana od roditelja biti opomenuto prilikom stvaranja iznimne buke, dakle naucis dijete kako ce se ponasati
evo komsija iznad mene ima unucad, napravio im sobu da igraju tenisa, nisam se nikad bunio, i jednom ja nesto zabusim kad eto njega, kao buka ovo ono, prdonja u zgradi otkad je dobila upotrebnu dozvolu ali nikad nije naucio da to sto mu unucad igraju tenisa nije bas ugodno ostatku komsiluka, povrh svrha visokoobrazovan i u penziji, ali jednostavno nije razvio tu kulturu
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45824
Joined: 29/12/2005 01:20

#1073 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by jeza u ledja »

Samo prica o kontroli, disciplini, postovanju, ukorima... :roll:

Sve to ima svoje, ali ispada ovdje to ono glavno sto trebate pruzati djeci. :-)
User avatar
nivla
Posts: 4337
Joined: 12/01/2008 23:44

#1074 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by nivla »

nije stvar kontrole vec nauciti dijete da ima mjere, to se kasnije na svasta nesto reflektuje(a najcesce na neutemeljenu arogantnost)
Hakiz
Posts: 41331
Joined: 30/07/2015 20:01

#1075 Re: Novokomponovani roditelji koji od djece prave debile...

Post by Hakiz »

jeza u ledja wrote: 11/01/2024 21:50 Samo prica o kontroli, disciplini, postovanju, ukorima... :roll:

Sve to ima svoje, ali ispada ovdje to ono glavno sto trebate pruzati djeci. :-)
Ma ne. Kada počne urlati u prodavnici što mu nisam kupio novu igračku, treba ga pustiti. Ima pravo, sloboda govora.

Sve je to iz SAD došlo :mrgreen:
Post Reply