Arapi u Sarajevu

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
broj dva
Posts: 5450
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#1051 Re: Arapi u Sarajevu

Post by broj dva »

Opal_89 wrote:Bio Arap, Nijemac, Kanadjanin, Kinez, Svedjanin... Nije uredu da im se prodaje zemlja da bi oni dizali bedeme tamo gdje su se djeca nekad igrala.
Neka su oni dosli kao turisti, i bilo je zanimljivo u pocetku kad su poceli dolaziti, al brate dragi sad su na svakom cosku k'o nekad Kinezi. I nije problem i to ako su dosli, nego je veci strah sta nose sa sobom vremenom kad se infiltriraju u nasu sredinu, kad nam udju u dzemate, skole, radna mjesta...Bosnjo kad je otisao u svijet jedino sto je odnio je nas papanluk (kojeg rijetko gdje smije prosipati) i Argetu :D Pitanje je sta oni donose (osim para) :-?
---
Bio Srbin ili Hrvat je li u redu da im se prodaje zemlja da bi oni dizali bedeme tamo gdje su se djeca nekad igrala ?
Ci-Nick
Posts: 6882
Joined: 15/03/2015 17:38

#1052 Re: Arapi u Sarajevu

Post by Ci-Nick »

Zanimljivo koliki je strah od promjena usađen u ovaj naš narod. Okupatori nas izludili.
Valjda su to shvatili i ovi naši usrani političari,... pa uz jako malo uložene energije i znanja plivaju već dvadeset godina.
Iz zatvorene šake ništa izvući ne možeš ali ni spustiti na taj isti dlan.
Uvijek kažem ( iako sam ateista :lol: ): " Dabogda svi oko mene bili milioneri " !
Jer u takvim uslovima bi i moje šanse da budem milioner bile znatno veće. Da im košpice prodajem mogao bi se obogatiti.
Treba živjeti bez predrasuda, otvorenog srca i uma i sa osmjehom na licu.
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#1053 Re: Arapi u Sarajevu

Post by Miki123 »

to je taj merhametli bošnjo, otvoren za svakog i sve, al u k+++. nismo svjesni koliko sebe bez razloga uzdižemo, a ustvari smo mali rasisti i ksenofobi.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#1054 Re: Arapi u Sarajevu

Post by hAZNADAR »

Miki123 wrote:to je taj merhametli bošnjo, otvoren za svakog i sve, al u k+++. nismo svjesni koliko sebe bez razloga uzdižemo, a ustvari smo mali rasisti i ksenofobi.
A odakle ti to ako smijem pitati?
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#1055 Re: Arapi u Sarajevu

Post by Gojeni H »

Danguba wrote:
bumerangss wrote:Ja sam rodjeni sarajlija ali mi niko ne smeta i nek dolaze i arapi i rusi i kinezi.... samo nek rade i grade!
tako bi trebao razmisljati normalan insan. :thumbup: :D
:thumbup:
oridjidji
Posts: 5811
Joined: 07/09/2009 10:07

#1056 Re: Arapi u Sarajevu

Post by oridjidji »

Miki123 wrote:to je taj merhametli bošnjo, otvoren za svakog i sve, al u k+++. nismo svjesni koliko sebe bez razloga uzdižemo, a ustvari smo mali rasisti i ksenofobi.
:thumbup:
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#1057 Re: Arapi u Sarajevu

Post by krater »

Gojeni H wrote:
Danguba wrote:
bumerangss wrote:Ja sam rodjeni sarajlija ali mi niko ne smeta i nek dolaze i arapi i rusi i kinezi.... samo nek rade i grade!
tako bi trebao razmisljati normalan insan. :thumbup: :D
:thumbup:
:thumbup: :bih:
SerijeSync
Posts: 1128
Joined: 08/02/2016 20:35

#1058 Re: Arapi u Sarajevu

Post by SerijeSync »

Miki123 wrote:to je taj merhametli bošnjo, otvoren za svakog i sve, al u k+++. nismo svjesni koliko sebe bez razloga uzdižemo, a ustvari smo mali rasisti i ksenofobi.
:thumbup:
oridjidji
Posts: 5811
Joined: 07/09/2009 10:07

#1059 Re: Arapi u Sarajevu

Post by oridjidji »

Kad glupe Bosnje mogu Konzumu ostavljati pare koji pare izvlaci iz BiH, onda i Arapi u BiH mogu ostavljati pare na godisnjim odmorima, pa makar i kuce kupujuci za mjesec dana odmora, uvlaceci pare u BiH.

Mi ovdje pricamo kao da smo im ko Estonci Rusima ponudili stanove + pasos BiH ili kaoCrnogorci pasos za insvesticije preko pola miliona eura.

Opet se zabavljamo glupostima, pored problema kakvih imamo, jel nas to Arapi mrski cine supcima kakvim jesmo?
User avatar
Danguba
Posts: 15850
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#1060 Re: Arapi u Sarajevu

Post by Danguba »

broj dva wrote:
Opal_89 wrote:Bio Arap, Nijemac, Kanadjanin, Kinez, Svedjanin... Nije uredu da im se prodaje zemlja da bi oni dizali bedeme tamo gdje su se djeca nekad igrala.
Neka su oni dosli kao turisti, i bilo je zanimljivo u pocetku kad su poceli dolaziti, al brate dragi sad su na svakom cosku k'o nekad Kinezi. I nije problem i to ako su dosli, nego je veci strah sta nose sa sobom vremenom kad se infiltriraju u nasu sredinu, kad nam udju u dzemate, skole, radna mjesta...Bosnjo kad je otisao u svijet jedino sto je odnio je nas papanluk (kojeg rijetko gdje smije prosipati) i Argetu :D Pitanje je sta oni donose (osim para) :-?
---
Bio Srbin ili Hrvat je li u redu da im se prodaje zemlja da bi oni dizali bedeme tamo gdje su se djeca nekad igrala ?
Baska tajkuni a baska Arapi. :D
detroit-mercy
Posts: 16986
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1061 Re: Arapi u Sarajevu

Post by detroit-mercy »

hAZNADAR wrote:
Miki123 wrote:to je taj merhametli bošnjo, otvoren za svakog i sve, al u k+++. nismo svjesni koliko sebe bez razloga uzdižemo, a ustvari smo mali rasisti i ksenofobi.
A odakle ti to ako smijem pitati?
Odakle, pa jednostavno od cinjenice da sve dok je nekoga u tragovima onda ga podnosimo ali cim taj broj prodje odredjenu cifru e onda je druga prica. Tako su i Arapi bili simpaticni u pocetku al sad kad ih vise dolazi treba im se matere najebat jer su na svakom koraku.
Jos pogotovu ako su ovi sto dolaze iz dijela svijeta koji mi smatamo inferiornim u odnosnu na nas, jadna li mu majka onda :mrgreen: .
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#1062 Re: Arapi u Sarajevu

Post by vješalica »

Miki123 wrote:to je taj merhametli bošnjo, otvoren za svakog i sve, al u k+++. nismo svjesni koliko sebe bez razloga uzdižemo, a ustvari smo mali rasisti i ksenofobi.
vidjela bi ti vani koliki je rasizam i ksenofobija da tuđini serbez mogu zauzimati i kupovati bez procedure,nadzora i pravila koja vrijede
ovdje nema pravila i ovdje ništa ne vrijedi
komplikacije oko realizacije se lahko zaobiđu "ispod stola"
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#1063 Re: Arapi u Sarajevu

Post by Miki123 »

vješalica wrote:
Miki123 wrote:to je taj merhametli bošnjo, otvoren za svakog i sve, al u k+++. nismo svjesni koliko sebe bez razloga uzdižemo, a ustvari smo mali rasisti i ksenofobi.
vidjela bi ti vani koliki je rasizam i ksenofobija da tuđini serbez mogu zauzimati i kupovati bez procedure,nadzora i pravila koja vrijede
ovdje nema pravila i ovdje ništa ne vrijedi
komplikacije oko realizacije se lahko zaobiđu "ispod stola"

pa to i govorim, ti da si vani bila znala bi da je ti isti arapi mogu kupiti nekretninu i upisati je na svoje ime, a ne da se zajebavaju sa osnivanjem firmi kao ovdje.

Miki123 wrote:
to je taj merhametli bošnjo, otvoren za svakog i sve, al u k+++. nismo svjesni koliko sebe bez razloga uzdižemo, a ustvari smo mali rasisti i ksenofobi.


A odakle ti to ako smijem pitati?
čuj, odakle? evo pročitaj konkretno ovu temu ili ako ti je puno zadnjih par strana samo će ti se kazati. ko da nam puškom otimaju zemlju, a ne da plate i više nego vrijedi. znači, kriv je stranac što kupuje zemlju, a ne domaći što mu je prodaje.. :-)
User avatar
Bianconeri1988
Posts: 3650
Joined: 03/02/2011 12:12
Location: Šeher sevdaha

#1064 Re: Arapi u Sarajevu

Post by Bianconeri1988 »

Ja konkretno znam nekoliko ljudi sa Ilidze cije porodice prezivljavaju zahvaljujuci Arapima tako sto im ljeti u velikom parku prodaju one djidje-midje.
User avatar
Danguba
Posts: 15850
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#1065 Re: Arapi u Sarajevu

Post by Danguba »

Dodjose Kinezi i onda se digla kuka i motika na njih. Sada su endemski uzorci. Obradujem se kada nekoga vidim.
Prosto mi ih zao.

Duboko smo zaglavili sa rasizmom.
mekaba
Posts: 1089
Joined: 19/11/2009 15:17

#1066 Re: Arapi u Sarajevu

Post by mekaba »

U Alanji ,Antaliji i sirom Turske stranci pokupovali na hiljade stanova, kuca pa i citavih zgrada i Turci ne kukaju nego trljaju ruke. Kod nas odmah plakanje i navodni strah da ce nas preplaviti i porobiti :-) . Najbolje je da nam evt. investitori uplate preko Western Union i da ne dolaze a mi znamo kako stvari ovdje stoje i mi cemo ta sredstva sigurno "oploditi" :lol:
User avatar
-LIBERO-
Čiča Gliša
Posts: 15604
Joined: 11/02/2008 01:27
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#1067 Re: Arapi u Sarajevu

Post by -LIBERO- »

Pa koliko to Arapa dolazi?

Sem tog 'grada' - naselja, na Igmanu - Trnovu...gdje su te ogromne migracije u Sarajevu?

Otidji u bilo koji glavni, ili veliki, grad u Evropi vidjet ces 10 X vise Arapa, i svega i svacega, nego kod nas.

Bas je predimenzionirana ta prica o, toboze, silnim nasrtajima arapske mase na Sarajevo :mrgreen:
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#1068 Re: Arapi u Sarajevu

Post by krater »

-LIBERO- wrote:Pa koliko to Arapa dolazi?

Sem tog 'grada' - naselja, na Igmanu - Trnovu...gdje su te ogromne migracije u Sarajevu?

Otidji u bilo koji glavni, ili veliki, grad u Evropi vidjet ces 10 X vise Arapa, i svega i svacega, nego kod nas.

Bas je predimenzionirana ta prica o, toboze, silnim nasrtajima arapske mase na Sarajevo :mrgreen:
Evo ih, sad ce udarit na hercegovinu :( :mrgreen:
NJemačka N-tv objavila je skicu “nove rute” kojom bi izbjeglice koje traže spas u Evropi mogle da se kreću, prema kojoj bi oni mogli iz Grčke da krenu ka Albaniji, preko Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Hrvatske ka Zapadnoj Evropi.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#1069 Re: Arapi u Sarajevu

Post by hAZNADAR »

detroit-mercy wrote:
hAZNADAR wrote:
Miki123 wrote:to je taj merhametli bošnjo, otvoren za svakog i sve, al u k+++. nismo svjesni koliko sebe bez razloga uzdižemo, a ustvari smo mali rasisti i ksenofobi.
A odakle ti to ako smijem pitati?
Odakle, pa jednostavno od cinjenice da sve dok je nekoga u tragovima onda ga podnosimo ali cim taj broj prodje odredjenu cifru e onda je druga prica. Tako su i Arapi bili simpaticni u pocetku al sad kad ih vise dolazi treba im se matere najebat jer su na svakom koraku.
Tacno, Arapi su simpaticni dok ih bolje ne upoznas, odnosno dok ih nemas u komsiluku.
Ne generalizujem, cast izuzecima,... ali vecina pripada mentalitetu koji tesko ili nikako funkcionise u bilo kojem evropskom drusvu - pa cak i kod nas.
Napr. odsustvo morala, postenja, obzira prema drugima u komsiluku, obzira u saobracaju, smece, filozofija dzungle gdje zastrasuju ili mobaju koga mogu bilo gdje i bilo kad, ocekivanja da ih se bojis i kroz to respektujes, sikaniranje cura, pokazivanje misica i bahatost na javnim mjestima,.. itd. Mogu nastaviti ako hoces.
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#1070 Re: Arapi u Sarajevu

Post by Miki123 »

Napr. odsustvo morala, postenja, obzira prema drugima u komsiluku, obzira u saobracaju, smece, filozofija dzungle gdje zastrasuju ili mobaju koga mogu bilo gdje i bilo kad, ocekivanja da ih se bojis i kroz to respektujes, sikaniranje cura, pokazivanje misica i bahatost na javnim mjestima,.. itd. Mogu nastaviti ako hoces.
pa ovo sve se može naći kod nas u bilo kojem naselju. hrpa tema gdje bošnje sve ovo isto rade, od cijepanja drva u stanu, zagrađivanja javnih površina, saobraćaj bolje da ne spominjem itd..
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#1071 Re: Arapi u Sarajevu

Post by JThomas »

i advokat i notar i prodavac uzimaju pinku danas. a zemlju prodaju za svagda. i posljedice tog kratkovidnog rezona će se vidjeti koliko u sljedećoj deceniji.

mi jesmo ksenofobi, generalno. ali spram arapa smo stvarno merhametli bošnje.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#1072 Re: Arapi u Sarajevu

Post by hAZNADAR »

Miki123 wrote:
Napr. odsustvo morala, postenja, obzira prema drugima u komsiluku, obzira u saobracaju, smece, filozofija dzungle gdje zastrasuju ili mobaju koga mogu bilo gdje i bilo kad, ocekivanja da ih se bojis i kroz to respektujes, sikaniranje cura, pokazivanje misica i bahatost na javnim mjestima,.. itd. Mogu nastaviti ako hoces.
pa ovo sve se može naći kod nas u bilo kojem naselju. hrpa tema gdje bošnje sve ovo isto rade, od cijepanja drva u stanu, zagrađivanja javnih površina, saobraćaj bolje da ne spominjem itd..
Da, ali to su izuzeci o kojima se otvaraju teme, i u opcem shvatanju naseg drustva nesto nenormalno. Koliko to familija u tvom naselju cijepa drva u stanu?
Ovo o Arapima sto pisem je nesto skroz normalno i dio svakodnevice.
Govorim kako jeste. Kada budes zivjela u naselju gdje ima Arapa, kada ti dijete bude islo u skolu gdje ima Arapa, kada grupa Arapa dodje u kafic, klub,.. gdje se veselis sa prijateljima, i nedajBoze da se zakacis samo sa jednim,... znaces o cemu pricam.

Necemo izigravati lazni kosmopolitizam i nasminakanu toleranciju samo zato sto je stereotipno zastitni znak kultivisanih i modernih. Tema je o Arapima a ne groznim nekulturnim Bosnjama koji su dusevna hrana malogradjanima da se osjecaju kao nesto supereriorni. Ako cemo o Bosnjama - radije o onima koji im podanicki savijaju ledja, posluzuje ih kao nekada sirotinja u kolonijama, i smatraju ih "nasima". Kako kod nas - tako i glupsoni u dijaspori.
detroit-mercy
Posts: 16986
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1073 Re: Arapi u Sarajevu

Post by detroit-mercy »

JThomas wrote:i advokat i notar i prodavac uzimaju pinku danas. a zemlju prodaju za svagda. i posljedice tog kratkovidnog rezona će se vidjeti koliko u sljedećoj deceniji.

mi jesmo ksenofobi, generalno. ali spram arapa smo stvarno merhametli bošnje.
Bili bi I prema Nijemcima da kupuju stanove ko ovi :mrgreen: .
detroit-mercy
Posts: 16986
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1074 Re: Arapi u Sarajevu

Post by detroit-mercy »

hAZNADAR wrote:
Miki123 wrote:
Napr. odsustvo morala, postenja, obzira prema drugima u komsiluku, obzira u saobracaju, smece, filozofija dzungle gdje zastrasuju ili mobaju koga mogu bilo gdje i bilo kad, ocekivanja da ih se bojis i kroz to respektujes, sikaniranje cura, pokazivanje misica i bahatost na javnim mjestima,.. itd. Mogu nastaviti ako hoces.
pa ovo sve se može naći kod nas u bilo kojem naselju. hrpa tema gdje bošnje sve ovo isto rade, od cijepanja drva u stanu, zagrađivanja javnih površina, saobraćaj bolje da ne spominjem itd..
Da, ali to su izuzeci o kojima se otvaraju teme, i u opcem shvatanju naseg drustva nesto nenormalno. Koliko to familija u tvom naselju cijepa drva u stanu?
Ovo o Arapima sto pisem je nesto skroz normalno i dio svakodnevice.
Govorim kako jeste. Kada budes zivjela u naselju gdje ima Arapa, kada ti dijete bude islo u skolu gdje ima Arapa, kada grupa Arapa dodje u kafic, klub,.. gdje se veselis sa prijateljima, i nedajBoze da se zakacis samo sa jednim,... znaces o cemu pricam.

Necemo izigravati lazni kosmopolitizam i nasminakanu toleranciju samo zato sto je stereotipno zastitni znak kultivisanih i modernih. Tema je o Arapima a ne groznim nekulturnim Bosnjama koji su dusevna hrana malogradjanima da se osjecaju kao nesto supereriorni. Ako cemo o Bosnjama - radije o onima koji im podanicki savijaju ledja, posluzuje ih kao nekada sirotinja u kolonijama, i smatraju ih "nasima". Kako kod nas - tako i glupsoni u dijaspori.
Isti kurac, ti sto savijaju ledja Arapima savijaju i Svedjanima. Mada ces vise vidjeti ovih sto savijaju ledja Svednjanima nego Arapima, jer u nasem poimanju svijeta Svedjani su par stepenica iznad nas a Arapi par stepenica ispod nas.
Btw, to sto tvoje dijete ide sa Arapima u skolu u Svedskoj je tvoja i krivica Svedjana, nije do Arapa :mrgreen: .
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#1075 Re: Arapi u Sarajevu

Post by Kikibombona »

Opal_89 wrote:Bio Arap, Nijemac, Kanadjanin, Kinez, Svedjanin... Nije uredu da im se prodaje zemlja da bi oni dizali bedeme tamo gdje su se djeca nekad igrala.
Neka su oni dosli kao turisti, i bilo je zanimljivo u pocetku kad su poceli dolaziti, al brate dragi sad su na svakom cosku k'o nekad Kinezi. I nije problem i to ako su dosli, nego je veci strah sta nose sa sobom vremenom kad se infiltriraju u nasu sredinu, kad nam udju u dzemate, skole, radna mjesta...Bosnjo kad je otisao u svijet jedino sto je odnio je nas papanluk (kojeg rijetko gdje smije prosipati) i Argetu :D Pitanje je sta oni donose (osim para) :-?
:D :D
Locked