Licenciranje softvera, inspekcija...

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#101 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by roki »

notsure wrote:
vox-populi wrote:Problem u BiH je sto mogucnost kupovine studentske licence ili ne postoji ili je jako ogranicen. Pa recimo student grafickog dizajna tesko da moze kupiti neku studentsku licencu 3D Studio Maxa.
Ne mora kupovati, ima legalno, džaba: http://students.autodesk.com/?nd=download_center
:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Image
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#102 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by roki »

roki wrote:
notsure wrote:
vox-populi wrote:Problem u BiH je sto mogucnost kupovine studentske licence ili ne postoji ili je jako ogranicen. Pa recimo student grafickog dizajna tesko da moze kupiti neku studentsku licencu 3D Studio Maxa.
Ne mora kupovati, ima legalno, džaba: http://students.autodesk.com/?nd=download_center
:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Image
Ipak nista nema besplatno.Ovako aktiviran Autocad nedopusta plotanje bez watermarka Autodesk Education Community
User avatar
moa
Posts: 3637
Joined: 19/09/2007 13:08
Location: nestala lokacija

#103 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by moa »

Zato ja koristim za svoju aplikaciju MYSQL i to unazad 3 godine jer sam znao da ce kad tad doci ovaj trenutak.
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#104 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by atko »

moa wrote:Zato ja koristim za svoju aplikaciju MYSQL i to unazad 3 godine jer sam znao da ce kad tad doci ovaj trenutak.
pa svaki normalan korisnik ce razmisljati u tom pravcu ... a da ne govorimo ako se jos bar malo bavis nekim razvojem i sutra zelis da i ti naplatis svoj rad ... e da vidim ove likove "zena djeca plata" sto uzmu win7, office, photoshop, muziku filomve itd itd ... sve projekti u koje je neko ulozio MILIJARDE ... e da njim neko nedaj boze uzme 100 linija nekog koda ...

Najodvratniji su mi likvi koji uzmu kompeltna opensource rjesenja ... od OS preko web servera do gotovih web rjesenja ... i onda dodju sa pitanjem ... a moze li se ovo dole jomla i sl. sitno u cosku nekako izbrisati a da ja stavim da je to ko mojee :x eee

... ja kad god uzmem neko opensource rjesenje ... odem pa doniram 5-10 KM za taj tool ...

ljudi su najpokvarenija gamad ... daj mi sve dzaba al da ja druge deremmm...

samo zakon ... i hapist sve ... a za kaznu natjerat da se malo edukuju ... mislim da gora kazna ne postoji za balkancerose
HomeArt
Posts: 2076
Joined: 02/09/2004 13:33
Location: Hrasno Hill :)

#105 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by HomeArt »

atko wrote:
moa wrote:Zato ja koristim za svoju aplikaciju MYSQL i to unazad 3 godine jer sam znao da ce kad tad doci ovaj trenutak.
pa svaki normalan korisnik ce razmisljati u tom pravcu ... a da ne govorimo ako se jos bar malo bavis nekim razvojem i sutra zelis da i ti naplatis svoj rad ... e da vidim ove likove "zena djeca plata" sto uzmu win7, office, photoshop, muziku filomve itd itd ... sve projekti u koje je neko ulozio MILIJARDE ... e da njim neko nedaj boze uzme 100 linija nekog koda ...

Najodvratniji su mi likvi koji uzmu kompeltna opensource rjesenja ... od OS preko web servera do gotovih web rjesenja ... i onda dodju sa pitanjem ... a moze li se ovo dole jomla i sl. sitno u cosku nekako izbrisati a da ja stavim da je to ko mojee :x eee

... ja kad god uzmem neko opensource rjesenje ... odem pa doniram 5-10 KM za taj tool ...

ljudi su najpokvarenija gamad ... daj mi sve dzaba al da ja druge deremmm...

samo zakon ... i hapist sve ... a za kaznu natjerat da se malo edukuju ... mislim da gora kazna ne postoji za balkancerose
Onaj ko je ulozio miliarde u sofrver i zaradio je miliarde na softveru (microsoft, Adobe itd). Sa Joomle se slobodno moze skinuti info iz footera... ima ovoga još ali mi mrsko pisati. Svaka tebi cast sto kupujes softver ali popusti malo. Niti smo mi izmisli pirateriju niti smo po necemu drugaciji od ostatka svijeta.
User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#106 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by bpsang »

mene to ne zanima ja sam licenciran :)
a ne koristim nista piratsko samo free :)
User avatar
Warashii
Posts: 4275
Joined: 13/09/2011 12:55

#107 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by Warashii »

atko wrote:
moa wrote:Zato ja koristim za svoju aplikaciju MYSQL i to unazad 3 godine jer sam znao da ce kad tad doci ovaj trenutak.
pa svaki normalan korisnik ce razmisljati u tom pravcu ... a da ne govorimo ako se jos bar malo bavis nekim razvojem i sutra zelis da i ti naplatis svoj rad ... e da vidim ove likove "zena djeca plata" sto uzmu win7, office, photoshop, muziku filomve itd itd ... sve projekti u koje je neko ulozio MILIJARDE ... e da njim neko nedaj boze uzme 100 linija nekog koda ...

Najodvratniji su mi likvi koji uzmu kompeltna opensource rjesenja ... od OS preko web servera do gotovih web rjesenja ... i onda dodju sa pitanjem ... a moze li se ovo dole jomla i sl. sitno u cosku nekako izbrisati a da ja stavim da je to ko mojee :x eee

... ja kad god uzmem neko opensource rjesenje ... odem pa doniram 5-10 KM za taj tool ...

ljudi su najpokvarenija gamad ... daj mi sve dzaba al da ja druge deremmm...

samo zakon ... i hapist sve ... a za kaznu natjerat da se malo edukuju ... mislim da gora kazna ne postoji za balkancerose
Ama haj nek je to sve, al meni i dalje niko ne objasnjava kako zbog ovovg u BiH 1 400 dusa bez posla???
Last edited by Warashii on 06/03/2012 21:31, edited 1 time in total.
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#108 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by atko »

HomeArt wrote: Onaj ko je ulozio miliarde u sofrver i zaradio je miliarde na softveru (microsoft, Adobe itd). Sa Joomle se slobodno moze skinuti info iz footera... ima ovoga još ali mi mrsko pisati. Svaka tebi cast sto kupujes softver ali popusti malo. Niti smo mi izmisli pirateriju niti smo po necemu drugaciji od ostatka svijeta.
onaj ko ulozi i zaradi je radnik ... sto ne opravdava i ne mjenja cinjenicu da onaj ko krade je lopov

naravno da se moze skinuti ... no to nije tema emisije ... fol je da likovi koji uzmu sve te toolove besplatno ni ne znaju to skinuti al bi potpisali kao svoje ...

Ja ne zapinjem pa nema potrebe da popustam ... ovo je otvoreni forum gdje svako iznosi svoje misljenje ... i moj fukus je na nama kao totalno nakrivo natakarenoj naciji ... umjesto liceniranja uzmi bilo koju drugu temu i doci cemo na isto ;)
HomeArt
Posts: 2076
Joined: 02/09/2004 13:33
Location: Hrasno Hill :)

#109 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by HomeArt »

atko wrote:
HomeArt wrote: Onaj ko je ulozio miliarde u sofrver i zaradio je miliarde na softveru (microsoft, Adobe itd). Sa Joomle se slobodno moze skinuti info iz footera... ima ovoga još ali mi mrsko pisati. Svaka tebi cast sto kupujes softver ali popusti malo. Niti smo mi izmisli pirateriju niti smo po necemu drugaciji od ostatka svijeta.
onaj ko ulozi i zaradi je radnik ... sto ne opravdava i ne mjenja cinjenicu da onaj ko krade je lopov

naravno da se moze skinuti ... no to nije tema emisije ... fol je da likovi koji uzmu sve te toolove besplatno ni ne znaju to skinuti al bi potpisali kao svoje ...

Ja ne zapinjem pa nema potrebe da popustam ... ovo je otvoreni forum gdje svako iznosi svoje misljenje ... i moj fukus je na nama kao totalno nakrivo natakarenoj naciji ... umjesto liceniranja uzmi bilo koju drugu temu i doci cemo na isto ;)
Doci cemo na to: hajmo od sutra svi biti amerikanci (ili jos bolje svicarci) pa cemo biti amerika... Analogija pirat - lopov ti ne valja i to je vec spominjano. Nego reci ti meni sto amerikanci skidaju softver sa neta?
User avatar
moa
Posts: 3637
Joined: 19/09/2007 13:08
Location: nestala lokacija

#110 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by moa »

Kad pocnes da stvaras i kad vidis da od svoga rada mozes zivjeti onda naravno da stajes iza ovakvih stvari.
Mislim da niko od ovih na forumu nebi bili sretni da im se to desi, ti radis ne spavas, dumas, zaboravis na cugu, koke, zajebanciju i onda dodje hadzo i mazne ti e ne moze. Tako sam se ja osjecao kad su mi ukrali auto, dosli ljudi pokupili a ja platio da mi ga vrate, tako je i sa licenciranjem software. Da se malo vratim na temu, stvar je opet sto udaraju po narodu tj sirotinji a kada Covic, Tihic i Mile ronhil budu polagali racune za svoje nedjela a doci ce dana kada ce se biti revizije svega onda ce ljudi i drugacije razmisljat.
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#111 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by atko »

HomeArt wrote:
Doci cemo na to: hajmo od sutra svi biti amerikanci (ili jos bolje svicarci) pa cemo biti amerika... Analogija pirat - lopov ti ne valja i to je vec spominjano. Nego reci ti meni sto amerikanci skidaju softver sa neta?
bolje biti bilo ko/sta nego niko/nista

da mozda analogija nije bas najpreciznija ... al kako god nije fino podrzavati, promovisati i doprinositi uzimaju tudjeg ... materijalnog ili apstraktnog ;)

a za amere ... eno ti ameri pa ih pitaj ;)
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#112 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by nellington »

moa wrote:Kad pocnes da stvaras i kad vidis da od svoga rada mozes zivjeti onda naravno da stajes iza ovakvih stvari.
Mislim da niko od ovih na forumu nebi bili sretni da im se to desi, ti radis ne spavas, dumas, zaboravis na cugu, koke, zajebanciju i onda dodje hadzo i mazne ti e ne moze.
Podsjeti me ovo na nešto - kad sam igru koju sam nedavno radio trebao uploadovati na net, nisam dvojio - biće besplatna, GNU GPL licenca, neka community prihvati stvar, biće više igrača, više feedbacka, sve super.

Do danas mi je možda 10 ljudi skinulo igru i poigralo - trebao sam staviti cijenu pa da je počnu dilati po torrentima, ko je još čuo za legalno skidanje :lol:

Uglavnom, pošto se nisam izjasnio na ovoj temi - moj stav je stav rms-a: software treba biti free (slobodan). Ne nužno besplatan (free), ali slobodan (free) obavezno!
someone_
Posts: 308
Joined: 26/12/2006 15:03

#113 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by someone_ »

Mislim da situacija nije crno bijela.

Globalna slika. Uzmimo proizvodjadje software u BiH. Ne vjerujem da im je glavno trziste sama BiH koja ima 4 miliona stanovnika. Idalno rjesenje je plasirat proizvod na internacionalno trziste i u zapadne zemlje koje regulisu prodaju. S druge strane koristeci piratski software sve firme koje ga koriste postaju konurentnije globalno, a ne stete previse nasoj softwareskoj industriji. Naravno ovo nije fer preme zapadnim zemljama ali nisu ni zapadne zemlje tu gdje jesu zato sto su igrale fer kroz historiju. Naravno ovo znaci da je teze poceti softwaresku kompaniju u BiH jer nema lokalnog trzista, ali s druge strane ima dosta mogucnosti plasirati svoj software internacinalno (appsotre, anodroid, steam). O vecim projektima mozemo kasnije.

Dokle god vecina koristi piratski software (privatno) tesko je imati efektivnu inspekciju osim koristenja velikog broja inspektora i ogromnih kazni sto nije realno.

Druga prednost piratskog software u BiH je da je to jedini nacin za vecinu populacije da dodje u kontakt sa modernim tehnologijama i napreduje. S obzirom na nas standard nemoguce je ocekivati da jedna prosjecna porodica izdvaja znacajnu sumu novca za software a jos odjecu nije rijesila. Recimo ja sam osnovu engleskog jezika naucio igrajuci piratske igre, a osnove koristenja racunara krekujuci ih (ne praveci krekove neko kopirajuci stvari na pravo mjesto). Normalno, da sam od roditelja trazio da mi daju 80 maraka da kupim orginal igru (1998 godine recimo) sta mislite kako bi to zavrsilo.

Ima jos stvari al mozda drugi put. Recimo humble bundle. Steam ponude. Besplatni software i tako.
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#114 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by atko »

nellington wrote: Podsjeti me ovo na nešto - kad sam igru koju sam nedavno radio trebao uploadovati na net, nisam dvojio - biće besplatna, GNU GPL licenca, neka community prihvati stvar, biće više igrača, više feedbacka, sve super.

Do danas mi je možda 10 ljudi skinulo igru i poigralo - trebao sam staviti cijenu pa da je počnu dilati po torrentima, ko je još čuo za legalno skidanje :lol:
e pa ne moze da budes i lijep i pametan i jos bi da si dobar biznismen strateg :D :lol: ... kljuc je u boldiranom ... stvari su toliko inverzno postavljene da je pojam downloada == besplatno uzimanje
nellington wrote:
Uglavnom, pošto se nisam izjasnio na ovoj temi - moj stav je stav rms-a: software treba biti free (slobodan). Ne nužno besplatan (free), ali slobodan (free) obavezno!
da, free... kljuc je u ovome free ... ako zelis opensource a ti ga stavi pod GPL ... ako zelis koemrcijalu a ti opet udari komercijalnu licencu ... i zakon treba da te zastiti od toga da ti neko ukrade tvoj trud ... ali zakon treba da ti zabrani monopol ... ti zaradis malo para pa patentiras sve zivo ... i ja sutra ne mogu da stavim okrugli button u app jer je patentiran ... dakle sloboda da radim sve sto zelim ali da ne ugrozim tudju slobodu

... sta da je tesla patentiro izmjenicu struju... na kraju krajeva ...

P.S. daj mi link igre na pp :D
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#115 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by dragan.s »

moa wrote:Zato ja koristim za svoju aplikaciju MYSQL i to unazad 3 godine jer sam znao da ce kad tad doci ovaj trenutak.
MS SQL Server Express 2008 sa Management konzolom je potpuno besplatan. Ima doduše nekih ograničenja oko veličine baze, ali za većinu je sasvim dovoljan.
Prije toga je takođe postojala besplatna verzija baze, ali bez konzole.
A za aplikacije koje koriste MS Access kao bazu nije potrebno Access instalirati na računaru.
I Oracle ima besplatnu verziju baze sa konzolom za upravljanje.
User avatar
moa
Posts: 3637
Joined: 19/09/2007 13:08
Location: nestala lokacija

#116 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by moa »

nellington wrote:
moa wrote:Kad pocnes da stvaras i kad vidis da od svoga rada mozes zivjeti onda naravno da stajes iza ovakvih stvari.
Mislim da niko od ovih na forumu nebi bili sretni da im se to desi, ti radis ne spavas, dumas, zaboravis na cugu, koke, zajebanciju i onda dodje hadzo i mazne ti e ne moze.
Podsjeti me ovo na nešto - kad sam igru koju sam nedavno radio trebao uploadovati na net, nisam dvojio - biće besplatna, GNU GPL licenca, neka community prihvati stvar, biće više igrača, više feedbacka, sve super.

Do danas mi je možda 10 ljudi skinulo igru i poigralo - trebao sam staviti cijenu pa da je počnu dilati po torrentima, ko je još čuo za legalno skidanje :lol:

Uglavnom, pošto se nisam izjasnio na ovoj temi - moj stav je stav rms-a: software treba biti free (slobodan). Ne nužno besplatan (free), ali slobodan (free) obavezno!
To radi i microsoft, dao ti je windowse da se naviknes raditi sa njim, eh onda ti kaze haj ba kupi licencu bolje ti je, pa onda dodje evropa kaze usvojite zakone i dobijete stotinjak miliona markica zato sto cete usvojit zakon, pa opet dodje pa kaze eto dobijete jos malo ako pocnete primjenjivat taj zakon, a onda drzava skonta da joj se to isplati, Windows placa poreze ti placas poreze, drzava zivi i zatvoren krug, Ti dobijes update....Kad si vec tako dobrodusan haj mi napravi web stranicu ova moja mi dosadila, necu ti nista platit, hos'?

Mene sto se tice napravi windows 10 i djeli ga besplatno ali ja zivim od svog posla.
MSSQL baza je beton, ali ona kosta , a MYSQL koji u potpuno zadovoljava moje potrebe je free i nju koristim za svoj SW, ali software nedam dzaba jer sam radio na njemu 3 godine. Software koji upravlja odredjenim uredjajima i koji je prilagodljiv 90% na sve ostale uredjaje iste funkcije( da ne spominjem o kojim se uredjajim radi)
i hvala bogu ima trzista za njega.

Helem windows je bio dovoljno otvoren pa podrzvaca openoffice, opensource baze, aplikacija, hardware... Naravno da je ovo u obostranom interesu, pa bujrum brate ali opet kad skontas sta sve dobijes uz windows mislim da nije skup. OS sa paint, notepad,kalkulatorom, msn, sheduler, remotedesktop...
Da ne odlazimo previse sa teme ali moram spomenuti da nema na drzavnom nivou nikakav plan, program za razvoj drustva u tom segmentu. Generalno drzava ne podrzava malog korisnika ali to je vec tema za neki drug subfolder.
Svijet je otvoren pa ko nece da plati licencu neka sebi skine neki drugi OS i neka ga koristi.
User avatar
hrasno38
Posts: 31595
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#117 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by hrasno38 »

atko wrote:
moa wrote:Zato ja koristim za svoju aplikaciju MYSQL i to unazad 3 godine jer sam znao da ce kad tad doci ovaj trenutak.
pa svaki normalan korisnik ce razmisljati u tom pravcu ... a da ne govorimo ako se jos bar malo bavis nekim razvojem i sutra zelis da i ti naplatis svoj rad ... e da vidim ove likove "zena djeca plata" sto uzmu win7, office, photoshop, muziku filomve itd itd ... sve projekti u koje je neko ulozio MILIJARDE ... e da njim neko nedaj boze uzme 100 linija nekog koda ...

Najodvratniji su mi likvi koji uzmu kompeltna opensource rjesenja ... od OS preko web servera do gotovih web rjesenja ... i onda dodju sa pitanjem ... a moze li se ovo dole jomla i sl. sitno u cosku nekako izbrisati a da ja stavim da je to ko mojee :x eee

... ja kad god uzmem neko opensource rjesenje ... odem pa doniram 5-10 KM za taj tool ...

ljudi su najpokvarenija gamad ... daj mi sve dzaba al da ja druge deremmm...

samo zakon ... i hapist sve ... a za kaznu natjerat da se malo edukuju ... mislim da gora kazna ne postoji za balkancerose
Ma hajde.....sta nam svasta naprica. Tvoje postenje me fascinira toliko da sam se sav najezio. Ja nista ne kradem nego samo uzimam sto mi neko dzaba daje. Kad budem provalio u neki MS server i drmnuo im neki novi Win e onda cu postati odvratan i na kraju krajeva lopov. Da nije pirata Microsoft bi propao jer ne bi imao ko da reklamira pogotovo danas kad je Linux sve ozbiljniji a za neke stvari i bolji konkurent. Pa zar mislis da nema masa ljudi koji jesu legalno kupili Windows a onda ga cisto sto tako hoce podjelili sa internet korisnicima. Evo ja hocu da se edukujem ali mi jedan MS skill dodje toliko da ostatak mjeseca moram da stavim sisariku u guzicu. Ti mozda mozes da kupujes sta hoces u svojoj perspektivi ili svijetu u kojem zivis a ovdje 90% ne moze...i ne kradu nego samo uzimaju ono sto im se nudi.
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#118 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by dragan.s »

notsure wrote:...
Micro$oft je svjesno i namjerno olakšao piratiziranje svojih proizvoda, kako bi navukao/navikao korisnike, pa ih onda ganja da to legalizuju. Problem je i u tome što naša us?ana država nema strategiju kako da to riješi. U Srbiji ste imali akciju legalizacije - za 20-k KM ste mogli legalizovati Windowse, a toga kod nas nema. Ja ne downloadujem MP3 zato to sam kleptoman, nego zato što je audio CD nerealno skup. Ponudite ga po razumnoj cijeni i kupiću ga.
Ma ne mislim da je nešto namjerno olakšao. U to vrijeme ih nije to mnogo brinulo. Sistem aktivacije su tek uveli sa Office-om XP 2001. Sad imaju najozbiljniji sistem na Win Server 2008 R2 koji još nije krekovan i treba ga aktivirati svakih 180 dana.
Ima i kod nas pokušaja legalizacije. Prošle jeseni je moja firma sklopila ugovor sa jednim od prodavaca MS proizvoda u BiH. Uglavnom bilo je više vrsta licenciranja, od plaćanja odjednom do godišnjeg zakupa. Cijene i ugovori su zavisli od količine softvera koji se ugovara. Najbolje u svemu je bilo što nije bilo potrebno uopšte išta dirati na računarima klijenata. Klijenti bi dobili ugovor i račun koji kaže da je sav njihov softver legalan. Jedino u slučaju neke reinstalacije bi se išlo sa novim ključevima. I moj direktor i još jedan vanjski saradnik su mjesec dana obilazili firme po gradu, pričali i objašnjavali do iznemoglosti. I znaš koliko smo prodali? Ništa. Ali kad prvog oglobe zbog nelegalnog softvera pred radnjom će biti red i neće pitati koliko košta. Takvi smo mi, dok nas ne udari po glavi ne shvatimo stvar ozbiljno.
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#119 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by atko »

moa wrote: Da ne odlazimo previse sa teme ali moram spomenuti da nema na drzavnom nivou nikakav plan, program za razvoj drustva u tom segmentu. Generalno drzava ne podrzava malog korisnika ali to je vec tema za neki drug subfolder.
nazalost tu pocinju i zavrsavaju skoro sve nase teme ... sad ce kao sto rekoj inspektori ko zadnji jajari loviti videoteke i piljare ne bi li nasli koji ilegalni XP i slozili kaznu od 500KM ili koliko je vec propisano ...

Isto kao da mirne duse gledas proizvodjace i dilere droge kako istu dostavljaju po skolama i onda saljes inspektore da djacima pregledavaju dzepove ... i ono sto dodatno razocarava je taj inertni stav mase u fazonu ... pa kao sta ce djeca nek se malo drogiraju nema se za ostalo para ...
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#120 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by atko »

hrasno38 wrote: Ma hajde.....sta nam svasta naprica. Tvoje postenje me fascinira toliko da sam se sav najezio. Ja nista ne kradem nego samo uzimam sto mi neko dzaba daje. Kad budem provalio u neki MS server i drmnuo im neki novi Win e onda cu postati odvratan i na kraju krajeva lopov. Da nije pirata Microsoft bi propao jer ne bi imao ko da reklamira pogotovo danas kad je Linux sve ozbiljniji a za neke stvari i bolji konkurent. Pa zar mislis da nema masa ljudi koji jesu legalno kupili Windows a onda ga cisto sto tako hoce podjelili sa internet korisnicima. Evo ja hocu da se edukujem ali mi jedan MS skill dodje toliko da ostatak mjeseca moram da stavim sisariku u guzicu. Ti mozda mozes da kupujes sta hoces u svojoj perspektivi ili svijetu u kojem zivis a ovdje 90% ne moze...i ne kradu nego samo uzimaju ono sto im se nudi.
ono tako fino i nekulturno pokusavas da mixas ono sto je licno i ono sto je tema ... u fazonu "sjo vidi mu glave taaa ce on" .... vjerovatno sve na osnovu procitane lokacije ispod nicka ili slicno ... uz nezaobilazni slag na tortu ... eto sirotinja nema kako si tako okrutan ...

ides na ignore listu ;)
Stojadin
Posts: 556
Joined: 22/06/2011 20:33

#121 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by Stojadin »

bambina78 wrote:
Altsa wrote:ne moze drzava traziti od mene da postujem kopirajt kada u sarajevu nema prodavnice gdje se mogu kupiti tek objavljeni muzicki albumi (original) ili ti filmovi...sta da ja radim...
Znaci ako u Sarajevu budem u mogucnosti da ukradem Ferarija, opravdanje kradje moze da bude da ga nisam gdje imao kupiti u Sarajevu. Genijalno. :oops:
joj ti logike, u pm... :-)

ne stoji nikako, jebiga. pokusavam shvatiti i tebe i onog maloprije s burekom, al ne ide nikako. koga ostecujem ako skinem neki sw il film il sta li? 100% ga necu platit ionako. ne pada mi na pamet da dam pola plate na neki windows tamo, radije cu se mucit sa linuxom nego dao te pare na nesto tako precijenjeno. covjek potrosi 1 fening da napravi CD windowsa, a ja da platim 300 maraka. ne pada mi na pamet. I koga onda ja ostecujem ako ga ne bi kupio ni ovako ni onako?

skidanje filmova il bilo cega se ne moze uporedit sa kradjom ferarija, nego sa ulaskom u kino, a da ne platis kartu. s tim da se ne racuna to sto ostecujes to kino, i jos zamisli da ne zauzimas nicije mjesto. tek onda usporedba valja :thumbup:

(a da ti pravo kazem, zaboli me neka stvarka i da ostetim bil gejtsa)
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#122 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by atko »

Stojadin wrote:
skidanje filmova il bilo cega se ne moze uporedit sa kradjom ferarija, nego sa ulaskom u kino, a da ne platis kartu. s tim da se ne racuna to sto ostecujes to kino, i jos zamisli da ne zauzimas nicije mjesto. tek onda usporedba valja :thumbup:
Isto kao da neko udjeu tvoju kucu bez tvog znanja dok si ti odsutan i malo odspava na kaucu koji i onako niko ne koristi ... i to je ok jelde :D

naravno ... svi smo se mi ko djeca provlacili bez karte na tekum u kino i sl ... i nije svijet zbog toga propo ... hajmo se malo dogoviriti o cemu pricamo prvo ... ovdje skacemo sa primjera kako neko downloada neki programcic za licnu upotrebu pa do toga kako neko dila SW vrijedan desetine hiljada

... ako ti udjes u kino po gore opisanom scenariju ... to nije neki problem ... (ti imas svoje opravdanje sto si to ucinio ... al budi bar fer pa reci znam to nije fino) al ako iz rukav izvadis kameru i krisom snimis film i sutra ga dilas ... e to je kriminal ;)
IcedFlame
Posts: 1238
Joined: 06/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#123 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by IcedFlame »

atko wrote:... ako ti udjes u kino po gore opisanom scenariju ... to nije neki problem ... (ti imas svoje opravdanje sto si to ucinio ... al budi bar fer pa reci znam to nije fino) al ako iz rukav izvadis kameru i krisom snimis film i sutra ga dilas ... e to je kriminal ;)
Upravo o ovome se radi. I protiv ovakve vrste piraterije jesam. Ali cak ni ovo nije kradja u pravom smislu rijeci (u onom kontekstu koji ovdje mnogi spominju), jer nisi oteo dvd/bluray koji je bas neko iza tebe htio da kupi ili je vec kupio. Razgraniciti prvo ilegalnu upotrebu u svrhu pribavljanja finansijske koristi, od upotrebe u privatne svrhe.
Ja koristim Windows i Linux. Da sutra budem uslovljen da moram platiti windows - samo bih presao na Linux. Koga sam ja u tom slucaju ostetio? Jesam li ja vise ostetio Microsoft, ili onaj ko je napravio Ubuntu, SuSe, Gentoo ili Mint?

Dakle, kradja nije ako imam mogucnost da koristim nesto sto inace nikad ne bih ni platio. Da ne bude zabune - IMAM kupljenog software-a, imam originalnih audio CD-ova i DVD-ova, igrara... ali postoji jos jedna stvar, koju nekako uvijek preskoce ili zaobidju, a bitni su u ovoj prici:
- Audio cd-ovi su uglavnom kupljeni na koncertima ili direktno od muzicara/benda. Ostali su kupljeni NAKON sto sam skinuo MP3 album, i svidio mi se toliko da sam pomislio kako vrijedi imati u kolekciji, a prije tog MP3 albuma nisam nikad ni cuo za bend.
- Imam licenciran windows, ali samo zato sto sam ga dobio puno ispod realne cijene. Dakle, nisam ja nikakav buntovnik ili pobornik samo i jedino piratskog software-a.
- Besplatnu legalnu alternativu vrlo cesto trazim, i za takvih nekoliko programa koje koristim nije mi bilo zao donirati 5-10 dolara za autora ili tim.

Analogija s autima ne stoji nikako. Ako komsija ima Ferrari, a ja dodjem i 'precrtam' dizajn, moj internet provajder mi je dao sav potreban 'alat i garazu', i ja napravim sebi istog takvog. Komsiji moze samo biti krivo, ali ga ni na koji nacin nisam ostetio, niti njega niti fabriku. Nikad ga ne bih kupio svakako :lol: :) Mozemo mi o ovome do ujutro, unatoc svemu, da polemiziramo :D
Stojadin
Posts: 556
Joined: 22/06/2011 20:33

#124 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by Stojadin »

atko wrote:
Stojadin wrote:
skidanje filmova il bilo cega se ne moze uporedit sa kradjom ferarija, nego sa ulaskom u kino, a da ne platis kartu. s tim da se ne racuna to sto ostecujes to kino, i jos zamisli da ne zauzimas nicije mjesto. tek onda usporedba valja :thumbup:
Isto kao da neko udjeu tvoju kucu bez tvog znanja dok si ti odsutan i malo odspava na kaucu koji i onako niko ne koristi ... i to je ok jelde :D
sta fali :D Ako ne ukrade nista iz kuce, i ne uprlja, i da je nevidljiv za mene nek spava :lol:
... ako ti udjes u kino po gore opisanom scenariju ... to nije neki problem ... (ti imas svoje opravdanje sto si to ucinio ... al budi bar fer pa reci znam to nije fino) al ako iz rukav izvadis kameru i krisom snimis film i sutra ga dilas ... e to je kriminal
pa jest kriminal, iako nije bas ozbiljan, al ja ovdje govorim o pirateriji za licnu upotrebu, ne za preprodaju.
User avatar
bambina78
Posts: 778
Joined: 26/10/2011 15:00

#125 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by bambina78 »

Stojadin wrote: pa jest kriminal, iako nije bas ozbiljan,
Sa ovom recenicom se bude i zanoce svi nasi politicari...
Post Reply