Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

izvrsni direktor
Posts: 14752
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#34176 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

_BataZiv_0809 wrote: 24/06/2026 11:49
izvrsni direktor wrote: 24/06/2026 11:25
_BataZiv_0809 wrote: 24/06/2026 10:08

Nedavno sjedim na kafi u basti kafica na promenadi jedne evropske metropole, kad lik pored trazi upaljac i pita where you from.

Kad je cuo Bosnia, kaze a Bosna mi smo iz Makedonija, otkud ovdje sus mus, ona standardna suplja.

Bukvalno treca recenica mu ide-ne isplati se vise ovdje zivjeti, nema para, bolje je sad na Balkanu :lol: :lol:
U kojoj si ba metropoooli (citaj kao radoncic) bio?
Bio sam u Foči (Kuduz) :lol: :lol:

Isao sam turneju po Beneluxu, a konkretna scena je iz Brisela :thumbup:
Svaka ćas, poslom sam svaki kvartal u briselu. Milina otici uvijek
Bodkin
Posts: 22543
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#34177 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bodkin »

izvrsni direktor wrote: 24/06/2026 09:59
Ozimician wrote: 24/06/2026 09:48 https://www.klix.ba/vijesti/bih/iz-dija ... /260623098

Evo otprilike koliko se BH dijaspora, posebno bosnjacka - politicki zanima za BiH.

Ovo je dobar objektivan ndikator kad neko spomene dijasporu i mjesanje u politiku. :D
To je to.
A bit ce jos manje sa vremenom
Ljepota. Konacno da ljudi koji ne zive u drzavi i ne placaju porez prestanu da biraju politicare ljudima koji zive

Sta boli kurko nekog u malmeu prokisnjava li skola u svrakinom. Politicar koji ce raditi na obnovi tog krova sigurno nece imati glas dijaspore
Bodkin
Posts: 22543
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#34178 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bodkin »

Ozimician wrote: 23/06/2026 16:19
Ja mogu govoriti iz njemacke perspektive, ovdje sam cuo dobru kritiku "Integracije" - u smislu Integracija se predstavlja kao check-lista, koju jedan migrant teba da ispuni da bi se smatrao oficijelno "integrisanim". Ali integracija u drustvo je mnogo vise od toga i tu je potrebno aktivno ucesce i druge strane.

Evo recimo integraciona odjeljenja u njemackim skolama su za mene totalni promasaj, jer rade upravo suprotno od toga sto im naziv nalaze.
Kazem ti imamo drugaciju definiciju integracije. Na kraju se svodi na kulturolosku + zakonsku. I to je to.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83486
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#34179 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

izvrsni direktor wrote: 24/06/2026 12:07
_BataZiv_0809 wrote: 24/06/2026 11:49
izvrsni direktor wrote: 24/06/2026 11:25

U kojoj si ba metropoooli (citaj kao radoncic) bio?
Bio sam u Foči (Kuduz) :lol: :lol:

Isao sam turneju po Beneluxu, a konkretna scena je iz Brisela :thumbup:
Svaka ćas, poslom sam svaki kvartal u briselu. Milina otici uvijek
Dobar grad, obozavam njegov barok :thumbup:

Nisam bio od 2009. i mogu reci da je promjena ogromna :shock: doduse i razlika medju mojim tadasnjim i sadasnjim prioritetima i point of intrestima je isto pozamasna :lol:
User avatar
Ozimician
Posts: 8144
Joined: 05/09/2012 23:21

#34180 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Bodkin wrote: 24/06/2026 12:08
izvrsni direktor wrote: 24/06/2026 09:59
Ozimician wrote: 24/06/2026 09:48 https://www.klix.ba/vijesti/bih/iz-dija ... /260623098

Evo otprilike koliko se BH dijaspora, posebno bosnjacka - politicki zanima za BiH.

Ovo je dobar objektivan ndikator kad neko spomene dijasporu i mjesanje u politiku. :D
To je to.
A bit ce jos manje sa vremenom
Ljepota. Konacno da ljudi koji ne zive u drzavi i ne placaju porez prestanu da biraju politicare ljudima koji zive

Sta boli kurko nekog u malmeu prokisnjava li skola u svrakinom. Politicar koji ce raditi na obnovi tog krova sigurno nece imati glas dijaspore
Problem je sto ti vidis Malme i Svrakino. Onda ovo sto si napisao je vrlo legit.

...a ne vidis Posusje i Imotski npr. :D ...ne vidis Bratunac i Loznicu :D

Evo ja sam prvi koji slaze da se zabrane dvojna drzavljanstva i glasanje dijaspore. Sta mislis ko ce biti protiv?
S ovim narativnom na kraju u praksi dobijes da odbijas glasove jedino bosnjackoj ekipi, dok ostali dobiju glasove 2x - jednom postom, drugi put autobusom na dan izbora.

Za Svrakino i dalje ostaje nebitno, ali za drzavu BiH moze da znaci.
User avatar
dr_Evil
Posts: 21804
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#34181 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

Isner wrote: 24/06/2026 12:00
dr_Evil wrote: 24/06/2026 10:30
Isner wrote: 24/06/2026 10:26

Sad dijaspora opet dobra? :bih:
Nemamo mi dijasporu. Nedostatak dijaspore je samo simptom bolesti koja se zove nedostatak nacionalne svijesti. Odgovornost zavrsava na kapiji od avlije, pa tako i taj novac koji dolazi je samo ulaganje u poboljsanje svog zivotnog standarda kroz kupovinu ili odrzavanje nekretnina, te pomoc roditeljima, sto je opet kapija od avlije. Kako u Bosni tako i vani, ukratko imamo samo jos odredjen broj generacija prije nego se ugasimo u potpunosti kako u dijaspori tako i u domovini.

Nama se borit, ali tako je kako je.
Itekako mi imamo dijasporu al smo mnogo posvađani... Mi zavidimo njima, oni zavide nama, ko puno radi a ko bolje živi, rijec po rijec, to je detoniralo nekad prve godine korone... Još uvijek su to na prvi pogled OK odnosi al kad se malo više sjedne ili popije pa kad se jezik razveže, bar ono što ja slušam, to nikako ne ide u dobrom smjeru...
Ma pricamo o 1% ljudi koji se bave necim sto je bitno za drustvo, kao i u domovini. NIje ljubav prema domovini cevap i reprezentacija. Svima su puna usta svega, ali kad zapravo treba nesto uradili ili se pojaviti tu vidis da nemas kapacitet.

Nije to vise ni ovaj odnos dijaspora domovina, nego jednostavno gleda se sebe, onaj urodjeni nas IMT(imal mene tu) gen. Ti mozes skupit 10 ljudi u jednom gradu da rade na necemu, od to 10 petoro je doslo radi reda, troje ne zna sta radi, i 2 koje gura, ostali 1000ljudi nece doci na ovo sta ovo 10 ljudi stvori.

Dodjem u Mostar i vidim da se sve vrti oko marke, ebo te prije smo se ponosili time da nismo materijalno drustvo, pa nije to bilo u Jugi nego prije 15ak godina, zezali kolektivni Zapad ono posao-pidzama, nemaju oni ono sta mi imamo i te fore. Sad je Zapad mala maca, kakvo drustvo kakvi bakraci, samo gdje ko ulozio u beton(ako nista drugo).

Mrka kapa... ali eto, iskreno se nadam da grijesim, znam ja pogrijesit.
User avatar
geralt
Posts: 6446
Joined: 14/09/2017 12:45

#34182 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by geralt »

dr_Evil wrote: 24/06/2026 12:50 Dodjem u Mostar i vidim da se sve vrti oko marke, ebo te prije smo se ponosili time da nismo materijalno drustvo, pa nije to bilo u Jugi nego prije 15ak godina, zezali kolektivni Zapad ono posao-pidzama, nemaju oni ono sta mi imamo i te fore. Sad je Zapad mala maca, kakvo drustvo kakvi bakraci, samo gdje ko ulozio u beton(ako nista drugo).
Tebi je to lose jer imas romanticarski pogled na te stvari, ali mislim da ljudi koji tamo zive 365 dana u godini imaju malo drukciju perspektivu.

Konkretno kad uzmes Mostar i konkretno period od prije 15 godina, skok nabolje u zivotnom standardu je nevjerovatan, posebno na "istocnoj" strani. Prije 15 godina su ljudi radili neprijavljeni u suvenirnicama u Starom gradu za 15-20KM cijeli dan, i smatrali se sretnim sto imaju i takav posao.
User avatar
dr_Evil
Posts: 21804
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#34183 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

geralt wrote: 24/06/2026 15:08
dr_Evil wrote: 24/06/2026 12:50 Dodjem u Mostar i vidim da se sve vrti oko marke, ebo te prije smo se ponosili time da nismo materijalno drustvo, pa nije to bilo u Jugi nego prije 15ak godina, zezali kolektivni Zapad ono posao-pidzama, nemaju oni ono sta mi imamo i te fore. Sad je Zapad mala maca, kakvo drustvo kakvi bakraci, samo gdje ko ulozio u beton(ako nista drugo).
Tebi je to lose jer imas romanticarski pogled na te stvari, ali mislim da ljudi koji tamo zive 365 dana u godini imaju malo drukciju perspektivu.

Konkretno kad uzmes Mostar i konkretno period od prije 15 godina, skok nabolje u zivotnom standardu je nevjerovatan, posebno na "istocnoj" strani. Prije 15 godina su ljudi radili neprijavljeni u suvenirnicama u Starom gradu za 15-20KM cijeli dan, i smatrali se sretnim sto imaju i takav posao.
Sve je to ok sta ti velis, i ja cu se sloziti s tobom. Ali to opet ne mijenja sliku da je pocelo sve da se gleda kroz pare. Kad sam negdje dosao u Norvesku posto norveskih 5 kruna ima rupu u sredini bila je sala da Norvezanin sve gleda kroz tu rupu, tad mi je to bilo bas simpaticno jer mi smo bili u nekom drugom filmu. Danas moram istaci da mi mozemo komotno napravit rupu u svakoj nasoj novcanici i kovanici.

Nista vise nije znak paznje, samo se gleda koliko je sta placeno, takmicenje jedni s drugima ko ce vise i skuplje. Ebi ga kad sam na proljece bio rasprava o sandalama za dijete od 2 godine, hoce li sandale od 130 ili od 150KM.

Imam srece malo tu pa je ostalo par prijatelja koji razmisljaju slicno kao i ja, cijene svoje slobodno vrijeme te odnose s porodicom i prijateljima. Mislim materijalizam je sasvim OK, valjda je USA stvorena na tim temeljima, negdje sam samo ispao iz tog filma. Sto bi reklo Hladno pivo "stan je dobio od firme one bivse domovine, tu je stao nije krao, nije htio, nije znao".
User avatar
geralt
Posts: 6446
Joined: 14/09/2017 12:45

#34184 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by geralt »

dr_Evil wrote: 24/06/2026 15:23
geralt wrote: 24/06/2026 15:08
dr_Evil wrote: 24/06/2026 12:50 Dodjem u Mostar i vidim da se sve vrti oko marke, ebo te prije smo se ponosili time da nismo materijalno drustvo, pa nije to bilo u Jugi nego prije 15ak godina, zezali kolektivni Zapad ono posao-pidzama, nemaju oni ono sta mi imamo i te fore. Sad je Zapad mala maca, kakvo drustvo kakvi bakraci, samo gdje ko ulozio u beton(ako nista drugo).
Tebi je to lose jer imas romanticarski pogled na te stvari, ali mislim da ljudi koji tamo zive 365 dana u godini imaju malo drukciju perspektivu.

Konkretno kad uzmes Mostar i konkretno period od prije 15 godina, skok nabolje u zivotnom standardu je nevjerovatan, posebno na "istocnoj" strani. Prije 15 godina su ljudi radili neprijavljeni u suvenirnicama u Starom gradu za 15-20KM cijeli dan, i smatrali se sretnim sto imaju i takav posao.
Sve je to ok sta ti velis, i ja cu se sloziti s tobom. Ali to opet ne mijenja sliku da je pocelo sve da se gleda kroz pare. Kad sam negdje dosao u Norvesku posto norveskih 5 kruna ima rupu u sredini bila je sala da Norvezanin sve gleda kroz tu rupu, tad mi je to bilo bas simpaticno jer mi smo bili u nekom drugom filmu. Danas moram istaci da mi mozemo komotno napravit rupu u svakoj nasoj novcanici i kovanici.

Nista vise nije znak paznje, samo se gleda koliko je sta placeno, takmicenje jedni s drugima ko ce vise i skuplje. Ebi ga kad sam na proljece bio rasprava o sandalama za dijete od 2 godine, hoce li sandale od 130 ili od 150KM.

Imam srece malo tu pa je ostalo par prijatelja koji razmisljaju slicno kao i ja, cijene svoje slobodno vrijeme te odnose s porodicom i prijateljima. Mislim materijalizam je sasvim OK, valjda je USA stvorena na tim temeljima, negdje sam samo ispao iz tog filma. Sto bi reklo Hladno pivo "stan je dobio od firme one bivse domovine, tu je stao nije krao, nije htio, nije znao".
Nije se tu nista promijenio mentalitet, promijenilo se samo to da sad i "sitna raja" moze kupiti te sandale od 150 KM. Znao sam ja ljude iz bogatijeg sloja Mostaraca koji su 2011. nosali majice od 300 KM - ne zato sto je majica nesto dobra, vec zato da moze pricati gdje ju je kupio.

Sada smo dosli na nivo da se obicni ljudi pokazuju pred drugima majicama i sandalama, dok su bogati presli na nivo da putuju u Ameriku na par sedmica da gledaju Bosnu na Svjetskom.
User avatar
dr_Evil
Posts: 21804
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#34185 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

geralt wrote: 24/06/2026 15:32
dr_Evil wrote: 24/06/2026 15:23
geralt wrote: 24/06/2026 15:08
Tebi je to lose jer imas romanticarski pogled na te stvari, ali mislim da ljudi koji tamo zive 365 dana u godini imaju malo drukciju perspektivu.

Konkretno kad uzmes Mostar i konkretno period od prije 15 godina, skok nabolje u zivotnom standardu je nevjerovatan, posebno na "istocnoj" strani. Prije 15 godina su ljudi radili neprijavljeni u suvenirnicama u Starom gradu za 15-20KM cijeli dan, i smatrali se sretnim sto imaju i takav posao.
Sve je to ok sta ti velis, i ja cu se sloziti s tobom. Ali to opet ne mijenja sliku da je pocelo sve da se gleda kroz pare. Kad sam negdje dosao u Norvesku posto norveskih 5 kruna ima rupu u sredini bila je sala da Norvezanin sve gleda kroz tu rupu, tad mi je to bilo bas simpaticno jer mi smo bili u nekom drugom filmu. Danas moram istaci da mi mozemo komotno napravit rupu u svakoj nasoj novcanici i kovanici.

Nista vise nije znak paznje, samo se gleda koliko je sta placeno, takmicenje jedni s drugima ko ce vise i skuplje. Ebi ga kad sam na proljece bio rasprava o sandalama za dijete od 2 godine, hoce li sandale od 130 ili od 150KM.

Imam srece malo tu pa je ostalo par prijatelja koji razmisljaju slicno kao i ja, cijene svoje slobodno vrijeme te odnose s porodicom i prijateljima. Mislim materijalizam je sasvim OK, valjda je USA stvorena na tim temeljima, negdje sam samo ispao iz tog filma. Sto bi reklo Hladno pivo "stan je dobio od firme one bivse domovine, tu je stao nije krao, nije htio, nije znao".
Nije se tu nista promijenio mentalitet, promijenilo se samo to da sad i "sitna raja" moze kupiti te sandale od 150 KM. Znao sam ja ljude iz bogatijeg sloja Mostaraca koji su 2011. nosali majice od 300 KM - ne zato sto je majica nesto dobra, vec zato da moze pricati gdje ju je kupio.

Sada smo dosli na nivo da se obicni ljudi pokazuju pred drugima majicama i sandalama, dok su bogati presli na nivo da putuju u Ameriku na par sedmica da gledaju Bosnu na Svjetskom.
Izgleda onda da smo svi lagali Marsala :) ili sto bi susjed Johhnys rekao komunizam nije prirodno stanje :D
User avatar
geralt
Posts: 6446
Joined: 14/09/2017 12:45

#34186 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by geralt »

dr_Evil wrote: 24/06/2026 15:41
geralt wrote: 24/06/2026 15:32
dr_Evil wrote: 24/06/2026 15:23

Sve je to ok sta ti velis, i ja cu se sloziti s tobom. Ali to opet ne mijenja sliku da je pocelo sve da se gleda kroz pare. Kad sam negdje dosao u Norvesku posto norveskih 5 kruna ima rupu u sredini bila je sala da Norvezanin sve gleda kroz tu rupu, tad mi je to bilo bas simpaticno jer mi smo bili u nekom drugom filmu. Danas moram istaci da mi mozemo komotno napravit rupu u svakoj nasoj novcanici i kovanici.

Nista vise nije znak paznje, samo se gleda koliko je sta placeno, takmicenje jedni s drugima ko ce vise i skuplje. Ebi ga kad sam na proljece bio rasprava o sandalama za dijete od 2 godine, hoce li sandale od 130 ili od 150KM.

Imam srece malo tu pa je ostalo par prijatelja koji razmisljaju slicno kao i ja, cijene svoje slobodno vrijeme te odnose s porodicom i prijateljima. Mislim materijalizam je sasvim OK, valjda je USA stvorena na tim temeljima, negdje sam samo ispao iz tog filma. Sto bi reklo Hladno pivo "stan je dobio od firme one bivse domovine, tu je stao nije krao, nije htio, nije znao".
Nije se tu nista promijenio mentalitet, promijenilo se samo to da sad i "sitna raja" moze kupiti te sandale od 150 KM. Znao sam ja ljude iz bogatijeg sloja Mostaraca koji su 2011. nosali majice od 300 KM - ne zato sto je majica nesto dobra, vec zato da moze pricati gdje ju je kupio.

Sada smo dosli na nivo da se obicni ljudi pokazuju pred drugima majicama i sandalama, dok su bogati presli na nivo da putuju u Ameriku na par sedmica da gledaju Bosnu na Svjetskom.
Izgleda onda da smo svi lagali Marsala :) ili sto bi susjed Johhnys rekao komunizam nije prirodno stanje :D
Pa prvi je Marsal zivio ko clan saudijske kraljevske porodice. Djuro Pucar izabrao sebi najbolju vilu sto je postojala u Sarajevu, a ostali proleteri neka zive po dvije porodice u jednom stanu. "Crvena burzoazija" se pojavila vec 1946., a ljudi koji su previse lajali o tome (Djilas, Branko Copic) su ekspresno uklonjeni.
User avatar
JohnnyS
Posts: 17540
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#34187 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by JohnnyS »

dr_Evil wrote: 24/06/2026 15:41
geralt wrote: 24/06/2026 15:32
dr_Evil wrote: 24/06/2026 15:23

Sve je to ok sta ti velis, i ja cu se sloziti s tobom. Ali to opet ne mijenja sliku da je pocelo sve da se gleda kroz pare. Kad sam negdje dosao u Norvesku posto norveskih 5 kruna ima rupu u sredini bila je sala da Norvezanin sve gleda kroz tu rupu, tad mi je to bilo bas simpaticno jer mi smo bili u nekom drugom filmu. Danas moram istaci da mi mozemo komotno napravit rupu u svakoj nasoj novcanici i kovanici.

Nista vise nije znak paznje, samo se gleda koliko je sta placeno, takmicenje jedni s drugima ko ce vise i skuplje. Ebi ga kad sam na proljece bio rasprava o sandalama za dijete od 2 godine, hoce li sandale od 130 ili od 150KM.

Imam srece malo tu pa je ostalo par prijatelja koji razmisljaju slicno kao i ja, cijene svoje slobodno vrijeme te odnose s porodicom i prijateljima. Mislim materijalizam je sasvim OK, valjda je USA stvorena na tim temeljima, negdje sam samo ispao iz tog filma. Sto bi reklo Hladno pivo "stan je dobio od firme one bivse domovine, tu je stao nije krao, nije htio, nije znao".
Nije se tu nista promijenio mentalitet, promijenilo se samo to da sad i "sitna raja" moze kupiti te sandale od 150 KM. Znao sam ja ljude iz bogatijeg sloja Mostaraca koji su 2011. nosali majice od 300 KM - ne zato sto je majica nesto dobra, vec zato da moze pricati gdje ju je kupio.

Sada smo dosli na nivo da se obicni ljudi pokazuju pred drugima majicama i sandalama, dok su bogati presli na nivo da putuju u Ameriku na par sedmica da gledaju Bosnu na Svjetskom.
Izgleda onda da smo svi lagali Marsala :) ili sto bi susjed Johhnys rekao komunizam nije prirodno stanje :D
Moj brat milijunaš je meni davno rekao: mi koji imamo pare, imamo i probleme. Vi koji nemate, ležite na plaži i govorite: ko ovo more platit.

Tako ti je stvarno. Kad nismo imali para, mogli smo bit produhovljeni. Sad kad imamo para, e onda je problem što nema Frodo sandala broj 26 nego samo 27 i više.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83486
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#34188 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

geralt wrote: 24/06/2026 15:32
Sada smo dosli na nivo da se obicni ljudi pokazuju pred drugima majicama i sandalama, dok su bogati presli na nivo da putuju u Ameriku na par sedmica da gledaju Bosnu na Svjetskom.
Upravo tako, bas dobro receno :thumbup:
I hvala bogu da je tako.
User avatar
dr_Evil
Posts: 21804
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#34189 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

JohnnyS wrote: 24/06/2026 15:56
dr_Evil wrote: 24/06/2026 15:41
geralt wrote: 24/06/2026 15:32
Nije se tu nista promijenio mentalitet, promijenilo se samo to da sad i "sitna raja" moze kupiti te sandale od 150 KM. Znao sam ja ljude iz bogatijeg sloja Mostaraca koji su 2011. nosali majice od 300 KM - ne zato sto je majica nesto dobra, vec zato da moze pricati gdje ju je kupio.

Sada smo dosli na nivo da se obicni ljudi pokazuju pred drugima majicama i sandalama, dok su bogati presli na nivo da putuju u Ameriku na par sedmica da gledaju Bosnu na Svjetskom.
Izgleda onda da smo svi lagali Marsala :) ili sto bi susjed Johhnys rekao komunizam nije prirodno stanje :D
Moj brat milijunaš je meni davno rekao: mi koji imamo pare, imamo i probleme. Vi koji nemate, ležite na plaži i govorite: ko ovo more platit.

Tako ti je stvarno. Kad nismo imali para, mogli smo bit produhovljeni. Sad kad imamo para, e onda je problem što nema Frodo sandala broj 26 nego samo 27 i više.
Ima tu istine. Ali treba i evolucije da se dodje do toga da je bolje vozit hyundai, a imat vremena sa njim otici na planinu i jos pri tome biti dovoljno zdrav da hodas par km, nego u lexusu s posla na posao pa placati nalaze. Uvijek ce biti onih koji mogu realno imati lexusa i zdravlje, ali mislim da to nije trenutni kulturoloski trend.
User avatar
JohnnyS
Posts: 17540
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#34190 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by JohnnyS »

dr_Evil wrote: 24/06/2026 16:03
JohnnyS wrote: 24/06/2026 15:56
dr_Evil wrote: 24/06/2026 15:41

Izgleda onda da smo svi lagali Marsala :) ili sto bi susjed Johhnys rekao komunizam nije prirodno stanje :D
Moj brat milijunaš je meni davno rekao: mi koji imamo pare, imamo i probleme. Vi koji nemate, ležite na plaži i govorite: ko ovo more platit.

Tako ti je stvarno. Kad nismo imali para, mogli smo bit produhovljeni. Sad kad imamo para, e onda je problem što nema Frodo sandala broj 26 nego samo 27 i više.
Ima tu istine. Ali treba i evolucije da se dodje do toga da je bolje vozit hyundai, a imat vremena sa njim otici na planinu i jos pri tome biti dovoljno zdrav da hodas par km, nego u lexusu s posla na posao pa placati nalaze. Uvijek ce biti onih koji mogu realno imati lexusa i zdravlje, ali mislim da to nije trenutni kulturoloski trend.
To ljudi skontaju u svojim četrdesetima, mlađi ljudi misle da će postati direktori svemira ako stvarno zapnu
Bodkin
Posts: 22543
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#34191 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bodkin »

Ozimician wrote: 24/06/2026 12:42
Bodkin wrote: 24/06/2026 12:08
izvrsni direktor wrote: 24/06/2026 09:59

To je to.
A bit ce jos manje sa vremenom
Ljepota. Konacno da ljudi koji ne zive u drzavi i ne placaju porez prestanu da biraju politicare ljudima koji zive

Sta boli kurko nekog u malmeu prokisnjava li skola u svrakinom. Politicar koji ce raditi na obnovi tog krova sigurno nece imati glas dijaspore
Problem je sto ti vidis Malme i Svrakino. Onda ovo sto si napisao je vrlo legit.

...a ne vidis Posusje i Imotski npr. :D ...ne vidis Bratunac i Loznicu :D

Evo ja sam prvi koji slaze da se zabrane dvojna drzavljanstva i glasanje dijaspore. Sta mislis ko ce biti protiv?
S ovim narativnom na kraju u praksi dobijes da odbijas glasove jedino bosnjackoj ekipi, dok ostali dobiju glasove 2x - jednom postom, drugi put autobusom na dan izbora.

Za Svrakino i dalje ostaje nebitno, ali za drzavu BiH moze da znaci.
Kako ne vidim? Ne znam ko je protiv, ja samo svoje misljenje iznosim :D nisam protiv dvojnog, protiv sam glasanja tamo gdje ne zivis. To je dobro rijeseno u EU. Mozes glasati na lokalnom nivou ako zivis tu odredjeni period. Iako nisi ni domaci

Ako ukines mogucnost jednim, ukidas svima. Jednostavno :D
Bodkin
Posts: 22543
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#34192 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bodkin »

JohnnyS wrote: 24/06/2026 16:12
dr_Evil wrote: 24/06/2026 16:03
JohnnyS wrote: 24/06/2026 15:56

Moj brat milijunaš je meni davno rekao: mi koji imamo pare, imamo i probleme. Vi koji nemate, ležite na plaži i govorite: ko ovo more platit.

Tako ti je stvarno. Kad nismo imali para, mogli smo bit produhovljeni. Sad kad imamo para, e onda je problem što nema Frodo sandala broj 26 nego samo 27 i više.
Ima tu istine. Ali treba i evolucije da se dodje do toga da je bolje vozit hyundai, a imat vremena sa njim otici na planinu i jos pri tome biti dovoljno zdrav da hodas par km, nego u lexusu s posla na posao pa placati nalaze. Uvijek ce biti onih koji mogu realno imati lexusa i zdravlje, ali mislim da to nije trenutni kulturoloski trend.
To ljudi skontaju u svojim četrdesetima, mlađi ljudi misle da će postati direktori svemira ako stvarno zapnu
Ako zapnes mozda postanes direktor. Ako ne zapnes sigurno ne postanea direktor

Malo vam je luzerska prica ili ste ostarili pa se ne sjecate gladi kad ste mladi :D
izvrsni direktor
Posts: 14752
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#34193 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

Bodkin wrote: 24/06/2026 17:27
JohnnyS wrote: 24/06/2026 16:12
dr_Evil wrote: 24/06/2026 16:03

Ima tu istine. Ali treba i evolucije da se dodje do toga da je bolje vozit hyundai, a imat vremena sa njim otici na planinu i jos pri tome biti dovoljno zdrav da hodas par km, nego u lexusu s posla na posao pa placati nalaze. Uvijek ce biti onih koji mogu realno imati lexusa i zdravlje, ali mislim da to nije trenutni kulturoloski trend.
To ljudi skontaju u svojim četrdesetima, mlađi ljudi misle da će postati direktori svemira ako stvarno zapnu
Ako zapnes mozda postanes direktor. Ako ne zapnes sigurno ne postanea direktor

Ovo ja mogu potvrditi 8-)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83486
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#34194 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

Tezim tome da me se placa prema tome koliko znam a ne koliko rintacim.
User avatar
JohnnyS
Posts: 17540
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#34195 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by JohnnyS »

Bodkin wrote: 24/06/2026 17:27
JohnnyS wrote: 24/06/2026 16:12
dr_Evil wrote: 24/06/2026 16:03

Ima tu istine. Ali treba i evolucije da se dodje do toga da je bolje vozit hyundai, a imat vremena sa njim otici na planinu i jos pri tome biti dovoljno zdrav da hodas par km, nego u lexusu s posla na posao pa placati nalaze. Uvijek ce biti onih koji mogu realno imati lexusa i zdravlje, ali mislim da to nije trenutni kulturoloski trend.
To ljudi skontaju u svojim četrdesetima, mlađi ljudi misle da će postati direktori svemira ako stvarno zapnu
Ako zapnes mozda postanes direktor. Ako ne zapnes sigurno ne postanea direktor

Malo vam je luzerska prica ili ste ostarili pa se ne sjecate gladi kad ste mladi :D

Ti si zapeo u tom bumerizmu. GenZ jednostavno traži work-life balance, a nas je krivo učeno da vrijedimo koliko radimo. Da moramo trpiti sranja da bismo se uspeli iz corporate ladder i slično. Dobiješ jedan život, o koju ti ga je bacati na posao :D
Bodkin
Posts: 22543
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#34196 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bodkin »

Ne znam, radio sam kao budala i uzivao u radu. Sad radim manje ali komplikovanije i odgovornije stvari i uzivam u plodovima rintanja nekad dok sam bio mladji

Work life balans je suplja prica koju mozes vrtiti dok imas para. I gen z i alfa i sve naredne ce uskoro da nauce da moras raditi da zivis ugodno jer svijetm vise ne dominira samo zapad
User avatar
geralt
Posts: 6446
Joined: 14/09/2017 12:45

#34197 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by geralt »

Bodkin wrote: 24/06/2026 18:46 Ne znam, radio sam kao budala i uzivao u radu. Sad radim manje ali komplikovanije i odgovornije stvari i uzivam u plodovima rintanja nekad dok sam bio mladji

Work life balans je suplja prica koju mozes vrtiti dok imas para. I gen z i alfa i sve naredne ce uskoro da nauce da moras raditi da zivis ugodno jer svijetm vise ne dominira samo zapad
Definicija ugodnog zivota i kolicine novca koji je za to potrebna je subjektivna.

Ja se recimo ibretim na sta Gen Z ovdje trosi pare. Sve im ode na Doordash i slicne gluposti, jer im je mrsko nesto sebi napraviti da jedu, a takodjer im je mrsko izaci iz kuce.
User avatar
konoplja
Posts: 2697
Joined: 12/09/2018 19:31

#34198 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konoplja »

Meni se cini da gen z ima dvije jake i glasne suprostavljene strane. Hustle culture, daj pare, daj slavu etc i quiet quitting, bed rotting etc.
User avatar
Ozimician
Posts: 8144
Joined: 05/09/2012 23:21

#34199 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

JohnnyS wrote: 24/06/2026 17:37
Bodkin wrote: 24/06/2026 17:27
JohnnyS wrote: 24/06/2026 16:12

To ljudi skontaju u svojim četrdesetima, mlađi ljudi misle da će postati direktori svemira ako stvarno zapnu
Ako zapnes mozda postanes direktor. Ako ne zapnes sigurno ne postanea direktor

Malo vam je luzerska prica ili ste ostarili pa se ne sjecate gladi kad ste mladi :D

Ti si zapeo u tom bumerizmu. GenZ jednostavno traži work-life balance, a nas je krivo učeno da vrijedimo koliko radimo. Da moramo trpiti sranja da bismo se uspeli iz corporate ladder i slično. Dobiješ jedan život, o koju ti ga je bacati na posao :D
Kad si stabilan u BiH u javnoj ustanovi, onda work-life balance. :D
Bodkin
Posts: 22543
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#34200 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bodkin »

geralt wrote: 24/06/2026 18:51
Bodkin wrote: 24/06/2026 18:46 Ne znam, radio sam kao budala i uzivao u radu. Sad radim manje ali komplikovanije i odgovornije stvari i uzivam u plodovima rintanja nekad dok sam bio mladji

Work life balans je suplja prica koju mozes vrtiti dok imas para. I gen z i alfa i sve naredne ce uskoro da nauce da moras raditi da zivis ugodno jer svijetm vise ne dominira samo zapad
Definicija ugodnog zivota i kolicine novca koji je za to potrebna je subjektivna.

Ja se recimo ibretim na sta Gen Z ovdje trosi pare. Sve im ode na Doordash i slicne gluposti, jer im je mrsko nesto sebi napraviti da jedu, a takodjer im je mrsko izaci iz kuce.
Slazem se ali sta god da je. Zivot je postao nenormalno skup svakako. Pa tako i taj doordash
Post Reply