Nije bitno, je li veci ili manji, sprdancija je ako stvarno u realnim uslovima moze samo preci 400 km. Onaj zeekr je vizuelno ljepsi auto, bar meni jer ta suv forma mi malo ide na qratz..
EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- konektovan
- Posts: 51433
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#8326 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About
-
hali gali halid
- Posts: 2785
- Joined: 08/10/2007 22:45
#8327 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About
Kakav je Lynk & Co 02?
- tramvajtrojka
- Posts: 17049
- Joined: 27/04/2021 22:52
#8328 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About
I posebno sto ova skoda od boje pa do dizajna izgleda kao range rover sa temuakonektovan wrote: ↑24/06/2026 10:38Nije bitno, je li veci ili manji, sprdancija je ako stvarno u realnim uslovima moze samo preci 400 km. Onaj zeekr je vizuelno ljepsi auto, bar meni jer ta suv forma mi malo ide na qratz..
- konektovan
- Posts: 51433
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#8329 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About
Ma dizajn je ok, hajde...skoro 5 m dug auto suv forme, tesko je vise nacrtati neki auto a da ne kazes da nema detalje neceg iz blize proslosti, ali cinjenica je da je Range roverov dizajn jedan od najkopiranijih u zadnjih 10.ak godina, ponajvise u Kini ali evo i Evropa mu ukazuje postovanje izgleda..tramvajtrojka wrote: ↑24/06/2026 12:53I posebno sto ova skoda od boje pa do dizajna izgleda kao range rover sa temuakonektovan wrote: ↑24/06/2026 10:38Nije bitno, je li veci ili manji, sprdancija je ako stvarno u realnim uslovima moze samo preci 400 km. Onaj zeekr je vizuelno ljepsi auto, bar meni jer ta suv forma mi malo ide na qratz..
-
BiBi911
- Posts: 5336
- Joined: 09/12/2018 17:47
#8330 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About
konektovan wrote: ↑24/06/2026 10:38Nije bitno, je li veci ili manji, sprdancija je ako stvarno u realnim uslovima moze samo preci 400 km. Onaj zeekr je vizuelno ljepsi auto, bar meni jer ta suv forma mi malo ide na qratz..
Imali su istrazivanje oko milion ispitanika, sa pitanjem koliko maks prelazite u jednom danu?
Brojka jedva presla 200km. Tako da tih 400km je za vecinu dovoljno.
A brzih punionica na svakom cosku. Samo u DE preko 40k
200kw+
To ti je pauza od 20min. I recimo na ruti minken-sarajevo preko 150+ i benzinskih 250+(po gugletu)
- konektovan
- Posts: 51433
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#8331 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About
Nije meni sporan range za grad, prigradske uslove.....sve je to ok i obicnom smrtniku sasvim dovoljno, ali kad idem dalje, necu stres, srklet,..ima li punjaca, je li zauzet, 20 min cekanja, ja se sa ice navozam za taj period. Kazem da je cijena hebeno previsoka za ono sto se nudi...BiBi911 wrote: ↑24/06/2026 19:24konektovan wrote: ↑24/06/2026 10:38Nije bitno, je li veci ili manji, sprdancija je ako stvarno u realnim uslovima moze samo preci 400 km. Onaj zeekr je vizuelno ljepsi auto, bar meni jer ta suv forma mi malo ide na qratz..
Imali su istrazivanje oko milion ispitanika, sa pitanjem koliko maks prelazite u jednom danu?
Brojka jedva presla 200km. Tako da tih 400km je za vecinu dovoljno.
A brzih punionica na svakom cosku. Samo u DE preko 40k
200kw+
To ti je pauza od 20min. I recimo na ruti minken-sarajevo preko 150+ i benzinskih 250+(po gugletu)
-
Seawolf
- Posts: 9164
- Joined: 14/06/2012 22:59
#8332 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About
Električni automobil bih si kupio kad bi postojao tip i model kojim se, bez dopunjavanja, može odvesti od Sarajeva do Splita i nazad od Splita do Sarajeva, u bilo koje doba godine, po bilo kakvim uslovima na cesti i po bilo kakvom stanju u saobraćaju.
I u kojem bi se, na navedenoj relaciji, moglo udobno voziti 4 odrasle osobe i koji bi imao prtljažnik korisne zapremine 650 litara.
U stvari ne bih, jer bi takav električni auto, kad bi postojao, koštao 250.000 KM.
I u kojem bi se, na navedenoj relaciji, moglo udobno voziti 4 odrasle osobe i koji bi imao prtljažnik korisne zapremine 650 litara.
U stvari ne bih, jer bi takav električni auto, kad bi postojao, koštao 250.000 KM.
- Ozimician
- Posts: 8136
- Joined: 05/09/2012 23:21
#8333 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About
Ta istrazivanja o prosjecnom dnevnom prelasku mozes objesiti macku o rep. Evo ja dnevno ne prelazim ni 20 km. Ali sta mi vrijedi to kad godisnje imam minimalno 10 dana u kojima prelazim 1000 + km.BiBi911 wrote: ↑24/06/2026 19:24konektovan wrote: ↑24/06/2026 10:38Nije bitno, je li veci ili manji, sprdancija je ako stvarno u realnim uslovima moze samo preci 400 km. Onaj zeekr je vizuelno ljepsi auto, bar meni jer ta suv forma mi malo ide na qratz..
Imali su istrazivanje oko milion ispitanika, sa pitanjem koliko maks prelazite u jednom danu?
Brojka jedva presla 200km. Tako da tih 400km je za vecinu dovoljno.
A brzih punionica na svakom cosku. Samo u DE preko 40k
200kw+
To ti je pauza od 20min. I recimo na ruti minken-sarajevo preko 150+ i benzinskih 250+(po gugletu)
I sad koji je moj prosjek?
A punjenje u Njemackoj uopste nije jeftino, na sporim punjacima uz akcije tesko naci ispod 0,4€/kwh. A po to je i kucna tarifa, da punis kuci.
Litar goriva 1,6-1,7 €
O kakvoj ustedi onda pricamo uopste? Registracija + osiguranje + tehnicki - bara-bara.
Ne vidim prednost EV trenutno osim mozda u velikim gradovima i njihovim prigradskim naseljima ko zivi, a ima kucu i garazu, i to kao drugi auto.
Jbg vozio sam i ja EV, ali ga ja nisam kupio, to mijenja percepciju naveliko.
-
BiBi911
- Posts: 5336
- Joined: 09/12/2018 17:47
#8334 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About
Ozimician wrote: ↑24/06/2026 20:41Ta istrazivanja o prosjecnom dnevnom prelasku mozes objesiti macku o rep. Evo ja dnevno ne prelazim ni 20 km. Ali sta mi vrijedi to kad godisnje imam minimalno 10 dana u kojima prelazim 1000 + km.BiBi911 wrote: ↑24/06/2026 19:24konektovan wrote: ↑24/06/2026 10:38
Nije bitno, je li veci ili manji, sprdancija je ako stvarno u realnim uslovima moze samo preci 400 km. Onaj zeekr je vizuelno ljepsi auto, bar meni jer ta suv forma mi malo ide na qratz..
Imali su istrazivanje oko milion ispitanika, sa pitanjem koliko maks prelazite u jednom danu?
Brojka jedva presla 200km. Tako da tih 400km je za vecinu dovoljno.
A brzih punionica na svakom cosku. Samo u DE preko 40k
200kw+
To ti je pauza od 20min. I recimo na ruti minken-sarajevo preko 150+ i benzinskih 250+(po gugletu)
I sad koji je moj prosjek?
A punjenje u Njemackoj uopste nije jeftino, na sporim punjacima uz akcije tesko naci ispod 0,4€/kwh. A po to je i kucna tarifa, da punis kuci.
Litar goriva 1,6-1,7 €
O kakvoj ustedi onda pricamo uopste? Registracija + osiguranje + tehnicki - bara-bara.
Ne vidim prednost EV trenutno osim mozda u velikim gradovima i njihovim prigradskim naseljima ko zivi, a ima kucu i garazu, i to kao drugi auto.
Jbg vozio sam i ja EV, ali ga ja nisam kupio, to mijenja percepciju naveliko.
Evo kako je meni.
Cijena struje kuci 0.29€kwh, na punionicama od 0.41€ do 0.79€
Na poslu dzaba i vecina firmi to nudi.
imas mjesta gdje nude dzaba punjenje, tu gdje vozim biciklo/setam parking je 5h/10€ i besplatna uticnica sa brzinom punjenja do 10kw/h, lidl je 0.40€, mnogo parkinga pored zeljeznickih stanica nudi 0.29€...)
0.41€ x 18kwh/100km= 7.38€/100km
trenutna cijena Benzin 1,81€ Liter to je potrosnja bemzina od 4l/100km.
Za b9 osiguranje je 1200€(Diesel,Benzin i ovaj moj dvopolni)
Ali onaj dodatni porez za 1.5t je 180€, Diesel 350€(zavisi od grada do grada), za mene 15€ i full elektro 0€. Ovdje je razlika koja se osjeti, ovaj dodatni turki porez.
Al to za prelazak, opet punionica na svakom cosku.
Sarajevo po gugletu 15(brze preko 200kwh). To je pauza 20min. Sarajevo Mostar gogleto kaze 18 punionica
Ili u Srajevu cijena struje je 0.22KM x 18kw to je 4marke/100km. Koliko je sada bemzin(u maju za bajram je bilo 3,50marke mescini)
Elektroprivreda nudi dzaba struju samo ja nisam skonto kako se puni na njihovim punionicama, ostalo je 0.40(osim kod onih supaka na skenderiji gdje je 70feninga), ako Vozis VW onda je u VW dzaba(samo je problem imaju 4 kabla)
Krajem osamdesetih ljudi su govorili da je turbo Diesel sranje da to nema svrhu, da je to samo za kamiona. Nemoj mislit da te nesto uvjeravam ja ti samo kako je meni.
-
Naslovnica
- Posts: 35448
- Joined: 20/03/2013 15:38
#8335 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About
Kolika je razlika u cijeni kada se kupuje novi EV ili benzinjara/dizelčina, isto auto, ista oprema?
- Ozimician
- Posts: 8136
- Joined: 05/09/2012 23:21
#8336 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About
Ponovo kazem da je razlika minimalna da se isplati, razlika u cijeni je pojede, eto po ovom sto si napisao komplikacija vise nego previse.BiBi911 wrote: ↑24/06/2026 21:20Ozimician wrote: ↑24/06/2026 20:41Ta istrazivanja o prosjecnom dnevnom prelasku mozes objesiti macku o rep. Evo ja dnevno ne prelazim ni 20 km. Ali sta mi vrijedi to kad godisnje imam minimalno 10 dana u kojima prelazim 1000 + km.BiBi911 wrote: ↑24/06/2026 19:24
Imali su istrazivanje oko milion ispitanika, sa pitanjem koliko maks prelazite u jednom danu?
Brojka jedva presla 200km. Tako da tih 400km je za vecinu dovoljno.
A brzih punionica na svakom cosku. Samo u DE preko 40k
200kw+
To ti je pauza od 20min. I recimo na ruti minken-sarajevo preko 150+ i benzinskih 250+(po gugletu)
I sad koji je moj prosjek?
A punjenje u Njemackoj uopste nije jeftino, na sporim punjacima uz akcije tesko naci ispod 0,4€/kwh. A po to je i kucna tarifa, da punis kuci.
Litar goriva 1,6-1,7 €
O kakvoj ustedi onda pricamo uopste? Registracija + osiguranje + tehnicki - bara-bara.
Ne vidim prednost EV trenutno osim mozda u velikim gradovima i njihovim prigradskim naseljima ko zivi, a ima kucu i garazu, i to kao drugi auto.
Jbg vozio sam i ja EV, ali ga ja nisam kupio, to mijenja percepciju naveliko.
Evo kako je meni.
Cijena struje kuci 0.29€kwh, na punionicama od 0.41€ do 0.79€
Na poslu dzaba i vecina firmi to nudi.
imas mjesta gdje nude dzaba punjenje, tu gdje vozim biciklo/setam parking je 5h/10€ i besplatna uticnica sa brzinom punjenja do 10kw/h, lidl je 0.40€, mnogo parkinga pored zeljeznickih stanica nudi 0.29€...)
0.41€ x 18kwh/100km= 7.38€/100km
trenutna cijena Benzin 1,81€ Liter to je potrosnja bemzina od 4l/100km.
Za b9 osiguranje je 1200€(Diesel,Benzin i ovaj moj dvopolni)
Ali onaj dodatni porez za 1.5t je 180€, Diesel 350€(zavisi od grada do grada), za mene 15€ i full elektro 0€. Ovdje je razlika koja se osjeti, ovaj dodatni turki porez.
Al to za prelazak, opet punionica na svakom cosku.
Sarajevo po gugletu 15(brze preko 200kwh). To je pauza 20min. Sarajevo Mostar gogleto kaze 18 punionica
Ili u Srajevu cijena struje je 0.22KM x 18kw to je 4marke/100km. Koliko je sada bemzin(u maju za bajram je bilo 3,50marke mescini)
Elektroprivreda nudi dzaba struju samo ja nisam skonto kako se puni na njihovim punionicama, ostalo je 0.40(osim kod onih supaka na skenderiji gdje je 70feninga), ako Vozis VW onda je u VW dzaba(samo je problem imaju 4 kabla)
Krajem osamdesetih ljudi su govorili da je turbo Diesel sranje da to nema svrhu, da je to samo za kamiona. Nemoj mislit da te nesto uvjeravam ja ti samo kako je meni.
Za gradsku voznju svakako se slazem, ali meni je barem 50% kilometraze upravo te duge dionice. Brzi punjaci na autoputevima su zara skupi svugdje i jbg ako cu ja 50-60 % ukupne kilometraze puniti na brzim punjacia da ne pricam o ostalim komplikacijama koji mogu idu s tim (zastoji, cekanja..)
Ja nisam nigdje rekao da je EV s*anje, niti su ljudi u Evropi krajem 80ih govorili da je turbo-dizel sranje, to je mozda u USA bila neka fora, oni nikad i nisu presli na dizel; nego EV jednostavno trenutno nema nikakvih prednosti u odnosu na SUS, samo manje komforta kad sve saberes i oduzmes.
Koji si ti EV kupio za svoje pare?
-
BiBi911
- Posts: 5336
- Joined: 09/12/2018 17:47
#8337 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About
Ozimician wrote: ↑24/06/2026 22:15Ponovo kazem da je razlika minimalna da se isplati, razlika u cijeni je pojede, eto po ovom sto si napisao komplikacija vise nego previse.BiBi911 wrote: ↑24/06/2026 21:20Ozimician wrote: ↑24/06/2026 20:41
Ta istrazivanja o prosjecnom dnevnom prelasku mozes objesiti macku o rep. Evo ja dnevno ne prelazim ni 20 km. Ali sta mi vrijedi to kad godisnje imam minimalno 10 dana u kojima prelazim 1000 + km.
I sad koji je moj prosjek?
A punjenje u Njemackoj uopste nije jeftino, na sporim punjacima uz akcije tesko naci ispod 0,4€/kwh. A po to je i kucna tarifa, da punis kuci.
Litar goriva 1,6-1,7 €
O kakvoj ustedi onda pricamo uopste? Registracija + osiguranje + tehnicki - bara-bara.
Ne vidim prednost EV trenutno osim mozda u velikim gradovima i njihovim prigradskim naseljima ko zivi, a ima kucu i garazu, i to kao drugi auto.
Jbg vozio sam i ja EV, ali ga ja nisam kupio, to mijenja percepciju naveliko.
Evo kako je meni.
Cijena struje kuci 0.29€kwh, na punionicama od 0.41€ do 0.79€
Na poslu dzaba i vecina firmi to nudi.
imas mjesta gdje nude dzaba punjenje, tu gdje vozim biciklo/setam parking je 5h/10€ i besplatna uticnica sa brzinom punjenja do 10kw/h, lidl je 0.40€, mnogo parkinga pored zeljeznickih stanica nudi 0.29€...)
0.41€ x 18kwh/100km= 7.38€/100km
trenutna cijena Benzin 1,81€ Liter to je potrosnja bemzina od 4l/100km.
Za b9 osiguranje je 1200€(Diesel,Benzin i ovaj moj dvopolni)
Ali onaj dodatni porez za 1.5t je 180€, Diesel 350€(zavisi od grada do grada), za mene 15€ i full elektro 0€. Ovdje je razlika koja se osjeti, ovaj dodatni turki porez.
Al to za prelazak, opet punionica na svakom cosku.
Sarajevo po gugletu 15(brze preko 200kwh). To je pauza 20min. Sarajevo Mostar gogleto kaze 18 punionica
Ili u Srajevu cijena struje je 0.22KM x 18kw to je 4marke/100km. Koliko je sada bemzin(u maju za bajram je bilo 3,50marke mescini)
Elektroprivreda nudi dzaba struju samo ja nisam skonto kako se puni na njihovim punionicama, ostalo je 0.40(osim kod onih supaka na skenderiji gdje je 70feninga), ako Vozis VW onda je u VW dzaba(samo je problem imaju 4 kabla)
Krajem osamdesetih ljudi su govorili da je turbo Diesel sranje da to nema svrhu, da je to samo za kamiona. Nemoj mislit da te nesto uvjeravam ja ti samo kako je meni.
Za gradsku voznju svakako se slazem, ali meni je barem 50% kilometraze upravo te duge dionice. Brzi punjaci na autoputevima su zara skupi svugdje i jbg ako cu ja 50-60 % ukupne kilometraze puniti na brzim punjacia da ne pricam o ostalim komplikacijama koji mogu idu s tim (zastoji, cekanja..)
Ja nisam nigdje rekao da je EV s*anje, niti su ljudi u Evropi krajem 80ih govorili da je turbo-dizel sranje, to je mozda u USA bila neka fora, oni nikad i nisu presli na dizel; nego EV jednostavno trenutno nema nikakvih prednosti u odnosu na SUS, samo manje komforta kad sve saberes i oduzmes.
Koji si ti EV kupio za svoje pare?
Nije EV vec hybrid b9 cijena bila super 29k, 277konjova.
-
izvrsni direktor
- Posts: 14737
- Joined: 20/12/2018 16:11
- Vozim: Premium
#8338 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About
Ozi je mescini sam sebe ubijedio da je vozio jaguara e pace 
Last edited by izvrsni direktor on 24/06/2026 23:53, edited 1 time in total.
- Rockefeller
- Posts: 8706
- Joined: 02/02/2015 13:05
- Location: Rijeka Sćona
#8339 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About
GLC.Seawolf wrote: ↑24/06/2026 20:31 Električni automobil bih si kupio kad bi postojao tip i model kojim se, bez dopunjavanja, može odvesti od Sarajeva do Splita i nazad od Splita do Sarajeva, u bilo koje doba godine, po bilo kakvim uslovima na cesti i po bilo kakvom stanju u saobraćaju.
I u kojem bi se, na navedenoj relaciji, moglo udobno voziti 4 odrasle osobe i koji bi imao prtljažnik korisne zapremine 650 litara.
U stvari ne bih, jer bi takav električni auto, kad bi postojao, koštao 250.000 KM.
-
Naslovnica
- Posts: 35448
- Joined: 20/03/2013 15:38
#8340 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About
@Seawolf BMW iX3.Rockefeller wrote: ↑24/06/2026 23:38GLC.Seawolf wrote: ↑24/06/2026 20:31 Električni automobil bih si kupio kad bi postojao tip i model kojim se, bez dopunjavanja, može odvesti od Sarajeva do Splita i nazad od Splita do Sarajeva, u bilo koje doba godine, po bilo kakvim uslovima na cesti i po bilo kakvom stanju u saobraćaju.
I u kojem bi se, na navedenoj relaciji, moglo udobno voziti 4 odrasle osobe i koji bi imao prtljažnik korisne zapremine 650 litara.
U stvari ne bih, jer bi takav električni auto, kad bi postojao, koštao 250.000 KM.
Ispunjava sve tvoje uslove, cijenom mnogo mnaje od 250k KM.
- Rockefeller
- Posts: 8706
- Joined: 02/02/2015 13:05
- Location: Rijeka Sćona
#8341 Re: EV-Electric vehicle(Električna vozila) - All About
izvrsni direktor wrote: ↑24/06/2026 23:37 Ozi je mescini sam sebe ubijedio da je vozio haguara e pace![]()
